Νέα

Απεβίωσε ο αθλητικογράφος Γεώργιος Γεωργίου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα The Saint*
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 169
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιά η άποψη σας, για την απώλεια του αθλητικογράφου;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    103

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.871
Like
12.489
Πόντοι
3.506
Εγώ τον αγόραζα στα 80s για τον Αποδυτηριάκια. Τρελό γέλιο. Ιδίως το ΣΚ με τα σεντόνια που έμπλεκαν πολιτική, μπάλα, γκόμενες - όλα τα λεφτά. :2funny:

Απ' ότι είχα μάθει, δεν ήταν ένα το πρόσωπο. Όλοι έγραφαν τη μαλακία τους στη στήλη. :2funny:
O Γεωργίου έχει πει ότι ο Αποδυτηριάκιας ήταν ο αείμνηστος Κώστας Καίσαρης.Η ψυχή της στήλη αυτής.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.044
Κριτικές
1
Like
5.560
Πόντοι
2.356
Εξέφραζε μια παλαιού τύπου λαική μαγκιά Παλιάς Αθήνας και είχε μία απόλυτη λαογραφική γοητεία ,ενας απο τους τελευταίους old school Έλληνες,ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΤΟΣ μακριά απο μοντέρνες φλώρικες πολιτικές ορθότητες wokeness που πνίγουν πλέον τα πάντα.. άλλο ένα κομμάτι της παιδικής/εφηβικής ηλικίας έφυγε... ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΙΨΕΙ ΠΟΛΥ

Φεύγουν ένας ένας δυστυχώς οι old school Έλληνες που μας γαλούχησαν στα παιδικά&εφηβικά μας χρόνια και μένουν οι "Αννούλες"...
Όταν φεύγουν αυτοί που έλεγαν αυτά που καταλαβαίναμε και έμοιαζαν με μας, αυτό πολύ απλά σημαίνει ότι έχουμε γεράσει.

Γενικά όταν δεν καταλαβαίνει κανείς τι σημαίνουν όλα αυτά τα tats παντού, η πολιτική ορθότητα, λεσβίες να μεγαλώνουν παιδιά και να θεωρείται απολύτως φυσιολογικό κλπ, τότε ΕΓΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΩ ΓΕΡΑΣΕΙ. :confused:
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.044
Κριτικές
1
Like
5.560
Πόντοι
2.356
O Γεωργίου έχει πει ότι ο Αποδυτηριάκιας ήταν ο αείμνηστος Κώστας Καίσαρης.Η ψυχή της στήλη αυτής.
Τι να σου πω;

Μου το είχε πει ένα φιλαράκι που δούλεψε τότε εκεί γύρω στο 86-87 για κανα χρόνο στον Φίλαθλο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: satov1

dimigoall

Ανώτατος
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
2.971
Κριτικές
56
Like
19.141
Πόντοι
13.636
Να περάσω και εγώ να αφήσω ένα λουλούδι
:rose:
Πιτσιρίκια με ένα ραδιόφωνο μπαταρίας ακούγαμε καφενείο των φιλάθλων σε πλατείες ...
Γειά σου Γεωργίου :hi:
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.044
Κριτικές
1
Like
5.560
Πόντοι
2.356
Για να το λες από πηγή από Φίλαθλο σε πιστεύω.
Φαινόταν κιόλας. Το ύφος διέφερε. Θυμάμαι τελείως διαφορετικά κείμενα, π.χ. για τον Σουλειμάνοφ/Σουλειμάνογλου ότι ήταν μορφή στη Βουλγαρία κλπ.

Κάτι εντελώς παρανοϊκά κείμενα το ΣΚ, σκεφτόμουν τι πίνουν τα άτομα. :2funny:
 

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.871
Like
12.489
Πόντοι
3.506
Φαινόταν κιόλας. Το ύφος διέφερε. Θυμάμαι τελείως διαφορετικά κείμενα, π.χ. για τον Σουλειμάνοφ/Σουλειμάνογλου ότι ήταν μορφή στη Βουλγαρία κλπ.

Κάτι εντελώς παρανοϊκά κείμενα το ΣΚ, σκεφτόμουν τι πίνουν τα άτομα. :2funny:
Τον Αποδυτηριάκια κατά 80 τα εκατό τον έγραφε ο Κώστας Καίσαρης και κατά 20 τα εκατό η υπόλοιπη συντακτική ομάδα του Φιλάθλου.
 

gnnakos

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Απρ 2019
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
95
Like
12.664
Πόντοι
18.036
Φαινόταν κιόλας. Το ύφος διέφερε. Θυμάμαι τελείως διαφορετικά κείμενα, π.χ. για τον Σουλειμάνοφ/Σουλειμάνογλου ότι ήταν μορφή στη Βουλγαρία κλπ.

Κάτι εντελώς παρανοϊκά κείμενα το ΣΚ, σκεφτόμουν τι πίνουν τα άτομα. :2funny:
Ναι ετσι

Δεν διαβασα ποτε Μπαζίνα,Παρασκευα,εκεινον με τα ντοπινγκ και το κυριο αρθρο του Καραγιαννιδη που αρχιζε μπροστα και συνεχιζοταν πισω.

Ειχαν ολοι τους μια δηθεν περίτεχνη γλώσσα,μια επιτηδευση,μια περίπλοκη επιχειρηματολογια ιδιως ο Καραγιαννιδης που εφτανε στην αμπελοφιλοσοφία.
(ομολογω πως τον Μπαζίνα μαλλον τον αδικησα,αλλά ημουν μικροτερος και αν θυμαμαι εγραφε για αλλα πλην ποδοσφαιρου αθληματα)
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.044
Κριτικές
1
Like
5.560
Πόντοι
2.356
Ειχαν ολοι τους μια δηθεν περίτεχνη γλώσσα,μια επιτηδευση,μια περίπλοκη επιχειρηματολογια ιδιως ο Καραγιαννιδης που εφτανε στην αμπελοφιλοσοφία.
+1

Κουλτουριάρικη γλώσσα, περίεργο ιδίωμα για χαβαλετζήδες. :2funny:
 
  • Like
Αντιδράσεις: satov1

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.871
Like
12.489
Πόντοι
3.506
+1

Κουλτουριάρικη γλώσσα, περίεργο ιδίωμα για χαβαλετζήδες. :2funny:
Ο Φίλαθλος ήταν σχολή δημοσιογραφίας για τον Αθλητικό Τύπο.Προσωπικά από 18.11.2011 που έπαψε να βγαίνει δεν ξαναδιάβασα ποτέ έντυπη αθλητική εφημερίδα.Λείπουν τέτοια έντυπα σήμερα.
 

alfabitagama

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2011
Μηνύματα
62
Κριτικές
8
Like
618
Πόντοι
300
Μεγάλη μορφή ο Γεωργίου. Αντιμετώπισε το πρόβλημα υγείας του γιου του χωρίς να αναφέρει δημόσια πολλές λεπτομέρειες για αρκετά χρόνια ακόμα και όταν του έκαναν πλάκα για τα δόντια του. Ροκ, αυτοκίνητα, μπάλα όπως αναφέραν και άλλοι. Θυμάμαι την συζήτηση με την νεαρή Σκορδά στο alter περί "κυρίας γρηγορίας" όταν ακόμα το woke culture δεν ήταν στα ντουζένια του
 

Nikossss_ssssss

Νέο Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2018
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
Τι να σου πω;

Μου το είχε πει ένα φιλαράκι που δούλεψε τότε εκεί γύρω στο 86-87 για κανα χρόνο στον Φίλαθλο.
Ο αποδυτηριακιας δεν ηταν ενα ατομο.Καισαρης,Καραγιαννιδης,Μπαζινας,ισως Γεωργιου και στα κυριακατικα σεντονια ο Μαζαρακης
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.867
Like
10.221
Πόντοι
2.406

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.867
Like
10.221
Πόντοι
2.406
Πονεμενος ανθρωπος αλλα πραγματικό γατόνι. Εφυγε νωρίς.
Ναμαστε καλα να τονε θυμομαστε κι αυτον και τις επικες ατακες του
Νωρίς 71 δεν είναι για την γενια του σήμερα.... Οι γραφιντες μακάρι να τα πιάσουμε...
 
  • Like
Αντιδράσεις: satov1

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.774
Κριτικές
2
Like
6.185
Πόντοι
1.336
Εγώ τον έβλεπα και στο γήπεδο της Ριζούπολης γιατί ήταν απολλωνις της όπως ειμαι και εγώ .Τον θυμαμαι στα 90σ φοβερές εποχές με το καφενείο των φιλάθλων .Επίσης στο σπριντ φμ .Στον φίλαθλο το είχε πει για τον Καίσαρη .Κοζαρεις από μανέστρα .Είμαι πολύ στεναχωρημένος (στα 73 έχασα και εγώ τον πατέρα μου ).Επίσης είχε χάσει και τον γιο του και του είχε στοιχίσει πολύ .
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.427
Κριτικές
62
Like
41.154
Πόντοι
8.530
O Mπαζίνας είχε τεράστια μόρφωση γύρω από πολλά θέματα, ήξερε ελληνικά σε επίπεδο φιλόλογου. Υπήρχε μία προκατάληψη για τους αθλητικογράφους ότι είναι ντουγάνια αλλά αυτό έχει αλλάξει.

Ο Φίλαθλος στα καλά του ήταν πολύ σημαντική παρουσία, δεν πουλούσε οπαδισμό, ήταν αντικειμενικό έντυπο ,δεν τα έλεγε στρογγυλεμένα. Τώρα άντε να σταθείς αν δεν είσαι αυλικός κάποιας μεγάλης ΠΑΕ.
Δεν έχει αλλάξει στον βαθμό που θα ήθελα...είναι απίστευτα τα μαργαριτάρια που πετάνε δημοσιογράφοι...στις σχολές τους δεν έχουν φιλολόγους;Να μην μιλήσω για τις ανορθογραφιες....
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.427
Κριτικές
62
Like
41.154
Πόντοι
8.530
Εγώ τον έβλεπα και στο γήπεδο της Ριζούπολης γιατί ήταν απολλωνις της όπως ειμαι και εγώ .Τον θυμαμαι στα 90σ φοβερές εποχές με το καφενείο των φιλάθλων .Επίσης στο σπριντ φμ .Στον φίλαθλο το είχε πει για τον Καίσαρη .Κοζαρεις από μανέστρα .Είμαι πολύ στεναχωρημένος (στα 73 έχασα και εγώ τον πατέρα μου ).Επίσης είχε χάσει και τον γιο του και του είχε στοιχίσει πολύ .
Αυτό το τελευταίο τον ξαπεστειλε...το διαρκές άγχος και οι στενοχωριες αυτά έχουν...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom