Νέα

Πριγκίπισσα Μαρία - Ολυμπία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stamatis57
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 58
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Η 19χρονη Ελληνίδα Πριγκίπισσα Μαρία - Ολυμπία (κόρη του διαδόχου Παύλου και της πριγκίπισσας Μαρί Σαντάλ και εγγονή του Βασιλιά Κωνσταντίνου) είναι η πιο περιζήτητη γαλαζοαίματη νύφη! Εκτός από την υπερβολική ομορφιά της, είναι πολλή μορφωμένη. Ζει μόνιμα στη Νέα Υόρκη. Μιλάει άπταιστα ελληνικά και αγγλικά ενώ γνωρίζει άλλες 4 γλώσσες. Φέτος πέρασε τις διακοπές της στη Μύκονο μαζί με τις κολλητές της, όπου παραβαίνοντας το πρωτόκολλο έκανε μπάνιο γυμνόστηθη... Είναι ένα από τα αγαπημένα πρόσωπα των Αμερικανικών ΜΜΕ που την ακολουθούν διαρκώς...
marie7.jpg
2b77125300000578-3202287-ruling_the_world_princess_maria_olympia_of_greece_shares_snapsho-m-128_1439924072327_1.jpg
2b77d69d00000578-3202287-image-m-135_1439924486869.jpg
2b77d69900000578-3202287-image-m-112_1439917744088.jpg
2b77127a00000578-3202287-party_time_she_regularly_posts_photos_from_her_travels_online_in-a-48_1439915697302.jpg
2b77125700000578-3202287-living_it_up_she_also_spent_time_in_mykonos_this_summer_where_sh-m-130_1439924119767.jpg
2b77127300000578-3202287-jealous_the_new_york_born_princess_left_posed_by_the_pool_in_the-m-132_1439924160893.jpg
1411421047536_Image_galleryImage_Tatler_March_2014_Cover_M.JPG
Princess+Maria+Olympia+Greece+Valentino+Master+Pb9qS7CKNYNl.jpg
Front+Row+at+Valentino+UMPdcDzEOf_l.jpg
1411423817816_wps_39_Princess_Olympia_of_Greec.jpg
serlin_32872.jpg
olympialandscape.jpg
olympia7.jpg
mo2.jpg
1411423514682_wps_33_Princess_Olympia_of_Greec.jpg
http://i22.photobucket.com/albums/b318/LisaMarie51284/LisaMarie51284003/cb25bb3df538e3e6c22f6db74fff2ea7.jpg[/img[/URL]]
[/quote]   :shit: :shit: στους βασιλιαδες τον  παυλο και τη φρειδερικη
:shit: :shit:  σκατα και στους κοπριτες απογονους τους

τον κοκκο τα παιδια του και τα εγγονια του  

ο καραμνλης ηταν ωραιος, που παρα τις αλητειες του
σκυλοβριζε την φρειδερικη με καθε ευκαιρεια
(λεγανε την πηδουσε και παλια)  :knockinb:
κι αυτη η καριολα
τον εριξε

 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Φίλε μου πριγκίπισσα την αποκαλούν οι πάντες στον πλανήτη. Αν ξέρεις αγγλικά διάβασε τα ξένα περιοδικά που παραθέτω πως την αποκαλούν. Όλα princess (στα ελληνικά σημαίνει πριγκίπισσα). Δεν χρειάζεται τελετή, ο τίτλος είναι κληρονομικό δικαίωμα. Ο παππούς της ήταν βασιλιάς και ο μπαμπάς της πρίγκηπας. Οπότε νόμιμα και δίκαια είναι πριγκίπισσα. Δεν έχει σημασία που έχει καταργηθεί ο θεσμός της βασιλείας. Η βασιλική οικογένεια εξακολουθεί να υπάρχει.

Φίλε, δεν τα λες καλά.

Διάβασε εδώ:
Για να ξεστραβωθείς:

Σύνταγμα της Ελλάδος
MEPOΣ ΔEYTEPO - Aτομικά και κοινωνικά δικαιώματα
'Αρθρο 4: (Ισότητα των Ελλήνων)
1. ....
2. ....
....
6. ....
7. Tίτλοι ευγένειας ή διάκρισης ούτε απονέμονται ούτε αναγνωρίζονται σε Έλληνες πολίτες.
Από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να μη συμφωνεί με αυτό, και να λέει ό,τι θέλει. Μέσα στον "καθένα" είσαι κι εσύ βέβαια, αυτό το δικαίωμα δεν στο στερεί κανένας.
Άλλος μπορεί να λέει ότι η γη είναι επίπεδη.
Άλλος ότι μας ψεκάζουν.
Τσάμπα είναι όλα αυτά. Όπως και το δικό σου.

Κι εγώ π.χ. δε συμφωνώ με τη διάταξη του συντάγματος που λέει:
Eπικρατούσα θρησκεία στην Eλλάδα είναι η θρησκεία της Aνατολικής Oρθόδοξης Eκκλησίας του Xριστού.
Δε θα σου αναλύσω τώρα το γιατί, αλλά δεν συμφωνώ.
Όμως δεν βγαίνω να λέω "Επικρατούσα είναι η θρησκεία του Κομφούκιου", ή όποια άλλη έχω στο μυαλό μου, γιατί σέβομαι το Σύνταγμα.
Κατά τον ίδιο τρόπο πρέπει να το σέβεσαι κι εσύ.
Πέρα απ' αυτά, μπορείς (όπως σου είπα) να λες ότι παλαβωμάρα σου κατέβει, όπως μπορεί και ο καθένας. Μπορείς δηλαδή να λες και ότι ο πρωθυπουργός είναι εκπρόσωπος του πλανήτη Άρη στη Γη. Θα σε εμποδίσει κανείς? όχι βέβαια.

Αλλά εδώ, εσύ, δεν είσαι τυχαίος.
Είσαι "Moderator", απ' ότι διαβάζω κάτω απ' το username σου. Δηλαδή είσαι κατά κάποιο τρόπο "εκπρόσωπος" του site προς όλους εμάς που σε διαβάζουμε.
Δεν μπορείς λοιπόν να γράφεις μαλακίες, τύπου "νόμιμα και δίκαια είναι πριγκίπισσα", "τα ξένα περιοδικά την αποκαλούν έτσι", και "ο τίτλος είναι κληρονομικό δικαίωμα".
Γιατί είναι αστείο (αν όχι μαλακία) να μιλάς περί νομιμότητας όταν δεν υπάρχει κανένας νόμος που να επιβεβαιώνει αυτό που λες (αντίθετα, το ΣΥΝΤΑΓΜΑ λέει το αντίθετο), ή να επικαλείσαι δικαιώματα που δεν υπάρχουν.
Μπορείς (το ξαναλέω) να λες: "Στην δικιά μου την καρδιά είναι πριγκίπισσα", όπως κι εγώ μπορώ να λέω ότι είναι θεά ενσαρκωμένη επί της γης, ή ότι παίρνει βίζιτες. Αλλά μέχρι εκεί. Αν πω ότι την έχω πάρει βίζιτα, δίκαια θα με ρωτήσει (κάποιος) τι αποδείξεις έχω. Και τότε είτε θα πρέπει να τις παρουσιάσω, είτε να δεχτώ ότι λέω μαλακίες.

Σε ρωτάω λοιπόν εγώ τι αποδείξεις έχεις γι' αυτά που λες?
Και μη μου πεις πάλι ότι "έτσι τη λένε τα περιοδικά", γιατί τα περιοδικά γράφουν ότι πουλάει, όχι ότι ισχύει ή (έστω) ότι είναι σωστό.
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Μαριάθ, τρεις παρατηρήσεις:

1. Το Σύνταγμα της Ελλάδος, δεσμεύει την ελληνική έννομη τάξη και μόνο. Αυτό κατ' αρχήν σημαίνει ότι οποιαδήποτε αλλοδαπή έννομη τάξη ή αλλοδαπός, μπορεί να αναγνωρίσει ότι θέλει, μιας και δεν υπάγεται στο ρυθμιστικό πεδίου του ελληνικού Συντάγματος. Επιπλέον γνωρίζουμε πλέον από πάγια νομολογία του ΔΕΚ, ότι το ελληνικό Σύνταγμα είναι υποδεέστερο των ευρωπαϊκών κανόνων, σε περίπτωση σύγκρουσης με αυτούς (γιατί αλλιώς, αν κάθε κράτος έβαζε μπροστά το Σύνταγμα του, τότε τζάμπα υπέγραφε την προσχώρηση στην ΕΕ). Μοναδική περίπτωση να έχει ρητά επιφυλαχθεί ως προς συγκεκριμένες διατάξεις, κάτι φυσικά αστείο για την Ελλάδα που κοίταζε να μπει όπως όπως στην ΕΟΚ.

2. Επιπλέον, όλα τα ατομικά δικαιώματα αφορούν κατ' αρχήν (αυτο)δεσμεύσεις του ιδίου του κράτους. Αυτό σημαίνει ότι ο αποδέκτης της διατάξεως του άρθρου 4 που παραθέτεις, είναι το ίδιο το κράτος, το οποίο όντως δεν απονέμει και δεν αναγνωρίζει τίτλους ευγενείας. Ωστόσο, κατ' αρχήν, η διάταξη αυτή δεν επεκτείνεται και στους ιδιώτες, διότι κατά πάγια θέση θεωρίας και νομολογίας, τα άρθρα 4-25 αφορούν πρωτίστως το ελληνικό κράτος, με μοναδική αποκλειστική εξαίρεση, την πιθανότητα τριτενέργειας (άρθρο 25 παράγραφος 1), η οποία όμως πρέπει να διαγνωστεί σε κάθε περίπτωση θετικά (δηλαδή για άρση κάθε αμφιβολίας, θα πρέπει να υπάρξει δικαστική απόφαση). Επιπλέον, δεν τριτενεργούν διατάξεις που αφορούν αποκλειστικά κρατική δράση. Με άλλα λόγια, προφανώς ιδιώτης δεν μπορεί να απονείμει τίτλο ευγενείας, το ερώτημα είναι κατά πόσο είναι επιτρεπτό έλληνας πολίτης να αναγνωρίσει τίτλο ευγενείας. Αυτό λοιπόν δεν γνωρίζω να έχει διαγνωστεί δικαστικά, οπότε σε κάθε περίπτωση, in dubio pro libertate, και συνεπώς θεωρητικά μπορεί και ο οποιοσδήποτε έλληνας να αναφέρεται στον Τέως ως βασιλιά (για τους ξένους τα είπαμε, κάνουν ότι θέλουν).

3. Γενικότερα πάντως, η Ελλάδα πρέπει να είναι από τις ελάχιστες περιπτώσεις που δεν μπορεί να συμβιβαστεί με την πολιτειακή ιστορία της. Ειδικά την δεκαετία του 1980, λόγω και της περιρρέουσας πολιτειακής ατμόσφαιρας, υπήρξε έντονη πολεμική κατά της τέως βασιλικής οικογένειας (γενικά δεν γνωρίζω να χορηγήθηκαν - στην βραχύχρονη για τα ευρωπαϊκά δεδομένα ελληνική βασιλεία - πολλοί τίτλοι ευγενείας, αν χορηγήθηκαν), ξεκινώντας από το ζήτημα αν θα πρέπει να αναγνωρίσουμε την... ύπαρξη τους. Με διάφορα νομικά τερτίπια, και οδηγούμενο από τον Μπένυ Τούρκογλου (γνωστό και ως Βενιζέλο), το ελληνικό κράτος αρνήθηκε ακόμα και να χορηγήσει διαβατήριο στον Τέως, παρά το γεγονός ότι δεν του είχε αφαιρεθεί η ελληνική ιθαγένεια, αν δεν αναλάμβανε επώνυμο, με το σκεπτικό ότι έτσι θα αναγκαζόταν να παραιτηθεί εμμέσως από τους τίτλους του και την δυναστική του καταγωγή. Περιττό βέβαια να πούμε ότι όλες αυτές οι σχετικές υποθέσεις (διαβατήριο, ιθαγένεια, δικαστική παράσταση, περιουσία) αποτέλεσαν αντικείμενο διάγνωσης τόσο από το ΔΕΚ όσο και από το ΕΔΔΑ και το ελληνικό κράτος έχασε σε όλες.

Συμπερασματικά, και σύμφωνα με το πως έχει διαμορφωθεί η παρούσα κατάσταση, ο Τέως και η οικογένεια του, μπορούν να θεωρηθούν κανονικά έλληνες πολίτες, φέροντες κανονικά όλα τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των ελλήνων πολιτών (δηλαδή και του εκλέγεσθαι). Επιπλέον έχουν κανονικά περιουσιακά δικαιώματα - ειδικότερα όσον αφορά το θέμα της παλιάς, βασιλικής περιουσίας, έχουν πλήρως αποζημιωθεί από την δήμευση της περιουσίας τους που επιχειρήθηκε (κάτι βέβαια πλήρως απαγορευμένο από το Σύνταγμα, κατά το άρθρο 7 παράγραφος 3). Μόνο όριο στο θέμα της τέως βασιλικής οικογένειας, είναι η διασφάλιση του πολιτεύματος της χώρας μας, ως Προεδρευόμενης Κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας (βλέπε και 110 παράγραφος 1).

Αν θες συζητάμε και το θέμα της επικρατούσας θρησκείας, που είναι τελείως διαφορετικό.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
streetwalker,

Μερικές σκέψεις - και απάντηση:

Κατ’ αρχήν δεν έχω τις νομικές σου γνώσεις. Δεν είμαι δικηγόρος (ενώ εσύ μάλλον είσαι - ή τέλος πάντων έχεις τελειώσει την νομική). Και εγώ την έχω τελειώσει, αλλά το οικονομικό τμήμα. Κάτι σαν το Μπαρουφάκη ένα πράμα, για να καταλάβεις.
Διαθέτω όμως την κοινή λογική, και την ικανότητα ανάλυσης δεδομένων και εξαγωγής συμπερασμάτων απ’ αυτά.

Επί του θέματος τώρα, να με συμπαθάς, αλλά είσαι εκτός, σε όσα εγώ έγραψα.
Εγώ δεν είπα ότι ο τέως δεν δικαιούται να είναι Έλλην πολίτης, ούτε ότι δεν μπορεί να έχει το δικαίωμα του εκλέγεσθαι, ούτε ότι δεν έχει δικαίωμα περιουσίας. Έχει (και το αποδέχομαι) τα ίδια δικαιώματα με σένα και με μένα.
Αυτά όμως, και όχι περισσότερα.

Τις δικαστικές υποθέσεις σε σχέση με την περιουσία τους τις είχα κάπως παρακολουθήσει, γιατί τυχαίνει μια ιδιοκτησία μου να «γειτνιάζει» με μια απ’ τις τότε ιδιοκτησίες του Κοκού, και δεν είναι ακριβές το ότι «τις κέρδισε όλες» που γράφεις.
Κέρδισε (όπως και έτσι έπρεπε) αυτές για τις οποίες είχε τίτλους ιδιοκτησίας από αγορές, κληρονομιές, κλπ, και πήρε την αποζημίωση του (επί κυβέρνησης Σημίτη θυμάμαι ήταν) αφού πρώτα αφαιρέθηκαν οι οφειλές του προς το Ελληνικό Δημόσιο (από φόρους και άλλα) που δεν είχε πληρώσει ποτέ.

Θυμάμαι, ότι το ποσό που πήρε τελικά ήταν περί τα 4,3δις δρχ., 12.620.000 ευρώ δηλαδή, αν και οι αξίες του 1996-97 (τότε τα πήρε) δεν ήταν όσο ήταν το 2000 που «κλείδωσε» η ισοτιμία στο 340,75, ήταν λίγο μεγαλύτερες.
Και επίσης θυμάμαι ότι τα πήρε μέσω της ΔΟΥ Αχαρνών (λόγω Τατοϊου).

Στα υπόλοιπα που λες, πέρα από το είναι εκτός του θέματος που έθιξα εγώ (για τους τίτλους ευγενείας), ναι, το ευρωπαϊκό δίκαιο είναι πάνω απ’ το εθνικό (επομένως κι απ’ το σύνταγμα μας) αλλά πες μου, το ευρωπαϊκό δίκαιο αναγνωρίζει τίτλους ευγενείας?

Τέλος, βεβαίως και είναι σωστή η παρατήρηση σου ότι ο φίλος μας ο κ. Ανβιλ μπορεί να αναγνωρίζει ως άτομο όποιο τίτλο ευγενείας θέλει προς οποιονδήποτε, το είπα άλλωστε, αλλά αυτό έχει την ίδια αξία με το ότι εγώ μπορώ να αναγνωρίζω στη Τζούλια Αλεξανδράτου τον τίτλο «μουνάρα».
Μπορεί όμως (όπως εγώ) να αναγνωρίζει τον ίδιο τίτλο στη Τζούλια και ο Μητροπολίτης Κυκλάδων?

Το θέμα μου ήταν στο ότι ο αξιωματούχος του site (Mr. Anvil) διατύπωσε αυτά που διατύπωσε, ότι δηλαδή "νόμιμα και δίκαια είναι πριγκίπισσα", ή ότι «νόμιμα κατέχει τον τίτλο λόγω κληρονομιάς». Αυτά δεν ισχύουν - και σ' αυτά δεν με αντικρούεις.

Για το θέμα του επωνύμου σε σχέση με το διαβατήριο δεν ξέρω τι έχει γίνει, και αν ξέρεις εσύ, με ενδιαφέρει να μου πεις. Ξέρω ότι δεν του άρεσε το «Γκλύκσμπουργκ», κάποια στιγμή το έκανε «Degrecia”, τελικά τώρα τι γράφει το διαβατήριο του (και τα διαβατήρια των παιδιών και εγγονιών του)?

Για την επικρατούσα τι να συζητήσουμε? Το ότι δεν συμφωνώ με το άρθρο, και ότι αν πέρναγε από το χέρι μου θα το έβγαζα απ' το Σύνταγμα? Αυτό θα έκανα.
Σε αυτό δεν υπάρχει θέμα συζήτησης, μπορείς πάντα βέβαια να προσπαθήσεις να με πείσεις ότι καλώς υφίσταται το άρθρο.
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
   :shit: :shit: στους βασιλιαδες τον  παυλο και τη φρειδερικη
:shit: :shit:  σκατα και στους κοπριτες απογονους τους

τον κοκκο τα παιδια του και τα εγγονια του 

ο καραμνλης ηταν ωραιος, που παρα τις αλητειες του
σκυλοβριζε την φρειδερικη με καθε ευκαιρεια
(λεγανε την πηδουσε και παλια)  :knockinb:
κι αυτη η καριολα
τον εριξε

Σιγά μη την πηδούσε. Σιγα μη πηδούσε γενικά ο σκατόψυχος.... Τον είδατε ή ακούσατε ποτέ να κυκλοφοράει με καμιά γυναίκα; Ενα φεγγαράκι εκανε και παντρεμένος, αλλα οι κακές γλώσσες λένε πως μόλις η γυναίκα του ανακάλυψε πως έχει κουσούρια, την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια.
Γιαυτό πήγαινα με 1000 τον Αντρέα, που αν μη τι άλλο ητανε ΑΡΣΕΝΙΚΟ και μέγας μπήχτης. χα χα χα.
ααααα !!! Που τον εριξε η Φριδερίκα τον σκατόψυχο;
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66

Φίλε Mariath,

σου απαντώ εν τάχει, και ελπίζω να σε καλύψω στα λεγόμενα σου. Αν ξεχάσω κάτι, ευχαρίστως να μου υποδείξεις για να επανέλθω.

1. Η απάντηση μου ξεκίνησε από την τοποθέτηση σου, πάνω σε προηγούμενη τοποθέτηση του Άνβιλ. Νομίζω μετά από όσα έγραψα, έχει καταστεί σαφές ότι η διάταξη που παρέθεσες αφορά το επίσημο ελληνικό κράτος και μόνο, όχι τον έλληνα ιδιώτη. Ο έλληνας ιδιώτης, είναι ελεύθερος να πιστεύει και να γράφει ότι θέλει - επιπλέον, η ελευθερία αυτή δεν είναι μια παραχώρηση στην βάση της γενικής ελευθερίας της άποψης (βλέπε 14 παράγραφος 1 του Συντάγματος) έναντι κάποιας δεδομένης αλήθειας, αλλά γιατί στο προκείμενο ζήτημα δεν υπάρχει δεδομένη αλήθεια.

2. Περαιτέρω, η νομιμότητα του τίτλου στον οποίο αναφέρεσαι, αφορά μια σχέση τελείως διαφορετική (κληρονομητό του τίτλου) από την αναγνώριση του ελληνικού κράτους. Όπως προείπα, ο τίτλος της Μ-Ο αναγνωρίζεται σήμερα, ως νόμιμος και ισχυρός, από το μεγαλύτερο μέρος της κοινής γνώμης του εξωτερικού και από μια μερίδα του ελληνικού πληθυσμού, βάσει μια πραγματικής καταστάσεως που ίσχυε πολύ πριν την θέσπιση του Συντάγματος και των κανόνων που την καθόριζαν, και την οποία εξακολουθούν αυτοί να αναγνωρίζουν. Επ' όλων αυτών, δεν μπορεί να αντιταχθεί το Σύνταγμα.

3. Όσον αφορά την αναγνώριση των τίτλων ευγενείας, τόσο το δίκαιο της ΕΕ όσο και η ίδια η ΕΣΔΑ (αναγνωρισμένη και αυτή βέβαια εμμέσως από την ΕΕ) δεν κάνουν καμία αναφορά. Συνεπώς, in dubio pro libertate, αναγνωρίζονται - για την ακρίβεια τους είναι αδιάφοροι. Νομίζω όμως ότι η απάντηση θα ήταν προφανής, και με μόνο λογικό επιχείρημα: ένας πολύ μεγάλος αριθμός κρατών που αποτελούν μέλη των δύο σχετικών ενώσεων (ΕΕ και Συμβουλίου της Ευρώπης), έχουν μοναρχία και τίτλους ευγενείας (Ηνωμένο Βασίλειο, Κάτω Χώρες, Βέλγιο, Λουξεμβούργο, Ισπανία, Δανία, Σουηδία, Νορβηγία - δεν ξέρω αν ξεχνώ άλλες ή μικρά κρατίδια), προφανώς δεν θα προσχωρούσαν σε αυτές αν ήταν πολιτειακά ασύμβατες.

4. Όσον αφορά το διαβατήριο, η γνώση μου είναι ότι τους έχουν χορηγηθεί πλέον πλήρη ελληνικά διαβατήρια, αν και το σχετικό ζήτημα είναι συμβολικό (έχουν ήδη βρετανικά και ισπανικά, ενώ θα μπορούσαν να πάρουν ελληνικά και εμμέσως, μέσω Ευρωπαϊκής Ένωσης). Νομίζω ότι ως επώνυμο έχει χρησιμοποιηθεί κάποιο χαρακτηριστικό που υποδηλώνει ελληνική προέλευση (της Ελλάδος - το Ντε Γκρέτσια είναι αντίστοιχο), μιας και τελικά η τέως βασιλική οικογένεια δεν ανέλαβε ποτέ πραγματικό επίθετο.

5. Τέλος αναφορικά με την βασιλική περιουσία, θυμάμαι ότι υπήρξαν δύο γύροι διακανονισμών, πρώτα επί κυβερνήσεως Μητσοτάκη, όπου και επέστρεψαν στην τέως βασιλική οικογένεια το σύνολο σχεδόν της κινητής περιουσίας τους, βάσει συμφωνίας λόγω δικαστικής αποφάσεως, και σε δεύτερη φάση, και παρά τις προσπάθειες Σταθόπουλου και Βενιζέλου, αποζημιώθηκαν και για την απαλλοτριωθείσα ακίνητη περιουσία τους. Το τίμημα της απαλλοτρίωσης, ως δημόσιο έξοδο, φυσικά εξοφλείται από την κατά τόπο αρμόδια εφορία.

6. Ειδικά για το θέμα της επικρατούσας θρησκείας, και επειδή έχει γίνει και εκεί πολλή - ίσως και περισσότερη κουβέντα, η σχετική διάταξη έχει διαπιστωτικό χαρακτήρα και δεν αποτελεί πολιτειακή διακήρυξη. Τόσο αυτή όσο και ο πρόλογος του Συντάγματος (Εις το όνομα της Αγίας και Ομοουσίου και Αδιαιρέτου Τριάδος), αποτελούν διατάξεις θρησκευτικής και ιστορικής μνήμης του ελληνικού έθνους, το οποίο ξεχωρίζει ως κάτι διαφορετικό από τον λαό το ίδιο το Σύνταγμα (άρθρο 1 παράγραφος 3). Η κρατούσα γνώμη θεωρεί ότι η διάταξη αυτή ήταν περισσότερο δημογραφική αναπαράσταση - όντως το 1975 που θεσπίστηκε το Σύνταγμα, η ελληνορθόδοξη θρησκεία ακολουθείτο από την πλειοψηφία του λαού, κάτι το οποίο πιθανότατα ισχύει και σήμερα. Ωστόσο, δεν δημιουργεί κάποιο δικαίωμα ή υποχρέωση στους έλληνες πολιτές -  αντιθέτως η θρησκευτική ελευθερία θεσπίζεται και διαφυλάσσεται στο άρθρο 13. Τέλος, ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει και για το άρθρο 16 παράγραφος 2, που φυσικά προκρίνει ως σκοπό της παιδείας που παρέχει το κράτος και την ανάπτυξη της θρησκευτικής συνειδήσεως, δηλαδή της θρησκευτικής συνειδήσεως που επιλέγει το ίδιο το άτομο ή εφόσον αυτό δεν είναι ακόμα ώριμο, οι ίδιοι οι γονείς του.
 
OP
OP
stamatis57

stamatis57

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
3.075
Like
1.295
Πόντοι
216
Φίλε, δεν τα λες καλά.

Διάβασε εδώ:
Για να ξεστραβωθείς:
Από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να μη συμφωνεί με αυτό, και να λέει ό,τι θέλει. Μέσα στον "καθένα" είσαι κι εσύ βέβαια, αυτό το δικαίωμα δεν στο στερεί κανένας.
Άλλος μπορεί να λέει ότι η γη είναι επίπεδη.
Άλλος ότι μας ψεκάζουν.
Τσάμπα είναι όλα αυτά. Όπως και το δικό σου.

Κι εγώ π.χ. δε συμφωνώ με τη διάταξη του συντάγματος που λέει:Δε θα σου αναλύσω τώρα το γιατί, αλλά δεν συμφωνώ.
Όμως δεν βγαίνω να λέω "Επικρατούσα είναι η θρησκεία του Κομφούκιου", ή όποια άλλη έχω στο μυαλό μου, γιατί σέβομαι το Σύνταγμα.
Κατά τον ίδιο τρόπο πρέπει να το σέβεσαι κι εσύ.
Πέρα απ' αυτά, μπορείς (όπως σου είπα) να λες ότι παλαβωμάρα σου κατέβει, όπως μπορεί και ο καθένας. Μπορείς δηλαδή να λες και ότι ο πρωθυπουργός είναι εκπρόσωπος του πλανήτη Άρη στη Γη. Θα σε εμποδίσει κανείς? όχι βέβαια.

Αλλά εδώ, εσύ, δεν είσαι τυχαίος.
Είσαι "Moderator", απ' ότι διαβάζω κάτω απ' το username σου. Δηλαδή είσαι κατά κάποιο τρόπο "εκπρόσωπος" του site προς όλους εμάς που σε διαβάζουμε.
Δεν μπορείς λοιπόν να γράφεις μαλακίες, τύπου "νόμιμα και δίκαια είναι πριγκίπισσα", "τα ξένα περιοδικά την αποκαλούν έτσι", και "ο τίτλος είναι κληρονομικό δικαίωμα".
Γιατί είναι αστείο (αν όχι μαλακία) να μιλάς περί νομιμότητας όταν δεν υπάρχει κανένας νόμος που να επιβεβαιώνει αυτό που λες (αντίθετα, το ΣΥΝΤΑΓΜΑ λέει το αντίθετο), ή να επικαλείσαι δικαιώματα που δεν υπάρχουν.
Μπορείς (το ξαναλέω) να λες: "Στην δικιά μου την καρδιά είναι πριγκίπισσα", όπως κι εγώ μπορώ να λέω ότι είναι θεά ενσαρκωμένη επί της γης, ή ότι παίρνει βίζιτες. Αλλά μέχρι εκεί. Αν πω ότι την έχω πάρει βίζιτα, δίκαια θα με ρωτήσει (κάποιος) τι αποδείξεις έχω. Και τότε είτε θα πρέπει να τις παρουσιάσω, είτε να δεχτώ ότι λέω μαλακίες.

Σε ρωτάω λοιπόν εγώ τι αποδείξεις έχεις γι' αυτά που λες?
Και μη μου πεις πάλι ότι "έτσι τη λένε τα περιοδικά", γιατί τα περιοδικά γράφουν ότι πουλάει, όχι ότι ισχύει ή (έστω) ότι είναι σωστό.
Πραγματικά δεν περίμενα εν ετει 2015 να υπάρχουν άτομα με τέτοιο σύμπλεγμα και κόμπλεξ κατωτερότητας. Φίλε μου εσύ μην την αποκαλείς πριγκίπισσα. Μπορείς να την βρίζεις και να την καταριέσαι όσο θες. Είσαι ένας μαζί με δυο τρεις ακόμα γραφικούς που βλέπουν στο πρόσωπο μιας πριγκίπισσας όλα τα κακά του κόσμου. Κάνε ότι θέλεις, δεν έχει καμία σημασία τη στιγμή που όλη η υφήλιος την αποκαλεί πριγκίπισσα... Δεν ντρέπονται αυτοί οι Αμερικανοί και οι Δυτικοευρωπαίοι να αποκαλούν πριγκίπισσα την εγγονή ενός Βασιλιά! Πιπέρι στο στόμα! Η ελληνική κυβέρνηση πρέπει να κάνει διάβημα στις χωρες αυτές και να απαιτήσει αποζημιώσεις από τον ξένο Τύπο που την αποκαλεί Princess Maria Olympia...
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Πραγματικά δεν περίμενα εν ετει 2015 να υπάρχουν άτομα με τέτοιο σύμπλεγμα και κόμπλεξ κατωτερότητας. Φίλε μου εσύ μην την αποκαλείς πριγκίπισσα. Μπορείς να την βρίζεις και να την καταριέσαι όσο θες. Είσαι ένας μαζί με δυο τρεις ακόμα γραφικούς που βλέπουν στο πρόσωπο μιας πριγκίπισσας όλα τα κακά του κόσμου. Κάνε ότι θέλεις, δεν έχει καμία σημασία τη στιγμή που όλη η υφήλιος την αποκαλεί πριγκίπισσα... Δεν ντρέπονται αυτοί οι Αμερικανοί και οι Δυτικοευρωπαίοι να αποκαλούν πριγκίπισσα την εγγονή ενός Βασιλιά! Πιπέρι στο στόμα! Η ελληνική κυβέρνηση πρέπει να κάνει διάβημα στις χωρες αυτές και να απαιτήσει αποζημιώσεις από τον ξένο Τύπο που την αποκαλεί Princess Maria Olympia...
Όχι ότι έχουν καμιά αξία οι μαλακίες που λες σαν απάντηση εδώ, αλλά να σου απαντήσω σε ένα απ' αυτά, για το οποίο προφανώς δεν ξέρεις τα πράματα:
Στην Αμερική (USA) υπάρχει μια μερίδα κόσμου που θέλγεται από την ευρωπαϊκή αίγλη, την ευρωπαϊκή κουλτούρα, το ευρωπαϊκό πνεύμα, και κατ' επέκταση από τη γκλαμουριά που αναδίδουν οι ιστορικές βάσεις της Ευρώπης, που ένα μεγάλο μέρος τους συνδέεται με τις μοναρχίες. Το "ευρωπαϊκό" είναι "καλό" γι' αυτούς τους ανθρώπους που συνήθως είναι νεόπλουτοι και οι οποίοι προσπαθούν να καλύψουν την έλλειψη της κουλτούρας στη χώρα τους υιοθετώντας ξένα τέτοια πρότυπα, μια που οι ιδιοι δεν έχουν.
(Και πως να έχουν δηλαδή, όταν την εποχή που η Ευρώπη έφτιανε Βερσαλλίες, καθεδρικούς τύπου Κολωνίας, ανάκτορα Windsor, γλυπτά Αναγέννησης, πίνακες Rembrandt κλπ αυτοί είτε ήταν γελαδάρηδες, είτε χρυσοθήρες στα ποτάμια, είτε δεν υπήρχαν σαν χώρα).
Ένα μεγάλο μέρος των πωλήσεων Mercedes, BMW, Rolls-Royce, Volvo, Bentley, κλπ ευρωπαϊκών (όχι Fiat, Peugeot και Skoda) στις ΗΠΑ οφείλεται ακριβώς σε αυτή την πεποίθηση. "It's European" (therfore better than the American - μύθος για τα αυτοκίνητα).

Από αυτό ξεκινώντας, η (πάμπλουτη) μαμά της Marie-Chantal καταχάρηκε όταν η κόρη της τα έμπλεξε με το παλληκάρι που "εχει αριστοκρατική καταγωγή".
Αυτοί βέβαια είναι η κορυφή. Και όπως συνήθως γίνεται, από πίσω ακολουθούν ένα σωρό πεινασμένες, κακομοίρες και δυστυχισμένες (αμερικάνες) που όπως και σε όλο τον κόσμο γίνεται, ξεχνάνε τη δυστυχία τους παρακολουθώντας τι κάνουν οι διάφοροι "celebrirties". Συνήθως αυτές διαβάζουν και Cosmopilitan, αλλά ας το αφήσουμε αυτό.
Τα "περιοδικά" όμως που μας έβαλες εδώ φωτογραφία (για να αποδείξεις του λόγου σου το αληθές) απ' αυτές τις κακομοίρες ζουν, όχι από τους διάσημους. Γιατί αυτές τα αγοράζουν (και ακολουθούν τις διαφημίσεις τους). Οπότε έχουν κάθε λόγο να προβάλλουν τους "celebrities".
Και τι πιο καλό celebrity από μια "πριγκίπισσα"?

Κι' αν ο τίτλος έχει κάποια αξία (γιατί "βασιλιάς", "πρίγκηπας", "διάδοχος θρόνου" κλπ έχουν αξία όπου αυτά κάτι σημαίνουν, π.χ. ο Κάρολος της Αγγλίας είναι αυτός που θα πάρει τη θέση της μαμάς του όταν αυτή τα τινάξει, επομένως γι' αυτόν κάτι σημαίνει ο τίτλος "πρίγκηπας" και "διάδοχος") στην περίπτωση του πιπινιού με το οποίο ασχολείσαι, δεν έχει.

Σου ξαναλέω, εσύ προσωπικά μπορείς να τη λες "θεά επί της γης", "φίδι κολοβό", "βίζιτα", "πριγκίπισσα", "τσατσά", "μεταμορφωμένο βάτραχο", ό,τι σου κάνει κέφι, δεν έχω πρόβλημα με αυτό.
Δεν είσαι όμως (το ξαναλέω πάλι) τυχαίος εδώ, είσαι αξιωματούχος του site και σαν τέτοιος πρέπει να προσέχεις τι γράφεις. Για να δείχνεις ότι παίρνεις τον τίτλο σου στα σοβαρά.

Μπορώ να πάω στη Μύκονο, να κάθομαι στην Ψαρρού, και βλέποντας τη Τζούλια να περπατάει να πω: "Μουνάρα αυτή η Τζούλια".
Ο παππάς της Μυκόνου όμως ή ο δάσκαλος, ΔΕΝ μπορούν να το πουν, όταν τη δουν. Τουλάχιστον δημόσια.

Τα υπόλοιπα που λες...   ΓΤΠ.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
1) στο προκείμενο ζήτημα δεν υπάρχει δεδομένη αλήθεια.

2) ο τίτλος της Μ-Ο αναγνωρίζεται σήμερα, ως νόμιμος και ισχυρός, από το μεγαλύτερο μέρος της κοινής γνώμης του εξωτερικού και από μια μερίδα του ελληνικού πληθυσμού, βάσει μια πραγματικής καταστάσεως που ίσχυε πολύ πριν την θέσπιση του Συντάγματος και των κανόνων που την καθόριζαν, και την οποία εξακολουθούν αυτοί να αναγνωρίζουν. Επ' όλων αυτών, δεν μπορεί να αντιταχθεί το Σύνταγμα.

3) το δίκαιο της ΕΕ όσο και η ίδια η ΕΣΔΑ τους είναι αδιάφοροι. Νομίζω όμως ότι η απάντηση θα ήταν προφανής, και με μόνο λογικό επιχείρημα: ένας πολύ μεγάλος αριθμός κρατών που αποτελούν μέλη των δύο σχετικών ενώσεων (ΕΕ και Συμβουλίου της Ευρώπης), έχουν μοναρχία και τίτλους ευγενείας (Ηνωμένο Βασίλειο, Κάτω Χώρες, Βέλγιο, Λουξεμβούργο, Ισπανία, Δανία, Σουηδία, Νορβηγία - δεν ξέρω αν ξεχνώ άλλες ή μικρά κρατίδια), προφανώς δεν θα προσχωρούσαν σε αυτές αν ήταν πολιτειακά ασύμβατες.

4) θα μπορούσαν να πάρουν ελληνικά και εμμέσως, μέσω Ευρωπαϊκής Ένωσης.
η τέως βασιλική οικογένεια δεν ανέλαβε ποτέ πραγματικό επίθετο.

6) Ειδικά για το θέμα της επικρατούσας θρησκείας, και επειδή έχει γίνει και εκεί πολλή - ίσως και περισσότερη κουβέντα, η σχετική διάταξη έχει διαπιστωτικό χαρακτήρα και δεν αποτελεί πολιτειακή διακήρυξη.

άρθρο 16 παράγραφος 2,
που φυσικά προκρίνει ως σκοπό της παιδείας που παρέχει το κράτος και την ανάπτυξη της θρησκευτικής συνειδήσεως, δηλαδή της θρησκευτικής συνειδήσεως που επιλέγει το ίδιο το άτομο ή εφόσον αυτό δεν είναι ακόμα ώριμο, οι ίδιοι οι γονείς του.

Φίλε,
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Εν σπουδή:

1) Υπάρχει η αντικειμενική του συντάγματος («Δεν αναγνωρίζονται») και η υποκειμενική του καθενός μας (όπως η δική μου: «Ουστ κοπρίτες»).

2) Όχι ως νόμιμος και ισχυρός. Από μερίδα του πληθυσμού ναι, και από (μερίδα επίσης) της ξένης κοινής γνώμης ναι, αλλά και λοιπόν? Από μένα δεν.

3) Ναι, έτσι είναι. Φτιάξαμε την ΕΕ και σε ότι δεν τα βρίσκαμε τα αφήσαμε έξω απ’ τη συνθήκη. Μακάρι ο τίτλος του πιπινιού αυτού να ήταν το μόνο θέμα που εμποδίζει την ευρωπαϊκή ενοποίηση. Όπως φαίνεται όμως, υπάρχουν πολύ σοβαρότερα θέματα.

4) Πως παίρνει κάποιος ελληνικό διαβατήριο μέσω ΕΕ? Δεν πρέπει να του το βγάλει η εδώ αρχή? Ή έστω μια προξενική?
Και πως είναι γραμμένοι στο δημοτολόγιο? Παύλος, Νίκος, Κώστας σκέτα?

6) Το σύνταγμα πρέπει να υπάρχει (λέω εγώ) για να ΡΥΘΜΙΖΕΙ (σαν πρωταρχικός νόμος του κράτους) τις διάφορες σχέσεις. Όχι για να κάνει διαπιστώσεις. Γιατί τότε, και η διαπίστωση ότι «Ο ουρανός της Ελλάδος είναι 300 μέρες το χρόνο γαλανός» θα μπορούσε κι αυτή να μπει στο σύνταγμα.
Σου είπα ότι διαφωνώ με το άρθρο, και θεωρώ ότι πρέπει να βγει από το νόμο αυτόν.

Για το άρθρο 16 διαφωνώ επίσης, αλλά αυτό είναι φιλοσοφικό θέμα. Δεν θεωρώ δηλαδή ότι η ανάπτυξη της θρησκευτικής συνειδήσεως πρέπει να υπάρχει σαν θεσμός. Αν κάποιος θέλει να αναζητά λύσεις στα προβλήματα του στις μεταφυσικές θεωρίες, ας το κάνει μόνος του.
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
1) Υπάρχει η αντικειμενική του συντάγματος («Δεν αναγνωρίζονται») και η υποκειμενική του καθενός μας (όπως η δική μου: «Ουστ κοπρίτες»).

Δεν υπάρχει αντικειμενική του Συντάγματος, ξαναδιάβασε το πρώτο μου ποστ για να μην επαναλαμβάνομαι.
Όσον αφορά την υποκειμενική, συμφωνώ μαζί σου, ο καθείς μπορεί να ερμηνεύει το κείμενο όπως θέλει. Το ίδιο το Σύνταγμα το επιτρέπει, στην ακροτελεύτια διάταξη, εκεί που μιλάει για την τήρηση και το πατριωτισμό κάθε έλληνα. Προφανώς εκεί εννοεί και προσωπική ερμηνεία - δεν περιμένεις τον αντισυνταγματολόγο να σου διαγνώσει παραβίαση για να δράσεις.

2) Όχι ως νόμιμος και ισχυρός. Από μερίδα του πληθυσμού ναι, και από (μερίδα επίσης) της ξένης κοινής γνώμης ναι, αλλά και λοιπόν? Από μένα δεν.

Νόμιμος και ισχυρός, με βάσει το δίκαιο που ίσχυε και αυτοί θεωρούν ότι ισχύει ακόμα. Προφανώς τίτλους κληρονομούν και φέρουν τα μέλη της βασιλικής οικογένειας και η Μ-Ο είναι.

4) Πως παίρνει κάποιος ελληνικό διαβατήριο μέσω ΕΕ? Δεν πρέπει να του το βγάλει η εδώ αρχή? Ή έστω μια προξενική?
Και πως είναι γραμμένοι στο δημοτολόγιο? Παύλος, Νίκος, Κώστας σκέτα?

Δεν χρειάζεται να γραφτούν, βγάζουν ευρωπαϊκό διαβατήριο και ζητούν να τους εκδώσουν και ελληνικό. Κάτι σαν αυτό που γίνεται με τα διεθνή διπλώματα οδήγησης.

6) Το σύνταγμα πρέπει να υπάρχει (λέω εγώ) για να ΡΥΘΜΙΖΕΙ (σαν πρωταρχικός νόμος του κράτους) τις διάφορες σχέσεις. Όχι για να κάνει διαπιστώσεις. Γιατί τότε, και η διαπίστωση ότι «Ο ουρανός της Ελλάδος είναι 300 μέρες το χρόνο γαλανός» θα μπορούσε κι αυτή να μπει στο σύνταγμα.
Σου είπα ότι διαφωνώ με το άρθρο, και θεωρώ ότι πρέπει να βγει από το νόμο αυτόν.

Για το άρθρο 16 διαφωνώ επίσης, αλλά αυτό είναι φιλοσοφικό θέμα. Δεν θεωρώ δηλαδή ότι η ανάπτυξη της θρησκευτικής συνειδήσεως πρέπει να υπάρχει σαν θεσμός. Αν κάποιος θέλει να αναζητά λύσεις στα προβλήματα του στις μεταφυσικές θεωρίες, ας το κάνει μόνος του.

Το Σύνταγμα είναι εξ ορισμού ένα κείμενο γεμάτο διαπιστώσεις, βάσει των οποίων ρυθμίζει τις πολιτειακές σχέσεις, όπως πολύ σωστά αναφέρεις.
Ακόμα και η γλώσσα που είναι γραμμένο, και αυτή μια διαπίστωση είναι, ότι κυρίαρχη γλώσσα στην χώρα μας είναι τα ελληνικά.
Τώρα αν κάποιος πομάκος στην Δυτική Θράκη δεν ξέρει να το διαβάζει, τι να κάνουμε, ατύχησε. Μπορεί να βρει μια μετάφραση και να πορευτεί με αυτήν. Τα δικαιώματα του, δεν θίγονται από αυτό.

Επιπλέον, πρέπει να είναι σαφές ότι το Σύνταγμα δεν είναι γραμμένο για να εκφράζει τον καθένας μας ξεχωριστά σε όλα, πάντα μπορείς να διαφωνείς σε κάποιες διατάξεις.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Νόμιμος και ισχυρός, με βάσει το δίκαιο που ίσχυε και αυτοί θεωρούν ότι ισχύει ακόμα.

Ένα μόνο (συγγνώμη, βιάζομαι):

Δε πάει έτσι.
Κάποτε ίσχυε και η θανατική ποινή (ορθώς, κατά τη γνώμη μου).
Τώρα όμως δεν ισχύει.
Μπορεί επομένως (σύμφωνα με όσα λες) να επικαλείται κάποιος ότι ισχύει ακόμη, και να ζητά θανατικές ποινές?
Δε νομίζω.
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Ένα μόνο (συγγνώμη, βιάζομαι):

Δε πάει έτσι.
Κάποτε ίσχυε και η θανατική ποινή (ορθώς, κατά τη γνώμη μου).
Τώρα όμως δεν ισχύει.
Μπορεί επομένως (σύμφωνα με όσα λες) να επικαλείται κάποιος ότι ισχύει ακόμη, και να ζητά θανατικές ποινές?
Δε νομίζω.

Το να ζητάει; Φυσικά, περίμενε λίγο το επόμενο ειδεχθές έγκλημα και μπες να δεις απόψεις.
Αυτό είναι βέβαια σε επίπεδο προσωπικής άποψης.

Στην εκτέλεση της ποινής (όπως και στην αναγνώριση του τίτλου) αρμόδιο είναι το κράτος, το οποίο δεσμεύεται μέσω του Συντάγματος.
 

brujeria69

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.186
Κριτικές
34
Like
3.797
Πόντοι
2.846
Πριγκιπική κωλοτρυπίδα  :fuck2: :fuck1:
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.730
Πόντοι
1.306
ξεκοκαλιζουν τα χρηματα που βουτηξαν και τα κοντεινερ που τους εδωσε ο δρακουμελ
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.195
Κριτικές
7
Like
2.922
Πόντοι
786
παράσιτο είναι;
κάνει κάτι χρήσιμο στην ζωή;
καλούτσικο μουνί, όχι κάτι ιδιαίτερο,
μάλλον φουλ στα ψυχολογικά θέματα θα είναι... σαν ελλεινίδα
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.524
Κριτικές
12
Like
6.300
Πόντοι
2.646
Τώρα θα φταίει κανείς να της γράψει κάνεις σε σχόλιο στο ινστα να έρθει να στηρίξει λίγο το νήμα της στο μπου?
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom