Νέα

Sex Pistols!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bourdeliaris82
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 34
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.707
Like
3.817
Πόντοι
506
Λίγα είναι τα συγκροτήματα που είναι διαχρονικά με 1~2 άλμπουμ στο ενεργητικό τους .... έτσι κ οι sex pistols!
Όπως και οι ....Joy Division!!!
Joy Division-New Dawn Fades.... ενα απο τα καλυτερα κομματια....
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Στημενο ηταν το πανκ των πιστολς, ηταν ροκ σταρς κατασκευασμα της εποχης. Ειχε ο μαλκομ την μπουτικ με τα σουχα εντυσε 4 τελειωμενους ασχετους με αυτα τους εδωσε και απο ενα μουσικο οργανο (δεν ηξεραν να παιζουν :grin: ) και βουαλα το κανουριο τρεντ της εποχης, να καλυψει τα κενα που αφησε το κλασικο ροκ οι πρεσβευτες του οποιου ειχαν φλωρεψει με τον ενα η τον αλλο τροπο και παιζανε πια κομερσιαλ μπουρδες

Ειχαν το ιματζ, αντιγραψαν και τον ηχο απο μια σχετικα αγνωστη μπαντα της εποχης :huh:


Ακομα και τα ιδια τα μελη του γκρουπ εχουν παραδεχτει το δηθεν των πιστολς. Ονομασαν και το τελευταιο τους λαιβ "the greatest rock n roll swidle" (η μεχαλυτερη απατη του ροκ ν ρολ)



Ασχετο, ειχα διαβασει μια αρχαια κριτικη σε ενα εξισου αρχαιο ποπ και ροκ, για την συναυλια που ειχαν δωσει οι birthday party στην ελλαδα το 82. Ελεγε ο τυπος λοιπον οτι η μεγαλυτερη μεριδα του κοινου δεν ηξερε ποιοι ηταν, ειχαν παει για το "πανκ", ηταν κατι τυποι σαν τον γιο του παπα στην ταινια πιο πανω.

Οταν βγηκε ο nick cave επι σκηνης εκαναν ολοι 3 βηματα πισω :grin: :2funny:
1db4047e554d63f70010d03e4e838a81.jpg



 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.784
Κριτικές
11
Like
603
Πόντοι
376
καλά ο Cave ποτέ δεν πουλησε ροκσταριλίκη η προσπάθησε να το παίξει τρέλα και ακραίος..
είναι και καλυτεχναρα και παράφρον από φυσικού του  :P    :grin: :grin: :grin:
 

dirty sαnchez

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2014
Μηνύματα
1.150
Κριτικές
6
Like
21
Πόντοι
16
OP
OP
bourdeliaris82

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.468
Κριτικές
56
Like
6.102
Πόντοι
3.556
Εννοειται παικταρα μου!!! Τις αποψεις μας λεμε.
Μονο ο Πανοφανης η πουσταρα τσαντιζετσι και αρχιζει και βριζει με την πρωτη ευκαιρια
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Σιγα ρε μεγαλε χαλαρωσε. ....
Εγω συμφωνω με τον τυπο τυπε μου

Για μενα οι πιστολς πολυ θα ηθελαν να φτασουν σε αυτα που εκανα οι ραμονς...Εχεις ακουσει κανενα γκρουπ να λεει "εχουμε επηρεαστει απο τους σεξ πιστολς"? :grin:
Μεχρι και οι motorhead τους εβγαλαν τραγουδι :rockon:

Γνωμη μου η αμερικανικη εκδοχη του πανκ ηταν πιο αυθεντικη με αιχμηροτερο πολιτικο στιχο και πιο οριτζιναλ attitude.

Κατι αγγλικα γκρουπ τωρα οπως οι straglers, oi clash και οι pistols δεν "βρωμαγαν" ετσι, υπηρχε πανω τους μια αυρα που ελεγε "κατα βαθος ειμαστε εδω για τις γκομενες και τα ναρκωτικα" :grin:

Παραυτα...
Ο john Lydon απεδειξε μετεπειτα οτι ηταν οντως ενα αυθαδικο μαλακισμενο αγγλακι (Και καλα ξηγιεται :sunglasses: )

Ο αλλος ο πρεζακιας ο μπασιστας ετσι κι αλλιως θα πεθαινε σε κανα πεζουλι οποτε καλα του εκατσε, δεν με χαλαει


Σε αυτα τα ποπ και ροκ που ελεγα σε προηγουμενο ποστ θυμαμαι ειχα διαβασει την κριτικη οταν κυκλοφορησε το never mind the bollocks ελλαδα. Την ειχε γραψει καποιος πητ κωσταντεας, θυμαμαι ειχε πολυ γελιο, θα κανω μια ανασκαφη μπας και την βρω να την ανεβασω
 
OP
OP
bourdeliaris82

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.468
Κριτικές
56
Like
6.102
Πόντοι
3.556
Ok καταλαβαινω τι λες, ομως οι pistols ξεκινησανε τη φαση. Προσωπικα τους εχω συνδεσει με δικες μου φασεις  στη ζωη μου και τους γουσταρω τοσο πολυ(αυτο ειναι καθαρα προσωπικο,χωρις να λεει κατι για την υποκειμενικη τους αξια και προσφορα). Απο την αλλη στους ramones δεν γουσταρω τον ηχο, ενω οι dead kennedys κομπλε! Γαμουν και δερνουν
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Αλλο αυτο!

Απο αυτη την αποψη ακουω ακομα με πορωση το αποκατω :rockon:



Τους ramones τους εχεις αδικησει :-

Το κοσεπτ Δενκανουμεπροβααλλαπαιζουμεαεραδιλεπτατραγουδιακιοτικατς αυτοι το εμαθαν στους πιστολς

 
OP
OP
bourdeliaris82

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.468
Κριτικές
56
Like
6.102
Πόντοι
3.556
Δεν αμφισβητησα την αξια των Ramones απλα δεν γουσταρω τοσο τον ηχο τους και κυριως τα φωνητικα τους
 
OP
OP
bourdeliaris82

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.468
Κριτικές
56
Like
6.102
Πόντοι
3.556
Πολυ δυνατοι και αυτοι!! Αυτοι τι απογινανε? Ακομα ζει ο αρχηγος?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom