Νέα

Πρόβλημα με ενοικιαστή

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lelosbi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 79
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
224
Like
508
Πόντοι
81
Εχω ενα σπιτι στην Κορινθο 2 οροφους. Ο πανω οροφος ειναι του αδεφου μου και ο κατω δικος μου, τον οποιο ενοικιαζω απο τον Νοεμβριο του '23 σε μια κοπελα χωρισμενη με 3 παιδια. Εγω μενω στη Γερμανια και δεν ερχομαι συχνα Ελλαδα. Ο αδερφος μου μενει Αθηνα και παει Χριστουγεννα, Πασχα και το καλοκαιρι για μερικες μερες.
Χτες με πηρε τηλεφωνο ο αδερφος μου και μου ειπε οτι του τηλεφωνησε γειτονισα και του ειπε οτι εχουν προβλημα στη γειτονια με την κοπελα που νοικιαζει το σπιτι. Συγκεκριμενα με τον πρωην αντρα της ο οποιος βρηκε που μενει η κοπελα, την επισκεπτεται και της δημιουργει προβληματα. Φωνες φασαρια κτλ. Ο αδερφος μου θελει να την διωξω απο το σπιτι ομως εκτος οτι εχουμε συμβολαιο 2 χρονια., τη λυπαμαι κιολας. Δεν θελω να χασω τα 400 ευρω το μηνα, αλλα δεν θελω να βγω και στα καναλια αμα γινει καμια χοντρη μαλακια με τον τυπο.
Δεν εχω επικοινωνησει ακομα μαζι της γιατι δεν εχω αποφασισει ακομα τι να κανω.
Τα εκλεκτα μελη τι θα εκαναν σε αυτη την περιπτωση ? Ακουω ή μαλλον διαβαζω γνωμες.
 

alekos26

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2005
Μηνύματα
276
Like
196
Πόντοι
1
δεν είσαι υπεύθυνος για την συμπεριφορά της ενοικιάστριας σου.Είσαι υπεύθυνος αν κάνει ζημιές στο κτίριο.Αν κάποιος γείτονας έχει πρόβλημα μαζί της μπορεί να της μιλήσει ο ίδιος ή να ειδοποιήσει την αστυνομία.
 

dinamitisc5

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2018
Μηνύματα
786
Κριτικές
12
Like
2.180
Πόντοι
496
Η απλή λογική λέει να βάλεις τα πράγματα στην θέση τους πρίν να είναι αργά.
Απο την στιγμή που ο πρώην άντρας της δημιουργεί προβλήματα χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος μπορείς να φανταστείς τι θα γίνει αν όντως υπάρξει σοβαρός λόγος.
 

Niko_laos

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2019
Μηνύματα
128
Like
163
Πόντοι
1
Αρχικά πες της ότι άκουσες παραπονα από γείτονες για φωνές και φασαρίες (αυτό που συμβαίνει δηλαδή)
και ότι αυτο προφανώς δεν μπορεί δεν μπορεί να συνεχιστεί επ'απειρον.
Έπειτα το ξαναβλέπεις...

Να μιλήσεις εσύ όμως με πρώην άνδρες - γκόμενους - αστυνομίες - γείτονες άστο...
θα το πιάσει το νόημα μόνη και θα τα ειδοποιήσει την αστυνομία αυτή αν συνεχιστεί η δουλειά αυτή.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.252
Like
1.998
Πόντοι
216
Εχω ενα σπιτι στην Κορινθο 2 οροφους. Ο πανω οροφος ειναι του αδεφου μου και ο κατω δικος μου, τον οποιο ενοικιαζω απο τον Νοεμβριο του '23 σε μια κοπελα χωρισμενη με 3 παιδια. Εγω μενω στη Γερμανια και δεν ερχομαι συχνα Ελλαδα. Ο αδερφος μου μενει Αθηνα και παει Χριστουγεννα, Πασχα και το καλοκαιρι για μερικες μερες.
Χτες με πηρε τηλεφωνο ο αδερφος μου και μου ειπε οτι του τηλεφωνησε γειτονισα και του ειπε οτι εχουν προβλημα στη γειτονια με την κοπελα που νοικιαζει το σπιτι. Συγκεκριμενα με τον πρωην αντρα της ο οποιος βρηκε που μενει η κοπελα, την επισκεπτεται και της δημιουργει προβληματα. Φωνες φασαρια κτλ. Ο αδερφος μου θελει να την διωξω απο το σπιτι ομως εκτος οτι εχουμε συμβολαιο 2 χρονια., τη λυπαμαι κιολας. Δεν θελω να χασω τα 400 ευρω το μηνα, αλλα δεν θελω να βγω και στα καναλια αμα γινει καμια χοντρη μαλακια με τον τυπο.
Δεν εχω επικοινωνησει ακομα μαζι της γιατι δεν εχω αποφασισει ακομα τι να κανω.
Τα εκλεκτα μελη τι θα εκαναν σε αυτη την περιπτωση ? Ακουω ή μαλλον διαβαζω γνωμες.

Δεν έχεις λόγο να ανακατευτείς καταρχήν. Δεν είναι δική σου αρμοδιότητα, πως κανονίζει εκείνη τη ζωή της.

Η υποχρέωση της είναι να να σου πληρώσει το ενοίκιο, και να σου παραδώσει το σπίτι σε μια λογική κατάσταση.

Έχεις το δικαίωμα να ελέγχεις κατά καιρούς, ότι ο χώρος τυγχάνει λογικής χρήσης, σύμφωνα με τα γραφόμενα του συμβολαίου ενοικίασης.
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.377
Κριτικές
10
Like
2.758
Πόντοι
3.385
Το θέμα σου είναι απλό: εφόσον το σπίτι είναι η κύρια κατοικία της ενοικιάστριας, ο ελάχιστος χρόνος μίσθωσης (εκ του νόμου) είναι η τριετία.
Για να τη βγάλεις θα πρέπει να μη σε πληρώνει ή να κάνει ''κακή χρήση'' του σπιτιού.
Όπως το περιγράφεις, δε βλέπω να συντρέχει κάποια από τις δύο περιπτώσεις.
 

HoneyVoskos

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
22 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.472
Κριτικές
162
Like
24.433
Πόντοι
31.348
Επειδή έχω αρκετά διαμερίσματα στην Αθήνα θα σου πω την γνώμη μου...
Καταρχήν το συμβόλαιο ισχύει για 2+1χρονια αρα 3ετια...
Νοικάρη που συμπεριφέρεται ευπρεπώς με ισχύ συμβόλαιο δεν μπορείς να διώξεις μέχρι την λήξη.
Στην δική σου περίπτωση(μου έχει τύχει και σε μένα)
1.Περιμένεις να πλησιάσει η λήξη και λίγο πριν πχ.5μηνες του λες να αφήσει
το διαμέρισμα.
2.Σε περίπτωση που φέρει αντιρρήσεις κοινοποιείς ένα εξώδικο.
Σίγουρα θα σου ζητήσει ένα εύλογο διάστημα και μετά το τέλος του συμβολαίου
Συνήθως είναι ένα 6μηνο.
Εαν δεν σου καταβάλει το ενοίκιο τον βγάζεις οπότε θέλεις με "εντολή πληρωμής"
Αν τώρα την λυπάσαι ε...πλέον είναι δικό σου θέμα.
Για τα 400ε,δεν γνωρίζω τιμές στην Κόρινθο, αλλά νομίζω την βρίσκεις εύκολα.
Εγώ πάντως την εβγαλα, στην δική μου περίπτωση, αμέσως και με δικαστήριο.
Να έχεις πάντα καβατζα έναν καλό δικηγόρο και έναν τίμιο μεσίτη.
Βέβαια στο εξωτερικό,που έχω άλλα διαμερίσματα,με προστατεύει το ΚΡΑΤΟΣ!
 

Iso14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2012
Μηνύματα
4.279
Κριτικές
8
Like
2.920
Πόντοι
456
Εχω ενα σπιτι στην Κορινθο 2 οροφους. Ο πανω οροφος ειναι του αδεφου μου και ο κατω δικος μου, τον οποιο ενοικιαζω απο τον Νοεμβριο του '23 σε μια κοπελα χωρισμενη με 3 παιδια. Εγω μενω στη Γερμανια και δεν ερχομαι συχνα Ελλαδα. Ο αδερφος μου μενει Αθηνα και παει Χριστουγεννα, Πασχα και το καλοκαιρι για μερικες μερες.
Χτες με πηρε τηλεφωνο ο αδερφος μου και μου ειπε οτι του τηλεφωνησε γειτονισα και του ειπε οτι εχουν προβλημα στη γειτονια με την κοπελα που νοικιαζει το σπιτι. Συγκεκριμενα με τον πρωην αντρα της ο οποιος βρηκε που μενει η κοπελα, την επισκεπτεται και της δημιουργει προβληματα. Φωνες φασαρια κτλ. Ο αδερφος μου θελει να την διωξω απο το σπιτι ομως εκτος οτι εχουμε συμβολαιο 2 χρονια., τη λυπαμαι κιολας. Δεν θελω να χασω τα 400 ευρω το μηνα, αλλα δεν θελω να βγω και στα καναλια αμα γινει καμια χοντρη μαλακια με τον τυπο.
Δεν εχω επικοινωνησει ακομα μαζι της γιατι δεν εχω αποφασισει ακομα τι να κανω.
Τα εκλεκτα μελη τι θα εκαναν σε αυτη την περιπτωση ? Ακουω ή μαλλον διαβαζω γνωμες.
Οταν σκασει ο τυπος καλει ο αδελφος σου τους μπατσους.Σε 2 λεπτα θα ειναι εκει και θα κατηγορηθει αυτεπαγγελτα...Κατα τα αλλα εμπλεξες.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.736
Κριτικές
18
Like
15.353
Πόντοι
4.546
Τύπε, και εμείς στην πολυκατοικία έχουμε πρόβλημα με ενοικαστή, φασαρία και πάλι. Η ιδιοκτήτρια του έκανε συστάσεις, αλλά δεν μπορεί να βγάλει έξω, βάσει Νόμου, ενοικιαστή με συμβόλαιο εν ισχύ(άσε που την πληρώνει κανονικά, δεν έχει και λόγο να τον βγάλει) .
Μόνο οι υπόλοιποι δηλαδή πρέπει να βρούμε άκρη, με αστυνομία και ηχορύπανση, αλλά βράσε μέσα.... όλοι υποφέρουμε. Μιλάμε για μεσημέρι μιλάνε, βρωντοφωνάζουν, βαράνε πόρτες, τοίχους, βράδυ το ίδιο, ότι ώρα τους καπνίσει.

Πήγα κάμποσες φορές και εγώ, και κάποιες μεταμεσονύκτια, όταν έκαναν υπερβολική φασαρία, ευτυχώς που μερικές φορές δεν άνοιξαν μου την πόρτα γιατί θα είχα κάνει άσχημα πράγματα.
 

Altion

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Ιαν 2024
Μηνύματα
63
Κριτικές
5
Like
303
Πόντοι
280
Επειδή έχουν γίνει πολλά περιστατικά και πρόσφατα με οικογενειακά θέματα προβλήματα και και και...
Όσο και αν την λυπάσαι δυστυχώς πρέπει να ξεκινήσεις την διαδικασία να την κάνεις να αποχωρησει από το σπίτι
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.345
Κριτικές
16
Like
13.443
Πόντοι
5.577

tarzan71

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2019
Μηνύματα
121
Like
325
Πόντοι
21
Εχω ενα σπιτι στην Κορινθο 2 οροφους. Ο πανω οροφος ειναι του αδεφου μου και ο κατω δικος μου, τον οποιο ενοικιαζω απο τον Νοεμβριο του '23 σε μια κοπελα χωρισμενη με 3 παιδια. Εγω μενω στη Γερμανια και δεν ερχομαι συχνα Ελλαδα. Ο αδερφος μου μενει Αθηνα και παει Χριστουγεννα, Πασχα και το καλοκαιρι για μερικες μερες.
Χτες με πηρε τηλεφωνο ο αδερφος μου και μου ειπε οτι του τηλεφωνησε γειτονισα και του ειπε οτι εχουν προβλημα στη γειτονια με την κοπελα που νοικιαζει το σπιτι. Συγκεκριμενα με τον πρωην αντρα της ο οποιος βρηκε που μενει η κοπελα, την επισκεπτεται και της δημιουργει προβληματα. Φωνες φασαρια κτλ. Ο αδερφος μου θελει να την διωξω απο το σπιτι ομως εκτος οτι εχουμε συμβολαιο 2 χρονια., τη λυπαμαι κιολας. Δεν θελω να χασω τα 400 ευρω το μηνα, αλλα δεν θελω να βγω και στα καναλια αμα γινει καμια χοντρη μαλακια με τον τυπο.
Δεν εχω επικοινωνησει ακομα μαζι της γιατι δεν εχω αποφασισει ακομα τι να κανω.
Τα εκλεκτα μελη τι θα εκαναν σε αυτη την περιπτωση ? Ακουω ή μαλλον διαβαζω γνωμες.

Τύπε μου η γειτονιά έχει πρόβλημα με την κοπέλα επειδή την βρήκε ο πρώην άντρας της και της κάνει φασαρίες; Και εσύ σκέφτεσαι να την διώξεις για να μην έχεις μπλεξήματα.
Μήπως η γειτονιά να φώναζε την αστυνομία για τον μαλακα που δημιουργεί τα προβλήματα;
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.032
Κριτικές
10
Like
5.326
Πόντοι
2.816
Τύπε μου
Μπορείς να μου εξηγήσεις το πρόβλημα σου;
Όπως λένε και οι άλλοι τύποι εφόσον δεν είναι κάπου φάουλ απέναντι σου δεν μπορείς να τη διώξεις πριν την τριετία.. από εκεί κ πέρα δεν καταλαβαίνω γιατί να την διώξεις γενικά..
Όποιος έχει θέμα ας της κάνει τα νόμιμα.. κ ειδικά ο αδερφός σου να μη σου φορτώνεται για δικά του θέματα...
Τέλος, όπως λες τη βρήκε ο πρώην σύζυγος.. μην αποκλειεις να ψάχνει ήδη νέο σπίτι.. να φύγει και να λες γαμωτο γιατί την έχασα...
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.309
Like
10.826
Πόντοι
3.556
Δε σου πεφτει κανενας λογος. Η νοικαρισα σου δεν προκαλει καποιο προβλημα, αλλος της το προκαλει, ενω αυτη δε δινει καποιο δικαιωμα ουτε σε εσενα ουτε στη γειτονια. Αυτος που πρεπει να επεμβει ειναι η αστυνομια και ο εισαγγελεας με ασφαλιστικα μετρα εναντιον του δικου της που την παρενοχλει.

Εσυ ως ιδιοκτητης δεν εχεις κανενα δικαιωμα και καμια υποχρεωση να επεμβεις
 

Km7699

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
588
Κριτικές
49
Like
4.582
Πόντοι
5.636
Ακόμα και να έληγε το συμβόλαιο εγώ δε θα τη έδιωχνα ίσα ίσα θα τη στήριζα
Προσωπικά αν την έπαιρνα τηλέφωνο θα το έκανα μόνο για να τη ρωτήσω αν θέλει κάτι βοήθεια και να τη συμβουλέψω για αστυνομίες ασφαλιστικά κλπ
Είμαστε άνθρωποι πάνω από όλα και δε θα ακούς ούτε τη κάθε κουτσομπόλα γειτόνισα ούτε το αδερφό σου ούτε θα κοιτάς τα χρήματα . Εάν η ίδια σου έχει φερθεί σωστά ως νοικάρισα οφείλεις να τη βοηθήσεις τώρα που περνάει δύσκολα όπως μπορείς . Για αυτό γίναμε έτσι σα κοινωνία γιατί ο καθένας δε θέλει μπελάδες και δε νοιάζεται αν θα σκοτώσουν το δίπλα του . Μακάρι να είχα εγώ το σπίτι σου αυτή τη στιγμή μακάρι .
 

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
778
Like
1.294
Πόντοι
206
Ακόμα και να έληγε το συμβόλαιο εγώ δε θα τη έδιωχνα ίσα ίσα θα τη στήριζα
Προσωπικά αν την έπαιρνα τηλέφωνο θα το έκανα μόνο για να τη ρωτήσω αν θέλει κάτι βοήθεια και να τη συμβουλέψω για αστυνομίες ασφαλιστικά κλπ
Είμαστε άνθρωποι πάνω από όλα και δε θα ακούς ούτε τη κάθε κουτσομπόλα γειτόνισα ούτε το αδερφό σου ούτε θα κοιτάς τα χρήματα . Εάν η ίδια σου έχει φερθεί σωστά ως νοικάρισα οφείλεις να τη βοηθήσεις τώρα που περνάει δύσκολα όπως μπορείς . Για αυτό γίναμε έτσι σα κοινωνία γιατί ο καθένας δε θέλει μπελάδες και δε νοιάζεται αν θα σκοτώσουν το δίπλα του . Μακάρι να είχα εγώ το σπίτι σου αυτή τη στιγμή μακάρι .
Αυτό αν και δε τις λυπάμαι αφού επιλογές τους ήταν αλλά και πάλι καλό είναι να βοηθηθεί κάπως η κοπέλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Km7699

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.645
Like
2.665
Πόντοι
456
Τι διάολο κάνα γαμια δεν εχει να τη προστατεύει και να της πληρώνει το νοίκι και τη ΔΕΗ?τόσο άσχημη είναι?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom