Νέα

Θέρμανση - οικονομικοί τρόποι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα PSYXOLOGOS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 173
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

AddictedToHighHeels

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
92
Like
0
Πόντοι
0
τελικα δυσκολο να καταληξουμε.ο καθενας για το τι τον βολευει στο σπιτι του.Η πιο οικονομικη σιγουρα ειναι τα ξυλα αλλα αντε μαζευτα αντε κοφτα συν οτι πρεπει το σπιτι να το φτιαξεις απο την αρχη για να μπει καναλι σε καθε χωρο.

Για να μη γυρναω σελιδες πισω, ποσα και τι καις ?
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Για να μη γυρναω σελιδες πισω, ποσα και τι καις ?

115 τ.μ. περυσι ολη μερα θερμοπομπους στους 22 βαθμους ανοικτους και οταν εφευγα απο το σπιτι.Ημουνα μεσα με το σοβρακο και κοντομανικο και καναμε ανετα σεξ στο σαλονι γυμνοι χωρις να τουρτουριζουμε......ο λογαριασμος μου ηρθε 2750 ευρω για 6 μηνες συν πληντυρια στεγνωτηρια κτλπ.ολα μεσα.Φετος θα παιξω παλι μπλα ετσι απλα οταν φευγω θα τα κλεινω ολα και μπορει να μειωσω λιγο και την θερμοκρασια....θα το δω αυτο.
 

dimitris_ola

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2009
Μηνύματα
210
Κριτικές
1
Like
1
Πόντοι
1
σε 100τ νεοκτιστο(καλες μονωσεις,ενεργειακα τζαμια) τελευταιου οροφου,2.5 μπαλετες πελλετ ολη τη χρονια χωρις οικονομιες.ανοιχτο ολη μερα στο φουλ.285Χ2.5=712Ε σεζον.....στα μυον 1 φορα τη βδομαδα γεμισμα το συλο με πελλετ,καθαρισμα λεβητα καθε 2 με 3 γεμισματα  (20 λεπτα δουλεια για καλυτερη καυση)απολυτα ικανοποιημενος!!
 

SnakeSpir

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2005
Μηνύματα
338
Κριτικές
4
Like
61
Πόντοι
1
115 τ.μ. περυσι ολη μερα θερμοπομπους στους 22 βαθμους ανοικτους και οταν εφευγα απο το σπιτι.Ημουνα μεσα με το σοβρακο και κοντομανικο και καναμε ανετα σεξ στο σαλονι γυμνοι χωρις να τουρτουριζουμε......ο λογαριασμος μου ηρθε 2750 ευρω για 6 μηνες συν πληντυρια στεγνωτηρια κτλπ.ολα μεσα.Φετος θα παιξω παλι μπλα ετσι απλα οταν φευγω θα τα κλεινω ολα και μπορει να μειωσω λιγο και την θερμοκρασια....θα το δω αυτο.

Σαν πολλα δεν ειναι; Μηπως έχεις και το χαράτσι μέσα στο νούμερο που λες;
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.929
Κριτικές
26
Like
2.317
Πόντοι
6.955
Λοιπόν κατάφερα και τράβηξα φωτογραφίες με το κινητό τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κλιματιστικού μου θέλω την βοήθεια κάποιου γνωρίζοντα να τα ερμηνεύσω.
- max input power:2300W
- cooling capacity: 4500W
- heating capacity: 4800W
- rated input power cooling:1750W
- rated input power heating: 1700W

Ποιός ξέρει να μου πεί πόσα W καίει την ώρα το εργαλείο για να κάνω τους υπολογισμούς μου?
 

ks(1)

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Οκτ 2010
Μηνύματα
294
Κριτικές
21
Like
352
Πόντοι
1.505
Λοιπόν κατάφερα και τράβηξα φωτογραφίες με το κινητό τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κλιματιστικού μου θέλω την βοήθεια κάποιου γνωρίζοντα να τα ερμηνεύσω.
- max input power:2300W
- cooling capacity: 4500W
- heating capacity: 4800W
- rated input power cooling:1750W
- rated input power heating: 1700W

Ποιός ξέρει να μου πεί πόσα W καίει την ώρα το εργαλείο για να κάνω τους υπολογισμούς μου?

Το κλιματιστικο να ξερεις τραβαει παντα περισσοτερο οταν δουλευει στη θερμανση.Τωρα η μεγιστη καταναλωση που έχει αν ειναι inverter ειναι 4800W.Αν δεν ειναι inverter δουλευει συνεχεια στα 4800W δηλαδη καιει 20-21Α.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
759
Πόντοι
146
Αλλο πράγμα εννοούσα καπνίζει ίσως να μην το εξέφρασα σωστά.
Ο καπνός μετά απο λίγα λεπτά λειτουργίας του αναμένου τζακιού δεν φέυγει προς τα επάνω συσσωρεύεται στο τζάκι και μυρίζει το σαλόνι. Εχει τύχει να δω τον καπνό να στροβιλίζει και αντί να φεύγει στην ατμόσφαιρα να γυρνάει μέσα στο σαλόνι! Μπορεί να φταίει το μικρό μήκος καμινάδας μπορεί το γεγονός οτι όλες οι καμινάδες της πολυκατοικίας είναι στο ίδιο ύψος.
Μηπως δεν εχει να τραβηξει απο καπου αερα;ΔΟκιμασε να αφησεις ενα παραθυρο λιγο ανοιχτο.
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
92
Πόντοι
376
Ενα καλοριφερ λαδιου 2500 w αρκει για 30 m2 τι λετε;
 

ks(1)

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Οκτ 2010
Μηνύματα
294
Κριτικές
21
Like
352
Πόντοι
1.505
Ενα καλοριφερ λαδιου 2500 w αρκει για 30 m2 τι λετε;

Αρκει, απλα να ξερεις οτι θα πρεπει να μη το δουλευεις πολυ ωρα στο τερμα γιατι μπορει ή να σου χαλασει ή να παρεις καμια φωτια.Καλο ειναι ολες οι ηλεκτρικες συσκευες να δουλευουν μεχρι τα 3/4 της ισχυς τους.
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
να σας πω εγω τη λυση αν και δεν με συμφαιρει γιατι θα εχω ανταγωνηστες
λοιπον εχω βαλει στο σπιτι ξυλοσομπα παρα πολλυ καλη και αν πιανουν τα χερια σας την εγκαθιστατε ανετα πανευκολα κανετε μια τρυπα στο τοιχο με σφυτι και καλεμι βγαζετε τα μπουρια και μια χαρα

τωρα παμε στο καυσιμο τον ιουνιο μηνα που δεν υπαρχει ανταγωνισμος παω σε μεγαλο πολυκαταστημα ηλεκτρικων ειδων και τους λεω οτι θα παιρνω τις παλετες και αυτοι χαιροντε γιατι τα πετανε και ειναι δουλεια που κανω εγω τσαμπα και εγω εχω καυσιμο για το χειμωνα συν οτι εχω φιλο εναν τυπο που εχει ξυλουργιο και μου δινει οτι ρεταλια του περισευουν τα βαζω για προσαναμα ε βαλε και τις αυλης τα κλαδια βαλε και κανα παλιο επιπλο απο τυ γυρω γειτονια μια χαρα την εχω βγαλει τωρα 2 χειμωνας αγοραζοντας μονο 3/10 του κυβικου σε ξυλα ουτε 100€ κοστος βεβαια μαυριζει ολος ο ουρανος αλλα τι να κανουμε καπως πρεπει να ζεσταθουμε

α ξεχασα να πω βαζω και καρβουνα μεσα τρομερη θερμανση και φτηνα
 

omorfoulis

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2007
Μηνύματα
2.371
Like
9
Πόντοι
16
να σας πω εγω τη λυση αν και δεν με συμφαιρει γιατι θα εχω ανταγωνηστες
λοιπον εχω βαλει στο σπιτι ξυλοσομπα παρα πολλυ καλη και αν πιανουν τα χερια σας την εγκαθιστατε ανετα πανευκολα κανετε μια τρυπα στο τοιχο με σφυτι και καλεμι βγαζετε τα μπουρια και μια χαρα

τωρα παμε στο καυσιμο τον ιουνιο μηνα που δεν υπαρχει ανταγωνισμος παω σε μεγαλο πολυκαταστημα ηλεκτρικων ειδων και τους λεω οτι θα παιρνω τις παλετες και αυτοι χαιροντε γιατι τα πετανε και ειναι δουλεια που κανω εγω τσαμπα και εγω εχω καυσιμο για το χειμωνα συν οτι εχω φιλο εναν τυπο που εχει ξυλουργιο και μου δινει οτι ρεταλια του περισευουν τα βαζω για προσαναμα ε βαλε και τις αυλης τα κλαδια βαλε και κανα παλιο επιπλο απο τυ γυρω γειτονια μια χαρα την εχω βγαλει τωρα 2 χειμωνας αγοραζοντας μονο 3/10 του κυβικου σε ξυλα ουτε 100€ κοστος βεβαια μαυριζει ολος ο ουρανος αλλα τι να κανουμε καπως πρεπει να ζεσταθουμε

α ξεχασα να πω βαζω και καρβουνα μεσα τρομερη θερμανση και φτηνα

τύπε μολύνεις το περιβάλλον έτσι και δημιουργείς αιθαλομίχλη


image hosting
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
να σας πω εγω τη λυση αν και δεν με συμφαιρει γιατι θα εχω ανταγωνηστες
λοιπον εχω βαλει στο σπιτι ξυλοσομπα παρα πολλυ καλη και αν πιανουν τα χερια σας την εγκαθιστατε ανετα πανευκολα κανετε μια τρυπα στο τοιχο με σφυτι και καλεμι βγαζετε τα μπουρια και μια χαρα

τωρα παμε στο καυσιμο τον ιουνιο μηνα που δεν υπαρχει ανταγωνισμος παω σε μεγαλο πολυκαταστημα ηλεκτρικων ειδων και τους λεω οτι θα παιρνω τις παλετες και αυτοι χαιροντε γιατι τα πετανε και ειναι δουλεια που κανω εγω τσαμπα και εγω εχω καυσιμο για το χειμωνα συν οτι εχω φιλο εναν τυπο που εχει ξυλουργιο και μου δινει οτι ρεταλια του περισευουν τα βαζω για προσαναμα ε βαλε και τις αυλης τα κλαδια βαλε και κανα παλιο επιπλο απο τυ γυρω γειτονια μια χαρα την εχω βγαλει τωρα 2 χειμωνας αγοραζοντας μονο 3/10 του κυβικου σε ξυλα ουτε 100€ κοστος βεβαια μαυριζει ολος ο ουρανος αλλα τι να κανουμε καπως πρεπει να ζεσταθουμε

α ξεχασα να πω βαζω και καρβουνα μεσα τρομερη θερμανση και φτηνα

πας καλα? :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: καις σομπα στην Αθηνα π εχει 5 βαθμους πανω απο Βορεια Ελλαδα π ειμαστε εμεις?
δν χρειαζεστε θερμανση εκει,αντε κανα κλιματιστικο
 

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
να σας πω εγω τη λυση αν και δεν με συμφαιρει γιατι θα εχω ανταγωνηστες
λοιπον εχω βαλει στο σπιτι ξυλοσομπα παρα πολλυ καλη και αν πιανουν τα χερια σας την εγκαθιστατε ανετα πανευκολα κανετε μια τρυπα στο τοιχο με σφυτι και καλεμι βγαζετε τα μπουρια και μια χαρα

τωρα παμε στο καυσιμο τον ιουνιο μηνα που δεν υπαρχει ανταγωνισμος παω σε μεγαλο πολυκαταστημα ηλεκτρικων ειδων και τους λεω οτι θα παιρνω τις παλετες και αυτοι χαιροντε γιατι τα πετανε και ειναι δουλεια που κανω εγω τσαμπα και εγω εχω καυσιμο για το χειμωνα συν οτι εχω φιλο εναν τυπο που εχει ξυλουργιο και μου δινει οτι ρεταλια του περισευουν τα βαζω για προσαναμα ε βαλε και τις αυλης τα κλαδια βαλε και κανα παλιο επιπλο απο τυ γυρω γειτονια μια χαρα την εχω βγαλει τωρα 2 χειμωνας αγοραζοντας μονο 3/10 του κυβικου σε ξυλα ουτε 100€ κοστος βεβαια μαυριζει ολος ο ουρανος αλλα τι να κανουμε καπως πρεπει να ζεσταθουμε

α ξεχασα να πω βαζω και καρβουνα μεσα τρομερη θερμανση και φτηνα

Τύπε βάλε και κανένα λάστιχο να κάψεις !
tire-fire21.jpg

 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.740
Κριτικές
183
Like
3.098
Πόντοι
8.535
οι παλετες ειναι απο σανιδια,τα οποια ως γνωστον καπνιζουν του πουστη,...ακομη κ σαν προσαναμα βρωμανε....
τωρα για παλια επιπλα -που κατα βαση ηταν απο φορμαϊκα-να καιγονται σε σομπες κτλ ,ασχολιαστο.... :S :S
ακομη κ απο φορμαϊκα να μην ειναι, ολα εχουν λουστρα πανω πολυεστερικα ή πολυουρεθανης...
 

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
πας καλα? :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: καις σομπα στην Αθηνα π εχει 5 βαθμους πανω απο Βορεια Ελλαδα π ειμαστε εμεις?
δν χρειαζεστε θερμανση εκει,αντε κανα κλιματιστικο

Τύπε όλος ο κόσμος εδώ πέρισυ και πρόπερσυ σόμπα έκαιγε. Θυμάμαι κάτι σαββατοκύριακα που έβγαινες το βράδυ από το σπίτι και δεν έβλεπες μπροστά σου από την καπνίλα... άσε η βρώμα  :headbang:

Και μιλάω για Αθήνα μέσα στις πολυκατοικίες, όχι σε κάποιο προάστιο !

Όλοι είχανε πάρει σομπες και καίγανε ότι ναναι σαν τον τύπο hippoaki :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom