Νέα

Πρόβλημα με ενοικιαστή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lelosbi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 79
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.440
Like
3.644
Πόντοι
456
Να κάνω μια ερώτηση με όλο τον σεβασμό ,ο αδελφός σου τι σόι άνθρωπος είναι;
Γιατί έτσι που τα λες εγώ θα ξεκοβα από τον αδελφό μου όχι από την νοικαρισα μου.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.168
Like
1.039
Πόντοι
216
ΤΙ στο διαολο δεν εχουμε εναν δικηγορο ολοκληρο φορουμ :think: να συμβουλεψει τον ανθρωπο :headbaning1::headbaning2:
Οι pro bono νομικές συμβουλές δεν επιτρέπονται.
Άλλωστε και ο νηματοθέτης μόνο γνώμες ζήτησε.
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.543
Κριτικές
12
Like
6.342
Πόντοι
2.646
Καλησπέρα τυπε. Η γκομενα δε σου φταίει σε κάτι, πες στα ναυάγια τους γείτονες μα πάρουν αστυμομια την επόμενη φορά. Ενδοοικογενειακη κτλ
 

aetos56

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2019
Μηνύματα
128
Κριτικές
2
Like
177
Πόντοι
1
Εχω ενα σπιτι στην Κορινθο 2 οροφους. Ο πανω οροφος ειναι του αδεφου μου και ο κατω δικος μου, τον οποιο ενοικιαζω απο τον Νοεμβριο του '23 σε μια κοπελα χωρισμενη με 3 παιδια. Εγω μενω στη Γερμανια και δεν ερχομαι συχνα Ελλαδα. Ο αδερφος μου μενει Αθηνα και παει Χριστουγεννα, Πασχα και το καλοκαιρι για μερικες μερες.
Χτες με πηρε τηλεφωνο ο αδερφος μου και μου ειπε οτι του τηλεφωνησε γειτονισα και του ειπε οτι εχουν προβλημα στη γειτονια με την κοπελα που νοικιαζει το σπιτι. Συγκεκριμενα με τον πρωην αντρα της ο οποιος βρηκε που μενει η κοπελα, την επισκεπτεται και της δημιουργει προβληματα. Φωνες φασαρια κτλ. Ο αδερφος μου θελει να την διωξω απο το σπιτι ομως εκτος οτι εχουμε συμβολαιο 2 χρονια., τη λυπαμαι κιολας. Δεν θελω να χασω τα 400 ευρω το μηνα, αλλα δεν θελω να βγω και στα καναλια αμα γινει καμια χοντρη μαλακια με τον τυπο.
Δεν εχω επικοινωνησει ακομα μαζι της γιατι δεν εχω αποφασισει ακομα τι να κανω.
Τα εκλεκτα μελη τι θα εκαναν σε αυτη την περιπτωση ? Ακουω ή μαλλον διαβαζω γνωμες.
Δεν σου πέφτει λόγος, αν θες κάνε απλά μια κουβέντα για τυπικούς λόγους.

Εφόσον σε πληρώνει και δεν κακομεταχειρίζεται το ακίνητο, όλα καλά!

Τώρα, για να μπούμε στην ουσία, είναι καλό μουνί; Γιατί αν είναι χωρισμένη και κακογαμημένη, είναι ότι πρέπει για πούτσα
 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.333
Like
467
Πόντοι
36
Καλησπέρα τυπε. Η γκομενα δε σου φταίει σε κάτι, πες στα ναυάγια τους γείτονες μα πάρουν αστυμομια την επόμενη φορά. Ενδοοικογενειακη κτλ
επικοινωνία με τον διοικητη του τοπικου τμήματος τάξης και ενημέρωση για τα γεγονότα θετοντας τον υπευθυνο για οτι τυχον συμβει στα πλαισια του νόμου. καταγραφη την επικοινωνίας
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.168
Like
1.039
Πόντοι
216
επικοινωνία με τον διοικητη του τοπικου τμήματος τάξης και ενημέρωση για τα γεγονότα θετοντας τον υπευθυνο για οτι τυχον συμβει στα πλαισια του νόμου. καταγραφη την επικοινωνίας
να ρωτήσω τι σημαίνει το "θέτοντας τον υπεύθυνο για οτι τυχον συμβει στα πλαίσια του νομου";
 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.333
Like
467
Πόντοι
36
να ρωτήσω τι σημαίνει το "θέτοντας τον υπεύθυνο για οτι τυχον συμβει στα πλαίσια του νομου";
καθιστας υπεύθυνο και σε πληρη εγρηγορση και ενημέρωση το τοπικο οργανο του νόμου που πρέπει να λάβει τα δέοντα μέτρα προς αποφυγη κάθε πράξης συμβάντος και /η περιστατικού ήθελε βλάψει τα συμφέροντα σου και τα συμφέροντα του ενοικιαστού σου - με αυτο τον σκοπό καταγράφεις το ενημερωτικό περιστατικό που έχεις κάνει γνωστό στο επικεφαλη όργανο του νόμου.
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.656
Κριτικές
1
Like
1.980
Πόντοι
366
Ακόμα και να έληγε το συμβόλαιο εγώ δε θα τη έδιωχνα ίσα ίσα θα τη στήριζα
Προσωπικά αν την έπαιρνα τηλέφωνο θα το έκανα μόνο για να τη ρωτήσω αν θέλει κάτι βοήθεια και να τη συμβουλέψω για αστυνομίες ασφαλιστικά κλπ
Είμαστε άνθρωποι πάνω από όλα και δε θα ακούς ούτε τη κάθε κουτσομπόλα γειτόνισα ούτε το αδερφό σου ούτε θα κοιτάς τα χρήματα . Εάν η ίδια σου έχει φερθεί σωστά ως νοικάρισα οφείλεις να τη βοηθήσεις τώρα που περνάει δύσκολα όπως μπορείς . Για αυτό γίναμε έτσι σα κοινωνία γιατί ο καθένας δε θέλει μπελάδες και δε νοιάζεται αν θα σκοτώσουν το δίπλα του . Μακάρι να είχα εγώ το σπίτι σου αυτή τη στιγμή μακάρι .
:thumbsup::thumbsup::thumbsup:
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.168
Like
1.039
Πόντοι
216
@irobot
1) τι εννοεις "καθιστάς υπεύθυνο" και "σε πληρη εγρηγορση";
2) ποια θεωρείς δέοντα μετρα που πρεπει να λαβει το οργανο στην συγκεκριμένη περίπτωση;
3) ποια η διαφορα ¨συμβάντος" και "περιστατικου";
 

fysarmonika

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2015
Μηνύματα
497
Κριτικές
3
Like
778
Πόντοι
81
Εχω ενα σπιτι στην Κορινθο 2 οροφους. Ο πανω οροφος ειναι του αδεφου μου και ο κατω δικος μου, τον οποιο ενοικιαζω απο τον Νοεμβριο του '23 σε μια κοπελα χωρισμενη με 3 παιδια. Εγω μενω στη Γερμανια και δεν ερχομαι συχνα Ελλαδα. Ο αδερφος μου μενει Αθηνα και παει Χριστουγεννα, Πασχα και το καλοκαιρι για μερικες μερες.
Χτες με πηρε τηλεφωνο ο αδερφος μου και μου ειπε οτι του τηλεφωνησε γειτονισα και του ειπε οτι εχουν προβλημα στη γειτονια με την κοπελα που νοικιαζει το σπιτι. Συγκεκριμενα με τον πρωην αντρα της ο οποιος βρηκε που μενει η κοπελα, την επισκεπτεται και της δημιουργει προβληματα. Φωνες φασαρια κτλ. Ο αδερφος μου θελει να την διωξω απο το σπιτι ομως εκτος οτι εχουμε συμβολαιο 2 χρονια., τη λυπαμαι κιολας. Δεν θελω να χασω τα 400 ευρω το μηνα, αλλα δεν θελω να βγω και στα καναλια αμα γινει καμια χοντρη μαλακια με τον τυπο.
Δεν εχω επικοινωνησει ακομα μαζι της γιατι δεν εχω αποφασισει ακομα τι να κανω.
Τα εκλεκτα μελη τι θα εκαναν σε αυτη την περιπτωση ? Ακουω ή μαλλον διαβαζω γνωμες.
 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.333
Like
467
Πόντοι
36
1) τι εννοεις "καθιστάς υπεύθυνο" και "σε πληρη εγρηγορση";
2) ποια θεωρείς δέοντα μετρα που πρεπει να λαβει το οργανο στην συγκεκριμένη περίπτωση;
3) ποια η διαφορα ¨συμβάντος" και "περιστατικου";
μιλα με ενα αξιοπρεπή νομικό σύμβουλο που να έχει μεγάλη εμπειρία αστικού και ποινικού δικαίου ..... ακόμα καλύτερα αν έχει κανένα γνωστό στην ΓΑΔΑ στην ομάδα ειδικών υπηρεσιών ασφαλείας με πρόσβαση στη βάση προσωπικών δεδομένων .... μπορεί να γαμήσει τον μαλάκα σε 10 λεπτά ..... ακομα και ελεγχο ΣΔΟΕ ΑΑΔΕ μπορεί να του προκαλέσει να τρέχει για 2-3 χρονάκια ....
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.168
Like
1.039
Πόντοι
216
μιλα με ενα αξιοπρεπή νομικό σύμβουλο που να έχει μεγάλη εμπειρία αστικού και ποινικού δικαίου ..... ακόμα καλύτερα αν έχει κανένα γνωστό στην ΓΑΔΑ στην ομάδα ειδικών υπηρεσιών ασφαλείας με πρόσβαση στη βάση προσωπικών δεδομένων .... μπορεί να γαμήσει τον μαλάκα σε 10 λεπτά ..... ακομα και ελεγχο ΣΔΟΕ ΑΑΔΕ μπορεί να του προκαλέσει να τρέχει για 2-3 χρονάκια ....
Θα το κάνω, να είσαι σίγουρος.
Ευχαριστώ.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.314
Πόντοι
1.706
Τύπε μη μπλέξεις.
Δεν ειναι λιγες οι περιπτώσεις που τα ξαναβρίσκουν μεταξύ τους και σου ρίχνουν εσένα την ευθύνη
 
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
912
Like
827
Πόντοι
86
Δεν μπορεις να κανεις τιποτα, για 3 χρονια αν πληρωνει το ενοικιο δεν μπορεις να την διωξεις
Ομως η εμπειρια μου ως ιδιοκτητης λεει οτι αυτα ειναι κόλπα που σκαρφιζονται οι ενοικιαστες για να μην πληρωνουν ενοικιο, εκει θα καταληξει στο τελος
 
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
912
Like
827
Πόντοι
86
εχουν ήδη αποφασίσει με τον πρώην της πόσα λεφτά θα σου ζητήσουν για να αποχωρησουν απο το μίσθιο πριν την ληξη κατόπιν δικής σου επιθυμίας :cheesy:
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.161
Πόντοι
456
Αν είναι εντάξει απέναντι σου γιατί να τη διώξεις; δηλαδή ενώ έχει κάποιο πρόβλημα που προφανώς προσπαθεί να το λύσει και ενώ είναι εντάξει απέναντι σου θα της δημιουργήσεις επιπλέον πρόβλημα;καλοί μαλακες και οι γείτονες σοβαρή κατανόηση και στήριξη συνανθρώπου.Εσυ αν είχες προβλήματα θα σου άρεσε να σου πρόσθεταν οι γύρω σου και άλλα ενώ θα ήξεραν ότι έχεις ήδη προβλήματα;
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
687
Κριτικές
15
Like
2.592
Πόντοι
4.115
Δλδ επειδη εχει μαλακα πρωην θες εσυ να την διωξεις? Πας καλα?
Και ζειτε και εσυ και ο αδερφος σου μακρια αρα δεν εχετε την παραμικρη ενοχληση απο αυτην.
Σοβαρέψου. Εφοσον ειναι ΟΚ στις υποχρεωσεις της τα άλλα δεν σε αφορουν και σιγουρα δεν μπορεις να τα χρησιμοποιησεις.
Get a life και εσυ και ο αδερφος σου.
 

Katikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
357
Like
660
Πόντοι
81
Κοίταξε,αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα στην θέση σου δεν θα νοίκιαζα σπίτι αν είναι σε καλή κατάσταση γιατί τα περισσότερα που ακούω έξω είναι περιπτώσεις με φέσια, ζημιές, δυσκολίες επικοινωνίας με ενοικιαστές κτλ.Υπαρχουν πολλά σπίτια κλειστά όχι μόνο στην Αθήνα αλλά κ επαρχία για αυτους ακριβώς τους λόγους.Οι ιδιοκτήτες τα νοίκιασαν,απηύδησαν ,μπήκαν σε δικαστικές περιπέτειες κ στο τέλος αφού τους ξεφορτώθηκαν τα έκλεισαν.Με τους φόρους,τα έξοδα αποκατάστασης ζημιών στο τέλος έχεις μπει κ μέσα,άσε την ψυχική ζημιά,την αγωνία κ τα νεύρα να σε τρώνε λιγο λίγο.
Τώρα για το κομμάτι της συμπεριφοράς δεν μπορείς να επέμβεις,μόνο συστάσεις μπορείς να κάνεις στην κοπέλα μήπως φιλοτιμηθει και αλλάξει σπίτι που κατά 99% δεν θα αλλάξει.Η κοινωνία είναι αυτή που είναι.Εσυ δεν θα έχεις καμία νομική συνέπεια στην οποία εξέλιξη.Δεν είμαι νομικός αλλά με απλή λογική δεν μπορώ να βρω έναν λόγο να είσαι υπεύθυνος σε κάτι.
 

j_thess

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2023
Μηνύματα
156
Like
331
Πόντοι
1
1) Δλδ επειδη εχει μαλακα πρωην θες εσυ να την διωξεις? Πας καλα?
2) Και ζειτε και εσυ και ο αδερφος σου μακρια αρα δεν εχετε την παραμικρη ενοχληση απο αυτην.
3) Σοβαρέψου. Εφοσον ειναι ΟΚ στις υποχρεωσεις της τα άλλα δεν σε αφορουν και σιγουρα δεν μπορεις να τα χρησιμοποιησεις.
Get a life και εσυ και ο αδερφος σου.
1 ναι επειδη δημιουργουν προβλημα στη γειτονια. Μενουν ανθρωποι τριγυρω
2 μην εισαι στ αρχιδια σου επειδη μενεις μακρυα.
3) ωχαδερφισμος
αν το thread έλεγε οτι μου δημιουργει προβλημα ο γειτονας, τα σχολια ολων θα ηταν να επικοινωνησεις με τον ιδιοκτητη διότι ειναι υπεύθυνος. Σε κανέναν δεν αρέσει να τον ενοχλεί ο δίπλα αλλά στ αρχιδια σας οταν δημιουργειται ενοχληση και δεν ειστε εκει, ετσι;
 

panossparta

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2024
Μηνύματα
20
Like
10
Πόντοι
0
Ακόμα και να έληγε το συμβόλαιο εγώ δε θα τη έδιωχνα ίσα ίσα θα τη στήριζα
Προσωπικά αν την έπαιρνα τηλέφωνο θα το έκανα μόνο για να τη ρωτήσω αν θέλει κάτι βοήθεια και να τη συμβουλέψω για αστυνομίες ασφαλιστικά κλπ
Είμαστε άνθρωποι πάνω από όλα και δε θα ακούς ούτε τη κάθε κουτσομπόλα γειτόνισα ούτε το αδερφό σου ούτε θα κοιτάς τα χρήματα . Εάν η ίδια σου έχει φερθεί σωστά ως νοικάρισα οφείλεις να τη βοηθήσεις τώρα που περνάει δύσκολα όπως μπορείς . Για αυτό γίναμε έτσι σα κοινωνία γιατί ο καθένας δε θέλει μπελάδες και δε νοιάζεται αν θα σκοτώσουν το δίπλα του . Μακάρι να είχα εγώ το σπίτι σου αυτή τη στιγμή μακάρι .
Αρκετα σωστη αντιμετωπιση τύπε, μπραβο, κι εγω το ιδιο θα εκανα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom