Νέα

Άλλη μία ξεφτίλα της ΝΔ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα solaria
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 169
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

miata954

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2006
Μηνύματα
33
Like
0
Πόντοι
0
Δλδ στύλ "ψηφισε με και θα δουμε που θα σε βαλουμε"?Θα αστειευεσαι αχαχαχααχχ
Δεν νομίζω ότι η ΝΔ έχει καμία σχέση με την Ευρωπαική δεξιά.Δεν έκανε δουλεια με 165 λαμόγια με 152 θα κάνει?Γιατί τωρα ακυβερνησία δεν έχουμε?Μιλάει για τπτ ο χοντρομπαλάκος?Ο "Μακεδονας "πρωθυπουργός?Στον αγυριστο και οι μπλε και οι πρασινοι.ΟΥΣΤ ΛΑΙΜΑΙ
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.431
Κριτικές
10
Like
2.965
Πόντοι
3.385
Και σε συνέχεια του προηγούμενου post μου, ο κόσμος μάλλον θέλει κυβερνήσεις συνεργασίας, δημοσκοπικά πάντα, και όχι ακυβερνησία νομίζω. Και πλεόν όλων προτιμά συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ. Συμφωνώ, πλην όμως μία τέτοια συγκυβέρνηση, με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο, θα πρέπει να έχει ως πρώτο κόμμα στις εκλογές το ΠΑΣΟΚ ή το ΣΥΡΙΖΑ, για να είναι εφικτή. Εάν βγει η ΝΔ πρώτη, κολοκύθια τούμπανα μετά συγχωρήσεως. Και η προπαγάνδα που φταίνε οι 2 από κοινού, προς όφελος των κυβερνώντων, καλά κρατεί.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Δηλαδή δεν υπάρχει σενάριο συνεργασίας με πρώτη τη νουδου αλλά όχι αυτοδύναμη;
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.431
Κριτικές
10
Like
2.965
Πόντοι
3.385
Δλδ στύλ "ψηφισε με και θα δουμε που θα σε βαλουμε"?Θα αστειευεσαι αχαχαχααχχ
Δεν νομίζω ότι η ΝΔ έχει καμία σχέση με την Ευρωπαική δεξιά.Δεν έκανε δουλεια με 165 λαμόγια με 152 θα κάνει?Γιατί τωρα ακυβερνησία δεν έχουμε?Μιλάει για τπτ ο χοντρομπαλάκος?Ο "Μακεδονας "πρωθυπουργός?Στον αγυριστο και οι μπλε και οι πρασινοι.ΟΥΣΤ ΛΑΙΜΑΙ
Φίλε μου δεν αστειεύομαι, θα σε πάρω εάν θες από το χέρι και θα σε πάω στο γραφείο βουλευτή της ΝΔ που είναι γείτονάς μου. Λαϊκό προσκύνημα γίνεται εκεί μέσα, και σε λαϊκή συνοικία μάλιστα, όπου ζουν μεροκαματιάρηδες άνθρωποι. Όλοι αυτοί είναι εκείνοι που βρίζουν στις δημοσκοπήσεις, μα ψηφίζουν Καραμανλή στο τέλος. Και αυτό το σενάριο θα παιχτεί και πάλι.
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.431
Κριτικές
10
Like
2.965
Πόντοι
3.385
Δηλαδή δεν υπάρχει σενάριο συνεργασίας με πρώτη τη νουδου αλλά όχι αυτοδύναμη;
Εγώ φίλε μου είπα τι δείχνουν οι δημοσκοπήσεις να προτιμούν οι πολίτες ως ενδεχόμενο συνεργασίας, και ότι εάν βγει πρώτη η ΝΔ, η συνεργασία ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ, είναι ανέφικτη. Φυσικά και υπάρχει σενάριο συνεργασίας εάν βγει πρώτη η ΝΔ, το πιο πιθανό να συνεργαστεί με το ΛΑΟΣ. Αν και το κόβω λίγο δύσκολο.
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Ναι είναι η χειρότερη κυβέρνηση με τον πιο ανύπαρκτο πρωθυπουργό της μεταπολίτευσης.
Αυτός είναι να ντρέπεσαι να τον βγάζεις εκτός συνόρων.
Γι αυτό μια ξένη εφημερίδα τον μπερδέψε με τον πρωθυπουργό του Καζαχστάν. :2funny: :2funny: :2funny:
 

delaxo

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
183
Κριτικές
3
Like
7
Πόντοι
1
Όταν καταλάβετε ότι η κατρακύλα, σε όλα τα επίπεδα (κοινωνικό-πολιτικό-οικονομικό-πολιτιστικό-αθλητικό- καιδενσυμεζεύεται), δεν έχει τελειωμό ή θα σταματήσετε να ασχολείστε και να ελπίζετε ή θα φύγετε μετανάστες...
:tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:
:uzi: :uzi: :uzi:
:ak: :ak: :ak:
:argue: :argue: :argue:
:shit: :shit: :shit:
:hammer: :hammer: :hammer:
...και μιας και είδα τον πλήρη τίτλο μόλις τώρα, όσοι πιστεύετε ότι είναι πρόβλημα της ΝΔ και υπάρχει ελπίδα με άλλο κόμμα, χρήζετε ιατρικής παρακολούθησης, για να μην πω εγκλεισμού...
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.431
Κριτικές
10
Like
2.965
Πόντοι
3.385
Όταν καταλάβετε ότι η κατρακύλα, σε όλα τα επίπεδα (κοινωνικό-πολιτικό-οικονομικό-πολιτιστικό-αθλητικό- καιδενσυμεζεύεται), δεν έχει τελειωμό ή θα σταματήσετε να ασχολείστε και να ελπίζετε ή θα φύγετε μετανάστες...
:tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:
:uzi: :uzi: :uzi:
:ak: :ak: :ak:
:argue: :argue: :argue:
:shit: :shit: :shit:
:hammer: :hammer: :hammer:
...και μιας και είδα τον πλήρη τίτλο μόλις τώρα, όσοι πιστεύετε ότι είναι πρόβλημα της ΝΔ και υπάρχει ελπίδα με άλλο κόμμα, χρήζετε ιατρικής παρακολούθησης, για να μην πω εγκλεισμού...
Αυτή τη στιγμή φίλε μου, η ΝΔ κυβερνά, δεν υπάρχει συγκυβέρνηση. Επομένως, αυτή ακούει τα σχολιανά της, όπως και καρπούται τις όποιες τυχόν ανύπαρκτες επιτυχίες της.Αυτή έχει την ευθύνη της χώρας, και όχι οι πολιτικοί γενικά. Αμάν πια με την ισοπέδωση των πάντων, όπου δεν φταίνε οι κυβερνώντες, αλλά όλοι μαζί. Και αυτό προς όφελος των κυβερνώντων, γιατί αυτό επιτάσσει η προπαγάνδα τους. Επί τη ευκαιρία, γιατρός είσαι;
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Παίδες, μη λέτε αηδίες για συνεργασίες και ακυβερνησίες.

Μην παίζουμε με αυτά. Τα πλήρωσε ακριβά η χώρα μας με τη συγκυβέρνηση ΣΥΝ-ΝΔ και την οικουμενική. Δεν κουνιόταν φύλλο και το χρέος εκτοξέυτηκε σε μερικούς μήνες.

Αυτά τα σενάρια είναι καλά για κάνουμε χαβαλέ, αλλά όχι για να τα συζητάμε σοβαρά.

1.000 φορές αυτοδύναμη (και άχρηστη) ΝΔ παρά οποιοδήποτε σχήμα συνεργασίας ή ενδεχόμενο ακυβερνησίας.

Και στην τελική η ακυβερνησία θα οδηγήσει και πάλι σε επικράτηση του δικομματισμού όπως έγινε το 1989-1990 για να βγει η χώρα από το αδιέξοδο.
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.431
Κριτικές
10
Like
2.965
Πόντοι
3.385
Παίδες, μη λέτε αηδίες για συνεργασίες και ακυβερνησίες.

Μην παίζουμε με αυτά. Τα πλήρωσε ακριβά η χώρα μας με τη συγκυβέρνηση ΣΥΝ-ΝΔ και την οικουμενική. Δεν κουνιόταν φύλλο και το χρέος εκτοξέυτηκε σε μερικούς μήνες.

Αυτά τα σενάρια είναι καλά για κάνουμε χαβαλέ, αλλά όχι για να τα συζητάμε σοβαρά.

1.000 φορές αυτοδύναμη (και άχρηστη) ΝΔ παρά οποιοδήποτε σχήμα συνεργασίας ή ενδεχόμενο ακυβερνησίας.

Και στην τελική η ακυβερνησία θα οδηγήσει και πάλι σε επικράτηση του δικομματισμού όπως έγινε το 1989-1990 για να βγει η χώρα από το αδιέξοδο.
Φίλε μου, σωστά τα λες, με μία εξαίρεση:χίλιες φορές κάποιος άλλος αυτοδύναμος παρά η ΝΔ αυτοδύναμη.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Παίδες, μη λέτε αηδίες για συνεργασίες και ακυβερνησίες.

Μην παίζουμε με αυτά. Τα πλήρωσε ακριβά η χώρα μας με τη συγκυβέρνηση ΣΥΝ-ΝΔ και την οικουμενική. Δεν κουνιόταν φύλλο και το χρέος εκτοξέυτηκε σε μερικούς μήνες.

Αυτά τα σενάρια είναι καλά για κάνουμε χαβαλέ, αλλά όχι για να τα συζητάμε σοβαρά.

1.000 φορές αυτοδύναμη (και άχρηστη) ΝΔ παρά οποιοδήποτε σχήμα συνεργασίας ή ενδεχόμενο ακυβερνησίας.

Και στην τελική η ακυβερνησία θα οδηγήσει και πάλι σε επικράτηση του δικομματισμού όπως έγινε το 1989-1990 για να βγει η χώρα από το αδιέξοδο.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω

Επέτρεψέ μου επίσης να σε ρωτήσω - αυτή τη στιγμή η χώρα κυβερνάται;
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Αυτή τη στιγμή φίλε μου, η ΝΔ κυβερνά, δεν υπάρχει συγκυβέρνηση. Επομένως, αυτή ακούει τα σχολιανά της, όπως και καρπούται τις όποιες τυχόν ανύπαρκτες επιτυχίες της.Αυτή έχει την ευθύνη της χώρας, και όχι οι πολιτικοί γενικά. Αμάν πια με την ισοπέδωση των πάντων, όπου δεν φταίνε οι κυβερνώντες, αλλά όλοι μαζί. Και αυτό προς όφελος των κυβερνώντων, γιατί αυτό επιτάσσει η προπαγάνδα τους. Επί τη ευκαιρία, γιατρός είσαι;

Σωστός! Καμία κυβέρνηση δεν ήταν τέλεια μέχρι τώρα, αλλά και καμία όσο χάλια είναι αυτή. Άρα δεν είναι όλα ίδια...
Και στο κάτω-κάτω οι τωρινοί παρήγαγαν σε 4 χρόναι πενταπλάσια σκάνδαλα απ ότι το ΠΑΣΟΚ σε 20. Εγώ δεν θυμάμαι στο παρελθόν τόσο σοβαρές υποθέσεις όπως:
- να κατηγορεί κάποιος στα ίσα ότι λάδωσε υπουργό
- 2 εν ενεργεία υπουργοί να κτίζουν αυθαίρετο (πόσο θράσος χρειάζεται!!)
- Ομόλογα, Ζαχόπουλους, υποκλοπές, ΓΕΡΜΑΝΟΣ κλπ....
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.431
Κριτικές
10
Like
2.965
Πόντοι
3.385
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω

Επέτρεψέ μου επίσης να σε ρωτήσω - αυτή τη στιγμή η χώρα κυβερνάται;
Δεν κυβερνάται φίλε μου η χώρα τώρα, πλην όμως η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε φθάσει σε κάποιο επίπεδο πολιτικού πολιτισμού για να μπορεί να τραβήξει μία κυβέρνηση συνεργασίας. Και στην Ελλάδα μία κυβέρνηση συνεργασίας θα καταντήσει να είναι η δικτατορία του μικρού συνεργαζόμενου κόμματος. Λ.χ., ας υποθέσουμε ότι συνεργάζεται η ΝΔ με τον ΛΑΟΣ, έχει 135 βουλευτές η ΝΔ και 20 ο ΛΑΟΣ. Ότι και να θέλει να ψηφίσει η ΝΔ, θα πρέπει να έχει απαραίτητα την στήριξη του ΛΑΟΣ. Ότι δεν στηρίζει ο ΛΑΟΣ, δεν περνάει στην Βουλή. Επομένως, ποιος κυβερνά; μα δικτατορικά το μικρό κόμμα, στο παράδειγμά μας ο ΛΑΟΣ. Και μην παρεξηγηθεί το δικτατορικά, με δημοκρατικές διαδικασίες εννοώ, πλην όμως με πολύ μεγαλύτερη δύναμη από αυτήν την οποία θέλησε να του δώσει ο λαός. Θα θέλατε μία τέτοια συνεργασία όπως αυτή που περιέγραψε προηγουμένως;
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω

Επέτρεψέ μου επίσης να σε ρωτήσω - αυτή τη στιγμή η χώρα κυβερνάται;

Όχι enfo, δίκιο έχεις: επί της ουσίας ακυβέρνητη είναι η χώρα.
Αλλά πίστεψέ με, αν το χρέος ανεβαίνει τώρα με ιλιγγιώδεις ρυθμούς, ξέρεις τι θα γίνει αν δεν υπάρχει αυτοδύναμη κυβέρνηση????
Θα καταρρεύσουμε σε 6 μήνες. Θα ζητιανεύουμε δανεικά από το ΔΝΤ όπως έκανε ο Μητσοτάκης το 92-93.
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Φίλε μου, σωστά τα λες, με μία εξαίρεση:χίλιες φορές κάποιος άλλος αυτοδύναμος παρά η ΝΔ αυτοδύναμη.

Προφανώς ρε lion!

Ως μη χείρον βέλτιστον, δεν ντρέπομαι να πω πως προτιμώ αυτοδύναμο ΠΑΣΟΚ... Γιατί να το κρύψωμεν άλλοστε?? :2funny: :2funny: :2funny:

Είναι και αυτό τριτοκοσμικό κόμμα, αλλά συγκριτικά με τα άλλα είναι το λιγότερο τριτοκοσμικό της Ελλάδας. Όλα σχετικά είναι. Διαλέγεις από αυτά που έχει η τοπική πιάτσα. Και για να μην νομίζεις πως είμαι ιδεολογικά πορωμένος, αν υπήρχε κόμμα σαν της Μέρκελ στην Ελλάδα, θα το ψήφιζα άνετα.

Δυστυχώς τα ελληνικά κόμματα είναι όλα ΓΤΠ. Αλλά επειδή ότι και να λέμε εμείς κάποιος θα μας κυβερνήσει, διαλέγουμε το μικρότερο κακό.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Το μικρό κόμμα κυβερνά δικτατορικά. Καλώς.

Αλλά να δούμε το θέμα λίγο πρακτικά. Τι διαφορά θα έχει αυτό σε σχέση με τη σημερινή κατάσταση; Βοηθήστε με να καταλάβω.

Το σενάριο που λέτε το ζω καθημερινά σε διπλανή χώρα. Αλλά ειναι λόγος αυτός για να ψηφίσω κάποιον εμφανώς ανίκανο;

Προτιμώ να πειραματιστώ.
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.431
Κριτικές
10
Like
2.965
Πόντοι
3.385
Προφανώς ρε lion!

Ως μη χείρον βέλτιστον, δεν ντρέπομαι να πω πως προτιμώ αυτοδύναμο ΠΑΣΟΚ... Γιατί να το κρύψωμεν άλλοστε?? :2funny: :2funny: :2funny:

Είναι και αυτό τριτοκοσμικό κόμμα, αλλά συγκριτικά με τα άλλα είναι το λιγότερο τριτοκοσμικό της Ελλάδας. Όλα σχετικά είναι. Διαλέγεις από αυτά που έχει η τοπική πιάτσα. Και για να μην νομίζεις πως είμαι ιδεολογικά πορωμένος, αν υπήρχε κόμμα σαν της Μέρκελ στην Ελλάδα, θα το ψήφιζα άνετα.

Δυστυχώς τα ελληνικά κόμματα είναι όλα ΓΤΠ. Αλλά επειδή ότι και να λέμε εμείς κάποιος θα μας κυβερνήσει, διαλέγουμε το μικρότερο κακό.
Έχω μία απορία φίλε:ο Παπανδρέου, ο οποίος προσωπικά δεν μου είναι και πολύ συμπαθής, αν και τον θεωρώ έντιμο άνθρωπο, έχει εκλεγεί δύο φορές Πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς. Εκατόν πενήντα αρχηγοί σοσιαλιστικών κομμάτων παγκοσμίως, ορισμένοι εκ των οποίων είναι και πρωθυπουργοί στη χώρα τους, είναι ΤΟΣΟ  μαλάκες για να ψηφίζουν ένα άνθρωπο ο οποίος αποκαλείται απαξιωτικά ''Γιωργάκης'' στη χώρα του;
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.431
Κριτικές
10
Like
2.965
Πόντοι
3.385
Το μικρό κόμμα κυβερνά δικτατορικά. Καλώς.

Αλλά να δούμε το θέμα λίγο πρακτικά. Τι διαφορά θα έχει αυτό σε σχέση με τη σημερινή κατάσταση; Βοηθήστε με να καταλάβω.

Το σενάριο που λέτε το ζω καθημερινά σε διπλανή χώρα. Αλλά ειναι λόγος αυτός για να ψηφίσω κάποιον εμφανώς ανίκανο;

Προτιμώ να πειραματιστώ.
Αναφαίρετο δικαίωμά σου φίλε μου να πειραματιστείς, και ο λαός ολόκληρος. Μετά το πείραμα όμως θα καταλήξουμε πάλι στην γνωστή παλιά συνταγή του διπολικού συστήματος.
 

neoklis79

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.837
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Έχω μία απορία φίλε:ο Παπανδρέου, ο οποίος προσωπικά δεν μου είναι και πολύ συμπαθής, αν και τον θεωρώ έντιμο άνθρωπο, έχει εκλεγεί δύο φορές Πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς. Εκατόν πενήντα αρχηγοί σοσιαλιστικών κομμάτων παγκοσμίως, ορισμένοι εκ των οποίων είναι και πρωθυπουργοί στη χώρα τους, είναι ΤΟΣΟ  μαλάκες για να ψηφίζουν ένα άνθρωπο ο οποίος αποκαλείται απαξιωτικά ''Γιωργάκης'' στη χώρα του;

Γιατί ποιος σου είπε ότι αυτοί οι 150 σοσιαλιστές δεν είναι μαλάκες??? Απλά ψηφίζουν το πιο μαλάκα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom