Νέα

Μοτοσυκλέτα,μιλάμε για.....την άλλη μας γκόμενα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Altec73
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 339K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896
Το ίδιο έλεγα κι εγώ μέχρι που οδήγησα tmax ,φίλε...Αστο...

Ειναι όλα θέμα οπτικής, δίτροχα είναι και τα δύο απλά η μηχανή έχει άλλα κρατήματα άλλες επιδόσεις γενικότερα αλλά το θέμα είναι τι θες να κάνεις με το εργαλείο...

Να έχεις πχ tracer 900 για να πηγαίνεις για ψώνια η στη δουλειά μόνο για εμένα δεν αξίζει...είναι πως το βλέπει ο καθένας.
...οχι φιλος, θεωρω οτι εισαι λαθος! Το οτι ειναι διτροχα δεν σημαινει οτι ειναι και μηχανες!!! Τι θα πει ειναι θεμα οπτικης?!?!?
Και τα ηλεκτρικα πατινια, διτροχα ειναι, κινητηρα εχουν κτλ, ειναι μηχανες!?!?!
D-rBL0cW4AAnLyX.jpg

:2funny::2funny::2funny::2funny:
 

Ippokratis22

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2022
Μηνύματα
424
Κριτικές
1
Like
785
Πόντοι
81
Το ίδιο έλεγα κι εγώ μέχρι που οδήγησα tmax ,φίλε...Αστο...

Ειναι όλα θέμα οπτικής, δίτροχα είναι και τα δύο απλά η μηχανή έχει άλλα κρατήματα άλλες επιδόσεις γενικότερα αλλά το θέμα είναι τι θες να κάνεις με το εργαλείο...

Να έχεις πχ tracer 900 για να πηγαίνεις για ψώνια η στη δουλειά μόνο για εμένα δεν αξίζει...είναι πως το βλέπει ο καθένας.
Για σκούτερ ,
Το Τmax ειναι πανάκριβο
Καλύτερο ειναι το foRza 750Dct
Και το Honda indegra DCT

Αλλα να δωσεις πανω απο 10ρικο για σκούτερ ειναι λαθος κίνηση , εκτος εαν εισαι Φραγκατος

Που να βγεις με τα φορουμ μοτοβολτα κ να εχεις σκούτερ , θα σε κοροϊδεύουν
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.337
Like
2.898
Πόντοι
456
Στην κατηγορία του tmax είναι μόνο το sym tl508 και το kymco Ak550 ...το tmax είναι καλύτερο σε όλα του χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα άλλα δεν είναι καλά..Η τιμή του για εμένα δεν δικαιολογείται σε καμιά περίπτωση αλλά σίγουρα είναι σε τρελά επίπεδα ποιότητας...
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.337
Like
2.898
Πόντοι
456
Σέβομαι όλες τις απόψεις πραγματικά.

Ναι, το tmax είναι πανάκριβο και θα το έπαιρνα μόνο αν είχα τρελή οικονομικη άνεση αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι φοβερό μηχάνημα.

Η γνωστή διαμάχη σκούτερ-μηχανή δεν θα επρεπε να υπάρχει γιατί και τα δυο έχουν το σκοπό τους.

Αυτοί που με κάνουν και γελάω είναι κάτι τύποι που νομίζουν ότι επειδή οδηγούν μηχανές είναι πιο άντρες από τους άλλους που οδηγούν παπί η σκούτερ ξέρω γω...
 

Black Panther91

Ανώτερος
Εγγρ.
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
3.585
Κριτικές
3
Like
27.808
Πόντοι
6.186
Βαρυ οκ αλλά είναι σωστά μοιρασμένο το βάρος ?
επειδή δεν είναι ψιλό όπως το Gs μέσα στην πόλη το καταλαβαίνεις το βάρος κ δεν είναι τόσο διαχειρίσιμο, στο Άγιο στις στροφές όμως είναι απόλαυση
 

Black Panther91

Ανώτερος
Εγγρ.
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
3.585
Κριτικές
3
Like
27.808
Πόντοι
6.186
Σέβομαι όλες τις απόψεις πραγματικά.

Ναι, το tmax είναι πανάκριβο και θα το έπαιρνα μόνο αν είχα τρελή οικονομικη άνεση αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι φοβερό μηχάνημα.

Η γνωστή διαμάχη σκούτερ-μηχανή δεν θα επρεπε να υπάρχει γιατί και τα δυο έχουν το σκοπό τους.

Αυτοί που με κάνουν και γελάω είναι κάτι τύποι που νομίζουν ότι επειδή οδηγούν μηχανές είναι πιο άντρες από τους άλλους που οδηγούν παπί η σκούτερ ξέρω γω...
δεν θα έπαιρνα ποτέ μηχανή πέρα από honda λόγο DCT , δεν διανοούμαι εν έτη 2023 να αλλάζω ταχύτητες , αυτός ήταν κ ο λόγος που άλλαξα κ το αυτοκίνητο
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.337
Like
2.898
Πόντοι
456
Φιλε Δημήτρη στο αυτοκίνητο οι ταχύτητες είναι πολύ ενοχλητικές στην πόλη και αυτός είναι ο λόγος που το αυτόματο δεν το αλλάζω με τίποτα...Στη μηχανή δεν με ενοχλούσαν ποτέ αλλά τα τελευταία 6 χρόνια που έχω το σκούτερ τολμώ να πω ότι πλέον συνήθισα σε υπερβολικό βαθμό...

Το dct είναι ωραία καινοτομία αλλά δεν έχω οδηγήσει ποτέ και δεν ξέρω πως είναι στις αλλαγές...είναι ομαλό γενικά ? Τις αλλάζει σωστά τις ταχύτητες ή κλωτσάει που λέμε ?
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.337
Like
2.898
Πόντοι
456
Για σκούτερ ,
Το Τmax ειναι πανάκριβο
Καλύτερο ειναι το foRza 750Dct
Και το Honda indegra DCT

Αλλα να δωσεις πανω απο 10ρικο για σκούτερ ειναι λαθος κίνηση , εκτος εαν εισαι Φραγκατος

Που να βγεις με τα φορουμ μοτοβολτα κ να εχεις σκούτερ , θα σε κοροϊδεύουν
Πανακριβο είναι και συμφωνώ αλλά είναι μια κατηγορία μόνο του...Το integra το έχει σταματήσει η Honda ,το forza 750 που λες μου αρέσει κι εμένα ,όσο για τα φόρουμ και τη βόλτα πραγματικά χεστηκα...

Εχω 2 γνωστούς φανατικούς με μηχανές ( ο ένας έχει tiger 1050 ο άλλος tracer 900) που μόλις οδήγησαν το sym tl508 πάθανε πλάκα...

Δεν σημαίνει κάτι αυτό, απλά το λέω γιατί πλέον τα σκούτερ έχουν ανέβει πολλά επίπεδα και όσο μεγαλώνουμε κοιτάμε και την άνεση...
 

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896
Η γνωστή διαμάχη σκούτερ-μηχανή δεν θα επρεπε να υπάρχει γιατί και τα δυο έχουν το σκοπό τους.

Αυτοί που με κάνουν και γελάω είναι κάτι τύποι που νομίζουν ότι επειδή οδηγούν μηχανές είναι πιο άντρες από τους άλλους που οδηγούν παπί η σκούτερ ξέρω γω...
....ποιος μιλησε για το θεμα του ανδρισμου?!? Ποτε δν θεωρησα καποιον περισσοτερο ή λιγοτερο ανδρα απο το τι οδηγει! Αντιθετως, εχω προσωπικα παραδειγματα απο οδηγους-ιδιοκτητες σκουτερ που κουβαλανε κομπλεξ μηπως φαινονται/ειναι φλωροι η πουστρακια με το δικυκλο που οδηγουν!
 

bull4cuck

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2012
Μηνύματα
526
Κριτικές
6
Like
559
Πόντοι
306
...οχι φιλος, θεωρω οτι εισαι λαθος! Το οτι ειναι διτροχα δεν σημαινει οτι ειναι και μηχανες!!! Τι θα πει ειναι θεμα οπτικης?!?!?
Και τα ηλεκτρικα πατινια, διτροχα ειναι, κινητηρα εχουν κτλ, ειναι μηχανες!?!?!
D-rBL0cW4AAnLyX.jpg

:2funny::2funny::2funny::2funny:
Καβαλάω μηχανάκια από το 1975 και απέκτησα την πρώτη μου μοτοσυκλέτα (Honda CB250N) το 1981.
Από τότε έχω καβαλήσει ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς. Από Honda Goldwing μέχρι BMW C1. Από μονοκύλινδρα μέχρι εξακύλινδρα. Από 5 hp μέχρι 200+ hp. Δίκυκλα και τρίκυκλα. Ατμοσφαιρικά και turbo.
Εκτιμώ, λοιπόν, πως μπορώ να έχω άποψη.
Οταν ήμουν μικρότερος, δεν ήθελα ν' ακούω για σκούτερ και τσόπερ.
Τώρα άλλαξα γνώμη.
Κάνω καθημερινά 60 km σπίτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι. Με κίνηση, χωρίς κίνηση. Με ήλιο, με βροχή. Αλλοτε κεφάτος, άλλοτε στις μαύρες μου. Ολα με σκούτερ, μεγαλούτσικο μεν, αλλά σκούτερ (75+hp). Στην κίνηση σαν διάολος, στην βροχή στεγνός, στο κρύο ζεστός. Οποιοδήποτε δικύλινδρο μέχρι τα 750cc το έχω για πλάκα. Το κέφι μου το κάνω κι ας είμαι 60+.
Δεν αφορίζω όμως. Ξέρω ότι δεν μπορώ ν' ακολουθήσω ένα GS στην παραλία, αλλά κι εκείνος δεν χωράει ανάμεσα στ' αυτοκίνητα στην κίνηση, με τους κυλίνδρους να εξέχουν μισό μέτρο αριστερά-δεξιά. Ξέρω ότι ένα SS θα με πατήσει στο στροφιλίκι, αλλά μέσα στην πόλη θα πηγαίνει κότα, γιατί φοβάται την γλιστερή άσφαλτο και δεν μπορεί να δει πέρα από το μπροστινό αυτοκίνητο. Ξέρω ότι ένα naked θα κάνει ταρζανιές στην κίνηση, αλλά στον ανοικτό δρόμο θα μείνει κολλημένος στα 140km, γιατί θα του κουδουνίσει το κεφάλι ο αέρας.
Για όλους αυτούς τους λόγους, οι αφορισμοί και τα δόγματα με κάνουν και γελάω.
Υ.Γ. 1 Τα τσόπερ ακόμη δεν θέλω να τα βλέπω.
Υ.Γ. 2 Το Multistrada V4 πώς σας φαίνεται?
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.205
Πόντοι
2.406
Τόσο σε έχει βαρέσει η μαλακια που δεν διαβάζεις ούτε καν τι γράφω.
Ποτε δεν είχα diploma και αμάξι και προτιμώ να κυκλοφορώ χωρίς κράνος άσχετα αν έχω 4 κατάγματα κρανίου.
Ξενέρωτε.
Ζωη σε σας (αν δεν φορας κρανος) και καλο καροτσι, αν δεν φιρας μπουφαν με προστασια μεσης
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.857
Like
10.205
Πόντοι
2.406
Καβαλάω μηχανάκια από το 1975 και απέκτησα την πρώτη μου μοτοσυκλέτα (Honda CB250N) το 1981.
Από τότε έχω καβαλήσει ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς. Από Honda Goldwing μέχρι BMW C1. Από μονοκύλινδρα μέχρι εξακύλινδρα. Από 5 hp μέχρι 200+ hp. Δίκυκλα και τρίκυκλα. Ατμοσφαιρικά και turbo.
Εκτιμώ, λοιπόν, πως μπορώ να έχω άποψη.
Οταν ήμουν μικρότερος, δεν ήθελα ν' ακούω για σκούτερ και τσόπερ.
Τώρα άλλαξα γνώμη.
Κάνω καθημερινά 60 km σπίτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι. Με κίνηση, χωρίς κίνηση. Με ήλιο, με βροχή. Αλλοτε κεφάτος, άλλοτε στις μαύρες μου. Ολα με σκούτερ, μεγαλούτσικο μεν, αλλά σκούτερ (75+hp). Στην κίνηση σαν διάολος, στην βροχή στεγνός, στο κρύο ζεστός. Οποιοδήποτε δικύλινδρο μέχρι τα 750cc το έχω για πλάκα. Το κέφι μου το κάνω κι ας είμαι 60+.
Δεν αφορίζω όμως. Ξέρω ότι δεν μπορώ ν' ακολουθήσω ένα GS στην παραλία, αλλά κι εκείνος δεν χωράει ανάμεσα στ' αυτοκίνητα στην κίνηση, με τους κυλίνδρους να εξέχουν μισό μέτρο αριστερά-δεξιά. Ξέρω ότι ένα SS θα με πατήσει στο στροφιλίκι, αλλά μέσα στην πόλη θα πηγαίνει κότα, γιατί φοβάται την γλιστερή άσφαλτο και δεν μπορεί να δει πέρα από το μπροστινό αυτοκίνητο. Ξέρω ότι ένα naked θα κάνει ταρζανιές στην κίνηση, αλλά στον ανοικτό δρόμο θα μείνει κολλημένος στα 140km, γιατί θα του κουδουνίσει το κεφάλι ο αέρας.
Για όλους αυτούς τους λόγους, οι αφορισμοί και τα δόγματα με κάνουν και γελάω.
Υ.Γ. 1 Τα τσόπερ ακόμη δεν θέλω να τα βλέπω.
Υ.Γ. 2 Το Multistrada V4 πώς σας φαίνεται?
Ειμαστς κοντα αν κι εγω αγορασα πρωτο παπακι ρο 1988.
Μετα από διάφορα μοτο, ανεμσα τους gpz 600 xr300 fj1200 v-strom 650 για πολλα χρονια, μετα απο ενα πεσιμο που ειχα αγιο τοκοψα το σπορ για 15 χρονια
Προσφατα απο 7ετιας ξαναγυρισα σε megascooter αρχικα, το πρωτο tmax αλλα γυρισα σε πιο ηπιο honda forza 300 του 2016
Μια χαρα παεο παντου, σελα καλυτερη απο οτιδηποτε τπαρχει καταναλωση στα 3.5 με 4 λτ κ ταξιδι, ανετοτατα στα 120, 130 κ μες στην πολη κ σφηνες και φοβερα φρενα
Ισως ενα xdv θα είναι καλύτερο αλλα επειδη συντηρω και δυο αυτοκινητα ενα τζιπακι κι ενα mpv δεν ειμαι για επίπλεον εξοδα για διτροχο
Φιλικα φορατε παντα το μπουφαν, απαραιτητη η προστασια πλατης κ το κρανος, σας μιλαει εμας μαλακας που καποτε ακουσε το κρανος του ν ανοιγει με θορυβο σ ενα πεζοδρομιο, αλλα το κεφάλι του κι η πλατη του δεν επαθαν τιποτα.... Ενα τζετ για καλοκαίρι άνοιξη κι ενα φουλφεις ανοιγομενο ισως για χειμωνα κ ταξιδια
Μημ ακουτε μλκιες εχω χασει 2,3 φιλους ππυ δεν φοταγαν λογω οτο χαλαει το μαλλι... Δυσυυχως το μαλλι δεμ χαλασε αλλα χαλασε το κεφαλι.
..
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.386
Κριτικές
16
Like
13.550
Πόντοι
5.577
Σέβομαι όλες τις απόψεις πραγματικά.

Ναι, το tmax είναι πανάκριβο και θα το έπαιρνα μόνο αν είχα τρελή οικονομικη άνεση αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι φοβερό μηχάνημα.

Η γνωστή διαμάχη σκούτερ-μηχανή δεν θα επρεπε να υπάρχει γιατί και τα δυο έχουν το σκοπό τους.

Αυτοί που με κάνουν και γελάω είναι κάτι τύποι που νομίζουν ότι επειδή οδηγούν μηχανές είναι πιο άντρες από τους άλλους που οδηγούν παπί η σκούτερ ξέρω γω...
Δεν το είπε κανεις αυτό μόνο εσυ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Odin_

socos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.344
Κριτικές
7
Like
2.852
Πόντοι
736
σε αυτή την κατηγορία τίμιο είναι το ΑΚ550
Από maxy scooter είχα κατά σειρά Suzuki Burgman 400, MaxSYM 400, Honda Integra 750, Kymco AK 550 και τώρα Yamaha TMAX 560 tech.
Το τελευταίο είναι πανάκριβο αλλά μακράν το πιο ποιοτικό (μεγάλη διαφορά από το ΑΚ που πάσχει στα περιφερειακά).
Honda Integra (τώρα Forza) και X-ADV δεν μου αρέσει το DCT όπου στο αυτόματο κατεβάζει όπου θέλει εκείνο. Να κάνεις διήθηση και να είσαι όλη την ώρα πάνω-κάτω ταχύτητες.
Suzuki Burgan καταπληκτική σειρά τα 400 και 650 αλλά τα σκότωσε η εταιρεία.

Τέλος scooter forever, για πόλη και ταξίδια όλα πιο βολικά από μηχανές.
 

thiras

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.176
Like
226
Πόντοι
36
εσύ είσαι στην φωτό???Αν ναι βρες και ανέβα σε ένα Multistrada V4S, και μετά συζητάμε για έρωτα.....
 

thiras

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.176
Like
226
Πόντοι
36

givrgaras95

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2023
Μηνύματα
1.022
Like
1.033
Πόντοι
96
τυποι ειμαι φαν των δικυκλων..πλεον εχω και γιοταχι και παπι.αλλα καθε φορα που κλαβαλαω το παπι νιωθω εναν αορατο φοβο οτι μπορει,στη καλυτερη να επιστρεψω με σπασμενα ποδια..θελει προσοχη σε ΟΛΕΣ τις διασταυρωσεις..προσωπικα παραχωρω προτεραιοτητ σε γιοταχιδες ακομα και αν εχουν στοπ..δνε αξιζει να το ρισκαρεις με τοσα γεροντια και θειτσες στους δρομους..
 

daddycool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2022
Μηνύματα
533
Κριτικές
11
Like
1.429
Πόντοι
376
Μου εκλεψαν τη βεσπα μου, αν την δείτε πουθενα πείτε μου..
 

Συνημμένα

  • vespa.jpg
    vespa.jpg
    247,2 KB · Εμφανίσεις: 65

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom