Νέα

Πολύνεκρη σύγκρουση τρένων στα Τέμπη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα xxx_male
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 363K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.712
Like
11.443
Πόντοι
3.656
Να συμπληρωσω , οτι το απολυτο τροχοπέδη σε αυτη την χωρα για την αναπτυξη της και απο ντοπιους αλλά και απο επενδυσεις απο το εξωτερικο
ειναι η δικαιοσύνη.
Και οχι μόνο στο τομέα της ανάπτυξης , αλλα και σε πολλους ακόμα.
Απλα ευκολα κρυβεται πισω απο άλλους τομεις και την σκαπουλαρει.
γι αυτο σου ξαναγραφω οτι δεν ειναι οχλος , πρόβατα ειναι και αυτοι που αισθάνονται αδικημένοι γιατι δεν εβαλαν το δακτυλο στο μελι..

Εχει μεγαλη διαφορά ο όχλος
Η δικαιοσύνη παίζει φοβερό ρόλο στα πάντα...και αφού μιλάμε για επενδύσεις.....αν ήξεραν μερικοί τι αλητείες και παιχνίδια γίνονται όχι μόνο με τα δημόσια έργα...αλλά και με νομοθεσίες φωτογραφικές για να ευνοούν μεγάλες εταιρείες και να πετάνε έξω όλες τις άλλες ή να τους δυσκολεύουν την ζωή....

ούτε με προσφυγή δεν βγάζεις άκρη. ότι θέλουν περνάνε και ότι νόμο θέλουν εφαρμόζουν ή όχι. Μόνο οι πολίτες από αύριο θα φοβούνται μη σπάσουν καμιά δημόσια πινακίδα και κάνουν 8 μήνες στο κορυδαλλό.

τα πρόβατα γίνονται όχλος σιγά σιγά....εδώ ακόμα δεν έχουμε γίνει.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.199
Like
1.085
Πόντοι
216
Εγώ δεν αναφέρομαι στις ευθύνες της δικαιοσύνης


μπορείς να δώσεις ως κάποιος μέσα από τον χώρο ένα καλό λόγο σε έναν άκυρο που δεν ξέρει να εμπιστεύεται την δικαιοσύνη???

δεν μπορώ να βρω εγώ πέραν του ότι ''δεν έχει άλλη επιλογή''
Στο "δεν έχει άλλη επιλογή", να το διανθίσω: όπως όλες οι κατακτήσεις κάθε φιλελεύθερης κοινωνίας, έτσι και η δικαιοσύνη, θέλει φροντίδα. Όπως και η δημοκρατία.
Θέλει προστασία από όλους μας, είτε ψηφοφόροι/πολίτες, είτε πολιτικοί/διοικούντες.

Για κάθε έναν που δεν εμπιστεύεται τη δικαιοσύνη ΓΕΝΙΚΑ, υπάρχει ένας άλλος που το κάνει. Αυτό αφορά τα βιώματα του καθενός. Σε κάθε δίκη, αυτός που κέρδισε θεωρεί ότι αποδόθηκε δικαιοσύνη και αυτός που έχασε, ότι έγινε το αντίθετο. Άρα λοιπόν, χοντρικά, όσοι απογοητευμένοι φεύγουν καθημερινά από τα δικαστήρια, τόσοι και οι ευχαριστημένοι.

Αυτό δεν αναιρεί τις ευθύνες της, όπως τις ανέφερα παραπάνω.
Ασε που νομίζω ότι οι περισσότεροι τα έχουν με τη δικαιοσύνη για λάθος λόγους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: barock

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.779
Like
68.019
Πόντοι
12.756
Η δικαιοσύνη παίζει φοβερό ρόλο στα πάντα...και αφού μιλάμε για επενδύσεις.....αν ήξεραν μερικοί τι αλητείες και παιχνίδια γίνονται όχι μόνο με τα δημόσια έργα...αλλά και με νομοθεσίες φωτογραφικές για να ευνοούν μεγάλες εταιρείες και να πετάνε έξω όλες τις άλλες ή να τους δυσκολεύουν την ζωή....

ούτε με προσφυγή δεν βγάζεις άκρη. ότι θέλουν περνάνε και ότι νόμο θέλουν εφαρμόζουν ή όχι. Μόνο οι πολίτες από αύριο θα φοβούνται μη σπάσουν καμιά δημόσια πινακίδα και κάνουν 8 μήνες στο κορυδαλλό.

τα πρόβατα γίνονται όχλος σιγά σιγά....εδώ ακόμα δεν έχουμε γίνει.

Ακριβως επειδη παιζει σημαντικο ρόλο και ειναι ενα μπουρδελο , ειναι το μεγαλυτερο προβλημα στην Ελλαδα.

τα πρόβατα γίνονται όχλος σιγά σιγά....εδώ ακόμα δεν έχουμε γίνει.

Και δεν νομίζω να γινουν ποτέ
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.630
Κριτικές
25
Like
9.857
Πόντοι
4.746
Ο νομικός, συνταγματολόγος και Βουλευτής Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ Παναγιώτης Δουδωνής προκάλεσε… εγκεφαλικά στο στούντιο του ΣΚΑΪ, επισημαίνοντας τις κυβερνητικές μεθοδεύσεις για την κάλυψη του Κώστα Αχ. Καραμανλή αναφορικά με τις ευθύνες του στην τραγωδία των Τεμπών και την προσβολή της μνήμης των νεκρών στο Μάτι, μιλώντας για συμπαιγνία και συγκάλυψη από την Κυβέρνηση του Κυριάκου Μητσοτάκη


Ο κ Μητσοτάκης τον αρχηγό της αστυνομίας που έφυγε από τη θέση του λόγω της φονικής πυρκαγιάς στο Μάτι τον έκανε Γενικό Γραμματέα Δημόσιας Τάξης. Τις ποινικές ευθύνες του αρμόδιου υπουργού κ Τόσκα δεν τις διερεύνησε ποτέ. Είναι ντροπή και δε γίνεται να κουνάει και το δάχτυλο η ΝΔ για το Μάτι όταν έχει κάνει αδιανόητες κολεγιές



 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.712
Like
11.443
Πόντοι
3.656
Στο "δεν έχει άλλη επιλογή", να το διανθίσω: όπως όλες οι κατακτήσεις κάθε φιλελεύθερης κοινωνίας, έτσι και η δικαιοσύνη, θέλει φροντίδα. Όπως και η δημοκρατία.
Θέλει προστασία από όλους μας, είτε ψηφοφόροι/πολίτες, είτε πολιτικοί/διοικούντες.

Για κάθε έναν που δεν εμπιστεύεται τη δικαιοσύνη ΓΕΝΙΚΑ, υπάρχει ένας άλλος που το κάνει. Αυτό αφορά τα βιώματα του καθενός. Σε κάθε δίκη, αυτός που κέρδισε θεωρεί ότι αποδόθηκε δικαιοσύνη και αυτός που έχασε, ότι έγινε το αντίθετο. Άρα λοιπόν, χοντρικά, όσοι απογοητευμένοι φεύγουν καθημερινά από τα δικαστήρια, τόσοι και οι ευχαριστημένοι.

Αυτό δεν αναιρεί τις ευθύνες της, όπως τις ανέφερα παραπάνω.
Ασε που νομίζω ότι οι περισσότεροι τα έχουν με τη δικαιοσύνη για λάθος λόγους.
Στο πρώτο δεν διαφωνώ αλλά θεωρώ ότι το 80% (και λίγα λέω) των ανθρώπων δεν ενδιαφέρονται ούτε καν να φέρονται δίκαια και τίμια όχι να φροντίσουν έναν θεσμό. Απλά δεν τους ενδιαφέρει.

Όσο για το δεύτερο διαφωνώ....φυσικά εσύ έχεις εμπειρία από δίκες ενώ εγώ σχεδόν καθόλου.

Όμως όταν πάω σε δίκη γνωρίζοντας ότι έχω κάνει μαλακία αν δικαιωθώ δεν εμπιστεύομαι την δικαιοσύνη αλλά τον δικηγόρο μου....και πολλές φορές απλά την τύχη μου.

Πιστεύω ότι κατά την εξέλιξη της δίκης καταλαβαίνει κάποιος αν λειτούργησε η δικαιοσύνη ή ο δικηγόρος ή απλά οι συγκυρίες.

Εγώ προσωπικά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη καθώς είμαι πεποισμένος ότι μπορεί να καταδικασθεί και εντελώς αθώος και πολλές φορές επειδή κατά την διαδικασία πολλοί λειτουργεί δεν νοιάζονται....τα δίκαια πολλών καταπατούνται και ωθούνται προς τον συμβιβασμό.

Δεν λέω τώρα για θέματα εξόφθαλμα αλλά γενικά....και λιγότερο σημαντικά ως τίτλοι αλλά πολύ σημαντικά για τον καθένα προσωπικά.

Επίσης (ενώ καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει) δεν μπορώ να θεωρήσω δικαιοσύνη το να σε στέλνει στη φυλακή ένα σώμα ενόρκων που δεν ξέρει τίποτα από νομικά. Αλλά δεν έχω την κατάρτιση να κάνω αντίλογο αλλά εμένα μου φαίνεται σαν να αποφασίζει για το αν θα κάνεις εγχείριση ή όχι ο ξάδερφος σου από το χωριό που έχετε μαζί κάτι χωράφια....
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.712
Like
11.443
Πόντοι
3.656
Ακριβως επειδη παιζει σημαντικο ρόλο και ειναι ενα μπουρδελο , ειναι το μεγαλυτερο προβλημα στην Ελλαδα.



Και δεν νομίζω να γινουν ποτέ
Εσκεμμένα είναι μπουρδέλο. Για πολλούς λόγους...


Κανένας δεν νομίζει να γίνει ποτέ όχλος....αλλά όταν θα τα φέρει έτσι η ζωή και η Αθήνα γίνει Ραμάλα...θα δεις για πότε οι άλλοτε πολιτισμένοι θα ξεσκίζουν στον δρόμο τον άλλον για ένα κομμάτι ψωμί.

Πολλοί από αυτούς που έρχονται ως λαθρομετανάστες εδώ στις χώρες τους είχαν λεφτά και δουλειά και θεωρούσαν τον εαυτό τους πολιτισμένο. Και τώρα μπορεί να βλέπουν στα κέντρα κράτησης να βιάζουν ανήλικους και δε μιλάνε για να μη τους σφάξουν στο γόνατο.
 

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
940
Like
2.990
Πόντοι
446
Ειχα προτεινει τότε με τον Τσοχατζοπουλο , που διψαγε ο λαος για αίμα και τιμωρία πολιτικων,
να τον αφηναν σε ενα σταδιο τυπου αρένα και να ελεγαν στον κόσμο "δικός σας" , οπως οι τραγουδιστες στα μπουζουκια..

Ξερεις τι θα του έκαναν ;; τίποτα , αντε να ετρωγε κανα φτυσιμο και τελος

Αυτό γιατί το αίμα του νεοελληνα εχει ποτήσει με "ραγιαδισμό", και είναι μαγκια-κλανια μόνο εκεί που τον παίρνει, και τσιμπούκια εκεί που τον βολεύει.

Όσο και να θυμώνω με την ΝΔ κλπ, δεν μπορώ να τους κατηγορήσω, γιατί τέτοιο γαμήση θέλει ο νεοελληνας, να τον έχεις στη πίπα για 700 ευρω και θα σου λεει και ευχαριστώ
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.199
Like
1.085
Πόντοι
216
Όμως όταν πάω σε δίκη γνωρίζοντας ότι έχω κάνει μαλακία αν δικαιωθώ δεν εμπιστεύομαι την δικαιοσύνη αλλά τον δικηγόρο μου....και πολλές φορές απλά την τύχη μου.
Και ο δικηγόρος σου στη δικαιοσύνη εντάσσεται. Όταν λέμε δικαιοσύνη δεν εννοούμε προφανώς μόνο δικαστές και εισαγγελείς, αλλά όλο το νομικό σύστημα.
Πιστεύω ότι κατά την εξέλιξη της δίκης καταλαβαίνει κάποιος αν λειτούργησε η δικαιοσύνη ή ο δικηγόρος ή απλά οι συγκυρίες.
Και οι συγκυρίες ή η τύχη μέσα στο παιχνίδι είναι. Αλλά εντάξει, προφανώς δεν θα κρίνουμε από την τυχαιότητα.
Εγώ προσωπικά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη καθώς είμαι πεποισμένος ότι μπορεί να καταδικασθεί και εντελώς αθώος και πολλές φορές επειδή κατά την διαδικασία πολλοί λειτουργεί δεν νοιάζονται....τα δίκαια πολλών καταπατούνται και ωθούνται προς τον συμβιβασμό.
Φυσικά και μπορεί. Αλλά αυτό δεν είναι κάτι που μπορείς να αποτρέψεις στο 100% σε καμία κοινωνία. Γι' αυτό οι δημοκρατικές κοινωνίες έχουν υιοθετήσει ως καλύτερη μέθοδο να οργανώσουν τη δικαιοσύνη, να της δώσουν τα όπλα, τα εχέγγυα δίκαιης δίκης, να επιλέξουν τους καλύτερους, να τους μορφώσουν, να τους δώσουν ανεξαρτησία, να φροντίσουν να σου παρέχουν υπερασπιστή και πολλά άλλα, προκειμένου να μηδενισθεί η αδικία. Αλλά πάντα θα ξεφεύγει κάτι, όπως σε κάθε σύστημα, όσο καλό και αν είναι στη θεωρία.

Γι ' αυτό και ακούς κάτι φλώρους σαν κι εμένα να λέμε το πόσο πρέπει να τη διαφυλάξουμε, παρά τα λάθη της. Σαν το άσωτο παιδί σου, που πρέπει να το φροντίσεις δύο φορές περισσότερο από το "καλό παιδί".

Υπάρχει τρόπος να αποδίδεται πάντα δικαιοσύνη και να μην μπαίνει κανένας αθώος μέσα ή να μένει κάποιος ένοχος έξω, αλλά είναι οργουελικής έμπνευσης και ορθώς το έχουμε αρνηθεί στις δημοκρατικές κοινωνίες.
Επίσης (ενώ καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει) δεν μπορώ να θεωρήσω δικαιοσύνη το να σε στέλνει στη φυλακή ένα σώμα ενόρκων που δεν ξέρει τίποτα από νομικά. Αλλά δεν έχω την κατάρτιση να κάνω αντίλογο αλλά εμένα μου φαίνεται σαν να αποφασίζει για το αν θα κάνεις εγχείριση ή όχι ο ξάδερφος σου από το χωριό που έχετε μαζί κάτι χωράφια....
Ανοίγεις μεγάλο θέμα με τους ενόρκους. Και εγώ είμαι κατά. Σε συνταγματικό επίπεδο, ο θεσμός υπάρχει για να αποτυπώνεται η λαϊκή βούληση και στη τρίτη εξουσία. Τελικά όμως είναι απλώς ένα κατάλοιπο της μεσαιωνικής ευρώπης των τάξεων, που σε μια πολύπλοκη κοινωνία του 21ου αιώνα δεν έχει θέση.
Μεγάλη συζήτηση αυτή.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.712
Like
11.443
Πόντοι
3.656
Και ο δικηγόρος σου στη δικαιοσύνη εντάσσεται. Όταν λέμε δικαιοσύνη δεν εννοούμε προφανώς μόνο δικαστές και εισαγγελείς, αλλά όλο το νομικό σύστημα.
Ε πως....η δουλειά του δικηγόρου είναι να υπερασπιστεί τον πελάτη του.

Είτε είναι αθώος είτε ένοχος...είτε εν γνώση του παραπλανά ή αποκρύπτει στοιχεία ή ισοπεδώνει τον (αθώο) που έχει απέναντι του... είτε κάνει πολλά που δεν έχουν σχέση με την δικαιοσύνη. Έχεις ακούσει κανέναν δικηγόρο να λέει στον πελάτη του ''μπορείς να κερδίσεις αλλά δεν πρέπει γιατί ο άλλος είναι αθώος''?

αι οι συγκυρίες ή η τύχη μέσα στο παιχνίδι είναι. Αλλά εντάξει, προφανώς δεν θα κρίνουμε από την τυχαιότητα.
Μέσα στο παιχνίδι του να κερδίσεις την δίκη αλλά το να κερδίσεις την δίκη δεν σημαίνει πάντα δικαιοσύνη αυτό λέω

Φυσικά και μπορεί. Αλλά αυτό δεν είναι κάτι που μπορείς να αποτρέψεις στο 100% σε καμία κοινωνία. Γι' αυτό οι δημοκρατικές κοινωνίες έχουν υιοθετήσει ως καλύτερη μέθοδο να οργανώσουν τη δικαιοσύνη, να της δώσουν τα όπλα, τα εχέγγυα δίκαιης δίκης, να επιλέξουν τους καλύτερους, να τους μορφώσουν, να τους δώσουν ανεξαρτησία, να φροντίσουν να σου παρέχουν υπερασπιστή και πολλά άλλα, προκειμένου να μηδενισθεί η αδικία. Αλλά πάντα θα ξεφεύγει κάτι, όπως σε κάθε σύστημα, όσο καλό και αν είναι στη θεωρία.

Γι ' αυτό και ακούς κάτι φλώρους σαν κι εμένα να λέμε το πόσο πρέπει να τη διαφυλάξουμε, παρά τα λάθη της. Σαν το άσωτο παιδί σου, που πρέπει να το φροντίσεις δύο φορές περισσότερο από το "καλό παιδί".

Υπάρχει τρόπος να αποδίδεται πάντα δικαιοσύνη και να μην μπαίνει κανένας αθώος μέσα ή να μένει κάποιος ένοχος έξω, αλλά είναι οργουελικής έμπνευσης και ορθώς το έχουμε αρνηθεί στις δημοκρατικές κοινωνίες.
Δεν λέω όχι...υπάρχουν τρόποι...αλλά από αυτό μέχρι την αποσύνθεση που ζούμε σήμερα υπάρχει και ενδιάμεσο...

Ανοίγεις μεγάλο θέμα με τους ενόρκους. Και εγώ είμαι κατά. Σε συνταγματικό επίπεδο, ο θεσμός υπάρχει για να αποτυπώνεται η λαϊκή βούληση και στη τρίτη εξουσία. Τελικά όμως είναι απλώς ένα κατάλοιπο της μεσαιωνικής ευρώπης των τάξεων, που σε μια πολύπλοκη κοινωνία του 21ου αιώνα δεν έχει θέση.
Μεγάλη συζήτηση αυτή.
Εγώ θα σκεπτόμουν ότι είναι μια δικλίδα ασφαλείας να σε δικάζουν άνθρωποι που δεν σε ξέρουν ώστε αν οι δικαστές είναι πουλημένοι ή προκατειλημμένοι να μην εξαρτάσαι μόνο από αυτούς. Αλλά και πάλι το να σε στέλνουν στην φυλακή άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα και η απόφαση να μην βασίζεται σε πραγματικά νομικά επιχειρήματα δεν μου φαίνεται και πολύ δίκαιο.

Γενικά....πιστεύω ότι είναι να μην μπλέξεις γιατί αν μπλέξεις....
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.779
Like
68.019
Πόντοι
12.756
Αυτό γιατί το αίμα του νεοελληνα εχει ποτήσει με "ραγιαδισμό", και είναι μαγκια-κλανια μόνο εκεί που τον παίρνει, και τσιμπούκια εκεί που τον βολεύει.

Όσο και να θυμώνω με την ΝΔ κλπ, δεν μπορώ να τους κατηγορήσω, γιατί τέτοιο γαμήση θέλει ο νεοελληνας, να τον έχεις στη πίπα για 700 ευρω και θα σου λεει και ευχαριστώ
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ :thumbsup:
 

Snip

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2024
Μηνύματα
10
Like
2
Πόντοι
0
Να βλέπεις το δέντρο και όχι το δάσος.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.517
Κριτικές
1
Like
30.282
Πόντοι
8.006
Φυσικά και δεν άλλαξε η νομοτυπική μορφή του 302ΠΚ (πλην του όριου ποινής αν θυμάμαι καλά). Η μετατροπή της ποινής άλλαξε, η δυνατότητα αναστολής, το ανασταλτικό της έφεσης και το συνολικό ύψος της ποινής (τα "εκτιτέα" που λέμε μεταξύ μας) άλλαξαν.
Και το πλαισιο χορηγησης ελαφρυντικων
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Mηπως να απευθυνθεί στους Νεοδημοκρατες, να ρωτήσει για ποιο λόγο δεν άλλαξαν το νόμο του ΣΥΡΙΖΑ, παρόλο που ήξεραν τις συνέπειές του, με αποτέλεσμα να συνεχίζουν να πέφτουν στα μαλακά και όσοι παρανόμησαν μετά το Μάτι;
Να σε ενημερωσω οτι εχουν αλλαξει σχεδον τα παντα, αλλά κατα γενικη αρχη του ποινικού δικαιου, εφαρμοζεται παντα ο ευνοικοτερος για τον κατηγορουμενο νομος, ακομη και αν μεταβλήθηκε μεταγενεστερα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.517
Κριτικές
1
Like
30.282
Πόντοι
8.006
Οι ευθύνες της δικαιοσύνης δεν αλλάζουν, είτε είσαι νομικός είτε όχι. Απλά όσοι τη ζούμε κάθε μέρα, βλέπουμε και τη καλή της πλευρά. Αυτά που με τρομάζουν και με ανατριχιάζουν είναι δύο πράγματα: ότι σε ανώτατο επίπεδο (κυρίως), η δικαιοσύνη επηρεάζεται από συμφέροντα και ότι σε όλα τα επίπεδα και σε πολλές περιπτώσεις, οδηγείται από την οχλοκρατία αντί για την ανεξαρτησία.
Ετσι ακριβως, συνυπογραφω.

Και η συντριπτικη πλειοψηφια του χωρου μας, υποθετω.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.779
Like
68.019
Πόντοι
12.756
Αυτό γιατί το αίμα του νεοελληνα εχει ποτήσει με "ραγιαδισμό", και είναι μαγκια-κλανια μόνο εκεί που τον παίρνει, και τσιμπούκια εκεί που τον βολεύει.

Όσο και να θυμώνω με την ΝΔ κλπ, δεν μπορώ να τους κατηγορήσω, γιατί τέτοιο γαμήση θέλει ο νεοελληνας, να τον έχεις στη πίπα για 700 ευρω και θα σου λεει και ευχαριστώ
θα σου γραψω κάτι και πες μου αν συμφωνεις

Ο μέσος Ελληνας δεν θελει την παταξη της διαφθορας .
θελει περισσοτερες ευκαιρίες να συμμετεχει και ο ιδιος ,
δεν θελει ευνομία ,
θελει να γινεται ανεκτή η δικιά του ανομία


:coffee::coffee::coffee:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.517
Κριτικές
1
Like
30.282
Πόντοι
8.006
Ε πως....η δουλειά του δικηγόρου είναι να υπερασπιστεί τον πελάτη του.

Είτε είναι αθώος είτε ένοχος...είτε εν γνώση του παραπλανά ή αποκρύπτει στοιχεία ή ισοπεδώνει τον (αθώο) που έχει απέναντι του... είτε κάνει πολλά που δεν έχουν σχέση με την δικαιοσύνη. Έχεις ακούσει κανέναν δικηγόρο να λέει στον πελάτη του ''μπορείς να κερδίσεις αλλά δεν πρέπει γιατί ο άλλος είναι αθώος''?


Μέσα στο παιχνίδι του να κερδίσεις την δίκη αλλά το να κερδίσεις την δίκη δεν σημαίνει πάντα δικαιοσύνη αυτό λέω


Δεν λέω όχι...υπάρχουν τρόποι...αλλά από αυτό μέχρι την αποσύνθεση που ζούμε σήμερα υπάρχει και ενδιάμεσο...


Εγώ θα σκεπτόμουν ότι είναι μια δικλίδα ασφαλείας να σε δικάζουν άνθρωποι που δεν σε ξέρουν ώστε αν οι δικαστές είναι πουλημένοι ή προκατειλημμένοι να μην εξαρτάσαι μόνο από αυτούς. Αλλά και πάλι το να σε στέλνουν στην φυλακή άνθρωποι που δεν έχουν ιδέα και η απόφαση να μην βασίζεται σε πραγματικά νομικά επιχειρήματα δεν μου φαίνεται και πολύ δίκαιο.

Γενικά....πιστεύω ότι είναι να μην μπλέξεις γιατί αν μπλέξεις....
Τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν ειναι πιο ευαλωτος στο "ξεπουλημα" ενας τυχαιος ενορκος αλλά ειναι ενας επαγγελματιας δικαστης που θα παραμεινει για χρονια στο χωρο? Ο ενορκος θα τα παρει και μην τον ειδατε. Η συζητηση περι ενορκων ειναι πολυ μεγαλη, εγω ακομη δεν εχω καταληξει αν πρεπει να καταργηθουν.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.712
Like
11.443
Πόντοι
3.656
Τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν ειναι πιο ευαλωτος στο "ξεπουλημα" ενας τυχαιος ενορκος αλλά ειναι ενας επαγγελματιας δικαστης που θα παραμεινει για χρονια στο χωρο? Ο ενορκος θα τα παρει και μην τον ειδατε. Η συζητηση περι ενορκων ειναι πολυ μεγαλη, εγω ακομη δεν εχω καταληξει αν πρεπει να καταργηθουν.
Δεν μπήκα να σε αυτή τη σκέψη


Πως μπορεί να κρίνει νομικά την τύχη σου κάποιος που δεν έχει ιδέα από νομικά. Παρουσιάζονται στοιχεία στο δικαστήριο και μπορεί αυτός να τα γράφει στα παλιά του τα παπούτσια και να κρίνει με την προκατάληψη του.

Και είναι και περισσότεροι από τους δικαστές.
 

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
940
Like
2.990
Πόντοι
446
θα σου γραψω κάτι και πες μου αν συμφωνεις

Ο μέσος Ελληνας δεν θελει την παταξη της διαφθορας .
θελει περισσοτερες ευκαιρίες να συμμετεχει και ο ιδιος ,
δεν θελει ευνομία ,
θελει να γινεται ανεκτή η δικιά του ανομία


:coffee::coffee::coffee:

Συμφωνώ 100%

Όταν πχ βγαίνει μια είδηση στα σοσιαλ για μια επιχείρηση που πιάσαν και δεν έκοβε αποδείξεις, θα δεις από κάτω ένα σωρό νεοέλληνες να λένε "καλά του κάναν, εμείς είμαστε μαλακες που πληρώνουμε φόρους;" Ε αυτοί που το λένε αυτό, κατά 99,9% εάν τους δινόταν η ευκαιρία δε θα πλήρωναν ούτε μισό ευρώ φόρο
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.199
Like
1.085
Πόντοι
216
Τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν ειναι πιο ευαλωτος στο "ξεπουλημα" ενας τυχαιος ενορκος αλλά ειναι ενας επαγγελματιας δικαστης που θα παραμεινει για χρονια στο χωρο? Ο ενορκος θα τα παρει και μην τον ειδατε. Η συζητηση περι ενορκων ειναι πολυ μεγαλη, εγω ακομη δεν εχω καταληξει αν πρεπει να καταργηθουν.
Θα ήθελα να ακούσω τις σκέψεις σου, θέλω τις σκέψεις συναδέλφων γιατί σκέφτομαι να γράψω κάτι σχετικό.
Προσωπικά, πέρα από τα κλασσικά επιχειρήματα, θεωρώ ότι οι ένορκοι δεν μπορούν να σηκώσουν το βάρος της ευθύνης. Δεν μπορώ να φανταστώ πώς η κυρία Σούλα η δασκάλα και κύριος Νώντας ο κλητήρας του υπουργείου θα αντέχουν να ρίχνουν 25 χρόνια κάγκελο σε κάποιον μαφιόζο.
Δεν μπήκα να σε αυτή τη σκέψη


Πως μπορεί να κρίνει νομικά την τύχη σου κάποιος που δεν έχει ιδέα από νομικά. Παρουσιάζονται στοιχεία στο δικαστήριο και μπορεί αυτός να τα γράφει στα παλιά του τα παπούτσια και να κρίνει με την προκατάληψη του.

Και είναι και περισσότεροι από τους δικαστές.
Προκαταλήψεις έχει και ο τακτικός δικαστής. Απλώς αν κάνει σωστά τη δουλειά του πρέπει να τις αφήσει στην είσοδο, ενώ αν δεν κάνει σωστά τη δουλειά του, ο νόμος τον υποχρεώνει να αιτιολογήσει την απόφασή του. Τον ένορκο όχι.
(τυπικά και τον ένορκο υποχρεώνει, αλλά εφόσον δεν ελέγχεται, είναι άνευ σημασίας η υποχρέωση)
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.712
Like
11.443
Πόντοι
3.656
Προκαταλήψεις έχει και ο τακτικός δικαστής. Απλώς αν κάνει σωστά τη δουλειά του πρέπει να τις αφήσει στην είσοδο, ενώ αν δεν κάνει σωστά τη δουλειά του, ο νόμος τον υποχρεώνει να αιτιολογήσει την απόφασή του. Τον ένορκο όχι.
(τυπικά και τον ένορκο υποχρεώνει, αλλά εφόσον δεν ελέγχεται, είναι άνευ σημασίας η υποχρέωση)
Όλη η σκέψη βασίζεται στην αιτιολόγηση. Αφού έχουμε νόμους πρέπει ο κάθε ένας που στέλνει τον άλλον φυλακή να αιτιολογεί τον νόμο, το σκεπτικό και την λογική του.

Το να περιμένεις αυτή τη δουλειά να την κάνει κάποιος που υποχρεώθηκε να πάει εκεί είναι τρελό.

Στον άριο πάγο έχει ενόρκους? Νομίζω πως όχι


να σε στείλει δηλαδή η σούλα από το κερατσίνι στη φυλακή να μείνεις μέσα 5-6-7 χρόνια που θα πιθανότατα να καταστραφείς οικονομικά, ηθικά και μπορεί και σωματικά.....να πληρώσεις και τα 2 νεφρά σου στους δικηγόρους για να πας μετά στον άρειο πάγο και να σου πουν....

ναι συγνώμη...η απόφαση δεν ήταν σωστή αποφυλακίζεσαι?

Και αυτό είναι δικαιοσύνη? Για να μην πω ότι πολλοί δικαστικοί στον πρώτο βαθμό λένε ''χέστο μη ρισκάρω αν είναι θα τον αθωώσει το εφετείο''

και στέλνουν τον άλλον μέσα με ελαφριά κρίση. Και όλοι γνωρίζουν ότι οι φυλακές στην Ελλάδα δεν είναι σωφρονιστήρια αλλά κολέγια εγκληματιών. Μπαίνεις αθώος και βγαίνεις εγκληματίας.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.199
Like
1.085
Πόντοι
216
Όλη η σκέψη βασίζεται στην αιτιολόγηση. Αφού έχουμε νόμους πρέπει ο κάθε ένας που στέλνει τον άλλον φυλακή να αιτιολογεί τον νόμο, το σκεπτικό και την λογική του.

Το να περιμένεις αυτή τη δουλειά να την κάνει κάποιος που υποχρεώθηκε να πάει εκεί είναι τρελό.
Ορθό. Και εκεί έρχεται το επιχείρημα που είπες προν περί νομικών γνώσεων.
Υπάρχουν και άλλα πολλά επιχειρήματα υπέρ και κατά.
Στον άριο πάγο έχει ενόρκους? Νομίζω πως όχι
Όχι.
Και αυτό είναι δικαιοσύνη? Για να μην πω ότι πολλοί δικαστικοί στον πρώτο βαθμό λένε ''χέστο μη ρισκάρω αν είναι θα τον αθωώσει το εφετείο''
Απολύτως σωστό, απολύτως κατακριτέο, έως φρικαλέο.
Ντροπή σε όσους το κάνουν επίτηδες, για να μην πω τίποτα άλλο.
Αλλά, από την άλλη, όταν τους πετάς καρέκλες, δίνεις επιχείρημα υπέρ αυτού που κάνουν.
Γι' αυτό γκρινιάζω.
και στέλνουν τον άλλον μέσα με ελαφριά κρίση. Και όλοι γνωρίζουν ότι οι φυλακές στην Ελλάδα δεν είναι σωφρονιστήρια αλλά κολέγια εγκληματιών. Μπαίνεις αθώος και βγαίνεις εγκληματίας.
Επίσης σωστό. Οι φυλακές υπάρχουν για λόγους γενικής και ειδικής πρόληψης, όχι για σωφρονισμό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom