Νέα

RIP -Νεκρός οπαδός της ΑΕΚ από επίθεση Κροατών στην ΟΠΑΠ Arena

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.160
Κριτικές
2
Like
1.749
Πόντοι
216
Μποριε να μου θυμίσει κάποιος πόσες και ποιες δολοφονίες είχαμε τα τελευταία 20 χρόνια, ποιοι οι θύτες και ποιοι τα θυμστα;
Aν μιλάς για δολοφονίες μεταξύ οργανωμένων, έχουμε και λέμε...
Τα τελευταία 20 χρόνια (απο το 2003 και εδώ) έχουμε συνολικά 7, μαζί με το τελευταίο.
Πιο αναλυτικά...
29 Μαρτίου 2007 Μανώλης Φιλόπουλος, σε "ραντεβού" μεταξύ οργανωμένων Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού στην Παιανία (το θύμα ήταν οπαδός του Παναθηναϊκού)
5 Σεπτεμβρίου 2011 Γιάννης Ρουσάκης, πάλι σε "ραντεβού" μεταξύ οργανωμένων ΟΦΗ, Παναθηναϊκού και... Ηρόδοτου! (το θύμα ήταν οπαδός του Παναθηναϊκού)
14 Σεπτεμβρίου 2014 Κώστας Κατσούλης, στην κερκίδα, σε αγώνα Γ εθνικής μεταξύ Εθνικού και Ηρόδοτου (το θύμα ήταν οπαδός του Εθνικού)
4 Μαϊου 2017 Νάσος Κωνσταντίνου, μετά τη λήξη του αγώνα ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού, χτυπήθηκε απο αυτοκίνητο, ενώ των κυνηγούσαν ούγκανοι (το θύμα ήταν οπαδός του ΠΑΟΚ)
5 Ιανουαρίου 2020 Τόσκο Μποζατσίσκι, βρέθηκε πεσμένος στο δρόμο, τραυματισμένος σοβαρά σε συμπλοκές μετά τη λήξη του αγώνα ΠΑΟΚ και Botev Plodviv, όπου και τον αποτελείωσε διερχόμενο ΙΧ (το θύμα ήταν οπαδός της Botev Plodviv)
1 Φεβρουαρίου 2022 Άλκης Καμπανός, μετά απο τυχαί πέσιμο οπαδών του ΠΑΟΚ σε παρέα Αρειανών (το θύμα ήταν οπαδός του Άρη)
7 Αυγούστου 2023 Μιχάλης Κατσουρής, οι λεπτομέρειες το τι ακριβώς συνέβη ακόμα δεν είναι αρκετά ξεκάθαρες για μένα (το θύμα ήταν οπαδός της ΑΕΚ)

Ενδιαφέρον έχει η λεπτομέρεια, οτι το σύνολο των σχετικών περιστατικών με δολοφονία, άμεση ή έμμεση, απο το 1980 και εδώ είναι 14 άτομα... και, έχουμε 7 περιπτώσεις σε σχεδόν 25 χρόνια, και άλλες τόσεσ σε 15... κάτι δεν κάνουμε σωστά νομίζω
 
  • Λύπη
Αντιδράσεις: skart

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.946
Πόντοι
2.696
Ρε μαλάκες για ποιο ραντεβού λέτε;Με 50-60 ΑΕΚτζηδες με σαγιονάρες και βερμούδες;Αν ήταν ραντεβού θα ήταν μόνο 50-60 άτομα εκεί και όχι 400;Όσο για το κράνος,όσοι οδηγείτε μηχανή δε φοράτε κράνος;Εν τω μεταξύ ο Μιχάλης ήρθε από την Ελευσίνα,χωρίς κράνος θα ερχόταν;Κι εγώ με τη μηχανή φοράω και κράνος και καλοκαιρινό μπουφάν και καλοκαιρινά γάντια,και μποτάκια μοτοσυκλέτας.Κι έτσι έχω πάει πολλές φορές για καφέ στη Ν.Φιλαδέλφεια,κι εν μέσω καύσωνα.Κάποιοι φοράνε και μπαλακλάβα,έχω δει και της ΔΙΑΣ να φοράνε,διότι κρατάει τον ιδρώτα από το κράνος.Άκουσαν φασαρία και πήγαν προς τα εκεί,που ήταν φυσικά λάθος,έπρεπε να φύγουν,και τους επιτέθηκαν τ΄αρχίδια από την Κροατία.Αν είχαν ραντεβού να είστε σίγουροι ότι θα ήταν πολλαπλάσιοι και θα είχαν ματσούκια κλπ.Και μια μολότοφ που έπεσε από τους ΑΕΚτζιδες ήταν έξω από την μπουτίκ που είχαν φτάσει οι μαλάκες από την Κροατία.Δεν είναι δύσκολο να βγάλεις λίγη βενζίνη από ένα μηχανάκι,και με τόσα μπουκάλια μπύρας που υπήρχαν να κάνεις μολότοφ!
Ότι και στις τάξεις των οπαδών της ΑΕΚ έχουμε χιλιάδες ΜΑΛΑΚΕΣ είναι δεδομένο,αλλά η διαστρέβλωση των γεγονότων για να βγουν "λάδι" τα μουνόπανα που ταξίδεψαν τόσα χιλιόμετρα για να κάνουν επεισόδια είναι εξωφρενική.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.160
Κριτικές
2
Like
1.749
Πόντοι
216
Ρε μαλάκες για ποιο ραντεβού λέτε;Με 50-60 ΑΕΚτζηδες με σαγιονάρες και βερμούδες;Αν ήταν ραντεβού θα ήταν μόνο 50-60 άτομα εκεί και όχι 400;Όσο για το κράνος,όσοι οδηγείτε μηχανή δε φοράτε κράνος;Εν τω μεταξύ ο Μιχάλης ήρθε από την Ελευσίνα,χωρίς κράνος θα ερχόταν;Κι εγώ με τη μηχανή φοράω και κράνος και καλοκαιρινό μπουφάν και καλοκαιρινά γάντια,και μποτάκια μοτοσυκλέτας.Κι έτσι έχω πάει πολλές φορές για καφέ στη Ν.Φιλαδέλφεια,κι εν μέσω καύσωνα.Κάποιοι φοράνε και μπαλακλάβα,έχω δει και της ΔΙΑΣ να φοράνε,διότι κρατάει τον ιδρώτα από το κράνος.Άκουσαν φασαρία και πήγαν προς τα εκεί,που ήταν φυσικά λάθος,έπρεπε να φύγουν,και τους επιτέθηκαν τ΄αρχίδια από την Κροατία.Αν είχαν ραντεβού να είστε σίγουροι ότι θα ήταν πολλαπλάσιοι και θα είχαν ματσούκια κλπ.Και μια μολότοφ που έπεσε από τους ΑΕΚτζιδες ήταν έξω από την μπουτίκ που είχαν φτάσει οι μαλάκες από την Κροατία.Δεν είναι δύσκολο να βγάλεις λίγη βενζίνη από ένα μηχανάκι,και με τόσα μπουκάλια μπύρας που υπήρχαν να κάνεις μολότοφ!
Ότι και στις τάξεις των οπαδών της ΑΕΚ έχουμε χιλιάδες ΜΑΛΑΚΕΣ είναι δεδομένο,αλλά η διαστρέβλωση των γεγονότων για να βγουν "λάδι" τα μουνόπανα που ταξίδεψαν τόσα χιλιόμετρα για να κάνουν επεισόδια είναι εξωφρενική.
Κατ'αρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι... Αυτό που συνέβη είναι τραγικό, εξοργιστικό και αποτρόπαιο. Όσοι εμπλέκονται, θα πρέπει, όχι μόνο να μην ξαναδούν γήπεδο ακόμα και με κυάλια, αλλά να χωθούν στο βαθύτερο μπουντρούμι. Δια βίου. Απο όποια ομάδα και αν προέρχονται.
Απο εκεί και πέρα, όμως, όποιος έχει ζήσει έστω και ένα συλλαλητήριο με αναρχικούς και μολότωφ, ξέρει πάρα πολύ καλά, οτι μολότωφ δε φτιάχνεις επι τόπου. Η διαδικασία θέλει χρόνο και προσοχή, αλλιώς αρπάς φωτιά την ώρα που τη φτιάχνεις, ειδικά όταν γίνεται μπάχαλο και πετάνε φωτοβολίδες δεξιά αριστερά. Το ΓΙΑΤΙ δε γίνεται, προτιμώ να μην το πω.
Δεύτερη σημείωση, που απέφυγα να σχολιάσω όλες αυτές τις μέρες... Ο Μιχάλης ζούσε στην Ελευσίνα, και, μια Δευτέρα στις δέκα το βράδυ, καβάλησε τη μηχανή του και έκανε ένα ταξιδάκι κοντά 30 χιλιόμετρα μέχρι το γήπεδο... και, την ώρα που έφτανε, γινόταν το ντού... δεν ειρωνεύομαι, μόνο αυτή η περίπτωση κολλάει στο να φοράει κράνος σε κάθε βίντεο που κυκλοφορεί. Αλλιώς, μάλλον έχει βγάλει το κράνος, αν έχει καλάθι το έχει κλειδώσει στο καλάθι, όπως κάνουν σχεδόν όλοι όσοι έχουν μηχανή, γιατί το κράνος δεν είναι αναπτήρας ή κινητό να το χώσεις στην τσέπη, έχει όγκο και δε βολεύει καθόλου. Ούτε και βλέπουμε κανέναν που έχει μηχανή να αράζει σε καφετέρια με το κράνος φορεμένο. Πολλές φορές δεν το έχει καν κοντά του, τσάμπα όγκος να τον κουβαλά πάνω του. Το ίδιο και με τις full face/μπαλακλάβες.
Δεν αθωώνεται κανένας, και, σα βάζελος, αν βρεθεί οργανωμένος του Παναθηναϊκού, να ξηλωθεί η 13 και να πάνε μέσα όλα τα μέλη της. Αν βρεθεί μέλος της 7 το ίδιο. και ούτω καθ'εξής. 'Ομως, δεν είναι διαστρέβλωση αυτά που δείχνουν οι κάμερες απο τα μαγαζιά, είναι αποτύπωση του τι συνέβαινε την ώρα που κατέγραψαν. Απο εκεί και πέρα, η "ανάγνωση" του γεγονότος είναι υποκειμενική για τον κάθε ένα απο εμάς. Και, θα έπρεπε οι ίδιοι οι ΑΕΚτζήδες να πιέσουν να κυκλοφορήσουν και οι καταγραφές απο τις κάμερες του γηπέδου.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.412
Κριτικές
16
Like
13.585
Πόντοι
5.577
Mιλαμε καθαρα για συγκρουση μεταξυ αντιπαλων οπαδων
ραντεβου ξε-ραντεβου μικρη σημασια εχει
οταν μαθανε οτι ειναι εκει οι κροατες κοντα στο γηπεδο πηγανε να συγκρουστουν μαζι τους

μας παρουσιαζαν τα μμε οτι πινανε καφε στην πλατεια και ξαφνικα μπουκαραν με ροπαλα στην πλατεια και βαρουσαν τον κοσμο που καθοτανε
η λεξη ενημερωση οσον αφορα τα ελληνικα μμε θα πρεπει να αντικατασταθει απο την λεξη προπαγανδα
 

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
Άρα καλά του έκαναν, ε;
Εγώ απάντησα στο μύθο που έλεγε ότι ο βούλγαρος φιλήσυχος έπινε τον καφέ του. Ήρθε στην Ελλάδα ψάχνοντας να κάνει τα ίδια μην γαμάμε την πραγματικότητα για να παίξουμε το σενάριο των χατζηνικολάου.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.412
Κριτικές
16
Like
13.585
Πόντοι
5.577
μας πηραν χαμπαρι, οτι η δικαιοσυνη στην ελλαδα λειτουργει σαν παρακλαδι της πολιτικης εξουσιας που προσπαθει να καλυψει τις ευθυνες της :confused:

 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.317
Κριτικές
1
Like
796
Πόντοι
96
Μην το κουράζουμε . Η ΑΕΚ ειχε προπονηση οποτε ήδη πολλοι ΑΕΚτζηδες ηταν στο γηπεδο . Αργησαν καμια ωρα οι βαζελοΚροατες και προφανως πολλοι εφυγαν . Κατα την γνωμη μου υπηρχε ραντεβου αλλα απο ουγκανους Αεκτζηδες μαζευτηκαν πολλοι λιγοι και ηταν και απροετοιμαστοι . Το επαγγελματικο ξυλο επεσε στο γεφυρακι και οι περισσότεροι Αεκτζηδες απλα μαζευτηκαν να δουν τι παιζει . Κατι εγινε και οι ΑΕΚτζηδες αρχισαν να υποχωρουν . Οι περισσότεροι ΑΕκτζηδες μαλλον πηγαν σπιτια τους για αυτο και οι βαζελοΚροατες βγηκαν στην Δεκελειας και στα καφενεια να βρουν καποιον να πλακωσουν .

κατα την γνωμη μου τα μαχαιρια βγηκαν στο γεφυρακι και αν οι βαζελοΚροατες εμεναν εκει θα ηταν τωρα σπιτια τους . Αν κανεις επεισοδια μιση ωρα λογικο να σε μπουζουριασουν .

Ο Μαικ εφυγε , οι Κροατες θα μεινουν στην φυλακη μεχρι να γυρισουν πίσω στην Κροατία , το ζητημα να βρεθουν οι οργανωτες του ντου που προμηθευσαν ροπαλα , φωτοβολιδες και ισως μολοτοφ τους Κροατες καθως και οι Αεκτζηδες που κανονισαν το ραντεβου και τι "οπλισμο" ειχαν και αυτοι και που τον βρηκαν (οι μολοτοφ ειναι Αεκτζιδικη συνήθεια).
Δυο συνδεσμοι ειναι υπευθυνοι για το συμβαν ας τους κλεισουν .

ΥΓ εγω θα εξεταζα το ενδεχόμενο να πληρωθηκαν οι Κροατες για το ταξίδι

ΥΓ2 Μια καλη ιδεα θα ηταν "συμμετειχες σε επεισόδια; Δεν ξαναμπαινεις στο γήπεδο" . Ετσι θα φροντισουν και οι αθωοι να εξαφανιζονται οταν βλέπουν να πεφτουν φάπες

εδιτ Νέα πρόκληση από τον Κροάτη πρόεδρο: Τους μοίρασαν στις φυλακές για να τους δείρουν και να τους βιάσουν

δεν εχει και αδικο ο Κροατης . Απλα δεν εχει καταλαβει οτι στην Ελλάδα προφυλακιζουμε κοσμο για να ικανοποιηθει το λαικό αισθημα . Οταν γινεται η δικη οι περισσότεροι αθωωνονται ή εστω αφηνονται ελευθεροι .
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.331
Κριτικές
3
Like
6.926
Πόντοι
1.486
και μετα ξυπνησες
H παλια ΝΟΠΟ θα πλησιαζει τα 60
Και?στα 60 εσύ είσαι ανενεργός?Δεν εχεις βαλει αλλους μεσα στα κόλπα,νεότερους να σε διαδεχθούν??Η ο Φασισμός άμα γινεσαι 60 εξαφανίζεται....
 
  • Like
Αντιδράσεις: cuturu

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.184
Like
6.879
Πόντοι
1.056
Μην το κουράζουμε . Η ΑΕΚ ειχε προπονηση οποτε ήδη πολλοι ΑΕΚτζηδες ηταν στο γηπεδο . Αργησαν καμια ωρα οι βαζελοΚροατες και προφανως πολλοι εφυγαν . Κατα την γνωμη μου υπηρχε ραντεβου αλλα απο ουγκανους Αεκτζηδες μαζευτηκαν πολλοι λιγοι και ηταν και απροετοιμαστοι . Το επαγγελματικο ξυλο επεσε στο γεφυρακι και οι περισσότεροι Αεκτζηδες απλα μαζευτηκαν να δουν τι παιζει . Κατι εγινε και οι ΑΕΚτζηδες αρχισαν να υποχωρουν . Οι περισσότεροι ΑΕκτζηδες μαλλον πηγαν σπιτια τους για αυτο και οι βαζελοΚροατες βγηκαν στην Δεκελειας και στα καφενεια να βρουν καποιον να πλακωσουν .

κατα την γνωμη μου τα μαχαιρια βγηκαν στο γεφυρακι και αν οι βαζελοΚροατες εμεναν εκει θα ηταν τωρα σπιτια τους . Αν κανεις επεισοδια μιση ωρα λογικο να σε μπουζουριασουν .

Ο Μαικ εφυγε , οι Κροατες θα μεινουν στην φυλακη μεχρι να γυρισουν πίσω στην Κροατία , το ζητημα να βρεθουν οι οργανωτες του ντου που προμηθευσαν ροπαλα , φωτοβολιδες και ισως μολοτοφ τους Κροατες καθως και οι Αεκτζηδες που κανονισαν το ραντεβου και τι "οπλισμο" ειχαν και αυτοι και που τον βρηκαν (οι μολοτοφ ειναι Αεκτζιδικη συνήθεια).
Δυο συνδεσμοι ειναι υπευθυνοι για το συμβαν ας τους κλεισουν .

ΥΓ εγω θα εξεταζα το ενδεχόμενο να πληρωθηκαν οι Κροατες για το ταξίδι

ΥΓ2 Μια καλη ιδεα θα ηταν "συμμετειχες σε επεισόδια; Δεν ξαναμπαινεις στο γήπεδο" . Ετσι θα φροντισουν και οι αθωοι να εξαφανιζονται οταν βλέπουν να πεφτουν φάπες

εδιτ Νέα πρόκληση από τον Κροάτη πρόεδρο: Τους μοίρασαν στις φυλακές για να τους δείρουν και να τους βιάσουν

δεν εχει και αδικο ο Κροατης . Απλα δεν εχει καταλαβει οτι στην Ελλάδα προφυλακιζουμε κοσμο για να ικανοποιηθει το λαικό αισθημα . Οταν γινεται η δικη οι περισσότεροι αθωωνονται ή εστω αφηνονται ελευθεροι .
Τύπε ,εκατό τσουτσεκια κάνανε 1000 χιλιόμετρα για να παίξουν ξύλο.

Και οι 100 μέσα στη μπουζου χωρίς πολλά πολλά.

Η μόνη ερώτηση είναι πόσοι Αεκτζίδες πρέπει να είναι μέσα επίσης
 

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
Μην το κουράζουμε . Η ΑΕΚ ειχε προπονηση οποτε ήδη πολλοι ΑΕΚτζηδες ηταν στο γηπεδο .
Η Ντιναμό είχε προπόνηση όχι η ΑΕΚ. Οπότε δεν στέκει ο λόγος πήγαν να δουν την προπόνηση η την ομάδα.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.946
Πόντοι
2.696
Δεύτερη σημείωση, που απέφυγα να σχολιάσω όλες αυτές τις μέρες... Ο Μιχάλης ζούσε στην Ελευσίνα, και, μια Δευτέρα στις δέκα το βράδυ, καβάλησε τη μηχανή του και έκανε ένα ταξιδάκι κοντά 30 χιλιόμετρα μέχρι το γήπεδο... και, την ώρα που έφτανε, γινόταν το ντού... δεν ειρωνεύομαι, μόνο αυτή η περίπτωση κολλάει στο να φοράει κράνος σε κάθε βίντεο που κυκλοφορεί. Αλλιώς, μάλλον έχει βγάλει το κράνος, αν έχει καλάθι το έχει κλειδώσει στο καλάθι, όπως κάνουν σχεδόν όλοι όσοι έχουν μηχανή, γιατί το κράνος δεν είναι αναπτήρας ή κινητό να το χώσεις στην τσέπη, έχει όγκο και δε βολεύει καθόλου. Ούτε και βλέπουμε κανέναν που έχει μηχανή να αράζει σε καφετέρια με το κράνος φορεμένο. Πολλές φορές δεν το έχει καν κοντά του, τσάμπα όγκος να τον κουβαλά πάνω του. Το ίδιο και με τις full face/μπαλακλάβες.
Ο Μιχάλης,τον οποίο δε γνώριζα,μπορεί να είχε φύγει νωρίς από το σπίτι του να έρθει στη Φιλαδέλφεια.Η απόσταση δεν είναι μεγάλη.Εγώ κάνω 20χλμ από το σπίτι μου για να πάω στο γήπεδο,και πάω και για καφέ.Ένας δε φίλος έρχεται από τη Χαλκίδα.Δεν είναι εκεί το θέμα και δεν μπορούμε να καταδικάσουμε κάποιον επειδή γουστάρει να πάει κάπου για καφέ ή φαγητό.Όσον αφορά το κράνος και το...καλάθι (μπαγκαζιέρα λέγεται και δεν έχουν όλοι) μπορεί να το είχε στο χέρι επειδή δεν είχε μπαγκαζιέρα.Κι εγώ στην προηγούμενη μηχανή δεν είχα μπαγκαζιέρα,σε αυτή που έχω τώρα έχω βάλει.Το θέμα είναι ότι δεν ήταν ραντεβού,δε θα πήγαινε ο Μιχάλης και ο κάθε Μιχάλης για ξύλο χωρίς να έχει κάτι στα χέρια του,ένα καδρόνι,ένα στηλιάρι και ότι άλλο.Ότι έβαλε το κράνος για να μη φάει πέτρα δε σημαίνει τίποτα.Για εμένα κακώς πήγε προς τα εκεί,αλλά δε θα κατηγορήσουμε κάποιον που δεν κρατάει τίποτα ότι πήγε για ραντεβού,όταν οι άλλο κρατούν ρόπαλα...Σε ραντεβού για ξύλο δε θα ήταν 50-60 άοπλα άτομα.Θα ήταν 200+ με ξύλα και πολλές μολότοφ και όχι 1 που πετάχτηκε.Δεν ξέρω πώς φτιάχνεται η μολότοφ,ό,τι θυμάμαι από το στρατό που μας είχε κάνει επίδειξη ένας υπαξιωματικός ως φθηνό και εύκολο όπλο.Μπουκάλια μπίρας εύκολα βρίσκεις,βενζίνη άνετα παίρνεις από μηχανάκι,και αρκεί ένα ύφασμα,έτσι θυμάμαι,ούτε έχω ρίξει καμία!!!Απλώς ότι μας είχαν πει στο στρατό.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.946
Πόντοι
2.696
Η Ντιναμό είχε προπόνηση όχι η ΑΕΚ. Οπότε δεν στέκει ο λόγος πήγαν να δουν την προπόνηση η την ομάδα.
Η ΑΕΚ δεν είχε προπόνηση,δεν πάει κάποιος μόνο για την προπόνηση.Η "Βυζαντινή γωνιά" έχει πάντα κόσμο,ΑΕΚτζιδες,είτε έχει αγώνα είτε όχι.Όπως και η καφετέρια του γηπέδου και η απέναντι.Επίσης κόσμο έχει και η μπουτίκ της ΑΕΚ και δεκάδες πάνε για να βγάλουν φωτογραφία στον αετό...
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.160
Κριτικές
2
Like
1.749
Πόντοι
216
Ο Μιχάλης,τον οποίο δε γνώριζα,μπορεί να είχε φύγει νωρίς από το σπίτι του να έρθει στη Φιλαδέλφεια.Η απόσταση δεν είναι μεγάλη.Εγώ κάνω 20χλμ από το σπίτι μου για να πάω στο γήπεδο,και πάω και για καφέ.Ένας δε φίλος έρχεται από τη Χαλκίδα.Δεν είναι εκεί το θέμα και δεν μπορούμε να καταδικάσουμε κάποιον επειδή γουστάρει να πάει κάπου για καφέ ή φαγητό.Όσον αφορά το κράνος και το...καλάθι (μπαγκαζιέρα λέγεται και δεν έχουν όλοι) μπορεί να το είχε στο χέρι επειδή δεν είχε μπαγκαζιέρα.Κι εγώ στην προηγούμενη μηχανή δεν είχα μπαγκαζιέρα,σε αυτή που έχω τώρα έχω βάλει.Το θέμα είναι ότι δεν ήταν ραντεβού,δε θα πήγαινε ο Μιχάλης και ο κάθε Μιχάλης για ξύλο χωρίς να έχει κάτι στα χέρια του,ένα καδρόνι,ένα στηλιάρι και ότι άλλο.Ότι έβαλε το κράνος για να μη φάει πέτρα δε σημαίνει τίποτα.Για εμένα κακώς πήγε προς τα εκεί,αλλά δε θα κατηγορήσουμε κάποιον που δεν κρατάει τίποτα ότι πήγε για ραντεβού,όταν οι άλλο κρατούν ρόπαλα...Σε ραντεβού για ξύλο δε θα ήταν 50-60 άοπλα άτομα.Θα ήταν 200+ με ξύλα και πολλές μολότοφ και όχι 1 που πετάχτηκε.Δεν ξέρω πώς φτιάχνεται η μολότοφ,ό,τι θυμάμαι από το στρατό που μας είχε κάνει επίδειξη ένας υπαξιωματικός ως φθηνό και εύκολο όπλο.Μπουκάλια μπίρας εύκολα βρίσκεις,βενζίνη άνετα παίρνεις από μηχανάκι,και αρκεί ένα ύφασμα,έτσι θυμάμαι,ούτε έχω ρίξει καμία!!!Απλώς ότι μας είχαν πει στο στρατό.
Πρώτον, δεν κρίνω την απόσταση. Έχω ζήσει στην Ελευσίνα, ξέρω ακριβώς πόσο είναι μέχρι το κέντρο της Αθήνας και πόσο μέχρι τη Φιλαδέλφεια. Σχολίασα το κράνος και το γεγονός οτι, η πλειοψηφεία οδηγών μηχανής δε γουστάει να κουβαλά κράνος και το αποθηκεύει σε κάθε ευκαιρία όταν δεν καβαλά.
Τώρα, όσον αφορά τις μολότωφ... χωρία να μπώ σε λεπτομέρειες, θα πω το εξής... η βενζίνη είναι πτητικό καύσιμο. Τι σημαίνει τώρα αυτό; Αναφλέγεται ο ατμός της, σε αντίθεση με το πετρέλαιο, που πρέπει να αναφλεγεί το υγρό. Αυτή η ιδιότητά της όμως, την καθιστά απο μόνη της, ανεπαρκή παράγοντα για εμπρηστική βόμβα (μολότωφ). Μόλις φτάσει η φλόγα, ο συνδυασμός θερμότητας, πίεσης και φλόγας θα αναφλέξουν το καύσιμο άμεσα, με εκρηκτικό τρόπο, με ελάχιστο να παραμένει για εμπρηστική δράση. Με λίγα λόγια, μια μολότωφ με σκέτη βενζίνη γίνεται μια γυάλινη χειροβομβίδα. Επικύνδυνη μόνο αν σε πάρουν τα γυαλιά. Και, εννοείται, δεν δημιουργεί αυτό το χαρακτηριστικό πύρινο χαλάκι που λούζει οδόστρωμα, και στόχο και σβήνει δύσκολα. Για αυτό χρειάζεται ένας εξ'ίσου εύφλεκοτς, αλλά λιγότερο πτητικός και ασταθής παράγοντας, που μπορεί να καίγεται για ώρα, και δεν επηρεάζεται απο μια έκρηξη...
αυτή η διαδικασία όμως δε μπορεί να γίνει επι τόπου. Πρώτον γιατί κανένας δεν κουβαλά μαζί του τον συγκεκριμένο παράγοντα και δεύτερον γιατί θέλει χρόνο για να γίνει η μίξη γόμωσης πριν στουμπωθεί το μπουκάλι με στουπί που δρά σαν φυτίλι.
Είναι και ο λόγος που όσοι αναρχικοί συλλαμβάνονται σε επεισόδια, συλλαμβάνονται με σακίδια γεμάτα μολότωφ που είχαν έτοιμα απο πρίν.
Τέλος, για το θέμα του αν ήταν ή όχι ραντεβού... στα βίντεο που ήδη κυκλοφορούν απο το περιστατικό, βλέπουμε καμιά εκατοστή, τουλάχιστον, να τρέχουν προς τους Κροάτες, και στο καπάκι να τρέχουν πίσω. Και, βλέπουμε να γίνεται μια μικρή κόλαση απο φωτιές στην καρδιά της σύρραξης. Είτε οι Κροάτες είχαν απο μία μολότωφ έκαστος, είτε έπεσαν και απο τις δύο πλευρές κάμποσες, που σημαίνει οτι, αν ισχύει το τελευταίο, υπήρχε ετοιμότητα, εφοδιασμός και σχέδιο, το οποίο απλά δεν περίμενε τους Κροάτες τόσο καλά οπλισμένους και κατέρρευσε.
Μπορεί να λέω μαλακίες εδώ, όσον αφορά τα γεγονότα, οπότε πάρτο απλά σα γνώμη
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.008
Πόντοι
10.336
Aν μιλάς για δολοφονίες μεταξύ οργανωμένων, έχουμε και λέμε...
Τα τελευταία 20 χρόνια (απο το 2003 και εδώ) έχουμε συνολικά 7, μαζί με το τελευταίο.
Πιο αναλυτικά...
29 Μαρτίου 2007 Μανώλης Φιλόπουλος, σε "ραντεβού" μεταξύ οργανωμένων Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού στην Παιανία (το θύμα ήταν οπαδός του Παναθηναϊκού)
5 Σεπτεμβρίου 2011 Γιάννης Ρουσάκης, πάλι σε "ραντεβού" μεταξύ οργανωμένων ΟΦΗ, Παναθηναϊκού και... Ηρόδοτου! (το θύμα ήταν οπαδός του Παναθηναϊκού)
14 Σεπτεμβρίου 2014 Κώστας Κατσούλης, στην κερκίδα, σε αγώνα Γ εθνικής μεταξύ Εθνικού και Ηρόδοτου (το θύμα ήταν οπαδός του Εθνικού)
4 Μαϊου 2017 Νάσος Κωνσταντίνου, μετά τη λήξη του αγώνα ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού, χτυπήθηκε απο αυτοκίνητο, ενώ των κυνηγούσαν ούγκανοι (το θύμα ήταν οπαδός του ΠΑΟΚ)
5 Ιανουαρίου 2020 Τόσκο Μποζατσίσκι, βρέθηκε πεσμένος στο δρόμο, τραυματισμένος σοβαρά σε συμπλοκές μετά τη λήξη του αγώνα ΠΑΟΚ και Botev Plodviv, όπου και τον αποτελείωσε διερχόμενο ΙΧ (το θύμα ήταν οπαδός της Botev Plodviv)
1 Φεβρουαρίου 2022 Άλκης Καμπανός, μετά απο τυχαί πέσιμο οπαδών του ΠΑΟΚ σε παρέα Αρειανών (το θύμα ήταν οπαδός του Άρη)
7 Αυγούστου 2023 Μιχάλης Κατσουρής, οι λεπτομέρειες το τι ακριβώς συνέβη ακόμα δεν είναι αρκετά ξεκάθαρες για μένα (το θύμα ήταν οπαδός της ΑΕΚ)

Ενδιαφέρον έχει η λεπτομέρεια, οτι το σύνολο των σχετικών περιστατικών με δολοφονία, άμεση ή έμμεση, απο το 1980 και εδώ είναι 14 άτομα... και, έχουμε 7 περιπτώσεις σε σχεδόν 25 χρόνια, και άλλες τόσεσ σε 15... κάτι δεν κάνουμε σωστά νομίζω
πρωτον ο φιλοπουλος ειναι μιχαλης οχι μανωλης :coffee:

ξερεις ποια αλλη λεπτομερια εχει ενδιαφερον ομως; Οτι οι βαζελοι και οι παοκτζηδες εχουν το πλειοψηφικο πακετο στις συμμετοχες στα αιματηρα σκηνικα. Οχι οτι οι υπολοιποι ειναι αγγελουδια ουτε απαραιτητα οτι επειδη υπηρχε νεκρος στα παραπανω (7) σκηνικα, δεν εχουν γινει πολλαπλασια αλλα, στα οποια (μαλλον) απο τυχη δεν ειχαμε νεκρο.

Αλλα, ας ζητησουμε απτον τσουκαλα συλλυπητηρια για ολα τωρα :tooth:
Αφου εδωσαν συλλυπητηρια ολοι οι αλλοι δηλαδη, ας δωσει κι ο τσουκαλας :coffee:
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.008
Πόντοι
10.336
Ρε μαλάκες για ποιο ραντεβού λέτε;Με 50-60 ΑΕΚτζηδες με σαγιονάρες και βερμούδες;Αν ήταν ραντεβού θα ήταν μόνο 50-60 άτομα εκεί και όχι 400;Όσο για το κράνος,όσοι οδηγείτε μηχανή δε φοράτε κράνος;Εν τω μεταξύ ο Μιχάλης ήρθε από την Ελευσίνα,χωρίς κράνος θα ερχόταν;Κι εγώ με τη μηχανή φοράω και κράνος και καλοκαιρινό μπουφάν και καλοκαιρινά γάντια,και μποτάκια μοτοσυκλέτας.Κι έτσι έχω πάει πολλές φορές για καφέ στη Ν.Φιλαδέλφεια,κι εν μέσω καύσωνα.Κάποιοι φοράνε και μπαλακλάβα,έχω δει και της ΔΙΑΣ να φοράνε,διότι κρατάει τον ιδρώτα από το κράνος.Άκουσαν φασαρία και πήγαν προς τα εκεί,που ήταν φυσικά λάθος,έπρεπε να φύγουν,και τους επιτέθηκαν τ΄αρχίδια από την Κροατία.Αν είχαν ραντεβού να είστε σίγουροι ότι θα ήταν πολλαπλάσιοι και θα είχαν ματσούκια κλπ.Και μια μολότοφ που έπεσε από τους ΑΕΚτζιδες ήταν έξω από την μπουτίκ που είχαν φτάσει οι μαλάκες από την Κροατία.Δεν είναι δύσκολο να βγάλεις λίγη βενζίνη από ένα μηχανάκι,και με τόσα μπουκάλια μπύρας που υπήρχαν να κάνεις μολότοφ!
Ότι και στις τάξεις των οπαδών της ΑΕΚ έχουμε χιλιάδες ΜΑΛΑΚΕΣ είναι δεδομένο,αλλά η διαστρέβλωση των γεγονότων για να βγουν "λάδι" τα μουνόπανα που ταξίδεψαν τόσα χιλιόμετρα για να κάνουν επεισόδια είναι εξωφρενική.
αστο γαμησε το, μην ασχολεισαι, συμφερει τους παντες να ειναι ραντεβου εκτος απτους αεκτζηδες. Αρα αυτο θα στηριξουν.
Κουραστηκαμε να διαβαζουμε παπαριες που "καταδικαζουν τα επεισοδια αλλα..."
Λες και αμα σκασουν κροατες, ρωμαιοι, γαλατες ή σταυροφοροι σε καραισκαση/λεωφορο/τουμπα κτλ δεν θα μαζευτουν εντος δεκαλεπτου 100 ατομα απο την αντιστοιχη ομαδα, αφου οι γυρω περιοχες κατοικουνται απο χιλιαδες τετοιους.

Ας απολαυσουμε την υποκρισια της ελληνικης κοινωνιας απο ολες τις μεριες αλλη μια φορα, συνηθισμενοι ειμαστε.
Θα ελεγα να συμφωνησουμε τουλαχιστον οτι οι 100+ κροατες και οι 3-4 βαζελοι που πιαστηκαν στο τελευταιο σκηνικο, πρεπει να φανε γαμησι και καγκελο, αλλα μαλλον και εκει θα διαφωνησουμε...
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.412
Κριτικές
16
Like
13.585
Πόντοι
5.577
οποιος ανακατευεται με τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες, λεει η παροιμια

δεν ξερω αμα ο ανθρωπος το φοραγε το κρανος και εκτος μηχανης αν και μου φαινεται απιθανο, ομως αφου βλεπεις τους αλλους πολυπληθεις κι αρματωμενους στριψε απο την αλλη και κοπανα την, μια ζωη την εχεις :undecided-old:
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.182
Κριτικές
60
Like
20.050
Πόντοι
14.936
Εγώ απάντησα στο μύθο που έλεγε ότι ο βούλγαρος φιλήσυχος έπινε τον καφέ του. Ήρθε στην Ελλάδα ψάχνοντας να κάνει τα ίδια μην γαμάμε την πραγματικότητα για να παίξουμε το σενάριο των χατζηνικολάου.
Ο Βούλγαρος έφαγε τον παπα περί "αφεντικών" της πόλης και είχαν κυκλοφορήσει
και κάποια ινσταγκραμοβιντεακια που προκαλουσαν ότι θα ξαπλώσουν Παοκτσηδες
και επειδή το σύμπαν και το κάρμα είναι έτσι ΔΥΣΤΥΧΩΣ είχε αυτή την τύχη...
Αθώος τελείως δεν ήταν αλλά δεν έπρεπε να πεθάνει..
Όχι αυτός μόνο..
Κανένας οπαδός,καμίας ομάδας...
Πιο τσάμπα θάνατος πραγματικά από αυτά και τα αυτοκινητιστικό δεν παίζει..
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
611
Like
1.308
Πόντοι
206
φοράγε μπλε μπλούζα
Εκεί πήγε και εμένα το μάτι μου. Με το χρώμα (μπλε) της μπλούζας ξεχώριζε σα τη μύγα στο γάλα και αυτό έδινε στόχο, όταν όλοι οι υπόλοιποι φορούσαν μαύρα.
Άποψη μου, δεν έχω εμπειρία από γηπεδικές συμπλοκές και ελπίζω να παραμείνει έτσι.
Πχ όταν πριν χρόνια φύγαμε μετά το τέλος του αγώνα από ένα γήπεδο, πρότεινα στον φίλο μου που φορούσε τη φανέλα της ομάδας, να την βγάλει στην περίπτωση που πέσουμε σε οπαδούς αντίπαλης ομάδας.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.444
Κριτικές
8
Like
11.301
Πόντοι
3.786
Aν ο Μιχάλης ήταν συνδεσμίτης και πήγε για να παίξει ξύλο δεν τον κάνει λιγότερο νεκρό ,ούτε άξιο για θάνατο. Αν είχε σκοτωθεί Κροάτης ,θα λέγανε οι Κροάτες "κρίμα το παιδί έκανε 1500 χλμ για να τον φάνε οι χασάπηδες οι Έλληνες". Αν σκοτωθεί Έλληνας συνδεσμίτης στο εξωτερικό θα λέμε και εμείς τα ίδια.

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι ότι το πράγμα έχει ξεφύγει εδώ και καιρό και όχι μόνο στην Ελλάδα. Έχουν μπει στους συνδέσμους άτομα πολύ επικίνδυνα, Καμπανός και Κατσουρής σκοτώθηκαν εκτός γηπέδου και μάλιστα χωρίς να έχει προηγηθεί αγώνας. Αυτό σημαίνει ότι όποιος κάνει τη βόλτα του φορώντας φανέλα ομάδας κινδυνεύει, εκεί έχουμε καταντήσει.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
611
Like
1.308
Πόντοι
206
Αυτό σημαίνει ότι όποιος κάνει τη βόλτα του φορώντας φανέλα ομάδας κινδυνεύει, εκεί έχουμε καταντήσει.
Κινδυνεύουμε στην Ελλάδα φορώντας φανέλα ελληνικής ομάδας.
Αν φορέσουμε φανέλα ξένης ομάδας πχ Manchester United, το πιο πιθανό να εισπράξουμε είναι μάλλον η (ευτυχής) αδιαφορία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom