Νέα

Χρειάζεται αποκέντρωση η Ελλάδα; Είστε υπέρ ή κατά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arcans
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 202
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είστε υπέρ ή κατά της αποκέντρωσης ??

  • Υπέρ

    Ψήφοι: 49 86,0%
  • Κατά

    Ψήφοι: 8 14,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    57

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.505
Like
4.766
Πόντοι
1.706
Τα χωριά ερημώνουν αλλά και εκεί ακούω κάτι νοίκια στο Θεό ρε συ.
Στα χωριά; Όχι, μην το πιστεύεις. Έχει πάρα πολλά κλειστά σπίτια. Φεύγει ο κόσμος για μεγάλες πόλεις. Οποιοδήποτε μέρος με πάνω από 10.000 πληθυσμό είναι προτιμότερο από ένα χωριό.
Δεν υπάρχουν και πολλοί διαθέσιμοι να νοικιάσουν. Τα περισσότερα από τα κλειστά σπίτια υποβαθμίζονται σιγά σιγά γιατί δεν τα φροντίζει κανείς.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.237
Like
1.108
Πόντοι
216
Το αν η ζωή είναι καλύτερη στη πόλη ή στην επαρχία, είναι καθαρά υποκειμενικό. Σε άλλον αρέσει η φύση, σε άλλον αρέσει να είναι στο κέντρο των "πραγμάτων". Οπότε δεν υπάρχει αντικειμενικώς "καλύτερο".

Το θέμα της εργασίας και των απολαβών, είναι τελείως διαφορετικό ζήτημα και κακά τα ψέμματα, το βασικό κριτήριο επιλογής του τόπου διαβίωσης. Όλα τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Όπως και να έχει, θα συμφωνήσω με έναν προλαλήσαντα, που είπε ότι υπάρχουν μέρη με φύση, ησυχία κτλ, στα προάστια των μεγάλων πόλεων, που συνδυάζουν και τα δύο: την ηρεμία σου, μαζί με γρήγορη και εύκολη πρόσβαση στη πόλη για διασκέδαση, δουλειά, ιατρικές υπηρεσίες κτλ.
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.436
Κριτικές
10
Like
2.968
Πόντοι
3.385
Σε πολλούς μπορεί να αρέσει στη θεωρία η ζωή της επαρχίας, στην πράξη όμως άνθρωποι που έχουν μεγαλώσει και ζήσει στην πόλη, δύσκολα θα μπορέσουν να προσαρμοστούν. Το ότι μπορεί να τους αρέσει το δεκαήμερο που πάνε διακοπές, δε σημαίνει ότι είναι και σε θέση να μείνουν διά βίου εκεί χωρίς τα θετικά της μεγάλης πόλης.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Κοίτα να δεις τι συμβαίνει. Αν κάποιος ζει στην Αθήνα και παίρνει τσέπη 1500 ευρώ plus (χωρίς όμως να ζει για να δουλευει και χωρίς να βλέπει το Χριστό φαντάρο) τότε είναι μια χαρά και στην Αθήνα. Μπορείς να βρεις και ποιοτικό σπίτι να ενοικιάσεις και αμάξι να συντηρήσεις. Ωστόσο, αν πάρουμε υποθετικά ότι παίρνεις πχ 3000 όπως λες είσαι σχεδόν βασιλιάς στην Αθήνα - αρκεί να μην είσαι μαλάκας και να μην ξοδευεις σε ακριβά πάθη τα λεφτά σου
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Τα χωριά ερημώνουν αλλά και εκεί ακούω κάτι νοίκια στο Θεό ρε συ.
το μεγάλο πρόβλημα είναι να παίρνεις 3000 ευρώ και να είσαι σε χωριό όπως εγώ.....
έχω σκυλοβαρεθεί στην κωλοΆνοιξη
πάω στο τσιπουράδικο να σου μπροστά ο Βαξεβάνης να κεράσει τσίπουρο παω DA Michele κάθε ανθυποαπερσονα απο το STAR και το ΣΚΑΙ, όλο στην γύρα με το αυτοκίνητο Δροσιά Εκάλη Κρυονέρι έχω βαρεθεί, βάζω την μπυριτσα μου πρωι πρωι στο alfromeo, παω κάνω υποτιθεται έλεγχο στην δομή της γυναίκας μου, δεν έχω αφήσει στενό για στενό θα με περάσουν για εμπρηστή, δεν περνάει η ώρα με τίποτα.
Και ειναι και αυτό το συναίσθημα ότι είμαι άχρηστος ότι είμαι απλά ένα σκεύος ηδονής για την γυναίκα μου, μόνο για σεξ με θέλει δεν μπορώ να της προσφέρω τίποτα άλλο.......
πάλι καλά να λέμε δεν μας έβαλαν να φορτώσουμε τα πράγματα στα αυτοκίνητα με το 112 φέτος.......
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.732
Like
6.714
Πόντοι
1.056
εγω ζω σε χωριο. ζω σε δικο μου σπιτι και ασχολουμαι με δικα μου χωραφια. το χωριο μου εχει 150 κατοικους, και συν ολα τα γυρω χωρια ειμαστε κανα 1200 ατομα σαν δημος. με το θεμα ποιοτητας ζωης, σαν τη φυση και την ησυχια αυτης, δεν εχει. απο θεμα υγειας, απαγορευεται να παθεις κατι εδω. με το θεμα του οικονομικου, στο χωριο οι κυριες δουλειες ειναι αγροτης η κτηνοτροφος που συνηθως η δουλεια παει απο πατερα σε γιο. μετα ερχοντε ο τουρισμος αν ειναι τουριστικο μερος, και μετα λοιπα επαγγελματα. με το θεμα του μουνιου, ναι ειναι δεδομενο οτι ολες στα 18 φευγουν για σπουδες. και μολις τις τελειωσουν παραμενουν συνηθως στη πολη των σπουδων τους για δουλεια. ειτε κανοντας αυτο που σπουδασαν ειτε οχι. καποιες λιγες που μειναν, γκαστρωθηκαν και παντρευτηκαν. αλλα απο τη πληξη που εχουν, ξενογαμιουντε στις με αλλους παντρεμενους στις ερημιες. για τωρα το καλοκαιρι καποιες εχουν γυρισει στο πατρικο, και δουλευουν προσωρινα στο μπαρ της περιοχης και σε κανα τοπικο καφε, αλλα γενικα ολες φευγουν. και γυριζουν καλοκαιρι, γιορτες, και κανα σαββατοκυριακο. ειδικα το χειμωνα πρεπει να κατεβαινεις στη κοντηνοτερη πολη για να εισαι κοντα σε μουνι. για τον αντρα αν ζει στο χωριο του και με το περασμα του χρονου δει οτι δε τον θελει καμια, την εκατσε τη βαρκα. πρεπει να αναγκαζεται να κανει χιλιομετρα για να βρει μουνι στη κοντινοτερη πολη
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.732
Like
6.714
Πόντοι
1.056
Όπως και να έχει, θα συμφωνήσω με έναν προλαλήσαντα, που είπε ότι υπάρχουν μέρη με φύση, ησυχία κτλ, στα προάστια των μεγάλων πόλεων, που συνδυάζουν και τα δύο: την ηρεμία σου, μαζί με γρήγορη και εύκολη πρόσβαση στη πόλη για διασκέδαση, δουλειά, ιατρικές υπηρεσίες κτλ.
εμενα με εξιταρει και το γεγονος να μενω σε απομονομενη ορεινη περιοχη ψιλοξεχασμενη γιατι ειμαι και της φαση κυνηγια ψαρεμα camping bushcraft, enduro, 4x4 off road κτλ. αλλα ειναι αλλα τα προβληματα. οικονομικα, υγειας, και φυσικα ελειψη μουνιου. αλλα και να εχει μουνια, αμα στο τελος δεις οτι δε σε θελει καμια ερωτικα, καλυτερα να μη τις εχεις καθολου στη περιοχη. ειναι βασανο να πεινας, να εχεις φαγητο μπροστα σου και να μη μπορεις να φας
 

Gianis717

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2020
Μηνύματα
112
Like
106
Πόντοι
1
εγω ζω σε χωριο. ζω σε δικο μου σπιτι και ασχολουμαι με δικα μου χωραφια. το χωριο μου εχει 150 κατοικους, και συν ολα τα γυρω χωρια ειμαστε κανα 1200 ατομα σαν δημος. με το θεμα ποιοτητας ζωης, σαν τη φυση και την ησυχια αυτης, δεν εχει. απο θεμα υγειας, απαγορευεται να παθεις κατι εδω. με το θεμα του οικονομικου, στο χωριο οι κυριες δουλειες ειναι αγροτης η κτηνοτροφος που συνηθως η δουλεια παει απο πατερα σε γιο. μετα ερχοντε ο τουρισμος αν ειναι τουριστικο μερος, και μετα λοιπα επαγγελματα. με το θεμα του μουνιου, ναι ειναι δεδομενο οτι ολες στα 18 φευγουν για σπουδες. και μολις τις τελειωσουν παραμενουν συνηθως στη πολη των σπουδων τους για δουλεια. ειτε κανοντας αυτο που σπουδασαν ειτε οχι. καποιες λιγες που μειναν, γκαστρωθηκαν και παντρευτηκαν. αλλα απο τη πληξη που εχουν, ξενογαμιουντε στις με αλλους παντρεμενους στις ερημιες. για τωρα το καλοκαιρι καποιες εχουν γυρισει στο πατρικο, και δουλευουν προσωρινα στο μπαρ της περιοχης και σε κανα τοπικο καφε, αλλα γενικα ολες φευγουν. και γυριζουν καλοκαιρι, γιορτες, και κανα σαββατοκυριακο. ειδικα το χειμωνα πρεπει να κατεβαινεις στη κοντηνοτερη πολη για να εισαι κοντα σε μουνι. για τον αντρα αν ζει στο χωριο του και με το περασμα του χρονου δει οτι δε τον θελει καμια, την εκατσε τη βαρκα. πρεπει να αναγκαζεται να κανει χιλιομετρα για να βρει μουνι στη κοντινοτερη πολη
τα ειπες ολα επαρχεια δυσκολο μερος για μουνια και αν δεν εισαι "καποιος" αστο γαματο
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.806
Like
1.259
Πόντοι
216
Τελικα, οπου και να μενει κανεις, παντα κατι θα του λειπει!

Σημαντικο, να εισαι συνειδητοποιημενος γιατι εχεις επιλεξει, αν εχεις επιλεξει, να εισαι καπου.
Δυσκολο να τα εχεις ολα. Το συνειδητοποιεις, και κοιτας να χαρεις αυτα που σου προσφερει το μερος που μενεις!

Οι μικρες επαρχιες, οχι με ελαχιστους κατοικους αλλα να εχει καποιες χιλιαδες κοσμο,
νομιζω ειναι η χρυση τομη για τους περισσοτερους.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.367
Like
16.049
Πόντοι
3.656
η ¨ζωη¨ που αναφέρεσαι είναι μια ψευδαίσθηση πολύ εφήμερη.
η πραγματική ζωή είναι κάτι διαφορετικό, αλλά προϋποθέτει άλλες παραμέτρους προσωπικής εμβάθυνσης.
δεν είναι για όλους, ειδικά εκείνους κι εκείνες που έχουν καταναλωθεί από το τσιμέντο, τις οθόνες και τον Εμετολάτο.

Όσες την κάνουν απ'τα χωριά τους αυτή τη ζωή ψάχνουν,πούτσα,εξόδους,ταξίδια κλπ.Και ειδικά στα 18-25 που είναι στο πικ τους.Όσες δεν την ψάχνουν,κάθονται στα χωριά τους και παντρεύονται μικρές.

Φυσικά και τα αγοράκια το ίδιο ονειρεύονται,να πάνε Αθήνα-Θεσσαλονίκη και να ξεσκιστούν στα γαμήσια.Το θέμα είναι ότι τα κοριτσάκια το καταφέρνουν πιο εύκολα,γι'αυτό κι έχουν πολύ περισσότερες εμπειρίες.
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.389
Like
3.694
Πόντοι
456
απο την συζήτηση που γίνεται καταλαβαίνω ότι αν γινει αποκέντρωση μόνο οι παντρεμένοι θα την κάνουν και αυτό με κίνητρα απο το κράτος μόνο,οχι απο μονοι τους
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.367
Like
16.049
Πόντοι
3.656
με 1500 ευρω το μηνα εκει , εκει κι αν εφευγα σε χωριο. δεν είναι θέμα χρημάτων για μένα προσωπικά. ειναι ο τρόπος ζωης πιό χαλαρος πιό ανέμελος πιο ελευθερος. μονο αμα το κάνει κάποιος το καταλαβαίνει.

Να αφήσεις την Αθήνα και να πας σε χωριό;Άντε να πας σε καμια μικρότερη πόλη Πάτρα,Λάρισα κλπ.Αλλά πόλη.Όχι και σε χωριό

Είναι και το γκομενικό,που για τον άντρα είναι σημαντικό.Αν δεν έχεις γκόμενα εκεί,πώς θα την βγάζεις;Γιατί εκεί αποκλείεται να βρεις
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
613
Like
1.310
Πόντοι
206
δεν θα δώσω αναφορά τι δουλεια κάνω. παντως δουλευω. δουλευουν και οι ανθρωποι στην επαρχία . και όπως υπάρχουν ανεργοι στην αθήνα υπάρχουν και στην επαρχία. λενε οτι στην αθήνα οι δουλειές είναι πιό πολλές. ναι είναι , αλλά είναι πολύ πιο πολύς ο κόσμος που ψάχνει. υπάρχει δηλαδή μεγαλύτερη προσφορά , αλλα και ταυτόχρονα μεγαλύτερη ζήτηση.
Εκτός αυτού, η ζωή στην Αθήνα είναι ακριβή αν είσαι από αλλού και με ενοίκιο. Θέλει τουλάχιστον 2000 το μήνα για να περνάς καλά στην Αθήνα
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.950
Κριτικές
14
Like
3.778
Πόντοι
2.777
Να αφήσεις την Αθήνα και να πας σε χωριό;Άντε να πας σε καμια μικρότερη πόλη Πάτρα,Λάρισα κλπ.Αλλά πόλη.Όχι και σε χωριό

Είναι και το γκομενικό,που για τον άντρα είναι σημαντικό.Αν δεν έχεις γκόμενα εκεί,πώς θα την βγάζεις;Γιατί εκεί αποκλείεται να βρεις
υπάρχουν πολλά σημαντικότερα και για τους άντρες και για τις γυναίκες
κι εδώ είμαστε, η εποχή που έρχεται φέρνει μεγάλη ένταση σε βασικές πτυχές της κοινωνικής λειτουργίας, μια από αυτές η πρόσβαση σε καθαρό περιβάλλον, νερό και τροφή (καθαρή).
Τα γκομενικά είναι όπως είναι και πάντα θα είναι, αλλά αν περιμένει κανείς από κάποιο ¨κράτος¨ να απωλέσει το σφίξιμο και να δώσει κίνητρα για αποκέντρωση πλανάται οικτρά. Ποτέ τέτοιες κινήσεις δεν έγιναν από πάνω προς τα κατω. Μόνο από κάτω προς τα πάνω κι αυτό γιατί αυτό που νομίζει ότι είναι πάνω νοιάζεται για 2 μόνο πράγματα, χρήμα και ισχύ για να επιβάλλει την εξ-ουσία του πάνω σε ανθρώπους που το δέχονται να είναι υποτελείς και πολτοποιημένη μάζα.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.367
Like
16.049
Πόντοι
3.656
υπάρχουν πολλά σημαντικότερα και για τους άντρες και για τις γυναίκες
κι εδώ είμαστε, η εποχή που έρχεται φέρνει μεγάλη ένταση σε βασικές πτυχές της κοινωνικής λειτουργίας, μια από αυτές η πρόσβαση σε καθαρό περιβάλλον, νερό και τροφή (καθαρή).
Τα γκομενικά είναι όπως είναι και πάντα θα είναι, αλλά αν περιμένει κανείς από κάποιο ¨κράτος¨ να απωλέσει το σφίξιμο και να δώσει κίνητρα για αποκέντρωση πλανάται οικτρά. Ποτέ τέτοιες κινήσεις δεν έγιναν από πάνω προς τα κατω. Μόνο από κάτω προς τα πάνω κι αυτό γιατί αυτό που νομίζει ότι είναι πάνω νοιάζεται για 2 μόνο πράγματα, χρήμα και ισχύ για να επιβάλλει την εξ-ουσία του πάνω σε ανθρώπους που το δέχονται να είναι υποτελείς και πολτοποιημένη μάζα.

Είναι θέμα προτεραιοτήτων όπως έχουμε πει

Για τον άντρα,πρώτη προτεραιότητα είναι το εργασιακό/οικονομικό και το γκομενικό.Αν του πάνε καλά αυτά τα δύο,τότε είναι κι αυτός καλά,είτε ζει Αθήνα είτε επαρχία.Περιβάλλον,νερό,τροφή κλπ δε νομίζω να απασχολούν και πολλούς
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.008
Πόντοι
10.336
Είναι θέμα προτεραιοτήτων όπως έχουμε πει

Για τον άντρα,πρώτη προτεραιότητα είναι το εργασιακό/οικονομικό και το γκομενικό.Αν του πάνε καλά αυτά τα δύο,τότε είναι κι αυτός καλά,είτε ζει Αθήνα είτε επαρχία.Περιβάλλον,νερό,τροφή κλπ δε νομίζω να απασχολούν και πολλούς
Οχι μλκ δεν ειναι αυτες οι προτεραιοτητες των αντρων, αυτες ειναι οι δικες σου προτεραιοτητες.
Εγω δεν θα πηγαινα επαρχια, για διακοπες πολυ ευχαριστως, και ενα μηνα, αλλα μονιμα; Με τιποτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.495
Κριτικές
8
Like
11.421
Πόντοι
3.786
Υπάρχουν Αθηναίοι που λένε "δεν παλεύεται η Αθήνα, μας έφαγε, πόσο τυχεροί είστε εσείς που μένετε στην επαρχία" και όταν πάνε διακοπές εκτός Αθήνας περιμένουν να δουν γραφικά χωριουδάκια όπως στη Φολέγανδρο. Βλέπουν πόλεις σε ανάπτυξη και μετά ξαναγυρνάνε Αθήνα. Δηλαδή τι θέλουν ,να δουλεύουν CEO σε πολυεθνική και να ζουν σε ένα μέρος σαν τη Σέριφο;

Αντίστοιχα θα δεις επαρχιώτες που μιλάνε για την Αθήνα λες και είναι η Νέα Υόρκη όπως τη βλέπουν στις ταινίες. Η Αθήνα δεν έχει πράσινο, στην Αθήνα μόλις βγεις από το σπίτι σε μαχαίρωσαν, στην Αθήνα όλοι είναι κοκάκηδες και πρεζάκια.

Δεν είμαστε βιομηχανική χώρα, τα νησιά μας είναι τα περισσότερα τουριστικοί περιορισμοί. Άρα οι περισσότεροι δουλεύουν εκεί με τη σεζόν, πώςνα γίνουν μονιμοι κάτοικοι; Το να έχεις τόσα πολλά νησιά είναι πρόβλημα ,μόνο τα μεγάλα θα έχουν κάποια ανάπτυξη.

Για τις υπόλοιπες πόλεις έχουν κάποια ανάπτυξη, δεν είναι Αθήνα αλλά ας πούμε η Λάρισα και υποδομές έχει και δουλειές, στο Ηράκλειο ζουν σχεδόν 200 χιλ κάτοικοι στην Πάτρα οι διπλάσιοι.
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.950
Κριτικές
14
Like
3.778
Πόντοι
2.777
Είναι θέμα προτεραιοτήτων όπως έχουμε πει

Για τον άντρα,πρώτη προτεραιότητα είναι το εργασιακό/οικονομικό και το γκομενικό.Αν του πάνε καλά αυτά τα δύο,τότε είναι κι αυτός καλά,είτε ζει Αθήνα είτε επαρχία.Περιβάλλον,νερό,τροφή κλπ δε νομίζω να απασχολούν και πολλούς
δεν απασχολούν πολλούς ακόμη, αμφίβολο αν θα γίνουν πολλοί, τι σημαίνει κιόλας πολλοί. Το πολλοί κατά συνθήκη ας πούμε ότι είναι ένα κρίσιμο 10%. Κι αυτό γιατί πάντα, αυτό το 10% είναι ικανό να τραβήξει ένα πολύ μεγαλύτερο μέρος του κόσμου μαζί του. Σε μαρκετίστικους όρους αυτό το 10% είναι που πασχίζουν να έλξουν οι προωθητές κι όσοι κτίζουν τάσεις.
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.732
Like
6.714
Πόντοι
1.056
Όσες την κάνουν απ'τα χωριά τους αυτή τη ζωή ψάχνουν,πούτσα,εξόδους,ταξίδια κλπ.Και ειδικά στα 18-25 που είναι στο πικ τους.Όσες δεν την ψάχνουν,κάθονται στα χωριά τους και παντρεύονται μικρές.
και μετα οταν περασουν λιγα χρονακια, τους βγαινει η στεριση απο τη ρουτινα κτλ, και ξενογαμιουντε στις ερημιες μεσα στο αμαξι
Φυσικά και τα αγοράκια το ίδιο ονειρεύονται,να πάνε Αθήνα-Θεσσαλονίκη και να ξεσκιστούν στα γαμήσια.Το θέμα είναι ότι τα κοριτσάκια το καταφέρνουν πιο εύκολα,γι'αυτό κι έχουν πολύ περισσότερες εμπειρίες.
ονειρευοντε αλλα συνηθως βρησκουν η μια, η καμια
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.367
Like
16.049
Πόντοι
3.656
και μετα οταν περασουν λιγα χρονακια, τους βγαινει η στεριση απο τη ρουτινα κτλ, και ξενογαμιουντε στις ερημιες μεσα στο αμαξι

Μπα,μετά ασχολούνται μόνο με τα παιδιά τους και το σεξ δεν τις απασχολεί καν
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.732
Like
6.714
Πόντοι
1.056
Μπα,μετά ασχολούνται μόνο με τα παιδιά τους και το σεξ δεν τις απασχολεί καν
βρε κοιτα που σου λεω. σε χωριο μενω. βλεπω πως σταζουν ολες οι παντρεμενες. δε σταζουν γενικα για ολους βεβαια... και εκει ισχυει το ιδιο με ολες, οτι θα σταζουν για καποιους λιγους. καποιες τολμηρες το κανουν πραξη, καποιες φοβουντε μη τις δουν και μενουν μονο στη σκεψη. οταν βαριεμαι και δεν εχει κοσμο στα μαγαζια, τις μεταμεσονυχτιες ωρες κανω βολτες με το αμαξι στις ερημιες με μουσικη και μπυρες, και εχουν δει τα ματια μου..... αμαξια διπλα διπλα στη μεση του πουθενα και οι δυο πλευρες παντρεμενοι.... ειδικα το χειμωνα που δε κυκλοφορει κοσμος τις νυχτες στα χωραφια αφου δε καλιεργειται τιποτα, νομιζουν οτι δε θα τους δει κανεις..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom