Νέα

Πέρασε το μεσοπρόθεσμο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stam_90
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 216
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Πως βλέπετε την κατάσταση στο άμεσο μελλον

  • Χειρότερα οδευουμε προς πτώχευση

    Ψήφοι: 48 48,0%
  • Για φαι και πουτάνες να χουμε και ειμαστε καλα

    Ψήφοι: 16 16,0%
  • Δεν με ενδιαφέρει θα φυγω απ την Ελλαδα

    Ψήφοι: 7 7,0%
  • Μαζί τα φάγαμε μαζι θα πληρώσουμε

    Ψήφοι: 5 5,0%
  • Παμε κατα διαόλου

    Ψήφοι: 24 24,0%
  • Δεν υπάρχει μελλον ποια στην Ελλαδα

    Ψήφοι: 42 42,0%
  • Θα γίνει εξέγερση

    Ψήφοι: 38 38,0%
  • Θα βγουν τανκς

    Ψήφοι: 11 11,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    100

trustworth

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
3.848
Like
0
Πόντοι
16
ετσι ειναι φιλε. Και το χειροτερο ειναι οτι απο τις αποψεις των φιλων του site ελαχιστοι το εχουν καταλάβει. Το συνεχες μπαχαλο στην χωρα αποθαρυνει και τον τελευταιο σοφρωνα ανθρωπο που θα ηθελε να επισκεφθει ή να επενδυσει στη χωρα.

όπως το λες ... χώρα μπάχαλο ... πολίτες μπαχαλάκηδες ... κοινωνία που αργοπεθαινει παρακμάζοντας ....

αλλά επειδή του ΄'ελληνα του αρέσουν τα παραμύθια και ειναι και  ονειρευτής διαβάζεις τόσους - όσους παραλογισμούς και εδω και παραέξω ....

μόνο κα΄ποιος που έχει βλέψεις υπερκέρδους θα έπερνε τα ρίσκα να επενδύσει σε αυτη τη χώρα ... και επειδή οδεύουμε στο χάος και την καταστροφή  δακρίνονται κια οι αντιστοιχες ευκαιρίες υψηλού κινδύνου ...

τι αξία και τι βάρος έχουν τα συμβολαια με το σημερινό πλήρως αναξιόπιστο ελληνικό δημόσιο και ευρύτερα ελληνικό κράτος  ??? ρισκο ρισκο ρισκο ....
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
Ο λαός είναι αδαής και ημιμαθής (με κρατική επιδίωξη και μέριμνα) !

Εκμαυλιστές του λαού, υπήρξαν όλοι αυτοί και αυτοί είναι αποκλειστικά υπέυθυνοι !

Αλλιώς :

Δε φταίνε τα πρόβατα, αν ο τσοπάνης τα πάει στο γκρεμό !
τα προβατα δεν φταινε
αλλα τα βραδυα στην παρεα τους μην το παιζουν και λιονταρια
γιατι οταν θα σφυριξει ο τσοπανης θα τρεξουν παλι
μπεεεεεεεεε
 

motor_bukow

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
891
Like
0
Πόντοι
6
Tο "σκατά στους τάφους" εν τω μετξύ,αντικατοπρίζει το επίπεδο του Ελληνάρα......ζηλιάρης και εμπαθής,που θ ήθελε να είναι έστω και για μια μέρα στην μεγάλη καρέκλα....αλλά δεν :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:

Ελληνάρας ή Ελληναράς;;

Προτιμάω να είμαι Ελληναράς και όχι αμερικανοεβραίος πράκτορας που απλά εκτελεί μια εντολή.

ΥΓ Δε ξέρω για το επίπεδό μου αν είναι υψηλό/χαμήλο σε απόλυτο βαθμό. Ξέρω όμως ότι ουδέποτε θα προσπαθούσα να αντικαταστήσω το τροχό του ποδηλάτου εν κινήσει...
 

tsiboukios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
3.628
Κριτικές
28
Like
15
Πόντοι
616
Τον απρίλη του 2009 και μέχρι πριν το μνημόνιο ειχαμε 240 δις χρεος (σχεδόν 100% του ΑΕΠ) και με τα 110 εγιναν 350 που διαβασες
Σαν ποσοστό του ΑΕΠ (έτσι καταλαβαίνεις πόσο πρόβλημα έχεις) τείνει να πάει στο 150 % στο τέλος της τετραετίας  δλαδή  χρέος / ΑΕΠ = 150 % . Αν είχες ανάπτυξη το ΑΕΠ θα μεγάλωνε και το κλάσμα θα μίκραινε.
Το 2012 η 2013 που θα γινουν εκλογές φαντάζομαι θα είναι κον΄τα στο 150 % με μηδενική ανάπτυξη και πουλημένο όλο το Δημόσιο για ένα κομμάτι ψωμί. Θέλει πχ να πουλήσει τη ΔΕΗ για 400 εκατομμυρια. Τρίχες δηλαδή. Και ένα βιώσιμο χρέος θεωρείοται αυτό που είναι στο 90% του ΑΕΠ. Άρα κάποια στιγμή πιθανότατα το 2013 που θα αλλάξει κυβέρνηση (έστω συνεργασίας) θα αναγκαστεί με τόσο χρέος να κάνει αναδιάρθρωση και να το πάει στο 90 με 100 % του ΑΕΠ. Εκεί ακριβώς δηλαδή που ήταν τον Απρίλη του 2010 που αναγκαστήκαμε να δανειστούμε. Μια τρύπα στο νερό δηλαδή. Μόνο που θα έχεις πουλήσει όλη τη χώρα και οι ξένοι θα έχουν προστατεύσει τις τράπεζές τους είτε πουλώντας τα ελληνικά ομόλογα είτε αγοράζοντας CDS που να περιορίζουν τη χασούρα τους.
Η χρεωκοπία είναι αναπόφευκτη. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΩΡΑ που έχεις ισχυρά διαπραγματευτικά χαρρτιά καθώς η χρεωκοπία μας τώρα τρίζει ολη την ΕΕ και λίγη δημόσια περιουσία παρά σε λίγα χρόνια που δε θα έχεις με τίποτα να πιέσουμε αφού θα μας έχουν όλοι γραμμένους και τα φιλέτα θα είναι πουλημένα

Τα πες όλα , γιατί εγω βαριέμαι να τα γράφω ! Μπράβο νέε μου !

 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.492
Κριτικές
31
Like
1.332
Πόντοι
6.305
Τον απρίλη του 2009 και μέχρι πριν το μνημόνιο ειχαμε 240 δις χρεος (σχεδόν 100% του ΑΕΠ) και με τα 110 εγιναν 350 που διαβασες
Σαν ποσοστό του ΑΕΠ (έτσι καταλαβαίνεις πόσο πρόβλημα έχεις) τείνει να πάει στο 150 % στο τέλος της τετραετίας  δλαδή  χρέος / ΑΕΠ = 150 % . Αν είχες ανάπτυξη το ΑΕΠ θα μεγάλωνε και το κλάσμα θα μίκραινε.
Το 2012 η 2013 που θα γινουν εκλογές φαντάζομαι θα είναι κον΄τα στο 150 % με μηδενική ανάπτυξη και πουλημένο όλο το Δημόσιο για ένα κομμάτι ψωμί. Θέλει πχ να πουλήσει τη ΔΕΗ για 400 εκατομμυρια. Τρίχες δηλαδή. Και ένα βιώσιμο χρέος θεωρείοται αυτό που είναι στο 90% του ΑΕΠ. Άρα κάποια στιγμή πιθανότατα το 2013 που θα αλλάξει κυβέρνηση (έστω συνεργασίας) θα αναγκαστεί με τόσο χρέος να κάνει αναδιάρθρωση και να το πάει στο 90 με 100 % του ΑΕΠ. Εκεί ακριβώς δηλαδή που ήταν τον Απρίλη του 2010 που αναγκαστήκαμε να δανειστούμε. Μια τρύπα στο νερό δηλαδή. Μόνο που θα έχεις πουλήσει όλη τη χώρα και οι ξένοι θα έχουν προστατεύσει τις τράπεζές τους είτε πουλώντας τα ελληνικά ομόλογα είτε αγοράζοντας CDS που να περιορίζουν τη χασούρα τους.
Η χρεωκοπία είναι αναπόφευκτη. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΩΡΑ που έχεις ισχυρά διαπραγματευτικά χαρρτιά καθώς η χρεωκοπία μας τώρα τρίζει ολη την ΕΕ και λίγη δημόσια περιουσία παρά σε λίγα χρόνια που δε θα έχεις με τίποτα να πιέσουμε αφού θα μας έχουν όλοι γραμμένους και τα φιλέτα θα είναι πουλημένα
Ουσιαστικά μας αναγκάζουν να ξεπουληθούμε πριν χρεωκοπήσουμε.Και επειδή δεν πιστεύω ό,τι είναι τόσο βλάκες , η μόνη μου σκέψη είναι πως πρόκειται για ΠΡΟΔΟΤΕΣ.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
για να ρωτησω κατι
εκτος απο νερο και ρευμα τι αλλο που θα πουλησουμε θα ηταν καταστροφικο;
 

kronpot

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
23
Like
0
Πόντοι
0
Ερώτηση αδαούς; Γιατί είναι προγραμματισμένη το  2013 και όχι το 2012 ή το 2014;;;

Αν η καταστροφή του κόσμου πάντως γίνει το 2012 θα τη γλιτώσουμε  :grin: :grin: :grin:

Γιατί αλλάζει η κυβέρνηση. Μάλλον θα έχουμε κυβέρνηση συνεργασίας και τα μνημόνια δε θα περνάνε έτσι. Δεν είναι απίθανο τα 2 μεγάλα κόμματα να έχουν κάτω από 50 % μαζί. Ότι πουλήσουν και ότι μας επιβάλλουν μέχρι τότε που είναι οι δικοί τους στην εξουσία.
Σημειωτέον είναι δικοί τους αφού την κυβέρνηση την πήρε με ψέματα απροκάλυπτα και δεν τολμάει να κάνει ΕΝΑ δημοψήφισμα. Αποφασίζει ερήμην του λαού με τα τσιράκια του που άλλοι είναι προδότες σαν αυτόν ή κότες,ή διαπλεκόμενοι που θέλουν την καρέκλα τους. Και απέξω έχει τα ΜΑΤ να μας σαπίζουν στο ξύλο και στα χημικά.
Δεν ξέρω σε τι διαφέρει από το πως έπαιρνε αποφάσεις η Χούντα. Ίσως στο ότι ξέρεις πότε θα πάρουνε πούλο με τις κλωτσιές
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
Αυτό είναι από τα Άγραφα :2funny:


Υπάλληλος να κατεβάζει τις τιμές ο ίδιος,χωρίς να κάνει παζάρια ο πελάτης :2funny:
Εγώ σου είπα τι μου έτυχε..Στα παπάρια μου αν το πιστέψεις στα παπάρια μου και αν δε το πιστέψεις....Εγώ πάντως το 30άρι το γλίτωσα  :grin:
 

tsiboukios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2008
Μηνύματα
3.628
Κριτικές
28
Like
15
Πόντοι
616
τα προβατα δεν φταινε
αλλα τα βραδυα στην παρεα τους μην το παιζουν και λιονταρια
γιατι οταν θα σφυριξει ο τσοπανης θα τρεξουν παλι
μπεεεεεεεεε

Ετσι τα μάθανε ! Να παριστάνουν κάτι που δεν είναι, με δανεικά για μισθούρες μη παραγωγικών δημοσίων κηφήνων !

Αυτο ήταν το αναπτυξιακό μοντέλο στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια !


Δυστυχώς ή ευτυχώς , δεν υπήρξα τέτοιο πρόβατο ! Αλλά πίστέψέ με, είναι δύσκολα και άγρια έξω απο τις γνωστές στάνες !

Αλλιώς : Εχει λύκους έξω απο τις στάνες και θέλει αρχίδια για να επιβιώσεις ! Οι ευνούχοι υπηρέτες των αφεντικών λοιπόν , μάθανε και ευνούχοι να είναι και υπηρέτες!

Aπλά για να έχουνε κουδούνα κρεμασμένη στο λαιμό που να γράφει ARMANI ! :grin:
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
Γιατί αλλάζει η κυβέρνηση. Μάλλον θα έχουμε κυβέρνηση συνεργασίας και τα μνημόνια δε θα περνάνε έτσι. Δεν είναι απίθανο τα 2 μεγάλα κόμματα να έχουν κάτω από 50 % μαζί. Ότι πουλήσουν και ότι μας επιβάλλουν μέχρι τότε που είναι οι δικοί τους στην εξουσία.
Σημειωτέον είναι δικοί τους αφού την κυβέρνηση την πήρε με ψέματα απροκάλυπτα και δεν τολμάει να κάνει ΕΝΑ δημοψήφισμα. Αποφασίζει ερήμην του λαού με τα τσιράκια του που άλλοι είναι προδότες σαν αυτόν ή κότες,ή διαπλεκόμενοι που θέλουν την καρέκλα τους. Και απέξω έχει τα ΜΑΤ να μας σαπίζουν στο ξύλο και στα χημικά.
Δεν ξέρω σε τι διαφέρει από το πως έπαιρνε αποφάσεις η Χούντα. Ίσως στο ότι ξέρεις πότε θα πάρουνε πούλο με τις κλωτσιές
σε 2 χρονια τα προβα..εεε ο λαος εχει την δυναμη να στειλει τις παραδοσιακες πολιτικες δυναμεις σπιτι του
οτι εγινε πριν απο 8-9 χρονια στην Τουρκια
στην χουντα δεν ειχε αυτη την πολυτελεια
 

mixalis mixoy

Μέγας
Εγγρ.
31 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.578
Κριτικές
16
Like
949
Πόντοι
3.925
Ο λαός είναι αδαής και ημιμαθής (με κρατική επιδίωξη και μέριμνα) !

Εκμαυλιστές του λαού, υπήρξαν όλοι αυτοί και αυτοί είναι αποκλειστικά υπέυθυνοι !

Αλλιώς :

Δε φταίνε τα πρόβατα, αν ο τσοπάνης τα πάει στο γκρεμό !
    Πρόβατα ξυπνάτε  ..... Τραγουδάει ο Σφακιανάκης
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
Ελληνάρας ή Ελληναράς;;

Προτιμάω να είμαι Ελληναράς και όχι αμερικανοεβραίος πράκτορας που απλά εκτελεί μια εντολή.

ΥΓ Δε ξέρω για το επίπεδό μου αν είναι υψηλό/χαμήλο σε απόλυτο βαθμό. Ξέρω όμως ότι ουδέποτε θα προσπαθούσα να αντικαταστήσω το τροχό του ποδηλάτου εν κινήσει...
Να τοποθετήσει την αλυσίδα εν κινήση πήγε...Αν πήγαινε να αντικατστήσει τον τροχό του ποδηλάτου εν κινήση τότε θα έπρεπε να του δώσουν το βραβείο διαχρονική βλακείας (όχι και πως με την αλυσίδα δε το πήρε, απλά υπάρχει η περίπτωση να βρεθεί ένας που ΟΝΤΩΣ να πάει να αντικατασήσει τον τροχό του ποδηλάτου εν κινήσει)
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
laissez passer - laissez faire ...

μα άλλα λόγια όλα μα όλα private ... τι θα πει κρατικά - κρατισμός ?

το αμερικάνικο μοντέλλο εφαρμόζεται πλήρως ....
και αυτο ειναι κακο;
με εξαιρεση το ρευμα και το νερο γιατι τα αεροδρομια,τα χωραφια,τα λιμανια να μην ιδιωτικοποιηθουν;
για καζινα,μαρινες,αλογα κτλ ;
 

Επισκέπτης
Εγώ σου είπα τι μου έτυχε..Στα παπάρια μου αν το πιστέψεις στα παπάρια μου και αν δε το πιστέψεις....Εγώ πάντως το 30άρι το γλίτωσα  :grin:


Μάλλον της γυάλισες,γιατί ήταν Η ταμίας είπες...και γι'αυτό σου έκανε έκπτωση :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom