Νέα

Αγαπημένα ποτά - Ποτά που δεν μας αρέσουν - Αδιάφορα ποτά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 661
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιο ειναι το αγαπημενο σας?

  • Μπυρα

    Ψήφοι: 21 21,6%
  • Κρασι

    Ψήφοι: 9 9,3%
  • Ουισκι

    Ψήφοι: 17 17,5%
  • Κοκα κολα

    Ψήφοι: 9 9,3%
  • Μπαφος

    Ψήφοι: 7 7,2%
  • Ουζο

    Ψήφοι: 4 4,1%
  • Νερο

    Ψήφοι: 3 3,1%
  • Βοτκα

    Ψήφοι: 12 12,4%
  • Δεν πινω ειμαι καλο παιδι!

    Ψήφοι: 10 10,3%
  • Αλλο

    Ψήφοι: 5 5,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    97

Επισκέπτης
Από ποτά μου αρέσει μόνο το ουίσκι. Συνήθως πίνω το "Best Seller" (είμαι σίγουρος ότι δεν το ξέρετε, μου το είχε πει ο τυπάς που έχει την κάβα της γειτονιάς μου). Τι famous, dimple, johnnie και μαλακίες... Με 7 ευρωπουλάκια πίνεις και γαμώ τα ουίσκι, σκωτσέζικο 100%. Το αρνητικό είναι ότι δεν το βρίσκεις σε μαγαζιά, αλλά έτσι κι αλλιώς σε μαγαζί πίνω μόνο μπύρα. Τα υπόλοιπα είναι καρα-μπόμπες.

Από κρασιά μου αρέσει μόνο το κόκκινο ξηρό. Από κρασιά πάντως δεν ξέρω και πολλά πράγματα, μπορεί να μου αρέσει από το top-top καμπερνέ μέχρι το χύμα βαρελίσιο σε κουτούκι.

Από ούζο προτιμώ Πλωμάρι αλλά τώρα τελευταία έχω γνωρίσει έναν Χιώτη ο οποίος μου φέρνει από την Χίο ένα ούζο καζανιστό... άλλο πράμα!!! Μπορείτε να βρείτε τέτοια ούζα στα Masticha Shops.

Από μπύρες Κάιζερ και ξερό ψωμί! Αν δεν υπάρχει βολεύομαι με Amstel (Heineken ποτέ) ή Μύθος.
 

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
Όλες τις εποχές, όλο τον χρόνο, ένα είναι το ποτό που μου αρέσει: ΜΠΥΡΑ !!! Ιδιαίτερα οι μοναστηριακές, θολές, κόκκινες !!

Τον χειμώνα μετά απο καλό φαι μου αρέσει να πίνω Hennessy VSOP

Σαββάτο μεσημέρι δίπλα στην Θάλασσα παρέα με τις ψητές γαριδούλες μου αρέσει να πίνω Ούζο Πλωμάρι.

Κυριακή μεσημέρι στην ταβέρνα δίπλα στο τζάκι παρέα με το ψητό γουρούνι μου αρέσει και το χύμα κόκκινο γιοματάρι  :cheesy:

Ουίσκυ, Βότκα κτλ. γενικώς δεν μου αρέσουν. ʼντε να πιώ ένα ποτήρι στην ανάγκη.
 

Trelo Agori

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
410
Like
8
Πόντοι
1
Malt Whiskey: Πέρα από αυτά που ήδη προτάθηκαν, Oban, Glenlivet, Balvenie (με γλυκειά γεύση)

Απλό W.: Jameson (Ιρλ)

Μπύρες: δοκιμάστε και τις βέλγικες (Trapist σε 7, 8, 9 %, Duvel κλπ), την μοναδική ιρλανδική μαύρη Guiness και τις κορυφαίες τσέχικες Budweizer (lager) -(KAMMIA ΣΧΕΣΗ με την απαράδεκτη αμερικάνικη ρυζομπίρα BUD/Budweizer)- και Pilsener Urquel. Οι τσέχικες μπύρες, αν πίνετε  lager ή pilsener, είναι ίσως οι κορυφαίες στο είδος.

+1!

Με εξαίρεση τις Βέλγικες μπύρες που δεν τρελαίνομαι και τη Guinness την οποία ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ οι barmen εκτός Βρεττανίας και Ιρλανδίας!!! Δεν είναι μοναδική πάντως, υπάρχουν και άλλα stout όπως η Murphy's. Είναι πάντως σίγουρα το πιο δημοφιλές stout με διαφορά (επαναλαμβάνω, δεν πίνεται εκτός Βρεττανίας-Ιρλανδίας!)

Προσωπικά θεωρώ τους Γερμανούς ως μαιτρ στο θέμα μπύρα! Είναι αξεπέραστοι!

Ξέχασα να αναφέρω από τοπικά ποτά τη Μαστίχα Χίου και την Τεντούρα Πάτρας είναι και χωνευτηκά.

Τέλος όποιος δηλώνει Σαλλλλλονικιός και δεν ποστάρει ως αγαπημένο ποτό ΜΑΛΑΜΑΤΙΝΑ ΜΕ ΣΟΥΡΩΤΗ, θα πρέπει να τα μαζέψει και να φύγει με εντολή Νομάρχη!!! (πλάκα κάνω, μην αρχίσετε να βρίζετε!!!)

ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ??? ΕΕΕ???

 

Επισκέπτης
Χειμώνα κατά κύριο λόγο Whiskey. Προτιμώ το Cardhu από τα Single Malt παραγωγής που βρίσκεις και σε μαγαζιά, αλλιώς εκτιμώ ιδιαιτέρως μικρές και δυσεύρετες παραγωγές. Το καλό με το Cardhu είναι ότι ψιλογλιτώνεις τη μπόμπα.

Καλοκαίρι σχεδόν πάντα βότκα με πάγο και μία φέτα λεμόνι.

Η βότκα έχει το καλό ότι δεν "μυρίζει" το πρωί όπως το ουίσκι αν έχεις καταναλώσει το βόσπορο.

Από κρασιά η Ελλάδα έχει εξαιρετικές παραγωγές. Προτιμώ αυτά της Σαντορίνης, της Ραψάνης και τα εξαιρετικά που βγαίνουν από την Αταλάντη. Γενικώς προτιμώ το λευκό.

Ούζο για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο δεν μπορώ να πιω. Τσίπουρο πάλι του δίνω και καταλαβαίνει.

Μπύρες ιδίως το καλοκαίρι πίνω ευχάριστα. Σχεδόν πάντα ξανθιές draft. Δυστυχώς δεν έχει Leffe Draft πουθενά στην Ελλάδα...
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Ιάκωβο Δάγλα (στα Αγγλικά Jack Daniels) με πάγο και τα μυαλά στα κάγκελα :)
 

Trelo Agori

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
410
Like
8
Πόντοι
1
Μπύρες ιδίως το καλοκαίρι πίνω ευχάριστα. Σχεδόν πάντα ξανθιές draft. Δυστυχώς δεν έχει Leffe Draft πουθενά στην Ελλάδα...

ΛΑΘΟΣ!

DRAFT LEFFE θα βρείτε:

Μπαρ ΟΤΤΟ DIX στην Β. Γεωργίου (σαραντα-κάτι, δεν είμαι σίγουρος) περιοχή Ευζώνων Θεσσαλονίκη

Μπαρ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ σε στενό επί της Ανθέων (αριστερά λίγο πριν το σχολείο) Θεσσαλονίκη

Προφανώς βέβαια οι πληροφορία αυτή σου είναι άχρηστη λόγω τόπου διαμονής, ε?

Καλή μπ'υρα η Leffe αλλά πολύ βαριά! Έχει πολύ γεμάτη (και γαμάτη) γεύση!
 

jimmye

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2005
Μηνύματα
234
Like
1
Πόντοι
1
μπυρα βασταινερ ολο το χρονο και τζιν μπομπει με βισσυνο καμια φορα για να κανω κεφαλι. μη γελατε με το βυσσινο δοκιμαστε και θα σας αρεσει!
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
375
Πόντοι
6.055

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
375
Πόντοι
6.055
Μια φωτογραφία της καλής μου στην πλατεία των Βρυξελλών
 

Συνημμένα

  • duvell.jpg
    duvell.jpg
    95,4 KB · Εμφανίσεις: 30

Επισκέπτης
βοτκα ουκρανεζικη εχεται πειει? με κοκινη καυτερη πιπερια μεσα?
 

Επισκέπτης
Εγώ πάντως χειμώνα cardu on the rocks και καλοκαίρι bacardi coca!
 

noname101

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2005
Μηνύματα
41
Like
0
Πόντοι
0
Η βότκα είναι το αγαπημένο μου ποτό, είτε σκέτη είτε με λεμόνι. Απο μάρκες εχω δοκιμάσει πάμπολες  ειδικά ρώσικες (ουτε το ονομα δεν ξερω αλλα εχω τα μπουκάλια). Κατέληξα οτι ανάλογα με την ώρα προτιμούσα και διαφορετική γεύση.

Τρελαίνομαι για το Ούζο! Δύσκολα μπορώ να αντισταθώ και συνήθως το παρακάνω αλλα για μια απόλαυση ζούμε. Εδω προτιμώ Pilava σταθερά.

Τωρα τον χειμώνα πίνω σπιτικό ρακόμελο, α ρε μάνα Κρήτη!!

Οσοι αρέσκονται στις γλυκές γεύσεις προτείνω κρασί Σάμου Vin Doux. Οποιο και να διαλέξετε αυτής της σειράς είναι εκπληκτικο.

Αδιαφορώ παντελώς για κάθε είδους whiskey, δεν το μπορώ με τίποτα και πιστέψτε με εχω δοκιμάσει πάρα πολλά.


Καλά πιώματα και μακρια απο τιμόνι :)
 

powerline75

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
249
Like
2
Πόντοι
1
Ειλικρινά πίνετε Chardu με πάγο;!;!;!;
Ιεροσυλία!!!! Απαγορεύεται δια ροπάλου!
Τα Single Malt Whiskey πίνονται απκλειστικά με δύο τρόπους:
1) Σκέτα, αν είναι παλαιωμένα δε σε ποτήρια Μπράντυ, αφού κρατήσουμε το θόλο του ποτηριού αρκετά στην παλάμη μας για να πάρει θερμοκρασία και να βγάλει στην επιφάνεια τα αρώματα του ποτού
2) Με νερό απο την ίδια πηγή απο την οποία τράβηξε ο παραγωγός για την απόσταξη, για να μην αλλοιώσει σημαντικά τη γεύση
 

Nefilim

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
730
Κριτικές
1
Like
33
Πόντοι
6
Κυριλέ κρασί πολύ πολύ καλό:
Καπνίας Χ''μιχάλη (κόκκινο-λευκό)

Spirits:
Mojito
Υποβρύχιο (όλα τασπρα όχι κόκκινα)
Vodka-lemon με lime - Amita - στιμμένο ontop

Για Whiskey, η Ελλάδα παίρνει 3ης κατηγορίας...εκτός κι αν ο πότης διαθέσει πορτοφόλι και πάρει περιορισμένης κοπής σκωτσέζικο.

Τσίπουρο all time classic και για το αυτοκίνητο όταν ξεμείνει.
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.222
Like
376
Πόντοι
36
+1!

τη Guinness την οποία ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ οι barmen εκτός Βρεττανίας και Ιρλανδίας!!! Δεν είναι μοναδική πάντως, υπάρχουν και άλλα stout όπως η Murphy's.

Στο Dubliner στην Ίο πριν κάτι λίγα χρόνια μια χαρά μου φαινότανε...    :sunglasses:      :sunglasses:      :sunglasses:

Τη  Murphy την ξέρω, αλλά μου φαίνεται λίγο πιο "άτονη"/άχρωμη.

Μου αρέσουν πολύ και διάφορες  ales,  αλλά μην επεκταθούμε. Μία σίγουρη μέθοδος υπάρχει: ΔΟΚΙΜΗ!      ;)

Στο κάτω-κάτω μπύρα παίρνουμε. Ούτε σπίτι, ούτε αυτοκίνητο.    ;)      :)

Εις Υγείαν!      :)        :)        :)
 

Trelo Agori

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
410
Like
8
Πόντοι
1
Στο Dubliner στην Ίο πριν κάτι λίγα χρόνια μια χαρά μου φαινότανε...     :sunglasses:      :sunglasses:      :sunglasses:

Τη  Murphy την ξέρω, αλλά μου φαίνεται λίγο πιο "άτονη"/άχρωμη.

Μου αρέσουν πολύ και διάφορες  ales,  αλλά μην επεκταθούμε. Μία σίγουρη μέθοδος υπάρχει: ΔΟΚΙΜΗ!       ;)

Στο κάτω-κάτω μπύρα παίρνουμε. Ούτε σπίτι, ούτε αυτοκίνητο.     ;)      :)

Εις Υγείαν!       :)        :)        :)

Έτσι, έτσι, έτσι!!!

Αν και το δυνατό σημείο του Dubliner δεν ήταν η Guiness του (εγώ εκεί έπινα Newcastle Brown Ale) αλλά τα wet t-shirt competitions κάθε Δευτέρα!!! Ακόμα ηχεί στα αυτιά μου ο Αυστραλός ξανθομπάμπουρας ''παρουσιαστής'' που προέτρεπε τις διαγωνιζόμενες ''ΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΤΑΚΕ ΙΤ ΟFF, TAKE IT OFF''

ΕΠΟΣ!!!!

Συμφωνώ για τη Murphys και με όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις!!!

''Τι μου θύμησες τώρα, τι μου θύμησες τώρα, το μεγάλο μου λάθος σ'ακατάλληλη ώρα'' (Απόστολος Νικολαϊδης)
 

Επισκέπτης
Ειλικρινά πίνετε Chardu με πάγο;!;!;!;
Ιεροσυλία!!!! Απαγορεύεται δια ροπάλου!
Τα Single Malt Whiskey πίνονται απκλειστικά με δύο τρόπους:
1) Σκέτα, αν είναι παλαιωμένα δε σε ποτήρια Μπράντυ, αφού κρατήσουμε το θόλο του ποτηριού αρκετά στην παλάμη μας για να πάρει θερμοκρασία και να βγάλει στην επιφάνεια τα αρώματα του ποτού
2) Με νερό απο την ίδια πηγή απο την οποία τράβηξε ο παραγωγός για την απόσταξη, για να μην αλλοιώσει σημαντικά τη γεύση

Βασικά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά πριν θίγεις κόσμος για ιεροσυλία μάθε ότι:
Το whiskey ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ θέλει νερό ή πάγο γιατί αλλιώς δεν σπάνε οι αρωματικοί δακτύλιοι και δεν απελευθερώνεται η γεύση. Συνίσταται ένας πάγος.

Και όποιος θέλει debate για το θέμα έχω και ένα πτυχίο Χημικού Μηχανικού στη κορνίζα για να απαντήσω και στις τεχνικές ερωτήσεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom