Νέα

Ρωσική εισβολή στην Ουκρανία και συνέπειες σε εμάς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ririkonav
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 38K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Έχει αρχίσει ο γ' ππ;

  • Ναι

    Ψήφοι: 97 49,0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 101 51,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.976
Κριτικές
1
Like
29.692
Πόντοι
8.006
Τι λες ρε γύφτο;
Απλυτε ποιον θα πας εσύ πίπα κωλο που έτσι και γίνει μαλακια θα τρέχεις πρώτος να κρυφτείς;
Πουτανογεννημα που θα παρακαλάς να σε δανείσουν να πάρεις καμιά τυρόπιτα να φάς;;

Βουλωνε τώρα μη σε πάω γαμιωντας σε ότι νήμα υπάρχει.
Νταξει βρωμιάρη;
Την δεξιά σου και την αριστερά σου να την βάλεις στον κώλο της μάνας σου κι αν δεν μπορείς έλα καλοκαιράκι στο νησί για βοήθεια.

Θα σου δώσω και κάνα φράγκο για να μην ζητιανευεις κακομοίρη
Ναι, ανακατευουμε μαναδες και μετα οταν θα παμε για μπανιο, θα λεμε οτι μας φιμωσαν οι διαχειριστες.
Κοιτα σοβαρεψου λιγακι, κι αν εχεις νευρα να παρεις ζαναξ
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.610
Κριτικές
36
Like
35.081
Πόντοι
18.565
Τι λες ρε γύφτο;
Απλυτε ποιον θα πας εσύ πίπα κωλο που έτσι και γίνει μαλακια θα τρέχεις πρώτος να κρυφτείς;
Πουτανογεννημα που θα παρακαλάς να σε δανείσουν να πάρεις καμιά τυρόπιτα να φάς;;

Βουλωνε τώρα μη σε πάω γαμιωντας σε ότι νήμα υπάρχει.
Νταξει βρωμιάρη;
Την δεξιά σου και την αριστερά σου να την βάλεις στον κώλο της μάνας σου κι αν δεν μπορείς έλα καλοκαιράκι στο νησί για βοήθεια.

Θα σου δώσω και κάνα φράγκο για να μην ζητιανευεις κακομοίρη
Tυπε, οτι δικιο και αν εχεις, μαναδες μην ανακατευεις. Ελεος.
 

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.472
Κριτικές
56
Like
6.131
Πόντοι
3.556
Πάντως, αξίζει να παρατηρηθεί



Προσωπικά μου κάνει τεράστια εντύπωση το γεγονός πώς μια υπερδύναμη δεν ασχολήθηκε ΠΟΤΕ με την εξέλιξη του επικοινωνιακού της τομέα τόσα χρόνια, από τη στιγμή που ο κόσμος κινείται με τεράστια ροή πληροφοριών κλπ.
Και μην μου πείτε πως πλέον 'δεν παίζει κανένα ρόλο η διαμόρφωση γνώμης του απλού κόσμου' εν έτει 2022. Χτίζονται και γκρεμίζονται δυναστείες και οικονομίες σήμερα από αυτού του είδους τις επιβολές!

Η μαγκιά του Αμερικάνου, είναι ότι μέσω της 'προόδου' και του καταναλωτισμού μας πούλησε το 'Αμερικάνικο 'ονειρο' δίνοντάς μας μια πολύχρωμη χαντρούλα (και όσο και να κοπανιέστε μερικοί, ΟΛΟΙ μέρος αυτού είμαστε) ενώ ο Ρώσος απέτυχε να πουλήσει κάποιο όραμα για τον άνθρωπο του 21ου αιώνα.
Μην σου κανει εντυπωση. Σε γενικες γραμμες εχουν νοοτροπια βλαχουρα , "εγω ειμαι και αλλος δεν υπαρχει.". Οι Ουκρανοι ειναι αρκετα πιο ανοιχτομυαλοι(με τα ελαττωματα τους). Βεβαια για να τα λεμε ολα οι Ρωσσιδες ειναι πιο τιμιες γυναικες απ τις Ουκρανες(προσωπικη αποψη απ οσες εχω γνωρισει), ισως επειιδη τις εχουν εκπαιδευσει καταλληλα οι αρχιδηδες οι Ρωσσοι. Απο δυο που ειχα παρει παλια που ειμαστε ακομα φιλοι στο fb και ειναι Ρωσια τωρα και οι δυο ειναι κατα του πολεμου με αναρτησεις στο fb και χαιρομαι πολυ γιατι ειναι εξυπνες γυναικες (ανηκουν σε ελιτ στη Ρωσια). Ενα αλλο τσολι Ρωσιδα, κωλοχαμουρα που τα τρωει απο γερους, χωρισμενη μ ενα παιδι ,που μενει Θεσσαλονικη και οποτε περνουσε απο Αθηνα γαμιομασταν σαν τα ζωα, ανεβασε υπερ του Πουτιν και την εφαγε τη διαγραφη της(στο Καιαδα η πουτανα).
Πολυ που την ενοιαξε την αχρηστη που τα τρωει απο γερους,αλλα λεμε τωρα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.976
Κριτικές
1
Like
29.692
Πόντοι
8.006
χαχαχαχαχαχαχαχα........και θα συμπληρωσω....και μετα να κανουνε Ψαλιδια......Αμερικανικη ταινια με Georgina Spelvin και Jesie St.James...στο Easy ...γρηγορη υποθεση εργου.....Η Ξανθια κλεβει τον αντρα της Μαυρομαλλας και παει η αλλη ταχα μου-ταχα μου για επισκεψη ψιλοξεμμαλιαζονται και το γυρνανε σε γλυψιματα και ψαλιδια......Σεναριο μεσα απο την Ζωη και τον Πολεμο......η Ζωη μιμειται την τεχνη....χαχαααχχααχαχχα
Σας αρεσε βλεπω το σεναριακι
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Aυτή την κωλοσειρήνα οι Γερμανοί την είχαν μέχρι το 1980 όταν έπιανε πυρκαγιά σε κάποιο κτίριο, ξεσήκωναν όλη την πόλη λες και βομβάρδιζε η RAF, οι Γερμανοί έχουν πολλά καταφύγια από τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο και είναι επισκέψιμα, και έχουν ακόμα και τώρα κανονικά ρεύμα και φωτισμό. Πολύ τσιμέντο....
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Τυπε είπα εγώ για λεφτά χέρι με χέρι; Μπορούν δύο τράπεζες με απευθείας επαφή και συμφωνία μεταξύ τους να πραγματοποιήσουν πληρωμές;
Αν μιλαμε για την Ρωσια, υπαρχει το SPFS, αλλα για διεθνεις πληρωμες, θα δυσκολεψουν πολυ οι συναλλαγες. Το SWIFT δε κανει καθεαυτη τη συναλλαγη, αλλα προσφερει το στανταρ ασφαλες καναλι επικοινωνιας. Υπαρχει ομως κατι που λεγεται με δυο λογια transaction cost. και ειδικα αμα μιλαμε για διεθνεις πληρωμες που μεσολαβουν correspondent banks κλπ. δε βλεπω πως ακριβως θα στηθει απο το μηδεν τετοιο συστημα που να εξυπηρετει σε τακτικη βαση.
 

TERMINATOR_1983

Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2010
Μηνύματα
1.373
Like
152
Πόντοι
16
Τέσσερα ρωσικά μαχητικά παραβίασαν τον εναέριο χώρο της Σουηδίας
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Ναι, ανακατευουμε μαναδες και μετα οταν θα παμε για μπανιο, θα λεμε οτι μας φιμωσαν οι διαχειριστες.
Κοιτα σοβαρεψου λιγακι, κι αν εχεις νευρα να παρεις ζαναξ
Ρε κλάσε μας μια μάντρα κι εσύ που πεταγεσαι σαν την πορδή.
Αν οι διαχειριστές μας κλείσουν, θα επιβιώσουμε.
Δεν ξημεροβραδιαζομαστε να ποσταρουμε σαν τον γύφτο που έχει προφίλ την Φεράρι και οδηγάει παπάκι.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.976
Κριτικές
1
Like
29.692
Πόντοι
8.006
Ρε κλάσε μας μια μάντρα κι εσύ που πεταγεσαι σαν την πορδή.
Αν οι διαχειριστές μας κλείσουν, θα επιβιώσουμε.
Δεν ξημεροβραδιαζομαστε να ποσταρουμε σαν τον γύφτο που έχει προφίλ την Φεράρι και οδηγάει παπάκι.
Μπραβο. Ζητα τωρα συγνωμη που ανακατεψες μαναδες
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.345
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Τι λες ρε γύφτο;
Απλυτε ποιον θα πας εσύ πίπα κωλο που έτσι και γίνει μαλακια θα τρέχεις πρώτος να κρυφτείς;
Πουτανογεννημα που θα παρακαλάς να σε δανείσουν να πάρεις καμιά τυρόπιτα να φάς;;

Βουλωνε τώρα μη σε πάω γαμιωντας σε ότι νήμα υπάρχει.
Νταξει βρωμιάρη;
Την δεξιά σου και την αριστερά σου να την βάλεις στον κώλο της μάνας σου κι αν δεν μπορείς έλα καλοκαιράκι στο νησί για βοήθεια.

Θα σου δώσω και κάνα φράγκο για να μην ζητιανευεις κακομοίρη


Μην βγάζεις γλώσσα μωρή κακομοίρω, ανθυποτίποτα, άντε σιχαμερή παλιοκατσαρίδα, σκάσε επιτέλους.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Αν μιλαμε για την Ρωσια, υπαρχει το SPFS, αλλα για διεθνεις πληρωμες, θα δυσκολεψουν πολυ οι συναλλαγες. Το SWIFT δε κανει καθεαυτη τη συναλλαγη, αλλα προσφερει το στανταρ ασφαλες καναλι επικοινωνιας. Υπαρχει ομως κατι που λεγεται με δυο λογια transaction cost. και ειδικα αμα μιλαμε για διεθνεις πληρωμες που μεσολαβουν correspondent banks κλπ. δε βλεπω πως ακριβως θα στηθει απο το μηδεν τετοιο συστημα που να εξυπηρετει σε τακτικη βαση.
Το SWIFT γνωρίζω τι κάνει. Η δική μου ερώτηση είναι αν μπορούν δύο τράπεζες με απευθείας επαφή και συμφωνία μεταξύ τους να κάνουν πληρωμές. Έστω και με μεγαλύτερη καθυστέρηση και μεγαλύτερα κόστη. Αγοραπωλησία ενος φορτίου πετρελαίου φερ' ειπείν. Ή σιτηρών ή μετάλλου.
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Μπραβο. Ζητα τωρα συγνωμη που ανακατεψες μαναδες
Τι λες ρε τελειωμενε; Από εσένα;

Τίποτα δεν ζητάω από εσένα.
Συγγνώμη να ζητήσεις εσύ από όλο το φόρουμ που θα βγεις μαλακας της δεκαετίας.
Στον πουτσο μου το μπαν, εσύ κι ο άλλος ψοφο.
Πορδή.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.976
Κριτικές
1
Like
29.692
Πόντοι
8.006
Τι λες ρε τελειωμενε; Από εσένα;

Τίποτα δεν ζητάω από εσένα.
Συγγνώμη να ζητήσεις εσύ από όλο το φόρουμ που θα βγεις μαλακας της δεκαετίας.
Στον πουτσο μου το μπαν, εσύ κι ο άλλος ψοφο.
Πορδή.
Ακομη?
Ουπς? "Εσυ κι ο αλλος ψοφο"?
Ευχηθηκες τον θανατο μου? Διαβασα καλα?
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Μην βγάζεις γλώσσα μωρή κακομοίρω, ανθυποτίποτα, άντε σιχαμερή παλιοκατσαρίδα, σκάσε επιτέλους.
Σκάσε φλόκι.
Εσύ δεν θα μιλάς. Οι είλωτες δεν μιλάνε. Μάθε την θέση σου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom