Νέα

Αγαπημένα ζαχαροπλαστεία και γλυκά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα El Duderino
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 78K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Scalp36

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
123
Κριτικές
6
Like
83
Πόντοι
1
- για γαλακτομπούρεκο, μετά από τόσα χρόνια δοκιμών, θεωρώ καλύτερο στα ζαχαροπλαστεία "Ιλιον" (αρχικά στο Ίλιον, αλλά τώρα έχει σε αρκετά μέρη της Αθηνας). Δεν έχει αυτή τη "βαρια" γεύση βουτύρου που έχει το κοσμικό (το οποίο παρόλα αυτά παραμένει από τα κορυφαια).

- μιλφειγ και τρίγωνα, Πατσης στο περιστέρι,μακράν τα κορυφαία.

- προφιτερολ, Ρώνης στην Αγίου Νικολάου στο Ίλιον.

- για παγωτά, δεν μπορώ να ξεχωρισω, άλλος μου αρέσει για παρφαί, άλλος για κλασικά παγωτα. Πάντως ο Βαρσος στο Χαλάνδρι νομίζω πως εξακολουθεί να έχει ωραίο παγωτό.

- ο Κωνσταντινίδης πουθενά δεν καταλαμβάνει την πρώτη θέση, αλλά overall ίσως είναι ο κορυφαίος, μιας και ό,τι έχω δοκιμάσει τόσα χρόνια, είναι από πολύ καλό και πάνω.

- όσο για τη μέλισσα στο περιστέρι, μια φορά η κοπέλα υπάλληλος επηζε να εξυπηρετήσει 3 πελάτες ταυτοχρονα, ο χοντρός ιδιοκτήτης αραχτός στο ταμείο δίπλα της, και την πίεζε με άσχημο (και προσβλητικο) τρόπο, αντί να τη βοηθήσει. Από τότε ορκιστηκα πως δεν θα ξαναπατησω.
 

Thessalon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.571
Like
1.122
Πόντοι
216
- για γαλακτομπούρεκο, μετά από τόσα χρόνια δοκιμών, θεωρώ καλύτερο στα ζαχαροπλαστεία "Ιλιον" (αρχικά στο Ίλιον, αλλά τώρα έχει σε αρκετά μέρη της Αθηνας). Δεν έχει αυτή τη "βαρια" γεύση βουτύρου που έχει το κοσμικό (το οποίο παρόλα αυτά παραμένει από τα κορυφαια).

- μιλφειγ και τρίγωνα, Πατσης στο περιστέρι,μακράν τα κορυφαία.

- προφιτερολ, Ρώνης στην Αγίου Νικολάου στο Ίλιον.

- για παγωτά, δεν μπορώ να ξεχωρισω, άλλος μου αρέσει για παρφαί, άλλος για κλασικά παγωτα. Πάντως ο Βαρσος στο Χαλάνδρι νομίζω πως εξακολουθεί να έχει ωραίο παγωτό.

- ο Κωνσταντινίδης πουθενά δεν καταλαμβάνει την πρώτη θέση, αλλά overall ίσως είναι ο κορυφαίος, μιας και ό,τι έχω δοκιμάσει τόσα χρόνια, είναι από πολύ καλό και πάνω.

- όσο για τη μέλισσα στο περιστέρι, μια φορά η κοπέλα υπάλληλος επηζε να εξυπηρετήσει 3 πελάτες ταυτοχρονα, ο χοντρός ιδιοκτήτης αραχτός στο ταμείο δίπλα της, και την πίεζε με άσχημο (και προσβλητικο) τρόπο, αντί να τη βοηθήσει. Από τότε ορκιστηκα πως δεν θα ξαναπατησω.
στο τελευταιο που εγραψες για τον χοντρο...
Δεν του την ειπες ασχημα? εγω αυτο θα εκανα...θα τον ξεφτιλιζα μπροστα στους πελατες...δεν σεβομαι τετοια ατομα...
Και εννοειται ενα καλο μπουρμπουαρ στο κοριτσι...
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
15.639
Κριτικές
190
Like
48.802
Πόντοι
41.443
ειπα γυρνωντας σημερα να περασω απο το κεντρο να παρω κατι ψιλικοκο για το σπιτι.
Ασημακοπουλος τυποι στη Χαρ. Τρικουπη.
να δω τι θα μου αφησουν κι αν προλαβω να τιμησω την παστα σερανο που γουσταρω πιο πολυ.
με στενοχωρησε ο τυπος στο καταστημα ομως. δεν ειχε μιλφειγ.
αυριο πρεπει να ξαναπαω :confused:

1651406766073.jpg
 

ΑΝΤΖΕΛΟ

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2012
Μηνύματα
44.537
Like
25.709
Πόντοι
5.006
ειπα γυρνωντας σημερα να περασω απο το κεντρο να παρω κατι ψιλικοκο για το σπιτι.
Ασημακοπουλος τυποι στη Χαρ. Τρικουπη.
να δω τι θα μου αφησουν κι αν προλαβω να τιμησω την παστα σερανο που γουσταρω πιο πολυ.
με στενοχωρησε ο τυπος στο καταστημα ομως. δεν ειχε μιλφειγ.
αυριο πρεπει να ξαναπαω :confused:

1651406766073.jpg
Καλό μηνα :smiling-face-with-heart-eyes: :wanker:
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.258
Like
1.736
Πόντοι
216
- για γαλακτομπούρεκο, μετά από τόσα χρόνια δοκιμών, θεωρώ καλύτερο στα ζαχαροπλαστεία "Ιλιον" (αρχικά στο Ίλιον, αλλά τώρα έχει σε αρκετά μέρη της Αθηνας). Δεν έχει αυτή τη "βαρια" γεύση βουτύρου που έχει το κοσμικό (το οποίο παρόλα αυτά παραμένει από τα κορυφαια).

- μιλφειγ και τρίγωνα, Πατσης στο περιστέρι,μακράν τα κορυφαία.

- προφιτερολ, Ρώνης στην Αγίου Νικολάου στο Ίλιον.

- για παγωτά, δεν μπορώ να ξεχωρισω, άλλος μου αρέσει για παρφαί, άλλος για κλασικά παγωτα. Πάντως ο Βαρσος στο Χαλάνδρι νομίζω πως εξακολουθεί να έχει ωραίο παγωτό.

- ο Κωνσταντινίδης πουθενά δεν καταλαμβάνει την πρώτη θέση, αλλά overall ίσως είναι ο κορυφαίος, μιας και ό,τι έχω δοκιμάσει τόσα χρόνια, είναι από πολύ καλό και πάνω.

- όσο για τη μέλισσα στο περιστέρι, μια φορά η κοπέλα υπάλληλος επηζε να εξυπηρετήσει 3 πελάτες ταυτοχρονα, ο χοντρός ιδιοκτήτης αραχτός στο ταμείο δίπλα της, και την πίεζε με άσχημο (και προσβλητικο) τρόπο, αντί να τη βοηθήσει. Από τότε ορκιστηκα πως δεν θα ξαναπατησω.

Επειδή μένω κοντά στο ζαχαροπλαστείο "Ρώνης",αγοράζω συχνά-πυκνά σοκολατίνες (είναι στρογγυλές και αρκετά μπαμπάτσικες,έχουνε μέσα κομματάκια σοκολάτας,είναι καλυμένες με γλάσσο σοκολάτας και πάντα είναι αφρός,ουσιαστικά λιώνουνε στο στόμα ενώ υπάρχει μία στρώση από παντεσπάνι στην βάση της πάστας και το υπόλοιπο είναι κρέμα σοκολάτας ,ενώ την κορυφή στολίζει μία φράουλα...τιμή ανά τεμάχιο τρία ευρώπουλα!)
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
15.639
Κριτικές
190
Like
48.802
Πόντοι
41.443
Να πας για μιλφειγ αυριο
α να χαθεις ρε. :smiling-face-with-heart-eyes:

πηγα και πηρα σημερα και πηρα κι ενα προφιτερολ για ξεκαρφωμα.:grin:
δεν μπορω να πω οτι τρελλαθηκα απο τη νοστιμια τους παντως.
του Πατση νομιζω το μιλφειγ ειναι καλυτερο.
ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ. αυτα μιση μπουκια ηταν.
τα χθεσινα γλυκα ηταν καλυτερα. φαινεται το χει πιο πολυ στις σοκολατες.


1651495167030.jpg
 

ΑΝΤΖΕΛΟ

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2012
Μηνύματα
44.537
Like
25.709
Πόντοι
5.006
α να χαθεις ρε. :smiling-face-with-heart-eyes:

πηγα και πηρα σημερα και πηρα κι ενα προφιτερολ για ξεκαρφωμα.:grin:
δεν μπορω να πω οτι τρελλαθηκα απο τη νοστιμια τους παντως.
του Πατση νομιζω το μιλφειγ ειναι καλυτερο.
ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ. αυτα μιση μπουκια ηταν.
τα χθεσινα γλυκα ηταν καλυτερα. φαινεται το χει πιο πολυ στις σοκολατες.


1651495167030.jpg
Ρε γαμιολη πάω και εγώ τώρα :smiling-face-with-heart-eyes: με ξεσηκωσες
 

doomi

Μέλος
Εγγρ.
10 Φεβ 2007
Μηνύματα
6
Like
7
Πόντοι
0
- για γαλακτομπούρεκο, μετά από τόσα χρόνια δοκιμών, θεωρώ καλύτερο στα ζαχαροπλαστεία "Ιλιον" (αρχικά στο Ίλιον, αλλά τώρα έχει σε αρκετά μέρη της Αθηνας). Δεν έχει αυτή τη "βαρια" γεύση βουτύρου που έχει το κοσμικό (το οποίο παρόλα αυτά παραμένει από τα κορυφαια).

- μιλφειγ και τρίγωνα, Πατσης στο περιστέρι,μακράν τα κορυφαία.

- προφιτερολ, Ρώνης στην Αγίου Νικολάου στο Ίλιον.

- για παγωτά, δεν μπορώ να ξεχωρισω, άλλος μου αρέσει για παρφαί, άλλος για κλασικά παγωτα. Πάντως ο Βαρσος στο Χαλάνδρι νομίζω πως εξακολουθεί να έχει ωραίο παγωτό.

- ο Κωνσταντινίδης πουθενά δεν καταλαμβάνει την πρώτη θέση, αλλά overall ίσως είναι ο κορυφαίος, μιας και ό,τι έχω δοκιμάσει τόσα χρόνια, είναι από πολύ καλό και πάνω.

- όσο για τη μέλισσα στο περιστέρι, μια φορά η κοπέλα υπάλληλος επηζε να εξυπηρετήσει 3 πελάτες ταυτοχρονα, ο χοντρός ιδιοκτήτης αραχτός στο ταμείο δίπλα της, και την πίεζε με άσχημο (και προσβλητικο) τρόπο, αντί να τη βοηθήσει. Από τότε ορκιστηκα πως δεν θα ξαναπατησω.
Για προφιτερολ θα προτεινα ανεπιφυλακτα το Maxim στην Νεα Σμυρνη. Προσωπικα το θεωρω κορυφαιο....
 

doomi

Μέλος
Εγγρ.
10 Φεβ 2007
Μηνύματα
6
Like
7
Πόντοι
0
Μικρή συνεισφορά για Νέα Σμύρνη- Παλαιό Φάληρο.
1. Belle vue στην Αγία Παρασκευή στην Νέα Σμύρνη. Ότι καλύτερο σε Καζάν Ντιπί και Ταού κιοκτσου έχουν να δείξουν τα νότια. Για τις παστες δεν έχω άποψη.
2. Κούτρας. Απέξω φαίνεται μπαρμπαδοκαφενειο- που είναι. Μέσα βρίσκεις το πιο συγκλονιστικό καϊμάκι της Αθήνας. Μαστίχωτο και σκέτη απόλαυση. Καλό γαλακτομπούρεκο με έντονο πορτοκαλί. Επίσης για καϊμάκι βλ. Γιώργος στην πλατεία
3. Ζοζέφ (παλαιό Φάληρο). Πολύ καλά ευρωπαϊκά και λιβανέζικα γλυκά ( λιγότερη ζάχαρη από τα κλασσικά ανατολίτικα)
4. Guloglou Αγίου Αλεξάνδρου 5 παλαιό Φάληρο. Τρομερά σιροπιαστα (και μόνο). Φαρμακείο σε τιμές.
Αν μου επιτρεπετε θα ηθελα να προσθεσω στην Νεα Σμυρνη και το Maxim Τσακίρογλου 23 πισω απο το Belle Vue....
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
15.639
Κριτικές
190
Like
48.802
Πόντοι
41.443

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.471
Κριτικές
21
Like
10.007
Πόντοι
3.346

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom