Νέα

Tablet PC, χρήσιμο μηχάνημα ή αξεσουάρ για fashion victims?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jaygatsby
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 79
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
όχι, βάζουμε μέσα και τα σαμσούνγκια, και τα λενόβια και τα σόνια άμα λάχει ναούμ.

τότε υπάρχουν λύσεις hybrid, οι οποίες καλύπτουν πάρα πολλές ανάγκες και οι οποίες λύσεις σε καμία περίπτωση δεν χαρακτηρίζονται ως αξεσουάρ για θύματα
 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
Τα ταμπλετ πισι ειναι πολλαπλως χρησιμα για πολλους
Αλλος θελει να εχει μερικα βιβλια και ιντερνετ μαζι του
Αλλος να εχει μερικα βιντεο η ταινιες
Αλλος εφαρμογες για οτιδηποτε


Γενικως τα ταμπλετ συνδιαζουν επαγγελματισμο και ψυχαγωγια διασκεδαση και εννημερωση ....

Αυτο που πραγματικα θα απογειωσει τα ταμπλετ ειναι το office της microsoft που θα ξεκινησει να διανεμεται απο το 2014 συμφωνα με ανακοινωση της microsoft....

υπαρχουν ηδη προγραματα τυπου office στα tablet και τα smartfhone....εγω βασικα εχω smartphone και το θεωρω καλυτερο απο ολα ...ειναι μικρο σχετικα και το βαζεις σε μια τσεπη....ειναι τηλεφωνο...μπαινεις ιντερνετ ...εχει καμερα και φωτογραφικη μαζι ,σε αναλυσεις τρελές....το βαζεις για gps αν χαθεις ή ψαχνεις κατι.....και απο εκει και περα οτι θελεις κανείς απο αποψη επαγγελματισμου(ραντεβου-προγραμματισμος εργασιων-office και αποθηκευση εγγραφων office για να τα εχεις μαζι σου οπου και να εισαι-κλπ κλπ κλπ) ...απο εκει και περα για ολα τα παραπανω βασικα που ειναι ολα σε ενα ,νομιζω οτι αξιζει και με το παραπανω....με την υπαρχουσα ψηφιακη τεχνολογια,πλεον δεν κουβαλας φωτογραφικη μηχανη,καμερα,λαπτοπ,gps ξεχωριστα ....πας διακοπες καπου για παραδειγμα,και δε χρειαζεται να εχεις 5 συσκευες μαζι .......για το tablet ομως θα συμφωνησω οτι ειναι λιγο must για να εχει καποιος εκτος και αν ειναι η δουλεια του τετοια και θελει κατι ελαφρυ χωρις πολλα αξεσουαρ για να σερνει!!!
 

alexm4n

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
9.036
Κριτικές
61
Like
14
Πόντοι
1.366

Συνημμένα

  • 0screen-shot-2013-04-03-at-10-44-50-am.png
    0screen-shot-2013-04-03-at-10-44-50-am.png
    62,8 KB · Εμφανίσεις: 51

Afroditih

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2013
Μηνύματα
34
Like
0
Πόντοι
0
Προσωπικα θελω να παρω το ipad. Πολυ ομορφο αλλα δυστυχως πανακριβο .. :(
 

Dragoon

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουν 2011
Μηνύματα
308
Κριτικές
7
Like
77
Πόντοι
1
    Τίθεται θέμα του τι λές "σοβαρή δουλειά". Όποιος κάνει ότι δουλεύει Autocad σε οτιδήποτε άλλο εκτός από desktop είναι αστείος. Ένα στέλεχος όμως που η δουλειά του έιναι να είναι σε 5-6 meetings την ημέρα και να ταξιδεύει, το θεωρεί πολύ σοβαρό να έχει ενημέρωση για το τι πρέπει να κάνει μετα (και τι πρέπει να ξέρει για την συγκεκριμένη σύσκεψη, που μπορεί να ήρθε από την έρευνα αγοράς την ώρα που αυτός ήταν στο αεροπλάνο). Και με το ελάχιστο δυνατό βάρος.

++++1
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
τα τάμπλετ βγήκανε για τους χαζούς.

η εξέλιξη του κινητού και του pda είναι το smartphone και ειδικά όταν αυτά κυμαίνονται από 2.5" έως και 5.3" ίντσες τι να το κάνεις το τάμπλετ; να συμπληρώσεις τη συλλογή;

το τάμπλετ βγήκε σαν το πάντρεμα νετμπουκ και smartphone αλλά δεν καλύπτει καμία από τις 2 κατηγορίες.

1ον, αυτός που  θέλει να διαβάσει ένα βιβλίο παίρνει ένας e-book reader με ένα μήνα αυτονομία και διαβάζει ακόμα και μέρα μεσημέρι κάτω από τον ήλιο,
2ον, αυτός που θέλει να διαβάζει/γράφει μέιλ, να διαβάζει αναφορές για τη δουλειά του κ.ο.κ. έχουν βγει τα μεγάλα smartphones για να κουβαλάει μεν μία συσκευή 5" αλλά ΜΙΑ και όχι 2 μία 4" το smartphone και μία άλλη 7"-9" το tablet.
3ον, αυτός που θέλει να τρέχει εφαρμογές παίρνει το λαπτοπ μαζί του γιατί όλα τα επαγγελματικά προγράμματα από cad,ide,ise κ.ο.κ. τρέχουν σε x86 συστήματα, απαιτούν συχνά πόρους και δεν είναι συμβατά με ούτε με τις εκδόσεις για άλλα λειτουργικά Linux/windows/macos πόσο δε μάλλον όταν αλλάζει και η αρχιτεκτονική και κόβονται οι υπηρεσίες του λειτουργικό στο μέγιστο.

τώρα θα μου πει κάποιος, ποιος βάζει στο αυτί του ένα 5" smartphone, είναι γελοίο θέαμα.... ενώ το να τραβάς φωτογραφίες με ένα πλακάκι 9" είναι απόλυτα φυσιολογικό;

θα δικαιολογήσω κάποιον για την αγορά tablet για επαγγελματική χρήση όταν θα αγοράσει ένα x86 tablet. τα άλλα είναι απλά συσκευές 1-2 βασικών μισθών για να παίζουν τα υποείδη angry birds και να τατιανίζουν στο facebook.
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
τα τάμπλετ βγήκανε για τους χαζούς.

η εξέλιξη του κινητού και του pda είναι το smartphone και ειδικά όταν αυτά κυμαίνονται από 2.5" έως και 5.3" ίντσες τι να το κάνεις το τάμπλετ; να συμπληρώσεις τη συλλογή;

το τάμπλετ βγήκε σαν το πάντρεμα νετμπουκ και smartphone αλλά δεν καλύπτει καμία από τις 2 κατηγορίες.

1ον, αυτός που  θέλει να διαβάσει ένα βιβλίο παίρνει ένας e-book reader με ένα μήνα αυτονομία και διαβάζει ακόμα και μέρα μεσημέρι κάτω από τον ήλιο,
2ον, αυτός που θέλει να διαβάζει/γράφει μέιλ, να διαβάζει αναφορές για τη δουλειά του κ.ο.κ. έχουν βγει τα μεγάλα smartphones για να κουβαλάει μεν μία συσκευή 5" αλλά ΜΙΑ και όχι 2 μία 4" το smartphone και μία άλλη 7"-9" το tablet.
3ον, αυτός που θέλει να τρέχει εφαρμογές παίρνει το λαπτοπ μαζί του γιατί όλα τα επαγγελματικά προγράμματα από cad,ide,ise κ.ο.κ. τρέχουν σε x86 συστήματα, απαιτούν συχνά πόρους και δεν είναι συμβατά με ούτε με τις εκδόσεις για άλλα λειτουργικά Linux/windows/macos πόσο δε μάλλον όταν αλλάζει και η αρχιτεκτονική και κόβονται οι υπηρεσίες του λειτουργικό στο μέγιστο.

τώρα θα μου πει κάποιος, ποιος βάζει στο αυτί του ένα 5" smartphone, είναι γελοίο θέαμα.... ενώ το να τραβάς φωτογραφίες με ένα πλακάκι 9" είναι απόλυτα φυσιολογικό;

θα δικαιολογήσω κάποιον για την αγορά tablet για επαγγελματική χρήση όταν θα αγοράσει ένα x86 tablet. τα άλλα είναι απλά συσκευές 1-2 βασικών μισθών για να παίζουν τα υποείδη angry birds και να τατιανίζουν στο facebook.

είσαι υπερβολικός...
 

fantaros25

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.589
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
16
εγω πηρα ενα πολυ φτηνο ταμπλετ, και το χω κυριως για το χεσιμο... τα χει βγαλει τα λεφτα του...
 

fantaros25

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.589
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
16
δεν εχει παραστει τετοια αναγκη αδερφε...
 

sanexxx69

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2012
Μηνύματα
2.090
Κριτικές
24
Like
594
Πόντοι
326
Προσωπικα θελω να παρω το ipad. Πολυ ομορφο αλλα δυστυχως πανακριβο .. :(

i pay ... πολυ διαφημισμενο μηλαρακι πολλα λεφτα για το τιποτα.

εγω εχω ενα κινητο 5 ιντσων (με 200ευρω καθαρισες)  ιντερνετ παντου φουλ και ασε αλλους να σκανε 600-700 για iphone και μλκς
τελος εχω και ενα ταμπλετ 10 ιντσων για να κανω οτι δεν μπορω με το κινητο
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.991
Κριτικές
1
Like
690
Πόντοι
96
Τα ταμπλετ ειναι για το μπουτσο!!! Κανουν οτι κανει ενα κινητο απλα εχουν μεγαλυτερη οθονη και δεν παιρνουν τηλεφωνο!
Τραβηξτε παρτε ενα λαπτοπ με 500ε με επεξεργαστη i5 να κανετε παπαδες!!!

και φυσικα... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ APPLE!!!!  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
κατα τη γνωμη μου το iphone ipad ipod tablet ειναι καθαρα για μουρη και τιποτα αλλο ασε που ζητανε 500€ για ενα ταμπλετ και 800€ για το καινουργιο iphone ρε πατε καλα ρε ελεος


δωστε 500€ για ενα λαπτοπ και βαλτε ασυρματο ιντερνετ και με αυτο κανετε παπαδες μα παπαδες skype download web serf και οτι μπορειτε να φανταστειτε αλλα πως θα πουλαμε μουρη καλητερα
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Συμφωνω με τους προγραφαντες...τις δυνατοτητες του 10'' λαπτοπ δεν μπορει να τις χτυπησει κανενα 7-9'' ταμπλετ...

Oμως ενα ταμπλετ ειναι πολυ πιο ευκολο στον χειρισμο..πχ θελεις να γραψεις μια σημειωση, να δεις το προγραμμα σου, να συνδεθεις στο wi fi, να διαβασεις κατι εν στα γρηγορα ή σ' ενα καφε...

To laptop σ αυτες τις περιπτωσεις ειναι δυσκολο στον χειρισμο του..
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.991
Κριτικές
1
Like
690
Πόντοι
96
Συμφωνω με τους προγραφαντες...τις δυνατοτητες του 10'' λαπτοπ δεν μπορει να τις χτυπησει κανενα 7-9'' ταμπλετ...

Oμως ενα ταμπλετ ειναι πολυ πιο ευκολο στον χειρισμο..πχ θελεις να γραψεις μια σημειωση, να δεις το προγραμμα σου, να συνδεθεις στο wi fi, να διαβασεις κατι εν στα γρηγορα ή σ' ενα καφε...

To laptop σ αυτες τις περιπτωσεις ειναι δυσκολο στον χειρισμο του..

Σωστος! Αλλα για τετοιες δουλειες για να δεις κατι στα γρηγορα κλπ μπορουν να γινουν και απο την οθονιτσα του κινητου  ;)

ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ  :s&m_3:
 

Dragoon

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουν 2011
Μηνύματα
308
Κριτικές
7
Like
77
Πόντοι
1
Sorry για το (σχεδόν) off-topic, αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ....  :2funny: :2funny:
 

Συνημμένα

  • iCoffee.jpg
    iCoffee.jpg
    40,2 KB · Εμφανίσεις: 38

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
874
Πόντοι
96
Κάνει πολλά, μέχρι και ψηφιακή τηλεόραση παίζει και εκπομπές γράφει στην sd κάρτα (δυστυχώς χωρίς δυνατότητα προγραμματισμού εγγραφής- ίσως σε επόμενη version)

Χρήσεις (όταν δεν είμαι στο deskop)
mail,σερφάρισμα,ebooks,skype, πρόσβαση streaming (ιντερνετ ή δίκτυο) στις ταινίες/μουσική μου (ναι όπου έχει ιντερνετ έχω πρόσβαση στη συλλογή μου), συνδέεται στην tv με hdmi και την κάνει smart (λύση καλύτερη και φθηνότερη από την αγορά smart tv) έτσι βλέπω ταινίες στο υπνοδωμάτιο χωρίς να κουβαλάω δίσκους κλπ, τηλεόραση στη βεράντα

Η θήκη με το ενσωματωμένο πληκτρολόγιο 15€, το στυλό για την οθόνη 8€ (είναι δύσκολο σε 7άρα να χρησιμοποιείς δάχτυλο), το tablet αγοράστηκε τον Νοέμβριο του 12 πρός 200 €

Προτίμησα 7άρι λόγω mobility. Τα 10άρια μου πέφτουν μεγάλα και βαριά.

Επόμενες δοκιμές: το gps και εγκατάσταση εφαρμογής text to speech (tts) να μου διαβάζει/απαγγέλει τα pdf και τα ebooks :)

Χρήσιμο μηχάνημα ή αξεσουάρ?
 

Συνημμένα

  • tablet.JPG
    tablet.JPG
    191,9 KB · Εμφανίσεις: 41

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
280
Πόντοι
86
Τα ταμπλετ ειναι για το μπουτσο!!! Κανουν οτι κανει ενα κινητο απλα εχουν μεγαλυτερη οθονη και δεν παιρνουν τηλεφωνο!
Τραβηξτε παρτε ενα λαπτοπ με 500ε με επεξεργαστη i5 να κανετε παπαδες!!!

και φυσικα... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ APPLE!!!!  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
ΠΟΥΣΤαλέκος  :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom