Νέα

17 Νοεμβρίου / Να μην γίνει η πορεία στην πρεσβεία των ΗΠΑ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΠΥΡΑΥΛΟΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 108
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να γίνει η πορεία στην πρεσβεία των ΗΠΑ στις 17-11;

  • Ναι, να γίνει!

    Ψήφοι: 10 43,5%
  • Να μη γίνει!

    Ψήφοι: 13 56,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    23
OP
OP
ΠΥΡΑΥΛΟΣ

ΠΥΡΑΥΛΟΣ

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Δεκ 2009
Μηνύματα
3.274
Κριτικές
104
Like
2.754
Πόντοι
7.783
θα ιδρωσει πολυ το αυτι των Αμερικανων στην πρεσβεια σημερα , μπορει και να δακρυσουν μερικοι στο ακουσμα των συνθηματων απεξω...
Τυχόν δάκρυα, θα είναι από τα γέλια...

"Φωνηάδαις τον λαόν αμαιρηκάνει..."
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
ατοπο παραδειγμα ο σπαρτακος..χμμ μαλιστα!!!αν ενημερωθεις για το που μπορει να πηγαινει ο πακτωλος βοηθειας  στην σομαλια ή ποιος καρπωνεται τα κερδη απο το πετρελαιο στην νιγηρια ξαναμιλαμε,οσο για την βενεζουελα ποθ κοπτεσαι,κανε μια απλη αναδρομη ιστορικη και συγκρινε τα οικονομικα μεγεθη με παλαιοτερα!!!

ο πακτωλός της βοηθείας προς την Σομαλία, την Ερυθραία και τα όμορα δυστυχούντα κράτη πηγαίνει στις κατά τόπους αρχές των κρατών αυτών όποιες και αν είναι αυτές… δεν φταίει ο κάθε πολίτης αν οι κατα τόπους αρχές είναι διεφθαρμένες, πολύ δεν περισσότερο δεν έχει ευθύνη και δικαίωμα να επέμβει να τις αλλάξει  (εξάλλου για αυτό δεν σκούζετε όταν το ΝΑΤΟ, ο ΟΗΕ ή οι Αμερικάνοι κάνουν κάποια επέμβαση)…

τα κέρδη (εδώ γελάμε) από το πετρέλαιο στην Νιγηρία τα καρπώνονται οι μερικές εκατοντάδες χιλιάδες τοπικές, περιφειακές, πολιτειακές και λοιπές αρχές (authorities) που έχουν δημιουργήσει οι ίδιοι για να ρουφάνε το ότι μπορεί να βγάλει η Νιγηρία (και μπορεί να βγάζει πολλά)…. επειδή Νιγηρία έχω δουλέψει δύο σχεδόν χρόνια θα μου επιτρέψεις να έχω άποψη περί της εκεί διαφθοράς καλύτερη από σένα

και πάμε στην Βενεζουέλα… να συγκρίνω οικονομικά μεγέθη… μα το ίδιο ακριβώς μπορώ να κάνω και στην Ελλάδα να συγκρίνω μεγέθη του 2014 με του 2012 και να δώ μία τεράστια βελτίωση… και τι ακριβώς σημαίνει αυτό πέραν ότι στην Ελλάδα έχουμε τα βασικά προιόντα στα ράφια και ότι ο Ελληνας έστω και με δυσκολία έχει την δυνατότητα να προμηθευτεί τα απαραίτητα προς το ζείν… σε αντίθεση με την Βενεζουέλα βεβαίως βεβαίως όπου ο εκεί αυτόχθων δεν έχει ούτε την οικονομική δυνατότητα αλλά και να την είχε ούτε την ευκαιρία…
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.856
Κριτικές
6
Like
9.205
Πόντοι
1.686
Η Γιουγκοσλαβία ήταν ένα μόρφωμα που το συντηρούσε το κομμουνιστικό καθεστώς...
Ήταν μια κοινωνία εθνοτικών καθαρμάτων, στην οποία ήταν δύσκολο να εντοπίσεις ποιο έθνος ήταν χειρότερο από το άλλο.
Οι ΗΠΑ χαστούκισαν τους Σέρβους, λόγω του ότι οι Σέρβοι μακέλευαν συστηματικά τους άλλους.
Κακό είναι αυτό;

Οι ¨αλλοι " ειναι οι χειρότερου είδους Αλβανοί ,του Κοσόβου .
Αυτοί πρώτοι είχαν ξεκινήσει τις εχθροπραξίες .
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.785
Πόντοι
1.206
Επί της ουσίας του θέματος ο πορεία προς την πρεσβεία των ΗΠΑ, απλά εξακολουθεί να προσπαθεί να αποσείσει τις ΔΙΚΕΣ μας ευθύνες ως λαού που ανεχθήκαμε και χειροκροτούσαμε την Χούντα όσο ήταν στα πράγματα, μεταθέτοντας τις σε άλλους! ;)

Το δε Πολυτεχνείο το ίδιο λειτουργεί ως εξιλέωση ακριβώς για τους ίδιους λόγους. Πως δηλαδή δεν υπέκυψαν όλοι (μόνο το 98%!), αλλά κάποιοι κάνανε αντίσταση.

Παπαριές αντίσταση κάναμε (ήμουν εκεί κι εγώ) 18χρονα παιδιά!
Ανεξάρτητα πως δεν μας άρεσε η χούντα και το δηλώναμε χαβαλέ κάναμε κατά τα λοιπά...
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Επί της ουσίας του θέματος ο πορεία προς την πρεσβεία των ΗΠΑ, απλά εξακολουθεί να προσπαθεί να αποσείσει τις ΔΙΚΕΣ μας ευθύνες ως λαού που ανεχθήκαμε και χειροκροτούσαμε την Χούντα όσο ήταν στα πράγματα, μεταθέτοντας τις σε άλλους! ;)

Το δε Πολυτεχνείο το ίδιο λειτουργεί ως εξιλέωση ακριβώς για τους ίδιους λόγους. Πως δηλαδή δεν υπέκυψαν όλοι (μόνο το 98%!), αλλά κάποιοι κάνανε αντίσταση.

Παπαριές αντίσταση κάναμε (ήμουν εκεί κι εγώ) 18χρονα παιδιά!
Ανεξάρτητα πως δεν μας άρεσε η χούντα και το δηλώναμε χαβαλέ κάναμε κατά τα λοιπά...
Εχεις αρκετο αδικο, οχι 100% ομως. Απ'οπου και να το πιασεις (απο εκλογες 1961 να το πιασεις? απο ΚΥΠ να το πιασεις? απο Διοικηση Ειδικων Επιχειρησεων να το πιασεις?) οι Αμερικλανοι μπροστα σου θα βγουν. Με απωτερο στοχο παντα τον "Καστρο της Μεσογειου"...
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Επί της ουσίας του θέματος ο πορεία προς την πρεσβεία των ΗΠΑ, απλά εξακολουθεί να προσπαθεί να αποσείσει τις ΔΙΚΕΣ μας ευθύνες ως λαού που ανεχθήκαμε και χειροκροτούσαμε την Χούντα όσο ήταν στα πράγματα, μεταθέτοντας τις σε άλλους! ;)

Το δε Πολυτεχνείο το ίδιο λειτουργεί ως εξιλέωση ακριβώς για τους ίδιους λόγους. Πως δηλαδή δεν υπέκυψαν όλοι (μόνο το 98%!), αλλά κάποιοι κάνανε αντίσταση.

Παπαριές αντίσταση κάναμε (ήμουν εκεί κι εγώ) 18χρονα παιδιά!
Ανεξάρτητα πως δεν μας άρεσε η χούντα και το δηλώναμε χαβαλέ κάναμε κατά τα λοιπά...

+100000
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.804
Κριτικές
1
Like
31.595
Πόντοι
8.006
Επί της ουσίας του θέματος ο πορεία προς την πρεσβεία των ΗΠΑ, απλά εξακολουθεί να προσπαθεί να αποσείσει τις ΔΙΚΕΣ μας ευθύνες ως λαού που ανεχθήκαμε και χειροκροτούσαμε την Χούντα όσο ήταν στα πράγματα, μεταθέτοντας τις σε άλλους! ;)

Το δε Πολυτεχνείο το ίδιο λειτουργεί ως εξιλέωση ακριβώς για τους ίδιους λόγους. Πως δηλαδή δεν υπέκυψαν όλοι (μόνο το 98%!), αλλά κάποιοι κάνανε αντίσταση.

Παπαριές αντίσταση κάναμε (ήμουν εκεί κι εγώ) 18χρονα παιδιά!
Ανεξάρτητα πως δεν μας άρεσε η χούντα και το δηλώναμε χαβαλέ κάναμε κατά τα λοιπά...
Ησουνα στο πολυτεχνειο τύπε? Και πώς και δεν εγινες υπουργος?
 
OP
OP
ΠΥΡΑΥΛΟΣ

ΠΥΡΑΥΛΟΣ

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Δεκ 2009
Μηνύματα
3.274
Κριτικές
104
Like
2.754
Πόντοι
7.783
Εχεις αρκετο αδικο, οχι 100% ομως. Απ'οπου και να το πιασεις (απο εκλογες 1961 να το πιασεις? απο ΚΥΠ να το πιασεις? απο Διοικηση Ειδικων Επιχειρησεων να το πιασεις?) οι Αμερικλανοι μπροστα σου θα βγουν. Με απωτερο στοχο παντα τον "Καστρο της Μεσογειου"...
Αυτά ενδεχομένως ίσχυαν πριν 50-60 χρόνια, όταν οι ΗΠΑ αξιολογούσαν την Ελλάδα ως μια ακόμη αράπικη χώρα.

Η πορεία και διαδήλωση στην πρεσβεία των ΗΠΑ, το 2014, θα μπορούσε να είναι αντίστοιχη μιας διαδήλωσης των Άγγλων στη Γαλλική πρεσβεία, με συνθήματα όπως "Φονιά των λαών, Βοναπάρτη".
Οι Άγγλοι - Γάλλοι αλληλοσυγχωρέθηκαν, παρά τις εκατόμβες νεκρών από τους μεταξύ τους πολέμους.
Εμείς, πότε θα συγχωρέσουμε τις ΗΠΑ;
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Αυτά ενδεχομένως ίσχυαν πριν 50-60 χρόνια, όταν οι ΗΠΑ αξιολογούσαν την Ελλάδα ως μια ακόμη αράπικη χώρα.

Η πορεία και διαδήλωση στην πρεσβεία των ΗΠΑ, το 2014, θα μπορούσε να είναι αντίστοιχη μιας διαδήλωσης των Άγγλων στη Γαλλική πρεσβεία, με συνθήματα όπως "Φονιά των λαών, Βοναπάρτη".
Οι Άγγλοι - Γάλλοι αλληλοσυγχωρέθηκαν, παρά τις εκατόμβες νεκρών.
Εμείς, πότε θα συγχωρέσουμε τις ΗΠΑ;
Εσυ τυπε συγχωρα τους οσο θες. Εμενα μου επιτρεπεις να θυμαμαι την ελληνικη Χουντα, την Κυπρο και ολες τις αλλες δεκαδες Χουντες που προκαλεσαν παγκοσμιως μεχρι και τα τελη του προηγουμενου αιωνα, οι οποιες εχουν αντικτυπο στους λαους αυτους μεχρι και σημερα, ε?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.804
Κριτικές
1
Like
31.595
Πόντοι
8.006
Εσυ τυπε συγχωρα τους οσο θες. Εμενα μου επιτρεπεις να θυμαμαι την ελληνικη Χουντα, την Κυπρο και ολες τις αλλες δεκαδες Χουντες που προκαλεσαν παγκοσμιως μεχρι και τα τελη του προηγουμενου αιωνα, οι οποιες εχουν αντικτυπο στους λαους αυτους μεχρι και σημερα, ε?
Και πανευρωπαικα ειμαστε μονοι εμεις αυτοι που εχουμε αναλογη αποψη? Στις αλλες χωρες υπαρχει αναλογη ευαισθησια? Ή παλι μονο εμεις εχουμε ανακαλυψει την απολυτη αληθεια?
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.196
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Και πανευρωπαικα ειμαστε μονοι εμεις αυτοι που εχουμε αναλογη αποψη? Στις αλλες χωρες υπαρχει αναλογη ευαισθησια? Ή παλι μονο εμεις εχουμε ανακαλυψει την απολυτη αληθεια?
Στ'αρχιδια μου τι σκεφτονται "πανευρωπαικα", οπως στ'αρχιδια μου και τι σκεφτεται το καθε δεξιο ραμολιμεντο εδω μεσα. ;)
Αληθεια, παντα αξιολογεις τις αποψεις σου αναλογα με το ποσοι αλλοι τις πιστευουν? :think:
 
OP
OP
ΠΥΡΑΥΛΟΣ

ΠΥΡΑΥΛΟΣ

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Δεκ 2009
Μηνύματα
3.274
Κριτικές
104
Like
2.754
Πόντοι
7.783
Ορισμένοι, αποφεύγουν τον εποικοδομητικό διάλογο και καταφεύγουν σε αφορισμούς, ύβρεις, γενικεύσεις, θέσφατα, δοξασίες, συνθήματα, ειρωνεία, δηκτικότητα, μισαλλοδοξία, λοιδορία, εξαλλοσύνη, ανισορροπία, προκλητικότητα, ασυναρτησία.

Είναι μετρημένοι στα δάχτυλα, αυτοί που ενώ καταφεύγουν στις παραπάνω πρακτικές, ταυτόχρονα παραμένουν πνευματώδεις.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.804
Κριτικές
1
Like
31.595
Πόντοι
8.006
Στ'αρχιδια μου τι σκεφτονται "πανευρωπαικα", οπως στ'αρχιδια μου και τι σκεφτεται το καθε δεξιο ραμολιμεντο εδω μεσα. ;)
Αληθεια, παντα αξιολογεις τις αποψεις σου αναλογα με το ποσοι αλλοι τις πιστευουν? :think:
Οχι, αλλά ομολογω καμια φορα προβληματιζομαι μηπως δεν ειναι στραβος ο γιαλος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom