Νέα

«Βόμβα»! Φεύγει από την Ελλάδα η Uber X

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα avnanovic
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 108
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Η Uber X φεύγει από την Ελλάδα.

  • Καλύτερα, έκλεβε δουλειά από τα ταξί.

    Ψήφοι: 18 19,1%
  • Χρησιμοποιώ Uber και έχω σπαστεί!

    Ψήφοι: 13 13,8%
  • Δεν χρησιμοποιώ Uber αλλά σπάστηκα!

    Ψήφοι: 38 40,4%
  • Μπαλάρες μου. Δεν χρησιμοποιώ Uber και δεν με νοιάζει!

    Ψήφοι: 17 18,1%
  • Η Uber X φεύγει, Η Ελπίδα Έρχεται!

    Ψήφοι: 4 4,3%
  • Χρησιμοποιώ μόνο ταξί οπότε νά μου!

    Ψήφοι: 4 4,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    94

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Το θεμα δεν ειναι συγκριση ανθρωπων δηλαδη uber οδηγοι vs ταριφες..Εννοειται οτι οι uberades ειναι νεοι,μορφωμενοι,ευγενικοι γιατι υπαρχει ελενχος απο πανω.Υπαρχει ενα συστημα οπου ο πελατης σε βαθμολογει και αμα δεν εχεις καλες βαθμολογιες εφυγες οπως πηγες.Αυτο σημαινει οχι τσιγαρο στο αμαξι,ευγενεια και χρεωση που ειναι παντα σωστη.
Εγω λοιπον επιλεγω uber ΑΛΛΑ εφοσον η uber πληρωνει τους ιδιους φορους με τα ταξι.

Γιατι σαν ΕΛληνα εμενα πλεον με νοιαζει μονο η οικονομια στα @@ μου αν ο ταριφας ξυνει τα @@ του ενω οδηγαει..Εγω ξερω οτι οι ταριφες ακουμπησανε χιλιαδες ΕΥρω για αδειες και πληρωνουν και φπα.Λεφτα για το κρατος αρα και για μενα.

Αν η uber πληρωσει αδειες για τα οχηματα ιση με τον ταριφων και πληρωνει και φπα ας λειτουργει αλλιως τον πουλο

ΤΟ ιδιο και το airbnb,θα πρεπει να πληρωνει το ΦΠΑ που πληρωνει και ο ξενοδοχος

Αλλιως χανει η χωρα λεφτα


Και τελος,uber παει για ολικη απαγορευση στην Ευρωπη.
Airbnb πλεον πληρωνει φορους οπως και ο ιδιοκτητης οποτε μαλλον την γλυτωνει
 

pokerFace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2018
Μηνύματα
561
Like
23
Πόντοι
6
Πειρατές δεν ήταν αυτοί;
Στο καλό και απο το πεζοδρόμιο.
 

SPORT200

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.018
Κριτικές
20
Like
261
Πόντοι
1.520
o σπιρτζης ειναι τοσο γιδι ( το απεδειξε και στη βουλη οταν εκανε καταγγελιες στον προεδρο της beat οτι τα λεφτα απο τις καρτες πανε εξω και μετα ξαναρχονται) που βγαινει και λεει οτι πρεπει μια εταιρεια να εχει εδρα στην ελλαδα για να λειτουργει.... ας του πει καποιος που εχει εδρα το facebook ξερωγω  :uglystupid: :uglystupid:

κικιρικουυυυυυ
 

SPORT200

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.018
Κριτικές
20
Like
261
Πόντοι
1.520
2-3 πραγματακια.για μερικουσ βλαμενουσ εδω μεσα..

την uber δεν την εδιωξε κανενασ,μονη τησ ανεστειλε την λειτουργια τησ

και την ανεστειλε,διοτι με τον καινουριο νομο δεν θα την ΣΥΝΕΦΕΡΕ  να δραστηριοποιηται στη ελλαδα.
θα υποχρεονοταν να βαλει ταξιμετρο,και ταμιακη μηχανη οποτε...

η ουμπερ δεν εχει αφμ στην ελλαδα,αρα δεν υπαρχει σαν φορολογουμενοσ

κοστοσ ασφαλειασ ΤΑΞΙ 1200E TO χρονο.κοστοσ ασφαλισησ αυτοκινητου ουμπερ 200Ε  τον χρονο.
αγορα των αυτοκινητων τησ ουμπερ με λιζιγκ..δεν επιτρεπεται κατι τετοιο στα ταξι.

το 90% των ουμπερ αυτοκινητων,τα ειχαν ανθρωποι σαν "μαντραδεσ" των ταξι.και προσλαμβαναν οδηγουσ με 3ωρεσ συμβασεισ ενω δουλευαν 12ωρα,η τουσ προσλαμβαναν με μπλοκακι.γιατι δεν πανε οι οδηγοι τησ ουμπερ να δουλεψουν σε ταξι???αφου ειναι τοσο καλα παιδια,θα αναβαθμισουν και τον καλαδο. μηπωσ με το που μπαινεισ σε "κιτρινο" αυτοκινητο μεταλασεσαι???

συνεχιζεται


 

Aggelos09

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2008
Μηνύματα
8
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Οτι ακομα κ ο πιο ασχετος εχει αποψη για το θεμα με ξεπερνα!!! Οτι να ναι!!!
Ειναι σα να κανεις κριτικη σε γκομενα που δεν εχεις παει μαζι της!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
2-3 πραγματακια.για μερικουσ βλαμενουσ εδω μεσα..

την uber δεν την εδιωξε κανενασ,μονη τησ ανεστειλε την λειτουργια τησ

και την ανεστειλε,διοτι με τον καινουριο νομο δεν θα την ΣΥΝΕΦΕΡΕ  να δραστηριοποιηται στη ελλαδα.
θα υποχρεονοταν να βαλει ταξιμετρο,και ταμιακη μηχανη οποτε...

η ουμπερ δεν εχει αφμ στην ελλαδα,αρα δεν υπαρχει σαν φορολογουμενοσ

κοστοσ ασφαλειασ ΤΑΞΙ 1200E TO χρονο.κοστοσ ασφαλισησ αυτοκινητου ουμπερ 200Ε  τον χρονο.
αγορα των αυτοκινητων τησ ουμπερ με λιζιγκ..δεν επιτρεπεται κατι τετοιο στα ταξι.

το 90% των ουμπερ αυτοκινητων,τα ειχαν ανθρωποι σαν "μαντραδεσ" των ταξι.και προσλαμβαναν οδηγουσ με 3ωρεσ συμβασεισ ενω δουλευαν 12ωρα,η τουσ προσλαμβαναν με μπλοκακι.γιατι δεν πανε οι οδηγοι τησ ουμπερ να δουλεψουν σε ταξι???αφου ειναι τοσο καλα παιδια,θα αναβαθμισουν και τον καλαδο. μηπωσ με το που μπαινεισ σε "κιτρινο" αυτοκινητο μεταλασεσαι???

συνεχιζεται

Η Uber ΈΧΕΙ ΑΦΜ  στην Ελλάδα όσο και να χτυπάτε τον πισινό σας κάτω.  Έχει σαν υποκατάστημα αλλοδαπής εταιρείας και φορολογείται στην Ελλάδα για τα κέρδη (προσοχή ΚΈΡΔΗ και όχι ΈΣΟΔΑ ) που πραγματοποιει στην Ελλάδα. 

Ποτέ επιτέλους θα πάψετε να αναμασατε τις μαλακίες που αμόλαει το σκουπίδι ο Σπιρτζης ?

Η
 

SPORT200

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.018
Κριτικές
20
Like
261
Πόντοι
1.520
Η Uber ΈΧΕΙ ΑΦΜ  στην Ελλάδα όσο και να χτυπάτε τον πισινό σας κάτω.  Έχει σαν υποκατάστημα αλλοδαπής εταιρείας και φορολογείται στην Ελλάδα για τα κέρδη (προσοχή ΚΈΡΔΗ και όχι ΈΣΟΔΑ ) που πραγματοποιει στην Ελλάδα. 

Ποτέ επιτέλους θα πάψετε να αναμασατε τις μαλακίες που αμόλαει το σκουπίδι ο Σπιρτζης ?

Η

γιατι φευγει τοτε αυτη η τοοοσο καλη κ τιμια εταιρεια????

για εξηγησε μασ
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Ποιος σας ειπε οτι η αριστερα σκιζεται για τον ανεργο του ιδιωτικου τομεα? Για τον δημοσιο και τον συνδικαλιστή σκιζεται, εξ ορισμου. Τωρα το μαθαινετε? Γι' αυτο δεν καταλαβα ποτέ μου γιατι οι ανεργοι ψηφισαν Συριζα. Για να παραμεινουν ανεργοι ή υποαπασχολουμενοι?

γιατί αγαπητέ δικηγόρε μου όλες ολοι οι συμβασιούχοι που προσλαμβάνει το δημόσιοι είναι μακροχρόνια άνεργοι με κοινωνικά κριτήρια έχεις περάσει μια βόλτα από το σαιτ του οαεδ? να δεις προκηρύξεις?
το ότι μιλάτε για ανεργία με ξεπερνάει
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Αποχωρεί μέχρι νεοτέρας από την Ελλάδα η υπηρεσία UberX - Η εταιρία ανακοίνωσε την αναστολή της υπηρεσίας από την Τρίτη του Πάσχα, 10 Απριλίου - Θα ισχύσει "μέχρι να βρούμε τις κατάλληλες λύσεις" - Τι αναφέρει η εταιρία στην ανακοίνωσή της - Πορεία οδηγών της εταιρίας από την Αχαρνών στο υπουργείο Μεταφορών στη Μεσογείων

Σαν «βόμβα» έπεσε η είδηση πως η Uber αποφάσισε να αναστείλει τη λειτουργία της υπηρεσίας UberX στην Ελλάδα, μέχρι νεοτέρας τουλάχιστον, και να διατηρήσει μόνο την υπηρεσία UberTaxi. Όπως αναφέρει στην ανακοίνωσή της η εταιρία, από τη Δευτέρα 9 Απριλίου τις… 23:59, θα σταματήσει η λειτουργία της UberX. Η εταιρία γνωστοποίησε την απόφασή της με ανάρτηση στο blog της αλλά και με μήνυμα στους συνδρομητές της.

Η εταιρεία δραστηριοποιείται στην Ελλάδα στον κλάδο των μεταφορών, παρέχοντας τις υπηρεσίες UberX στην οποία χρησιμοποιεί επαγγελματίες οδηγούς και UberTaxi, στην οποία χρησιμοποιεί επαγγελματίες οδηγούς ταξί.

Ως αιτία αναστολής της υπηρεσίας UberX η εταιρεία επικαλείται την πρόσφατη τροποποίηση της νομοθεσίας που διέπει τη λειτουργία του κλάδου στην Ελλάδα. Επισημαίνει ότι θα επανεξετάσει τη θέση της υπό το φως των νέων δεδομένων.

Η ανακοίνωση της Uber
Είμαστε στη δυσάρεστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι ο νέος νόμος που ψηφίστηκε πρόσφατα στη Βουλή περιλαμβάνει διατάξεις που επηρεάζουν τις υπηρεσίες ridesharing. Θα πρέπει να αξιολογήσουμε εάν και πώς μπορούμε να λειτουργήσουμε σύμφωνα με αυτό το νέο πλαίσιο. Για αυτό το λόγο, προχωράμε στην αναστολή της υπηρεσίας uberX στην Αθήνα, τη Δευτέρα 9 Απριλίου στις 23:59 μέχρι να βρούμε τις κατάλληλες λύσεις.

Καταλαβαίνουμε ότι βασίζεστε στην εφαρμογή μας για να μετακινήστε με ευκολία και ασφάλεια στην Αθήνα και αυτή η είδηση ίσως έρχεται ξαφνικά.

Δεν φεύγουμε όμως από την Ελλάδα. Προς το παρόν, θα συνεχίσουμε να είμαστε δίπλα σας στην Αθήνα με την υπηρεσία uberTAXI.

Προσβλέπουμε στη συνεργασία με όλους τους σχετικούς φορείς στη χώρα, ώστε να βρούμε ένα τρόπο να απολαμβάνετε τα οφέλη των σύγχρονων τεχνολογιών όπως αυτή της Uber.

Ευχαριστούμε για τη στήριξη και την προτίμησή σας, καθώς συντέλεσαν στην μεγάλη επιτυχία της υπηρεσίας uberX στην Αθήνα.

Εις το επανιδείν, Αθήνα!

Η ομάδα της Uber Greece

Χαιρέκακη ήταν η αντίδραση του Προέδρου του ΣΑΤΑ, Θύμιου Λυμπερόπουλου
Με δήλωσή του λίγη ώρα μετά την ανακοίνωση της Uber, τόνισε:


«Ας καταλάβουν όλοι, ότι στη χώρα που γεννήθηκε η δημοκρατία, θα υπάρχουν πάντα άνθρωποι που θα την υπερασπίζονται και θα την τιμούν. Ο νόμος 4530/2018 είναι προάσπιση των οικονομικών συμφερόντων της χώρας μας και των Ελλήνων πολιτών. Και πιστώνεται στην κυβέρνηση και στην ηγεσία του Υπουργείου Μεταφορών, τον κ. Σπίρτζη και τον κ. Μαυραγάνη. Όποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί ή δεν τον συμφέρει να τηρεί και να σέβεται τους νόμους της χώρας μας μπορεί να αποχωρεί και να μας γράφει…Δικαιοσύνη στην οικονομία και δικαίωση της εργασίας επεδίωξε -και το πέτυχε- μόνο η κυβέρνηση. Ουδείς από τα υπόλοιπα κόμματα. Κι αυτό δεν το ξεχνάμε..»

Με πληροφορίες και από ΑΠΕ – ΜΠΕ


Να ρωτήσω κάτι τώρα και εγώ που δεν το κατέχω πολύ το ζήτημα της Uber,
H υπηρεσία UberTaxi εχει ταξιτζηδες επαγγελματιες ενώ η Uberx απλούς οδηγούς ιδιώτες; Ας το αναλυσει καποιος. Thanks.

στο καλό και από το πεζοδρόμιο δεν θα λείψει σε κανένα
 

SPORT200

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.018
Κριτικές
20
Like
261
Πόντοι
1.520
Για να μπορεί η συντεχνία των ταξιτζήδων να σε γαμαει ανενόχλητη τύπε  :takethis:

για τον πουτσο καβαλα ειστε...οταν ειναι να πειτε  μαλακια ειστε πρωτοι..

οταν ειναι να απαντησετε σοβαρα αρχιζεται τισ μαλακιεσ..κλασικη συνταγη των "πολιτικων".


ξανακανω την ερωτηση κ οποιοσ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΟΒΑΡΑ..


Γ Ι Α Τ Ι    Φ Ε Υ Γ Ε Ι ?????
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
όλοι εσείς που βρίζετε τα ταξί αλήθεια γιατί δεν χρησιμοποιείται ΜΜΜ?
υπάρχουν ακόμα και νυχτερινά δρομολόγια λεωφορείων

όπως το 040 το 790 το χ14 το 500 ο τρόλει 11
 

Jepp

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2018
Μηνύματα
356
Like
19
Πόντοι
1
όλοι εσείς που βρίζετε τα ταξί αλήθεια γιατί δεν χρησιμοποιείται ΜΜΜ?
υπάρχουν ακόμα και νυχτερινά δρομολόγια λεωφορείων

όπως το 040 το 790 το χ14 το 500 ο τρόλει 11

Επειδή είτε σου αρέσει είτε όχι, η Ελλάδα δεν είναι (ακόμα) σοβιετία.
 

Jepp

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2018
Μηνύματα
356
Like
19
Πόντοι
1
όποιος χρησιμοποιεί δηλαδή ΜΜΜ είναι σοβιετικός????? τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα

όποιος αρνείται στον πολίτη τη δυνατότητα επιλογής ειναο σοβιετικός και φασίστας. Αυτό δηλαδή που είσαι εσυ.

Ελεος πια με τον κάθε βλάκα κομματόσκυλα
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
όποιος αρνείται στον πολίτη τη δυνατότητα επιλογής ειναο σοβιετικός και φασίστας. Αυτό δηλαδή που είσαι εσυ.

Ελεος πια με τον κάθε βλάκα κομματόσκυλα

κάτσε και βρίζε τα ταξί όλη μέρα οταν από δίπλα σου περνάνε λεωφορεία μετρο τραμ τότε και μη μας ζαλίζεις τα αρχίδια με την κλαψομουνίαση
πλέον υπάρχουν λεωφορεία  μέχρι την Ανάβυσσο μετρό μέχρι το κορωπί και προαστιακός μέχρι το μενίδι με απλό εισιτήριο η κάρτα απεριορίστων διαδρομών με 30€ το μήνα και οι άνεργοι δωρεάν μετακίνηση
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.731
Πόντοι
1.306
κάτσε και βρίζε τα ταξί όλη μέρα οταν από δίπλα σου περνάνε λεωφορεία μετρο τραμ τότε και μη μας ζαλίζεις τα αρχίδια με την κλαψομουνίαση
πλέον υπάρχουν λεωφορεία  μέχρι την Ανάβυσσο μετρό μέχρι το κορωπί και προαστιακός μέχρι το μενίδι με απλό εισιτήριο η κάρτα απεριορίστων διαδρομών με 30€ το μήνα και οι άνεργοι δωρεάν μετακίνηση

ποιος βριζει τα ταξι;

συνελθε νικολιο
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.252
Like
336
Πόντοι
36
2-3 πραγματακια.για μερικουσ βλαμενουσ εδω μεσα..

την uber δεν την εδιωξε κανενασ,μονη τησ ανεστειλε την λειτουργια τησ

και την ανεστειλε,διοτι με τον καινουριο νομο δεν θα την ΣΥΝΕΦΕΡΕ  να δραστηριοποιηται στη ελλαδα.
θα υποχρεονοταν να βαλει ταξιμετρο,και ταμιακη μηχανη οποτε...

η ουμπερ δεν εχει αφμ στην ελλαδα,αρα δεν υπαρχει σαν φορολογουμενοσ

κοστοσ ασφαλειασ ΤΑΞΙ 1200E TO χρονο.κοστοσ ασφαλισησ αυτοκινητου ουμπερ 200Ε  τον χρονο.
αγορα των αυτοκινητων τησ ουμπερ με λιζιγκ..δεν επιτρεπεται κατι τετοιο στα ταξι.

το 90% των ουμπερ αυτοκινητων,τα ειχαν ανθρωποι σαν "μαντραδεσ" των ταξι.και προσλαμβαναν οδηγουσ με 3ωρεσ συμβασεισ ενω δουλευαν 12ωρα,η τουσ προσλαμβαναν με μπλοκακι.γιατι δεν πανε οι οδηγοι τησ ουμπερ να δουλεψουν σε ταξι???αφου ειναι τοσο καλα παιδια,θα αναβαθμισουν και τον καλαδο. μηπωσ με το που μπαινεισ σε "κιτρινο" αυτοκινητο μεταλασεσαι???

συνεχιζεται
μια και είπες για ταμειακή στα ταξί πες μου μια φορά που σου έδωσαν;εγω επειδή πάντως ζητάω μια ζωή μου λένε έχει πρόβλημα και μου δείχνουν απόδειξη από το μπλοκάκι
 

Jepp

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2018
Μηνύματα
356
Like
19
Πόντοι
1
κάτσε και βρίζε τα ταξί όλη μέρα οταν από δίπλα σου περνάνε λεωφορεία μετρο τραμ τότε και μη μας ζαλίζεις τα αρχίδια με την κλαψομουνίαση

Που είδες να "έκλαψα" ρε κακομοίρη; Που ειδες να βρίζω τα ταξί;

Τράβα τελείωσε το δημοτικό σχολείο μπας και μάθεις να διαβάζεις, αμόρφωτε γύφτο


 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
μια και είπες για ταμειακή στα ταξί πες μου μια φορά που σου έδωσαν;εγω επειδή πάντως ζητάω μια ζωή μου λένε έχει πρόβλημα και μου δείχνουν απόδειξη από το μπλοκάκι


επι τόπου του λές μισό να πάρω την οικονομική αστυνομία να το επιλύσουμε τηλ 11012
και να δείς που ξαφνικά η θα σου δώσει απόδειξη επί τόπου η μπορεί και να σου χαρίσει την κούρσα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom