Νέα

Προτάσεις για HI-FI σύστημα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα rantanplangr30
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 36
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Vatrachos

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2007
Μηνύματα
120
Like
319
Πόντοι
21
Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλους τους ήχους που βγάζει το κάθε μουσικό κομμάτι, τους ακούς με πολύ καλά ακουστικά. Εκεί έχω καταλήξει μετά από 20 χρόνια ενασχόλησης με τη μουσική.
 

Stratocaster

Μέγας
Εγγρ.
21 Νοε 2007
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
12
Like
1.674
Πόντοι
4.655
Στον Νάκα;
Ούτε τζάμπα!
Στην Λάρισα είναι ένας μάγκας πιτσιρίκος που έχει πολύ καλό μαγαζί για ήχο.
Καλά και εγώ τον μισούσα στις εποχές που είχε μόνο yamaha και samick στις κιθάρες αλλά από τότε έχουν αλλάξει τα πράγματα
 

Stratocaster

Μέγας
Εγγρ.
21 Νοε 2007
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
12
Like
1.674
Πόντοι
4.655
Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλους τους ήχους που βγάζει το κάθε μουσικό κομμάτι, τους ακούς με πολύ καλά ακουστικά. Εκεί έχω καταλήξει μετά από 20 χρόνια ενασχόλησης με τη μουσική.
Και αυτό ισχύει γιατί τα περισσότερα καλά ακουστικά είναι στημένα ως monitor και καλά ζυγισμένα.
 

sargiris

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2006
Μηνύματα
723
Κριτικές
8
Like
756
Πόντοι
366
Καλά και εγώ τον μισούσα στις εποχές που είχε μόνο yamaha και samick στις κιθάρες αλλά από τότε έχουν αλλάξει τα πράγματα
Ναι σίγουρα...
Προς το χειρότερο!
Εδω εχει φτάσει να πουλάει τις διαφημιστικες αφίσες ρε, πάτε καλά;
Αναλώσιμα; κατοπιν παραγγελίας. Στο δε eshop, δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα ετοιμοπαραδοτο, κι ας υπάρχει ένδειξη για το αντίθετο.
Ας είναι καλά το thomann και το musicstore, τα οποια όμως σήμαναν τον θάνατο του εμποράκου...
 

Stratocaster

Μέγας
Εγγρ.
21 Νοε 2007
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
12
Like
1.674
Πόντοι
4.655
Και αυτό ισχύει γιατί τα περισσότερα καλά ακουστικά είναι στημένα ως monitor και καλά ζυγισμένα.
Φίλε μου
Ναι σίγουρα...
Προς το χειρότερο!
Εδω εχει φτάσει να πουλάει τις διαφημιστικες αφίσες ρε, πάτε καλά;
Αναλώσιμα; κατοπιν παραγγελίας. Στο δε eshop, δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα ετοιμοπαραδοτο, κι ας υπάρχει ένδειξη για το αντίθετο.
Ας είναι καλά το thomann και το musicstore, τα οποια όμως σήμαναν τον θάνατο του εμποράκου...
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.
Έθεσα μια γνώμη. Είπα ακόμα δύο μαγαζιά όπου μπορείς να κάνεις ακρόαση. Δυστυχώς αυτές και ελάχιστες ακόμα είναι οι επιλογές αν θες να κάνεις μια βόλτα στο κέντρο Αθήνας και να βρεις 2-3 ενδιαφέροντα πράγματα.
Στο κομμάτι των κιθάρων επέτρεψε μου όμως να σου πω ότι έχουν βελτιωθεί αρκετά τα πράγματα. Ήμουν εκεί πριν λίγο καιρό και υπάρχουν αρκετά σωστά εργαλεία.
Αυτά από εμένα για να μην σπαμαρω το νημα
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.723
Κριτικές
30
Like
19.900
Πόντοι
8.746
Φίλε μου

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.
Έθεσα μια γνώμη. Είπα ακόμα δύο μαγαζιά όπου μπορείς να κάνεις ακρόαση. Δυστυχώς αυτές και ελάχιστες ακόμα είναι οι επιλογές αν θες να κάνεις μια βόλτα στο κέντρο Αθήνας και να βρεις 2-3 ενδιαφέροντα πράγματα.
Στο κομμάτι των κιθάρων επέτρεψε μου όμως να σου πω ότι έχουν βελτιωθεί αρκετά τα πράγματα. Ήμουν εκεί πριν λίγο καιρό και υπάρχουν αρκετά σωστά εργαλεία.
Αυτά από εμένα για να μην σπαμαρω το νημα
πάντως μαγαζιά ήχου που μπορείς να ακούσεις μηχανήματα υπάρχουν αρκετά στην αθήνα.
 

Stratocaster

Μέγας
Εγγρ.
21 Νοε 2007
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
12
Like
1.674
Πόντοι
4.655
πάντως μαγαζιά ήχου που μπορείς να ακούσεις μηχανήματα υπάρχουν αρκετά στην αθήνα.
Θα συμφωνήσω...
Δυστυχώς όχι με μεγάλη γκάμα τα πιο πολλά και σε εξωτικές τιμές τα περισσότερα..
Πες μου πχ..που θα ακούσεις ένα Grimm..ένα κατάστημα γνωρίζω προσωπικα
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.723
Κριτικές
30
Like
19.900
Πόντοι
8.746
Θα συμφωνήσω...
Δυστυχώς όχι με μεγάλη γκάμα τα πιο πολλά και σε εξωτικές τιμές τα περισσότερα..
Πες μου πχ..που θα ακούσεις ένα Grimm..ένα κατάστημα γνωρίζω προσωπικα
εντάξει πήγες στα ακριβά...
για το φίλο πάντως που θέλει απλά πράγματα, υπάρχουν αρκετές επιλογές
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.723
Κριτικές
30
Like
19.900
Πόντοι
8.746
Θα συμφωνήσω...
Δυστυχώς όχι με μεγάλη γκάμα τα πιο πολλά και σε εξωτικές τιμές τα περισσότερα..
Πες μου πχ..που θα ακούσεις ένα Grimm..ένα κατάστημα γνωρίζω προσωπικα
...που συνεχώς ανεβαίνουν...
 

eimaiogiatros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2017
Μηνύματα
88
Κριτικές
7
Like
308
Πόντοι
280
Για audiophiles τα 2500 μπατζετ ειναι σχετικά χαμηλα. Ωστοσο ειναι αξιοπρεπες ποσο να κανεις αρχη.
Για αυτό το μπατζετ, θα εριχνα λιγοτερο βαρος στο πικαπ. Θεωρω υπερβολη να δωσεις το μισο σου μπατζετ για το κλασικο Technics. Καλο χρυσο. αλλα για απλη ακροαση πολλα μπορεις να βρεις.
Για πικαπ, δες προς Pro-ject και Dual.
Και πανω του κολλας μια καλη βελονα: Audio Technica, Ortofon εχουν μεγαλη γκαμα και σε προσιτες τιμές.
Προσωπικα, θα εριχνα βαρος σε ενισχυτη και ηχεια.
Σε ενισχυτες, πολλοι audiophiles προτιμανε λαμπες και εχουν θεμα με πιο mainstream μαρκες. Ωστοσο, οτι εχω ακουσει απο ενισχυτες Yamaha και Denon - που παιζουν και σε χαμηλοτερες τιμες - ήταν πολυ καλης ποιοτητας. Επειδη θα το παρεις το 2022, κοιταξε και θεματα συνδεσιμοτητας wifi, bluetooth ktl
Ηχεια θελει ψαξιμο. Απειρες επιλογες σε value for money.
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.723
Κριτικές
30
Like
19.900
Πόντοι
8.746
Για audiophiles τα 2500 μπατζετ ειναι σχετικά χαμηλα. Ωστοσο ειναι αξιοπρεπες ποσο να κανεις αρχη.
Για αυτό το μπατζετ, θα εριχνα λιγοτερο βαρος στο πικαπ. Θεωρω υπερβολη να δωσεις το μισο σου μπατζετ για το κλασικο Technics. Καλο χρυσο. αλλα για απλη ακροαση πολλα μπορεις να βρεις.
Για πικαπ, δες προς Pro-ject και Dual.
Και πανω του κολλας μια καλη βελονα: Audio Technica, Ortofon εχουν μεγαλη γκαμα και σε προσιτες τιμές.
Προσωπικα, θα εριχνα βαρος σε ενισχυτη και ηχεια.
Σε ενισχυτες, πολλοι audiophiles προτιμανε λαμπες και εχουν θεμα με πιο mainstream μαρκες. Ωστοσο, οτι εχω ακουσει απο ενισχυτες Yamaha και Denon - που παιζουν και σε χαμηλοτερες τιμες - ήταν πολυ καλης ποιοτητας. Επειδη θα το παρεις το 2022, κοιταξε και θεματα συνδεσιμοτητας wifi, bluetooth ktl
Ηχεια θελει ψαξιμο. Απειρες επιλογες σε value for money.
το σύστημα πρέπει να είναι "ισοβαρές".
ορθά λες ότι το μισό μπάτζετ για πικαπ είναι υπερβολή.
κατ'εμέ, όπως είχα επισημάνει και σε πρότερο σχόλιο, θα πρέπει να πάρει και streamer. αδιανόητο να μην έχει κάποιος σήμερα, όποια και να είναι η συλλογή του (όσο μεγάλη εννοώ)
 

foveros

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2012
Μηνύματα
27
Like
17
Πόντοι
0
Θα συμφωνήσω...
Δυστυχώς όχι με μεγάλη γκάμα τα πιο πολλά και σε εξωτικές τιμές τα περισσότερα..
Πες μου πχ..που θα ακούσεις ένα Grimm..ένα κατάστημα γνωρίζω προσωπικα
Οι τιμες εχουν παρει την ανηφορα.
 

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.194
Κριτικές
6
Like
2.637
Πόντοι
456
Αν και ο φιλος μας δεν απαντησε στο ποσο μεγαλος ειναι ο χωρος του και αν εχει καποια ιδιαιτεροτητα στο σχημα (αν δεν ειναι ορθογωνιος δηλαδη κλπ),εγω θα προτεινω καπιοια πραγματα,απλα και μονο για να παρει μια ιδεα,ως προς το πως θα επρεπε να μοιρασει τις 2500 ευρω που σκοπευει να διαθεσει. Για πικαπ 400-500 ευρω,για αυτονομο phono stage περιπου 150 ευρω (οι περισσοτεροι ολοκληρωμενοι ενισχυτες μεχρι 700-800 ευρω ,ειτε δεν εχουν phono stage,ειτε εχουν κατι πολυ μετριο απλα για να το εχουν σαν δυνατοτητα). Ενισχυτης 900-1100 ευρω,ηχεια απο 600-900 ευρω,αναλογα αν μιλαμε για ηχεια βασης ή για δαπεδου (μικρα σε ογκο). Για cd ,dvd,bluray ας παρει το πιο προσιτο sony bluray.......δεν ξερω και ποιοι αλλοι πλεον βγαζουν τετοιες συσκευες. Για τις ψηφιακες πηγες ενα dac της κατηγοριας 150-250 ευρω (και με δεδομενο οτι η κυρια πηγη του συστηματος θα ειναι το πικαπ......διαφορετικα αλλαζει τελειως το μοιρασμα των χρηματων),ειναι υπεραρκετο.Για streaming,δικτυακες υπηρεσεις κλπ,μια συσκευη οπως το WIIM mini audio adapter,το οποιο θα συνδεθει ψηφιακα στο dac,ειναι υπεραρκετο. Επισης ψηφιακα θα συνδεθει και το bluray player στο dac .Kαποια χρηματα θα πανε για καλωδια ηχειων,για ψηφιακα και αναλογικα καλωδια για τις συνδεσεις των συσκευων.Αν επιλεγουν ηχεια βασης και δεν υπαρχει και καποιο επιπλο ή αλλη θεση για να τοποθετηθουν (πχ σε ενα μακρυ επιπλο για τηλεοραση,μπορουν να τοποθετηθουν στις ακρες,αλλα αυτο υπο συνθηκες),θα πρεπει ενα ποσο να παει και για τις βασεις των ηχειων (αν και αν πιανουν τα χερια σου και εχεις λιγο χρονο και 2-3 βασικα εργαλεια,μπορεις πολυ ευκολα να κατασκευασεις στιβαρες βασεις με ελαχιστα χρηματα). Γαι εταιρειες,δεν θα προτεινω κατι τωρα,για τις βασικες συσκευες (αν και αναφερθηκαν καποιες πιο πανω απο αλλα μελη),αλλα θα προτιμουσα να απαντησεις οσο αφορα τον χωρο σου κλπ και αν συμφωνεις με το σκεπτικο του μοιρασματος των χρηματων.

 

thanasis 2001

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2021
Μηνύματα
20
Like
22
Πόντοι
0
δεν συμφωνω οτι θελεις πολλα λεφτα για να παρεις καλο σημερα, η τεχνολογια εχει προχωρησει πολυ και εχει γινει προσιτη
προτιμησε καποιον ενισχυτη της yamaha ειναι εγγυηση θα σου μεινουν μια ζωη
εχει και φθηνους που εχουν αριστη αποδοση
εγω πηρα πριν μερικα χρονια τον as 801 απιστευτο κοματι εχει και ενσωματομενο dac που συνδεεις τον υπολογιστη με usb
μπες σκρουτζ και ψαξε και πανε να τα ακουσεις απο κοντα
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Οι Αγγλοι που και μουσικοφιλοι ειναι και τσιγκουνιδες εχουν εναν χρυσο κακονα. π.χ. αν διαθεσεις 1000Ε τα 300 πανε σε ηχεια, 300 σε ενισχυτικα, 300 σε συσκευες αναπαραγωγης και 100 σε καλωδια. Πιστευω οτι εχουν δικαιο.
Για ηχεια, wfm ειναι και τα ηχεια της Eλληνικης Rois Accustic, πρωην Roister. Ενταξει η μελωδικοτητα των λαμπατων ενισχυτων δεν συγκρινεται, αλλα δυσκολη σημερα η επισκευη, ανταλλακτικα κτλ. Η ενισχυση με ολοκληρωμενα αποκλειονται απο μενα, για χριση βυνιλιου/μουσικων cd, oποτε θα κοιτουσα για ενισχυτη με τρανζιστορ mosfet.
Exω εναν Rotel RB 985 THX, και πανω του, πικαπ, cd/dvd player, tv και tuner. O ηχος πολυ καλος απο ολες τις πηγες. Μαζυ με Steles 130, 20+ χρονια τωρα και παιζουν ακομα σαν καινουργια.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.381
Κριτικές
2
Like
5.554
Πόντοι
2.356
Μετά από χρόνια έχω αποφασίσει για απόκτηση ενός HI-FI συστήματος.Θέλω τα εξής:
  • Ενισχυτή
  • Cd/Dvd player
  • Pickup
  • Ηχεία
Δε με ενδιαφέρει να ακούγεται πολύ δυνατά αλλά να έχει όσο το δυνατόν καλύτερο ήχο.Τα ηχεία να είναι από πλευράς ευαισθησίας ουδέτερα ή ευαίσθητα (90-90+db) και να είναι βιβλιοθήκης.Δε θέλω γουφερ κλπ.Το πικάπ με ενδιαφέρει να έχει καλή αναπαραγωγή,δε θα κάνω τον DJ!
Ποσό που μπορώ να δαπανήσω μέχρι το πολύ για όλα αυτά τα 2500€.
Άσχετο και συγνώμη. Δεν σκέφτεσαι ότι μπορεί να σου κάνουν θέμα οι γείτονες; Που μένεις; Πλέον παντού υπάρχει η πυκνοκατοίκηση και πολλοι θα ενοχληθουν.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.353
Πόντοι
206
επειδή ειμαι από μωρο σε hi-fi ακόμα και τ´ωρα ετσι ακουω με ήχεια ιδιοκατασκευης μου.
ενισχυτη ήχου denon η yamaha.
πιπακ φυσικά technics αν αντέχει η τσεπη σου μκ2 με κεφαλη ortofon.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom