Νέα

Θολα φαναρια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα alfreewind
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 36
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
16
Πόντοι
16
Σε πολλά καινουργια τα πλαστικα φαναρια ειναι ποιοτητα για τον πουτσον...

τα δικα μας που ειναι απο κρυσταλλο βοημιας,
δεν εχουν το παραμικρο θολωμα  :sunglasses:
 

dimk93

Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2009
Μηνύματα
3.562
Like
108
Πόντοι
16
Συνήθως συμβαίνει σε όλα τα τελευταίας δεκαετίας αυτοκίνητα που έχουν πλαστικό αντι για γυάλινο "κρύσταλλο" το οποιο θολώνει από την ηλιακή ακτινοβολία.
Μοναδική εξαίρεση να μην συμβει ειναι να σταθμεύεται το αυτοκίνητη σε στεγασμένο χώρο η να ειναι ψειρας ο ιδιοκτητης και να το "κουκουλώνει" ακόμη και όταν πάει για μπάνιο στη θάλασσα.
Και όχι δεν έγινε για λόγους κόστους αλλά επιβληθηκε για λόγους ασφαλειας των πεζών, για να μην κόβονται από τα σπασμένα γυαλιά. Προς το παρόν δεν έχει τύχει να δω μελετη που να το τεκμηριώνει αφού όπως ειπα έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που εφαρμόζεται ως μέτρο.

Σωστος!!
Αν το προβλημα ειναι μικρο,τοτε με ενα τριψιμο με απλη οδοντοκρεμα θα ειναι ενταξει.
Αν ειναι εντελως θολα,θελουν αλοιφη κ τριβειο...κ στις 2 περιπτωσεις ομως θα ξαναθολωσουν..!!
Οριστικη λυση ειναι,μετα το τριψιμο,να περαστει με βερνικι το πλαστικο,οπως γινεται μετα την βαφη!!
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
280
Πόντοι
86
Σε πολλά καινουργια τα πλαστικα φαναρια ειναι ποιοτητα για τον πουτσον...

τα δικα μας που ειναι απο κρυσταλλο βοημιας,
δεν εχουν το παραμικρο θολωμα  :sunglasses:
Έτσ! Βαρέως τύπου να'ουμε!
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
16
Πόντοι
16
Έτσ! Βαρέως τύπου να'ουμε!

:rockon:

DSC06050.jpg
 

FABOULOS

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.794
Like
6
Πόντοι
16
Συνήθως συμβαίνει σε όλα τα τελευταίας δεκαετίας αυτοκίνητα που έχουν πλαστικό αντι για γυάλινο "κρύσταλλο" το οποιο θολώνει από την ηλιακή ακτινοβολία.
Μοναδική εξαίρεση να μην συμβει ειναι να σταθμεύεται το αυτοκίνητη σε στεγασμένο χώρο η να ειναι ψειρας ο ιδιοκτητης και να το "κουκουλώνει" ακόμη και όταν πάει για μπάνιο στη θάλασσα.
Και όχι δεν έγινε για λόγους κόστους αλλά επιβληθηκε για λόγους ασφαλειας των πεζών, για να μην κόβονται από τα σπασμένα γυαλιά. Προς το παρόν δεν έχει τύχει να δω μελετη που να το τεκμηριώνει αφού όπως ειπα έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που εφαρμόζεται ως μέτρο.
Οπως αναφέρει παραπάνω και ο dimk93,σωστός!!!!
Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα....
Και εγώ είχα το ίδιο θέμα,πριν 4-5 χρόνια.Το αμάξι μου είναι του 2002 και είναι δυστυχώς μόνιμα παρκαρισμένο έξω,καθότι δεν διαθέτουμε γκαράζ...  :(
Πήγα πρώτα στην Paintbull στον Γέρακα,το βελτίωσε αρκετά,αλλά όχι όπως το περίμενα....
Υστερα το πήγα σε φαναρτζή,τα καθάρισε πολύ καλύτερα,αλλά είχαν μια πολύ μικρή θαμπάδα....
Έτσι πριν 2 χρόνια και έπειτα από ψάξιμο στο διαδίκτυο,πήγα στο Beauty Car Center της Autoglym,στα Ανω Πατήσια....Αυτοί γυαλίζουν και τις Ferrari,τουλάχιστον τότε,για τώρα δεν ξέρω...
Το αποτέλεσμα εκπληκτικό.....  :o
Έκανα τότε μαζί και επαναφορά χρώματος,γυάλισμα,κέρωμα,εσωτερικό καθαρισμό....όλα μαζί πήγαν 300 ευρώ....νομίζω καλή τιμή...το αποτέλεσμα πολύ καλό....
Τώρα στο σάιτ τους λένε για ξεθάμπωμα φαναριών από 20 ευρώ....
Το κακό με τα πλαστικά φανάρια,όπως αναφέρεις έγινε για λόγους ασφαλείας,όπως και τα γυαλιά οράσεως,είναι ότι με το τρίψιμο βγαίνει η μεμβράνη που έχει το πλαστικό και ότι θαμπώνει πιο γρήγορα μετά από την πρώτη φορά....
Προσπάθησα να ανεβάσω φωτό,αλλά δεν μπόρεσα να την κάνω μικρότερη από 530mb,από 1,5gb που ήταν...
Υπάρχει και ένα κιτ της 3Μ που έχει όλα τα υλικά μέσα....κόστος γύρω στα 35 ευρώ...
 

asianlover8

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2011
Μηνύματα
2.743
Κριτικές
21
Like
10
Πόντοι
26
η λυση ειναι μια και πανφθηνη αλιψτε με οδοντοκρεμα καλα και ξεβγαλτε
 

tay65

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
207
Like
0
Πόντοι
1
Εγώ πάντως πήγα πρόσφατα στην Carglass και τα φτιάξανε τα παιδιά μια χαρά, σαν καινούργια.
 

pezaxa

Μέλος
Εγγρ.
14 Οκτ 2012
Μηνύματα
285
Like
10
Πόντοι
1
το 1ο σκελος της ερωτησης δεν ειναι ασχετο, το δευτερο ειναι ασχετο απλα το ρωταω γιατι το εχω δει σε πολλα opel το συγκεκριμενο θεμα , ειδικα σε κατι παλια corsa

ισχυει... μετα απο καποια χρονια θαμπωνουν...ειναι λιγο φυσιλογικο,χωρις ωστοσο να αποτελει δικαιολογια!
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16
Με τον γείτονα έχουμε της ίδιας μάρκας αυτοκίνητο και μοντέλο. Το δικό μου είναι δέκα ετών και το δικό του έντεκα. Παρκάρουμε περίπου στον ίδιο χώρο. Βέβαια αλλού το κυκλοφορεί αυτός και αλλού εγώ. Στο δικό μου αυτοκίνητο δεν έχουν θαμπώσει καθόλου τα φανάρια ενώ στο δικό του τα φανάρια είναι σχεδόν άχρηστα από το θάμπωμα.
Επειδή μος κίνησε την περιέργεια ψάξαμε και βρήκαμε ότι άλλη μάρκα κατασκευής ήταν αυτά που φορούσε το δικό μου αυτοκίνητο και άλλη μάρκα το δικό του. Πρώτο χέρι είναι και τα δύο αυτοκίνητα. Αυτό που μπορεί να συμβαίνει είναι ότι οι κατασκευαστές δεν παράγουν ολοκληρωτικά τα αυτοκίνητα οι ίδιοι. Παραγγέλνουν πχ στο τάδε εργοστάσιο ανάλογα, τόσες χιλιάδες ζώνες ασφαλείας, φανάρια, τιμόνια λάστιχα κτλ.
Οπότε τα προβλήματα ωφείλονται στην κατασκευή του κάθε εξαρτήματος χωριστά. Φυσικά παίζουν ρόλο και το περιβάλλον που σταθμεύει κινείται το αυτοκίνητο αλλά και την συντήρηση που του κάνει ο κάτοχος του.

:) 
 

tay65

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
207
Like
0
Πόντοι
1
Γραψε και το κοστος ρε φιλε, μην κανεις μισες δουλειες,
49 €
Παμε για colgate.

Μου είπανε 30 το ένα 49 και τα δυο. Αλλά ξεμπέρδεψα σε μισή ωρίτσα.

Αυτά τα γιατροσόφια με οδοντόκρεμεσ κλπ δεν ξέρω αν λειτουργούν.

Χθες άκουσα σε ένα μαγαζί και το παράλογο: δεν έχουμε υγρό για τζάμια αυτοκινήτου, εγώ στο δικό μου βάζω αζαξ!!
Είπα ν' ανοιξω συζήτηση αλλα λέω αντε τώρα να εξηγείς στην κυρία με τα απορρυπαντικά για χρώμα αυτοκινήτου κλπ.

Τέλοσπάντων, ο καθένα κάνει ότι θέλει με την περιουσία του.

Με τον γείτονα έχουμε της ίδιας μάρκας αυτοκίνητο και μοντέλο. Το δικό μου είναι δέκα ετών και το δικό του έντεκα. Παρκάρουμε περίπου στον ίδιο χώρο. Βέβαια αλλού το κυκλοφορεί αυτός και αλλού εγώ. Στο δικό μου αυτοκίνητο δεν έχουν θαμπώσει καθόλου τα φανάρια ενώ στο δικό του τα φανάρια είναι σχεδόν άχρηστα από το θάμπωμα.
Επειδή μος κίνησε την περιέργεια ψάξαμε και βρήκαμε ότι άλλη μάρκα κατασκευής ήταν αυτά που φορούσε το δικό μου αυτοκίνητο και άλλη μάρκα το δικό του. Πρώτο χέρι είναι και τα δύο αυτοκίνητα. Αυτό που μπορεί να συμβαίνει είναι ότι οι κατασκευαστές δεν παράγουν ολοκληρωτικά τα αυτοκίνητα οι ίδιοι. Παραγγέλνουν πχ στο τάδε εργοστάσιο ανάλογα, τόσες χιλιάδες ζώνες ασφαλείας, φανάρια, τιμόνια λάστιχα κτλ.
Οπότε τα προβλήματα ωφείλονται στην κατασκευή του κάθε εξαρτήματος χωριστά. Φυσικά παίζουν ρόλο και το περιβάλλον που σταθμεύει κινείται το αυτοκίνητο αλλά και την συντήρηση που του κάνει ο κάτοχος του.

:) 

Αυτό είναι γνωστό πολλά πολλά χρόνια. Μόνο κινητήρες και συναρμολόγηση κάνουν τα εργαστάσια των αυτοκινητοβιομηχανιών.
Το παράλογο ήταν πριν από μερικά χρόνια που η Γερμανία συμμετείχε στους βομβαρδισμούς του ΝΑΤΟ στη Σερβία και ταυτόχρονα οι αυτοκινητάδες της δίνανε παραγγελίες για ανταλλακτικά σε Σέρβικα εργοστάσια!!!
 
OP
OP
alfreewind

alfreewind

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2012
Μηνύματα
1.230
Κριτικές
32
Like
214
Πόντοι
616
Δοκιμασα την οδοντοκρεμα....αλλα τζιφος.Ειπα μηπως και αλλα δεν εγινε τιποτα.Ισως μια μικρη βελτιωση,αλλα μαλλον πρεπει να παω καπου να το φτιαξω...
Τελος παντων σας ευχαριστω ολους.
 

AntonisA

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.297
Like
0
Πόντοι
16
ξαναδοκιμασε με αλλη οδοντοκρεμα  :2funny: και πιο πολυ ωρα

εαν πιανουν τα χερακια σου (και ακομα καλυτερα εαν εχεις τριβειο) παρε το κιτ της 3m - headlight restoration - google it ! κοστος απο 10 - 30 € στο ebay

αλλιως αρχισε να ψαχνεις για συνεργειο - το κοστος το ξερεις περιπου

ψαξε και στο forum των 4Τ για αναλογα θεματα

Σημαντικο : οτι και να κανεις απο τα παραπανω σε 6 μηνες περιπου θα ξαναθολωσουν !!! μηπως ειναι καλυτερα να ψαξεις για φαναρια με κρυσταλλο ?? εαν υπαρχουν για το αμαξι σου !
 

Thessalon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.571
Like
1.120
Πόντοι
216
ψαξε στα σαιτ που εχουνε κουπονια προσφορων, ειναι πολυ φθηνα πλεον...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom