Νέα

Σκάκι - -Chess

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 682
  • Εμφανίσεις 29K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Σας αρέσει το σκάκι;

  • Πωρωση

    Ψήφοι: 40 23,4%
  • Ναι παιζω που και που

    Ψήφοι: 91 53,2%
  • Καλο αλλα βαρετο

    Ψήφοι: 27 15,8%
  • Μαλακια

    Ψήφοι: 8 4,7%
  • Δεν εχω παιξει , δεν ξερω

    Ψήφοι: 5 2,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    171

Sfirihti klania

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2012
Μηνύματα
400
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
το ξέρω ρε τύπε, γι αυτό και μας γαμάνε οι υπολογιστές,
πάντως σε 2-3 σαιτ που έχω παίξει το 1600+ ELO το πιανα εύκολα
είχα και κάτι νίκες σε 1800ρηδες με ματ (όχι χρόνο)

δε λέω ότι είμαι καλός, απλά δεν είμαι εύκολος αντίπαλος


Αν τυχον που μαλλον δεν εισαι διαβασμενος σκακιστικα καλα,τοτε ειτε εισαι ταλενταρα ειτε
ο 1800 αρης που πηρες ηταν μυρωδιας! :2funny:
Γραψου σε συλλογο και εκει θα μαθεις για τα ελο, στο ιντερνετ οτι θελουν λενε! :grin:
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
κάποιος που ξέρει, μπορεί να μου πει γιατί ο Κάρλσεν αποσύρθηκε από τη διεκδίκηση του παγκόσμιου τίτλου;
 

Sfirihti klania

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2012
Μηνύματα
400
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
ένα είναι το παιχνίδι ;) δείτε εδώ τον τύπο πώς σκέφτεται τι ζαριά πρέπει να φέρει για να κάνει πόρτα :rockon:
57131-Lesvos-Tavli.jpg


ΟΚ,αυτο ειναι αλλη καυλα!Πορτες,φευγα,πλακωτο και τα ρεστα!
Πινεις ουζο και μολις σηκωνεσαι πεφτεις!
Ολα μεσα τα εχει! :grin:
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
ΟΚ,αυτο ειναι αλλη καυλα!Πορτες,φευγα,πλακωτο και τα ρεστα!
Πινεις ουζο και μολις σηκωνεσαι πεφτεις!
Ολα μεσα τα εχει! :grin:

μπαίνει η μαμά στο δωμάτιο των παιδιών, βλέπει το ένα να έχει περασμένο καπέλο το τάβλι στο κεφάλι και ρωτάει "ποιος κέρδισε";
 

Επισκέπτης
Αν τυχον που μαλλον δεν εισαι διαβασμενος σκακιστικα καλα,τοτε ειτε εισαι ταλενταρα ειτε
ο 1800 αρης που πηρες ηταν μυρωδιας! :2funny:
Γραψου σε συλλογο και εκει θα μαθεις για τα ελο, στο ιντερνετ οτι θελουν λενε! :grin:

τύπε και ο αρχηγός της ομάδας μου, πανελλήνιας εμβέλειας σκακιστής (πρέπει να χε πάνω από 2000 ΕΛΟ) με σεβόταν στο παίξιμο, παρότι 1-2 φορές που παίξαμε με πήρε.
Γενικά δεν είμαι διαβασμένος (μόνο ισπανική και ιταλική πρόλαβα μελέτησα, σ ένα βιβλίο του Σιαπέρα το 1993  :cheesy:) αλλά παίζω με πολύ έμπνευση...
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
τύπε και ο αρχηγός της ομάδας μου, πανελλήνιας εμβέλειας σκακιστής (πρέπει να χε πάνω από 2000 ΕΛΟ) με σεβόταν στο παίξιμο, παρότι 1-2 φορές που παίξαμε με πήρε.
Γενικά δεν είμαι διαβασμένος (μόνο [size=17pt]ισπανική[/size] και ιταλική πρόλαβα μελέτησα, σ ένα βιβλίο του Σιαπέρα το 1993  :cheesy:) αλλά παίζω με πολύ έμπνευση...

φίλε την ισπανική την έχω μελετήσει κι εγώ. Εσύ τι από τα 2 προτιμάς; Ισπανική ή footjob?
 

Sfirihti klania

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2012
Μηνύματα
400
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
τύπε και ο αρχηγός της ομάδας μου, πανελλήνιας εμβέλειας σκακιστής (πρέπει να χε πάνω από 2000 ΕΛΟ) με σεβόταν στο παίξιμο, παρότι 1-2 φορές που παίξαμε με πήρε.
Γενικά δεν είμαι διαβασμένος (μόνο ισπανική και ιταλική πρόλαβα μελέτησα, σ ένα βιβλίο του Σιαπέρα το 1993  :cheesy:) αλλά παίζω με πολύ έμπνευση...


Α μπραβο,τωρα μιλας για ανοιγματα,πριν δεν ειπες τιποτα και γι αυτο και το συμπερασμα μου. :grin:
Παντως η καλυτερη απαντηση στο ε4 ειναι το ε5 και αυτο δεν θα αλλαξει ποτε μαλλον!

Σιαπερας Τριανταφυλλος,καλος ανθρωπος,εχει γραψει τα καλυτερα βιβλια για σωστη ριζα εκμαθησης.
Πεθανε το 94,οτι εκανε το εκανε καλα,πολλους προβληματισμους ειχε αλλα και καλες λυσεις,επαιζε και τυφλα παρτιδες.
Αντεχε μεχρι 6 ετσι,εγω 1 με το ζορι!
Απεχω πολυ απο αυτον!Ουφ,κουραστηκα και θυμηθηκα πολλα,ωρα για πορνιασμα! :grin:
 

Επισκέπτης
Α μπραβο,τωρα μιλας για ανοιγματα,πριν δεν ειπες τιποτα και γι αυτο και το συμπερασμα μου. :grin:
Παντως η καλυτερη απαντηση στο ε4 ειναι το ε5 και αυτο δεν θα αλλαξει ποτε μαλλον!

Σιαπερας Τριανταφυλλος,καλος ανθρωπος,εχει γραψει τα καλυτερα βιβλια για σωστη ριζα εκμαθησης.
Πεθανε το 94,οτι εκανε το εκανε καλα,πολλους προβληματισμους ειχε αλλα και καλες λυσεις,επαιζε και τυφλα παρτιδες.
Αντεχε μεχρι 6 ετσι,εγω 1 με το ζορι!
Απεχω πολυ απο αυτον!Ουφ,κουραστηκα και θυμηθηκα πολλα,ωρα για πορνιασμα! :grin:

τύπε και το πόρνιασμα είναι μια παρτίδα σκάκι στη σκακιέρα της Φυλής ή της Συγγρού
Γρήγορη παρτίδα στη Φυλής, κανονική στη Συγγρού  :grin:
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
25.707
Κριτικές
178
Like
40.689
Πόντοι
21.896
xm σκακι οπως λεμε μαγκνους ο νεος γκραν μαστερ στα 23 χρονια σπαει ολα τα κοντερ η ο απολυτος γκερυ κασπαροβ
σημερα επαιτιος ων αγωνων με τον υπολογιστη ντιπ μπλου!!!!!
ηταν στο μακρινο 1985 οταν ο εγω μικρος πηγαινα σκακι και μας εδειξαν στον ομιλο την τελευταια παρτιδα του γκερυ με τον καρποβ  σσ πρωην παγκοσμιο οπου αυτη ειναι η περιφημη σικελιανη αμυνα η σικελικη!! σεμιναρια πως την επαιξε ο γκαρυ βεβαιο ολοι τον κατηγορουσαν οτι επαιζε σπαστικη αμυνα ωσπου σον 30ο αγωνα νομιζω κανειτο μοναδικο σε τρεις κινησεις απο σικελικη αμυνα κανει την γνωστη γκασπαρικη επιθεση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ψαχνω να την βρω στο youtube αλλα δεν μπορω!!
μετα τα εβαλε με εναν υπολογιστη της IBM οπου σαν σημερα οπως ειδατε στην ετ1 ειναι η επαιτιος του αγωνα οπου ο γκαρυ νικησε με 4-2 τον υπολογιστη και μετα εχασε 3-2 αλλα η IBM  δεν του εδωσε ρεβανσ γιατι πολυ απλα ηξερε οτι ο γκαρυ κασπαροβ ειναι ανθρωπος και μαθαινει απο τα λαθη του ενω το pc οχι!!!!!!!!!!
ο pc ekane σε ενα δευτερολεπτο σκεφτοταν 20000000 κινησεις!!!!!!αλλα δεν ειχε την ικανοτητα του ψαρεματος που εχει ο ανθρωπος
α και κατια ακομα στο σχεδιασμο του IBM DEEP BLUE ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΗΤΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΓΚΑΡΥ
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
25.707
Κριτικές
178
Like
40.689
Πόντοι
21.896
xm σκακι οπως λεμε μαγκνους ο νεος γκραν μαστερ στα 23 χρονια σπαει ολα τα κοντερ η ο απολυτος γκερυ κασπαροβ
σημερα επαιτιος ων αγωνων με τον υπολογιστη ντιπ μπλου!!!!!
ηταν στο μακρινο 1985 οταν ο εγω μικρος πηγαινα σκακι και μας εδειξαν στον ομιλο την τελευταια παρτιδα του γκερυ με τον καρποβ  σσ πρωην παγκοσμιο οπου αυτη ειναι η περιφημη σικελιανη αμυνα η σικελικη!! σεμιναρια πως την επαιξε ο γκαρυ βεβαιο ολοι τον κατηγορουσαν οτι επαιζε σπαστικη αμυνα ωσπου σον 30ο αγωνα νομιζω κανειτο μοναδικο σε τρεις κινησεις απο σικελικη αμυνα κανει την γνωστη γκασπαρικη επιθεση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ψαχνω να την βρω στο youtube αλλα δεν μπορω!!
μετα τα εβαλε με εναν υπολογιστη της IBM οπου σαν σημερα οπως ειδατε στην ετ1 ειναι η επαιτιος του αγωνα οπου ο γκαρυ νικησε με 4-2 τον υπολογιστη και μετα εχασε 3-2 αλλα η IBM  δεν του εδωσε ρεβανσ γιατι πολυ απλα ηξερε οτι ο γκαρυ κασπαροβ ειναι ανθρωπος και μαθαινει απο τα λαθη του ενω το pc οχι!!!!!!!!!!
ο pc ekane σε ενα δευτερολεπτο σκεφτοταν 20000000 κινησεις!!!!!!αλλα δεν ειχε την ικανοτητα του ψαρεματος που εχει ο ανθρωπος
α και κατια ακομα στο σχεδιασμο του IBM DEEP BLUE ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΗΤΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΓΚΑΡΥ
ΟΣΟ για τον μαγκνους μαλλον θα κανονιστει παρτιδα στο τελουσ του χρονου με τον γκαρυ
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
25.707
Κριτικές
178
Like
40.689
Πόντοι
21.896
και το τελευταιο για τον γκαρυ κασπαροβ οταν τον ρωτησαν για τις βασικες διαφορες του ντιπ μπλου και του ανθρωπου αυτος ειπε....
η βασικοτερη διαφορα ειναι οτι με ενα ανθρωπο αντιπαλο μπορει μετα να πας για καμια βοτκα ενω με τον υπολογιστη οχι!!!!
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
25.707
Κριτικές
178
Like
40.689
Πόντοι
21.896
kai epeσης σκεφτεται να κατεβει και για προεδρος της ρωσσιας απο οσο ξερω
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
40
Πόντοι
16
Α μπραβο,τωρα μιλας για ανοιγματα,πριν δεν ειπες τιποτα και γι αυτο και το συμπερασμα μου. :grin:
Παντως η καλυτερη απαντηση στο ε4 ειναι το ε5 και αυτο δεν θα αλλαξει ποτε μαλλον!

Σιαπερας Τριανταφυλλος,καλος ανθρωπος,εχει γραψει τα καλυτερα βιβλια για σωστη ριζα εκμαθησης.
Πεθανε το 94,οτι εκανε το εκανε καλα,πολλους προβληματισμους ειχε αλλα και καλες λυσεις,επαιζε και τυφλα παρτιδες.
Αντεχε μεχρι 6 ετσι,εγω 1 με το ζορι!
Απεχω πολυ απο αυτον!Ουφ,κουραστηκα και θυμηθηκα πολλα,ωρα για πορνιασμα! :grin:


  Και το d7 - d5 είναι καλή απάντηση. Ορισμένοι παίκτες με τα λευκά δεν είναι συνηθισμένοι και παθαίνουν κοκομπλόκο με αυτή, ειδικά αν την παίξεις γρήγορα και με σιγουριά.
  Ξεκινάς με απειλή στο λευκό πιόνι, ενώ ταυτόχρονα υποστηρίζεις το δικό σου με τη βασίλισσα και "ελευθερώνεις" τον αξιωματικό σου που στέκεται πλάι της.

  Σε απρόσεκτους  παίκτες που παίζουν με τα λευκά η αρχική απάντηση αυτή των μαύρων μπορεί να προκαλέσει μεγάλες ζημιές αν δεν τη διαχειριστούν σωστά.

  Προσωπική εκτίμηση είναι πως η απάντηση του λευκού σε αυτήν την ευθεία επίθεση είναι πως δεν πρέπει να ψαρώσει και να πάρει το πιόνι διευκολύνοντας τη βασίλισσα να βγει έξω επιθετικά.
  Νομίζω πως η καλύτερη απάντηση του λευκού είναι το πιόνι να πάει Β2-Β4. 

 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
25.707
Κριτικές
178
Like
40.689
Πόντοι
21.896
etoimazetai παρτιδa με υπολογιστη της apple me grandmasters
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.575
Like
2.894
Πόντοι
506
Λίστα με όλα τα.... θηρία

LOUIS DE LA BOURDONNAIS (FRANCE, Unofficial World Champion 1834-1842)
PIERRE SAINT-AMANT (FRANCE, Unofficial World Champion 1843)
HOWARD STAUNTON (ENGLAND, Unofficial World Champion 1843-1851)
KARL ERNST ADOLF ANDERSSEN (GERMANY, Unofficial World Champion 1851-1858)
PAUL CHARLES MORPHY (UNITED STATES, Unofficial World Champion 1858-1862)
KARL ERNST ADOLF ANDERSSEN (GERMANY, Unofficial World Champion 1862-1866)
WILHELM STEINITZ (AUSTRIA, Unofficial World Champion 1866-1883)
JOHANNES HERMANN ZUKERTORT (GERMANY, Unofficial World Champion 1883-1886)

WILHELM STEINITZ (AUSTRIA, World Champion 1886-1894)
EMANUEL LASKER (GERMANY, World Champion 1894-1921)
JOSE RAUL CAPABLANCA (CUBA, World Champion 1921-1927)
ALEXANDER ALEKHINE (SOVIET UNION, World Champion 1927-1935)
MACHGIELIS EUWE (HOLLAND, World Champion 1935-1937)
ALEXANDER ALEKHINE (SOVIET UNION, World Champion 1937-1946)
MIKHAIL BOTVINNIK (SOVIET UNION, World Champion 1948-1957)
VASILY VASILYEVICH SMYSLOV (SOVIET UNION, World Champion 1957-1958)
MIKHAIL BOTVINNIK (SOVIET UNION, World Champion 1958-1960)
MIKHAIL TAL (SOVIET UNION, World Champion 1960-1961)
MIKHAIL BOTVINNIK (SOVIET UNION, World Champion 1961-1963)
TIGRAN PETROSIAN (SOVIET UNION, World Champion 1963-1969)
BORIS VASILIEVICH SPASSKY (SOVIET UNION, World Champion 1969-1972)
ROBERT JAMES FISCHER (UNITED STATES, World Champion 1972-1975)
ANATOLY KARPOV (SOVIET UNION, World Champion 1975-1985)
GARRY KASPAROV (SOVIET UNION/RUSSIA, World Champion 1985-2000)
VLADIMIR BORISOVICH KRAMNIK (RUSSIA, World Champion 2000-2007)
VISWANATHAN ANAND (INDIA, World Champion 2007-2013)
MAGNUS CARLSEN (NORWAY, World Champion 2013-today)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom