Νέα

Γυναίκα ανίδεη και μη ικανή στο μαγείρεμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Termin
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 261
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Κάθε αγώνας για ανεξαρτητοποίηση
της γυναίκας, βουλιάζει από την ίδια
με την ερώτηση - παραίτηση:

δεν παίρνεις κάνα σουβλάκι;;;
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
τα προσοντα της γκομενας ειναι να ειναι ομορφη και καυλιαρα
τα προσοντα της συζυγου ειναι να ειναι ηθικη και νοικοκυρα

η διαφοροποιηση ως προς τον αντρα εγκειται στο οτι εαν βγαλεις γκομενα μονο ηθικη και νοικοκυρα εισαι συγχωρητεος μαλακας
εαν παρεις συζυγο μονο ομορφη και καυλιαρα εισαι ασυγχωρητος μαλακας

αυτος που εχει για γκομενα την ομορφη και καυλιαρα και για συζυγο την ηθικη και νοικοκυρα ειναι το role model μας

Άρα η λύση που προτείνεις στον φίλο μας νηματοθέτη που έχει σύζυγο όμορφη και καυλιάρα είναι να βγάλει γκόμενα ηθική και νοικοκυρά;  :think: :S
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.480
Like
11.041
Πόντοι
3.556
Το καλυτερο ειναι να επικεντρωθειτε πρωτα στο ιδιο το προβλημα, δηλαδη τη μαγειρικη.
Μαγειρεψτε μαζι και δειξε της πως ειναι το σωστο, παρτης εναν τσελεμεντε, δειτε μαζι master chef και σχολιαστε, κλπ
Καντην να αγαπησει τη μαγειρικη και ολα θα ερθουν μονα τους. Η μαγειρικη ειναι τελεια ενασχοληση ειδικα για τις γυναικες, καντην να την αγαπησει
Γενικα συζητηστε το, και δειτε λιγο και την αστεια πλευρα,
Για να την παντρευτεις, κατι αλλο καλο ειδες επανω της, μην την χωρισεις για την μαγειρικη και μονο
 

gravatakias

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2017
Μηνύματα
1.254
Like
810
Πόντοι
96
"Όσες δίνουν κώλο δεν μαγειρεύουν καλά και όσες μαγειρεύουν καλά δεν δίνουν κώλο."
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.224
Κριτικές
46
Like
3.672
Πόντοι
4.365
...
Για να την παντρευτεις, κατι αλλο καλο ειδες επανω της, μην την χωρισεις για την μαγειρικη και μονο
Αυτο ειναι το θεμα.. οτι ειδε ΜΟΝΟ το ωραιο κορμι της-ισως κ ωραιο προσωπο- και δεν ειδε τιποτα αλλο... σε χαρακτηρα κλπ...
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Στην αρχή , διαβάζοντας το πρώτο post νόμιζα οτι ο φίλος κάνει πλάκα και είναι τρολ που άνοιξε θέμα για να καβλαντίσουμε.Στην πορεία συνειδητοποίησα οτι όχι μόνο δεν κάνει πλάκα αλλά δυστυχώς τα πράγματα είναι αρκετά σοβαρά.
Καταρχήν το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης βαραίνει εσένα που την επέλεξες αρχικά.Ακόμα και να υποθέσουμε οτι δεν είχες σωστό κριτήριο στην αρχή της γνωριμίας , είχες φαντάζομαι όλο το χρονικό περιθώριο πριν μπείτε στη διαδικασία να κάνετε παιδιά , ώστε εαν δεν πληρούσε κάποιες μινιμουμ προϋποθέσεις να τη στείλεις πίσω στη μάνα της.Αυτό άλλωστε είναι και το νόημα της συμβίωσης.Να δεις εαν ταιριάζετε με τον άλλο ώστε να προχωρήσετε σε κάτι πιο μόνιμο και επίσημο.
Στο δια ταύτα τώρα που είναι και το τι κάνεις από εδώ και πέρα μιας και το να αναμοχλεύουμε τις ευθύνες δεν δίνουμε λύση στο πρόβλημα.Δεν θα σου δώσω συμβουλές εγώ προσωπικά μιας και είμαι ο τελευταίος που θα είχα λόγο σε κάτι τέτοιο μιας και είμαι ανύπαντρος ετών 44.Απλά θα σου πω πως φαντάζομαι οτι θα αντιμετώπιζα μια τέτοια κατάσταση η οποία το λιγότερο είναι οτι προκαλεί θλίψη μιας και πλέον είναι συχνό φαινόμενο.
Κρίσμο ρόλο παίζει εαν έχεις οικονομική άνεση.Εαν είχα την οικονομική άνεση , το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν αρχικά για λίγο διάστημα να τρώω έξω και όταν επέστρεφα σπίτι και με ρώταγε η γυναίκα μου αν θέλω να μου φτοιάξει κάτι να φάω θα της έλεγα οτι έφαγα έξω.Αυτό για αρχή για να δω εαν θα ιδρώσει το αυτί της και θα κάνει κάτι γι αυτό.Εαν δω οτι δεν ιδρώνει το αυτί της , θα πλήρωνα μια κοπέλα που ξέρει από μαγείρεμα να έρχεται 2-3 φορές την εβδομάδα στο σπίτι να μαγειρεύει.Αν έφερνε αντηρήσεις θα της έλεγα διάλεξε.Ή μαθαίνεις να μαγευρεύεις ή παίρνεις πόδι.Η κοπέλα μπορεί να σου δείξει 5 πραγματάκια.Δώσε προσοχή ή ξεκινάμε διαδικασίες έκδοσης διαζυγίου.Βέβαια για να κάνεις τα παραπάνω πρέπει να περνάει ο λόγος σου και να μην είσαι κανένας μπούλης.
Εύκολη λύση δεν υπάρχει.Αν σου αρέσει η τωρινή κατάσταση την τρώς στη μάπα για μια ζωή.Εαν έχεις φτάσει στο αμήν και δεν αντέχεις άλλο , πρέπει καλώς ή κακώς να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου.Με το όποιο τίμημα.

:hi: :hi: :hi:
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Τύπε, οι γίγαντες του Ιταλικού Νεορεαλισμού δεν κατάφεραν να αποτυπώσουν σε χιλιόμετρα φίλμ αυτό που είπες σε ένα ποστ.
Βιττόριο ντε Σίκα, Λουκίνο Βισκόντι, Ρομπέρτο Ροσελίνι, Μικελάντζελο Αντονιόνι και Φεντερίκο Φελίνι κλίνουν ευλαβικά το γόνυ στην ωμή απεικόνιση του tnt60.

:hi:

:hi:
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
δεν ειναι μονο αυτο καλε μου φιλε
οτι δηλαδη το φαι θα αναπληρωσει μεσα στον γαμο τον χαμενο ερωτα
το φαι ειναι μια βιολογικη αναγκη, μια καθημερινοτητα
εαν στηριξεις την οικογενεια σου σε μια αχρηστη, τα παιδια σου θα παραγγελνουν απεξω απο τα 12 κι εσυ θα τρως στον 1ο οροφο στο ρεστοραν του σκλαβενιτη γυριζοντας απο το γραφειο οπως κανει ενας φιλος μου που δεν ειχε ματια ανοιχτα οταν επρεπε

στο σπιτι υπαρχουν ρολοι
εαν εχεις αρχιδια απαιτεις η γυναικα σου να ξερει να ψωνιζει σωστα και οικονομικα, να μαγειρευει νοστιμα κι υγιεινα για σενα και κυριως για τα παιδια σας
κι εσυ πρεπει να εισαι ενταξει στις υποχρεωσεις σου σαν αντρας, οχι μονο να απαιτεις χωρις να προσφερεις
αλλιως σπιτι δε γινεται

εαν παλι εισαι αναρχιδος μεταμοντερνος σουηδος μπορεις να στελνεις τη γυναικα στο μεροκαμματο αλλα θα πρεπει να φροντισεις οταν γυρισει απο το γραφειο για να κατσει να φαρμακωσει κατι σαν ανθρωπος, να σου εχει πετυχει το γιουβετσακι και το κεικ πορτοκαλι

Η λύση είναι να μειώσουμε την οδύνη. Καλή γυναίκα δεν υπάρχει πλέον.
Ο μόνος τρόπος είναι να πάρουμε γυναίκα που έχει ζήσει μόνη της κάποιο σοβαρό χρονικό διάστημα
χωρίς να απομυζεί κάποιον συνάδελφο. Δύσκολο αλλά εφικτό.

Δεν υπήρξε, δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει ποτέ γυναίκα στην Ελλάδα
που έφυγε από την αγκαλιά των γονέων της, πηγαίνοντας κατευθείαν σε σπίτι με άνδρα
και φέρθηκε κάπως κανονικά. Νόμος!


Γι'αυτό και όλες τιμωρούνται με υποχρεωτικό μαγείρεμα λαχανοντολμάδων.
Αυτό το μπελαλίδικο αλλά ύπουλο και θανατηφόρο φαγητό είναι το μόνο που τρέμουν όλες.
Τα θερμά και σχεδόν υγρά αέρια που παράγονται μέσω της αρρενωπής εξάτμισης
ισορροπούν πολύ επικίνδυνα ανάμεσα σε πορδή και χέσιμο, δημιουργώντας ατμόσφαιρα ναπάλμ
που προσκολλάται στο κορμί τους σαν βδέλλα.

(ως πιο γρήγορη εναλλακτική προτείνεται κρύο πιάτο πατζάρια με σπαράγγια για ταχεία αποτελέσματα)
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Το καλυτερο ειναι να επικεντρωθειτε πρωτα στο ιδιο το προβλημα, δηλαδη τη μαγειρικη.
Μαγειρεψτε μαζι και δειξε της πως ειναι το σωστο, παρτης εναν τσελεμεντε, δειτε μαζι master chef και σχολιαστε, κλπ
Καντην να αγαπησει τη μαγειρικη και ολα θα ερθουν μονα τους. Η μαγειρικη ειναι τελεια ενασχοληση ειδικα για τις γυναικες, καντην να την αγαπησει
Γενικα συζητηστε το, και δειτε λιγο και την αστεια πλευρα,
Για να την παντρευτεις, κατι αλλο καλο ειδες επανω της, μην την χωρισεις για την μαγειρικη και μονο

Εγώ λέω να φοράμε και τα σουτιέν τους για συμπαράσταση...
 

six9

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαΐ 2008
Μηνύματα
5
Κριτικές
2
Like
18
Πόντοι
0
Πάντως από ότι διάβασα φίλε, παίζει να έχει και κάποια ψυχική διαταράχη ή κλινική κατάθλιψη. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις κατάθλιψης ή/και ασθένειες του φάσματος του αυτισμού αυτά είναι συχνα φαινόμενα. Δεν είναι νορμάλ κάποια να είναι τόσο αδιάφορη και στην κοσμάρα της, όσο κι αν (υποθέτουμε) δεν σε γουστάρει. Η συμβουλή μου είναι ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ σε ψυχίατρο (όχι ψυχολόγο/ λογοθεραπευτή). Δεν το λέω με ειρωνεία, είναι μια πιθανότητα που πρέπει να αποκλείσεις και φυσικά δεν συημαίνει πως η γυναίκα είναι αυτό που λέμε "τρελλή".
 

Troin

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2018
Μηνύματα
45
Like
6
Πόντοι
0
Πάντως από ότι διάβασα φίλε, παίζει να έχει και κάποια ψυχική διαταράχη ή κλινική κατάθλιψη. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις κατάθλιψης ή/και ασθένειες του φάσματος του αυτισμού αυτά είναι συχνα φαινόμενα. Δεν είναι νορμάλ κάποια να είναι τόσο αδιάφορη και στην κοσμάρα της, όσο κι αν (υποθέτουμε) δεν σε γουστάρει. Η συμβουλή μου είναι ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ σε ψυχίατρο (όχι ψυχολόγο/ λογοθεραπευτή). Δεν το λέω με ειρωνεία, είναι μια πιθανότητα που πρέπει να αποκλείσεις και φυσικά δεν συημαίνει πως η γυναίκα είναι αυτό που λέμε "τρελλή".

Πώς πας έναν τέτοιο άνθρωπο σε ψυχίατρο?
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.357
Κριτικές
6
Like
10.450
Πόντοι
3.936
:cool2:
 

Συνημμένα

  • Παροιμίες 18+ (31).jpg
    Παροιμίες 18+ (31).jpg
    21,9 KB · Εμφανίσεις: 50

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Τύποι σχολιάστε το όπως θέλετε, αλλά νομίζω η καθοριστική στιγμή όπου αποφάσισα να παντρευτώ τη γυναίκα μου ήταν οταν μια μέρα γύρισα σπίτι και το βρήκα καθαρό, τακτοποιημένο, και ζεστο φαΐ να με περιμένει. Για μένα είναι πολύ σημαντικό.

Πάντως βάσει εμπειρίας, η συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών δεν ξέρει να μαγειρεύει. Καλύτερα μαγειρεύουν οι άνδρες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom