Νέα

Τί στο ΜΠΟΥΤΣΟ θέλουν επιτέλους οι αγρότες;;;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 640
  • Εμφανίσεις 28K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Λοιπον, μετα απο μακροσκελες ψαξιμο στα ιντερνετια, ξετρυπωσα τις διαταξεις επιστροφης ΦΠΑ για τους αγροτες.
"Ειδικο καθεστως"...
Ο αγροτης παρουσιαζει τα τιμολογια και παιρνει το ΦΠΑ που απεδωσε (ως πωλητης?), πισω.

1) Δεν μπορω να καταλαβω τι νοημα εχει ολο αυτο. Δηλαδη, να ακριβαινει το προϊον για τον τελικο καταναλωτη, ουτως ωστε ο αγροτης να βγαζει μεγαλυτερο κερδος (το οποιο θα τσεπωσει εν ειδει "επιστροφης ΦΠΑ"). Γιατι να μην πουλουσε κατευθειαν την πραματεια του χωρις ΦΠΑ?

2) Τι ειναι το "ειδικο καθεστως"?
Εχω την εντυπωση οτι οι αγροτες ΔΕΝ φορολογουνται (φορος εισοδηματος). Επομενως, μη-φορολογηση + επιστροφη ΦΠΑ σημαινει πληρη φορολογικη ασυλια. Απλα.
Απο πού κι ως πού αυτος ο παραλογισμος να διατηρηθει?

3) Ειναι αληθεια οτι τους εξαφανισαν κατι δανειακια της "Κακης Αγροτικης"??
Εμεις οι αλλοι που πληρωνουμε δοσεις κανονικα τι ειμαστε? Κορόιδα??  :headbang:
 

metalfun

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.074
Κριτικές
2
Like
21
Πόντοι
16
Φίλοι καλημέρα,

είναι η πρώτη φορά που στέλνω σχόλιο για κάποιο topic. Για το συγκεκριμένο ζήτημα ένα μόνο θα πω.

Πολλοί αγρότες (κάτι λαμόγια του κερατά) με την επιστροφή του ΦΠΑ έχουν βγάλει του κόσμου τα εκατομμύρια. Για παράδειγμα στο κάμπο της Κορίνθου (Βόχα) έκανε έλεγχο το ΣΔΟΕ και βρήκε του κόσμου τις απάτες σχετικά με επιστροφή ΦΠΑ. Μια μόνο οικογένεια δήλωσε σε 4 χρόνια 400.000 €. Αυτό σημαίνει αν θεωρήσουμε ένα μέσο όρο ΦΠΑ 10%, ότι μέσα σε 4 χρόνια πούλησε προιόντα αξίας 4.000.000 €. Αν όπως σωστά σχολιάζεις φορολογούταν ανάλογα με το τζίρο του, θα το σκεφτόταν πολύ να δηλώσει τέτοια επιστροφή ΦΠΑ. Τώρα αυτό το μάγκα τον κυνηγάνε όλοι οι φοροεισπρακτικοί μηχανισμοί και αυτός τρέχει και δεν φτάνει. Κάτι τζιπ μεγαθήρια που είχε τα εξαφάνισε μέσα σε μια μέρα. Φαντάζομαι ότι τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα και τώρα θα πρέπει να πληρώσουμε όλα εμείς τα κορόιδα το λογαριασμό.

Και μην ξεχνάς φίλε το θέμα των επιδοτήσεων!!!! Απλώς θα αναφέρω ότι πριν από κάποια χρόνια είχε γίνει μια δίωρη εκπομπή
] για το θέμα των αγροτικών επιδοτήσεων, όπου όλοι οι επιτυχημένοι αγρότες (όχι οι μεγαλοαγρότες τύπου Μπούτα) είχαν τονίσει ότι οι επιδοτήσεις ήταν ο θάνατος της αγροτικής παραγωγής. Πάλι με συγκεκριμένο παράδειγμα από την Βόχα, αγρότης από τον Κάτω Άσσο (ο Άσσος είναι παραθαλάσσιο χωριό, άρα καταλαβαίνεται ότι ο Κάτω ¨Ασσος είναι η παραλία του χωριού) έπερνε επιδότηση για καστανιές (καλά διαβάσατε.. καστανιές).
¨
Όσον αφορά τα μπλόκα, ένα μόνο πράγμα έχω να πω. Υπάρχουν πολλοί αγρότες (συνήθως οι μικρότεροι)οι οποίοι πλήττονται από αυτά. Για παράδειγμα γιατί πρέπει ένας αγρότης, από την Βοιωτία που θέλει να πάει τα προιόντα του στην Θεσσαλονίκη, να καταστρέψει το εμπόρευμά του αποκλεισμένος από τα κοπρόσκυλα της Θεσσαλίας στο μπλόκο των Τεμπών? Αληθεύει ότι ο Μπούτας έχει μεγάλες καλλιέργιες στην Ρουμανία?

Κατά τ' άλλα μας φταίει η τρόικα που έρχεται και κάνει ελέγχους. Κανονικά θα έπρεπε να μας πετάξουν σαν την τρίχα από το ζυμάρι και να γίνουμε επιτέλους σαν την Αίγυπτο!!!

Και για να απαντήσω στο τελευταίο σου ερώτημα:
ΝΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ & ΛΑΜΟΓΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!!
 

Tamias

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουν 2011
Μηνύματα
1.031
Like
3
Πόντοι
16
Φίλοι καλημέρα,

είναι η πρώτη φορά που στέλνω σχόλιο για κάποιο topic. Για το συγκεκριμένο ζήτημα ένα μόνο θα πω.

Πολλοί αγρότες (κάτι λαμόγια του κερατά) με την επιστροφή του ΦΠΑ έχουν βγάλει του κόσμου τα εκατομμύρια. Για παράδειγμα στο κάμπο της Κορίνθου (Βόχα) έκανε έλεγχο το ΣΔΟΕ και βρήκε του κόσμου τις απάτες σχετικά με επιστροφή ΦΠΑ. Μια μόνο οικογένεια δήλωσε σε 4 χρόνια 400.000 €. Αυτό σημαίνει αν θεωρήσουμε ένα μέσο όρο ΦΠΑ 10%, ότι μέσα σε 4 χρόνια πούλησε προιόντα αξίας 4.000.000 €. Αν όπως σωστά σχολιάζεις φορολογούταν ανάλογα με το τζίρο του, θα το σκεφτόταν πολύ να δηλώσει τέτοια επιστροφή ΦΠΑ. Τώρα αυτό το μάγκα τον κυνηγάνε όλοι οι φοροεισπρακτικοί μηχανισμοί και αυτός τρέχει και δεν φτάνει. Κάτι τζιπ μεγαθήρια που είχε τα εξαφάνισε μέσα σε μια μέρα. Φαντάζομαι ότι τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα και τώρα θα πρέπει να πληρώσουμε όλα εμείς τα κορόιδα το λογαριασμό.

Και μην ξεχνάς φίλε το θέμα των επιδοτήσεων!!!! Απλώς θα αναφέρω ότι πριν από κάποια χρόνια είχε γίνει μια δίωρη εκπομπή
] για το θέμα των αγροτικών επιδοτήσεων, όπου όλοι οι επιτυχημένοι αγρότες (όχι οι μεγαλοαγρότες τύπου Μπούτα) είχαν τονίσει ότι οι επιδοτήσεις ήταν ο θάνατος της αγροτικής παραγωγής. Πάλι με συγκεκριμένο παράδειγμα από την Βόχα, αγρότης από τον Κάτω Άσσο (ο Άσσος είναι παραθαλάσσιο χωριό, άρα καταλαβαίνεται ότι ο Κάτω ¨Ασσος είναι η παραλία του χωριού) έπερνε επιδότηση για καστανιές (καλά διαβάσατε.. καστανιές).
¨
Όσον αφορά τα μπλόκα, ένα μόνο πράγμα έχω να πω. Υπάρχουν πολλοί αγρότες (συνήθως οι μικρότεροι)οι οποίοι πλήττονται από αυτά. Για παράδειγμα γιατί πρέπει ένας αγρότης, από την Βοιωτία που θέλει να πάει τα προιόντα του στην Θεσσαλονίκη, να καταστρέψει το εμπόρευμά του αποκλεισμένος από τα κοπρόσκυλα της Θεσσαλίας στο μπλόκο των Τεμπών? Αληθεύει ότι ο Μπούτας έχει μεγάλες καλλιέργιες στην Ρουμανία?

Κατά τ' άλλα μας φταίει η τρόικα που έρχεται και κάνει ελέγχους. Κανονικά θα έπρεπε να μας πετάξουν σαν την τρίχα από το ζυμάρι και να γίνουμε επιτέλους σαν την Αίγυπτο!!!

Και για να απαντήσω στο τελευταίο σου ερώτημα:
ΝΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ & ΛΑΜΟΓΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!!


RESPECT αδερφέ! Αλλά έτσι και το πεις οι Συριζαίοι κα οι λοιποί λαικιστές, από όλες τις πλευρες δεξια - αριστερά θα σε πουν φιλελέ...
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.145
Κριτικές
3
Like
1.307
Πόντοι
566
Λοιπον, μετα απο μακροσκελες ψαξιμο στα ιντερνετια, ξετρυπωσα τις διαταξεις επιστροφης ΦΠΑ για τους αγροτες.
"Ειδικο καθεστως"...
Ο αγροτης παρουσιαζει τα τιμολογια και παιρνει το ΦΠΑ που απεδωσε (ως πωλητης?), πισω.

1) Δεν μπορω να καταλαβω τι νοημα εχει ολο αυτο. Δηλαδη, να ακριβαινει το προϊον για τον τελικο καταναλωτη, ουτως ωστε ο αγροτης να βγαζει μεγαλυτερο κερδος (το οποιο θα τσεπωσει εν ειδει "επιστροφης ΦΠΑ"). Γιατι να μην πουλουσε κατευθειαν την πραματεια του χωρις ΦΠΑ?

2) Τι ειναι το "ειδικο καθεστως"?
Εχω την εντυπωση οτι οι αγροτες ΔΕΝ φορολογουνται (φορος εισοδηματος). Επομενως, μη-φορολογηση + επιστροφη ΦΠΑ σημαινει πληρη φορολογικη ασυλια. Απλα.
Απο πού κι ως πού αυτος ο παραλογισμος να διατηρηθει?

3) Ειναι αληθεια οτι τους εξαφανισαν κατι δανειακια της "Κακης Αγροτικης"??
Εμεις οι αλλοι που πληρωνουμε δοσεις κανονικα τι ειμαστε? Κορόιδα??  :headbang:

Θα στο πω απλά.... με ειδικο καθεστως ο αγρότης δεν κοβει τιμολογια για να πουλήσει την παραγωγή του. Μαζεύει τα τιμολόγια αγορών αγρατικών προιόντων που παίρνει από τους εμπόρους και τα υποβάλει στη ΔΟΥ παιρνει πισω ΦΠΑ 6% με 7% τεκμαρτά πίσω.
Για αυτό το λογο, και ο αγρότης και ο εμπορος εχουν συμφέρον να κοβουν μεγάλα τιμολογια αγοράς, κερδος για τον εμπορο αφου ριχνει τα κερδη του αφου ανεβαζει το κοστος του και ο αγρότης για να παρει πισω περισσότερο ΦΠΑ.

Οσον αφορά αν πληρώνουν φόρο εισοδήματος οι αγρότες. Φορολογούνται τεκμαρτά με βαση την δήλωση των καλλιεργειών τους. Το μεσο αγροτικό εισόδημα στις φορολογικές δλώσεις το 2012 ήταν 1.800 ευρώ περίπου, αρα ο φόρος ήταν.....ψιχουλα....

Τώρα τους βάζουν να εχουν βιβλία εσόδων εξόδων και φορολογικό συντελεστή 13%. Φυσικό είναι να μην τους αρέσει...
Με το υπάρχον φορολογικό ο μισθωτός, συνταξιούχος ξεκινά με 22% φορολογικό συντελεστή από τα 9500 ευρώ περίπου και πάνω, ετσι για να συγκρίνουμε συντελεστές....
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Λοιπον, μετα απο μακροσκελες ψαξιμο στα ιντερνετια, ξετρυπωσα τις διαταξεις επιστροφης ΦΠΑ για τους αγροτες.
"Ειδικο καθεστως"...
Ο αγροτης παρουσιαζει τα τιμολογια και παιρνει το ΦΠΑ που απεδωσε (ως πωλητης?), πισω.

1) Δεν μπορω να καταλαβω τι νοημα εχει ολο αυτο. Δηλαδη, να ακριβαινει το προϊον για τον τελικο καταναλωτη, ουτως ωστε ο αγροτης να βγαζει μεγαλυτερο κερδος (το οποιο θα τσεπωσει εν ειδει "επιστροφης ΦΠΑ"). Γιατι να μην πουλουσε κατευθειαν την πραματεια του χωρις ΦΠΑ?

2) Τι ειναι το "ειδικο καθεστως"?
Εχω την εντυπωση οτι οι αγροτες ΔΕΝ φορολογουνται (φορος εισοδηματος). Επομενως, μη-φορολογηση + επιστροφη ΦΠΑ σημαινει πληρη φορολογικη ασυλια. Απλα.
Απο πού κι ως πού αυτος ο παραλογισμος να διατηρηθει?

3) Ειναι αληθεια οτι τους εξαφανισαν κατι δανειακια της "Κακης Αγροτικης"??
Εμεις οι αλλοι που πληρωνουμε δοσεις κανονικα τι ειμαστε? Κορόιδα??  :headbang:

υπάρχουν και πολύ χειρότερα.. ενα μεγάλο μέρος του χρέους που πληρώνουμε τώρα προέρχεται από τις επαναλαμβανόμενες ρυθμίσεις/χαριστικές πράξεις των χρεών των πρωτοβάθμιων και δευτεροβάθμιων συνεταιριστικών οργανώσεων (αγροτικοί συνεταιρισμοί, ενώσεις αγροτικών συνεταιρισμών)  όπως επίσης και επιχειρήσεων μετοχικού τους ενδιαφεροντος (ΣΕΒΑΘ,ΚΥΔΕΠ κλπ κλπ κλπ)

από το 1980 και εντεύθεν πρέπει να τους έχουν χαριστεί χρέη και υποχρεώσεις ύψους περίπου 25-30 δις ευρώ σε σημερινές τιμές... αντί να πηδήξουν τους συνεταίρους (δηλαδή τους αγρότες-μέλη των συνεταιρισμών) τα φορτώσανε στην πλάτη του φορολογούμενου Ελληνα...

αυτά παρέα με κάτι κόστη συντήρησης του "εθνικού πτώματος" ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ που μας φεσώσανε με κανένα 10αρι δις, κάτι μίζες της τάξης των 15δις κλπ μας συνθέτουν το χρέος ...

να μην μιλήσουμε και για τις λαμογιές με το πετρέλαιο κίνησης/θέρμανσης και την επιδότηση του.... οργιάζανε στον κάμπο τα αγροτικά μηχανήματα και τα αγροτικά αυτοκίνητα με πετρέλαιο θέρμανσης αντί κίνησης και στο καπάκι ζητούσανε και επιδότηση από πάνω...
 

okotzak

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2008
Μηνύματα
257
Κριτικές
1
Like
1.489
Πόντοι
201
Παιδιά δέν είναι τόσο απλά τα πράγματα..
Γιατί δέν γίνεστε τότε και εσείς αγρότες να απολαμβάνετε του φορολογικού παραδείσου που λέγετε Ελλάδα ?
Οι αγρότες αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα και δυσκολίες που εσείς ούτε μπορείτε να φανταστείτε.
Ξέρετε πόσες φορές η σοδειά τους έχει καταστραφεί λόγω φυσικών καταστροφών ?
Πόσες φορές εχει μείνει αδιάθετη στα χωράφια λόγω χαμηλής τιμής που δέν συνέφερε να στείλουν στην αγορά ?
Τα έξοδα τους που έχουν υπερτετραπλασιαστεί την τελευταία τριετία ?
Με τον καινούριο τρόπο φορολόγησης που ετοιμάζει η κυβέρνηση ο αγρότης θα πεθάνει.
Τι θα γίνει μετά ?
Θα τρώμε εισαγόμενα φρούτα και λαχανικά  (αυτό ισως θέλει και η τρόικα).
Μήν λοιπόν κατηγορείτε το μοναδικό είδος που μπορεί να παράγει η Ελλάδα και ας προσπαθήσουμε να το στηρίξουμε. 
Ολα αυτά σας τα λέω όχι λόγω πολιτικών πεποιθήσεων αλλά λόγω πλήρους γνώσης του αντικειμένου (εμπορεύομαι φρούτα και λαχανικά και εχω καθημερινή επαφή με αγρότες).
Και θέλοντας να σας προλάβω θέλω να ξέρετε οτι ουτε αγρότης είμαι αλλα ουτε εχω κάποιο συμφερον να τα γράφω.
 

mirakos60

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2012
Μηνύματα
590
Κριτικές
3
Like
20
Πόντοι
6
Παιδιά δέν είναι τόσο απλά τα πράγματα..
Γιατί δέν γίνεστε τότε και εσείς αγρότες να απολαμβάνετε του φορολογικού παραδείσου που λέγετε Ελλάδα ?
Οι αγρότες αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα και δυσκολίες που εσείς ούτε μπορείτε να φανταστείτε.
Ξέρετε πόσες φορές η σοδειά τους έχει καταστραφεί λόγω φυσικών καταστροφών ?
Πόσες φορές εχει μείνει αδιάθετη στα χωράφια λόγω χαμηλής τιμής που δέν συνέφερε να στείλουν στην αγορά ?
Τα έξοδα τους που έχουν υπερτετραπλασιαστεί την τελευταία τριετία ?
Με τον καινούριο τρόπο φορολόγησης που ετοιμάζει η κυβέρνηση ο αγρότης θα πεθάνει.
Τι θα γίνει μετά ?
Θα τρώμε εισαγόμενα φρούτα και λαχανικά  (αυτό ισως θέλει και η τρόικα).
Μήν λοιπόν κατηγορείτε το μοναδικό είδος που μπορεί να παράγει η Ελλάδα και ας προσπαθήσουμε να το στηρίξουμε. 
Ολα αυτά σας τα λέω όχι λόγω πολιτικών πεποιθήσεων αλλά λόγω πλήρους γνώσης του αντικειμένου (εμπορεύομαι φρούτα και λαχανικά και εχω καθημερινή επαφή με αγρότες).
Και θέλοντας να σας προλάβω θέλω να ξέρετε οτι ουτε αγρότης είμαι αλλα ουτε εχω κάποιο συμφερον να τα γράφω.

Ρε αρχοντα δεν γινομαι και εγω αργοτης γιατι πολυ απλα ειναι ΓΚΕΤΟ τους η αγροτια. Ασε γιατι το εχω ψαξει πολυ....
Οσο για τις καταστροφες που λες, αυτοι τα περνουν ολα τα λεφτα. Ξερεις τι θα παρουν αυτοι απου τους σεισμους??? Τα τετοια μου. Ασε λοιπον τα τρελα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Παιδιά δέν είναι τόσο απλά τα πράγματα..
Γιατί δέν γίνεστε τότε και εσείς αγρότες να απολαμβάνετε του φορολογικού παραδείσου που λέγετε Ελλάδα ?
Οι αγρότες αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα και δυσκολίες που εσείς ούτε μπορείτε να φανταστείτε.
Ξέρετε πόσες φορές η σοδειά τους έχει καταστραφεί λόγω φυσικών καταστροφών ?
Πόσες φορές εχει μείνει αδιάθετη στα χωράφια λόγω χαμηλής τιμής που δέν συνέφερε να στείλουν στην αγορά ?
Τα έξοδα τους που έχουν υπερτετραπλασιαστεί την τελευταία τριετία ?
Με τον καινούριο τρόπο φορολόγησης που ετοιμάζει η κυβέρνηση ο αγρότης θα πεθάνει.
Τι θα γίνει μετά ?
Θα τρώμε εισαγόμενα φρούτα και λαχανικά  (αυτό ισως θέλει και η τρόικα).
Μήν λοιπόν κατηγορείτε το μοναδικό είδος που μπορεί να παράγει η Ελλάδα και ας προσπαθήσουμε να το στηρίξουμε. 
Ολα αυτά σας τα λέω όχι λόγω πολιτικών πεποιθήσεων αλλά λόγω πλήρους γνώσης του αντικειμένου (εμπορεύομαι φρούτα και λαχανικά και εχω καθημερινή επαφή με αγρότες).
Και θέλοντας να σας προλάβω θέλω να ξέρετε οτι ουτε αγρότης είμαι αλλα ουτε εχω κάποιο συμφερον να τα γράφω.

ο λόγος που δεν γινόμαστε αγρότες είναι απλός... δεν έχουμε χωράφια γιατί οι παπούδες μας ήρθαν πρόσφυγες χάνοντας τα πάντα... και φυσικά οι ντόπιοι καταπατητές είχαν φροντίσει να καπαρώσουν όλην την αγροτική γή...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Ρε αρχοντα δεν γινομαι και εγω αργοτης γιατι πολυ απλα ειναι ΓΚΕΤΟ τους η αγροτια. Ασε γιατι το εχω ψαξει πολυ....
Οσο για τις καταστροφες που λες, αυτοι τα περνουν ολα τα λεφτα. Ξερεις τι θα παρουν αυτοι απου τους σεισμους??? Τα τετοια μου. Ασε λοιπον τα τρελα.

επα.. εδώ έχεις άδικο...

ο αγρότης πληρώνει τον ΕΛΓΑ που θεωρήτικά καλύπτει την σοδειά από τις φυσικές καταστροφές .. τώρα να πληρώνει λίγα ή πολλά ή ο ΕΛΓΑ δίνει λίγα ή πολλά σε σχέση με αυτά που πληρώνει ειναι άλλη συζήτηση...

ο τύπος με το σπίτι πληρώνει ασφάλεια...?
 

mirakos60

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2012
Μηνύματα
590
Κριτικές
3
Like
20
Πόντοι
6
Ασε οταν κλεινουν τους δρομους δεν αφηνουν να περασει τιποτα. Νεκρο ειχαμε στη Μακεδονια και τον φεραμε Πατρα γυριζοντας απο καθε απιθανο δρομο. Ουτε το νεκρο δεν σεβαστηκαν. Ποιος αλλος εχει κλεισει του εθνικους δρομους? Κανουν οτι θελουν.
 

mirakos60

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2012
Μηνύματα
590
Κριτικές
3
Like
20
Πόντοι
6
επα.. εδώ έχεις άδικο...

ο αγρότης πληρώνει τον ΕΛΓΑ που θεωρήτικά καλύπτει την σοδειά από τις φυσικές καταστροφές .. τώρα να πληρώνει λίγα ή πολλά ή ο ΕΛΓΑ δίνει λίγα ή πολλά σε σχέση με αυτά που πληρώνει ειναι άλλη συζήτηση...

ο τύπος με το σπίτι πληρώνει ασφάλεια...?

Μιλαω για φυσικες καταστροφες φιλε μου. Δεν μιλαω για τα του ΕΛΓΑ.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Παιδιά δέν είναι τόσο απλά τα πράγματα..
Γιατί δέν γίνεστε τότε και εσείς αγρότες να απολαμβάνετε του φορολογικού παραδείσου που λέγετε Ελλάδα ?
Οι αγρότες αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα και δυσκολίες που εσείς ούτε μπορείτε να φανταστείτε.
Ξέρετε πόσες φορές η σοδειά τους έχει καταστραφεί λόγω φυσικών καταστροφών ?
Πόσες φορές εχει μείνει αδιάθετη στα χωράφια λόγω χαμηλής τιμής που δέν συνέφερε να στείλουν στην αγορά ?
Τα έξοδα τους που έχουν υπερτετραπλασιαστεί την τελευταία τριετία ?
Με τον καινούριο τρόπο φορολόγησης που ετοιμάζει η κυβέρνηση ο αγρότης θα πεθάνει.
Τι θα γίνει μετά ?
Θα τρώμε εισαγόμενα φρούτα και λαχανικά  (αυτό ισως θέλει και η τρόικα).
Μήν λοιπόν κατηγορείτε το μοναδικό είδος που μπορεί να παράγει η Ελλάδα και ας προσπαθήσουμε να το στηρίξουμε.  
Ολα αυτά σας τα λέω όχι λόγω πολιτικών πεποιθήσεων αλλά λόγω πλήρους γνώσης του αντικειμένου (εμπορεύομαι φρούτα και λαχανικά και εχω καθημερινή επαφή με αγρότες).
Και θέλοντας να σας προλάβω θέλω να ξέρετε οτι ουτε αγρότης είμαι αλλα ουτε εχω κάποιο συμφερον να τα γράφω.

για το αγροτικο ζητημα, διχως να ειμαι ειδικος , πιστευω οτι το παρον συστημα με τη μικροιδικοτησια φτανει στα ορια του. Η αγροτικη παραγωγη γνωμη μου ειναι πως πρεπει να γινει σε μεγαλυτερη κλιμακα δλδ σε μεγαλυτερες ενιαιες μοναδες και με συγχρονα μεσα. Αν οι αγροτες δεν θελουν, που καλως δε θελουν, να γινει αυτο με ορους καπιταλιστικης ιδιοκτησιας και οι ιδιοι να γινουν εργατες - μεροκαματιαρηδες μια λυση υπαρχει. Η συναιτεριστικη ενωση. Αλλα διχως λαμογιες, και κομματικους εγκαθετους κλπ. Να κανουν οι αγροτες καθε περιφερειας ενα συναιτερισμο και να εκμεταλλευεται με συγχρονη τεχνογνωσια με καταλληλους γεωπονους , κτηνιατρους τα χωραφια και τα ζωα με αποδοτικο τροπο. και στη συνεχια να φροντιζουν οι ιδιοι την παραγωγη τους.
Νομιζω πως υπαρχουν επιτυχημενα τετοια παραδειγματα ωστοσο ειναι μεμονωμενα. Αλλα ειναι στο χερι των ιδιων τον αγροτων αυτο να πετυχει.
 

vaglis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.752
Κριτικές
41
Like
20
Πόντοι
616
Στις εισφορές στο ΙΚΑ οι μισθωτοί, θυμάστε που πληρώναμε υπερ ΟΓΑ ένα ποσό?
Ούτε ασφαλιστικές εισφορές δεν πλήρωναν. Συντάξεις θέλανε όμως...
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
90
Πόντοι
376
όταν έπαιρναν τις μούφα επιδοτήσεις ήταν όλα μέλι γάλα
 

Rygg

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.646
Like
2
Πόντοι
16
θελουν ΜΟΝΟ $$ , αλλα δυστυχως πλεον δεν γινεται...
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
τι κομμα ηταν μεχρι πριν λιγα χρονια η πλειοψηφια των αγροτων τυποι? :think:
 

mirakos60

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2012
Μηνύματα
590
Κριτικές
3
Like
20
Πόντοι
6
όταν έπαιρναν τις μούφα επιδοτήσεις ήταν όλα μέλι γάλα

Το ξερεις οτι η Ε.Ε ζητησε απο στην Κρητη να τους πουνε που ειναι οι ελιες που δηλωσαν (επιδοτησεις) και φτανουν μεχρι τη Σαντορινη????? Και αυτα πληρωνουμε σημερα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Στις εισφορές στο ΙΚΑ οι μισθωτοί, θυμάστε που πληρώναμε υπερ ΟΓΑ ένα ποσό?
Ούτε ασφαλιστικές εισφορές δεν πλήρωναν. Συντάξεις θέλανε όμως...

σε όλους τους φόρους και τέλη υπήρχε (και σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει ακόμη) εισφορά υπέρ ΟΓΑ... αλλά πλέον οι αγρότες πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές ( ο ΟΓΑ μετατράπηκε σε πραγματικό ασφαλιστικό οργανισμό το 1992) αν θέλουν να πάρουν μια αξιοπρεπή σύνταξη αλλιως παίρνουν το βοήθημα (δεν είναι σύνταξη) των ανασφαλίστων υπερηλίκων που σήμερα είναι γύρω στα 350 ευρώ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom