Νέα

Τσίπρας-ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 65K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

''Καθαρή Έξοδος από τα μνημόνια τον Αύγουστο''

  • Καμία έξοδος τον Αύγουστο. Ο Τσίπρας πάλι μας δουλεύει!

    Ψήφοι: 149 63,9%
  • Θα είναι έξοδος αλλά θα βρωμάει! Δούλεμα δηλαδή αλλά εν μέρει!

    Ψήφοι: 41 17,6%
  • Θα είναι έξοδος και θα είναι και καθαρή! Λέει αλήθεια!

    Ψήφοι: 43 18,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    233

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Ο Συνασπισμός, όσα χρόνια υπάρχει, φλερτάρει έντονα με το ΠΑΣΟΚ. Κάποιος ίσως και να τον χαρακτήριζε ως πιθανό δεκανίκι του.
Επί Αλαβάνου το φλέρτ είχε μπεί στο περιθώριο....

Και ερχόμαστε τώρα στο πρόσφατο συνέδριο.
Προ ημερών είχα διαβάσει τον Τσίπρα να μιλάει για πιθανές συνεργασίες.
Χθές που εκλέχθηκε το ξέκοψε.
Πιστεύω οτι αν συνεργαστεί με οποιοδήποτε κόμμα, αλλά πάνω απο όλα το ΠΑΣΟΚ ή οτι μείνει απο αυτό, η προεδρία του θα είναι σύντομη.
Ίδωμεν....
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
Ο Συνασπισμός, όσα χρόνια υπάρχει, φλερτάρει έντονα με το ΠΑΣΟΚ. Κάποιος ίσως και να τον χαρακτήριζε ως πιθανό δεκανίκι του.
Επί Αλαβάνου το φλέρτ είχε μπεί στο περιθώριο....

Και ερχόμαστε τώρα στο πρόσφατο συνέδριο.
Προ ημερών είχα διαβάσει τον Τσίπρα να μιλάει για πιθανές συνεργασίες.
Χθές που εκλέχθηκε το ξέκοψε.
Πιστεύω οτι αν συνεργαστεί με οποιοδήποτε κόμμα, αλλά πάνω απο όλα το ΠΑΣΟΚ ή οτι μείνει απο αυτό, η προεδρία του θα είναι σύντομη.
Ίδωμεν....

One comment:
Ας μη γενικεύουμε τα πάντα.
Με το ΠΑΣΟΚ ως έχει αυτή τη στιγμή, ισχύει μάλλον αυτό που λες.
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
193
Πόντοι
5.775
Εμένα, πάλι, μου φαίνεται μια lifestyle επιλογή από ένα κόμμα που έχει βαρεθεί να μαζεύει εκλογικές (και όχι μόνο) καρπαζιές και επενδύει στον "πολύφερνο γαμπρό" για ένα λιγότερο αγχώδες (και ίσως περισσότερο διαπλεκόμενο) μέλλον.

...ή, ίσως, είναι απλά ιδέα μου...
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
Εμένα, πάλι, μου φαίνεται μια lifestyle επιλογή από ένα κόμμα που έχει βαρεθεί να μαζεύει εκλογικές (και όχι μόνο) καρπαζιές και επενδύει στον "πολύφερνο γαμπρό" για ένα λιγότερο αγχώδες (και ίσως περισσότερο διαπλεκόμενο) μέλλον.

...ή, ίσως, είναι απλά ιδέα μου...
Έστω ότι μαζεύει εκλογικές καρπαζές όπως λες.
Κάνει κάτι για να αλλάξει - εκ πρώτης, τουλάχιστον, όψεως;
Ενώ όλα τα υπόλοιπα κόμματα πες μου τι κάνουν.
Άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.
Καλά δε μιλάω για τα δύο μεγάλα που στο τιμόνι θα είναι ή Παπανδρέου ή Καραμανλής ή Μητσοτάκη, το ΚΚΕ όμως? Τι κάνει?
Αυτό κι αν έχει μαζέψει καρπαζές τόσα χρόνια τώρα. Με τελευταία μία μικρή δημοσκόπηση που έφαγε χώμα από το ΣΥΡΙΖΑ.
Δε μου λέει τίποτα βέβαια αυτή η δημοσκόπηση (ακόμα). Όλα θα φανούν στο μέλλον.
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
193
Πόντοι
5.775
Έστω ότι μαζεύει εκλογικές καρπαζές όπως λες.
Κάνει κάτι για να αλλάξει - εκ πρώτης, τουλάχιστον, όψεως;
Ενώ όλα τα υπόλοιπα κόμματα πες μου τι κάνουν.
Άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.
Καλά δε μιλάω για τα δύο μεγάλα που στο τιμόνι θα είναι ή Παπανδρέου ή Καραμανλής ή Μητσοτάκη, το ΚΚΕ όμως? Τι κάνει?
Αυτό κι αν έχει μαζέψει καρπαζές τόσα χρόνια τώρα. Με τελευταία μία μικρή δημοσκόπηση που έφαγε χώμα από το ΣΥΡΙΖΑ.
Δε μου λέει τίποτα βέβαια αυτή η δημοσκόπηση (ακόμα). Όλα θα φανούν στο μέλλον.

1ον: Στις τελευταίες εκλογές ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ  :uglystupid: (για λόγους απελπισίας περισσότερο - και για την ανάγκη ύπαρξης στη Βουλή μιας μη σταλινικής αριστεράς, όποια και αν΄είναι αυτή).
2ον: Το ότι ΝΔ - ΠΑΣΟΚ - ΚΚΕ είναι περσινά ξινά σταφύλια, δεν αναιρεί το γεγονός ότι,πέρα από το colgate χαμόγελο, όταν ανοιξει το στόμα του o Alex, βγαίνουν ΤΑ ΙΔΙΑ βατράχια που έχουμε συνηθίσει να ακούμε χρόνια τώρα από την "ανανεωτική" αριστερά.

... οπότε, τι νέο κομίζει ο νέος πρόεδρος; Τα πουκαμισάκια;
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
1ον: Στις τελευταίες εκλογές ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ  :uglystupid: (για λόγους απελπισίας περισσότερο - και για την ανάγκη ύπαρξης στη Βουλή μιας μη σταλινικής αριστεράς, όποια και αν΄είναι αυτή).
2ον: Το ότι ΝΔ - ΠΑΣΟΚ - ΚΚΕ είναι περσινά ξινά σταφύλια, δεν αναιρεί το γεγονός ότι,πέρα από το colgate χαμόγελο, όταν ανοιξει το στόμα του o Alex, βγαίνουν ΤΑ ΙΔΙΑ βατράχια που έχουμε συνηθίσει να ακούμε χρόνια τώρα από την "ανανεωτική" αριστερά.

... οπότε, τι νέο κομίζει ο νέος πρόεδρος; Τα πουκαμισάκια;

Δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν έχω δει.
Διατηρώ επιφυλακτικά αισιόδοξη στάση αλλά δεν έχω κρίνει τίποτε ακόμα.
Πάντως από Παπαρήγα, Παπανδρέου, Καραμανλή, Μπακογιάνναινα δεν περιμένω τίποτα και αυτό το ξέρω.
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
193
Πόντοι
5.775
Εγώ φοβάμαι ότι όλα τα χαρτιά είναι σημαδεμένα.
 

pantremenos(1)

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.478
Like
12
Πόντοι
66
Ωραίος ο νέος Αρχηγός του ΣΥΝ.
Το θέμα είναι αν θα μπορέσει να κρατήσει το κόμμα του ενωμένο;
Γιατί από ότι ξέρω Συνασπισμός διαφορετικών τάσεων.
Να μην πάρουν τα μυαλά του αέρα από τα κανάλια επειδή έχει επικοινωνιακό χάρισμα και του ρουφήξουν όλη την νεότητα γιατί στην πρώτη στραβή θα τον φάνε ζωντανό.
Δεν ανήκω στον χώρο αλλά υποστηρίζω ότι πρέπει τα κόμματα να προωθούν νέους ανθρώπους στην ηγεσία τους και στον μηχανισμό τους.
 

pantremenos(1)

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.478
Like
12
Πόντοι
66
Ανάμεσα στα ζευγάρια μπαίνει ο Τσίπρας.‏..
...
Οι επιπτωσεις απο την εκλογη Τσιπρα συνεχιζουν να συγκλονιζουν την ελληνικη κοινωνια. Εγκυροι πολιτικοι αναλυτες παρατηρουν οτι ο Τσιπρας εκτος απο τα πολιτικα ζευγαρια που ειναι σε κεντροαριστερα κομματα ηδη διεισδυει αναμεσα σε ολα τα ζευγαρια γενικως.
Πολλα ελληνικα ζευγαρια σε ολη την επικρατεια εχουν πλεον προβλημα με τον Τσιπρα λεγουν οι πολυ εγκυροι αυτοι πολιτικοι αναλυτες.
Αιτια η θραυση που κανει ο Τσιπρας σε ολες τις γυναικες ανεξαρτητως ηλικιας.
Ηδη κοριτσια 16 ετων αρχιζουν να κρεμανε αφισες Τσιπρα στα δωματια τους κατεβαζοντας τις αφισες του Μαρτακη και του Ρουβα. Ακουγεται δε οτι Ο ιδιος ο Ψινακης ζητησε να μανατζαρει και τον Τσιπρα εκτος απο τον Μαρτακη.
Επισης γυναικες καθε ηλικιας ειτε ειναι παντρεμενες ειτε εχουν απλα δεσμο και ανεξαρτητως κομματος που ψηφιζουν φερονται να λενε στους δικους τους.
Αυτο ειναι τεκνο οχι σαν και σενα, πως εισαι ετσι κανε κατι να μοιασεις στον Τσιπρα, κανε το μαλλι σου σαν τον Τσιπρα , μαθε να ντυνεσαι σαν τον Τσιπρα κλπ κλπ.
Οι ελληναρες συχτυριζουν την ωρα και την στιγμη που ο Τσιπρας εξελεγη προεδρος του ΣΥΝ αλλα εγκυρες πληροφοριες οτι στα κρυφα μελετανε το στυλ Τσιπρα και συντομα θα δουμε μια νεα μοδα να κανει θραυση στον ανδρικο ελληνικο πληθυσμο. Το στυλ Τσιπρα θα επικρατησει λενε γνωστοι στυλιστες του Κολωνακιου.
Στα κομματα (πχ στο πασοκ) ηδη ψαχνουν για ατομα να μοιαζουν στον Τσιπρα.
Η Παπαρηγα βεβαια φερεται να ειπε οτι εμεις εχουμε ανδρες κανονικους οχι φλωρους και δεν θα περασει η συντηρηση του ΣΥΝ αλλα στα κρυφα φερεται να το συζηταει.
Επιστημονες απο ολο τον κοσμο συρρεουν στην Ελλαδα για να μελετησουν το φαινομενο Τσιπρα που ανατρεπει ολα τα πολιτικα αλλα και κοινωνικα δεδομενα.
πηγη:Με διάθεση χίουμορ
 

Επισκέπτης
η δική μου άποψη είναι ότι απλά αποτελεί τον αρεστό των ΜΜΕ και απλά από εδώ και πέρα θα δείξει το κατά πόσο είναι ικανός να αποδεσμευτεί από αυτά που στην ουσία τον ανέβασαν και τον πλάσαραν σε σχέση με τον εσωκομματικό του αντίπαλο που αν και ποιο έμπειρος έχασε με μεγάλη διαφορά, όχι ότι αυτός θα είχε μια ποιο ικανή αντιπολίτευση ενάντια στα προβλήματα.
ο Τσίπρας θυμίζει λίγο Χριστόδουλο  συνθηματολογεί (τα συνθήματα είναι τσάμπα)και αυτός αλλά ο τόπος δεν έχει ανάγκη από συνθήματα ο τόπος έχει ανάγκη από μια αντιπολίτευση ουσίας που μέσα από αγώνες θα διεκδικήσει αυτό που του ανήκει.
 

Apollonia

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
48
Like
0
Πόντοι
0
Προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς προσόντα χρειάζεται ένα αρχηγός κόμματος. Υπάρχει μια θεωρητική σκέψη η οποία καταγρείται αν ρίξω μια μικρή ματιά στο πολιτικό σκηνικό του σήμερα...

Άρα δεν χρειάζεται και πολλά για να γίνεις αρχηγός κόμματος, είναι κληρονομικό συνήθως δικαίωμα που καμιά φορά (βλ. Τσίπρας) αντισταθμίζεται με εξαιρετικά πρώιμη πολιτική δραστηριοποίηση.

Αθώος μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου όμως. Έχει δικαίωμα για να δείξει την ποιότητά του.

Αν κάνει έστω και ένα βήμα ώστε η αριστερά να πάρει επιτέλους το ρυθμιστικό ρόλο για ένα κράτος με ευνοϊκότερη κοινωνική πολιτκή τότε είναι κάτι παραπάνω απο ευπρόσδεκτος.

Αν όμως πέσει στην πρακτική της ανακύκλωσης τότε μόνο τα πουκαμισά και το easy rider style πουλάει, πολύς ντόρος για το τίποτα... Σας παρουσία πάντως είναι ευχάριστος, βάλε το δίπλα στον Παπαθεμελή ή τον Πάγκαλο...

Οψόμεθα.
 

Επισκέπτης
Προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς προσόντα χρειάζεται ένα αρχηγός κόμματος. Υπάρχει μια θεωρητική σκέψη η οποία καταγρείται αν ρίξω μια μικρή ματιά στο πολιτικό σκηνικό του σήμερα...

Άρα δεν χρειάζεται και πολλά για να γίνεις αρχηγός κόμματος, είναι κληρονομικό συνήθως δικαίωμα που καμιά φορά (βλ. Τσίπρας) αντισταθμίζεται με εξαιρετικά πρώιμη πολιτική δραστηριοποίηση.

Αθώος μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου όμως. Έχει δικαίωμα για να δείξει την ποιότητά του.

Αν κάνει έστω και ένα βήμα ώστε η αριστερά να πάρει επιτέλους το ρυθμιστικό ρόλο για ένα κράτος με ευνοϊκότερη κοινωνική πολιτκή τότε είναι κάτι παραπάνω απο ευπρόσδεκτος.

Αν όμως πέσει στην πρακτική της ανακύκλωσης τότε μόνο τα πουκαμισά και το easy rider style πουλάει, πολύς ντόρος για το τίποτα... Σας παρουσία πάντως είναι ευχάριστος, βάλε το δίπλα στον Παπαθεμελή ή τον Πάγκαλο...

Οψόμεθα.
αλλος ενας μαλακας ειναι οπως και ολοι οι πολιτικοι.δε γενικευω,την πραγματικοτητα λεω
 

Apollonia

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
48
Like
0
Πόντοι
0
αλλος ενας μαλακας ειναι οπως και ολοι οι πολιτικοι.δε γενικευω,την πραγματικοτητα λεω

Δεν αποκλείεται...

Για λόγους δικαιοσύνης και μόνο του δίνω χρόνο για να δώσει τα διαπιστευτήρια του, η θητεία του δεν είναι αντιπροσωπευτική, είναι στην τοπική αυτοδιοίκηση.
 

Επισκέπτης
Δεν αποκλείεται...

Για λόγους δικαιοσύνης και μόνο του δίνω χρόνο για να δώσει τα διαπιστευτήρια του, η θητεία του δεν είναι αντιπροσωπευτική, είναι στην τοπική αυτοδιοίκηση.
το άτομο αυτό απλά αποτελεί το νέο ανάχωμα της αστικής τάξης την στιγμή που ο δικοματισμός σαν κύριος εκπρόσωπος της έχει χρεοκοπήσει.
 

Επισκέπτης
Δεν αποκλείεται...

Για λόγους δικαιοσύνης και μόνο του δίνω χρόνο για να δώσει τα διαπιστευτήρια του, η θητεία του δεν είναι αντιπροσωπευτική, είναι στην τοπική αυτοδιοίκηση.
σιγα μη τους δωσουμε και δικαιοσυνη,αυτοι μας δινουν?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom