Νέα

Τεχνητό κρέας από τον Bill Gates

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα patrick
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 123
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
Προς τον Αχιλλεα,

"Αυξανω την παραγωγη με φυσικους τροπους και ριχνω τις τιμες..."

Ποιος εισαι εσυ που το κανεις? Καποιο (ολοκληρωτικο) καθεστως με κεντρικο σχεδιασμο?
Γιατι, απ' ο,τι φαινεται, οι κατοικοι των προηγμενων κρατών προτιμουν να ζουν στα αστικα κέντρα (εστω και με λιγοτερα λεφτα), παρά στην Υπαιθρο.

Παρε ως παραδειγμα την Ελλαδα της κρισης: Πόσοι εγκατελειψαν τις πολεις για να καλλιεργησουν τα οικογενειακα κτηματα?

Όσο για Αφρικη κλπ...
ΝΑΙ, ηταν ζημιογονα η παρουσία των αποίκων.
Αλλά πολυ αμφιβαλλω αν οι ιθαγενεις θα 'χαν συναισθηση της αξίας των αγαθων τους (πετρελαιο, χρυσος) απο μόνοι τους, και αν θα τα εμπορευονταν με ορους δυτικου κόσμου.

Επισης, εχω διαβασει για περιπτωσεις ΠΛΗΡΟΥΣ παραλυσης του Κρατους και της Οικονομιας, μετά την αποχωρηση των αποικιοκρατων...
Νομιζω πως στο Κονγκο παρακαλουσαν τους Βελγους να (ξανα)στειλουν 2-3 τεχνοκρατες, αφοτου απελευθερωθηκε η χωρα!
(Δεν βαζω το χερι μου στη φωτιά, δεν θα κατσω να το γκουγκλαρω τετοια ωρα).

Γενικως η επαφη με τα μεγαλα κέντρα εξουσίας ειναι θετικη για μια χωρα, εφοσον εχει τη σοβαροτητα και την ισχυ να παραμενει αυτο-διοικητη (οχι μπανανία).
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
- Δεν το διάβασα ακόμα, θα το διαβάσω και θα επιστρέψω, όμως το πρώτο που έχω να πω είναι πως ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ να μένουν ίδιοι οι μισθοί όταν αυξάνεται το GDP, όπως και να το δεις σημαίνει ένα πράγμα: πως πλέον με λιγότερα λεφτά αγοράζεις παραπάνω μερίδιο από αυτό που κάποτε αγόραζες.

- Θα το δω αύριο.
Η Αγγλία στην δεύτερη φάση της βιομηχανικής επανάστασης δεν είχε και η αύξηση του βιοτικού επιπέδου ήταν απίστευτη, μεγαλύτερη από ότι είχε δει ποτέ ο άνθρωπος στα 100.000 χρόνια του στην γη.

- Δεν μου αρέσει η έννοια και η ηθική της αναδιανομής. Προτιμώ ανεξέλεγκτο καπιταλισμό - αναρχοκαπιταλισμό αν προτιμάς την λέξη.

- Οχι, γιατι το ΑΕΠ δεν λαμβανει υποψιν τον τρόπο διανομης, ουτε το ειδος των αγαθων (στο εγραψα και στην "αναθεωρημενη" version του πρωτου ποστ, δλδ ειχα προσθεσει 2-3 παραδειγματα προσμετρησης μεγεθών που δεν αφορουν τους πολίτες).

- Αν εννοεις τη Βικτωριανη Αγγλία, ειναι γνωστο οτι ΕΠΕΣΕ το επιπεδο ζωης, με ορους υψους, προσδοκιμου ζωης, υγειονομικων δεικτων κ.α...
Παρα την ΑΛΜΑΤΩΔΗ ανοδο του ΑΕΠ => Μπορει να 'δωσε καρπούς αργοτερα, σε ορους καταναλωσης για τον μέσο πολιτη. Δεν ξερω.

- Υπαρχουν θετικα (Σιγκαπουρη) και αρνητικα παραδειγματα (αρρυθμιστες οικονομίες, λογω ελλειψης υποδομης, κι οχι λογω πολιτικης βουλησης => Κανιβαλισμος).
Σε γενικες γραμμες, νομιζω πως ειναι περισσοτερο θεμα ιδεολογίας παρά αντικειμενικων δεδομενων.

ΥΓ- Στο οτι η ελευθερη οικονομια συμβαδιζει με την Δημοκρατία (ελευθερια, ευρυτερα) συμφωνω.
Ομως το θεμα ειναι η σειρά:
Πρωτα πρεπει να υπαρχει πολιτικη σταθεροτητα (που ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ με το κρατος πρόνοιας, στις περισσοτερες περιπτωσεις) και πανω εκει να χτιζεται η οικονομικη ελευθερία.
Το αντιστροφο δεν εχει επιβεβαιωθει.
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
φιλε το οτι τα αφρικανικα κρατη ειναι ολοι μα@@@ και εχουν εμφυλιο καθε 1 βδομαδα δεν ειναι μυστικο.
για αυτο και θα τρωνε την μποτα του ξενου εως το 4,0000 μ.χ
-----
και μην το πας μακρια στην κυπρο θα σου πουν η αγγλια αφησε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΑ.
---------------
ΑΛΛΟ αυτο και αλλο σου περνω οτι εχεις και δουλευεις για 1 πιατο φαι.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Η περιοδος με τις μεγαλυτερες αλλαγες συμπυκνωμενα που ειδε ο ανθρωπος ηταν τελη 19ου αρχες 20ου. Απο το αλογο και το κερι γυρω στο 1960 ο ανθρωπος εφτασε στο αεροπλανο και τον ηλεκτρισμο το 1920.
Και ο πρωτος παγοσμιος πολεμος ηταν για τους ανθρωπους της εποχης ο πιο φουτουριστικος, υπερτεχνολογικος. Ο τελευταιος μεγαλος πολεμος πχ αμερικανικος εμφυλιος η γαλλοπρωσικος εγιναν με αλογα, σπαθια, κατι αρχαικα τουφεκια και κανονια, στην πρωτο παγκοσμιο τανκς, αεροπλανα, υποβρυχια, θωρηκτα, οπλοπολυβολα , χημικα κλπ.  
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
Προς τον Αχιλλεα,

"Αυξανω την παραγωγη με φυσικους τροπους και ριχνω τις τιμες..."

Ποιος εισαι εσυ που το κανεις? Καποιο (ολοκληρωτικο) καθεστως με κεντρικο σχεδιασμο?
Γιατι, απ' ο,τι φαινεται, οι κατοικοι των προηγμενων κρατών προτιμουν να ζουν στα αστικα κέντρα (εστω και με λιγοτερα λεφτα), παρά στην Υπαιθρο.

Παρε ως παραδειγμα την Ελλαδα της κρισης: Πόσοι εγκατελειψαν τις πολεις για να καλλιεργησουν τα οικογενειακα κτηματα?

Όσο για Αφρικη κλπ...
ΝΑΙ, ηταν ζημιογονα η παρουσία των αποίκων.
Αλλά πολυ αμφιβαλλω αν οι ιθαγενεις θα 'χαν συναισθηση της αξίας των αγαθων τους (πετρελαιο, χρυσος) απο μόνοι τους, και αν θα τα εμπορευονταν με ορους δυτικου κόσμου.

Επισης, εχω διαβασει για περιπτωσεις ΠΛΗΡΟΥΣ παραλυσης του Κρατους και της Οικονομιας, μετά την αποχωρηση των αποικιοκρατων...
Νομιζω πως στο Κονγκο παρακαλουσαν τους Βελγους να (ξανα)στειλουν 2-3 τεχνοκρατες, αφοτου απελευθερωθηκε η χωρα!
(Δεν βαζω το χερι μου στη φωτιά, δεν θα κατσω να το γκουγκλαρω τετοια ωρα).

Γενικως η επαφη με τα μεγαλα κέντρα εξουσίας ειναι θετικη για μια χωρα, εφοσον εχει τη σοβαροτητα και την ισχυ να παραμενει αυτο-διοικητη (οχι μπανανία).
------
στα αστικα κεντρα ΗΡΘΑΝ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.
ΤΟ γιατι δεν παει ο κοσμος σημερα στην υπαιθρο, ειναι σαν να λες σε ενα καρδιολογο να γινει ψυκτικος.
το πως κ το γιατι ειναι μεγαλη ιστορια.
---------------------------
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
σκλαβοι...
1807...
αν ειχες παει ΠΟΤΕ ΣΟΥ αμερικη, νεα ορλεανη,μισσιπι, το 1 πραγμα που θα σου εκανε εντυπωση , θα ηταν τα μεγαλα σπιτια(θα σκεφτοσουν την συντηρηση κτλ)...
ολα ειχαν μεινει ετσι ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑΝ ΣΚΛΑΒΟΥΣ...ισως οχι με την μορφη του 1750 πχ,...αλλα ειχαν.
και αυτα δεν ηταν σπιτια 205 ετων.
ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΖΗΣΕΙΣ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΟΣΜΟ...ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ  WIKI.... ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ 1807. ΟΚ?
Τι εννοείς; Πως τώρα περνάνε χειρότερα από όταν ήταν σκλάβοι ή πως είναι ελάχιστα καλύτερα;
Ρίξε μια ματιά στο GDP per capita PPP. Δεν έχω κάτι άλλο να πω.

---------------------------------
NESTLE KTL...
3 ΚΟΣΜΟΣ-ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΤΛ...
ΞΕΧΝΑΣ φιλε οκ η Αφρικη δεν ειναι ιρακ σε ενεργεια,ομως αιωνες σκλαβιας,μονο τον χρυσο να βαλεις απο ορυχεια δεν θες τιποτα αλλο.
αγγλοι,ολλανδοι,βελγοι.....
Ο κόσμος δεν γνωρίζει πως η Αφρική είχε ήδη δούλους όταν οι Δυτικοί πήγαν και τους αρπάζαν. Η Αφρική μάλιστα ξεπερνούσε σε εμπόριο και κατοχή δούλων τους Δυτικούς μέχρι το 1600. Πως μπορείς να κατηγορήσεις για αυτό τους Δυτικούς;

εχω συγγενεις αφρικη ολοι φτιαχτηκαν με σκληρη δουλεια, και α@@@ επενδυτες ηταν, οταν τον αλλον τον πληρωνεις 90% κατω παντα φτωχος θαναι + εσυ θα πλουτισεις...
Τον πληρώνεις τόσο χαμηλά επειδή είναι χαμηλή η παραγωγή του και επειδή δεν τον αφήνεις να πάει να δουλέψει όπου θέλει.
Οι Αφρικανικές χώρες είναι σχεδόν κομμουνιστικές. Δεν αφήνουν το άτομο να εξελιχθεί. Το 90% κάτω δεν καθορίζεται από την ελεύθερη αγορά αλλά από τα κράτη.

δεν ειμαι ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ...
Μεγάλη κουβέντα. Δεν έχεις ιδέα από οικονομία και από οικονομική ιστορία, για εμένα είναι το ισοδύναμο του αριστερού και του δεξιού (που έχει στο μυαλό του συντηρητικές και ψιλο-εθνικιστικές ιδέες), επιπλέον του αναρχοκομμουνιστή. Δεν ξέρω τι από αυτά είσαι, όμως σίγουρα δεν είσαι ένα πράγμα: Διαβασμένος για τις απόψεις σου.

---------------------------------------------------------------------------
ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ 1$ ΤΙ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΕΙΧΕ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ 5$...
Σου το έγραψα και δεν το πρόσεξες, με σημερινή αξία μιλάμε.

---------------------------------
ΜΠΟΡΕΙ η ρουμανια να εχει αναπτυξη, και πιο πολλες ευκαιριες...
η ολλανδια κ ολη η δυτικη ευρωπη ειναι γεματο ρουμανες.
Μην ξεχνάς πως ήταν φτωχές κομμουνιστικές χώρες.
Η ευμάρεια δεν είναι ένα μαγικό κουμπάκι που το πατάς και πλουτίζει μια χώρα. Είμαι μια μακρόχρονη ιστορική διαδικασία.

--------------------
"Επιπλέον πέφτεις στην κλασική παγίδα πως οι πλούσιες χώρες εκμεταλλεύονται τις φτωχές. Στην πραγματικότητα οι πλούσιες χώρες ανταλλάσσουν υπηρεσίες και αγαθά μεταξύ τους. Κανείς δεν κάνει παρέα με τις φτωχές χώρες επειδή δεν προσφέρουν παραγωγή. Νομίζεις πως αν μπορούσε να παράξει η Ουγκάντα δεν θα πήγαιναν εκεί οι καπιταλιστές; Θα τρέχαν, αλλά δεν πάνε επειδή η Ουγκάντα έχει τόσο κλειστό οικονομικό σύστημα που κανείς δεν εγγυάται πως σε έναν χρόνο η κυβέρνηση δεν θα αρπάξει την περιουσία τους."-------
ΕΔΩ....
ΤΥΠΕ ΑΝ ΣΤΗΝ ΟΥΓΚΑΝΤΑ ΠΧ πηγαινε η texaco, και η κυβερνηση την εδιωχνε νασαι σιγουρος οτι με προσχημα κατι αλλο ΘΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΙΡΑΚ.
----------------------------------------------------------------------------
ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ...
Μα η Ουγκάντα δεν έχει πετρέλαιο. Απλά η Αμερική δεν δίνει δεκάρα επειδή δεν την ενδιαφέρει. Οι επενδυτές δεν πηγαίνουν και στην Ουγκάντα δεν κάνουν οικονομικές μεταρρυθμίσεις, γιαυτό παραμένουν φτωχοί.

ΜΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΑ απο θαλασσα κοστιζει χ 3 η ακομη κ χ 4 αναλογα το μεγεθος...απο ιχθυοτροφειου...
ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΟΣΟΥΣ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΙΧΘΥΟΤΡΟΦΕΙΟΥ ΣΕ ΓΕΥΣΗ...
ΜΠΕΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΚΙΝΕΣ...
Η ΡΩΤΑ ΚΑΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΨΑΡΑ.
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ του ιχθυοτροφειου..
Μα αυτό είπα: πως είναι καλύτερη αυτή της θάλασσας γιαυτό άλλωστε είναι και ακριβότερη. Δεν διαφωνήσαμε εδώ.
Διαφωνήσαμε στο εξής: λες πως προτιμάς ο κοσμάκης να μην έχει την επιλογή της χειρότερης τσιπούρας αλλά μόνο της ακριβής τσιπούρας ή της καθόλου τσιπούρας.
Εγώ λέω πως ο κοσμάκης κρίνει με την τσέπη του. Αν εσύ θέλεις πάρε ακριβή, αν ο φτωχός θέλει ας πάρει την φτηνή. Γιατί θέλεις να πεις στον κόσμο τι να κάνει;

-------------
το προσδοκιμο ζωης το ΑΝΕΒΑΣΕ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ...
ΤΥΦΟ,ΣΥΦΙΛΗ,ΚΤΛ...
ΕΔΩ ΠΕΘΑΙΝΕ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΠΥΡΕΤΟ ΚΑΠΟΤΕ..
ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ@@@@@
σκωλικοειδητη ειχες κ εβλεπες πευκακια και σημερα ειναι 2 ωρες ΥΠΟΘΕΣΗ..
Και τι νομίζεις πως είναι η αιτία που η ιατρική αυξάνει την ζωή μας; Η ελεύθερη οικονομία! Hello................

-----------------
ΦΙΛΕ ΛΕΥΚΗ ΠΕΤΣΕΤΑ...
ΣΤΟ ΜΟΝΟ ΛΑΘΟς ΜΟΥ...
Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΟΤΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΩΣΤΑ ΡΙΧΝΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ...
πολλες φορες ομως ριχνει και τους μισθους...
αν δεν εχει τα αναλογα κερδη.
πολλοι λενε σημερα κινητη τηλ/ απο 60 ευρω παγιο το 2010 σημερα 22ε.
σημερα ομως οι μισθοι δεν ειναι 900 ευρω....του καταναλωτη
και ο μισθος πχ στην βονταφον στην χειροτερη ηταν 800ε και στην καλυτερη 4,200...
οποτε ολα παιζουν ρολο,
σαν καταναλωτης πχ πληρωνα 60 αλλα ειχα εισοδημα 50%+
κ ο μισθωτος εκει ζουσε καλυτερα με 900 αντι 420 σημερα
οποτε η διαφορΑ στο σημερα δεν ειναι 45% οφελος για εσενα η εμενα.
συν καποιος που ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΑΛΛΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΜΙΣΑ.
δεν ειναι ολα φιλε ΜΑΥΡΟ-ΑΣΠΡΟ...
Μιλάς για Ελλάδα που δεν έχει ελεύθερη οικονομία. Οι οικονομικοί χάρτες μας κατατάσσουν σαν "οικονομικά μη ελεύθερη χώρα".

-----------------------------------------------------
στο θεμα...
αν μου ελεγες να φαει ενας συνθετικο μπιφτεκι η να πεθανει θα σου λεγα το 1 φυσικα.
ομως υπαρχει ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ...
βοσκοτοπια υπαρχουν,χωροι υπαρχουν....
οποτε με την λογικη σου ΑΥΞΑΝΩ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΣΑ Κ ΡΙΧΝΩ ΤΙΜΕΣ...
ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΡΩΕΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
με λιγα λογια τυπε...
αν δεν εχω να φαω θα φαω κ κονσερβα...αλλα οταν εχω εναλλακτικη δεν θα την φαω...
Ποιος θα αποφασίσει αν θα αυξηθεί η παραγωγή; Κάποιο κράτος; Αν η παγκόσμια οικονομία μας έχει διδάξει κάτι είναι πως τα κράτη μόνο αποτελέσματα δεν φέρνουν, αντίθετα φέρνουν φτώχεια, καταπίεση, πόλεμο και θάνατο.

Και επανέρχομαι, το τι κάνεις εσύ ή εγώ δεν είναι κριτήριο για το τι θέλει να πράξει ο καθένας.

-------------------------------------------------------------------------------------
και η ρωσια στην τελικη ειναι πολυ καλυτερα απο το 1989...
ρωτα ενα μεσο ρωσο να σου πει ΓΕΛΣΙΝ Η ΠΟΥΤΙΝ...τιποτα αλλο.
ΣΑΝ ΙΣΧΥ ΧΩΡΑΣ ο πουτιν την ανεβασε 10000 φορες αλλο αυτο κ αλλο η καθημερινη ζωη.
10000 φορές όχι, αλλά ρώτα έναν που θα ήθελε να πάει, Ρωσία ή Εσθονία ή Ρουμανία ή Τσεχία ή Σλοβακία;
Ο Πούτιν έχει κρατήσει την Ρωσία σε πολύ χαμηλό οικονομικό επίπεδο. Κυβερνάνε τα φιλαράκια τους και κάνουν κουμάντο. Έχει κάποιος μια εταιρία και μπαίνουν αυθαίρετα μέσα και κατάσχουν και λες και ευχαριστώ. Ρωσία ... πφφφφφφ...

------------------------------------------------------------------------------------------
ΘΕΣ ΔΕΝ ΘΕΣ ΤΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...
ΣΤΟ ΜΕΓΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ...
ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ Η ΘΑΝΑΤΟΣ =ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ...
ας δουμε 1 τι τιμη θα εχει.
Και ξαναλέω: ΠΡΟΣΔΟΚΙΜΟ ΖΩΗΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ. Τι άλλο να πω;
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
Προς τον Αχιλλεα,

"Αυξανω την παραγωγη με φυσικους τροπους και ριχνω τις τιμες..."

Ποιος εισαι εσυ που το κανεις? Καποιο (ολοκληρωτικο) καθεστως με κεντρικο σχεδιασμο?
Γιατι, απ' ο,τι φαινεται, οι κατοικοι των προηγμενων κρατών προτιμουν να ζουν στα αστικα κέντρα (εστω και με λιγοτερα λεφτα), παρά στην Υπαιθρο.

Παρε ως παραδειγμα την Ελλαδα της κρισης: Πόσοι εγκατελειψαν τις πολεις για να καλλιεργησουν τα οικογενειακα κτηματα?

Όσο για Αφρικη κλπ...
ΝΑΙ, ηταν ζημιογονα η παρουσία των αποίκων.
Αλλά πολυ αμφιβαλλω αν οι ιθαγενεις θα 'χαν συναισθηση της αξίας των αγαθων τους (πετρελαιο, χρυσος) απο μόνοι τους, και αν θα τα εμπορευονταν με ορους δυτικου κόσμου.

Επισης, εχω διαβασει για περιπτωσεις ΠΛΗΡΟΥΣ παραλυσης του Κρατους και της Οικονομιας, μετά την αποχωρηση των αποικιοκρατων...
Νομιζω πως στο Κονγκο παρακαλουσαν τους Βελγους να (ξανα)στειλουν 2-3 τεχνοκρατες, αφοτου απελευθερωθηκε η χωρα!
(Δεν βαζω το χερι μου στη φωτιά, δεν θα κατσω να το γκουγκλαρω τετοια ωρα).

Γενικως η επαφη με τα μεγαλα κέντρα εξουσίας ειναι θετικη για μια χωρα, εφοσον εχει τη σοβαροτητα και την ισχυ να παραμενει αυτο-διοικητη (οχι μπανανία).
-------------
γιατι παντα μασατε την καραμελα stalin ...kke... βενεζουελα???
ποιος τους γαμειολους αυτους.
αναμεσα στο μαυρο-ασπρο υπαρχει κ το γκρι...
δεν υπαρχει  Η ΨΕΥΤΟΑΡΙΣΤΕΡΑ...ΚΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΚΡΑΙΟΣ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΣ ΡΕ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ.
ΣΑΝ ΕΠΙΛΟΓΕΣ..............
--------
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
Τι εννοείς; Πως τώρα περνάνε χειρότερα από όταν ήταν σκλάβοι ή πως είναι ελάχιστα καλύτερα;
Ρίξε μια ματιά στο GDP per capita PPP. Δεν έχω κάτι άλλο να πω.
Ο κόσμος δεν γνωρίζει πως η Αφρική είχε ήδη δούλους όταν οι Δυτικοί πήγαν και τους αρπάζαν. Η Αφρική μάλιστα ξεπερνούσε σε εμπόριο και κατοχή δούλων τους Δυτικούς μέχρι το 1600. Πως μπορείς να κατηγορήσεις για αυτό τους Δυτικούς;
Τον πληρώνεις τόσο χαμηλά επειδή είναι χαμηλή η παραγωγή του και επειδή δεν τον αφήνεις να πάει να δουλέψει όπου θέλει.
Οι Αφρικανικές χώρες είναι σχεδόν κομμουνιστικές. Δεν αφήνουν το άτομο να εξελιχθεί. Το 90% κάτω δεν καθορίζεται από την ελεύθερη αγορά αλλά από τα κράτη.
Μεγάλη κουβέντα. Δεν έχεις ιδέα από οικονομία και από οικονομική ιστορία, για εμένα είναι το ισοδύναμο του αριστερού και του δεξιού (που έχει στο μυαλό του συντηρητικές και ψιλο-εθνικιστικές ιδέες), επιπλέον του αναρχοκομμουνιστή. Δεν ξέρω τι από αυτά είσαι, όμως σίγουρα δεν είσαι ένα πράγμα: Διαβασμένος για τις απόψεις σου.
Σου το έγραψα και δεν το πρόσεξες, με σημερινή αξία μιλάμε.
Μην ξεχνάς πως ήταν φτωχές κομμουνιστικές χώρες.
Η ευμάρεια δεν είναι ένα μαγικό κουμπάκι που το πατάς και πλουτίζει μια χώρα. Είμαι μια μακρόχρονη ιστορική διαδικασία.
Μα η Ουγκάντα δεν έχει πετρέλαιο. Απλά η Αμερική δεν δίνει δεκάρα επειδή δεν την ενδιαφέρει. Οι επενδυτές δεν πηγαίνουν και στην Ουγκάντα δεν κάνουν οικονομικές μεταρρυθμίσεις, γιαυτό παραμένουν φτωχοί.
Μα αυτό είπα: πως είναι καλύτερη αυτή της θάλασσας γιαυτό άλλωστε είναι και ακριβότερη. Δεν διαφωνήσαμε εδώ.
Διαφωνήσαμε στο εξής: λες πως προτιμάς ο κοσμάκης να μην έχει την επιλογή της χειρότερης τσιπούρας αλλά μόνο της ακριβής τσιπούρας ή της καθόλου τσιπούρας.
Εγώ λέω πως ο κοσμάκης κρίνει με την τσέπη του. Αν εσύ θέλεις πάρε ακριβή, αν ο φτωχός θέλει ας πάρει την φτηνή. Γιατί θέλεις να πεις στον κόσμο τι να κάνει;
Και τι νομίζεις πως είναι η αιτία που η ιατρική αυξάνει την ζωή μας; Η ελεύθερη οικονομία! Hello................
Μιλάς για Ελλάδα που δεν έχει ελεύθερη οικονομία. Οι οικονομικοί χάρτες μας κατατάσσουν σαν "οικονομικά μη ελεύθερη χώρα".
Ποιος θα αποφασίσει αν θα αυξηθεί η παραγωγή; Κάποιο κράτος; Αν η παγκόσμια οικονομία μας έχει διδάξει κάτι είναι πως τα κράτη μόνο αποτελέσματα δεν φέρνουν, αντίθετα φέρνουν φτώχεια, καταπίεση, πόλεμο και θάνατο.

Και επανέρχομαι, το τι κάνεις εσύ ή εγώ δεν είναι κριτήριο για το τι θέλει να πράξει ο καθένας.
10000 φορές όχι, αλλά ρώτα έναν που θα ήθελε να πάει, Ρωσία ή Εσθονία ή Ρουμανία ή Τσεχία ή Σλοβακία;
Ο Πούτιν έχει κρατήσει την Ρωσία σε πολύ χαμηλό οικονομικό επίπεδο. Κυβερνάνε τα φιλαράκια τους και κάνουν κουμάντο. Έχει κάποιος μια εταιρία και μπαίνουν αυθαίρετα μέσα και κατάσχουν και λες και ευχαριστώ. Ρωσία ... πφφφφφφ...
Και ξαναλέω: ΠΡΟΣΔΟΚΙΜΟ ΖΩΗΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ. Τι άλλο να πω;
----------
συγνωμη χωρις πλακα....προσωπικα στην ζηταω...σαν ατομο.
-------------
αλλα
ειτε με τρολαρεις
ειτε εισαι βλακας.
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
- Οχι, γιατι το ΑΕΠ δεν λαμβανει υποψιν τον τρόπο διανομης, ουτε το ειδος των αγαθων (στο εγραψα και στην "αναθεωρημενη" version του πρωτου ποστ, δλδ ειχα προσθεσει 2-3 παραδειγματα προσμετρησης μεγεθών που δεν αφορουν τους πολίτες).
Το ΑΕΠ δεν είναι τέλειο μέτρο, αλλά είναι ένα καλό μέτρο. Σε επίπεδο μεν τόσο μεγάλου πληθυσμού είναι μια χαρά μέτρο. Δεν είδα το αναθεωρημένο σου ποστ, θα το δω μετά. Όμως μπορώ (και θα το κάνω) να σου φέρω παραδείγματα. Παλαιότερα με εργασία μιας ημέρας αγόραζες στην Αμερική δυο κοτόπουλα, πλέον με εργασία 30 λεπτών αγοράζεις δυο κοτόπουλα κλπ.

- Αν εννοεις τη Βικτωριανη Αγγλία, ειναι γνωστο οτι ΕΠΕΣΕ το επιπεδο ζωης, με ορους υψους, προσδοκιμου ζωης, υγειονομικων δεικτων κ.α...
Παρα την ΑΛΜΑΤΩΔΗ ανοδο του ΑΕΠ => Μπορει να 'δωσε καρπούς αργοτερα, σε ορους καταναλωσης για τον μέσο πολιτη. Δεν ξερω.
Εεεεε, όχι, εδώ έχεις απόλυτο λάθος, χωρίς καν ένδειξη μαύρου και άσπρου. Προ Βικτωριανής Αγγλίας ο κόσμος στο ύπαιθρο ζούσε σκατά. Επί Β.Α. ο κόσμος ανέβαζε το επίπεδό του, και οικονομικά και προσδόκιμο. Δεν ξέρω από που βρήκες αυτό το δεδομένο, φέρε link.

- Υπαρχουν θετικα (Σιγκαπουρη) και αρνητικα παραδειγματα (αρρυθμιστες οικονομίες, λογω ελλειψης υποδομης, κι οχι λογω πολιτικης βουλησης => Κανιβαλισμος).
Σε γενικες γραμμες, νομιζω πως ειναι περισσοτερο θεμα ιδεολογίας παρά αντικειμενικων δεδομενων.
Ξέρεις καμία αρρύθμιστη οικονομία με κανιβάλους που δεν έχει κομμουνιστική οικονομία; Η Ζιμπάμπουε δεν έχει να φάει αλλά χρειάζεσαι 1012 χαρτιά για να ανοίξεις ένα μαγαζί. Έχουν τους περισσότερους νόμους από όλες τις Δυτικές χώρες ΜΑΖΙ.
Δεν είναι καθόλου μη-ρυθμισμένη η οικονομία. Ίσα ίσα, είναι υπερ-ρυθμισμένη.

ΥΓ- Στο οτι η ελευθερη οικονομια συμβαδιζει με την Δημοκρατία (ελευθερια, ευρυτερα) συμφωνω.
Ομως το θεμα ειναι η σειρά:
Πρωτα πρεπει να υπαρχει πολιτικη σταθεροτητα (που ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ με το κρατος πρόνοιας, στις περισσοτερες περιπτωσεις) και πανω εκει να χτιζεται η οικονομικη ελευθερία.
Το αντιστροφο δεν εχει επιβεβαιωθει.
Διαφωνώ. Δεν γνωρίζω κάποιο ιστορικό παράδειγμα που να επιβεβαιώνει αυτό που λες ενώ όλες οι Δυτικές χώρες που γνωρίζουμε πρώτα έγιναν πλούσιες (επί belle epoque) και μετά έκαναν σοσιαλιστικό κράτος.
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
----------
συγνωμη χωρις πλακα....προσωπικα στην ζηταω...σαν ατομο.
-------------
αλλα
ειτε με τρολαρεις
ειτε εισαι βλακας.
Τίποτα από τα δυο. Εγώ νομίζω πως δεν είμαι βλάκας και επιπλέον είμαι σίγουρος πως είμαι πολύ, μα πάρα πολύ περισσότερο διαβασμένος από εσένα (μάλιστα, επειδή φαίνεται πως έχεις διαβάσει μηδέν για τα θέματα που συζητάμε, ακόμα και δυο γραμμές να έχει διαβάσει κάποιος, είναι απείρως περισσότερο διαβασμένος από εσένα).
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
Παίδες πάω ύπνο. Τα λέμε από αύριο.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
----------
συγνωμη χωρις πλακα....προσωπικα στην ζηταω...σαν ατομο.
-------------
αλλα
ειτε με τρολαρεις
ειτε εισαι βλακας.


σου απανταει ενα προς ενα με λεπτομερη επιχειρηματα. Δεν εξεταζω την ορθοτητα των επιχειρηματων, αλλα εσυ και σιγουρα λες αυθαιρεσιες που εβγαλες απο το κεφαλι σου και δεν προβαλεις κανενα επιχειρημα και εισαι πεπεισμενος οτι εχεις δικιο για καποιο λογο που μονο εσυ ξερεις
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.842
Κριτικές
6
Like
9.118
Πόντοι
1.686
Τίποτα από τα δυο. Εγώ νομίζω πως δεν είμαι βλάκας και επιπλέον είμαι σίγουρος πως είμαι πολύ, μα πάρα πολύ περισσότερο διαβασμένος από εσένα (μάλιστα, επειδή φαίνεται πως έχεις διαβάσει μηδέν για τα θέματα που συζητάμε, ακόμα και δυο γραμμές να έχει διαβάσει κάποιος, είναι απείρως περισσότερο διαβασμένος από εσένα).

Εχεις διαβάσει αρκετά, αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις
τα βασικά για την κοινωνία των ανθρώπων.

Γι' αυτό και έχεις πει ότι ..δεν πρέπει να κάνουμε
τη στρατιωτική μας θητεία !  :2funny: :2funny:
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
μαλλον η δεν γραφω σωστα, η μεσω μυνηματων δεν βγαινει ακρη.
------
ρωσια ολοι θα σου πουν οτι περναγανε καλυτερα με γελτσιν, αυτο ηθελα να πω.
---
δεν θα σου πω οτι ξερω οικονομικη ιστορια καλυτερα απο σενα η τον μεσο ορο.
---------
μπερδευεις ενα πραγμα ομως, πουθενα δεν ειπα η εγραψα να πεθανει ο κοσμος απο την πεινα.
πουθενα δεν εγραψα να μην φαει κρεας ο ινδος.
ποιος ινδος? ο ινδος που θεωρει την αγελαδα ιερο ζωο, η ο μουσουλμανος που δεν τρωει χοιρινο.
-------------
το προσδοκιμο ζωης το εφερε η ΙΑΤΡΙΚΗ.
και οχι τα τροφιμα.
--------
η ελευθερη οικονομια....
αν ολα λειτουργουσαν σωστα το 2008 με 1 ευρω θα αγοραζες 4,5 δολλαρια και οχι 1,65$...
γιατι αυτο ηταν το δολλαριο τοτε μια πατσαβουρα το γιατι δεν εγινε ειναι αλλη ιστορια.
αν η αμερικη δεν εκοβε νομισμα, και δεν ηταν αποθεματικο νομισμσα, κ ολες οι συναλλαγες μεσω δολλαριου ας μιλαγαμε μετα.
----------
+ καθε χρονο ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΟ ΟΡΙΟ ΧΡΕΟΥΣ...
ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ..
ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ..

 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
σου απανταει ενα προς ενα με λεπτομερη επιχειρηματα. Δεν εξεταζω την ορθοτητα των επιχειρηματων, αλλα εσυ και σιγουρα λες αυθαιρεσιες που εβγαλες απο το κεφαλι σου και δεν προβαλεις κανενα επιχειρημα και εισαι πεπεισμενος οτι εχεις δικιο για καποιο λογο που μονο εσυ ξερεις
-----------
ΣΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ...
1-ΠΟΥΤΙΝ
2-ΟΥΓΚΑΝΤΑ
3-ΙΑΤΡΙΚΗ
4-ΙΣΩΣ ΣΚΛΑΒΟΙ...
στα αλλα μισα εχουμε αλλες αποψεις...
εχει κολησει οτι το θεμα μας ειναι το ενα κουλουρι απο το να μεινει καποιος νηστικος...
εγω εγραψα για την ποιοτητα των τροφιμων τιποτα παραπανω...
----------------
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
με λιγα λογια αν και κανεις δεν πεθανε σπο την αγαμια...

ειναι σαν να λεμε να παει το μπουρδελο 2 ευρω ωστε να γαμανε ολοι,ενω υπαρχουν τροποι να βρουν το 20αρι.

την πουτανα ομως στα 2 ευρω που θα την γαμανε 100 δεν την ρωτησε κανεις.
---------------------------------------------------------------------------------------
να παει να γαμηθει το οφελος του καταναλωτη(δεν μιλαμε για αισχροκερδεια), εκτος τα βασικα ειδη-μεταφορες -υγεια-καθημερινοτητα.
στα υπολοιπα ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ.
κατι που σημερα θιγει εσενα , αυριο θιγει εμενα....δηλαδη φτωχαινουν ολοι.
--------------------------
να παει να γαμηθει ομως και ο εργαζομενος...
που πριν την κριση νομιζε οτι του χρωσταγε ολο το ΣΥΜΠΑΝ,
σημερα τρεμει μην χασει την θεση του η αν το μαγαζι εχει δουλεια-παλιοτερα στα α@@@@---
στο κερδος ζηλευε το αφεντικο, αλλα δεν ηθελε ευθηνες-να ρισκαρει,να μην τον κυνηγα εφορια,τεββε,ικα αν εμπαινε μεσα.
---------------------------------------------------------------------
ολοι θελουμε φτηνοτερες τιμες,αλλα...
π.χ ο δημοσιος γκρινιαζει για τιμες, ο ιδιωτης που πληρωνει τον δημοσιο,το ιδ/υπαλληλος γκρινιαζει οτι δεν βγαινει κ ετσι παει.
-------------------
ειδαμε ποσα κουρεια ανοιξανε με 5 ευρω και κλεισανε ολα σχεδον,αυτο εγινε επειδη ανοιξαν πολλα μαζι.
----------
θα μπορουσε να σε κουρευε καποιος κ με 2 ευρω...στο δρομο με ψαλιδι κ μηχανη με μπαταριες...
ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΚΟΥΡΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΚΟΥΡΕΥΤΟΣ...
-----------
ΤΑ ΚΡΑΤΗ-ΟΙ ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΕΣ...ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ 90% ΤΗΣ ΜΑΖΑΣ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΔΕΚΑΡΑ ΑΝ ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ.
ΟΤΑΝ ΛΥΘΕΙ ΑΥΤΟ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΠΙΦΤΕΚΙΑ...ΚΑΙ ΚΡΕΑΤΑ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ειναι εκκλησια 0,30 λεπτα,μια προσευχη και καναμε το καθηκον...
----------
την πεινα την φερνει...
η απληστια
η αδιαφορια
η πλεονεξια
σου θυμιζω ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ 2003 ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΕΙΧΑΝ ΞΟΔΕΨΕΙ ΓΙΑ παιχνιδια γενικα οτιδηποτε για ηλικιες 2-εως 6 // 220 δις...
το θυμαμαι γιατι τοσα χρωσταγαμε αν οχι 220-240...
-------------
με λιγα λογια ενα πιατο φαι περισευει σε καθε νοικοκυριο πριν την κριση...
=κανενας λογος πεινας.
κανεις ομως σχεδον δεν δινει αυτο το πιατο-
το πιατο μπορει να ειναι το 6 ζευγαρι παπουτσια που δεν χρειαζεσαι...η ο τζογος η ακομη η εξτρα πουτανα..
οκ?
την φτωχεια /πεινα δεν την εφεραν οι εξωγιηνοι...
----------------
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
με λιγα λογια αν και κανεις δεν πεθανε σπο την αγαμια...

ειναι σαν να λεμε να παει το μπουρδελο 2 ευρω ωστε να γαμανε ολοι,ενω υπαρχουν τροποι να βρουν το 20αρι.

την πουτανα ομως στα 2 ευρω που θα την γαμανε 100 δεν την ρωτησε κανεις.
Φίλε μου Αχιλλέα, αρχικά να σου πω πως η πουτάνα δεν παράγει, παρέχει υπηρεσίες.
Τρόποι που μπορεί να πέσει τόσο πολύ το κόστος του γαμησιού:
- Ο πρώτος τρόπος είναι να πρόκειται για κυβερνητική οδηγία τύπου Πούτιν, που θα μπορούσε να το κάνει, στην Ρωσία το κυβερνητικό price fixing παίζει κανονικότατα σαν καθυστερημένος που είναι ο Πούτιν.
- Ο δεύτερος τρόπος είναι από τις δυνάμεις τις αγοράς, δηλαδή να υπάρξει υπερπροσφορά, δηλαδή να γίνουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ οι κοπέλες και σαν αποτέλεσμα να πέσουν οι τιμές λόγω ανταγωνισμού.
Αν γίνει το δεύτερο, τότε ο φόβος που έχεις, δηλαδή πως θα αντέξουν οι κοπέλες αν τις πηδάνε συνέχεια, δεν θα υλοποιηθεί επειδή θα μοιράζεται περίπου ισόποσα στον τεράστιο αριθμό ιερόδουλων που θα υπάρχει.
- Τρίτος τρόπος να πεινάσουμε τόσο πολύ, που για πολλούς θα είναι αδύνατον να μπορούν να δώσουν 20 ευρώ να γαμήσουν, οπότε το 2 ευρώ θα είναι το nominal, η αντίστοιχη τιμή του 20 με σήμερα, άρα πάλι δεν θα αυξηθεί η πελατεία.
Αν γίνει το τρίτο, θα έχουμε και άλλα θέματα, το γαμήσι θα μας απασχολεί το λιγότερο.

---------------------------------------------------------------------------------------
να παει να γαμηθει το οφελος του καταναλωτη(δεν μιλαμε για αισχροκερδεια), εκτος τα βασικα ειδη-μεταφορες -υγεια-καθημερινοτητα.
στα υπολοιπα ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ.
κατι που σημερα θιγει εσενα , αυριο θιγει εμενα....δηλαδη φτωχαινουν ολοι.
Θα το πω πολλές φορές ακόμα, δεν έχεις ιδέα από οικονομικά.
Μάθημα: ο πλούτος δεν είναι zero sum game, ότι έχουμε γύρω μας δεν υπήρχε πριν 50 χρόνια σχεδόν και σίγουρα αν πας 1000 χρόνια πίσω οι άνθρωποι ζούσαν στις λάσπες. Ο πλούτος είναι η μεγάλη παραγωγή, έτσι πέφτουν οι τιμές και μπορούμε εμείς, οι καταναλωτές να τα αποκτήσουμε χωρίς να χρειάζεται να είμαστε πλούσιοι.

--------------------------
να παει να γαμηθει ομως και ο εργαζομενος...
που πριν την κριση νομιζε οτι του χρωσταγε ολο το ΣΥΜΠΑΝ,
σημερα τρεμει μην χασει την θεση του η αν το μαγαζι εχει δουλεια-παλιοτερα στα α@@@@---
στο κερδος ζηλευε το αφεντικο, αλλα δεν ηθελε ευθηνες-να ρισκαρει,να μην τον κυνηγα εφορια,τεββε,ικα αν εμπαινε μεσα.
Εδώ δεν διαφωνώ μαζί σου, είναι όμως ανθρώπινο, ο καθένας κοιτάει το δικό του συμφέρον.

---------------------------------------------------------------------
ολοι θελουμε φτηνοτερες τιμες,αλλα...
π.χ ο δημοσιος γκρινιαζει για τιμες, ο ιδιωτης που πληρωνει τον δημοσιο,το ιδ/υπαλληλος γκρινιαζει οτι δεν βγαινει κ ετσι παει.
-------------------
ειδαμε ποσα κουρεια ανοιξανε με 5 ευρω και κλεισανε ολα σχεδον,αυτο εγινε επειδη ανοιξαν πολλα μαζι.
----------
θα μπορουσε να σε κουρευε καποιος κ με 2 ευρω...στο δρομο με ψαλιδι κ μηχανη με μπαταριες...
ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΚΟΥΡΕΥΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΚΟΥΡΕΥΤΟΣ...
-----------
ΤΑ ΚΡΑΤΗ-ΟΙ ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΕΣ...ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ 90% ΤΗΣ ΜΑΖΑΣ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΔΕΚΑΡΑ ΑΝ ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ.
ΟΤΑΝ ΛΥΘΕΙ ΑΥΤΟ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΠΙΦΤΕΚΙΑ...ΚΑΙ ΚΡΕΑΤΑ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ειναι εκκλησια 0,30 λεπτα,μια προσευχη και καναμε το καθηκον...
----------
την πεινα την φερνει...
η απληστια
η αδιαφορια
η πλεονεξια
Εντάξει δεν μπορώ να σου κάνω μάθημα οικονομικών άλλο, βαρέθηκα. Είσαι ο τυπικός τύπος που νομίζεις πως τα έχεις όλα στο μυαλό σου. Τράβα διάβασε κανένα απλό βιβλίο εισαγωγής οικονομικών και έλα να ξανασυζητήσουμε ρε συ.

σου θυμιζω ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ 2003 ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΕΙΧΑΝ ΞΟΔΕΨΕΙ ΓΙΑ παιχνιδια γενικα οτιδηποτε για ηλικιες 2-εως 6 // 220 δις...
το θυμαμαι γιατι τοσα χρωσταγαμε αν οχι 220-240...
-------------
με λιγα λογια ενα πιατο φαι περισευει σε καθε νοικοκυριο πριν την κριση...
=κανενας λογος πεινας.
κανεις ομως σχεδον δεν δινει αυτο το πιατο-
το πιατο μπορει να ειναι το 6 ζευγαρι παπουτσια που δεν χρειαζεσαι...η ο τζογος η ακομη η εξτρα πουτανα..
οκ?
την φτωχεια /πεινα δεν την εφεραν οι εξωγιηνοι...
----------------
Τι είναι αυτά που λες; Ασυναρτησίες γράφεις το ξέρεις;
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
Εχεις διαβάσει αρκετά, αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις
τα βασικά για την κοινωνία των ανθρώπων.

Γι' αυτό και έχεις πει ότι ..δεν πρέπει να κάνουμε
τη στρατιωτική μας θητεία !  :2funny: :2funny:
Αν θυμάμαι καλά, εσύ δεν ήσουν που μου είχες πει να μην σου ξαναμιλήσω σε thread ποτέ; Αν δεν ήσουν εσύ θυμάμαι λάθος, sorry.

Επίσης, όχι μόνο έχω πει να μην υπάρχει στρατιωτική θητεία, έχω πει και διάφορα άλλα αναρχοκαπιταλιστικά.
Επίσης, δεν θέλω να ανήκω σε οποιαδήποτε κοινωνική ομάδα που δεν το επέλεξα εγώ, είτε αυτό είναι κράτος, είτε στρατός, είτε αγοραστής σε ένα κρεοπωλείο. Θέλω εγώ να μπορώ να καθορίσω τις φαντασιακές (και μη) κοινότητες που μπορώ να ανήκω.

Τώρα, γιατί εσύ πιστεύεις πως εσύ έχεις καταλάβει καλύτερα από εμένα τα βασικά για τις κοινωνίες των ανθρώπων; Τι σε κάνει τόσο καλύτερο, ω! σπουδαίε κοινωνιολόγε;
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
-----------
ΣΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ...
1-ΠΟΥΤΙΝ
2-ΟΥΓΚΑΝΤΑ
3-ΙΑΤΡΙΚΗ
4-ΙΣΩΣ ΣΚΛΑΒΟΙ...
στα αλλα μισα εχουμε αλλες αποψεις...
εχει κολησει οτι το θεμα μας ειναι το ενα κουλουρι απο το να μεινει καποιος νηστικος...
εγω εγραψα για την ποιοτητα των τροφιμων τιποτα παραπανω...
----------------
Δεν ισχύει, δεν έχεις καταλάβει τι λέμε. Πετάς τυχαία πράγματα από εδώ και από εκεί και νομίζεις πως κάνεις συζήτηση.
Τέλος πάντων, βαρέθηκα. Προτιμώ να συζητάω και να διαφωνώ με άτομα που γνωρίζουν πράγματα, όπως μερικοί από εδώ παρά να προσπαθώ να κάνω μάθημα οικονομικών.

.......
....
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
Προς Sparkling,

Θα σου ποσταρω το καλυτερο λινκ που 'χα βρει οταν εψαχνα το θεμα (χωρις να το ξαναδιαβασω):

https://aneconomicsense.org/2015/02/13/why-wages-have-stagnated-while-gdp-has-grown-the-proximate-factors/] [/url]

Θα σου δωσω κι άλλα 2 λινκ, που πραγματευονται το θεμα "φορολογία πλουσίων"- οχι απο ταξικη αλλά απο πραγματιστικη σκοπιά:

Διάβασα προσεκτικά το άρθρο, έχει σοβαρές παραλείψεις. Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει μπορώ να ασχοληθώ μερικές ώρες να γράψω ένα κείμενο, αλλά να σου πω την αλήθεια βαριέμαι. Πάντως αν ρωτήσεις έναν 60χρονο πότε ήταν καλύτερα από πλευρά ευμάρειας, πριν 40 χρόνια ή τώρα, θα σε κοιτάξει περίεργα, κινητά τηλέφωνα, υπολογιστές, περισσότερες ώρες διασκέδασης, καλύτερα φαγητά κλπ. Όλα αυτά το άρθρο σου δεν τα λαμβάνει υπ' όψη ενώ το άρθρο ξεκινάει με την σημαντικότερη πρόταση.
Συμφωνώ μαζί σου πως η άμυνα και οι δικηγόροι επιβαρύνουν την κοινωνία και εδώ θα σου πω πως αυτό είναι και δικό μου επιχείρημα, με βρίσκεις μαζί σου:
Αυτά είναι δημιουργήματα του κράτους, που σημαίνει πως το κράτος είναι δύσκολο να τα διορθώσει.
Νομίζω πως πρέπει να θέλουμε λιγότερο κράτος, δηλαδή ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ δαπάνες για άμυνα και για νομοθέτες που πράττουν για μερικές επαγγελματικές τάξεις.
Εσύ από την άλλη θέλεις περισσότερο κράτος, για να διορθώσει αυτά που το περισσότερο κράτος έφερε.

Το πρώτο video είναι απλά χωρίς σχόλιο από οικονομικής πλευράς.
Το δεύτερο video είναι από Λουδίτη, αν είχαμε αυτήν την λογική θα προστατεύαμε τους αμαξάδες απαγορεύοντας τα αυτοκίνητα.
Που ξέρουμε τι δουλειές θα προκύψουν στο μέλλον; Θα φαντάζονταν κανένας πριν από 40 χρόνια την εκρηκτική αύξηση των προγραμματιστών σήμερα;
Ποιος θα φαντάζονταν πως το internet θα έφερνε μια τόσο τεράστια επανάσταση;*

*Η γνώμη μου είναι πως το internet θα φέρει στο μέλλον ακόμα μεγαλύτερες κοσμογονικές αλλαγές, νομίζω πως τα κράτη έχουν πλέον εξυπηρετήσει τον σκοπό τους, και πολύ κράτησαν και καλά ξεκουμπίδια! Στο μακρινό μέλλον δεν θα τα χρειαζόμαστε και το internet θα παίξει σημαντικό ρόλο εδώ, με τον ίδιο τρόπο που ο Benedict Anderson απέδωσε την άνοδο των κρατών στην τυπογραφία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom