Νέα

Ρωσία sex & vodka

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.352
Πόντοι
4.765
δηλ δεν δουλευεις?
και τρως απο δεξια και απο αριστερα?
και δεν σου φτανουνε κιολας?
ασε ρε μητσο πανε πεστα σε κανα χωριατη αυτα.........πλακα μας κανεις? οσο και καλη ζωη να κανεις και με δικο σου σπιτι να μην σου φτανουνε? στο ελλαντα αλοι ζουνε με οικογενεια και δεν τους λειπει και τπτ......!
δεν λεω οτι δεν εχει ακριβινει η ζωη στο ανατολικο μπλοκ και οτι τα πραγματα δεν εχουνε ξεφυγει αλλα ρε μεγαλε μιας και ζω και γω σε ανατολικο μπλοκ και ειχα και ενα αδερφο και μπορω να κανω και συγκριση και απο παλια και απο ενα φιλο που χει ζησει βουλγαρια σερβια ρουμανια και μου λεει τι παιζει.....εσυ την ρωσια θα μου την κανεις σε λιγο και παρισι.......
ελεος
δεν συγκρινεται η Βουλγαρια και η Σερβια με τη Ρωσσια!καταρχην Αγια Πετρουπολη ενα διαμερισμα σαν το δικο μου 40 τεταγωνικα κοστιζει 120.000 ευρω περιπου.δηλαδη 3000 ευρω το μετρο.η Μοσχα ειναι πολυ ακριβοτερη σχεδον τα διπλα.αν πας να παρεις Εξωχικο εκει που ειναι η καλητερη περιοχη εξω απο τη Μοσχα μιλαμε για εκατομυρια δολλαρια το στρεμα!!!για καλη ζωη με ενα καλο αμαξι πιστευω οτι θελεις 2000-3000 ευρω το μηνα.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.352
Πόντοι
4.765
το αλλο μου διαμερισμα που ειναι 70 τετραγωνικα η τιμη του ξεπερναει κατα πολυ της 200.000 ευρω.στη Μοσχα ακους τιμες στο κεντρο για διαμερισματα εκατομυριων δολλαριων.για την Αγια Πετρουπολη οντως ειπανε οτι οι τιμες στα διαμερισματα ειναι παρομειες με το Παρισι!!!!!
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
μαλον παρισι θα μενεις οχι ρωσια!!!!
3.000 ρωσια?
απο περιεργια καθησα και ειδα αυτα που ελεγες για τα εισοδηματα σου!!!!
εγω φιλε αν ειχα αυτα που λες εσυ ελλαδα και παλι ελλαδα....και παλι θα γαμουσα με τοσα φραγκα και με καλο αμαξι
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
τεσπα ο καθενας κανει οτι γουσταρει !! στην τελικη δεν τα παιρνεις και απο την τσεπη μου.....!!!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.352
Πόντοι
4.765
μαλον παρισι θα μενεις οχι ρωσια!!!!
3.000 ρωσια?
απο περιεργια καθησα και ειδα αυτα που ελεγες για τα εισοδηματα σου!!!!
εγω φιλε αν ειχα αυτα που λες εσυ ελλαδα και παλι ελλαδα....και παλι θα γαμουσα με τοσα φραγκα και με καλο αμαξι
στην Ελλαδα οσα και να εχεις δυστηχως θα ειχες 2 καινουργιες γκομενες το χρονο!!!εχω ενα φιλο με audi tt.που τοσο γαμαει.και δεν συγκρινονται με τιποτα οι Ελληνιδες με της μουναρες εδω.ασε που ειναι κακομαθημενες μεχρι αηδιας.σε καφετερια Ελλαδα να καμακωσεις το βλεπω λιγο δυσκολο!!!!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.352
Πόντοι
4.765
αν στη Ρωσσια οργανωθεις και εχεις ενα εισοδημα 3000-4000 ευρω το μηνα παιρνας πολυ καλητερα απο εισοδημα 15.000 ευρω το μηνα στην Ελλαδα.στην Ελλαδα οσα λεφτα και να εχεις πολυ γαμησι δεν προκειται να ριξεις.οχι μονο λογω χρηματων.αλλα εδω οι γκομενες εχουν αρχισει και μισουνε τους ξενους που δεν μιλανε Ρωσσικα και η βιζα γινεται ολο και πιο δυσκολη για τους ξενους.οι Ρωσσοι ουτε για σκατα δεν κανουνε!!!!μοβο πινουνε.τους αγενεστατους Καυκασιους τους μισουνε!οποτε τα μουνια ειναι ελευθερα!εγω κανω λειτουργημα εδω περα!!!!!στις 9 Νοεμβριου θα γιορτασω τα 16 χρονια στη Ρωσσια!!!!
 

doritis spermatos

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2007
Μηνύματα
9.863
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
66
σε ευχαριστω!!!το 78 ειναι το ετος γεννησεως σου?εδω ειναι ο κωδικος της Αγιας Πετρουπολης στα νουμερα των αυτοκηνιτων 78 και 98.οπωςειχαμε εμεις παλια το 1 για αθηνα.----μου εκανε τρομερη εντυπωση αυτη η διαφημιση!!!!το 2010 λεει θα εχει 4 γυναικες για καθε αντρα στη Ρωσσια!!!και αν βαλεις και οτι το 80% ειναι μαλακες και αλκοολικοι!!!σκεψου τι παραδισος θα ειναι!!!!
ελπιζω σε 2 χρονια να τα εχω καταφερει να ερθω πανω,ειναι ονειρο ζωης  :rockon:
 

doritis spermatos

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2007
Μηνύματα
9.863
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
66
αν στη Ρωσσια οργανωθεις και εχεις ενα εισοδημα 3000-4000 ευρω το μηνα παιρνας πολυ καλητερα απο εισοδημα 15.000 ευρω το μηνα στην Ελλαδα.στην Ελλαδα οσα λεφτα και να εχεις πολυ γαμησι δεν προκειται να ριξεις.οχι μονο λογω χρηματων.αλλα εδω οι γκομενες εχουν αρχισει και μισουνε τους ξενους που δεν μιλανε Ρωσσικα και η βιζα γινεται ολο και πιο δυσκολη για τους ξενους.οι Ρωσσοι ουτε για σκατα δεν κανουνε!!!!μοβο πινουνε.τους αγενεστατους Καυκασιους τους μισουνε!οποτε τα μουνια ειναι ελευθερα!εγω κανω λειτουργημα εδω περα!!!!!στις 9 Νοεμβριου θα γιορτασω τα 16 χρονια στη Ρωσσια!!!!
πολυχρονος και περιμενουμε φωτο απο τους εορτασμους  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
μαλον παρισι θα μενεις οχι ρωσια!!!!
3.000 ρωσια?
απο περιεργια καθησα και ειδα αυτα που ελεγες για τα εισοδηματα σου!!!!
εγω φιλε αν ειχα αυτα που λες εσυ ελλαδα και παλι ελλαδα....και παλι θα γαμουσα με τοσα φραγκα και με καλο αμαξι
Aγαπητε Thano μαλλον εισαι εκτος τοπου και χρονου. Εκτος χρονου σιγουρα και καπου στα late 80's που γαμουσαμε ακομα στη Ρωσια με τσιχλες και ...καλτσον.
Προσφατα ημουνα Αγια Πετρουπολη και μαλιστα συναντηθηκα με τον αγαπητο Δημητρακη.
Η Ρωσια αυτη τη στιγμη ειναι απο τις ακριβοτερες χωρες του κοσμου (Σιγουρα ακριβοτερη απο τη Γαλια) η δε Μοσχα κατεχει το ακριβοτερο κοστος διαβιωσης στον κοσμο, ξεπερνοντας ακομη και το Τοκυο που μεχρι προσφατα κατειχε τα σκηπτρα.
Επειδη δεν μου αρεσε το ξενοδοχειο που εμενα (ψιλοαθλιο και πληρωνα και 130 Ευρω τη βραδυα, που σε αντιστοιχο στη Αθηνα δεν θα πληρωνα πανω απο 60 Ευρω) ζητησα να κλεισω δωματιο στο Holiday in. Ξερεις ποσο μου ζητησαν; 600 δολλαρια τη βραδυα για κοινο δωματιο. Ψαξε σε οποιο μερος του κοσμου θελεις - πλην Ρωσσιας, και αν το βεις πανω απο 400 δολλαρια εμενα να μου τρυπησεις την μυτη.
Το να συγκρινεις την Ρωσια με τη Σερβια, η την Ουκρανια η δεν ξερω και εγω με καποια αλλη χωρα του πρωην ανατολικου μπλοκ ειναι σαν να συγκρινεις βουρτες με ....
 

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
δηλαδη εγω αν ρευστοποιησω τα ακινητα και εχω 150000 ευρω θα ειμαι Ο Τσαρος της ρωσιας και με κονε στην KGB?.

Θα ηθελα να γαμησω μια πρακτορα σαν αλλος James Bond ποιος ξερει?
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Aγαπητε Thano μαλλον εισαι εκτος τοπου και χρονου. Εκτος χρονου σιγουρα και καπου στα late 80's που γαμουσαμε ακομα στη Ρωσια με τσιχλες και ...καλτσον.
Προσφατα ημουνα Αγια Πετρουπολη και μαλιστα συναντηθηκα με τον αγαπητο Δημητρακη.
Η Ρωσια αυτη τη στιγμη ειναι απο τις ακριβοτερες χωρες του κοσμου (Σιγουρα ακριβοτερη απο τη Γαλια) η δε Μοσχα κατεχει το ακριβοτερο κοστος διαβιωσης στον κοσμο, ξεπερνοντας ακομη και το Τοκυο που μεχρι προσφατα κατειχε τα σκηπτρα.
Επειδη δεν μου αρεσε το ξενοδοχειο που εμενα (ψιλοαθλιο και πληρωνα και 130 Ευρω τη βραδυα, που σε αντιστοιχο στη Αθηνα δεν θα πληρωνα πανω απο 60 Ευρω) ζητησα να κλεισω δωματιο στο Holiday in. Ξερεις ποσο μου ζητησαν; 600 δολλαρια τη βραδυα για κοινο δωματιο. Ψαξε σε οποιο μερος του κοσμου θελεις - πλην Ρωσσιας, και αν το βεις πανω απο 400 δολλαρια εμενα να μου τρυπησεις την μυτη.
Το να συγκρινεις την Ρωσια με τη Σερβια, η την Ουκρανια η δεν ξερω και εγω με καποια αλλη χωρα του πρωην ανατολικου μπλοκ ειναι σαν να συγκρινεις βουρτες με ....


Φίλε Λευτέρη στη Πετρούπολη που γυρνούσες;
Σε ποιά σαλόν πήγες;
Πως σου φάνηκε η κατάσταση;
Πες μας δυο λόγια αν θες.
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
εγω δεν θα το λεγα οτι στην Αγια Πετρουπολη οι δυτικοι κανουνε μια τετοια ζωη.καταρχην οι Ευρωπαιοι ειναι φριχτοι τσιγγουνιδες.ημουνα με 2 φιλους μου Ιταλους στη ντισκο Rossi.θελαμε να φαμε.τους λεω να φαμε εδω.θα στοιχιζε 15 ευρω περιπου το ατομο.ε,μου ειπανε ειναι πανακρυβα!!!!πηγαμε σε ενα μαγαζι 24 ωρες.πηρανε ψωμι σαλαμι και τυρι με 3 ευρω και φαγανε!!!!μιλαμε για εισοδηματα ο Σερτζιο 3000-3500 ευρω το μηνα.και ο αλλος που μοιαζει με τον Κοκκοτα μπωρει και πανω απο 5000 διευθυντης σε Ιταλικο εργοστασιο επηπλων!!!!οι Αμερικανοι ειναι και κακοντυμενοι κιολας!!!!πιο φριχτοι ειναι οι Ισπανοι ειδηκα οι Καταλανοι ειναι φοβεροι ταλιροφωνιαδες!!!!βασικα οι τιμες ανεβηκανε διοτι κινηται η αγορα.και υπαρχει χρημα.οταν σου λεει ενηκιο στη Νιεφσκι μαγαζι 2000$ το τετραγωνικο!!!!μιλαμε για ενοικια 30.000-40.000$ το μηνα !!!η  μαγαζι στο Βασιλευσκι πρωτο οροφο με δικια του εισοδο 140 τετραγωνικα 1.300.000$.η Πολωνια που ειναι σε πτωση φτηνηνε παντος!!!


Η Αγία Πετρούπολη και η Μόσχα είναι δύο διαφορετικές καταστάσεις.
Τα κεντρικά τμήματα όλων των επενδυτικών κολοσσών που πήγαν στη Ρωσία είχαν την έδρα τους στη Μόσχα, όχι στη Πετρούπολη. Τα τεράστια επενδυτικά κεφάλαια διακινήθηκαν από τη Δύση στη Μόσχα, αλλά και από την αχανή επαρχία πάλι στη Μόσχα, και λίγο από τη Μόσχα προς την υπόλοιπη Ρωσία.

Η Αγία Πετρούπολη δεν είχε καμία σχέση με αυτό τον οικονομικό οργασμό. Για αυτό και τα πάντα είναι φτηνότερα από τη Μόσχα. Απλά, όντας η δεύτερη πόλη της Ρωσίας, ακολουθεί την ανάπτυξη της χώρας από τη ώθηση Πούτιν. Για αυτό και οι δυτικοί που έχουν πάει στη Πετρούπολη το πολύ να διευθύνουν κανένα μαγαζί ή καμία μέτρια εταιρία. Τίποτα παραπάνω. Λογικό είναι οι πλούσιοι Ρώσοι, πλέον να είναι αυτοί που μετράνε. Λάβετε όμως υπόψη, ότι αυτοί οι Ρώσοι που έγιναν πλούσιοι, έγιναν ακριβώς επειδή ευνοήθηκαν από τη μαφία της εποχής του Γέλτσιν και τις επενδύσεις που οι Δυτικοί έφεραν στη Μόσχα.

Πλέον η Ρωσία ζει μία καινούργια εποχή. Αλλά η υπέρμετρη άνοδος των τιμών στη Μόσχα (που παρασέρνει λίγο και κάποιες άλλες πόλεις όπως η Πετρούπολη) επήλθε ακριβώς λόγο της επενδυτικής ώθησης που έδωσαν σε αυτή την χώρα οι μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες εκμεταλλευόμενες αυτή την πολύ πλούσια σε πόρους χώρα.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
αν στη Ρωσσια οργανωθεις και εχεις ενα εισοδημα 3000-4000 ευρω το μηνα παιρνας πολυ καλητερα απο εισοδημα 15.000 ευρω το μηνα στην Ελλαδα.στην Ελλαδα οσα λεφτα και να εχεις πολυ γαμησι δεν προκειται να ριξεις.οχι μονο λογω χρηματων.αλλα εδω οι γκομενες εχουν αρχισει και μισουνε τους ξενους που δεν μιλανε Ρωσσικα και η βιζα γινεται ολο και πιο δυσκολη για τους ξενους.οι Ρωσσοι ουτε για σκατα δεν κανουνε!!!!μοβο πινουνε.τους αγενεστατους Καυκασιους τους μισουνε!οποτε τα μουνια ειναι ελευθερα!εγω κανω λειτουργημα εδω περα!!!!!στις 9 Νοεμβριου θα γιορτασω τα 16 χρονια στη Ρωσσια!!!!
οταν μου λες για εισοδημα 3 με 4 χιλιαρικα το μηνα σε ανατολικο μπλοκ φαντασου τι μισθο θα πρεπει να θες εσυ για ελλαδα μεγαλε!!!! μην τρελαθουμε.....στο ξαναλεω οσο και να εχουνε ακριβινει τα πραγματα σε πιστευω γιατι το ζω αλλα οχι και 4 χιλιαδες ευρω το μηνα!!! εδω με 1500 που μας λες εσυ για ρωσια αλοι  στην ελλαδα ζουνε οικογενεια!!!τεσπα δεν συνεχιζω φιλε κανε οτι καταλαβαινεις και πιστευε οτι θελεις....στο κατω κατω της γραφης δεν τα τρως απο τις τσεπες μας!!
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Σε όλα τα μέρη του κόσμου μπορείς να περάσεις χάρμα.
Αρκεί να είσαι από τη σωστή μεριά.    :cool2:
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
υπαρχουνε ατομα τα οποια δεν μπορουνε σε ξενα κρατη....!!και οσο για αυτο που λες να περασεις χαρμα πρεπει να χεις και καποιες απαραιτητες προυποθεσεις δηλ να χεις ενα καλο εισοδημα απο μια δουλεια για να εισαι εσυ καλα σπιτι αυτοκινητο καλη παρεα και αλλα διαφορα!!
δεν ειναι και πολυ απλο να καταφερεις κατι τετοιο στο εξωτερικο!!ειναι τυχαιο που οσοι πανε λογω δουλειας πανε για ενα μικρο χρονικο διαστημα να μαζεψουνε καποια φραγκα και γυρνανε.....και δεν μιλαμε για ανθρωπους που πανε αγγλια γαλια ιταλια και κανουνε καριερα κλπ και μπορει και να μεινουνε...........
τωρα σε κρατη του ανατολικου μπλοκ οσοοι πανε με εταιριες τραπεζες κλπ πανε μαζευουνε φραγκα και γυρνανε γιατι σχεδον κανενας δεν την παλευει......εχω δει και κατι καμενους φοροφυγαδες που προσπαθουνε να την παλεψουνε εχοντας ανοιξει greek souvlaki κλπ.....ε μην τρελαθουμε τωρα που σε αυτα τα κρατη ολοι μα ολοι οι πεινασμενοι μετα τον κουμουνισμο εχουνε 5 γνωριμιες και αγοραζουνε και ενα καλο αυτοκινητο βαζουνε και φιμε τζαμια και το παιζουνε ολοι μα ολοι μαφια.....κομπλεξικα πραγματα.....!
ας μου πει καποιος που εχει παει σε τετοια κρατη οτι δεν ειναι ετσι....!!
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Εγω μιας και δε ζω στη Ρωσια(ειπαμε----> ΛΑΙΚ ΧΙΑΡ ΝΟΟΥΓΕΑΡ  :cheesy:)ας ασχοληθω με τα αθλητικα της χωρας των πατερων στο τοπικ της Ρωσιας, τωρα που τελειωσε η σεζον. Ζησαμε απο περσι μια αθλητικη επαναταση. Στο μπασκετ η εθνικη πηρε το ευρωπαικο κυπελλο και στους ανδρες και στις γυναικες. Οι γυναικες πηραν και το κυπελλο κοσμου στο τενις με την μουνοντριμ τιμ των Σαραποβα , Βεσνινα, Τσικβετατζε, Κουζνιετσοβα, Ζβοναριεβα. Η Μασα Σαραποβα πηρε και το κυπελλο της Αυστραλιας.Σε συλλογους πηραμε ουεφα στο ποδοσφαιρο με Ζιενιτ, τσαμπιονς λιγκ σε μπασκετ (Τσεσκα), χοκει(Μιεταλουργκ) και βολει(Καζαν). Επισης πηραμε και τη Γιουροβιζιον , η εθνικη ποδοσφαιρου ηρθε τριτη στο γιουρο μετα απο πολλες δεκαετιες και μετα απο το στοιχειωμενο 1993 ξαναπηραμε το Μουντιαλ του χοκει. Νομιζω ηταν καποιες στιγμες χαρας γιατι ο κοσμος περναει δυσκολα εκει πανω και καπως ξεχνιεται  :-
Βεβαια ειμαστε εν αναμονη της μητερας των μαχων . Ο μεγαλος Βαλουεφ παιζει με τον Τζον Ρουιζ για τον τιτλο του παγκοσμιου πρωταθηλτη heavyweight στο επαγγελματικο μποξ. Μεσα στο καλοκαιρι θα γινει η μαχη , κατα πασα πιθανοτητα στο Ντισελντορφ της Γερμανια. Ενδεχεται να δωσω το παρον στις εξεδρες αν και τα εισητηρια θα γινουν καπνος
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Παντως συμφωνω με τον Θανοςςς. Ειναι δυσκολο να κανεις τον γκασταρμπαιτ . Και μην ακουω παραμυθια για τους ελληνες που εφυγαν στο εξωτερικο και πλουτισανε, και οπου πανε οι ελληνες γαμανε και δερνουνε και αλλα τετοια. ΕΙναι πικρο το ποτηρι της ξενιτιας . Πουθενα δεν χασανε λεφτα για να τα βρουν οι ελληνες και ολοι οι οικονομικοι μεταναστες γενικα  :'(
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
ενταξει αν αναφερθουμε σε καποια ατομα τα οποια πηγανε γιατροι αγγλια αμερικη και κανανε λεφτα εκεινοι ναι....! αλλα οχι σε εξαιρεσεις!!!η πλειοψηφεια τι εκανε που εμεινε μονιμα?τι καταφεραν να κανουν παραπανω απο καποιον που εμεινε στην χωρα του????
α ναι ξεχασα ανοιξαν σουβλατζιδικα στην γερμανια(τυχαια την ειπα δεν ειναι μπχτη για καποιον) και κατεβαιναν με μεταχειρισμενα mercedes E 190 (τα οποια ειναι παμφθηνα) και πουλουσανε μουρη στα χωρια τους με τα mercedes!!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.352
Πόντοι
4.765
ενταξει αν αναφερθουμε σε καποια ατομα τα οποια πηγανε γιατροι αγγλια αμερικη και κανανε λεφτα εκεινοι ναι....! αλλα οχι σε εξαιρεσεις!!!η πλειοψηφεια τι εκανε που εμεινε μονιμα?τι καταφεραν να κανουν παραπανω απο καποιον που εμεινε στην χωρα του????
α ναι ξεχασα ανοιξαν σουβλατζιδικα στην γερμανια(τυχαια την ειπα δεν ειναι μπχτη για καποιον) και κατεβαιναν με μεταχειρισμενα mercedes E 190 (τα οποια ειναι παμφθηνα) και πουλουσανε μουρη στα χωρια τους με τα mercedes!!
οχι Ελληνες που πλουτισανε δεν υπαρχουν απο τους μεταναστες.μονο η δευτερη γεννια που εχει γεννηθει εκει.στη Ρωσσια παντος κινειται παρα πολυ χρημα.λογω πετρελαιου.και ανοιγουν παρα πολλα εργοστασια.ειδηκα αυτοκηνιτων.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.352
Πόντοι
4.765
Η Αγία Πετρούπολη και η Μόσχα είναι δύο διαφορετικές καταστάσεις.
Τα κεντρικά τμήματα όλων των επενδυτικών κολοσσών που πήγαν στη Ρωσία είχαν την έδρα τους στη Μόσχα, όχι στη Πετρούπολη. Τα τεράστια επενδυτικά κεφάλαια διακινήθηκαν από τη Δύση στη Μόσχα, αλλά και από την αχανή επαρχία πάλι στη Μόσχα, και λίγο από τη Μόσχα προς την υπόλοιπη Ρωσία.

Η Αγία Πετρούπολη δεν είχε καμία σχέση με αυτό τον οικονομικό οργασμό. Για αυτό και τα πάντα είναι φτηνότερα από τη Μόσχα. Απλά, όντας η δεύτερη πόλη της Ρωσίας, ακολουθεί την ανάπτυξη της χώρας από τη ώθηση Πούτιν. Για αυτό και οι δυτικοί που έχουν πάει στη Πετρούπολη το πολύ να διευθύνουν κανένα μαγαζί ή καμία μέτρια εταιρία. Τίποτα παραπάνω. Λογικό είναι οι πλούσιοι Ρώσοι, πλέον να είναι αυτοί που μετράνε. Λάβετε όμως υπόψη, ότι αυτοί οι Ρώσοι που έγιναν πλούσιοι, έγιναν ακριβώς επειδή ευνοήθηκαν από τη μαφία της εποχής του Γέλτσιν και τις επενδύσεις που οι Δυτικοί έφεραν στη Μόσχα.

Πλέον η Ρωσία ζει μία καινούργια εποχή. Αλλά η υπέρμετρη άνοδος των τιμών στη Μόσχα (που παρασέρνει λίγο και κάποιες άλλες πόλεις όπως η Πετρούπολη) επήλθε ακριβώς λόγο της επενδυτικής ώθησης που έδωσαν σε αυτή την χώρα οι μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες εκμεταλλευόμενες αυτή την πολύ πλούσια σε πόρους χώρα.
ετσι ακριβως ειναι!!!η Αγια Πετρουπολη δεν συγκρινεται με τιποτα με τη Μοσχα!ολα ειναι 2 φορες πιο φτηνα.αλλα πιστευω οτι οι Ρωσσοι αυτοι πλουτισανε απο της ιδιοτηκοποιησεις των κρατικων εργοστασιων.οταν καποιος αγοραζε ενα εργοστασιο αξιας εκατομμυριων $ για μερικες χιλιαδες $.και μετα απο 1-2 χρονια το πουλαγε στην πραγματικη του αξια.η το φτωχεναι επητιδες και πουλαγε ολα τα μηχανηματα.Π.Χ.το εργοστασιο АЗЛК που εφτιαχνε τα αυτοκηνιτα Μοσκβιτς.επι Γκορμπατσοφ πηρε δανεια 800 εκατομυρια $ και αγορασε εξωπλησμο και μηχανιματα.επητιδες το φτωχηνανε!!!τα μηχανηματα πουληθηκανε πριν τη φτωχευση.και η Γη σχεδον στο κεντρο της Μοσχας(μιλαμε για τεραστια εκταση)θα γινει οικοπεδα μαγαζια.απο αυτο καποιοι τα κονομανε χοντρα!!η το αλλο που ειναι για γελια!!!η γυναικα του Λουσκοφ του δημαρχου της Μοσχας ειναι διευθυντρια της μεγαλητερης κατασκευαστικης εταιριας για σπιτια στη Μοσχα.και εννοειται οτι παιρνει ολες της  εργολαβιες!!!!ειχε γινει σκανδαλο πριν κανα χρονο.ενα παρκο το κανανε σπιτια!!!!και η εταιρια της το αγορασε για ενα γελειο ποσο.100.000$!!!!!η πραγματικη αξια του χωρου με της τιμες της Μοσχας ητανε πανω απο 1 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟ $.μιλαμε για τρελλα κερδη!!!!!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom