Νέα

Τι ήταν πραγματικά η 21 Απρίλη; Χούντα ή χούντα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Requiem7
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 114K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.921
Κριτικές
14
Like
3.700
Πόντοι
2.777
Δεν κατάλαβες καν τι είπα.

Είπα ότι σήμερα ζούμε σε μια ελεύθερη χώρα που ο καθένας μπορεί να πει, να γράψει και εκφράσει την άποψη του ελεύθερα. Ακόμα και να φωνάξεις γαμιέσαι στον πρωθυπουργό της χώρας. Αν επί χούντας φώναζες παπαδόπουλε γαμιέσαι σε πόση ώρα πιστεύεις θα σε είχαν πυροβολήσει?

Είπα να νιώθουμε ευγνώμονες που θεωρούμε δεδομένη την ελευθερία και το ότι δεν ζούμε σε χώρα που επικρατεί πόλεμος ή είναι εντελώς τριτοκοσμική.

Δεν είπα ότι ζούμε σε τέλειες συνθήκες ούτε ότι δεν πρέπει να αμφισβητούμε την εξουσία ούτε ότι δεν πρέπει να ζητάμε το καλύτερο.

Αλλά η αρχή για να ξέρεις τι διεκδικείς είναι να ξέρεις τι έχεις και που βρίσκεσαι.
το δύσκολο είναι να ξεφύγεις από τη μετριότητα
το εύκολο είναι να είσαι στο τόσο όσο.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.946
Κριτικές
1
Like
5.460
Πόντοι
2.356
Η ίδια προπαγάνδα 45 χρόνια, δεν βαρεθήκατε; Το βραβείο του ΟΑΣΑ σου λέει τίποτα; Ή μήπως ήταν χουντικοί κι αυτοί; Οι πλεονασματικοί προϋπολογισμοί σου λένε τίποτα; Το ελάχιστο χρέος σου λέει τίποτα; Στο Στρατό τα περισσότερα όπλα, άρματα, μαχητικά και υλικά γενικώς που υπήρχαν την δεκαετία του 80 που υπηρέτησα τότε, τα είχε αγοράσει η χούντα. Τα δημόσια έργα που έγιναν επί της εξαετίας Παπαδόπουλου δεν έγιναν ποτέ σε τόσα λίγα χρόνια. Κι εσύ μου λες τι έγραψε το κάθε κομμουνι που ήθελε να αποδομησει εκείνη την περίοδο. Έβγαλαν πετρέλαιο για πρώτη φορά και ακόμα βγάζουν στην Θάσο. Αν συνεχίσω να γράφω θέλω 5 σεντόνια για το τι έγινε εκείνη την περίοδο. Σας έχουν πει τόσα ψέμματα οι πολιτικοί 50 χρόνια, που έχει γίνει το μυαλό σας κιμάς και δεν έχετε κριτική σκέψη.
Τύπε, είμαι αντικουμμουνιστής σαν κι εσένα, αλλά δεν ισχύουν αυτά που λες.

Το χρέος που παρέλαβε η χούντα ήταν 38 δις δρχ. Γκούγλαρε πόσο παρέδωσε.
Το έλλειμμα το 1966 ήταν 3.5 δις δρχ. Γκούγκλαρε πόσο έφτασε το 1973.
Τα ίδια και με το ισοζύγιο πληρωμών, τη μείωση του ΑΕΠ σε σύγκριση με το 1960-1966 κ.ο.κ.

Ξαναλέω ότι μισώ τα κουμμούνια όπως κι εσύ, αλλά όπως σωστά σου είπε και στη συνέχεια ο alex71, η χούντα εδραίωσε τη σοβιετοποίηση της Ελλάδας και τον ιδεολογικό καρκίνο της αριστεράς πάνω στις πλάτες μας για 50 χρόνια τώρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.592
Like
11.349
Πόντοι
3.656
το δύσκολο είναι να ξεφύγεις από τη μετριότητα
το εύκολο είναι να είσαι στο τόσο όσο.
Όλα είναι θέμα σύγκρισης.

Το 60% (και λίγο λέω) του πλανήτη θα έκοβε το δεξί και το αριστερό του για να κάνει την ζωή που κάνει ένας τυπικός Έλληνας που παίρνει πχ 700 ευρώ και μένει στο σπίτι των γωνιών του.

Φυσικά ένα όχι ευκαταφρόνητο ποσοστό του κόσμου της Δύσης βλέπει τη ζωή του Έλληνα και μας θεωρεί τριτοκοσμικούς ναι το γνωρίζω.

Αλλά έχουμε μεγαλύτερη απόσταση από αυτούς που για να πιούν νερό πρέπει να περπατήσουν 1χλμ με το μπιτόνι κάθε μέρα...ή από αυτούς που δεν έχουν ούτε παπούτσια....παρά από τον αμερικανό που ζει στη νέα Υόρκη και ξεκινάει τη μέρα του με double mocha macchiato extra fat extra extra....

Μερικοί δεν έχουν την πολυτέλεια να προσπαθούν να ξεφύγουν από την μετριότητα γιατί δεν έχουν τα βασικά.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.592
Like
11.349
Πόντοι
3.656
Τύπε, είμαι αντικουμμουνιστής σαν κι εσένα, αλλά δεν ισχύουν αυτά που λες.

Το χρέος που παρέλαβε η χούντα ήταν 38 δις δρχ. Γκούγλαρε πόσο παρέδωσε.
Το έλλειμμα το 1966 ήταν 3.5 δις δρχ. Γκούγκλαρε πόσο έφτασε το 1973.
Τα ίδια και με το ισοζύγιο πληρωμών, τη μείωση του ΑΕΠ σε σύγκριση με το 1960-1966 κ.ο.κ.

Ξαναλέω ότι μισώ τα κουμμούνια όπως κι εσύ, αλλά όπως σωστά σου είπε και στη συνέχεια ο alex71, η χούντα εδραίωσε τη σοβιετοποίηση της Ελλάδας και τον ιδεολογικό καρκίνο της αριστεράς πάνω στις πλάτες μας για 50 χρόνια τώρα.
Δε τα δέχεται ρε τύπε αυτός τα στοιχειά αυτά....έχει διαβάσει και ξέρει...απλά δε μας λέει που τα διάβασε.....το google είναι εργαλείο των κουμουνιστών και γράφουν ψέματα για τη χούντα για να αποτρέψουν τον κόσμο να ψηφίσει κασιδιάρη :confused:
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.236
Like
15.895
Πόντοι
3.656
Οικονομικός Ταχυδρόμος περί χρέους ..........


 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.109
Κριτικές
1
Like
29.795
Πόντοι
8.006
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΜΕ .... ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ 20 ΕΤΙΑΣ ....

Και δεν έχουν μαντήλι να κλάψουν. Αλλά το παίζουν λάρτζ.
Aυτο παλι, που ασχολεισαι με το αυτοκινητο μου ξανα και ξανα, πραγματικα με κανει και απορω.
Δηλαδη εσυ θεωρεις οτι επειδη δεν αλλαζω αυτοκινητο (για να ενστερνισθω κατι μαλακισμενες νοοτροπιες οτι πρεπει να εχω "ιματζ" με αυτοκινητο 70 χιλιαρικα), αρα αυτο σημαινει οτι δεν εχω μαντήλι να κλαψω, με ξεπερνά πραγματικα αυτο.
Κοιτα να ωριμασεις καποτε. Αυτα που λες ειναι παιδικά. Και ακρως θλιβερα.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.236
Like
15.895
Πόντοι
3.656
Aυτο παλι, που ασχολεισαι με το αυτοκινητο μου ξανα και ξανα, πραγματικα με κανει και απορω.
Δηλαδη εσυ θεωρεις οτι επειδη δεν αλλαζω αυτοκινητο (για να ενστερνισθω κατι μαλακισμενες νοοτροπιες οτι πρεπει να εχω "ιματζ" με αυτοκινητο 70 χιλιαρικα), αρα αυτο σημαινει οτι δεν εχω μαντήλι να κλαψω, με ξεπερνά πραγματικα αυτο.
Κοιτα να ωριμασεις καποτε. Αυτα που λες ειναι παιδικά. Και ακρως θλιβερα.


Κάνεις κάτι ωριμότερο ; Με λες εμένα (ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΛΛΟΥΣ) , ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΔΕΣ
επειδή δυσανασχετούμε για

1)ΕΝΦΙΑ
2)ΦΟΡΟ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ

Σε αυτά , έχω δώσει παραπάνω από ένα καινούριο τζιπ .

Τελείως άδικα. Δεν είναι φόροι που αντιστοιχούν σε εισόδημα.
Είναι κεφαλικός φόρος και ενοίκιο για ιδιόκτητα ακίνητα.

Όσο τα υποστηρίζεις, θα στη λέμε .




Αν είχες άνεση , θα έπαιρνες ένα μουράτο ... τζιποειδές.


ή αν δεν πλήρωνες ΕΝΦΙΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ.


Υ.Γ. Δεν είσαι μόνο εσύ. Εϊναι και άλλος ... με τουαρέγκ του 2004. Καλά για το γέρο δαλμά ... αυτός θα έχει κανά πόλο του 1980 ...
και ο τραμού .... είχε κόρσα και έλεγε ότι είναι αμαξάρα !!!!!
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.810
Πόντοι
1.196
Τύπε, είμαι αντικουμμουνιστής σαν κι εσένα, αλλά δεν ισχύουν αυτά που λες.

Το χρέος που παρέλαβε η χούντα ήταν 38 δις δρχ. Γκούγλαρε πόσο παρέδωσε.
Το έλλειμμα το 1966 ήταν 3.5 δις δρχ. Γκούγκλαρε πόσο έφτασε το 1973.
Τα ίδια και με το ισοζύγιο πληρωμών, τη μείωση του ΑΕΠ σε σύγκριση με το 1960-1966 κ.ο.κ.

Ξαναλέω ότι μισώ τα κουμμούνια όπως κι εσύ, αλλά όπως σωστά σου είπε και στη συνέχεια ο alex71, η χούντα εδραίωσε τη σοβιετοποίηση της Ελλάδας και τον ιδεολογικό καρκίνο της αριστεράς πάνω στις πλάτες μας για 50 χρόνια τώρα.
Πάντα το χρέος υπολογίζεται ποσοστιαία με το ΑΕΠ. Από το 67 έως 74 με ανάπτυξη 6-10%, πόσο αυξήθηκε το ΑΕΠ;
Πως μειώθηκε το ΑΕΠ ρε παιδιά αφού είμαστε 2οι το 71 μετά την Ιαπωνία σε ρυθμούς ανάπτυξης; Που τα βρίσκεται αυτά;

Το λάθος που κάνουν πολλοί δεξιοί κάνετε κι εσείς, τι δύναμη είχαν τα κουμουνια το 67; Αυξημένη με κίνδυνο αναρρίχησης στην εξουσία. Τι δύναμη είχαν το 74; Μηδενική. Τώρα αν τους νομιμοποιησε και τους έδωσε δικαιώματα πολιτικά ο Καραμανλής και οι λοιποί μεταγενεστεροι δεν φταίει ο Παπαδόπουλος....
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.810
Πόντοι
1.196
Δε τα δέχεται ρε τύπε αυτός τα στοιχειά αυτά....έχει διαβάσει και ξέρει...απλά δε μας λέει που τα διάβασε.....το google είναι εργαλείο των κουμουνιστών και γράφουν ψέματα για τη χούντα για να αποτρέψουν τον κόσμο να ψηφίσει κασιδιάρη :confused:
Γιατί προπαγάνδα μόνο η χούντα έκανε; Σήμερα δεν κάνουν όλοι οι πολιτικοί; Χθες γεννήθηκες;
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
8.100
Κριτικές
2
Like
13.857
Πόντοι
3.556
για πηγούλα που ζητάνε οι Κουλικοί με το αμαρτωλό παρελθόν,
έεεεέφταααάαααάσεεεεέ :D:

:wanker:

:coffee:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.592
Like
11.349
Πόντοι
3.656
Γιατί προπαγάνδα μόνο η χούντα έκανε; Σήμερα δεν κάνουν όλοι οι πολιτικοί; Χθες γεννήθηκες;
Τύπε δεν μπορείς να βαφτίζεις προπαγάνδα ότι δεν σε συμφέρει και ιστορία ότι σε συμφέρει.

Υποστηρίζεις κάποια πράγματα τα οποία μας προτρέπεις να διαβάσουμε για να ενημερωθούμε. Αλλά δεν μας λες τις πηγές που τα διάβασες ούτε βάζεις καμία πηγή για να ενημερωθούμε. Αντίθετα όταν σου βάζουν πηγές τις απαξιώνεις ως προπαγάνδα.

Δικαίωμα σου αλλά δεν βγάζεις κανένα νόημα. Για να λες ότι η χούντα είχε θετικούς ισολογισμούς κάπου το διάβασες. Για να λες ότι η ανεργία ήταν μηδέν κάπου το διάβασες. Για να λες ότι οι αντιφρονούντες ήταν ελεύθεροι να πάνε στις δημοκρατικές χώρες κάπου το διάβασες. Για να λες ότι το 90% ήταν ευχαριστημένο κάπου το διάβασες.

Οπότε αν δεν προσθέσεις στην συζήτηση πηγές την προπαγάνδα την κάνεις εσύ και όχι το google.
 

Geokoro

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Νοε 2016
Μηνύματα
691
Κριτικές
29
Like
1.810
Πόντοι
1.196
Τύπε δεν μπορείς να βαφτίζεις προπαγάνδα ότι δεν σε συμφέρει και ιστορία ότι σε συμφέρει.

Υποστηρίζεις κάποια πράγματα τα οποία μας προτρέπεις να διαβάσουμε για να ενημερωθούμε. Αλλά δεν μας λες τις πηγές που τα διάβασες ούτε βάζεις καμία πηγή για να ενημερωθούμε. Αντίθετα όταν σου βάζουν πηγές τις απαξιώνεις ως προπαγάνδα.

Δικαίωμα σου αλλά δεν βγάζεις κανένα νόημα. Για να λες ότι η χούντα είχε θετικούς ισολογισμούς κάπου το διάβασες. Για να λες ότι η ανεργία ήταν μηδέν κάπου το διάβασες. Για να λες ότι οι αντιφρονούντες ήταν ελεύθεροι να πάνε στις δημοκρατικές χώρες κάπου το διάβασες. Για να λες ότι το 90% ήταν ευχαριστημένο κάπου το διάβασες.

Οπότε αν δεν προσθέσεις στην συζήτηση πηγές την προπαγάνδα την κάνεις εσύ και όχι το google.
Φίλε δεν έχω διαβάσει τίποτα πουθενά, αν εσύ διαβάσεις μόνο την έντυπη προπαγάνδα δεν φταίω εγώ. Έχω συζητήσει στην ζωή μου με χιλιάδες ανθρώπους επί του θέματος, αυτό λέγεται HUMINT (Human Intelligence), από την Αθήνα μέχρι τον Εβρο και νησιά, όλοι αυτοί τα τελευταία 40 χρόνια ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, όπως περίπου όλοι μας. Δεν ήταν ούτε χουντικοί ούτε Ναζί!!!! Αυτά που σου λέω μου είπαν, το 90% τουλάχιστον, το 100% στην επαρχία. Τα είδαν, τα έζησαν και σε ελεύθερη κουβέντα τα εξέφρασαν.
Αν στην κάλπη είχαν σήμερα την επιλογή ενός αντίστοιχου Παπαδόπουλου, αυτός θα λάμβανε τουλάχιστον 50% των ψήφων.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.592
Like
11.349
Πόντοι
3.656
Φίλε δεν έχω διαβάσει τίποτα πουθενά, αν εσύ διαβάσεις μόνο την έντυπη προπαγάνδα δεν φταίω εγώ. Έχω συζητήσει στην ζωή μου με χιλιάδες ανθρώπους επί του θέματος, αυτό λέγεται HUMINT (Human Intelligence), από την Αθήνα μέχρι τον Εβρο και νησιά, όλοι αυτοί τα τελευταία 40 χρόνια ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, όπως περίπου όλοι μας. Δεν ήταν ούτε χουντικοί ούτε Ναζί!!!! Αυτά που σου λέω μου είπαν, το 90% τουλάχιστον, το 100% στην επαρχία. Τα είδαν, τα έζησαν και σε ελεύθερη κουβέντα τα εξέφρασαν.
Αν στην κάλπη είχαν σήμερα την επιλογή ενός αντίστοιχου Παπαδόπουλου, αυτός θα λάμβανε τουλάχιστον 50% των ψήφων.
Εχεις δίκιο τυπε, γιατί να διαβάζουμε ιστορία; Αφού μπορούμε να ρωτήσουμε τους μπαρμπάδες στα χωριά που πρώτα έφαγαν με την κουτάλα τις επιδοτήσεις και έκαναν ζωάρα

Και τώρα που δεν έχουν λεφτά θέλουν να έρθει ένας δικτάτορας να τους φτιάξει πάλι γιατί το καγιέν καίει πολύ.

Δεν είναι ναζί αλλά ούτε και πατριώτες. Και οποίος σήμερα φυτοζωεί και αντί να προσπαθήσει στη ζωή του περιμενει εναν δικτάτορα να του δώσει παραπάνω λεφτά δεν είναι πατριώτης επίσης.
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
8.100
Κριτικές
2
Like
13.857
Πόντοι
3.556
Εχεις δίκιο τυπε, γιατί να διαβάζουμε ιστορία; Αφού μπορούμε να ρωτήσουμε τους μπαρμπάδες στα χωριά που πρώτα έφαγαν με την κουτάλα τις επιδοτήσεις και έκαναν ζωάρα

Και τώρα που δεν έχουν λεφτά θέλουν να έρθει ένας δικτάτορας να τους φτιάξει πάλι γιατί το καγιέν καίει πολύ.

Δεν είναι ναζί αλλά ούτε και πατριώτες. Και οποίος σήμερα φυτοζωεί και αντί να προσπαθήσει στη ζωή του περιμενει εναν δικτάτορα να του δώσει παραπάνω λεφτά δεν είναι πατριώτης επίσης.
καλά τα λες αλλά ξεκόλλα απο τις ταμπέλες
Δηλαδή ήταν ναζί και δικτατορολάγνοι χουντικοί όλοι αυτοί ,το 48%, που ψήφισαν "λεφτά υπάρχουν" ?
και μάλιστα ψήφισαν "λεφτά υπάρχουν" σε εποχή που κοιλούμπες , πισινοί και βυζά είχαν φτάσει πάτωμα :2funny:
Στοιχηματίζω ότι είναι οι ίδιοι (οι 48%) μαζί με διάφορους άλλους βέβαια, που σκούζουν για την ψήφο στους πιτσιρικάδες ενώ έπρεπε να απολογούνται
ή τουλάχιστον να σιωπούν
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.592
Like
11.349
Πόντοι
3.656
καλά τα λες αλλά ξεκόλλα απο τις ταμπέλες
Δηλαδή ήταν ναζί και δικτατορολάγνοι χουντικοί όλοι αυτοί ,το 48%, που ψήφισαν "λεφτά υπάρχουν" ?
και μάλιστα ψήφισαν "λεφτά υπάρχουν" σε εποχή που κοιλούμπες , πισινοί και βυζά είχαν φτάσει πάτωμα :2funny:
Στοιχηματίζω ότι είναι οι ίδιοι (οι 48%) μαζί με διάφορους άλλους βέβαια, που σκούζουν για την ψήφο στους πιτσιρικάδες ενώ έπρεπε να απολογούνται
ή τουλάχιστον να σιωπούν
που εβαλα εγώ ταμπέλες τυπε;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom