Νέα

Προτάσεις για HI-FI σύστημα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα rantanplangr30
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 36
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.904
Κριτικές
38
Like
4.933
Πόντοι
2.696
Μετά από χρόνια έχω αποφασίσει για απόκτηση ενός HI-FI συστήματος.Θέλω τα εξής:
  • Ενισχυτή
  • Cd/Dvd player
  • Pickup
  • Ηχεία
Δε με ενδιαφέρει να ακούγεται πολύ δυνατά αλλά να έχει όσο το δυνατόν καλύτερο ήχο.Τα ηχεία να είναι από πλευράς ευαισθησίας ουδέτερα ή ευαίσθητα (90-90+db) και να είναι βιβλιοθήκης.Δε θέλω γουφερ κλπ.Το πικάπ με ενδιαφέρει να έχει καλή αναπαραγωγή,δε θα κάνω τον DJ!
Ποσό που μπορώ να δαπανήσω μέχρι το πολύ για όλα αυτά τα 2500€.
 

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.194
Κριτικές
6
Like
2.637
Πόντοι
456
Το dvd τι το θέλεις? Μήπως εννοείς bluray? Aυτό θέλεις να είναι μια συσκευή (cd player + bluray player)? Δεν βλέπω συσκευή για αναπαραγωγή όμως από δικτυακές υπηρεσίες (spotify,tidal,net radio κλπ) και για αναπαραγωγή αρχείων άλλων ψηφιακών φορμά (flac,dsd,mqa κλπ). Καλό θα ήταν να πεις το μέγεθος του χώρου (τετραγωνικά,σχήμα) και αν θα στήσεις τα ηχεία σε βάσεις ή σε κάποιο έπιπλο (με περιορισμό σε διαστάσεις για τα ηχεία).
 

sergyma

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2006
Μηνύματα
278
Κριτικές
21
Like
397
Πόντοι
6.060
θα σου πω τι εχω εγω πικαπ thorens με κεφαλη grado mc ενισχυτη musical fidelity a1 ταξις A τραντζιστορικο cdplayer denon με εναν απο τους κορυφαιους dac ηχεια Bose - 501 Series V καλωδια rsa καθαρου χαλκου και καλωδια ηχειων επισης καθαρου χαλκου α και ενα εκουαλαζερ γιατι οι ελληνικοι δισκοι και cd ειναι κακογραμενοι και η μπασαρουν η σου τρυπανε τα αυτια για τεστ παρε το ρεκβιεμ του μοτσαρτ απο την deutschegrammophon που χρησιμοποιει πρωτογενες βινυλιο να ακουσεις ηχο
πιθανον να τα βρεις μονο μεταχειρισμενα και δεν ξερω αν φτανουν 2500 ευρο εμενα μου ειχαν στοιχησει 1000000 δραχμες πριν 30 χρονια
 
Τελευταία τροποποίηση:

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.194
Κριτικές
6
Like
2.637
Πόντοι
456
θα σου πω τι εχω εγω πικαπ thorens με κεφαλη grado mc ενισχυτη musical fidelity a1 ταξις A τραντζιστορικο cdplayer denon με εναν απο τους κορυφαιους dac ηχεια Bose - 501 Series V καλωδια rsa καθαρου χαλκου και καλωδια ηχειων επισης καθαρου χαλκου α και ενα εκουαλαζερ γιατι οι ελληνικοι δισκοι και cd ειναι κακογραμενοι και η μπασαρουν η σου τρυπανε τα αυτια για τεστ παρε το ρεκβιεμ του μοτσαρτ απο την deutschegrammophon που χρησιμοποιει πρωτογενες βινυλιο να ακουσεις ηχο
πιθανον να τα βρεις μονο μεταχειρισμενα και δεν ξερω αν φτανουν 2500 ευρο εμενα μου ειχαν στοιχησει 1000000 δραχμες πριν 30 χρονια
Εχεις βαλει ισοσταθμιστη αναμεσα στα thorens+grado-a1???? Γιατι κανεις αυτο το εγκλημα? Επισης ξεφορτωσου τα 501 και παρε ενα ηχειο βασης (ευκολο σαν οδηγηση-φορτιο για τον Α1) εκει γυρω στα 800-1000 ευρω.......κατι μου λεει οτι αν και εχουν περασει 30 χρονια,ακομα δεν εχεις ακουσει τι μπορει να βγαλει το συστημα σου.
 

sergyma

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2006
Μηνύματα
278
Κριτικές
21
Like
397
Πόντοι
6.060
Εχεις βαλει ισοσταθμιστη αναμεσα στα thorens+grado-a1???? Γιατι κανεις αυτο το εγκλημα? Επισης ξεφορτωσου τα 501 και παρε ενα ηχειο βασης (ευκολο σαν οδηγηση-φορτιο για τον Α1) εκει γυρω στα 800-1000 ευρω.......κατι μου λεει οτι αν και εχουν περασει 30 χρονια,ακομα δεν εχεις ακουσει τι μπορει να βγαλει το συστημα σου.
οταν πηρα τα 501 μεχρι εκει μου φταναν τα λεφτα ,το ξερω αλλα μετα δεν ειχα χρονο να <ασχοληθω>
τωρα συνηθως <ακουω> μουσικη απο το bluetooth ηχειο απο το youtube
χωρις ισοσταθμιστη τα 3/4 των δισκων και σιντι που εχω δεν ακουγονται
μετα την ανακαινιση του σπιτιου δεν τα εχω συνδεσει ακομα
 

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.194
Κριτικές
6
Like
2.637
Πόντοι
456
οταν πηρα τα 501 μεχρι εκει μου φταναν τα λεφτα ,το ξερω αλλα μετα δεν ειχα χρονο να <ασχοληθω>
τωρα συνηθως <ακουω> μουσικη απο το bluetooth ηχειο απο το youtube
χωρις ισοσταθμιστη τα 3/4 των δισκων και σιντι που εχω δεν ακουγονται
μετα την ανακαινιση του σπιτιου δεν τα εχω συνδεσει ακομα
οταν αποφασισεις να τα ξαναστησεις,προσπαθησε να αλλαξεις τα ηχεια και αθ με θυμηθεις.Οσο για τον ισοσταθμιστη,αν η εγγραφη ειναι καλη,το συστημα σωστα στημενο ,ειναι κατι τελειως περιττο,ενω σαφως δεν ειναι και οτι καλυτερο το ηχητικο σημα να περνα μεσα απο τα κυκλωματα ενος ισοσταθμιστη. Αν μπορεις να πας σε ψηφιακη ισοσταθμιση χωρου,εκει αλλαζει το πραγμα.
 

sergyma

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Μαρ 2006
Μηνύματα
278
Κριτικές
21
Like
397
Πόντοι
6.060
στα εισαγόμενα βινύλια δεν τον ενεργοποιώ
πρέπει να βρω τα εγχειρίδια για να ζυγίσω τον βραχίονα με την grado σωστά
έναν φίλο επαγγελματία του χώρου που του είπα με το αζημίωτο να έρθει 1 χρόνο ακόμα τον περιμένω
 

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.194
Κριτικές
6
Like
2.637
Πόντοι
456
στα εισαγόμενα βινύλια δεν τον ενεργοποιώ
πρέπει να βρω τα εγχειρίδια για να ζυγίσω τον βραχίονα με την grado σωστά
έναν φίλο επαγγελματία του χώρου που του είπα με το αζημίωτο να έρθει 1 χρόνο ακόμα τον περιμένω
αν ψαξεις στο youtube θα βρεις βιντεο,σιγα μην κατσεις να περιμενεις τον ....επαγγελματια
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.806
Like
3.627
Πόντοι
456
Πικ Απ : https://tinyurl.com/yc8acj25

Βελόνα: https://tinyurl.com/yc7a3w6u

Ενισχυτής: έναν λαμπάτο

Ηχεία: https://tinyurl.com/5a3uuen2

Dvd/Cd player: Πάρε ένα Technics από αγγελίες σε άριστη-καινούργια κατάσταση. Βρήκα ένα στο κουτί του το είχε ο άλλος αχρισημοποίητο.

Οπότε έχουμε:
πικαπ: 1500 +
βελόνα: 140 +
Ηχεία: 430 +
Dvd: 120 +
Ενισχυτής: 500 (μεταχειρισμένος πχ)
Σύνολο: 2700

Βάλε άλλον έναν επιπλοποιό τουλάχιστον ένα 300αρι. Στα 3000 ευρώ έχεις ένα άψογο σύστημα.
 

ασωτος40

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2014
Μηνύματα
666
Κριτικές
12
Like
1.246
Πόντοι
376
Μετά από χρόνια έχω αποφασίσει για απόκτηση ενός HI-FI συστήματος.Θέλω τα εξής:
  • Ενισχυτή
  • Cd/Dvd player
  • Pickup
  • Ηχεία
Δε με ενδιαφέρει να ακούγεται πολύ δυνατά αλλά να έχει όσο το δυνατόν καλύτερο ήχο.Τα ηχεία να είναι από πλευράς ευαισθησίας ουδέτερα ή ευαίσθητα (90-90+db) και να είναι βιβλιοθήκης.Δε θέλω γουφερ κλπ.Το πικάπ με ενδιαφέρει να έχει καλή αναπαραγωγή,δε θα κάνω τον DJ!
Ποσό που μπορώ να δαπανήσω μέχρι το πολύ για όλα αυτά τα 2500€.
Στο θέμα cd dvd player θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια play station 5 φίλε μου μπορεί να είναι παιχνιδομηχανή αλλά έχει απίστευτες δυνατότητες και σε αυτόν τον τομέα Ηχεία krk και ενισχυτή
 

Stratocaster

Μέγας
Εγγρ.
21 Νοε 2007
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
12
Like
1.674
Πόντοι
4.655
Η δική μου γνώμη είναι να βρεθείς στο κέντρο και να πας στα εξής καταστήματα.
-Athens Pro Audio στην ασκληπιού
-Πετρόπουλος στην Ιπποκράτους
Πηγαίνεις και Νάκα
Κατόπιν και μετά από ακρόαση και καθοδήγηση θα δεις τι ακριβώς θα σου αρέσει γιατί όλοι μας έχουμε διαφορετική γνώμη για τον ιδανικό ήχο
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.231
Κριτικές
90
Like
32.289
Πόντοι
24.700
Η δική μου γνώμη είναι να βρεθείς στο κέντρο και να πας στα εξής καταστήματα.
-Athens Pro Audio στην ασκληπιού
-Πετρόπουλος στην Ιπποκράτους
Πηγαίνεις και Νάκα
Κατόπιν και μετά από ακρόαση και καθοδήγηση θα δεις τι ακριβώς θα σου αρέσει γιατί όλοι μας έχουμε διαφορετική γνώμη για τον ιδανικό ήχο
:thumbsup:
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.723
Κριτικές
30
Like
19.901
Πόντοι
8.746
Μετά από χρόνια έχω αποφασίσει για απόκτηση ενός HI-FI συστήματος.Θέλω τα εξής:
  • Ενισχυτή
  • Cd/Dvd player
  • Pickup
  • Ηχεία
Δε με ενδιαφέρει να ακούγεται πολύ δυνατά αλλά να έχει όσο το δυνατόν καλύτερο ήχο.Τα ηχεία να είναι από πλευράς ευαισθησίας ουδέτερα ή ευαίσθητα (90-90+db) και να είναι βιβλιοθήκης.Δε θέλω γουφερ κλπ.Το πικάπ με ενδιαφέρει να έχει καλή αναπαραγωγή,δε θα κάνω τον DJ!
Ποσό που μπορώ να δαπανήσω μέχρι το πολύ για όλα αυτά τα 2500€.
φίλε καλησπέρα,
όπως είπε κι ο στρατοκάσταρος πιο πάνω, το καλύτερο είναι να πας μόνος σου σε όσα περισσότερα καταστήματα ήχου μπορείς (πρώτα φυσικά συννενόηση μαζί τους για το τι θες να σου δείξουν) και να μιλήσεις με τον καθενα για το τι έχει να σου προτείνει αλλά και να ακούσεις (εννοείται είναι το καλύτερο) κάποια συστήματα που θα σου στήσουν...(πάντα στα λεφτά που θες).
αν κάτι τέτοιο σου προκαλεί βαρεμάρα κλπ κλπ, αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεσαι πολλά πολλά για να κάνεις τη "δουλειά σου" (ακροάσεις). δεν είσαι του "σπορ" (ΤΙΠΟΤΑ μεμπτο σε αυτό, δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα και χόμπυ), οπότε σε αυτή την περίπτωση σου προτείνω να προσανατολιστείς σε ένα αξιοπρεπές σύστημα all in one (ενισχυτής, streamer - πολύ βασικό πλέον, cd player), ζευγάρι ηχείων βάσης και φυσικά το πλατό, το καθένα κάτω από χιλιάρικο (500-800 το κάθε μηχάνημα άρα όλα μαζί στο διχίλιαρο). θα ακούσεις μια χαρά μουσική.
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΣΚΟΘΗΚΗ και Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΣ, ΟΧΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ.
σε περίπτωση που θα προσανατολιστείς σε αυτή τη δεύτερη περίπτωση (βαριεσαι δλδ το ψάξιμο), αν θες σου στέλνω προτάσεις...
 
Τελευταία τροποποίηση:

DirkDiggggler

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2018
Μηνύματα
140
Like
629
Πόντοι
81
Εγώ θα σου πρότεινα αντί για ενισχυτή και ηχεία να κοιτάξεις ενεργά ηχεία, συνήθως έχουν καλύτερη σχέση κόστους/απόδοσης, γιατί είναι ματσαρισμένα από τον κατασκευαστή ηχεία και και ενισχυτικά. Πολύ καλό vfm για τα γούστα μου είναι τα JBL 306-308 και τα Focal Alpha 50 και 65 Evo. Αν πας σε αυτή την κατεύθυνση, θα χρειαστείς και ένα budget προενισχυτή ή συνδιασμό DAC-Προενισχυτή για να αυξομειώνεις την ένταση. Καλή επιλογή με τηλεχειριστήριο είναι το SMSL Sanskrit.

Επίσης συμφωνώ με τον φίλο από πάνω για τον Streamer. Η ευκολία να βάζεις ότι κομμάτι θέλεις από το κινητό σου δεν συγκρίνεται και η ποιότητα πλέον σε Tidal και Deezer είναι πολύ, πολύ κοντά στου CD. Το Solo της Argon είναι μια σχετικά οικονομική επιλογή με πολλές επιλογές συνδεσιμότητας.

Τέλος, μια καλή all in one επιλογή είναι και τα Sonos:Five. Παίρνεις ενεργά ηχεία και streamer με 1200 ευρώ και απλά προσθέτεις ένα πικ-άπ με προενίσχυση όπως αυτό, και πας στο 1630 ευρώ. Τα Sonos έχουν και DSP προσαρμόζονται και ηχητικά στον χώρο σου. Απλά μετά είναι μπελαλίδικο αν θέλεις να ακούς και από CD player, γίνεται αλλά κτγμ είναι καλή επιλογή μόνο αν έχεις αποφασίσει να πας σε streaming
 

Σαβουρογάμης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαρ 2022
Μηνύματα
665
Κριτικές
11
Like
3.554
Πόντοι
736
έχω ένα hi-fi sony στο δίνω για ένα 50άρικο αν θες
 
Εγγρ.
20 Σεπ 2021
Μηνύματα
1.438
Like
1.409
Πόντοι
216
εγώ δεν έχω καταλάβει κάποια πράγματα από αυτά που ζητάς
μου φαίνονται αταίριαστα
ζητάς πικάπ και άρα μιλάς για αναλογικό ήχο ... αναλόγως πώς θα το στήσεις στο ηχοσύστημά σου θα μπορείς να ακούς και περισσότερες συχνότητες ... εγώ πχ αγαπώ να ακούω τις νυχιές πάνω στην κιθάρα, κάτι που στον ψηφιακό ήχο εγγραφής των τελευταίων χρόνων έχει χαθεί από τα αυτιά μας.
λες δε σε ενδιαφέρει αν θα ακούγεται δυνατά ... μα το ηχοσύστημα το στήνουμε για την ποιότητα του ήχου ... είναι άλλο θέμα η έντασή του ... είναι διαφορετικά πράγματα προς διερεύνηση
πριν 30 χρόνια έπεσε στα χέρια μας ένα τεύχος από το περιοδικό Εικόνα και Ήχος. είχε αναφορά σε ένα ηχείο τριών δρόμων (γούφερ, μιντρέϊτζ και τουίτερ) της Philips και έδειχνε σε λεπτομερή περιγραφή την κατασκευή του. περίπου 1 μέτρο ύψος, πολυεδρικά σε σχήμα πυραμίδας, με βάση γύρω στα 70 εκ. μια που υπήρχαν γνώσεις γύρω από την επιπλοποιΐα και όχι μόνο αποφασίσαμε και τα φτιάξαμε ... το 1990 μας στοίχισαν τα υλικά μόνο (ξύλα, μονωτικά, λούστρα, ηχεία της Philips κτλ) πάνω από 150.000 δρχ, και σίγουρα κάτω από 200.000 δρχ.
ενισχυτή είχαμε Technics (που τότε δεν έβγαινε Α τάξης), ωστόσο φόραγε πάνω προενισχυτή για το πικάπ το οποίο ήταν κι αυτό Technics (όχι το επαγγελματικό MK2, αλλά το αμέσως επόμενο με μια πολύ ακριβή βελόνα που δε θυμάμαι τη μάρκα της)
υπέροχος ήχος (και δυνατός) μας ακολούθησε πολλά χρόνια ...προστέθηκε και cd player στην πορεία ... μια χαρά.
τα ηχεία βέβαια επειδή δεν ήταν προστατευμένα (ήθελα να τα βλέπω να πάλλονται ανάλογα με τις συχνότητες) σε κάποια γιορτή έγιναν βορά στα χέρια μικρών μπόμπιρων ... μου βούλιαξαν το ένα γούφερ.
από τότε άρχισε η οδύσσειά μου ... βγήκα στην αγορά και έπαθα πλάκα με την αλλαγή που είχε επέλθει λόγω ψηφιακού ήχου.
τα ηχεία πλέον "σκληρά", μετρημένα στα 4 Ωμ και όχι στα 8 που τα είχα ... άσε που δε βρίσκεις 16 ιντσών πλέον
άλλαξα ενισχυτή και πήρα ένα της Pioneer που βρήκα σε πολύ καλή τιμή και είναι Α τάξης ... έλα που θέλει προενισχυτή για το πικάπ ...
πολλά θέματα ... για αυτό λέω ... εξαρτάται από ποια σκοπιά το κοιτάς
τι ήχο θέλεις, τι σου αρέσει να ακούς, πόση ώρα έχεις διαθέσιμη για το άκουσμά σου ... πολλά ... τόσα πολλά που απλά χάνεσαι
πήγαινε σε κάποιον του χώρου και κάνε πρώτα μάθημα και μετά βγαίνεις για αγορά
αυτά από μένα (που είμαι αμαθής)
 

redgarland

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2021
Μηνύματα
772
Κριτικές
5
Like
2.388
Πόντοι
726
Μετά από χρόνια έχω αποφασίσει για απόκτηση ενός HI-FI συστήματος.Θέλω τα εξής:
  • Ενισχυτή
  • Cd/Dvd player
  • Pickup
  • Ηχεία
Δε με ενδιαφέρει να ακούγεται πολύ δυνατά αλλά να έχει όσο το δυνατόν καλύτερο ήχο.Τα ηχεία να είναι από πλευράς ευαισθησίας ουδέτερα ή ευαίσθητα (90-90+db) και να είναι βιβλιοθήκης.Δε θέλω γουφερ κλπ.Το πικάπ με ενδιαφέρει να έχει καλή αναπαραγωγή,δε θα κάνω τον DJ!
Ποσό που μπορώ να δαπανήσω μέχρι το πολύ για όλα αυτά τα 2500€.
Αγαπητε φιλε, φανταζομαι οτι ηδη θα εχεις ψιλομπερδευτει απο τις πολλες και διαφορετικες απαντησεις που εχεις παρει και που προκειται να παρεις.. Αυτο συμβανει σχεδον παντα, διοτι ο ηχος ειναι υποκειμενικο ζητημα για τον καθενα μας..
Σου προτεινω λοιπον, να ακολουθησεις τις οδηγιες που σου εδωσε ο φιλος stratocaster πιο πανω, και να προσθεσω οτι καλο θα ειναι να εχεις μαζι σου 1-2 cd αντιπροσωπευτικα του ειδους της μουσικης που ακους, και θα ξεκινησεις την ερευνα σου απο τα ηχεια..
Βρισκοντας τα ηχεια που θα σε ικανοποιουν σαν ποιοτητα, με την βοηθεια του εκαστοτε υπαλληλου στα μαγαζια που θα απευθυνθεις, θα σου υποδειξει και τα υπολοιπα συνοδευτικα μηχανηματα, διοτι οπως αντιλαμβανεσαι δεν παιζουν σωστα τα παντα με τα παντα.. Και να μην ξεχασω να πω οτι ο ενισχυτης που θα διαλεξεις να εχει εισοδο για phono..
Αρα λοιπον, πρωτα τα ηχεια..
Ελπιζω οτι βοηθησα..
 

sargiris

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2006
Μηνύματα
723
Κριτικές
8
Like
756
Πόντοι
366
Η δική μου γνώμη είναι να βρεθείς στο κέντρο και να πας στα εξής καταστήματα.
-Athens Pro Audio στην ασκληπιού
-Πετρόπουλος στην Ιπποκράτους
Πηγαίνεις και Νάκα
Κατόπιν και μετά από ακρόαση και καθοδήγηση θα δεις τι ακριβώς θα σου αρέσει γιατί όλοι μας έχουμε διαφορετική γνώμη για τον ιδανικό ήχο
Στον Νάκα;
Ούτε τζάμπα!
Στην Λάρισα είναι ένας μάγκας πιτσιρίκος που έχει πολύ καλό μαγαζί για ήχο.
 
OP
OP
rantanplangr30

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.904
Κριτικές
38
Like
4.933
Πόντοι
2.696
Πιτσιρικάς είχα ασχοληθεί λίγο.Έπαιρνα ένα περιοδικό το Audio και είχα φτιάξει ένα συστηματάκι με έναν ολοκληρωμένο της Rotel ένα cd Denon ένα ραδιόφωνο της Teak και είχα πάρει ένα πικάπ της Lenko.Ηχεία μου είχε δώσει ένας θείος μου κάτι KEF.Από αυτά έχει μείνει στο πατρικό μου το Rack που τα είχα τοποθετήσει,και το είχα αγοράσει 200.000δρχ τότε.Από τότε μέχρι τώρα,μιλάμε για 25+ χρόνια έχω χάσει την τεχνολογία του ήχου.Δεν έχω ιδέα τι βγαίνουν πλέον.Θέλω όμως να φτιάξω ένα σύστημα διότι έχω αρκετά βινύλια και cd κι επίσης πολλά συγκροτήματα βγάζουν τις νέες τους δουλειές και σε βινύλιο.Δε θέλω να το φτάσω στα άκρα,και να δαπανήσω πολλά.Νομίζω ότι το ποσό που διαθέτω είναι αξιοπρεπές.Θυμάμαι τότε που έλεγαν όλοι ότι ξεκινάς από τα ηχεία,και μετά ενισχυτή και πηγή διότι οι διαφορές φαίνοντα στα ηχεία.Να πάω σε μαγαζιά,αλλά το πρόβλημα είναι ότι δε νομίζω πως κάποιος θα μου δείξει τα πάντα.Και επειδή γενικά και λόγω της εποχής και της νοοτροπίας των πωλητών σου πλασάρουν αυτά που τους αποφέρουν μεγαλύτερο κέρδος.Επειδή κάποιος αναρωτήθηκε γιατί έγραψα για την ισχύ.Παλιά πολλοί αγόραζαν ενισχυτές με γνώμονα τα watt και όχι την ποιότητα του ήχου.Κάτι που το θεωρώ ανόητο.Και έναν 2χ50 να έχεις είναι πολύ καλός,ούτε "ψώφιος" ούτε όμως και να προκαλείς σαματά.Άλλωστε στο σπίτι θα το έχω να ακούω μουσική.Στον Η/Υ τώρα που ακούω δεν το ευχαριστιέμαι,τα ηχεία του Η/Υ δεν έχουν αναλυτικότητα.Απλώς ακούς,δεν το ευχαριστιέσαι.
 

Διανοούμενος

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Ιαν 2021
Μηνύματα
2.933
Κριτικές
31
Like
25.745
Πόντοι
7.046
Μην ακους κανεναν. Από τη στιγμή που ακους Metal το ηχόχρωμα που θες είναι ιδιαίτερο. Δεν παιζουν όλα τα ηχοσύστηματα σωστά το metal. Εγώ έχω high end ηχεία. Αρκετά δυνατό ενισχυτή και παιζω μουσική από υπολογιστή με καλή κάρτα ήχου, δηλαδή καλό DAC. Επίσης όλα μου τα αρχεία ειναι σε Flac.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom