Νέα

εξεταση θυρεοειδη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα giorgos.k
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 69
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
G

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
345
Πόντοι
1.520
το στρες εμενα με ειχε γμαησει η tsh στο θεο και νομιζα οτι ειχα θεμα...χαλαρωσα και ξανα πηγα και ηταν μια χαρα...εγω ειχα το αντιθετο απο εσενα αν και ακομα το εχω...1.80 73 κιλα πλεον...15 κιλα επεσα και τρωω συνεχεια μαλακιες!εχθες ας πουμε εφαγα σαντουιτς χχλ με γυρο μεσα μαγιονεζα πατατες κ οτι αλλο θες...εξετασεις αιματος κανεις...τραβα νοσοκομειο να τις γραψει παθολογος για να μην πληρωσεις και μετα κανε τις εξετασεις η σε νοσοκομειο για τζαμπα η εξω με λιγα λεφτα..μην πας σε παθολογο εξω απλα για να σου γραψει εξετασεις και να σου παρει 50 ευρω μλκ ειναι
οι εξετάσεις σου πως είναι που τρως συνέχεια μαλακιες?
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.119
Κριτικές
148
Like
2.744
Πόντοι
6.925
Αν δεν έχεις κάνει γενικές εξετάσεις εδώ και 3ετία κάνε. Να σου γράψει καλός παθολόγος τι χρειάζεται. Αν είσαι ασφαλισμένος δεν θα πληρώσεις πάνω από 15-20€ για όλες τις εξετάσεις.
Εάν έχεις υποθυρεοειδισμό αυξάνεται το σωματικό βάρος και νιώθεις υπνηλία αν έχεις όζους ... τυπικά. Ομως δεν ισχύει σε όλους, όπως και πολλά από τα συμπτώματα.
Εγώ είχα μόνο μία υπνηλία ανεξήγητη και κανένα από τα άλλα 10-12 τυπικά ευρήματα.
Δεν είναι τίποτε. Ενα χαπάκι πολύ φθηνό κάθε μέρα και στρώνεις. Οταν λέω φθηνό είναι 6-7 λεπτά το χάπι
 
OP
OP
G

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
345
Πόντοι
1.520
Αν δεν έχεις κάνει γενικές εξετάσεις εδώ και 3ετία κάνε. Να σου γράψει καλός παθολόγος τι χρειάζεται. Αν είσαι ασφαλισμένος δεν θα πληρώσεις πάνω από 15-20€ για όλες τις εξετάσεις.
Εάν έχεις υποθυρεοειδισμό αυξάνεται το σωματικό βάρος και νιώθεις υπνηλία αν έχεις όζους ... τυπικά. Ομως δεν ισχύει σε όλους, όπως και πολλά από τα συμπτώματα.
Εγώ είχα μόνο μία υπνηλία ανεξήγητη και κανένα από τα άλλα 10-12 τυπικά ευρήματα.
Δεν είναι τίποτε. Ενα χαπάκι πολύ φθηνό κάθε μέρα και στρώνεις. Οταν λέω φθηνό είναι 6-7 λεπτά το χάπι
τι εννοείς υπνηλια? Το μόνο σύμπτωμα που παρατηρώ είναι ότι τα πρωινά νυστάζω αρκετά και χασμουριέμαι συχνά και ας έχω κοιμηθει.  οι όζοι τι είναι? Είχες βάρος και έστρωσες με το χάπι?
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
και που γινεται αυτο? σε ενδοκρινολογο? κοστος?
παω απλα και λεω θελω εξεταση? εξετασεις αιματος ειχα κανει στο ετησιο τσεκ απ και ηταν ολα φυσιολογικα
επισης πινω αραια και που και δεν καπνιζω

αν κανεις ετησιο τσεκ απ εισαι σε καλο δρομο

στο επομενο ζητα μαζι με τις συνηθισμενες εξετασεις αιματος που κανουν να σου παρουν αιμα και για εξετασεις θυροειδη - το παραπανω κοστος ειναι μηδαμινο και πιθανοτατα το καλυπτει η ιδιωτικη ασφαλεια που εχεις

απο κει και μετα ειναι θεμα του γιατρου σου


δεν προσεξα ! η ηλικια σου ?
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Ότι σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω.

Ξεκινά με αιματολογικές, και συνεχίζεις αν χρειαστεί με υπέρηχο η σπινθηρογράφημα πάντα όμως σε συνεργασία με γιατρό (ενδοκρινολόγο η παθολόγο).
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.119
Κριτικές
148
Like
2.744
Πόντοι
6.925
τι εννοείς υπνηλια? Το μόνο σύμπτωμα που παρατηρώ είναι ότι τα πρωινά νυστάζω αρκετά και χασμουριέμαι συχνά και ας έχω κοιμηθει.  οι όζοι τι είναι? Είχες βάρος και έστρωσες με το χάπι?

Υπνηλία με έπιανε σε άσχετες ώρες. Βάρος όχι είμαι αδύνατος. Οζοι είναι ογκάκια (μην αγχώνεσαι)
 

Επισκέπτης
καλησπερα αλάνια
έχει κανει κανεις εξέταση θυρεειδή?
έχω περίπου 15 κιλά παραπάνω και προσπαθώ αλλα δεν φευγουν με τίποτα
με πάρα πολύ προσπάθεια θα φύγουν μερικά και έυκολα θα τα πάρω παλι πισω
Είμαι αρκετά δραστήριος δουλευω χειρωνακτικα σκαλες κτλ τρέχω 10 Κμ σε μια ώρα κάνω ποδήλατο 50-60 χιλιομετρα άνετα και έχω πάει μεχρι 100
και για να προλάβω μερικους προσεχω τι τρώω
Αναψυκτικα δεν πινω γλυκά μια στο τόσο αν έχω κάτι σπιτι τρώω πολλα φρουτα
πιτσες τρωω 2-3 το χρονο
σουβλάκια γυρους κτλ 3-4 φορες το μηνα το πολυ
Μου έχουν προτεινει φιλοι να κανω εξεταση θυρεοειδή
εχει κάνει κανεις ποτέ ? πως γίνεται?
σου κάνουν αν ζητήσεις η πρεπει να έχεις καποια συγκεκριμενα συμπτωματα?
Εγω στη θεση σου τυπε θα εκανα το εξης.
Θα εκανα ολες τις απαιτουμενες εξετασεις για να αποκλειστουν ολα τα ενδεχομενα.Στη συνεχεια αφου ολα θα ειναι καλα με τις εξετασεις θα απευθυνομουν σε εναν διατροφολο να μου φτιαξει ενα προγραμμα διατροφης.
 
OP
OP
G

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
345
Πόντοι
1.520
αν κανεις ετησιο τσεκ απ εισαι σε καλο δρομο

στο επομενο ζητα μαζι με τις συνηθισμενες εξετασεις αιματος που κανουν να σου παρουν αιμα και για εξετασεις θυροειδη - το παραπανω κοστος ειναι μηδαμινο και πιθανοτατα το καλυπτει η ιδιωτικη ασφαλεια που εχεις

απο κει και μετα ειναι θεμα του γιατρου σου


δεν προσεξα ! η ηλικια σου ?
30 ειμαι φιλε
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.332
Κριτικές
1
Like
33.507
Πόντοι
6.256
Οι μισοί έλληνες αν κάνουν υπέρηχο θα έχουν όζους.
 

toons

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2006
Μηνύματα
202
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
τι εννοείς υπνηλια? Το μόνο σύμπτωμα που παρατηρώ είναι ότι τα πρωινά νυστάζω αρκετά και χασμουριέμαι συχνά και ας έχω κοιμηθει.  οι όζοι τι είναι? Είχες βάρος και έστρωσες με το χάπι?

Αυτό που λες για τον ύπνο, εκτός από τον θυροειδή, μπορεί να προέρχεται από άπνιες. Αν κάνεις άπνιες, δεν οξυγονόνεσε σωστά και εκτός από το ότι δεν κάνεις σωστές καύσεις έχεις και άλλα σοβαρότερα προβλήματα.
Κέντρο ύπνου στον Ευαγγελισμο, το καλύτερο απ´ όλα.
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16
οι εξετάσεις σου πως είναι που τρως συνέχεια μαλακιες?
κακη χολσυτρινη κατω απο την βαση!Οταν εκανα πριν λιγους μηνες γενικο!Δεν τρωω καθε μερα μλκς αλλα τρωω συνεχεια τηγανιτα κτλ και μεσα στην εβδομαδα στανταρ γυρο κτλ
 
OP
OP
G

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
345
Πόντοι
1.520
θα κανονισω εξετασεςι και θα ενημερωσω παιδια ευχαριστω
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.119
Κριτικές
148
Like
2.744
Πόντοι
6.925
Αυτό που λες για τον ύπνο, εκτός από τον θυροειδή, μπορεί να προέρχεται από άπνιες. Αν κάνεις άπνιες, δεν οξυγονόνεσε σωστά και εκτός από το ότι δεν κάνεις σωστές καύσεις έχεις και άλλα σοβαρότερα προβλήματα.
Κέντρο ύπνου στον Ευαγγελισμο, το καλύτερο απ´ όλα.

Και πως έφυγε μετά την έναρξη των χαπιών ?
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.598
Κριτικές
12
Like
6.509
Πόντοι
2.646
Οι άπνοιες δεν καταπολεμούνται με χάπια.
Άπνοιας πρέπει να χάσεις κιλά.Αλλιως έχει υπνο με μάσκα.CPAP.Αλλα δε θα έχεις πονοκεφάλους και υπνηλία,μειώνει πολύ τον κίνδυνο εγκεφαλικού κτλ.Επισης στυτική δυσλειτουργία.Αν είναι να κοιτάξεις το ένα από τα 2,να κοιτάξεις τις άπνοιες πρώτα.
 

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.275
Κριτικές
49
Like
22.357
Πόντοι
24.596
ολες οι επισκεψεις σε γιατρο και οι εξετασεις ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ τσαμπα,αρκει να εχεις ΑΜΚΑ.Ελεος ρε μαγκες,στο 2018 μπαινουμε :S :S :S
 

Dynamics

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.630
Like
141
Πόντοι
16

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.275
Κριτικές
49
Like
22.357
Πόντοι
24.596
νασο να υποθεσω για νοσοκομειο και γιατρους ικα λες...
ναι τυπε μου,ολα τα νοσοκομεια,τα εργαστηρια,ολο το ΠΕΔΥ,τα κεντρα υγειας.ολα δωρεαν και ραντεβου αμεσα. :hi: :S :S :S
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom