Νέα

Επιλογή Πολεμικής Τέχνης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα poly omorfos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 109K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
P

poly omorfos

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
232
Like
6
Πόντοι
1
Παραθέτω την επίσημη ύλη για απόκτηση μάυρης ζώνης στο Κικ Μπόξινγκ από την Π.Ο.Κ. (Πανελήνια Ομοσπονδία Κικμπόξινγκ)

ΖΩΝΗ

ΚΙΤΡΙΝΗ

ΑΠ ΤΣΑΚΙ                                                 
ΚΙΝΗΣΗ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ
ΜΙΣΗ ΑΛΛΑΓΗ                                         
ΚΙΝΗΣΗ ΣΕ ΣΤΑΥΡΟ
LOW KICKS
ΝΤΙΡΕΚΤ
ΜΠΑΣΙΜΟ-ΕΞΟΔΟΣ

ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ Ι

ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΑΛΛΑΓΗ
ΤΟΛΙΟ ΤΣΑΚΙ
ΠΙΚΕ ΤΣΑΚΙ
+ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΙΙ

ΓΙΟΠ ΤΣΑΚΙ
ΜΠΛΟΚ ΣΕ LOW KICK (ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ)
ΣΤΑΥΡΩΤΗ ΑΛΛΑΓΗ
+ΣΚΙΑΜΑΧΙΑ ΧΕΡΙΑ-ΠΟΔΙΑ-ΧΕΡΙΑ ΠΟΔΙΑ
ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΜΕ ΕΠΑΦΗ
1) ΔΙΠΛΟ ΜΠΛΟΚ
2) ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΑΜΥΝΑ ΣΕ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ
3) ΜΠΛΟΚ ΤΟΛΙΟ – ΑΠ ΤΣΑΚΙ
+ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΠΡΑΣΙΝΗ Ι

ΝΤΟΥΙ ΤΣΑΚΙ
ΝΤΙΡΕΚΤ ΣΤΟΜΑΧΙ
+
ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΠΑΦΗΣ
1) ΣΠΑΣΙΜΟ ΝΤΙΡΕΚΤ ΜΕ ΚΑΡΠΟ
ΣΚΙΑΜΑΧΙΑ ΧΕΡΙΑ-ΠΟΔΙΑ-ΧΕΡΙΑ ΠΟΔΙΑ

ΠΡΑΣΙΝΗ ΙΙ

ΦΙΡΕ ΤΣΑΚΙ
ΑΝΑΠΟΔΗ ΓΚΑΡΝΤ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΤΥΠΗΜΑ
ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΜΕ ΕΠΑΦΗ
+ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΜΠΛΕ

ΚΡΟΣΕ
ΤΖΑΜΠ
ΑΠΟΦΥΓΕΣ
ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΜΕ ΕΠΑΦΗ
1) ΔΙΠΛΑ ΜΠΛΟΚ ΧΕΡΙ ΠΟΔΙ
2) ΑΜΥΝΑ ΚΡΟΣΕ
+ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΜΠΛΕ ΙΙ

ΠΑΡΕ
ΑΝΕΣΟ – ΠΑΚΕΣΟ
+ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΚΑΦΕ Ι

ΑΠΕΡΚΑΤ ΚΕΦΑΛΙ – ΣΤΟΜΑΧΙ
ΔΙΠΛΑ ΛΑΚΤΙΣΜΑΤΑ – ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ
ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΜΕ ΕΠΑΦΗ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
(ΧΕΡΙ ΜΕ ΧΕΡΙ, ΠΟΔΙ ΜΕ ΠΟΔΙ,
ΧΕΡΙ ΜΕ ΠΟΔΙ, ΠΟΔΙ ΜΕ ΧΕΡΙ)

ΚΑΦΕ ΙΙ

ΕΣΚΙΒ
ΤΥΡΟ ΠΑΝΤΑ
ΣΤΑΥΡΩΤΑ ΜΠΡΟΣ – ΠΙΣΩ
ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΜΕ ΕΠΑΦΗ
ΣΠΑΡΙΝΓΚ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ

ΜΑΥΡΗ

(Συνήθως δίνεται αγώνας -σπάρινγκ- παρουσία διατητών - κριτών με προστατευτκό εξοπλισμό.)

Συνημμένα η ύλη για μαύρη ζώνη από την W.A.K.O. (World Association of Kickboxing Organizations).

 

victor777

Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2008
Μηνύματα
68
Like
0
Πόντοι
0
θα σας πω μια αληθινη ιστορια να γελασετε...
Πριν 20 χρονια σε γνωστο καφε τις πολης μου εχει παει ενα τυπος(αγροτης) με την δικια του να πιει καφε...
Απεναντι ακριβως καθετε γνωστος νταης,δασκαλος του καρατε με δικη σχολη..
Με τα πολλα γινετε μια μανουρα καθοτι ο καρατεκα την ειχει δει Γαμαω Ολους.Κανει πεσιμο στον αγροτη λεγοντας του οτι εχει μαυρη ζωνη και 4 dan..
Aπαθης ο Αγροτης μενει ακινητος και με του πλησιαζει ο αλλος του σκαει ενα μπουκετο στο δοξα πατρη και τον αφηνει λυποθυμο..
Παει απο πανω του και του λεει ψιθυριστα..ΜΑΛΑΚΑ!!!!! 30 ΧΡΟΝΙΑ ΤΣΑΠΑ  :rockon:  :2funny: :2funny: :2funny:

Αυτο γινεται πολλες φορες οταν αυτος που ξερει πολεμικες τεχνες ειτε αιφνιδιαστει, ειτε δεν εχει κανει αρκετο sparring ουτως ωστε να μπορει να μπει σε συνθηκες μαχης και να εχει τις σωστες αντιδρασεις. Γενικα οι δασκαλοι στην Αγγλια (οπου μενω λογω δουλειας και ασχοληθηκα με thai boxing  ) λενε να μην δοκιμαζεις τις τεχνικες αν δεν εχεις κανει αρκετο sparring. Παντως εδω διδασκουν οτι οι καλυτερες τενχικες ειναι χτυπηματα με γονατα και αγκωνες και χτυπηματα με ανοικτες παλαμες (οι μπουνιες ειναι επικυνδινες γιατι αυτος που τις ριχνει μπορει να σπασει τα δαχτυλα του )
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Αγαπητά μέλη καλησπέρα. Ανοίγω το θέμα με σκοπό την ανταλλαγή απόψεων με αυτούς που γνωρίζουν από αυτά. Ποιά είναι τα κριτήρια για να κάνει κάποιος τη σωστή επιλογή εάν λάβουμε υπ' όψιν το ότι θέλει αυτοάμυνα σε πραγματικες συνθήκες;

Θα πρέπει να διαλέξει άθλημα ή πολεμική τέχνη;
Θα πρέπει να διαλέξει κάτι που δίνει έμφαση στα χτυπήματα ή κάτι που δίνει έμφαση σε λαβές;
Θα πρέπει να διαλέξει κάτι που δίνει έμφαση στην άοπλη ή στην ένοπλη αναμέτρηση;
Θα πρέπει να λάβει σοβαρά υπ' όψιν τη σωματοδομή του;
Υπάρχει κάποια πολεμική τέχνη που ευνοεί ψηλούς και λιγνούς; Κάποια αυτούς που έχουν μακριά χέρια; Κάποια άλλη αυτούς που έχουν χαμηλό κέντρο βάρους;

Παραθέτω τις δικές μου απόψεις επί του θέματος και θα ήθελα τις δικές σας.

Όντως νομίζω ότι κάποια ανατολική πολεμική τέχνη θα είναι ανώτερη από ένα άθλημα που περιέχει κανόνες και περιορίζει τον μαχόμενο στο να μην χρησιμοποιεί τα πόδια του ή τα χέρια του, να μην χτυπάει, να μην πιάνει τον αντίπαλο κτλ. Ωστόσο είναι εφικτό το να κάνεις αυτά που θα σου διδάξει αυτή η τέχνη με τα ρούχα ενός δυτικού; Μήπως ήταν φτιαγμένη για την τότε εποχή και ενδυμασία; Μήπως χρειαζόμαστε κάτι πιο σύγχρονο και πιο κοντά στην πραγματικότητα;


Παρακαλώ δεν θα ήθελα άσχετες ή χιουμοριστικές/περιπαικτικές δημοσιεύσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη συνεργασία σας. Υπήρξε προ μηνών ανάλογη προσπάθεια που κατακλύστηκε από άσχετες δημοσιεύσεις.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κάποια από τα ερωτήματα. Δεν είμαι βάθυς γνωστης του θέματος αλλα έχω κάποια εμπειρία καλή.

Προσωπικά με ενδιαφέρει ο συνδυασμός πολεμικής τέχνης με την εκάστοτε φιλοσοφία. Οι σχολες είναι γεμάτες υπέρ-επιθετικά παιδιά που χάνουν το νόημα.

Στο δρόμο, άθλημα που βασίζεται κυρίως σε κλωτσιές έχει χάσει. Χερια και λαβές έχουν πλεονέκτημα

Πριν λίγες μέρες έκανα λίγο μποξ και ομολογώ ότι αυτό το 100% γροθιές και καθόλου κλωτσιές το γούσταρα.

Αν έκανα ξανά πολεμική τέχνη θα έκανα kung-fu
 

David_Webb

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.780
Κριτικές
9
Like
1.265
Πόντοι
4.375
Μετά από 20 χρόνια ενασχόλησης, η γνώμη μου είναι: διερεύνησε αν υπάρχει μία βιώσιμη λύση (απόσταση από σπίτι ή δουλειά, ώρες λειτουργίας) που δε θα είναι πάνω από 4-5 περιπτώσεις συνολικά, και ζήτα από τον κάθε δάσκαλο να σου μιλήσει λίγο για το στύλ που διδάσκει. Στη συνέχεια παρακολούθησε λίγο την προπόνηση και σκέψου αν μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου ν' ανήκει σε αυτή την ομάδα, να λειτουργεί σε αυτό το χώρο. Θα σου πάρει 1-2 ώρες συνολικά αλλά αξίζει την επένδυση σε χρόνο.
Η επιλογή θα έρθει φυσικά και σχεδόν αυτόματα.
ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μη μπείς στη διαδικασία της ακαδημαικής σύγκρισης στύλ με λογικά επιχειρήματα.
Μετά από λίγο καιρό θα έρθει η ανάγκη και η ικανότητα για εσωτερική αναζήτηση. Διαβάζεις I Ching και μετά βρίσκεις τη συνέχεια μόνος σου.
Είναι πολύ ωραία η φάση που μετά το πρώτο επίπεδο γνώσης (στο στύλ μου είναι η μαύρη ζώνη) ανακαλύπτεις ότι δεν έχεις μάθει σχεδόν τίποτε και ανοίγεται ένας μακρύς δρόμος μπροστά σου. Σε κάθε επίπεδο γνώσης (στο στύλ μου DAN) ένας νέος δρόμος ξανανοίγεται μποροστά σου. Μαγικό...
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.238
Κριτικές
90
Like
10.199
Πόντοι
17.885
κικ μπόξινγκ, μάι τάι και το λεγόμενο street fighting είναι ότι πιο κοντινό στην πραγματικότητα καθώς και σχετικά γρήγορα/εύκολα στην εκμάθηση (έχω προσωπική πείρα). Αν τα συνδιάσεις με λαβές/submission πιστεύω πως θα σαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ολοκληρωμένος
 

sasakis

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2009
Μηνύματα
976
Like
2
Πόντοι
6
Είναι πολύ ωραία η φάση που μετά το πρώτο επίπεδο γνώσης (στο στύλ μου είναι η μαύρη ζώνη) ανακαλύπτεις ότι δεν έχεις μάθει σχεδόν τίποτε και ανοίγεται ένας μακρύς δρόμος μπροστά σου. Σε κάθε επίπεδο γνώσης (στο στύλ μου DAN) ένας νέος δρόμος ξανανοίγεται μποροστά σου. Μαγικό...
:thumbsup: δεν σταματας να μαθαινεις ποτε, αρκει να εισαι ανοιχτο μυαλο(και οχι κολλημενος)
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
20.999
Κριτικές
490
Like
36.708
Πόντοι
41.447

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Είναι πολύ ωραία η φάση που μετά το πρώτο επίπεδο γνώσης (στο στύλ μου είναι η μαύρη ζώνη) ανακαλύπτεις ότι δεν έχεις μάθει σχεδόν τίποτε και ανοίγεται ένας μακρύς δρόμος μπροστά σου. Σε κάθε επίπεδο γνώσης (στο στύλ μου DAN) ένας νέος δρόμος ξανανοίγεται μποροστά σου. Μαγικό...
Μου άρεσε αυτό αν και δεν το πολυ-κατάλαβα. Αν έχεις την καλοσύνη, θα μπορούσες να μας πεις κάτι παραπάνω?
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
Κ1....Ασχολουμαι 5 χρονια και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με τις προπονησεις(περιεχουν πολλη δουλεια στη φυσικη κατασταση,βαρη με λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις και εκμαθηση της τεχνης......) :rockon: :rockon: :rockon:
 

sasakis

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2009
Μηνύματα
976
Like
2
Πόντοι
6
κικ μπόξινγκ, μάι τάι και το λεγόμενο street fighting είναι ότι πιο κοντινό στην πραγματικότητα καθώς και σχετικά γρήγορα/εύκολα στην εκμάθηση (έχω προσωπική πείρα). Αν τα συνδιάσεις με λαβές/submission πιστεύω πως θα σαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ολοκληρωμένος
καλυτερα να ξεκινησει πρωτα με κικ μποξ. η' ται μποξ. για ενα μεγαλο διαστημα ωστε να λυθει το σωμα και αργοτερα να μαθει street fight που ειναι πιο πολυπλοκο. βημα βημα παντα
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.250
Πόντοι
7.045
Κοίταξε αυτό που θα διαλέξεις να σε ηρεμεί, γι΄αυτό άλλωστε λέγονται και τέχνες.
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
20.999
Κριτικές
490
Like
36.708
Πόντοι
41.447
Κ1....Ασχολουμαι 5 χρονια και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με τις προπονησεις(περιεχουν πολυ δουλεια στη φυσικη κατασταση,βαρη με λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις και εκμαθηση της τεχνης......) :rockon: :rockon: :rockon:

το www.k-1.co.jp/en/index.php]Κ1[/url] ΔΕΝ είναι πολεμική τέχνη Πινόκιο, αλλά επαγγελματική διοργάνωση Mixed Martial Arts αγώνων....
 

David_Webb

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.780
Κριτικές
9
Like
1.265
Πόντοι
4.375
Μου άρεσε αυτό αν και δεν το πολυ-κατάλαβα. Αν έχεις την καλοσύνη, θα μπορούσες να μας πεις κάτι παραπάνω?
Οταν ετοιμάζεσαι για τη μαύρη ζώνη που σηματοδοτεί και το 1ο dan νομίζεις ότι έφτασες στην κορυφή. Μερικές προπονήσεις μετά βλέπεις την επόμενη κορυφή και τη διαφορετική προσέγγιση που χρειάζεσαι για να την κατακτήσεις. Το ίδιο συμβαίνει και στο 2ο dan. Ελπίζω το ίδιο να μου συμβεί και στη συνέχεια. Δεν είναι μόνο ότι μαθαίνεις περισσότερα. Είναι ότι πρέπει να ωριμάσεις και ν' αλλάξεις την προσέγγιση σου για να κατακτήσεις τη γνώση.
Προφανώς υπάρχουν και τύποι που εστιάζουν στην απόκτηση dan χωρίς την εμβάθυνση στη γνώση, όπως υπάρχουν και αμόρφωτοι με Ph.D αλλά αυτό είναι προσωπική επιλογή του καθενός μας.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Κ1....Ασχολουμαι 5 χρονια και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με τις προπονησεις(περιεχουν πολλη δουλεια στη φυσικη κατασταση,βαρη με λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις και εκμαθηση της τεχνης......) :rockon: :rockon: :rockon:
τυπε εγω κανω pride :2funny:
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Οταν ετοιμάζεσαι για τη μαύρη ζώνη που σηματοδοτεί και το 1ο dan νομίζεις ότι έφτασες στην κορυφή. Μερικές προπονήσεις μετά βλέπεις την επόμενη κορυφή και τη διαφορετική προσέγγιση που χρειάζεσαι για να την κατακτήσεις. Το ίδιο συμβαίνει και στο 2ο dan. Ελπίζω το ίδιο να μου συμβεί και στη συνέχεια. Δεν είναι μόνο ότι μαθαίνεις περισσότερα. Είναι ότι πρέπει να ωριμάσεις και ν' αλλάξεις την προσέγγιση σου για να κατακτήσεις τη γνώση.
Προφανώς υπάρχουν και τύποι που εστιάζουν στην απόκτηση dan χωρίς την εμβάθυνση στη γνώση, όπως υπάρχουν και αμόρφωτοι με Ph.D αλλά αυτό είναι προσωπική επιλογή του καθενός μας.
Thanx. Φαντάζομαι ότι όταν λες γνώση εννοείς και την ολοκλήρωση της εκάστοτε προσωπικότητας (με στοιχεία όπως εσωτερική ηρεμία κλπ) - μια και οι πολεμικές τέχνες είναι ουσιαστικά μια ολόκληρηρη ανατολική φιλοσοφία και όχι ταινίες του Hollywood.

Σωστά?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom