Νέα

Ποια η γνώμη σας για τους υπερβολικα μοναχικούς?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Boldemort
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 204
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Πως κρινετε αυτους που κάνουν μονοι τους διακοπες σε ξενο μερος για πανω απο 3-4 μέρες?

  • Πιστευω κάτι δεν πάει καλα με αυτους....

    Ψήφοι: 23 19,7%
  • Μια χαρα... αμα την βρισκουν , θα το εκανα και εγω

    Ψήφοι: 69 59,0%
  • Μια χαρα... αμα την βρισκουν , αλλα δεν θα το εκανα και εγω

    Ψήφοι: 19 16,2%
  • δξ/δα

    Ψήφοι: 6 5,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    117

διομήδης

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
44.943
Like
30.263
Πόντοι
5.006
ετσι αγελη να κανουμε μπουγιο.3 μερες γενακι μπλουζακι με v μεχρι τον αφαλο μαλλι κοκορακι ta "αγορακια" τα κοριτσακια να σουφρωνουν τα χειλια σα χειλουδες (το ψαρι) να αφηνουν και κανα λεσβιακο υπονοουμενο και στησιμο για φωτο στο carpe diem sta clubakia να ειμαστε τρεντυ.λες και διακοπες πας να βγαλεις τα απωθημενα του χειμωνα.
zetana2.jpg
 [/URL] :grin:

*πόσο είναι το σκόρ?
 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.492
Κριτικές
31
Like
1.332
Πόντοι
6.305
Κάποιοι θεωρούν ό,τι ο μοναχικός είναι εγωιστής ή/και ακοινώνητος..Η μοναχικότητα ,όταν είναι επιλογή, σημαίνει ανεξαρτησία και ελευθερία.Από το να κάνεις παρέα με ανθρώπους που δεν εκτιμάς/σέβεσαι καλύτερα μόνος σου..
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Κάποιοι θεωρούν ό,τι ο μοναχικός είναι εγωιστής ή/και ακοινώνητος..Η μοναχικότητα ,όταν είναι επιλογή, σημαίνει ανεξαρτησία και ελευθερία.Από το να κάνεις παρέα με ανθρώπους που δεν εκτιμάς/σέβεσαι καλύτερα μόνος σου..
Η μοναξιά είναι για το πνεύμα ό,τι η νηστεία για το σώμα: θανάσιμη όταν κρατήσει πολύ, αλλά αναγκαία.
Vauvenargues, 1715-1747, Γάλλος γνωμικογράφος

Οι τοίχοι που χτίζουμε γύρω μας για να κρατήσουν τη λύπη μακριά, κρατούν απ’ έξω και τη χαρά.
Jim Rohn, 1930-2009, Αμερικανός συγγραφέας αυτοβοήθειας

Οι τοίχοι που χτίζουμε γύρω μας για να κρατήσουν τη λύπη μακριά, κρατούν απ’ έξω και τη χαρά.
Jim Rohn, 1930-2009, Αμερικανός συγγραφέας αυτοβοήθειας

Βλέπουμε τους αετούς να πετούν ψηλά μόνοι τους, ενώ τα πρόβατα μαζεύονται σε κοπάδι.
Philip Sidney, 1554-1586, Άγγλος ποιητής & αυλικός

κτλ...κτλ...πολλές οι απόψεις.
 
OP
OP
Boldemort

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Κάποιοι θεωρούν ό,τι ο μοναχικός είναι εγωιστής ή/και ακοινώνητος..Η μοναχικότητα ,όταν είναι επιλογή, σημαίνει ανεξαρτησία και ελευθερία.Από το να κάνεις παρέα με ανθρώπους που δεν εκτιμάς/σέβεσαι καλύτερα μόνος σου..

Ναι υπαρχει αυτη η λανθασμενη αντιληψη οτι η ανεξαρτησια σημαινει δυναμη.
Και ειναι πολυ λαθος αυτο.

Φυσικα οχι για ανθρωπους που ειναι στο δημοσιο... να το ξαναπουμε αυτο  :P
 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.492
Κριτικές
31
Like
1.332
Πόντοι
6.305
Η μοναξιά είναι για το πνεύμα ό,τι η νηστεία για το σώμα: θανάσιμη όταν κρατήσει πολύ, αλλά αναγκαία.
Vauvenargues, 1715-1747, Γάλλος γνωμικογράφος

Οι τοίχοι που χτίζουμε γύρω μας για να κρατήσουν τη λύπη μακριά, κρατούν απ’ έξω και τη χαρά.
Jim Rohn, 1930-2009, Αμερικανός συγγραφέας αυτοβοήθειας

Οι τοίχοι που χτίζουμε γύρω μας για να κρατήσουν τη λύπη μακριά, κρατούν απ’ έξω και τη χαρά.
Jim Rohn, 1930-2009, Αμερικανός συγγραφέας αυτοβοήθειας

Βλέπουμε τους αετούς να πετούν ψηλά μόνοι τους, ενώ τα πρόβατα μαζεύονται σε κοπάδι.
Philip Sidney, 1554-1586, Άγγλος ποιητής & αυλικός

κτλ...κτλ...πολλές οι απόψεις.
Μου θύμισες μια ρήση του Τσέχοφ (?) "Αν φοβάσαι τη μοναξιά, μην παντρευτείς"..
 

διομήδης

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
44.943
Like
30.263
Πόντοι
5.006
Κάποιος σε αυτό το θέμα σοβάρεψε.
Μάλιστα.
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.091
Πόντοι
20.605
αφιερώνω ένα ωραίο τραγουδάκι στους απανταχού "μοναχικούς" :


να στε καλά  ;)
 

JimmyJump

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2007
Μηνύματα
75
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
0
Ναι υπαρχει αυτη η λανθασμενη αντιληψη οτι η ανεξαρτησια σημαινει δυναμη.
Και ειναι πολυ λαθος αυτο.

Φυσικα οχι για ανθρωπους που ειναι στο δημοσιο... να το ξαναπουμε αυτο  :P

δεν βλέπω να το υποστηρίζεις αυτό με κάνα επιχείρημα...
μονο αμπελοφιλοσοφίες...
 

fideboras

Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.040
Κριτικές
9
Like
120
Πόντοι
16
Καλά το πρόβλημα είναι ότι εχει γίνει κατακριτέο μέχρι και για καφέ μόνος σου να πας. Είναι μερικές φορές που θες να μείνεις λίγο μόνος σου και να σκεφτείς ή να χαλαρώσεις από τη δουλειά. Δλδ πρέπει να σταντάρ να είσαι με κόσμο;

Μόνο μία φορά πήγα μόνος μου διακοπές στη Δανία και πέρασα πολύ όμορφα δεν είχα κάποιον να μου προτείνει πράγματα, ξυπνούσα βάση του δικού μου προγράμματος και η μέρα μου τελείωνε όποτε ήθελα εγώ, πήγαινα όπου γούσταρα και αν είμουν ανοργάνωτος σε ένα θέμα δεν επρόκειτο να μου την πει κανείς.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
ειδικα στο εξωτερικο λεει απιστευτα να πας μονος σου...αλλη εμπειρια...
 

fideboras

Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.040
Κριτικές
9
Like
120
Πόντοι
16
ειδικα στο εξωτερικο λεει απιστευτα να πας μονος σου...αλλη εμπειρια...

Οχι πάντα γιατί έχεις μία ανασφάλεια, ειδικά αν είσαι σε χώρα με εντελώς διαφορετική κουλτούρα από την ευρωπαϊκή.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Οχι πάντα γιατί έχεις μία ανασφάλεια, ειδικά αν είσαι σε χώρα με εντελώς διαφορετική κουλτούρα από την ευρωπαϊκή.

σε μη ευρωπαϊκη δεν εχει τυχει να παω μονη ακομα...σε ευρωπαϊκες που εχω ταξιδεψει μονη μου παντως ηταν αλλη εμπειρια...μου αρεσε παρα πολυ...
 

eumenides

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2012
Μηνύματα
60
Like
0
Πόντοι
0
Τυποι μου το να παει καποιος μονος του διακοπες το θεωρω ΤΡΑΓΙΚΟ.

Στην επόμενη ζωή θα ήθελα να ζήσω τις τραγωδίες σας.

Είναι διαφορετικό πράγμα αυτός που είναι μόνος γιατί τον απέκλεισε η κοινωνία, από τον μοναχικό που βρίσκει θαλπωρή στο συναίσθημα της μοναξιάς, από τον άνθρωπο που έχει περιπετειώδες πνεύμα, είναι ανοιχτός σε νέες εμπειρίες και ονειρεύεται ταξίδια, εξερευνήσεις και άλλα που τα κάνεις χωρίς την παρέα σου αλλά δεν αισθάνεσαι μοναξιά.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείτε να συμπεράνετε ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτά τα πράγματα, αλλά τι αρέσει στον καθένα. Πρέπει να αισθάνεται ενοχές αυτός που πάει διακοπές μόνος του από επιλογή; Πρέπει να ντρέπεται που περνάει καλά; Εγώ σαν ενοχικός χαρακτήρας έχω ανάγκη από κοινωνική επιβεβαίωση αλλά δεν περίμενα από φυσιολογικούς ανθρώπους να έχουν τέτοιες ανησυχίες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom