Νέα

ΝΕΟΣ κορωνοϊός Covid-19 από τη Γουχάν (Κίνα)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CLOSER822
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 105K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.394
Πόντοι
2.786
η γκομενα σου ειναι το πουλακι που μας εβαλες ρε ΠΙΝΑΤ, αλλα δε θες να το παραδεχτεις :sopase:
δεν πειραζει αγορι μου, δεν πειραζει.
εχουμε καταλαβει γιατι εισαι στο ματι παραλια και στις φωτος απο γυναικες μας καθε μερα 24/7.
σε καταλαβαινουμε και συμπασχουμε :rose:
συνεχισε ετσι :jerking2:

πως σε γλενταω ετσι ρε μαστορα, πως ??? :2funny:
ΝΟ διακοπές φέτος για τον φτωχομπινε μικροψώλη.

Γιατί έτσι ΠΡΕΠΕΙ! :dancing:
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.696
Κριτικές
36
Like
35.434
Πόντοι
18.565
Ε, κι αυτός αυτό είπε. Οτι οι Ιάπωνες είναι παράδειγμα προς μίμηση. Οπότε τι συζηταμε τόση ώρα;
Οτι ηταν απαραδεκτο που δεν τους μιμηθηκαμε τουλαχιστον στο βασικοτερο, την μασκα και αποτρεπαμε τον κοσμο, αρχικα, να την χρησιμοποιει. Αυτο συζητησαμε, και νομιζω οτι ητανε πιο χρησιμο απο το να βριζομαστε.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
25.280
Κριτικές
178
Like
40.073
Πόντοι
21.896
Οτι ηταν απαραδεκτο που δεν τους μιμηθηκαμε τουλαχιστον στο βασικοτερο, την μασκα και αποτρεπαμε τον κοσμο, αρχικα, να την χρησιμοποιει. Αυτο συζητησαμε, και νομιζω οτι ητανε πιο χρησιμο απο το να βριζομαστε.
Θα στείλω κάποια στιγμή φωτογραφία απο το 2016-2017-2018 εξωτερικά βάλουν σακουλάκια που μέσα είχαν μάσκες κ τα φορούσα όταν πήγαινα Ασία σε μέσα μαζικής συγκοινωνίας boat kai buses

Μου το επέβαλε το τιλακ μου :confused:
 

asteroskoni

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2005
Μηνύματα
135
Like
133
Πόντοι
1
Ακουγεται οτι παμε για επιστροφη μασκας σε εξωτερικους χωρους.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.696
Κριτικές
36
Like
35.434
Πόντοι
18.565
Θα στείλω κάποια στιγμή φωτογραφία απο το 2016-2017-2018 εξωτερικά βάλουν σακουλάκια που μέσα είχαν μάσκες κ τα φορούσα όταν πήγαινα Ασία σε μέσα μαζικής συγκοινωνίας boat kai buses

Μου το επέβαλε το τιλακ μου :confused:
Και εμενα το τιλακ μου εμαθε, τον κρισιμο Φλεβαρη του 20, οτι την μασκα την φοραμε επειδη σεβομαστε και θελουμε να προστατεψουμε τους αλλους. Και οι αλλοι εμας.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
25.280
Κριτικές
178
Like
40.073
Πόντοι
21.896
Ακουγεται οτι παμε για επιστροφη μασκας σε εξωτερικους χωρους.
Εγώ από το χειμώνα προμηθευτικα από πέντε κιλά σε μπλε χρώμα σε πράσινο χρώμα κ σε ροζ :confused: ανάλογα με σε πιο μέρος κ με ποιο άτομο βγαινω
 

asteroskoni

Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2005
Μηνύματα
135
Like
133
Πόντοι
1
Εγώ από το χειμώνα προμηθευτικα από πέντε κιλά σε μπλε χρώμα σε πράσινο χρώμα κ σε ροζ :confused: ανάλογα με σε πιο μέρος κ με ποιο άτομο βγαινω
Επρεπε να παρεις και κιτρινες μηπως πεσει ομιχλη :2funny:
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
25.280
Κριτικές
178
Like
40.073
Πόντοι
21.896
Και εμενα το τιλακ μου εμαθε, τον κρισιμο Φλεβαρη του 20, οτι την μασκα την φοραμε επειδη σεβομαστε και θελουμε να προστατεψουμε τους αλλους. Και οι αλλοι εμας.
Moυ φάνηκε κ εμένα τότε αστείο αλλά η μια διπλανή στο καράβι έκανε εμμετο οπότε τελικά ήταν χρήσιμη για τις οποίες μυρωδιές

Το θεωρώ αστείο ότι μας έλεγαν τον Απρίλιο του 20 ότι δε χρειάζονται μασκες--τραγικο
Όταν ξέρουμε ότι όλοι οι ιοί της ομάδας των κορωνοιων μεταδίδονται απο το στομα
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.696
Κριτικές
36
Like
35.434
Πόντοι
18.565
Ακουγεται οτι παμε για επιστροφη μασκας σε εξωτερικους χωρους.
Ναι να φοραμε και στους εξωτερικους χωρους, οταν ειμαστε σε αποσταση μικροτερη απο 1,5 μετρο απο τον αλλο. Οχι, ομως, οταν ειμαστε σε μεγαλυτερη αποσταση.
 

kourtakis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2008
Μηνύματα
270
Κριτικές
12
Like
248
Πόντοι
601
Ναι να φοραμε και στους εξωτερικους χωρους, οταν ειμαστε σε αποσταση μικροτερη απο 1,5 μετρο απο τον αλλο. Οχι, ομως, οταν ειμαστε σε μεγαλυτερη αποσταση.
Νομίζω έτσι ήταν και πέρυσι αλλά μετά είπαν επειδή ο κόσμος δεν μπορεί να ακολουθήσει βάλε παντού και πάντα. Φυσικά η ελληνική κυβέρνηση δεν ήταν πρωτοπόρα και η ίδια διασταλτική λογική εφαρμόστηκε σε όλα τα μέτρα και αλλού. Αλήθεια όμως αν θέλεις δεν υπάρχει πια κανένας να εφαρμόσει τέτοια χαζά μέτρα. Ο κόσμος το κάνει για να γλυτωσει το 300€ ( αν δεν κάνω λάθος ) όλοι όμως είναι με τις μύτες έξω και πρώτη ευκαιρία Μπολιβάρ.
 

kourtakis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2008
Μηνύματα
270
Κριτικές
12
Like
248
Πόντοι
601
Ο υποχρεωτικός εμβολιασμός είναι άδικος και αντισυνταγματικός :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:
Τι, ΟΧΙ???????????????????????????????????
Νομίζω το είπε και ο αδωνις πρόσφατα. Είπε όμως ότι πολύ θα το ήθελε να γίνει και εργάζεται προς αυτή την κατεύθυνση. Τώρα τι μπορεί να σημαίνει ότι ένα υπουργός εργάζεται για να περάσει ένα μέτρο που είναι αντισυνταγματικό με ξεπερνάει.
Δυστυχώς δεν πρόλαβα να βρω την σχετική αναφορά αλλά μπορεί να το κάνω σε δεύτερη φάση.
 

kourtakis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2008
Μηνύματα
270
Κριτικές
12
Like
248
Πόντοι
601
Moυ φάνηκε κ εμένα τότε αστείο αλλά η μια διπλανή στο καράβι έκανε εμμετο οπότε τελικά ήταν χρήσιμη για τις οποίες μυρωδιές

Το θεωρώ αστείο ότι μας έλεγαν τον Απρίλιο του 20 ότι δε χρειάζονται μασκες--τραγικο
Όταν ξέρουμε ότι όλοι οι ιοί της ομάδας των κορωνοιων μεταδίδονται απο το στομα
Το πρόβλημα ήταν αν οι μάσκες περιορίζουν την διάδοση γιατί το φίλτρο τους έχει μεγαλύτερες τρύπες από το μέγεθος του ιού ( κοντά 100 φορές μεγαλύτερες ). Θα ψάξω να βρω την μελέτη που δημοσιεύθηκε πρόσφατα και δείχνει ότι χρόνος έκθεσης είναι ο κύριος παράγοντας. Υπήρξε μια μελέτη που έδειξε ότι μειώνει 2-3 φορές το ιικο φορτίο που μεταδίδεται με την μάσκα ανα λεπτό. Δηλαδή αν κολλάει μέσα σε 10 λεπτά με την μάσκα μπορεί να πάει στα 30 λεπτά κλπ. Φυσικά αν κολλάει στα 10 δευτερόλεπτα τοτε δεν έχει νόημα η μάσκα.
 

kourtakis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2008
Μηνύματα
270
Κριτικές
12
Like
248
Πόντοι
601
σε ολες τις χωρες οι κυβερνησεις επιλεγουν τους καλυτερους για να φτιαξουν τις επιστημονικες επιτροπες
αυτες ειναι συνηθως πολυμελεις και αποφασιζουν με πλειοψηφια των μελων τους
τεκμαιρω οτι αυτοι χαιρουν και της αποδοχης των ιατρικων συλλογων της εκαστοτε χωρας γιατι αλλοιως υα ειχαμε διαμαρτυριες και διαφωνιες που απο οτι ξερω δεν υπαρχουν
π.χ ξερεις στην ελλαδα κανενα ιατρικο συλλογο αθηνας θεσσαλονικης πανελληνιο κλπ να ειναι κατα των αποψεψων της επιτροπης για την χρησιμοτητα των εμβολιων;
γι αυτο μιλαμε
οχι για τις λεπτομερειες
αν ο κοσμος πρεπει να κανει η οχι το εμβολιο
ετσι λοιπον επιτροπη και ιατρικοι συλλογοι υπερ
μονο μεμονωμενοι γιατροι η ομαδα γιατρων κατα
για αυτο λεω για πλειοψηφια

Δεν λειτουργεί έτσι δυστυχώς. Οι ιατρικοί σύλλογοι μάλλον δεν απαρτίζονται από τους καλύτερους επιστήμονες. Ούτε έχουν κάποια ερευνητική καταξίωση. Κοινώς γνωστό ότι είναι πολιτικά ελεγχόμενοι. Αμφιβάλλω λοιπόν ποσό μπορούν να εκθέσουν άποψη.
Ομοίως λειτουργούν και οι επιτροπές. Αν έχεις βρεθεί στην ζωή σε οποιοδήποτε τύπου μητιν τότε θα ξέρεις ότι η καλύτερη στρατηγική είναι να μην φέρεις αντίρρηση. Το ίδιο κάνουν όλοι όσοι βρίσκονται εκεί γιατί όσοι φέρουν αντίρρηση και ρουφιάνοι πολλοί και τους κόβουν το ψωμί.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Οτι ηταν απαραδεκτο που δεν τους μιμηθηκαμε τουλαχιστον στο βασικοτερο, την μασκα και αποτρεπαμε τον κοσμο, αρχικα, να την χρησιμοποιει. Αυτο συζητησαμε, και νομιζω οτι ητανε πιο χρησιμο απο το να βριζομαστε.
Βασικά συζητήσαμε την απόπειρα να απομονωθεί μια φράση, για να εξαχθεί κατευθυνόμενο συμπέρασμα.
Δε νομίζω να εχω τη φήμη ανθρώπου που δε συζητώ ειτε διαφωνώ ειτε οχι με το συνομιλητή μου. Αρκεί και αυτός να έχει διάθεση να συνομιλήσει.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.900
Πόντοι
366
Γεμίσαμε πάλι ψεκο-κλώνους.

Σαν τη Λερναία Ύδρα.

Ένα κόβεις, δέκα βγαίνουν.

Αυτό ο Κουρτάκης ποιό ηλίθιο σκουπίδι είναι;
 

Trikavalos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2017
Μηνύματα
1.686
Like
1.092
Πόντοι
216
Εσείς οι ψεκασμένοι που δεν εμβολιάζεστε

θα αχρηστεύσετε τα εμβόλια που ήδη κυκλοφορούν με τις μαλακίες που κάνετε και αφήνετε τον ιό να χοροπηδάει στο σώμα σας και να αλλάζει κάθε τόσο….. :confused:

Συνεχίστε στο ίδιο τέμπο…. (αυτός ο Εκλέρ πού χάθηκε?)
 

vincenzo

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
479
Κριτικές
1
Like
417
Πόντοι
21
Όλοι γνώριζαν ότι οι μάσκες προστατεύουν (μέχρι ενός συγκεκριμένου σημείου βάσει προδιαγραφών), για αυτό άλλωστε τα φοράνε στα νοσοκομεία.

Το πρόβλημα ήταν ότι στην αρχή της πανδημίας δεν επαρκούσαν οι μάσκες για τις ανάγκες των υγειονομικών, φαντάσου να λέγανε ότι πρέπει όλοι να χρησιμοποιούν μάσκες. θα εξαφανίζονταν από την αγορά και δεν θα περίσσευαν για τα νοσοκομεία.

Θυμίζω τις αρπαγές υγειονομικού υλικού που γίνανε τότε στα αεροδρόμια από κάποιες χώρες....
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.920
Like
3.175
Πόντοι
1.706
Νομίζω το είπε και ο αδωνις πρόσφατα. Είπε όμως ότι πολύ θα το ήθελε να γίνει και εργάζεται προς αυτή την κατεύθυνση. Τώρα τι μπορεί να σημαίνει ότι ένα υπουργός εργάζεται για να περάσει ένα μέτρο που είναι αντισυνταγματικό με ξεπερνάει.
Δυστυχώς δεν πρόλαβα να βρω την σχετική αναφορά αλλά μπορεί να το κάνω σε δεύτερη φάση.
Μάλλον που δεν κατάλαβες, πάτα το λινκ και θα δείς τι εννοώ.
Εμβόλιο, στην κωλοχαράδρα για όσους κάνουν τους δύσκολους, μέχρι να σβήσει ο ήλιος ναουμ.
Ή να ψοφήσουν τα ψέκια.
 

kourtakis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2008
Μηνύματα
270
Κριτικές
12
Like
248
Πόντοι
601
Μάλλον που δεν κατάλαβες, πάτα το λινκ και θα δείς τι εννοώ.
Εμβόλιο, στην κωλοχαράδρα για όσους κάνουν τους δύσκολους, μέχρι να σβήσει ο ήλιος ναουμ.
Ή να ψοφήσουν τα ψέκια.

Προσωρινή απόφαση. Το σκεπτικό είναι φυσικά το κάτι άλλο. Η ίδια φυλλάδα δημοσίευσε μελέτη που υποστηρίζει ότι υπάρχει το ίδιο ιικο φορτίο στους αντιψεκ. Πιστεύω ότι ο κουλής θα κάνει κωλοτουμπα στο τέλος του μήνα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom