Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 78K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Cresento

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2021
Μηνύματα
6
Like
20
Πόντοι
0
Εγώ δεν άντεχα στη σκέψη να με κάνει κουμάντο ένα χορτάρι. Το κοψα μαχαίρι από εγωισμό
 

alexis.grvsls

Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2022
Μηνύματα
66
Like
229
Πόντοι
20
Δεν κόβεται εύκολα, έχω δοκιμάσει τα πάντα
 

socos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.369
Κριτικές
7
Like
2.912
Πόντοι
736
Κόλλησα κορώνα το Πάσχα. Έβγαινα μπαλκόνι να καπνίσω, πονούσε ο λαιμός, κρύωνα και βρομούσα.
Αυτό ήταν. Έχω να καπνίσω από τότε.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.741
Πόντοι
2.306
Άρχισα το κάπνισμα δοκιμαστικά πριν κάνα εξάμηνο, ρε τι ωραίο πράγμα. Το θέμα είναι κάποιες φορές με φτιάχνει απίστευτα,. Ενώ κάποιες φορές σαν να μην έχω καπνίσει,. πώς στο διάολο εξηγείται αυτό, εννοώ με ίδια τσιγάρα. Σαν ο οργανισμός άλλες φορές να θέλει να φτιαχτεί, και άλλες φορές να μη καταλαβαίνει Χριστο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: herc96

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.806
Κριτικές
36
Like
35.716
Πόντοι
18.565
Εγώ δεν άντεχα στη σκέψη να με κάνει κουμάντο ένα χορτάρι. Το κοψα μαχαίρι από εγωισμό
Με το ιδιο σκεπτικο το εκοψα και εγω. Ενα πραγματακι 10 ποντους να με κανει κουμαντο; Ακομα και γκει αν ειμουνα, μεγαλυτερο θα ηθελα.
Το κυριωτερο ομως ειναι, να μην βρισκεσαι για ενα μεγαλο διαστημα με παρεες που καπνιζουν.
 

herc96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2021
Μηνύματα
73
Κριτικές
7
Like
289
Πόντοι
280
καλησπέρα σας. κάπνιζα για περίπου 4-5 χρόνια έχοντας προσπαθήσει άπειρες φορές να το κόψω. απείχα από το κάπνισμα για εύλογα χρονικά διαστήματα, όμως όπως είπατε και εσείς στις παρέες μου η πλειοψηφία είναι καπνιστές οπότε το ξανά-άρχιζα. είχα δοκιμάσει και ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά όποτε δεν είχα μπαταρία, ζητούσα τράκα τσιγάρα. Τελικά το πήρα απόφαση και το έκοψα μαχαίρι παρατηρώντας τον εαυτό μου να πέφτει συνεχώς, ανέβαινα 10 σκαλοπάτια και λαχάνιαζα αμέσως. πλέον είμαι καθαρός εδώ και δύο χρόνια.
 

milfakias47

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
8
Like
1
Πόντοι
0
Κάπνιζα εδω και πολλα χρονια 1-1,5 πακετο την ημερα.......καποια στιγμη αρχισα να νιωθω τα πνευμονια μου μπουκωμενα και αρχισα να δουλευω στο μυαλο μου την ιδεα να το κοψω........τελικα πριν 2 μηνες το πηρα αποφαση και μια μερα το εκοψα μαχαιρι........στην αρχη ηταν δυσκολο, πολλα νευρα και με τον καφε , το ποτο μ επιανε τρελα χωρις τσιγαρο........τελικα κρατηθηκα και τωρα μετα απο 2 μηνες δεν το σκεφτομαι σχεδον καθολου.....πιστευω θα το κοψω........
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: Y13

Alex Mason

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
860
Like
1.112
Πόντοι
206
Κάπνιζα από 15ετων σε σημείο εξάρτησης, 11-12ετων στο δημοτικό σβηνανε γόπες οι μεγάλοι στο τασάκι και εγώ πήγαινα και τις κοίταγα. Το πρότυπα του πατέρα/θεού/παππού στην επαρχία κάνανε ζημιά. Στα 25, έκανα εξετάσεις οι οποίες δεν ήταν καλές, όπως και οι επιδόσεις γενικά αρχισαν να μειώνονται (στο σεξ είδα διαφορά μεγάλη).
Το πήρα απόφαση και σιγά σιγά το έκοψα. Αν κόψεις το πρωινό/μετά το φαγητό/με τον καφέ το έχεις κόψει ολοκληρωτικά. 1-1 βήματα, με τσιχτες, κομπολόι κτλ σε 3-4μηνες το έκοψα τελείως.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.993
Like
16.730
Πόντοι
3.656
Κόβεται εύκολα, μετά από επιστροφή από κηδεία, φίλου, που πέθανε πριν τα 50 , από καρκίνο πνεύμονα με μεταστάσεις.
 

koursaros66

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
596
Κριτικές
60
Like
3.600
Πόντοι
10.335
Μετά από 20 χρόνια κάπνισμα μεσο όρο 1,5 πακέτο εδώ και 18 χρόνια καθαρός . Θέμα θέλησης και πειθαρχίας . Τώρα κοντά στα 57 σκέφτομαι ότι το μονο που δεν θα έκανα ξανά ήταν τσιγάρο . Όλα τα υπόλοιπα ναι …. !
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: Y13

NEW(3)

Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2020
Μηνύματα
372
Like
620
Πόντοι
81
Μετά από 20 χρόνια κάπνισμα μεσο όρο 1,5 πακέτο εδώ και 18 χρόνια καθαρός . Θέμα θέλησης και πειθαρχίας . Τώρα κοντά στα 57 σκέφτομαι ότι το μονο που δεν θα έκανα ξανά ήταν τσιγάρο . Όλα τα υπόλοιπα ναι …. !
όλα τα υπόλοιπα ναι;; είναι γλυκό το άτιμο....είναι να μην το ξεκινήσεις μετά δεν ξεχνιέται.....πες μας όμως ρε παίχτη ποιό θα ήθελες να ξανακάνεις;;
 
  • Like
Αντιδράσεις: socos

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
5.729
Like
10.052
Πόντοι
3.556
20 χρόνια Καρέλια χρυσή κασετίνα 1 πακέτο το 24ωρο
Από Αύγουστο μέχρι τώρα ηλεκτρονικό και έχω φτάσει να ατμίζω όταν το θυμάμαι
Βέβαια να πω την αμαρτία μου μια φορά στις 15 ένα Partagas το ανάβω και να πα να γαμηθεί
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
7.364
Κριτικές
18
Like
16.632
Πόντοι
4.546
16 χρόνια κομμένο, αισίως, 10 χρόνια καπνιστής .
Αρχικά, μείωσα στο μισό τα ημερήσια πακέτα τσιγάρων, από 1,5 - 2,5 πακέτα(πολλά, ξέρω) , αρχίζοντας αυτές τις τσίχλες νικορέτ(παράλληλα με το κανονικό κάπνισμα φυσικά, απλά έπαιρνα την νικοτίνη που ήθελα).

Κάποια στιγμή, όταν έπεσα στο 0,5 - 1 πακέτο ημερησίως, και με αφορμή ένα διάστημα 3 ΟΛΟΚΛΗΡΩΝ ημερών που δεν έβαλα τσιγάρο στο στόμα λόγω μιας αδιαθεσίας μου, είπα να κάνω ένα διάλειμμα από το κάπνισμα(μεγάλη κουβέντα να το πω ότι θα το κόψω)... το οποίο διαλειμμα έπερνε συνεχώς παράταση για λίγες ημέρες, ώσπου κάποια στιγμή ΚΑΤΑΛΑΒΑ, μετά από κανένα μήνα, ότι το έκοψα κανονικά (βασικά, στο τριήμερο έχει φύγει η όποια σωματική στέρηση, αν αντέξεις) , οπότε αυτό ήταν όλο...
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Κριτικές
7
Like
3.067
Πόντοι
786
16 χρόνια κομμένο, αισίως, 10 χρόνια καπνιστής .
Αρχικά, μείωσα στο μισό τα ημερήσια πακέτα τσιγάρων, από 1,5 - 2,5 πακέτα(πολλά, ξέρω) , αρχίζοντας αυτές τις τσίχλες νικορέτ(παράλληλα με το κανονικό κάπνισμα φυσικά, απλά έπαιρνα την νικοτίνη που ήθελα).

Κάποια στιγμή, όταν έπεσα στο 0,5 - 1 πακέτο ημερησίως, και με αφορμή ένα διάστημα 3 ΟΛΟΚΛΗΡΩΝ ημερών που δεν έβαλα τσιγάρο στο στόμα λόγω μιας αδιαθεσίας μου, είπα να κάνω ένα διάλειμμα από το κάπνισμα(μεγάλη κουβέντα να το πω ότι θα το κόψω)... το οποίο διαλειμμα έπερνε συνεχώς παράταση για λίγες ημέρες, ώσπου κάποια στιγμή ΚΑΤΑΛΑΒΑ, μετά από κανένα μήνα, ότι το έκοψα κανονικά (βασικά, στο τριήμερο έχει φύγει η όποια σωματική στέρηση, αν αντέξεις) , οπότε αυτό ήταν όλο...
Ο κίνδυνος ελοχεύει,
μακρυά από τις κακές παρέες.
 

TNT!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2010
Μηνύματα
2.409
Κριτικές
2
Like
2.977
Πόντοι
456
εμπειρίες ζωής .....
Γράψε τότε και για τα δάκτυλα...

Finger Shut Up GIF by Cody Simpson
 
  • Ουάου
Αντιδράσεις: Reznov

dimitriskozani

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2017
Μηνύματα
93
Like
124
Πόντοι
0
12 χρόνια κομμένο, από 2πακετα την ημέρα το έκοψα σε μια μέρα μαχαίρι, απλά πρέπει να το πάρεις απόφαση , όλα στο μυαλό είναι
 

NT79

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2023
Μηνύματα
9
Like
6
Πόντοι
0
6 χρόνια το έχω κομμένο. Για μένα μόνο μαχαίρι γίνεται !
Πλέον με ενοχλεί η κάπνα :grin:
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: Y13

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom