Νέα

Ποιος είναι ο καλύτερος Ευρωπαίος μπασκετμπολίστας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα n.smirni76
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 210
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιος είναι ο καλύτερος Ευρωπαίος μπασκετμπολίστας;

  • Άρβιντας Σαμπόνις

    Ψήφοι: 40 23,8%
  • Ντιρκ Νοβίτσκι

    Ψήφοι: 46 27,4%
  • Τόνι Κούκοτς

    Ψήφοι: 27 16,1%
  • Νίκος Γκάλης

    Ψήφοι: 89 53,0%
  • Δημήτρης Διαμαντίδης

    Ψήφοι: 23 13,7%
  • Χουάν Κάρλος Ναβάρο

    Ψήφοι: 2 1,2%
  • Βλάντε Ντίβατς

    Ψήφοι: 4 2,4%
  • Ντεντλεφ Σρεμπφ

    Ψήφοι: 1 0,6%
  • Ρικ Σμιτς

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ντίνο Ράτζα

    Ψήφοι: 5 3,0%
  • Τόνι Πάρκερ

    Ψήφοι: 4 2,4%
  • Μαρτσουλίονης

    Ψήφοι: 2 1,2%
  • Ντράζεν Πέτροβιτς

    Ψήφοι: 48 28,6%
  • Παου Γκαζόλ

    Ψήφοι: 5 3,0%
  • Ντέγιαν Μποτίρογκα

    Ψήφοι: 10 6,0%
  • Πέτζα Στογιάκοβιτς

    Ψήφοι: 11 6,5%
  • Παναγιώτης Γιαννάκης

    Ψήφοι: 2 1,2%
  • Σαρούνας Γιασκεβίτσιους

    Ψήφοι: 3 1,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    168
OP
OP
n.smirni76

n.smirni76

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
29 Αυγ 2010
Μηνύματα
23.163
Κριτικές
1.245
Like
195.347
Πόντοι
45.465
Ειπαμε ο Γκαλης στις ομαδες που επαιξε ,Αρης και Εθνικη,ειχε αναλαβει την επιθεση μονος του και οι υπολοιποι κανανε τους χαμαληδες.Ενα ταλεντο σαν τον Χριστοδουλου αναγκαζοταν και επαιζε δευτερο ρολο για τον Γκαλη.Αν πηγαινε σε αλλη ομαδα με περισσοτερες βεντετες δεν ξερουμε αν θα δεχοντουσαν αυτο το ρολο...........ετσι για να σας προγκαρω λιγο :grin:
ρε φίλε μάλλον δεν ξέρεις απο ομαδικά σπόρ , σε μια ομάδα ο καθένας έχει τον ρόλο του , ο φάνης ήταν ταλεντάρα έχω κάνει  προπονήσεις και μαζί του όταν ήμουν πιτσιρικάς , δεν έκανε δεύτερο ρόλο..
έκανε απλά τον ρόλο του..να σημειώσω  ότι ο Φάνης αν δεν κάπνιζε 3 πακέτα τσιγάρα και δεν έτρωγε κάθε βράδυ στον Βαλέσσα 10 δίππιτα μπιφτέκια και είχε όρεξη για προπόνηση θα πήγαινε στους
Ατλάντα Χόουκς και θα έκανε πράγματα και θάματα γιατί ήταν πολυδιάστατος παίχτης...
 

seminole

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.117
Κριτικές
6
Like
29
Πόντοι
16
Ενας μονος του με ενα πολυβολο του σημερα, θα μπορουσε να κανει σκονη τους 300 με τα ακοντια και τις ασπιδες. Αυτη τη συγκριση κανεις. Ο καθενας πρεπει να κρινεται αναλογα με την εποχη του, γιατι σε αλλη εποχη θα ειχε μαθει αλλιως και θα επαιζε διαφορετικα.
Αυτο πες το σε αυτους που λενε οτι θα επαιζε και σημερα.....το αιωνιο διλημμα το τοτε με το τωρα
 

seminole

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.117
Κριτικές
6
Like
29
Πόντοι
16
ρε φίλε μάλλον δεν ξέρεις απο ομαδικά σπόρ , σε μια ομάδα ο καθένας έχει τον ρόλο του , ο φάνης ήταν ταλεντάρα έχω κάνει  προπονήσεις και μαζί του όταν ήμουν πιτσιρικάς , δεν έκανε δεύτερο ρόλο..
έκανε απλά τον ρόλο του..να σημειώσω  ότι ο Φάνης αν δεν κάπνιζε 3 πακέτα τσιγάρα και δεν έτρωγε κάθε βράδυ στον Βαλέσσα 10 δίππιτα μπιφτέκια και είχε όρεξη για προπόνηση θα πήγαινε στους
Ατλάντα Χόουκς και θα έκανε πράγματα και θάματα γιατί ήταν πολυδιάστατος παίχτης...
Συμφωνω απολυτως αλλα στον Πανιωνιο ειχε αλλο ρολο
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
κατσε ρε δικε μου
δεν σταματησε το μπασκετ το 1453 με την  αλωση
το 1994 του το  εκοψαν το μπασκετ τα βαζελια
την ιδια χρονια που ηρθε ελλαδα ενα μετριο παιχακι ο Στογιακοβιτς :grin:
εγω θυμαμαι το 94 εναν σιγαλα να του παιρνει τα σωβρακα,η ταλαιπωρια ηταν εμφανης στο προσωπο του μετα τον αγωνα
και καποιον βουρτζουμη,γασπαρη το 93 να τον κανουν να εχει 2 στα 16
φαντασου στο 2013 τι θα γινοταν

φαντασου να πρεπει να ματσαρει ο νικ του τοτε τον διαμαντιδη ή τον σπανουλη τυπε
στα ποιο πολλαπαιχνιδια με τον παοκ ο κορφας ειναι γυρω στους 20 ποντους αν δεν κανω λαθος
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Ηδη ομως,απο το 1992-1993,ηταν η χρονια οροσημο για το Ευρωπαικο μπασκετ. Απο εκει και περα,μετα το F4 της Αθηνας και την αποθεωση της αμυνας του Mποζινταρ Μαλκοβιτς,πραγματικα αρχισε ν αλλαζει μορφη το μπασκετ.Ο γκαλης τοτε ηταν στη δυση της καριερας του και σε εναν ρολο πλεον στο παναθηναικο,οχι δευτερο αλλα σιγουρα επαιζε περισσοτερο με εμπειρια και εκανε διατηρηση δυναμεων.Το μπασκετ που επαιξε ο Γκαλης,την περιοδο 1979-1992...ηταν και σε ευρωπαικο επιπεδο διαφορετικο....Αυτο λεμε οτι ηταν διαφορετικες οι απαιτησεις.Απο το 1993 και μετα,εγινε πολυ πιο αμυντιοκογενες και αργο...
:thumbsup:
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
ο φανης ειχε στυλ ομοιο με λαρυ μπερντ.σαφως κατωτερος αλλα δεθα μαθουμε ποτε κα που θα μπορουσε να φτασει
ο φανης ηταν τυπος και τρελος καταχρησακιας :rockon:

καποτε εψαχνε τον ιωαννιδη να τον δειρει :tooth:
 

seminole

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.117
Κριτικές
6
Like
29
Πόντοι
16
Ο Χριστοδουλου ηταν το κλασικο ταλεντο μποεμ αντιεπαγγελματια.Ο Ιωαννιδης του ειχε κανει προταση να ερθει στον Ολυμπιακο με την προυποθεση να πεταξει το κλειδι της μηχανης και να σταματησει τα σουβλακια.Δεν το εκανε βεβαια
 

discreet

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
499
Κριτικές
5
Like
72
Πόντοι
6
    Σαμπόνις για το μεγαλύτερο impact στην εποχή του. Ευρωπαίος λέει το θέμα όχι Έλληνας. Καλύτερο αυτή τη στιγμή θα έλεγα Νοβίτσκι, μεγαλύτερο ταλέντο Κούκοτς. Για το θέμα του τότε και τώρα έχω ακούσει πολλά εδώ και πολλά χρόνια. Σε 15 χρόνια μπορεί ΟΛΟΙ οι αθλητές να δουλεύουν μέχρι του σημείου να τους είναι πιο αποδοτικό να σταματήσουν και να ξεκουραστούν, και να αποφασίζουν σε τί θα δουλέψουν κάνοντας συνδυασμό μακροχρόνιου πλάνου, (που κάνουν με τον μάνατζερ) με βραχυχρόνιου (που κάνουν με τους προπονητές). Έχω την εντύπωση ότι αυτό συμβαίνει ήδη με τον Λεμπρόν Τζέημς.
 

J_K

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2013
Μηνύματα
5.099
Κριτικές
41
Like
12
Πόντοι
76
παω στοιχημα οτι αν ο γκαλης δεν ηταν ελληνας ουτε οι μισοι δεν θα τον ψηφιζατε
 

Eisenfaust

Ανώτερος
Εγγρ.
11 Απρ 2011
Μηνύματα
1.217
Κριτικές
58
Like
2.597
Πόντοι
7.276
Πολλοί ήταν οι παικταράδες , αλλά νομίζω ένας ήταν ο καλύτερος όλων και τους ξεπέρασε
Ντιρκ Νοβίτσκι
Πήρε μόνος του πρωτάθλημα με τους Μάβερικς
Από κει καταλαβαίνεις
 

J_K

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2013
Μηνύματα
5.099
Κριτικές
41
Like
12
Πόντοι
76
Πολλοί ήταν οι παικταράδες , αλλά νομίζω ένας ήταν ο καλύτερος όλων και τους ξεπέρασε
Ντιρκ Νοβίτσκι
Πήρε μόνος του πρωτάθλημα με τους Μάβερικς
Από κει καταλαβαίνεις
σωστος :thumbsup: και η συγκριση που γινεται αναμεσα στον σαμπονις και στον νοβιτζκι ειναι ανουσια αν κοιταξεις και τα στατιστικα των δυο παιχτων στο nba του γερμανου ειναι πολυ καλυτερα ακομα και ο Μ.Ο των ασσιστ του γερμανου ειναι καλυτερες απ του σαμπουνις
 

diablosaki

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
138
Like
475
Πόντοι
21
Όταν έχεις μεγαλώσει σε μια πραγματικότητα, που έχει την Ελλάδα 2 φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης, 4 ή 5 Ελληνικές ομάδες με κύπελλα Ευρώπης και την Εθνική μόνιμα παρούσα στο υψηλότερο επίπεδο του παγκόσμιου μπάσκετ, είναι εύκολο να λες ότι ο Γκάλης δεν θα έπαιζε σήμερα μπάσκετ, θα τον κάνανε σκόνη, δεν ξέρει άμυνα και άλλα τέτοια. Εμείς, που μεγαλώσαμε με άλλα δεδομένα, που μάθαμε την Εθνική μας να κοντράρεται με δυνάμεις σαν την Βουλγαρία και τη Ρουμανία, σε γήπεδα όπως τον τάφο του Ινδού και το κλειστό της Δραπετσώνας και που το αθλητικό μας εγώ, το ηρεμούσε το χρυσό του Στέλιου Μυγιάκη στην Ολυμπιάδα της Μόσχας, καταλαβαίνουμε τη διαφορά που έφερε στο ελληνικό μπάσκετ ο Νίκος Γκάλης. Το θέμα όμως είναι, ότι το φαινόμενο Νίκος Γκάλης ήταν για όλη την Ευρώπη. Σε τελική ανάλυση, ίσως, με τα σημερινά δεδομένα, παίκτες σαν τον Μάτζικ, τον Λάρυ Μπέρντ, τον Τζόρνταν, ή στα δικά μας, τον Μενεγκίν, τον Επιφάνειο,τον Τζάμσι, να ήταν παίκτες της σειράς. Ήταν παίκτες μεγάλοι και έτσι πρέπει να εξετάζονται. Με το τί διαφορές κατάφεραν, στη φυσιογνωμία του αθλήματος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom