Νέα

Αν γυρίζαμε στη δραχμή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Moscowita
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 974
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.550
Πόντοι
2.356
τα παραλες νομιζω  λιγακι :grin:.απλα υπαρχει μειωση εισοδηματος 30-40-50%
Όχι Κώστα τι παραλέω, δεν παραλέω τίποτα αδερφέ μου. Τώτα για να δώσεις ένα 50άρικο για να γαμήσεις είναι σαν μαχαιριά...κυριολεκτικά και μεταφορικά... σε τσακίζει... Οι μισθοί έχουν μειωθεί ναι. Ωστόσο υπάρχουν και κάποιοι τυχεροί που δεν έχουν υποστεί μειώσειςν (μιλάω για ιδιωτικό τομέα) και προσευχονται κάθε μέρα μην υποστούν ή μη χασουν τη δουλεια τους.

Οι μειώσεις δε των μισθών είναι τεράστιες. ΣΚΛΑΒΟΥΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ. ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΚΛΑΒΟΣ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ? ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΚΑΤΑΡΕΟΥΝ... ΤΙ ΜΕΛΛΟΝ ΙΑ ΧΕΙΣ? ΤΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ? ΠΩΣ ΘΑ ΤΑΙΖΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ?
 

life97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
44.796
Κριτικές
23
Like
87
Πόντοι
2.357
Και το σουβλακι ενα χιλιαρικο το ενα
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.550
Πόντοι
2.356
στο διορθωσα λιγο  :grin: :grin:

Κλαίγονται ΑΡΚΕΤΟΙ ΟΧΙ ΠΟΛΛΟΙ

Οι άνεργοι που έχουν λεφτά σαφώς και δεν ψάχνουν... οι πιο πολλοί όμως δεν πάνε γιατί ζητάνε σκλάβους σε αγγελίες.. μόνο με γνωστό πας (και εκεί παιζει να φας πούτσα)
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Με τη δραχμη ηταν πολυ γαματες εποχες. Με ενα χιλιαρικο πηγαινα στη παραλια της θεσσαλονικης επινα καφε και μετα πηγαιναμε παιζαμε καουντερ στραικ σε ιντερνετ καφε και χτυπουσαμε και ενα πιτογυρο το βραδυ. Εβγαινες για ποτο το βραδυ και η μπυρα εκανε 5 κατοσταρικα. Το ποτο 800-1000 δραχμες. Το απλο στα ρδελα του βαρδαριου ηταν στα 5 χιλιαρικα και μετα αποτομα ανεβηκε στα 10 χιλιαρικα.

εποχαρες τυπε  :rockon:
 

don kihotis

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.078
Like
35
Πόντοι
16
και τωρα για να γαμησεις σε κανα στουντιο η κανα μεταλαγμενο θελεις 17037.5 δραχμες
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.550
Πόντοι
2.356
και τωρα για να γαμησεις σε κανα στουντιο η κανα μεταλαγμενο θελεις 17037.5 δραχμες

Και το θέμα είναι να έπαιρνες και κανένα μισθό της προκοπής πάει στο διάλο... εδώ δίνουν με τα χίλια ζόρια 550 - 650 ευρω... εκτός αν βαράς 20ωρα... όπου και να σαι
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.124
Κριτικές
3
Like
1.405
Πόντοι
496
Με τη δραχμη ηταν πολυ γαματες εποχες. Με ενα χιλιαρικο πηγαινα στη παραλια της θεσσαλονικης επινα καφε και μετα πηγαιναμε παιζαμε καουντερ στραικ σε ιντερνετ καφε και χτυπουσαμε και ενα πιτογυρο το βραδυ. Εβγαινες για ποτο το βραδυ και η μπυρα εκανε 5 κατοσταρικα. Το ποτο 800-1000 δραχμες. Το απλο στα ρδελα του βαρδαριου ηταν στα 5 χιλιαρικα και μετα αποτομα ανεβηκε στα 10 χιλιαρικα.

:rockon: :rockon:
τι μας θυμιζεις ρε τυπε
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.534
Like
2.192
Πόντοι
606
Παιδια  εχω εναν φιλο τακιμη απο την σχολη μαγειρικης που ειμασταν μαζι :)  Το παλικαρι πηγε  γερμανια δουλευει σε εναν ελληνα..  Του δινει χωρις ρεπο με  12  ωρες  δουλεια την Ημερα 950(ενταξει και το σπιτι να μενει τζαμπα)  ευρω :) :) Για να φανταστειτε  ηρθε ενας κολλητος του φιλου μου στο Μοναχο 70  χιλιομετρα απο εκει που ειναι ο φιλος μου εδω και 1,5 χρονο ειπε στο αφεντικο του τον ελληνα να πεταχτει στο Μοναχο να δει τον φιλο του τον κολλητο του  απο το χωριο και το αφεντικο του Ο ελληνας του ειπε οχι :) Οποιος νομιζει οτι στο εξωτερικο θα ειναι καλυτερα τα πραγματα ειναι χειροτερα :) 950  ευρω 12ωρες χωρις ρεπο :) Γερμανια :) Φυσικα η εκμεταλευση των ελληνων εκει απο τους ελληνες γινεται για να μην σηκωσει ο ελληνας που παει τωρα σαν μεταναστης κεφαλι να τους ξεζουμισουν και να τους πεταξουν σαν καμενα χαρτια. Γιατι σου λεει αν σηκωσει κεφαλι θα ανοιξει δικο του γυραδικο ο μεταναστης ελληνας τις κρισης και θα με φαει την δουλεια :)
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.711
Κριτικές
6
Like
8.879
Πόντοι
1.686
Στο ευρώ μπήκαμε ,σας θυμίζω,την 01.01.2002 .
Πριν 13 χρόνια .

Το μπουρδελάκι το 2000 κόστιζε 3 χιλιάδες δραχμές.
Δλδ 8,08 ευρώ .
Οι ντομάτες το 2000 κόστιζαν 100 δραχμές το κιλό
Δλδ 0,29 σεντ.
Γρήγορα οι ντομάτες ξεπέρασν το 1 ευρώ. Δλδ 3 φορές πάνω.

Το ευρώ είχε σαν αποτέλεσμα να ακριβήνουν βασικά είδη 200-300 % .
Οι μισθοί αυξήθηκαν ,προ κρίσης ,60 % .
Άρα έχασε αγοραστική δύναμη ο μισθωτός .


Αυτά τα κατάφεραν οι ...σοφοί Σημίτης ,Παπαδήμος ,Χαρδούβελης κτλ
που μας έβαλαν στο ευρώ. Οι Παπαδήμος ,Χαρδούβελης τότε πίεζαν
τον δικηγόρο, και μη οικονομολόγο Σημίτη να μας βάλει στο ευρώ,
και μας έβαλε με πλαστά στοιχεία .
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.550
Πόντοι
2.356
Παιδια  εχω εναν φιλο τακιμη απο την σχολη μαγειρικης που ειμασταν μαζι :)  Το παλικαρι πηγε  γερμανια δουλευει σε εναν ελληνα..  Του δινει χωρις ρεπο με  12  ωρες  δουλεια την Ημερα 950(ενταξει και το σπιτι να μενει τζαμπα)  ευρω :) :) Για να φανταστειτε  ηρθε ενας κολλητος του φιλου μου στο Μοναχο 70  χιλιομετρα απο εκει που ειναι ο φιλος μου εδω και 1,5 χρονο ειπε στο αφεντικο του τον ελληνα να πεταχτει στο Μοναχο να δει τον φιλο τους απο το χωριο και το αφεντικο του Ο ελληνας του ειπε οχι :) Οποιος νομιζει οτι στο εξωτερικο θα ειναι καλυτερα τα πραγματα ειναι χειροτερα :) 950  ευρω 12ωρες χωρις ρεπο :) Γερμανια :) Φυσικα η εκμεταλευση των ελληνων εκει απο τους ελληνες γινεται για να μην σηκωσει ο ελληνας που παει τωρα σαν μεταναστης κεφαλι να τους ξεζουμισουν και να τους πεταξουν σαν καμενα χαρτια. Γιατι σου λεει αν σηκωσει κεφαλι θα ανοιξει δικο του γυραδικο ο μεταναστης ελληνας τις κρισης και θα με φαει την δουλεια :)

ΟΙ Έλληνες εργοδότες στη ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟΣΚΥΛΑ ΑΠΝΕΝΑΤΙ ΣΤΟΥΣ ΟΜΟΕΘΝΕΙΣ ΤΟΥΣ. ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.550
Πόντοι
2.356
Στο ευρώ μπήκαμε ,σας θυμίζω,την 01.01.2002 .
Πριν 13 χρόνια .

Το μπουρδελάκι το 2000 κόστιζε 3 χιλιάδες δραχμές.
Δλδ 8,08 ευρώ .
Οι ντομάτες το 2000 κόστιζαν 100 δραχμές το κιλό
Δλδ 0,29 σεντ.
Γρήγορα οι ντομάτες ξεπέρασν το 1 ευρώ. Δλδ 3 φορές πάνω.

Το ευρώ είχε σαν αποτέλεσμα να ακριβήνουν βασικά είδη 200-300 % .
Οι μισθοί αυξήθηκαν ,προ κρίσης ,60 % .
Άρα έχασε αγοραστική δύναμη ο μισθωτός .


Αυτά τα κατάφεραν οι ...σοφοί Σημίτης ,Παπαδήμος ,Χαρδούβελης κτλ
που μας έβαλαν στο ευρώ. Οι Παπαδήμος ,Χαρδούβελης τότε πίεζαν
τον δικηγόρο, και μη οικονομολόγο Σημίτη να μας βάλει στο ευρώ,
και μας έβαλε με πλαστά στοιχεία .

Να και ένας σωστός και λογικός. Εύγε Κώστα Λαδάκη.
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.711
Κριτικές
6
Like
8.879
Πόντοι
1.686
Αφού ο κόσμος στην Ελλάδα δεν έχει εκτελέσει τους

Σημίτη ,Παπαδήμο και Χαρδούβελη που μας έβαλαν στο ευρώ,

σημαίνει ότι οι σημερινοί Ελληνες είναι ηλίθια πρόβατα

και συνεπώς ο ρόλος τους είναι να σφαγούν !  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.711
Κριτικές
6
Like
8.879
Πόντοι
1.686

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.209
Κριτικές
1
Like
29.890
Πόντοι
8.006
Αφού ο κόσμος στην Ελλάδα δεν έχει εκτελέσει τους

Σημίτη ,Παπαδήμο και Χαρδούβελη που μας έβαλαν στο ευρώ,

σημαίνει ότι οι σημερινοί Ελληνες είναι ηλίθια πρόβατα

και συνεπώς ο ρόλος τους είναι να σφαγούν !  :2funny: :2funny: :2funny:
Ο ιδιος κοσμος που σε ποσοστο 75% λεει ΝΑΙ στο ευρω?  :jerking:
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
μπορεις να μου πεις πως βγαζεις την ισοτιμια?
εγω λεω οτι θα ειναι 1 προς 100
πως το καθοριζεις αυτο μπορεις να μου πεις?

η Ιρλανδια νομιζω(δεν είμαι σιγουρος βαριέμαι να το ψαξω) βγηκε από το ευρο
κρατικοποιησε τι τραπεζες με τα δανεια που πηρε να τις ενυσχησει αποπληρωσε δανεια του λαου(μεγαλη ανασα)
εριξε την φορολογεια κ εδωσε αυξισεις
πριν καπου διαστιμα βγηκε από το μνημονιο και εκανε δωρεα ένα ποσο για καλιψη του χρεουσ τις ελλαδας
επαθε κατι?
αυτό που δεν λενε είναι οτ πατισε στην ρητρα ασφαλειας που όλα τα κρατοι μελη του ευρο υπογραψαν ότι σε περιπτωση εξοδου από το εννοιεο
νομισμο του ευρο η ισοτιμια 8α είναι ιδια με την αρχικη στην οποια το κρατος μελος ησηλθε σε αυτό
πριν αρχισετε να βριζετε ψαχτε να βρητε τους ορους εισοδου στο ευρο
και αν δεν σας αρεσει το 1/340 δυστιχος δεν φταιει κανενας τσιπρας τα παραπονα στο θρουμποελια τον συμιτι που ειχε δυνατοτητα να μας βαλει στο ευρο ένα χρονο νωρίτερα με αντιστοιχια 1/1 κ δεν το εκανε κ προτιμησε το 1/340......
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.390
Κριτικές
16
Like
13.560
Πόντοι
5.577
Αυτά τα κατάφεραν οι ...σοφοί Σημίτης ,Παπαδήμος ,Χαρδούβελης κτλ
που μας έβαλαν στο ευρώ. Οι Παπαδήμος ,Χαρδούβελης τότε πίεζαν
τον δικηγόρο, και μη οικονομολόγο Σημίτη να μας βάλει στο ευρώ,
και μας έβαλε με πλαστά στοιχεία .

γιατι τον πιεσαν οι εργολαβοι των δρομων και των τηλεφωνων τυπε. Γιατι από μεγιστάνες της δραχμης που δεν τους ηξερε κανεις πανω απο τα τρικαλα εγιναν μεγιστάνες του ευρω στα Γκντανστ κλπ
 

globalfer

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.560
Like
0
Πόντοι
16
Παιδια  εχω εναν φιλο τακιμη απο την σχολη μαγειρικης που ειμασταν μαζι :)  Το παλικαρι πηγε  γερμανια δουλευει σε εναν ελληνα..  Του δινει χωρις ρεπο με  12  ωρες  δουλεια την Ημερα 950(ενταξει και το σπιτι να μενει τζαμπα)  ευρω :) :) Για να φανταστειτε  ηρθε ενας κολλητος του φιλου μου στο Μοναχο 70  χιλιομετρα απο εκει που ειναι ο φιλος μου εδω και 1,5 χρονο ειπε στο αφεντικο του τον ελληνα να πεταχτει στο Μοναχο να δει τον φιλο τους απο το χωριο και το αφεντικο του Ο ελληνας του ειπε οχι :) Οποιος νομιζει οτι στο εξωτερικο θα ειναι καλυτερα τα πραγματα ειναι χειροτερα :) 950  ευρω 12ωρες χωρις ρεπο :) Γερμανια :) Φυσικα η εκμεταλευση των ελληνων εκει απο τους ελληνες γινεται για να μην σηκωσει ο ελληνας που παει τωρα σαν μεταναστης κεφαλι να τους ξεζουμισουν και να τους πεταξουν σαν καμενα χαρτια. Γιατι σου λεει αν σηκωσει κεφαλι θα ανοιξει δικο του γυραδικο ο μεταναστης ελληνας τις κρισης και θα με φαει την δουλεια :)

φιλε στη Γερμανια παιζει αυτο που λες..ομως σε αλλες χωρες πχ Αγγλια, Γαλλια, Ιταλια οι Ελληνες ειναι γενικα καλυτερα..οχι οτι κολυμπαν στο χρημα..αλλα οι συνθηκες ειναι γενικα καλυτερες...εγω ειμαι Αγγλια δουλευω καθαρο 8ωρο και ο μισθος μου ειναι καλος ακομα και για το Λονδινο...με αυτπο δεν θελω να πω οτι εχεις αδικο..αλλα οι γενικευσεις ''ολοι οι Ελληνες του εξωτερικου ειναι δουλοι΄΄ δεν ισχυουν....αλλοι ειναι καλυτερα αλλοι οχι...και ας φανταστουμε πως θα ηταν πολλοι απο τους Ελληνες στην Ελλαδα που ειτε ειναι ανεργοι ειτε παιρνουν 6 κατοσταρικα αν δεν τους τσονταραν οι παππουδες συνταξεις και αν δεν εμεναν τσαμπα σε σπιτια με γονεις..ενω οι Ελληνες του εξωτερικου δεν εχουν τετοιες καβατζες..εννοειται κ Ελλαδα εχει πολυ κοσμο που παλευει και ειναι περηφανος. Ευχομαι να πανε ολα καλα για την πατριδα...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.209
Κριτικές
1
Like
29.890
Πόντοι
8.006
Να και ένας σωστός και λογικός. Εύγε Κώστα Λαδάκη.
Τι σωστος και λογικος είναι ρε περιεργε? Δηλαδη στα αλλα κρατη που μπηκαν στο ευρω, αυξηθηκαν επισης οι τιμες 60% σε ένα μηνα? Το ευρω φταιει αν οι Ελληνες είναι μικροαπατεώνες και κουτολαμόγια και πηγαν το μικρο μπουκαλι νερο από 50 δραχμες σε 50 λεπτα?
Το ευρω φταιει ή η κασιδα μας?
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
92
Πόντοι
376
Με τη δραχμη ηταν πολυ γαματες εποχες. Με ενα χιλιαρικο πηγαινα στη παραλια της θεσσαλονικης επινα καφε και μετα πηγαιναμε παιζαμε καουντερ στραικ σε ιντερνετ καφε και χτυπουσαμε και ενα πιτογυρο το βραδυ. Εβγαινες για ποτο το βραδυ και η μπυρα εκανε 5 κατοσταρικα. Το ποτο 800-1000 δραχμες. Το απλο στα ρδελα του βαρδαριου ηταν στα 5 χιλιαρικα και μετα αποτομα ανεβηκε στα 10 χιλιαρικα.
τοτε ηταν καλα,το θεμα ειναι οτι ολα αλλαξαν απο οταν μπηκαμε στο ευρω,διοτι οι απατεωνες αυξησαν τις τιμες των αγαθων κατακορυφα ενω οι μισθοι αυξηθηκαν ελαχιστα τοτε και καθε χρονο μειωνονταν μεχρι που φτασαμε στο σημειο οι μισθοι να ειναι στα 350 ευρω εαν η ελλαδα επιστρεψει στις δραχμες τα 350 ευρω θα γινουν 150.000 δραχμες και οι δοσεις για στεγαστικα δανεια που εχουν μερικα κοροιδα θα ειναι τα τετραπλασια

Η ΔΡΑΧΜΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΗ ΟΧΙ ΣΑΝ ΠΑΛΙΑ!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom