Νέα

Μπορει ο αστυνομικος να ρωτησει που παω;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nickpie2008
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 217
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

TASSOS karipidis

Ανώτερος
Εγγρ.
29 Δεκ 2013
Μηνύματα
33.412
Κριτικές
24
Like
39.200
Πόντοι
8.646
Ενδιαφέρον.

Θα πρέπει όμως να προβληματίσει και το γεγονός ότι έχουμε ανάγει την δουλοπρέπεια σε κανόνα συμπεριφοράς όταν συνδιαλεγόμαστε με αστυνομικούς σε περίπτωση ελέγχου κτλ. Οι αστυνομικοί (και ειδικά σε τέτοιες περιστάσεις) έχουν παραδοσιακά ένα περίεργο υφάκι και μια προκλητική στάση που πλέον έχει φτάσει να θεωρείται κανονική και απλά να την αποδεχόμαστε.
παιχτη σε εχει σταματησει στο εξωτερικο αστυνομικος για ελεγχο  :cheesy: αν σε σταματησει ποτε  ελα μετα να μου πης αν οι δικοι μας οπως λες ειναι κακα παιδια  :grin: :grin:
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
366
Πόντοι
26
Ενδιαφέρον.

Θα πρέπει όμως να μας προβληματίσει λίγο και το γεγονός ότι έχουμε ανάγει την δουλοπρέπεια σε κανόνα συμπεριφοράς όταν συνδιαλεγόμαστε με αστυνομικούς σε περίπτωση ελέγχου κτλ. Οι αστυνομικοί (και ειδικά σε τέτοιες περιστάσεις) έχουν παραδοσιακά ένα περίεργο υφάκι και μια προκλητική στάση που πλέον έχει φτάσει να θεωρείται κανονική και απλά να την αποδεχόμαστε.
Είμαι οδηγός από το 1993 και στα τόσα χρόνια με έχουν σταματήσει άπειρες φορές και ποτέ μα ποτέ κανένας αστυνομικός δεν μου απευθύνθηκε με περίεργο υφάκι.Ναι το γνωρίζω οτι υπάρχουν και τσογλανάκια αστυνομικοί όπως και στα πρισσότερα επαγγέλματα αλλά είναι μειοψηφία.Επίσης , ειδικά στην αστυνομία μπαίνει νέο αίμα με άτομα μορφωμένα και σπουδαγμένα και όσο να το κάνεις έχουν ένα επίπεδο και μια λεπτότητα παραπάνω από τους παλιούς που σιγά σιγά βγαίνουν στη σύνταξη και ήταν κάπως παλαιών (αυστηρών) αρχών.
Ένα πράγμα πιστεύω πάντως: Εαν δεν τους δώσεις πάτημα , δεν έχουν τον παραμικρό λόγο να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη.Και αυτοί υπάλληλοι είναι που παίρνουν κανά 800 το πολύ και σε όχι και τόσο καλές συνθήκες.Αν φερθείς σωστά και έξυπνα δεν έχουν λόγο να σε παιδέψουν.Αν είσαι μαγκάκος και αλανάκος και τα θέλει ο ποπός σου τότε ναι έχουν κάθε δικαίωμα να σε πάνε γαμιώντας και με το νόμο πάντα...
Επίσης , τις λίγες φορές που με σταμάτησαν επειδή είχα υπερβεί το όριο ταχύτητας , άσχετα εαν για τους συγκεκριμένους δρόμους το σύνηθες από όλους τους οδηγούς ήταν αρκετά παραπάνω από της ταμπέλας , δεν έκατσα να κλαψομουνιάσω και να παρακαλέσω και τις περισσότερες φορές μάλιστα μόνο σε καλό μου βγήκε και είτε μου χάρισαν την κλήση και έμειναν μόνο σε μια σύσταση να μην το ξανακάνω , είτε με έγραψαν για πολύ πιο κάτω ταχύτητα για να μην πληρώσω πολλά.Είμαι και πάντα τυπικότατος , δηλαδή πάντα μα πάντα φοράω ζώνη οπότε δεν έχουν πάτημα να σε σκίσουν.Εαν τώρα πάει ο άλλος και τρέχει και τον σταματήσουν και δεν φοράει και ζώνει έ είναι σαν να λέει σκίστε με.Αν φοράς ζωνούλα έχεις και ένα ελάχιστο να τη γλιτώσεις και να πέσεις στα πιο μαλακά.Αν δεν κλαφτείς κιόλας έχεις ακόμα πιο καλές πιθανότητες.Δηλαδή να αναγνωρίσεις οτι έκανες τη μαλακία σου.Δεν είναι κακό.Κάθε άλλο.Το εκτιμάνε.
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.674
Like
1.315
Πόντοι
366
εαν ειναι ΜΠΑΤΣΟΣ και δη βλακας ΜΠΑΤΣΟΣ, σαφεστατα! διοτι εκ των πραγματων δε μπορει να επαληθευσει την οποιαδηποτε απάντησή σου...(εξ ου και το βλακας)

οπως κι επισης, σαφεστα, τετοιου ειδους ερωτησεις δεν αποσκοπουν και αιτιαζουν στην ουσια τους, αλλα σε ψυχολογικους παραγοντες...   ;)
 

obi1

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2016
Μηνύματα
509
Κριτικές
2
Like
637
Πόντοι
86
Αν είσαι μαγκάκος και αλανάκος και τα θέλει ο ποπός σου τότε ναι έχουν κάθε δικαίωμα να σε πάνε γαμιώντας και με το νόμο πάντα...

Εξαρτάται τι εννοείς. Το να πάνε κάποιον γαμιώντας επειδή τους απάντησε στο ίδιο ύφος είναι παράβαση καθήκοντος.

Όσο για το αν μιλάνε με υφάκι και αν πουλάνε μαγκιά, το δέχομαι αυτό που λες ότι δεν σου έχει τύχει ποτέ, αλλά είναι πασίγνωστο ότι το κάνουν κατά κόρον κυρίως σε πεζούς (άντρες νεαρής ηλικίας) που σταματάνε για τυχαίο έλεγχο στον δρόμο κτλ. Άτομα μεγαλύτερης ηλικίας ή γυναίκες δεν σταματάνε σχεδόν ποτέ.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Μία μέρα που δεν είχα φράγκο κι ήμουν έτοιμος να πάρω κεφάλι με στραβοκοίταγμα, με σταμάτησε ασφάλεια κι ήμουν πεζός.

Τελικά οκ όλα αφού με τσέκαραν.

Εντύπωση μου προκάλεσε κάποιος άσχετος που πιο κάτω με γάντζωσε και (δεν ξέρω αν) ήταν τύφλα αλλά είχε παράλογη δύναμη
κι οι μάστορες δεν έκαναν τίποτα.
Ήθελα να τον ανοίξω στην μέση
αλλά σκέφτηκα διάφορα και το απέφυγα.

Δικαιούμαι (κι εγώ) να είμαι καχύποπτος...
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
366
Πόντοι
26
Δεν ξέρω για πεζούς , αλλά σε αμάξια και ηλικιωμένους σταματάνε και γυναίκες.
Εμένα το μόνο μου παράπονο είναι οτι δεν παίρνουν πινακίδες από άτομα που είτε οδηγάνε (επίτηδες συνήθως) αργά σε βαθμό να σε αναγκάζουν να βγεις στο αντίθετο ρεύμα σε διπλή διαχωριστική (πχ όλη η διαδρομή Ναύπλιο-Άργος που είναι 12 χιλιόμετρα την έχουν κάνει με διπλή γραμμή) , είτε που βλέπεις κάτι παπούδια το βράδυ που βγαίνουν με τα αγροτικά τους και δεν έχουν φώτα πίσω.Πριν χρόνια θα έσκαγα με το αμάξι πάνω σε έναν τέτοιον που δεν φαινόταν καθόλου.Ούτε είχε φωτισμό ο δρόμος.
 

Stratocaster

Μέγας
Εγγρ.
21 Νοε 2007
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
12
Like
1.674
Πόντοι
4.655
Είμαι οδηγός από το 1993 και στα τόσα χρόνια με έχουν σταματήσει άπειρες φορές και ποτέ μα ποτέ κανένας αστυνομικός δεν μου απευθύνθηκε με περίεργο υφάκι.Ναι το γνωρίζω οτι υπάρχουν και τσογλανάκια αστυνομικοί όπως και στα πρισσότερα επαγγέλματα αλλά είναι μειοψηφία.Επίσης , ειδικά στην αστυνομία μπαίνει νέο αίμα με άτομα μορφωμένα και σπουδαγμένα και όσο να το κάνεις έχουν ένα επίπεδο και μια λεπτότητα παραπάνω από τους παλιούς που σιγά σιγά βγαίνουν στη σύνταξη και ήταν κάπως παλαιών (αυστηρών) αρχών.
Ένα πράγμα πιστεύω πάντως: Εαν δεν τους δώσεις πάτημα , δεν έχουν τον παραμικρό λόγο να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη.Και αυτοί υπάλληλοι είναι που παίρνουν κανά 800 το πολύ και σε όχι και τόσο καλές συνθήκες.Αν φερθείς σωστά και έξυπνα δεν έχουν λόγο να σε παιδέψουν.Αν είσαι μαγκάκος και αλανάκος και τα θέλει ο ποπός σου τότε ναι έχουν κάθε δικαίωμα να σε πάνε γαμιώντας και με το νόμο πάντα...
Επίσης , τις λίγες φορές που με σταμάτησαν επειδή είχα υπερβεί το όριο ταχύτητας , άσχετα εαν για τους συγκεκριμένους δρόμους το σύνηθες από όλους τους οδηγούς ήταν αρκετά παραπάνω από της ταμπέλας , δεν έκατσα να κλαψομουνιάσω και να παρακαλέσω και τις περισσότερες φορές μάλιστα μόνο σε καλό μου βγήκε και είτε μου χάρισαν την κλήση και έμειναν μόνο σε μια σύσταση να μην το ξανακάνω , είτε με έγραψαν για πολύ πιο κάτω ταχύτητα για να μην πληρώσω πολλά.Είμαι και πάντα τυπικότατος , δηλαδή πάντα μα πάντα φοράω ζώνη οπότε δεν έχουν πάτημα να σε σκίσουν.Εαν τώρα πάει ο άλλος και τρέχει και τον σταματήσουν και δεν φοράει και ζώνει έ είναι σαν να λέει σκίστε με.Αν φοράς ζωνούλα έχεις και ένα ελάχιστο να τη γλιτώσεις και να πέσεις στα πιο μαλακά.Αν δεν κλαφτείς κιόλας έχεις ακόμα πιο καλές πιθανότητες.Δηλαδή να αναγνωρίσεις οτι έκανες τη μαλακία σου.Δεν είναι κακό.Κάθε άλλο.Το εκτιμάνε.

Συμφωνώ απόλυτα
 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.340
Like
469
Πόντοι
36
Καλεις στο κιν το δικηγορο σου και ζητας τα στοιχεια του μπατσου που σε σταματησε.  Ο δικηγορος σου έρχεται σε επαφη με την υπηρεσία του μπάτσου και προφασίζεται αδίκημα που διαπραττεται εκεινη στη στιγμη  απο τον μπατσο ζητωντας τα δεοντα απο την υπηρεσία του .....Μετά το περιστατικό στελνεις και ενα καλό εξωδικο στην υπηρεσια που ανηκει και απευθειας στην προιστάμενη αρχή με κοινοποίηση στην επικεφαλης υπηρεσία και συον οποιο αρχηγό της ζητωντας ενημέρωση για τις ενεργειες αποκατάστασης της ατασθαλειας που προφασίζεται ο νομικός σου συμβουλος .... ολα τα στοιχεια παραθέττει ο νομικος συμβουλος και οχι προσωπικά ο ενάγων ..... κοινοπιηση και στον δικηγορικό σύλλογο αν θες να το χοντρύνεις ζητωντας και ΕΔΕ για τον υποτιθέμενο παραβάτη αστυνομικό .... αυτο ευκολα μπορεί να οδηγήσει σε 3μηνη στέρηση αποδοχών ......
 

obi1

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2016
Μηνύματα
509
Κριτικές
2
Like
637
Πόντοι
86
Δεν ξέρω για πεζούς , αλλά σε αμάξια και ηλικιωμένους σταματάνε και γυναίκες.
Σε αμάξια εννοείτε ότι σταματάνε, άλλωστε είναι διαφορετική φάση γιατί δεν παίζει τόσο ο παράγοντας "face control" και εκ των πραγμάτων είναι λιγότερο στοχευμένες οι επιλογές τους. Όταν όμως πρέπει να κάνουν επιλογή για να σταματήσουν πεζά άτομα για σωματικό έλεγχο/χαρτιά/ψάξιμο τσάντας κτλ κατά 99,9% σταματάνε νεαρούς άντρες που περπατάνε μόνοι τους ή σε παρέες, καμιά φορά κανέναν μεγαλύτερο άμα δεν τους αρέσει η φάτσα του, και σχεδόν ποτέ γυναίκες ή ζευγάρια.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Επίσης , τις λίγες φορές που με σταμάτησαν επειδή είχα υπερβεί το όριο ταχύτητας , άσχετα εαν για τους συγκεκριμένους δρόμους το σύνηθες από όλους τους οδηγούς ήταν αρκετά παραπάνω από της ταμπέλας , δεν έκατσα να κλαψομουνιάσω και να παρακαλέσω και τις περισσότερες φορές μάλιστα μόνο σε καλό μου βγήκε και είτε μου χάρισαν την κλήση και έμειναν μόνο σε μια σύσταση να μην το ξανακάνω , είτε με έγραψαν για πολύ πιο κάτω ταχύτητα για να μην πληρώσω πολλά.Είμαι και πάντα τυπικότατος , δηλαδή πάντα μα πάντα φοράω ζώνη οπότε δεν έχουν πάτημα να σε σκίσουν.Εαν τώρα πάει ο άλλος και τρέχει και τον σταματήσουν και δεν φοράει και ζώνει έ είναι σαν να λέει σκίστε με.Αν φοράς ζωνούλα έχεις και ένα ελάχιστο να τη γλιτώσεις και να πέσεις στα πιο μαλακά.Αν δεν κλαφτείς κιόλας έχεις ακόμα πιο καλές πιθανότητες.Δηλαδή να αναγνωρίσεις οτι έκανες τη μαλακία σου.Δεν είναι κακό.Κάθε άλλο.Το εκτιμάνε.

Θα είχες υπερβεί το όριο στο αλμυρό βόλου που είναι 70 ... και πήγαινες με 100 ...
οπότε σε έγραψαν για 80 .......

Αν σε πιάσουν με πολλά (150++ ) χλμ , έχεις μεγάλο πρόβλημα.

Βέβαια για όσους σκοπεύουμε να φύγουμε από αυτή τη χώρα, να πάει να γαμηθεί , στα αρχίδια μας.
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
366
Πόντοι
26
Σε αμάξια εννοείτε ότι σταματάνε, άλλωστε είναι διαφορετική φάση γιατί δεν παίζει τόσο ο παράγοντας "face control" και εκ των πραγμάτων είναι λιγότερο στοχευμένες οι επιλογές τους. Όταν όμως πρέπει να κάνουν επιλογή για να σταματήσουν πεζά άτομα για σωματικό έλεγχο/χαρτιά/ψάξιμο τσάντας κτλ κατά 99,9% σταματάνε νεαρούς άντρες που περπατάνε μόνοι τους ή σε παρέες, καμιά φορά κανέναν μεγαλύτερο άμα δεν τους αρέσει η φάτσα του, και σχεδόν ποτέ γυναίκες ή ζευγάρια.
Αυτό το κάνουν πρφανώς επειδή βάση στατιστικής πιο επιρρεπείς σε κάθε είδους παραβάσεις (κλοπές,ληστείες κλπ) είναι οι άντρες και όχι οι γυναίκες.Έχεις ακούσει ποτέ σου στα αστυνομικά συμβάντα συχνά να κάνουν λόγο για κλοπές ή ληστείες από γυναίκες; Κανονικά για τα μάτια του κόσμου το σωστό θα ήταν να κάνουν έλεγχο και σε πεζές γυναίκες αλλά δυστυχώς δεν γίνεται.
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
366
Πόντοι
26
Θα είχες υπερβεί το όριο στο αλμυρό βόλου που είναι 70 ... και πήγαινες με 100 ...
οπότε σε έγραψαν για 80 .......

Αν σε πιάσουν με πολλά (150++ ) χλμ , έχεις μεγάλο πρόβλημα.

Βέβαια για όσους σκοπεύουμε να φύγουμε από αυτή τη χώρα, να πάει να γαμηθεί , στα αρχίδια μας.
Όχι , γύρναγα από Τρίπολη και πριν φτάσω Άργος στην μεγάλη ευθεία πριν το Θεωδορόπουλο που έχει τη Mercedes πήγαινα με 120 ενώ το όριο ήταν 50 (επειδή περνάς μέσα από κατοικημένη περιοχή) και με έγραψε για 80 αν θυμάμαι καλά.Αν με έγραφε όσο πήγαινα θα πλήρωνα κανα 200άρι μου είπε ενώ τη γλίτωσα με κάπου 30 ευρώ.
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.674
Like
1.315
Πόντοι
366
Εντύπωση μου προκάλεσε κάποιος άσχετος που πιο κάτω με γάντζωσε και (δεν ξέρω αν) ήταν τύφλα αλλά είχε παράλογη δύναμη
κι οι μάστορες δεν έκαναν τίποτα.
Ήθελα να τον ανοίξω στην μέση
αλλά σκέφτηκα διάφορα και το απέφυγα.

Δικαιούμαι (κι εγώ) να είμαι καχύποπτος...
μου χε τυχει κατι αντιστοιχο πριν καμποσα χρονια στο κεντρο κοντα στη βαθης...

ενας αγνωστου εθνικοτητας μ ειχε γαντζωσει απ το μπουφαν απο πισω και ελεγε κατι ακαταλαβιστικα....για τρελακια τον εκοψα...
ειχε αρκετη δυναμη το γάτζωμά του, σε σημειο να ακουστουν οι ραφες του μπουφαν οπως πηγα να στριψω για να απεγκλοβιστω...
οταν χαλαρωσε το κρατημα, και καταφερα να γυρισω κατα προσωπο, αρπαξε στιγμαια ενα ελαφρυ δεξι φουσκο  :grin: (κροσε) ισα ισα για να τον ταρακουνησει και να ερθει στα συγκαλα του....
μετα οπως εφευγα φωναζε κατι "κλεψι-κλεψι"...  :S
 

obi1

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2016
Μηνύματα
509
Κριτικές
2
Like
637
Πόντοι
86
Αυτό το κάνουν πρφανώς επειδή βάση στατιστικής πιο επιρρεπείς σε κάθε είδους παραβάσεις (κλοπές,ληστείες κλπ) είναι οι άντρες και όχι οι γυναίκες.Έχεις ακούσει ποτέ σου στα αστυνομικά συμβάντα συχνά να κάνουν λόγο για κλοπές ή ληστείες από γυναίκες; Κανονικά για τα μάτια του κόσμου το σωστό θα ήταν να κάνουν έλεγχο και σε πεζές γυναίκες αλλά δυστυχώς δεν γίνεται.
Εν μέρει έχεις δίκιο, όμως αυτό το σκεπτικό είναι απαρχαιωμένο στην εποχή μας γιατί ακριβώς επειδή οι γυναίκες κινούν πολύ λιγότερο υποψίες και το ξέρουν, μπορούν πολύ πιο εύκολα να εξαπατήσουν κάποιον, να μπουν σε σπίτια ευκολόπιστων ατόμων για να τους κλέψουν, να συμμετάσχουν σε κλοπές με πλάγιους τρόπους κτλ. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα αλλά το πιο γνωστό είναι αυτό της σπείρας τσαντάκηδων του μετρό που είχαν πιάσει πριν 2-3 χρόνια που συνολικά ήταν γύρω στα 50 άτομα και αρχηγός ήταν μια Αλβανίδα που είχε συλληφθεί πάνω από 10 φορές για κλοπή και μετά από λίγο έβγαινε έξω.
Πριν μερικά χρόνια, δύο γυναίκες είχαν μπει στο διαμέρισμα ενός ηλικιωμένου ζευγαριού στην πολυκατοικία που έμενα τότε, δήθεν για να τους ζητήσουν πληροφορίες για ένα διαμέρισμα που νοίκιαζαν εκεί, και ενώ η μία τους είχε πιάσει την κουβέντα στο σαλόνι για αντιπερισπασμό η άλλη έψαχνε τα συρτάρια τους κρυφά και έτσι τους πήραν όλα τα χρυσαφικά και τα λεφτά. Και έχουν γίνει πολλά τέτοια αλλά ας μην βγούμε εκτός θέματος.
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
597
Πόντοι
246
Καλεις στο κιν το δικηγορο σου και ζητας τα στοιχεια του μπατσου που σε σταματησε.  Ο δικηγορος σου έρχεται σε επαφη με την υπηρεσία του μπάτσου και προφασίζεται αδίκημα που διαπραττεται εκεινη στη στιγμη  απο τον μπατσο ζητωντας τα δεοντα απο την υπηρεσία του .....Μετά το περιστατικό στελνεις και ενα καλό εξωδικο στην υπηρεσια που ανηκει και απευθειας στην προιστάμενη αρχή με κοινοποίηση στην επικεφαλης υπηρεσία και συον οποιο αρχηγό της ζητωντας ενημέρωση για τις ενεργειες αποκατάστασης της ατασθαλειας που προφασίζεται ο νομικός σου συμβουλος .... ολα τα στοιχεια παραθέττει ο νομικος συμβουλος και οχι προσωπικά ο ενάγων ..... κοινοπιηση και στον δικηγορικό σύλλογο αν θες να το χοντρύνεις ζητωντας και ΕΔΕ για τον υποτιθέμενο παραβάτη αστυνομικό .... αυτο ευκολα μπορεί να οδηγήσει σε 3μηνη στέρηση αποδοχών ......
τυπε μην κανεις πολλη παρεα με την κουρτοβικ
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.117
Like
11.602
Πόντοι
2.606
Καλεις στο κιν το δικηγορο σου και ζητας τα στοιχεια του μπατσου που σε σταματησε.  Ο δικηγορος σου έρχεται σε επαφη με την υπηρεσία του μπάτσου και προφασίζεται αδίκημα που διαπραττεται εκεινη στη στιγμη  απο τον μπατσο ζητωντας τα δεοντα απο την υπηρεσία του .....Μετά το περιστατικό στελνεις και ενα καλό εξωδικο στην υπηρεσια που ανηκει και απευθειας στην προιστάμενη αρχή με κοινοποίηση στην επικεφαλης υπηρεσία και συον οποιο αρχηγό της ζητωντας ενημέρωση για τις ενεργειες αποκατάστασης της ατασθαλειας που προφασίζεται ο νομικός σου συμβουλος .... ολα τα στοιχεια παραθέττει ο νομικος συμβουλος και οχι προσωπικά ο ενάγων ..... κοινοπιηση και στον δικηγορικό σύλλογο αν θες να το χοντρύνεις ζητωντας και ΕΔΕ για τον υποτιθέμενο παραβάτη αστυνομικό .... αυτο ευκολα μπορεί να οδηγήσει σε 3μηνη στέρηση αποδοχών ......
τυπε ολα αυτα επειδη σε ρωτησε που πας?  :grin:
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
366
Πόντοι
26
Έτσι είναι όπως τα λες , απλά στους άντρες όταν χρειαστεί πχ να γίνει σωματικός έλεγχος , ψάχνουν για κανένα σιδερικό , είτε όπλο είτε μαχαίρι.Σε γυναίκα είναι πολύ σπάνιο να βρεθεί κάτι τέτοιο πάνω τους.Άσε που ο νόμος ορίζει οτι για τον σωματικό έλεγχο ο ελεγχόμενος έχει το δικαίωμα να απαιτήσει να ελεγχθεί από αστυνομικό του ιδίου φύλλου οπότε όπως καταλαβαίνεις μια γυναίκα που γνωρίζει τα δικαιώματά της ,εαν το απαιτήσει θα πρέπει να ελεγχθεί από γυναίκα αστυνομικό και όπως ξέρεις σε πεζή περιπολία υπάρχουν ελάχιστες γυναίκες.Οι περισσότεροι είναι άντρες αστυνομικοί.
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
Έτσι είναι όπως τα λες , απλά στους άντρες όταν χρειαστεί πχ να γίνει σωματικός έλεγχος , ψάχνουν για κανένα σιδερικό , είτε όπλο είτε μαχαίρι.Σε γυναίκα είναι πολύ σπάνιο να βρεθεί κάτι τέτοιο πάνω τους.Άσε που ο νόμος ορίζει οτι για τον σωματικό έλεγχο ο ελεγχόμενος έχει το δικαίωμα να απαιτήσει να ελεγχθεί από αστυνομικό του ιδίου φύλλου οπότε όπως καταλαβαίνεις μια γυναίκα που γνωρίζει τα δικαιώματά της ,εαν το απαιτήσει θα πρέπει να ελεγχθεί από γυναίκα αστυνομικό και όπως ξέρεις σε πεζή περιπολία υπάρχουν ελάχιστες γυναίκες.Οι περισσότεροι είναι άντρες αστυνομικοί.
ναι αλλα επισης δεν εχουν δικαιωμα να σε ψαξουν δημοσια ανευ λογου κ χωρις εισαγγελεα παρον
για να γινει σωματικος ελεγχος δημοσια η πρεπει να εχει πραξει παραπτωμα η να εχει γινει καταγγελια κ ο καταγγελων να είναι παρον
αλλιως το να σε σταματησει γιατι απλα δεν του εκατσες καλα στο ματι κ να σου κανει σωματικο ελεγχο ανευ λογου κ ανευ παρουσίας εισαγγελεα είναι παρανομο κ μυνητεο
αλλα να μου πεις στην ελλαδα ειμαστε τον άλλον προχτες λενε τον αφησαν χωρις ρουχα :idiot:
 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.340
Like
469
Πόντοι
36
τυπε ολα αυτα επειδη σε ρωτησε που πας?  :grin:

Ναι γιατι αν ανοιξεις διαλογο με μπατσο δεν θα εχεις καποιο κερδος .... αν ειναι να εχεις κατι να περιμενεις μονο απο διοικητες και πανω ..... ο απλος ο  μπατσος προβληματα δημιουργει ... αγνοησε τον και βαλε τον δικηγορο σου να του εξηγησει τι εστι κοκο ... εγω παντα αυτο εφαρμοζω και παντοτε έχω δικιο .... στη ΓΑΔΑ γνωριζουν τα αυτοκινητα μου και αν καποιος κανει και κουνηθει .....
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
597
Πόντοι
246
ναι αλλα επισης δεν εχουν δικαιωμα να σε ψαξουν δημοσια ανευ λογου κ χωρις εισαγγελεα παρον
για να γινει σωματικος ελεγχος δημοσια η πρεπει να εχει πραξει παραπτωμα η να εχει γινει καταγγελια κ ο καταγγελων να είναι παρον
αλλιως το να σε σταματησει γιατι απλα δεν του εκατσες καλα στο ματι κ να σου κανει σωματικο ελεγχο ανευ λογου κ ανευ παρουσίας εισαγγελεα είναι παρανομο κ μυνητεο
αλλα να μου πεις στην ελλαδα ειμαστε τον άλλον προχτες λενε τον αφησαν χωρις ρουχα :idiot:
δεν ισχυει τιποτα απο ο,τι λες τρελε μου
αρκει μονο να εχει υπονοια οτι εχεις τελεσει αυτοφωρο πλημμελημα η κακουργημα για να σε ξεβρακωσει

και δεν χρειαζεται να εισαι ο τζακ ο αντεροβγαλτης
λιγο να μην του αρεσει η φατσα σου εαν θελει μπορει να σε θεωρησει υποπτο για κατοχη ναρκωτικων και να σου κανει ελεγχο

ουτε εισαγγελεας χρειαζεται ουτε τιποτα
εισαγγελεα θελει μονο για κατ'οικον ερευνα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom