Νέα

Πολύνεκρη σύγκρουση τρένων στα Τέμπη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα xxx_male
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 359K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.006
Κριτικές
1
Like
29.723
Πόντοι
8.006
Ρώτησα εγώ για ευρωπαϊκές χώρες; Που; Για δείξε μου το σημείο.

Εγώ ξέρω γιατί το έψαξα λόγω Μενεντεζ. Μου έκανε εντύπωση και η διαδικασία της δίωξης και ο τρόπος που ζήτησε από τον εισαγγελέα διαχωρισμό της υπόθεσης από εκείνη της συζύγου του.
Αλλά εγώ δε χρειάζεται να πω κάτι γιατί δεν εξέφρασα καμία άποψη.
Εσένα ρώτησα που ισχυρίστηκες ότι ισχύει σε όλον τον κόσμο, που δεν αλλά οκ. Εσύ λοιπόν πρέπει να μας απαντήσεις.
Όμως παραδεχτηκες ότι παρουσίασες ως βεβαιότητα κατι για το οποίο δεν έχεις ιδέα.
Tην επομενη φορα θα κοιταξω τι ισχυει και στις 197 χωρες του κοσμου πριν εκφερω αποψη και θα ξερω ολες τις διαδικασιες παντου.
Δεν ειμαστε καλα μού φαινεται
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.006
Κριτικές
1
Like
29.723
Πόντοι
8.006
Καλά, μη νομίζεις ότι κι αυτοί έχουν ιδέα. Ενα ΝΔοπαρεακι είναι, που με στόμφο μας διαβεβαιώνει ότι όλες οι χώρες ή όλες οι δυτικές χώρες, ανάλογα ποιός το ξεφουρνίζει, έχουν βουλευτική ασυλία, αλληλοαποθεωνονται και αλληλοϋποστηρίζονται όταν το γράφει κάποιος από αυτους και όταν τους ρωτάς αν οι ΗΠΑ, η μεγαλύτερη δυτική δημοκρατία και αυτή που αντιπροσωπεύει όσα μάθαμε να λέμε με μια λέξη "δύση", έχουν πίνουν το αμίλητο νερό.
2-3 έχω ρωτήσει από δαυτους κι απάντηση δεν πήρα.
Εδω αναφερεσαι γενικως σε δυτικες χωρες ή οχι?
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.694
Like
67.854
Πόντοι
12.756
Ο άλλος δίνει ασυλία σε τραπεζίτες,
αποσύρει το φόρο στα διυλιστήρια,
διευκολύνει τα funds,
πλακώνεται στην ΕΕ για τα ρώσικα συμβόλαια εφοπλιστών,
επιδοτεί την αισχροκέρδεια,
ταΐζει τους καναλάρχες...
και δέχεται λέει πόλεμο από οργανωμένα οικονομικά συμφέροντα.

Κρίμα κι άδικο.

:rockon::rockon::rockon:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.006
Κριτικές
1
Like
29.723
Πόντοι
8.006
Σύμφωνα με τον Βενιζέλο:

"Ανάλογες ρυθμίσεις περί ευθύνης υπουργών υπάρχουν σε όλα τα θεσμικώς ανεπτυγμένα συντάγματα των δυτικών κρατών."

Πιθανον ο Βενιζελος ειναι μελος στο ΝΔπαρεακι τυπε
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.456
Πόντοι
2.356
Λες; :confused:

Εεε, νομίζω ότι κάτι πρέπει να ξέρει. :2funny:

"Ανάλογες ρυθμίσεις υπάρχουν σε όλα σχεδόν τα θεσμικώς ανεπτυγμένα συντάγματα των δυτικών κρατών, σε πολλά μάλιστα από αυτά (όπως στις ΗΠΑ), το Κοινοβούλιο είναι αρμόδιο όχι μόνο για την κίνηση της σχετικής διαδικασίας αλλά και για την εκδίκαση της υπόθεσης ως δικαστήριο. Η Ελλάδα ανήκει συνεπώς στο κεντρικό ρεύμα των δυτικών χωρών από την άποψη αυτή. "
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.306
Like
4.478
Πόντοι
1.706
Tην επομενη φορα θα κοιταξω τι ισχυει και στις 197 χωρες του κοσμου πριν εκφερω αποψη και θα ξερω ολες τις διαδικασιες παντου.
Δεν ειμαστε καλα μού φαινεται
Όντως δεν είσαστε καλά, γιατί εγώ δε σε ρώτησα για 197 χώρες. Για μία και μοναδική, τη σπουδαιότερη της Δύσης σε ρώτησα.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.611
Κριτικές
36
Like
35.095
Πόντοι
18.565
Εννοειται. Και θα μεινουν ολοι με την ευαισθησια στο χερι. Δεν βλεπεις εδω τι γινεται? Καποιοι θεωρουν οτι ο Βαγγελας ωθειται απο ανθρωπισμο και χτυπαει την κυβερνηση
Δηλ. εχουμε μια κυβερνηση , αν υποθεσουμε οτι ο Βαγγελας σταματησει το τροπαριο, που υποκυπτει σε εκβιασμους οποιων εχουν στην διαθεση τους τα ΜΜΕ;

:confused:
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.306
Like
4.478
Πόντοι
1.706
Εδω αναφερεσαι γενικως σε δυτικες χωρες ή οχι?
Εκεί δε μιλάω σε σένα. Σε άλλο μέλος που μου απευθύνθηκε μιλαω.
Σε σένα έκανα συγκεκριμένη ερώτηση. Την οποία αναφέρω και στο κείμενο που παρεθεσες.
Προφανώς "δεν το πρόσεξες"
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.578
Like
11.327
Πόντοι
3.656
Δηλ. εχουμε μια κυβερνηση , αν υποθεσουμε οτι ο Βαγγελας σταματησει το τροπαριο, που υποκυπτει σε εκβιασμους οποιων εχουν στην διαθεση τους τα ΜΜΕ;

:confused:
Δε νομίζω ότι από τον συγκεκριμένο ο μεγαλύτερος φόβος τους είναι τα ΜΜΕ

πιο πολύ θα έλεγα ότι είναι τα τσιμεντένια παπουτσάκια....:confused:
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.611
Κριτικές
36
Like
35.095
Πόντοι
18.565
Δε νομίζω ότι από τον συγκεκριμένο ο μεγαλύτερος φόβος τους είναι τα ΜΜΕ

πιο πολύ θα έλεγα ότι είναι τα τσιμεντένια παπουτσάκια....:confused:
Η, ολη αυτη η φασαρια, να ειναι δικαιολογια απεναντι στους υπολοιπους "μεγαλους παικτες", για να παντελωνιασει οσα το δυνατον περισσοτερα ο χοντρος.
 

Balkan cowboy

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.840
Like
4.363
Πόντοι
456
Αμα σκοτώνονταν 57 Κρητικοί αντί για Βορειοελλαδίτες και Θεσσαλούς τώρα ο Καραμανλής θα μετρούσε τρύπες από τα κουμπούρια.
Με τους Θεσσαλούς έμπλεξαν άσχημα όμως.



Μιλάμε για μεγάλο πολιτικό γκαμήσι.
Οι Θεσσαλοί είναι απόγονοι πολεμιστών υψώματος 731,τάγματος 5/42,θεσσαλικό ιππικό,Σαράφης φάση κτλ,άπαξ και έμπλεξες εκεί τη γάμησες.Πολύ δύσκολα να τη βγάλουν καθαρή.Για να δούμε.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.578
Like
11.327
Πόντοι
3.656
Η, ολη αυτη η φασαρια, να ειναι δικαιολογια απεναντι στους υπολοιπους "μεγαλους παικτες", για να παντελωνιασει οσα το δυνατον περισσοτερα ο χοντρος.
Μπορεί για είναι για πολλούς λόγους

για εκφοβισμό, για να διπλαρώσει δουλειές...επειδή ευνόησαν κάποιον άλλον μεγάλο παίχτη...μπορεί και απλά να θέλει να υποστηρίξει τον κασελάκη για να τον έχει του χεριού του...

μην ξεχνάνε ότι ο κασελάκης ήρθε φυτευτός από αμερική και ο βαγγέλας τα έχει πολύ καλά με αμερική...


το γιατί βγήκε τώρα αυτό δεν πρέπει να μας απασχολεί πολύ...πρέπει να μας απασχολεί αν είναι αληθινό...και αν είναι αληθινό δείχνει τις μαφιόζικες τακτικές της γαλάζιας μαφίας...

αν και δεν αλλάζει κάτι στο έγκλημα....δεν είναι δηλαδή ότι είναι αθώος ο σταμάρχης...

όμως επιβεβαιώνει ακόμα μια φορά την συγκάληψη...σου δείχνει πόσο διεφθαρμένοι είναι απλά για να στηρίξουν το αφήγημα τους....και πρέπει να είναι και αδίκημα......
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.820
Κριτικές
178
Like
39.383
Πόντοι
21.896
Ρώτησα εγώ για ευρωπαϊκές χώρες; Που; Για δείξε μου το σημείο.

Εγώ ξέρω γιατί το έψαξα λόγω Μενεντεζ. Μου έκανε εντύπωση και η διαδικασία της δίωξης και ο τρόπος που ζήτησε από τον εισαγγελέα διαχωρισμό της υπόθεσης από εκείνη της συζύγου του.
Αλλά εγώ δε χρειάζεται να πω κάτι γιατί δεν εξέφρασα καμία άποψη.
Εσένα ρώτησα που ισχυρίστηκες ότι ισχύει σε όλον τον κόσμο, που δεν αλλά οκ. Εσύ λοιπόν πρέπει να μας απαντήσεις.
Όμως παραδεχτηκες ότι παρουσίασες ως βεβαιότητα κατι για το οποίο δεν έχεις ιδέα.
Το έγραψα ....ο μόνος τρόπος για να μπορεί αντικειμενικά η ασυλία του βουλευτές που νομοθετεί χωρίς να γίνονται άσκοπα για πολιτικούς λόγους μηνύσεις εις βάρους τους είναι να υπάρχει γερουσία που θα εκλέγεται ανά νομό χωρίς πολιτικό χρώμα κ.αυτοι να αποφασίζουν αν μπορούν η όχι να άρουν την ασυλία
Καμια βουλευτική επιτροπή ή δικαστής δεν μπορεί να το κάνει αυτό αφού κορακος κορακου μάτι δε βγάζει
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.820
Κριτικές
178
Like
39.383
Πόντοι
21.896
Tην επομενη φορα θα κοιταξω τι ισχυει και στις 197 χωρες του κοσμου πριν εκφερω αποψη και θα ξερω ολες τις διαδικασιες παντου.
Δεν ειμαστε καλα μού φαινεται
193 βάσει ΟΗΕ συν Βατικανό κ Παλαιστίνη άρα 195:confused:
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.306
Like
4.478
Πόντοι
1.706
Εν τω μεταξύ ο Τραμπ έχει 3 ενεργές δικες, της Ντανιελς για χρηματισμό και εξαγορά σιωπής, την καταδίκη για οικονομικές ατασθαλίες που του επεβλήθη προκαταβολή 175 εκατομμύρια ή κατάσχεση περιουσίας, την έφεση στο Ανώτατο Δικαστήριο για τη συμμετοχή σε εξέγερση και τις καταδίκες που του αφαιρούν το δικαίωμα να είναι υποψήφιος, τη δίωξη για εύρεση διαβαθμισμένων εγγράφων στο σπίτι του και δυο διώξεις για συμμετοχή και παρακίνηση σε εξέγερση.
Κρίμα που οι Αμερικανοί δικαστές δεν έλαβαν υπόψη την άποψη Βενιζέλου για το πως θα ασκήσουν το έργο τους.
Πραγματικά κρίμα.
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.709
Κριτικές
6
Like
8.874
Πόντοι
1.686
193 βάσει ΟΗΕ συν Βατικανό κ Παλαιστίνη άρα 195:confused:





The United Nations is an international organization founded in 1945. Currently made up of 193 Member States, the UN and its work are guided by the purposes and principles contained in its founding Charter.

τα μέλη του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών είναι 193

Κρατικές οντότητες, αναγνωρισμένες και μη είναι... 249 !
Τα κυρίαρχα κράτη είναι 193
βλ.


The ISO 3166-1 standard currently comprises 249 countries, 193 of which are sovereign states that are members of the United Nations.

Στο σάϊτ αυτό έχει κατάλογο .
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.181
Like
1.063
Πόντοι
216
Αν η "ανθρώπινη" κουβέντα λέγεται σε υπηρεσιακό περιβάλλον και πλαίσια, είναι εύκολο να παρεξηγηθεί και να περάσει ως υπεκφυγή. Αν ήθελε η εισαγγελέας να πει μια ανθρώπινη κουβέντα, πράγμα το οποίο κι εγώ θεωρώ θετικό, θα μπορούσε να την πει σε άλλο περιβάλλον (κηδεία, μνημόσυνο) και όχι ως απάντηση σε αίτημα που αφορά αμιγώς το λειτούργημα της. Η θέση του εισαγγελέως είναι σημαντική και ως εκ τούτου τα άτομα που την κατέχουν οφείλουν να είναι προσεκτικά.
Τώρα θα κάνω τον σπαστικό: μόνο ως ανθρώπινη κουβέντα μπορούσε να μιλήσει η ΕισΑΠ. Γιατί βασικά δεν έχει καμία αρμοδιότητα για οτιδήποτε άλλο. Εφόσον η υπόθεση βρίσκεται σε ανακριτή, δεν έχει καμία αρμοδιότητα να ζητήσει τίποτα από τη σχετική διαδικασία.

Δεν το λέω σαν μομφή στους άτυχους γονείς, αυτοί δικαιούνται να κάνουν σχεδόν οτιδήποτε και εμείς να καθόμαστε κλαρίνο.
Απλά μου θυμίζει κάποιους έξυπνους που πάνε στον ΕισΑΠ να καταθέσουν "μηνυτήρια αναφορά¨, δήθεν για να προσδώσουν κύρος στη πράξη τους.
Και ο ΕισΑΠ, που δεν έχει αρμοδιότητα, κάνει ένα διαβιβαστικό και τη στέλνει στον κατά τόπο Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών. Αλλά οι ξύπνιοι δεν καταδέχονται να πάνε μέχρι εκεί, πρέπει να ακουστεί στα κανάλια ότι πηγαν στον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου.


Και για να μην ξεχνιόμαστε :σε ποια άλλη χώρα οι προεδροι των ανωτάτων Δικαστηρίων διορίζονται από την κυβέρνηση;
Δεν είναι λάθος αυτή η ρύθμιση. Και εξηγούμαι: κάθε εξουσία πρέπει να ελέγχει τις υπόλοιπες δύο. Τη μέγιστη εξουσία ελέγχου έχει προφανώς η δικαστική εξουσία.
Πλην όμως και αυτή, πρέπει να υφίσταται συνταγματικά, έστω και το μίνιμουμ του ελέγχου από τις άλλες δύο εξουσίες, στα πλαίσια της διάκρισης αυτών. Η επιλογή του συνταγματικού νομοθέτη να επιλέγονται οι Πρόεδροι και Αντιπρόεδροι των ανώτατων δικαστηρίων από τις άλλες δύο εξουσίες, είναι και ο ελάχιστος δυνατός έλεγχος. Γιατί οι πρόεδροι δεν επηρεάζουν σχεδόν σε τίποτα την ανεξαρτησία των υπολοίπων. Εφόσον η δικαιοσύνη έχει αυτοδιοίκητο, ο ορισμός μόνο των Προέδρων, είναι ίσως η πιο "λάιτ" επέμβαση, ανάμεσα στις υπόλοιπες επεμβάσεις που θα μπορούσαν να επιλεγούν.

και επιπλέον δεν απάντησες στα προηγούμενα όπως και σε αυτό το άρθρο αυτό ζητάει ο saul και συμφωνώ και εγώ σε ποινικό αδίκημα αυτομάτως άρση βουλευτικής ασυλίας από τη δικαιοσύνη.
Μα αυτό είναι το πρόβλημα που είχε στο νου του ο συνταγματικός νομοθέτης. Ποινικό αδίκημα είναι και η εσχάτη προδοσία. Το πλέον συνηθισμένο που υποβάλλουν έγκληση οι παλαβοί εναντίον των 300 της Βουλής. Φαντάσου άρση ασυλίας "αυτομάτως", όπως λες.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.820
Κριτικές
178
Like
39.383
Πόντοι
21.896

The United Nations is an international organization founded in 1945. Currently made up of 193 Member States, the UN and its work are guided by the purposes and principles contained in its founding Charter.

τα μέλη του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών είναι 193

Κρατικές οντότητες, αναγνωρισμένες και μη είναι... 249 !
Τα κυρίαρχα κράτη είναι 193
βλ.


The ISO 3166-1 standard currently comprises 249 countries, 193 of which are sovereign states that are members of the United Nations.

Στο σάϊτ αυτό έχει κατάλογο .
Τουριστικά τουλάχιστον όσοι θέλουμε να τις πιάσουμε όλες αναγνωρίζουμε 195
Βέβαια κάποιες είναι μέλη του ΟΗΕ αλλά δεν είναι αναγνωρισμένες τουλάχιστον από ένα μέλος ..
Κάποιες δεν έχουν πλήρη ανεξαρτησία
Γενικά όμως τουλαχιστον τουριστικά λένε για 195 κράτη
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.306
Like
4.478
Πόντοι
1.706
Το έγραψα ....ο μόνος τρόπος για να μπορεί αντικειμενικά η ασυλία του βουλευτές που νομοθετεί χωρίς να γίνονται άσκοπα για πολιτικούς λόγους μηνύσεις εις βάρους τους είναι να υπάρχει γερουσία που θα εκλέγεται ανά νομό χωρίς πολιτικό χρώμα κ.αυτοι να αποφασίζουν αν μπορούν η όχι να άρουν την ασυλία
Καμια βουλευτική επιτροπή ή δικαστής δεν μπορεί να το κάνει αυτό αφού κορακος κορακου μάτι δε βγάζει
Ο Βενιζέλος έχει γράψει ότι ο νόμος περί ευθύνης υπουργών πρέπει να αλλάξει. Να εξετάζει μια εξεταστική το περίγραμμα κάθε υπόθεσης.
Να υπάρχει πρώιμο δικαστικό συμβούλιο, πενταμελές νομίζω, που να ορίζει και τακτικούς ανακριτές και μετά τη διερεύνηση να στέλνει την υπόθεση στη Βουλή, η οποία θα αποφασίζει τυπικά για την άρση της ασυλίας.
Αμφιβάλλω αν αυτό θα δουλέψει αφού εμπλέκεται εξεταστική της Βουλής σε οποιοδήποτε στάδιο.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
24.820
Κριτικές
178
Like
39.383
Πόντοι
21.896
Ο Βενιζέλος έχει γράψει ότι ο νόμος περί ευθύνης υπουργών πρέπει να αλλάξει. Να εξετάζει μια εξεταστική το περίγραμμα κάθε υπόθεσης.
Να υπάρχει πρώιμο δικαστικό συμβούλιο, πενταμελές νομίζω, που να ορίζει και τακτικούς ανακριτές και μετά τη διερεύνηση να στέλνει την υπόθεση στη Βουλή, η οποία θα αποφασίζει τυπικά για την άρση της ασυλίας.
Αμφιβάλλω αν αυτό θα δουλέψει αφού εμπλέκεται εξεταστική της Βουλής σε οποιοδήποτε στάδιο.
Ποιοι δικαστές; Οι πιασμένοι από τους πολιτικούς των κομμάτων

Μόνο γερουσιαστές που θα εκλέγονται από τους πενήντα νόμους αχρωματοστοι επιφανείς που θα μπορούν να στέλνουν τους βουλευτές κ υπουργούς στον τάκο ...
Βέβαια το δυσάρεστο είναι ότι κ στον τάκο να βγαίναν ,θα αθωώνοντουσαν από τους δικαστές στα δικαστήρια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom