Νέα

Πρόβλημα με ενοικιαστή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lelosbi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 79
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.142
Like
6.825
Πόντοι
1.056
Καλά τα γράφετε να ξέρω τα δικαιώματα μου σαν ενοικιαστής

Γιατί τώρα τραβιέμαι με μια που ουρλιάζει όταν την πηδάω και φοβάμαι ότι θα πάρω πόδι
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.142
Like
6.825
Πόντοι
1.056
Πάντως αυτό που κατάλαβα είναι ότι η καργιολα η γειτόνισσα κοτευει να μιλήσει με το άτομο που δημιουργεί το πρόβλημα και βάζει μεσάζοντα που δεν είναι καν εκεί
 
OP
OP
lelosbi

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
226
Like
513
Πόντοι
81
Μαγκες για να μην βγαζετε ευκολα συμπερασματα που πολλες φορες μπορει να ειναι λαθος, σας περιγραφω ολους τους εμπλεκομενους.
1) Ενοικιαστης. Κοπελα 30 ετων, χωρισμενη κανα χρονο νομιζω, με 3 παιδια. Εχει καλη δουλεια και πολυ τρεξιμο. Παιδια στο σχολειο, δουλεια, μαζεμα παιδιων μαγειρεμα κτλ.....κτλ.... Συμπαθες ατομο.
2) Γειτονες . Βασικα 2 γριες ειναι αυτες που πηραν τηλ. τον αδερφο μου για να παραπονεθουν. Κλασικες σκατογριες, χηρες ελειηνιδες, κουτσομπολες, θρησκες με εγγονια και τα σχετικα.
3) Αδερφος παντρεμενος με παιδι, κλασικος ελληναρας., τους στυλ ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε ? Και τι θα πει η κοινωνια. Συνεχεια μεσα στα νευρα και την κλαψα.
4) Εγω. Ειμαι στη Γερμανια και θα χαιρομουν να μην ξανα ακουγα ή εβλεπα καποιο καμια-κανεναν τους.
 

Ωρίων

Μέγας
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.390
Κριτικές
2
Like
18.311
Πόντοι
3.836
Δηλαδή το σενάριο

Η τυπισα σα κλασική ελλεινιδα να έχει κάνει τάρανδο το ναύτη?ενώ αυτός πνιγετε στη θάλασσα

Για να της δίνει διατροφές

Το έχει σκεφτεί κανένας εδώ μέσα?
Όχι.
Πάλι καλά που το σκέφτηκες εσύ.
 

Clever843

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
243
Like
151
Πόντοι
1
Εχω ενα σπιτι στην Κορινθο 2 οροφους. Ο πανω οροφος ειναι του αδεφου μου και ο κατω δικος μου, τον οποιο ενοικιαζω απο τον Νοεμβριο του '23 σε μια κοπελα χωρισμενη με 3 παιδια. Εγω μενω στη Γερμανια και δεν ερχομαι συχνα Ελλαδα. Ο αδερφος μου μενει Αθηνα και παει Χριστουγεννα, Πασχα και το καλοκαιρι για μερικες μερες.
Χτες με πηρε τηλεφωνο ο αδερφος μου και μου ειπε οτι του τηλεφωνησε γειτονισα και του ειπε οτι εχουν προβλημα στη γειτονια με την κοπελα που νοικιαζει το σπιτι. Συγκεκριμενα με τον πρωην αντρα της ο οποιος βρηκε που μενει η κοπελα, την επισκεπτεται και της δημιουργει προβληματα. Φωνες φασαρια κτλ. Ο αδερφος μου θελει να την διωξω απο το σπιτι ομως εκτος οτι εχουμε συμβολαιο 2 χρονια., τη λυπαμαι κιολας. Δεν θελω να χασω τα 400 ευρω το μηνα, αλλα δεν θελω να βγω και στα καναλια αμα γινει καμια χοντρη μαλακια με τον τυπο.
Δεν εχω επικοινωνησει ακομα μαζι της γιατι δεν εχω αποφασισει ακομα τι να κανω.
Τα εκλεκτα μελη τι θα εκαναν σε αυτη την περιπτωση ? Ακουω ή μαλλον διαβαζω γνωμες.
Εγώ στην θέση σου θα την έδιωχνα γιατί μπορεί να σου προκαλέσει η αυτή η αυτός ζημιές στο σπίτι εφόσον είναι και καφρος!Άμα είναι σε κάπως οκ περιοχή θα βρεις ενοικιαστή!
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.142
Like
6.825
Πόντοι
1.056
Μαγκες για να μην βγαζετε ευκολα συμπερασματα που πολλες φορες μπορει να ειναι λαθος, σας περιγραφω ολους τους εμπλεκομενους.
1) Ενοικιαστης. Κοπελα 30 ετων, χωρισμενη κανα χρονο νομιζω, με 3 παιδια. Εχει καλη δουλεια και πολυ τρεξιμο. Παιδια στο σχολειο, δουλεια, μαζεμα παιδιων μαγειρεμα κτλ.....κτλ.... Συμπαθες ατομο.
2) Γειτονες . Βασικα 2 γριες ειναι αυτες που πηραν τηλ. τον αδερφο μου για να παραπονεθουν. Κλασικες σκατογριες, χηρες ελειηνιδες, κουτσομπολες, θρησκες με εγγονια και τα σχετικα.
3) Αδερφος παντρεμενος με παιδι, κλασικος ελληναρας., τους στυλ ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε ? Και τι θα πει η κοινωνια. Συνεχεια μεσα στα νευρα και την κλαψα.
4) Εγω. Ειμαι στη Γερμανια και θα χαιρομουν να μην ξανα ακουγα ή εβλεπα καποιο καμια-κανεναν τους.
Γριές αγαμητες αποξηραμενες Ελληνίδες
 

White Othellos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουν 2022
Μηνύματα
712
Κριτικές
5
Like
2.747
Πόντοι
726
Ακόμα και να έληγε το συμβόλαιο εγώ δε θα τη έδιωχνα ίσα ίσα θα τη στήριζα
Προσωπικά αν την έπαιρνα τηλέφωνο θα το έκανα μόνο για να τη ρωτήσω αν θέλει κάτι βοήθεια και να τη συμβουλέψω για αστυνομίες ασφαλιστικά κλπ
Είμαστε άνθρωποι πάνω από όλα και δε θα ακούς ούτε τη κάθε κουτσομπόλα γειτόνισα ούτε το αδερφό σου ούτε θα κοιτάς τα χρήματα . Εάν η ίδια σου έχει φερθεί σωστά ως νοικάρισα οφείλεις να τη βοηθήσεις τώρα που περνάει δύσκολα όπως μπορείς . Για αυτό γίναμε έτσι σα κοινωνία γιατί ο καθένας δε θέλει μπελάδες και δε νοιάζεται αν θα σκοτώσουν το δίπλα του . Μακάρι να είχα εγώ το σπίτι σου αυτή τη στιγμή μακάρι .
Σωστός φίλε ,για εμένα πολύ σωστός είσαι . Λίγη ανθρωπιά ρε γμτ που απ΄όσα διάβασα τα περισσότερα έλεγαν ,διώξε την κλπ . Που ζούμε γαμώ την πουτάνα μου , ούτε μια μητέρα χωρισμένη με 3 παιδιά δεν σέβεστε ???
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.691
Like
28.996
Πόντοι
6.056
Η γυναικα δεν φταιει σε τιποτα να χασει το σπιτι της λογω προβληματικου πρωην.

Πες του αδελφου σου αν ξανακούσει φασαρία κατευθείαν τηλεφώνημα στην αστυνομια... Μετα απο αυτο που εγινε με την Κυριακή στους Αγ. Αναργυρους μολις ακούσουν στην αστυνομια οτι εχει ερθει ο πρωην σύζυγος της γυναικας που μενει απο κατω και κανει φασαρια θα ερθουν σε χρονο ντε τε.
 

Km7699

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
588
Κριτικές
49
Like
4.584
Πόντοι
5.636
Σωστός φίλε ,για εμένα πολύ σωστός είσαι . Λίγη ανθρωπιά ρε γμτ που απ΄όσα διάβασα τα περισσότερα έλεγαν ,διώξε την κλπ . Που ζούμε γαμώ την πουτάνα μου , ούτε μια μητέρα χωρισμένη με 3 παιδιά δεν σέβεστε ???
Χαίρομαι που συμφωνεί ένας μαζί μου . Έχω δει πολλά βίντεο να γίνονται καυγάδες στο δρόμο με άγριο ξύλο και να κάθονται εικοσι άτομα να κοιτάνε . Δε νοιάζεται κάνενας . Και στη κοπέλα αυτή που μακάρι να σωθεί το ίδιο γίνεται . Και όλοι σχολιάζουν διώξτη μη έχεις μπελάδες
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.255
Like
2.018
Πόντοι
216
Δηλαδή το σενάριο

Η τυπισα σα κλασική ελλεινιδα να έχει κάνει τάρανδο το ναύτη?ενώ αυτός πνιγετε στη θάλασσα

Για να της δίνει διατροφές

Το έχει σκεφτεί κανένας εδώ μέσα?

Πλάκα έχεις, που έβγαλες τα συμπεράσματα σου, ότι η τύπισσα κερατώνει τον πατέρα των τριών παιδιών της.

Αδιάφορο πάντως. Δεν είναι δουλειά του ιδιοκτήτη αυτά.

Όσο για θέματα κοινής ησυχίας, οι γείτονες έχουν να απευθυνθούν στην αστυνομία.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Είναι ευθύνη και δικαίωμα αυτών που ενοχλούνται να καλέσουν αστυνομία και το θέμα να πάρει τον δρόμο του.
Εσύ ως ιδιοκτήτης εκτός μια χαλαρή συζήτησή και μια σύσταση δεν μπορείς και δεν πρέπει να κάνεις κάτι άλλο.
Στο κάτω-κάτω αν ο πρώην της της δημιουργεί πρόβλημα εκείνη είναι που πρέπει πρώτη απ' όλους να αντιδράσει και να κινηθεί νομικά
 

White Othellos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουν 2022
Μηνύματα
712
Κριτικές
5
Like
2.747
Πόντοι
726
Χαίρομαι που συμφωνεί ένας μαζί μου . Έχω δει πολλά βίντεο να γίνονται καυγάδες στο δρόμο με άγριο ξύλο και να κάθονται εικοσι άτομα να κοιτάνε . Δε νοιάζεται κάνενας . Και στη κοπέλα αυτή που μακάρι να σωθεί το ίδιο γίνεται . Και όλοι σχολιάζουν διώξτη μη έχεις μπελάδες
Μα τώρα να επιβεβαιώνουμε τα αυτονόητα???!!! Και απ'ότι διάβασα το μέλος που άνοιξε το θέμα , έγραψε ότι η κοπέλα έχει χωρίσει , πήρε και τα τρία παιδιά , μετακόμισε ,έχει δουλειά καλή να ανταπεξερχεται στα έξοδα. Μαγκιά της που τον χώρισε έχοντας στην πλάτη της τρία παιδιά αν αναλογιστούμε το κόστος εξόδων των παιδιών. Καλά του έκανε ,ο τύπος μάλλον ήταν ένας παρτακιας . ( Ότι έγραψα ισχύει από τα θεωρητικά που διάβασα σχετικά με τον χωρισμό κλπ).
 
  • Like
Αντιδράσεις: Km7699

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.342
Κριτικές
5
Like
5.413
Πόντοι
1.056
Τύπε, και εμείς στην πολυκατοικία έχουμε πρόβλημα με ενοικαστή, φασαρία και πάλι. Η ιδιοκτήτρια του έκανε συστάσεις, αλλά δεν μπορεί να βγάλει έξω, βάσει Νόμου, ενοικιαστή με συμβόλαιο εν ισχύ(άσε που την πληρώνει κανονικά, δεν έχει και λόγο να τον βγάλει) .
Μόνο οι υπόλοιποι δηλαδή πρέπει να βρούμε άκρη, με αστυνομία και ηχορύπανση, αλλά βράσε μέσα.... όλοι υποφέρουμε. Μιλάμε για μεσημέρι μιλάνε, βρωντοφωνάζουν, βαράνε πόρτες, τοίχους, βράδυ το ίδιο, ότι ώρα τους καπνίσει.

Πήγα κάμποσες φορές και εγώ, και κάποιες μεταμεσονύκτια, όταν έκαναν υπερβολική φασαρία, ευτυχώς που μερικές φορές δεν άνοιξαν μου την πόρτα γιατί θα είχα κάνει άσχημα πράγματα.
Τύπε αν χρειαστείς βοήθεια, πες μας να έρθουμε να τους τραμπουκίσουμε.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.774
Κριτικές
18
Like
15.421
Πόντοι
4.546

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
688
Κριτικές
15
Like
2.606
Πόντοι
4.115
Μαγκες για να μην βγαζετε ευκολα συμπερασματα που πολλες φορες μπορει να ειναι λαθος, σας περιγραφω ολους τους εμπλεκομενους.
1) Ενοικιαστης. Κοπελα 30 ετων, χωρισμενη κανα χρονο νομιζω, με 3 παιδια. Εχει καλη δουλεια και πολυ τρεξιμο. Παιδια στο σχολειο, δουλεια, μαζεμα παιδιων μαγειρεμα κτλ.....κτλ.... Συμπαθες ατομο.
2) Γειτονες . Βασικα 2 γριες ειναι αυτες που πηραν τηλ. τον αδερφο μου για να παραπονεθουν. Κλασικες σκατογριες, χηρες ελειηνιδες, κουτσομπολες, θρησκες με εγγονια και τα σχετικα.
3) Αδερφος παντρεμενος με παιδι, κλασικος ελληναρας., τους στυλ ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε ? Και τι θα πει η κοινωνια. Συνεχεια μεσα στα νευρα και την κλαψα.
4) Εγω. Ειμαι στη Γερμανια και θα χαιρομουν να μην ξανα ακουγα ή εβλεπα καποιο καμια-κανεναν τους.

Αρα ισχύουν αυτά που γράφαμε. Η γυναικα δεν κανει τίποτα παράνομο ούτε καν λάθος. Κομπλεξικοι γείτονες και κομπλεξικος αδερφός σου σπάνε μπάλες και εσύ απλα πρέπει να τους γράψεις όλους στον πάπαρο σου.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.774
Κριτικές
18
Like
15.421
Πόντοι
4.546
Οι περισσότεροι εδώ είναι ιδιοκτήτες υποθέτω, σχετικές απαντήσεις και μόνο.
 

Bratan2022

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2022
Μηνύματα
283
Like
877
Πόντοι
81
Τυπε γνώμη μου είναι να την ενημερώσεις οτι έχεις δεχθεί παραπονα από γειτονες για τα περιστατικά αυτά και να την παροτρύνεις αν όντως της δημιουργεί ο πρώην άντρας της πρόβλημα να αποτανθει στην αστυνομία και τέλος. Εσένα σε ενδιαφέρει να σου πληρώνει τα ενοίκια και η καλή κατάσταση του μισθίου απτή στιγμή που δεν δημιουργεί αυτή η ίδια πρόβλημα με ηχορυπανσεις πχ η κάτι άλλο. Σε περίπτωση που επαναληφθεί περιστατικό ενημέρωσε εκ των προτέρων τον αδερφό σου που μένει εκεί η όποιον άλλο γείτονα να καλέσει την αστυνομία.
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.612
Πόντοι
4.546
Οι περισσότεροι εδώ είναι ιδιοκτήτες υποθέτω, σχετικές απαντήσεις και μόνο.

ΟΧΙ απλά ιδιοκτήτες τύπε.. μένουν σε διώροφες μεζονέτες.. με πισίνα & τεράστιο κήπο.. τί τους έχεις περάσει για τίποτα πλέμπες να μένουν σε πολυκατοικίες με την Σάρα & την Μάρα;;;;; :think:
 

patsav0

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2024
Μηνύματα
63
Κριτικές
1
Like
110
Πόντοι
0
Εχω ενα σπιτι στην Κορινθο 2 οροφους. Ο πανω οροφος ειναι του αδεφου μου και ο κατω δικος μου, τον οποιο ενοικιαζω απο τον Νοεμβριο του '23 σε μια κοπελα χωρισμενη με 3 παιδια. Εγω μενω στη Γερμανια και δεν ερχομαι συχνα Ελλαδα. Ο αδερφος μου μενει Αθηνα και παει Χριστουγεννα, Πασχα και το καλοκαιρι για μερικες μερες.
Χτες με πηρε τηλεφωνο ο αδερφος μου και μου ειπε οτι του τηλεφωνησε γειτονισα και του ειπε οτι εχουν προβλημα στη γειτονια με την κοπελα που νοικιαζει το σπιτι. Συγκεκριμενα με τον πρωην αντρα της ο οποιος βρηκε που μενει η κοπελα, την επισκεπτεται και της δημιουργει προβληματα. Φωνες φασαρια κτλ. Ο αδερφος μου θελει να την διωξω απο το σπιτι ομως εκτος οτι εχουμε συμβολαιο 2 χρονια., τη λυπαμαι κιολας. Δεν θελω να χασω τα 400 ευρω το μηνα, αλλα δεν θελω να βγω και στα καναλια αμα γινει καμια χοντρη μαλακια με τον τυπο.
Δεν εχω επικοινωνησει ακομα μαζι της γιατι δεν εχω αποφασισει ακομα τι να κανω.
Τα εκλεκτα μελη τι θα εκαναν σε αυτη την περιπτωση ? Ακουω ή μαλλον διαβαζω γνωμες.
Θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία, δεν μπορείς και δεν πρέπει να κάνεις κάτι γιατί δεν είναι δικό σου πρόβλημα. Καλό είναι να το πεις όμως ότι η γειτονιά ενοχλείται και Ότι υπάρχουν παράπονα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom