Νέα

καταθεσεις και τραπεζες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα raopau
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 180
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.776
Πόντοι
1.206
Δινανε τετοια δανεια 400.000?????

Πριν 6-7 χρόνια δίνανε ότι θέλεις!
Εγώ είχα πουλήσει το 2008 ένα τριάρι 62 τ.μ. στον Άγιο Παντελεήμονα με 65.000 ευρώ και ο αγοραστής μου ζήτησε να βάλουμε στο συμβόλαιο 100.000 για να πάρει τόσο δάνειο από την τράπεζα!
Αφού τον φόρο μεταβίβασης αυτός τον πλήρωνε έτσι κι αλλιώς δέχθηκα κι εγώ!
Έχω και μεγαλύτερο δηλωμένο κεφάλαιο για "ανάλωση". ;)
 

Επισκέπτης
Ρε παιδι μου, το προβλημα ειναι οτι η τραπεζα εχει μονο 10% μετρητα (απο τις καταθεσεις).

Σε περιπτωση χρεωκοπιας της, οι καταθετες <100 χιλ., θα πρεπει να παρουν ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ τα λεφτα, εκεινη τη στιγμη και μετα ο,τι αλλο προκυψει απο την εκκαθαριση - οπως στην Κυπρο.

Οταν μιλαμε για τραπεζες με καταθετικη βαση οσο το ΑΕΠ της Γαλλιας και της Γερμανιας, αυτο απαιτει τεραστια κεφαλαια.

Ειδικοτερα κι εγω δεν κοιταξα, γιατι το σαιτ της ΟΤΟΕ που παρεθεσε καποιος παραπανω, εχει λινκ - σεντονια

Λεφτά βρίσκονται όσα θέλεις. Πρακτικά άπειρα. Το πρόβλημα όμως θα μετατραπεί σε πληθωρισμό, και αυτό είναι το αγκάθι για τις κυβερνήσεις και τους εποπτικούς φορείς. Ωστόσο όλα ξεπερνιούνται. Και μη θεωρήσεις δεδομένο ότι οι καταθέτες θα πάρουν τα λεφτά στο χέρι το άλλο πρωί. Μπορεί να σου πει πχ έχεις 100.000 εγγυημένα, δεν στα πειράζω, αλλά θα μπορείς να κάνεις ανάληψη 500 τον μήνα->6.000 το χρόνο ->60.000 σε δέκα χρόνια που με τον πληθωρισμό θα χουν γίνει 20.000.
 

Επισκέπτης
Πριν 6-7 χρόνια δίνανε ότι θέλεις!
Εγώ είχα πουλήσει το 2008 ένα τριάρι 62 τ.μ. στον Άγιο Παντελεήμονα με 65.000 ευρώ και ο αγοραστής μου ζήτησε να βάλουμε στο συμβόλαιο 100.000 για να πάρει τόσο δάνειο από την τράπεζα!
Αφού τον φόρο μεταβίβασης αυτός τον πλήρωνε έτσι κι αλλιώς δέχθηκα κι εγώ!
Έχω και μεγαλύτερο δηλωμένο κεφάλαιο για "ανάλωση". ;)

Άνετα έπαιρνε και 150.000
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.787
Πόντοι
2.537

Το Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων και Επενδύσεων (ΤΕΚΕ) καταβάλλει τις σχετικές αποζημιώσεις που αφορούν μη διαθέσιμες καταθέσεις εντός είκοσι (20) εργασίμων ημερών από την ημέρα κατά την οποία οι καταθέσεις καθίστανται μη διαθέσιμες. Σε έκτακτες περιπτώσεις η προθεσμία αυτή μπορεί να παραταθεί για διάστημα που δεν υπερβαίνει τις δέκα (10) εργάσιμες ημέρες ( άρθρο 16 παρ. 1α και 2α του ν. 3746/2009 – ΦΕΚ 27 Α’ 16-2-2009, όπως ισχύει).


(Απο το λινκ του Τραμουντανα)

Τωρα, αμα βαλουνε μπρος και τυπωνουνε... ΜΑΚΑΡΙ!
Και με 5 και με 6 τοις εκατο πληθωρισμο, κανενα προβλημα δεν θα υπαρξει.
Θα πυροδοτηθει μια αναπτυξη σε οριζοντα 10ετιας και μετα θα υπαρχει περιθωριο αυξησης επιτοκιων για να ελεγχθει ο πληθωρισμος
 

machinehead 7

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.040
Κριτικές
41
Like
533
Πόντοι
2.137
Πριν 6-7 χρόνια δίνανε ότι θέλεις!
Εγώ είχα πουλήσει το 2008 ένα τριάρι 62 τ.μ. στον Άγιο Παντελεήμονα με 65.000 ευρώ και ο αγοραστής μου ζήτησε να βάλουμε στο συμβόλαιο 100.000 για να πάρει τόσο δάνειο από την τράπεζα!
Αφού τον φόρο μεταβίβασης αυτός τον πλήρωνε έτσι κι αλλιώς δέχθηκα κι εγώ!
Έχω και μεγαλύτερο δηλωμένο κεφάλαιο για "ανάλωση". ;)

Εγω θυμαμαι τυπε τον πατερα μου να φιλαει κατουρημενες ποδιες για να παρει ενα δανειο 45 χιλιαδων.

Βεβαια ηταν για αλλο σκοπο. Επαγγελματικο.  Αν θυμαμαι καλα το 2000.
 

Επισκέπτης

Το Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων και Επενδύσεων (ΤΕΚΕ) καταβάλλει τις σχετικές αποζημιώσεις που αφορούν μη διαθέσιμες καταθέσεις εντός είκοσι (20) εργασίμων ημερών από την ημέρα κατά την οποία οι καταθέσεις καθίστανται μη διαθέσιμες. Σε έκτακτες περιπτώσεις η προθεσμία αυτή μπορεί να παραταθεί για διάστημα που δεν υπερβαίνει τις δέκα (10) εργάσιμες ημέρες ( άρθρο 16 παρ. 1α και 2α του ν. 3746/2009 – ΦΕΚ 27 Α’ 16-2-2009, όπως ισχύει).


(Απο το λινκ του Τραμουντανα)

Τωρα, αμα βαλουνε μπρος και τυπωνουνε... ΜΑΚΑΡΙ!
Και με 5 και με 6 τοις εκατο πληθωρισμο, κανενα προβλημα δεν θα υπαρξει.
Θα πυροδοτηθει μια αναπτυξη σε οριζοντα 10ετιας και μετα θα υπαρχει περιθωριο αυξησης επιτοκιων για να ελεγχθει ο πληθωρισμος

τύπε διαβάζεις καθόλου τα βιβλία της σχολής σου;
πιστεύεις ότι αν αρχίσει να τυπώνεται χρήμα για την κάλυψη του ΤΕΚΕ (που δεν θα είναι τύπωμα, ένα απλό έμβασμα 10 λεπτά υπόθεση είναι) ο πληθωρισμός θα είναι 5-6 %;

Και μετά από αυτό εσύ βλέπεις και ανάπτυξη;

Μάκρο και Οικονομετρία πέρασες;

Δεν στο λέω προσβλητικά, αλλά γράφεις πολλές μπαρούφες που δε συνάδουν σε διαβασμένο Οικονομολόγο
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.787
Πόντοι
2.537
τύπε διαβάζεις καθόλου τα βιβλία της σχολής σου;
πιστεύεις ότι αν αρχίσει να τυπώνεται χρήμα για την κάλυψη του ΤΕΚΕ (που δεν θα είναι τύπωμα, ένα απλό έμβασμα 10 λεπτά υπόθεση είναι) ο πληθωρισμός θα είναι 5-6 %;

Και μετά από αυτό εσύ βλέπεις και ανάπτυξη;

Μάκρο και Οικονομετρία πέρασες;

Δεν στο λέω προσβλητικά, αλλά γράφεις πολλές μπαρούφες που δε συνάδουν σε διαβασμένο Οικονομολόγο

Tι εμβασμα και παπαριες ρε?

Ο,ΤΙ και να κανεις ως κυβερνηση, αν θες να πετυχεις νομισματικη χαλαρωση (ή συναλλαγματικη υποτιμηση), παντα καταληγεις σε τυπωμα.
Με χαρτι και μελανι.

Τα υπολοιπα ειναι προσωρινα...
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16

Το Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων και Επενδύσεων (ΤΕΚΕ) καταβάλλει τις σχετικές αποζημιώσεις που αφορούν μη διαθέσιμες καταθέσεις εντός είκοσι (20) εργασίμων ημερών από την ημέρα κατά την οποία οι καταθέσεις καθίστανται μη διαθέσιμες. Σε έκτακτες περιπτώσεις η προθεσμία αυτή μπορεί να παραταθεί για διάστημα που δεν υπερβαίνει τις δέκα (10) εργάσιμες ημέρες ( άρθρο 16 παρ. 1α και 2α του ν. 3746/2009 – ΦΕΚ 27 Α’ 16-2-2009, όπως ισχύει).


(Απο το λινκ του Τραμουντανα)

Τωρα, αμα βαλουνε μπρος και τυπωνουνε... ΜΑΚΑΡΙ!
Και με 5 και με 6 τοις εκατο πληθωρισμο, κανενα προβλημα δεν θα υπαρξει.
Θα πυροδοτηθει μια αναπτυξη σε οριζοντα 10ετιας και μετα θα υπαρχει περιθωριο αυξησης επιτοκιων για να ελεγχθει ο πληθωρισμος

εξαιρετικη ιδεα

δεν παιρνεις ενα τηλ προς Τοκιο μερια....20 χρονια λα8ος λυσεις μαλλον εφαρμοζαν λολ

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
όταν σπας τα λεφτά, τα παίρνεις αυθημερόν στο χέρι με valeur εκτοκισμού εώς την προηγούμενη ημέρα

Δεν υπολογίζεται καμιά διαφορά επιτοκίου, το μόνο που ίσως σου καταλογίσει η Τράπεζα είναι πέναλτυ (συνήθως 1,75% μέχρι την ημερομηνία λήξης) με μάξιμουμ τους τόκους. Σε καμία περίπτωση δε χάνεις κεφάλαιο. Ωστόσο αν τα σπάσεις νωρίς, πιθανό να μην πάρεις καθόλου τόκους (1,75% επί εναπομείνουσες μέρες>ήδη λογιστικοποιημένων τόκων=>0) γι αυτό και δεν τα κλείνουν όλοι

τραβα να τα πάρεις να δούμε...

και πουθενα δεν μίλησα οτι χανεις κεφάλαιο... τόκους χάνεις

δεν παιρνεις τοκους για τις ημερες που απομενουν μέχρι την λήξη και για τις ημέρες που τα ειχες κλειστά παίρνεις το επιτόκιο της απλης καταθεσης....
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Λεφτά βρίσκονται όσα θέλεις. Πρακτικά άπειρα. Το πρόβλημα όμως θα μετατραπεί σε πληθωρισμό, και αυτό είναι το αγκάθι για τις κυβερνήσεις και τους εποπτικούς φορείς. Ωστόσο όλα ξεπερνιούνται. Και μη θεωρήσεις δεδομένο ότι οι καταθέτες θα πάρουν τα λεφτά στο χέρι το άλλο πρωί. Μπορεί να σου πει πχ έχεις 100.000 εγγυημένα, δεν στα πειράζω, αλλά θα μπορείς να κάνεις ανάληψη 500 τον μήνα->6.000 το χρόνο ->60.000 σε δέκα χρόνια που με τον πληθωρισμό θα χουν γίνει 20.000.

:2funny:

ριξε κ συ ενα τηλ προς Τοκιο μερια...χρησιμος εισαι
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
τραβα να τα πάρεις να δούμε...

και πουθενα δεν μίλησα οτι χανεις κεφάλαιο... τόκους χάνεις

δεν παιρνεις τοκους για τις ημερες που απομενουν μέχρι την λήξη και για τις ημέρες που τα ειχες κλειστά παίρνεις το επιτόκιο της απλης καταθεσης....

μην χαλας τ κλιμα ρε μπρο..ασε τ παιδια να εκφραστουν ελευ8ερα

κα8ε ποστ κ νομπελ Οικονομικων  :2funny:
 

Επισκέπτης
τραβα να τα πάρεις να δούμε...

και πουθενα δεν μίλησα οτι χανεις κεφάλαιο... τόκους χάνεις

δεν παιρνεις τοκους για τις ημερες που απομενουν μέχρι την λήξη και για τις ημέρες που τα ειχες κλειστά παίρνεις το επιτόκιο της απλης καταθεσης....

 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.787
Πόντοι
2.537
εξαιρετικη ιδεα

δεν παιρνεις ενα τηλ προς Τοκιο μερια....20 χρονια λα8ος λυσεις μαλλον εφαρμοζαν λολ

Γιατι, η Ιαπωνια εχει καλη οικονομια?? (Προσεξε: Δε λεω αν εχει καλες επιχειρησεις, ή μεγαλο κκ ΑΕΠ)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom