Νέα

Ποιό βιβλίο προτείνετε / μόλις ολοκληρώσατε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ais8hsh
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 274K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.222
Like
376
Πόντοι
36
Για πρόσβαση σε πολλά βιβλιοπωλεία ταυτόχρονα μέσω πρακτόρευσης:

(και μεταχειρισμένα)

(και μεταχειρισμένα). Αγορά μέσω του πόρταλ  δίνει επιστροφή 3%. Kατά καιρούς "παίζουν" και εκπτωτικά κουπόνια.

Για σύγκριση τιμών:



To που αναφέρει ο φίλος COMMANDER
είναι πολύ ενημερωμένο σε στρατιωτικά ιστορικά θέματα και ιδιαίτερα σοβαρό και αξιόπιστο. (Το άλλο δεν το ξέρω).

Προτείνω να αρχίζετε ΠΑΝΤΑ με σύγκριση τιμών.

Το bn.com ενώ είναι μεγάλο και πλούσιο σε τίτλους πριν 1+ χρόνο μου τα κάνανε σκατά στη μεταφορά (να πάω μόνος μου στο αεροδρόμιο να τα εκτελωνίσω....) και τους έχεσα. ΜΗΝ τους προτιμήσετε.

Προτιμάτε παραγγελίες από Ευρώπη. Αν είναι από αλλού (ειδικά αν το ποσό είναι μεγάλο) μπορεί να σας τα δασμολογήσουν στο τελωνείο (ΦΠΑ+έξοδα), οπότε κάθε οικονομία πάει περίπατο.

Καλή ανάγνωση φίλοι!
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Για τους λόγους αυτούς προτιμώ ευρωπαικά βιβλιοπωλεία, γιατί και τα μεταφορικά είναι σημαντικά λιγότερα αλλά και έρχονται και πολύ πιο γρήγορα.
 

TiLesTora

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
248
Κριτικές
2
Like
71
Πόντοι
1
Μια κριτική στο  βιβλίο "Οι 100 μεγαλύτεροι στρατηγοί όλων των εποχών" που προτάθηκε από τον συναγωνιστή Savala:

Ο Lanning που το έχει γράψει είναι πρώην αμερικανός Συνταγματάρχης.
Αυτό θα μπορούσε και να μην σημαίνει τίποτα αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον σημαίνει.
Έτσι ο σημαντικότερος στρατηγός όλων των εποχών είναι ο Τζ. Ουάσιγκτον και ακολουθούν ο Ναπολέων και ο Μ. Αλέξανδρος.
Ο Σβάρτσκοπφ είναι 49ος όταν ο Νταγιάν είναι 69ος, ο Ρόμελ είναι 79ος.

Κατά την άποψη του συγγραφέα στους 100 σημαντικότερους στρατηγούς δεν έχει θέση ο Θεμιστοκλής ή ο Μιλτιάδης ή ένας έστω Βυζαντινός στρατηγός αλλά έχουν θέση κάποιοι άγνωστοι - σε εμένα τουλάχιστον - Αμερικανοί και ʼγγλοι στρατηγοί (π.χ. ʼλενμπι, Ντουι, Ρομπερτς κ.λ.π.).Και δεν θεωρώ τον εαυτό μου εθνικιστή - για να μην αρχίσετε να λέτε πάλι.

Το βιβλίο έχει συνοπτικές πληροφορίες για κάθε στρατηγό (4-5 σελίδες) και είναι καλό για ένα διάβασμα π.χ. στο αεροπλάνο αλλά ως εκεί.

Τώρα οι δικές μου προτάσεις:
Ο Ξεχασμένος Στρατιώτης - του Guy Sajer
Διηγείται την ζωή ενός Γερμανού στρατιώτη με γαλλική καταγωγή, στο ρωσικό μέτωπο τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.

"Γιατί κάποια έθνη είναι πλούσια και κάποια άλλα φτωχά"

Αγγλικός τίτλος:
The Wealth and Poverty of Nations: Why Some Are So Rich and Some So Poor
του David S. Landes καθ. στο Harvard.
Εξηγεί πως η γεωγραφία, η κουλτούρα, η θρησκεία, η επιχειρηματικότητα επηρεάζουν τον πλούτο και την πρόοδο ενός έθνους

"H εξέλιξη της διεθνούς Κοινωνίας" του  Adam Watson.
Ότι λέει ο τίτλος. Περιγράφει την εξέλιξη των κοινωνιών από τους Σουμέριους μέχρι σήμερα.

Το αγαπημένο μου - λόγω επαγγέλματος - αν και παλιό:
"Κώδικές και Μυστικά" - Simon Singh.
Εκλαϊκευμένη περιγραφή των τεχνικών κρυπτογράφησης από την Αρχαία  Αίγυπτο μέχρι το RSA.
 

TiLesTora

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
248
Κριτικές
2
Like
71
Πόντοι
1
Αυτό που λές για τους '100 Στρατηγούς' έχεις δίκιο... αλλά συνοδεύεται και με τις '100 Μεγαλύτερες μάχες' που αναφέρονται 9 απο τις 100 μάχες άμεσου ελληνικού ενδιαφέροντος και άλλες 2 που συσχετίζονται με την Ελληνική ιστορία ;)
ΟΚ. Βασικά τις 100 μάχες δεν τις πήρα γιατί φαντάστηκα ότι θα είναι κάτι ανάλογο με τους 100 στρατηγούς. Αλλά τώρα που το λες μάλλον θα τις πάρω. Thanks.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Για το play.com τι λέτε; Φαίνεται να έχει καλές τιμές και λέει ότι δεν πληρώνεις μεταφορικά (ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα).
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.907
Like
14
Πόντοι
66
Από  μια  πρόχειρη  ματιά  που  έριξα  στο  thread  διαπιστώνω  πως  πολλά  από  τα  μέλη  του  forum  σκέφτονται  με  δύο  ειδών μυαλά:  με  το  ένα σκέφτονται  τρελά  γ...σια  και  με  το  δεύτερο  πιο  ...  υπερβατικά πράγματα,  όπως  φαίνεται  και  από  την  ποιότητα  των  περισσοτέρων  αναγνωσμάτων  που  έχουν  προταθεί.
Ρanosmpos  και  Savallas  με  πωρώσατε  με  τις  αναφορές  σας  σε  βιβλία  που  αφορούν  ιστορικά  θέματα. Για  τους  λάτρεις  της  ιστορίας, θα  παραθέσω  ορισμένους  ενδιαφέροντες  τίτλους  που  αφορούν  την ύστερη  μεσαιωνική  περίοδο :

1) Sir  Steven  Runciman,  "Ιστορία  της  Βυζαντινής    Αυτοκρατορίας"

2) Sir  Steven  Runciman,  " Η  άλωση  της  Κωνσταντινούπολης" (Συγκλονιστικό,  όπως  και  τα  τέσσερα  χρονικά  της  αλώσεως,  όποιος  τα  βρει  καλό είναι  να  τα  αποκτήσει)

3) Μιχαήλ  Αταλειάτης, "Ιστορία"
  Πρόκειται  για  ιστορική  πηγή,  καθώς  έχει γραφτεί  από  ανώτερο Βυζαντινό  αξιωματούχο  του  11ου  αιώνα, που  ακολούθησε  τον  αυτοκράτορα  Ρωμανό  Διογένη  (1068-1071) στις  απελπισμένες  εκστρατείες  του  να  ανακόψει  την  πορεία  των  Σελτζούκων  Τούρκων  στη  Μικρά  Ασία, με αποκορύφωμα  την  κομβική  μάχη  του  Μαντζικέρτ( Αύγουστος  1071).

Από  τις  εκδόσεις  Χατζηνικολή:

1) Η  κατάκτηση  της  Κωνσταντινούπολης (1204) , γραμμένη  από  τον  στρατάρχη  Καμπανίας  Γοδεφρείδο  Βιλλαρδουίνο.

2) Η  κατάκτηση  της  Κωνσταντινούπολης (1204),  από  τον  ιππότη  που  συμμετείχε  στις  επιχειρήσεις  Ροβέρτο  του Κλαρύ (περιοχή  στην  Πικαρδία)

Για  τα  παραπάνω , must  είναι  το  μνημειώδες  πόνημα  του  William  Miller, "Η  Φραγκοκρατία στην  Ελλάδα",  καταλαβαίνει  κανείς  ότι  για  πολλές  πςριοχές  του  Ελλαδικού  χώρου  υπάρχει  υποδούλωση  από  τον 13ο  αιώνα  και  μετάβαση  στην  Τουρκοκρατία.

Για  το  θέμα  των  Σταυροφοριών:

1) Gesta  Francorum,  ( Χατζηνικολής), πρόκειται  για  ιστορική  πηγή,  γραμμένη  από  άγνωστο  ιππότη  που  συμμετείχε  στην  πρώτη Σταυροφορία
2) Sir  Steven  Runciman, "Η  ιστορία  των  Σταυροφοριών"

3) Rene  Grousset,  "Η  ιστορία  των  Σταυροφοριών"
4) Amin  Maalouf,  "Οι  σταυροφορίες  από  τη  σκοπιά  των  Αράβων" ( επίσης  του  ιδίου,  "Σαμαρκάνδη"  και  "Οι φονικές  ταυτότητες)

Ελπίζω  να  μην  ξενερώσουν  τα  μέλη  του  forum  από  την  παράθεση  των  ανωτέρω...
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.907
Like
14
Πόντοι
66
Εκδόσεις  ΖΗΤΡΟΣ:

Πλάτων,  "Συμπόσιο", "Φαίδρος",  η  πλατωνική  σκοπιά  του έρωτα

Εκδόσεις  ΠΟΛΙΣ:

Πλάτων,  "Τίμαιος",  η  κοσμολογικές  αντιλήψεις  του  φιλοσόφου.

Φυσικά,  δεν  είναι  τα  μοναδικά  έργα  του  μεγάλου  φιλοσόφου  που  θα  πρέπει  να  μελετήσει ο  λάτρης  της  φιλοσοφίας (Κριτίας, Παρμενίδης, Σοφιστής,  Πολιτικός, Πολιτεία  κλπ)  αποτελούν  όμως  χαρακτηριστικά  έργα  της  πνευματικής  ωριμότητας  του  Πλάτωνος.

Θα  επανέλθουμε...
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ελάχιστες επιλογές από την βιβλιοθήκη μου( χωρίς αξιολογική σειρά-εκτός από το πρώτο)
1: Φερνάντο Ντε Μεντόζα, Στην Ελλάδα, Εκδόσεις Παρατηρητης
Το ημερολόγιο ενός πορτογάλου φοιτητή που ήρθε εθελοντής στην Ελλάδα για να πολεμήσει στον Ελληνοτουρκικό πολεμο του 1897 με τους Γαριβαλδινούς. Ο Ήρωας αυτός πολέμησε στο χωριό μου και μάλλον πέθανε-τα ίχνη του χάθηκαν έπειτα- από ελώδη πυρετό που κόλλησε εκεί. Καταπληκτική περιγραφή των-διαχρονικών- Ελλήνων και της εποχής.

2:Τζον Λουκατς, Ο Χίτλερ της Ιστορίας, Εκδόσεις Ενάλιος
Ανασκόπηση και κριτική των βιογραφιών του Χίτλερ

3: Χρύσανθος Λαζαρίδης, Αναζητώντας Στρατηγική, Εκδόσεις Ποιότητα
Εισαγωγή στην Θεωρία της Στρατηγικής Ανάλυσης-Εφαρμοσμένη Στρατηγική.

4: Γκέοργκ Σοϊερ, Σύντροφος Μουσολίνι, Εκδόσεις Φιλιστωρ
Το πέρασμα του Μουσολίνι από αρχισυντάκτης του Αvandi (o "ριζοσπάστης"του Ιταλικού Σοσιαλιστικού Κόμματος) σε ιδρυτή του Φασισμού

5: Παναγιώτης Κονδύλης, Θεωρία του Πολέμου, Εκδόσεις Θεμέλιο.
Πόλεμος και Πολιτική-Πόλεμος, Οικονομία και Κοινωνία-Πόλεμος και Επανάσταση-Ο Θερμός Πόλεμος μετά τον Ψυχρό Πόλεμο-Ελληνοτουρκικός Πόλεμος (καταπληκτικό)

6: Κίναρντ Ρόουζ, Με τους Έλληνες στην Θεσσαλία, Εκδόσεις Κούριερ
Βρεττανός Λοχαγός ανταποκριτής του Ρόϊτερς στον Ελληνοτουρκικό του 1897 , καταπληκτικές περιγραφές του πολέμου.

7: Νικόλαος Δεπάστας, Στρατιωτική Οργάνωση και Πολεμική Τέχνη των Αρχαίων Ελλήνων 1600-146πχ, ΓΕΣ/ΔΙΣ

8: Εμμανουήλ Ροϊδης, Η Πάπισσα Ιωάννα
Τα λόγια είναι περιττά-προτιμήστε το στο πρωτότυπο κείμενο.

9: Κώστας Ζουράρις, Λόγοι Οβρίμων Καταδρομών, Εκδόσεις Αρμός
Θουκυδίδειος Λόγος με μπόλικη σάτιρα και ειρωνεία

10: Βασίλης Μπαμπούρης, In Extremis, Εκδόσεις Έσοπτρον
Στα ʼκρα της Ανθρώπινης Φύσης (Καννιβαλισμός-Serial Killers-Τροποποιήση Σώματος-Παράξενες Ομάδες Σεξουαλικής Λατρείας κτλ)
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Από την ΔΙΣ/ΓΕΣ είναι πολύ καλό και το "Οι Γερμανικές Εκστρατείες στα Βαλκάνια" του Κέντρου Ιστορίας Στρατου των Η.Π.Α
Επίσης για τον ΒΠΠ
Ζάχος Χατζηφωτίου, Στα Μονοπάτια του Πολέμου, Εκδόσεις Ωκεανίδα
Ο Χατζηφωτίου πολέμησε στο Ελ Αλαμεϊν και το Ρίμινι...


 

democrat

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.873
Κριτικές
11
Like
6
Πόντοι
2.007
Λαζαριδης και Ζουραρης ειναι ψωνια μεγαλα.Το βλεπω κουφο να αγορασει και να διαβασει κανενας τετοιες ανοησιες.Καο προς θεου οχι Ζαχο Χατζηπαπαρα.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ελα ρε?
ο γνωστός Ζαχως που εβγαινε πολυ παλια στη ερτ?
Ωραιος ο παππους.

Επιλοχίας απολύθηκε-όλες οι προαγωγές κατ'απονομή

Λαζαριδης και Ζουραρης ειναι ψωνια μεγαλα.Το βλεπω κουφο να αγορασει και να διαβασει κανενας τετοιες ανοησιες.Καο προς θεου οχι Ζαχο Χατζηπαπαρα.

Έτσι βρίζουν οι "democrates"?
Εσύ τι διαβάζεις "democrat"?
Κάνε μας την χάρη...
 

npap

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
181
Like
0
Πόντοι
1
ρε παιδια για της ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ του ST. PRESFIELD γιατι δεν μιλαει κανενας.
Ισως γιατι ειναι παλιο???
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
ρε παιδια για της ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ του ST. PRESFIELD γιατι δεν μιλαει κανενας.
Ισως γιατι ειναι παλιο???

Noύμερο ένα στις πωλήσεις στην Ελλάδα εδώ και χρόνια
Αν και βέβαια δεν έχουν δωθεί στοιχεία για τον Κώδικα Da Vinci...
 

npap

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
181
Like
0
Πόντοι
1
Η για το "1984" του George Orwell.
Το ποιο προφητικο βιβλιο που παιζει.... (THE BIG BROTHER IS WATCHING YOU)
 

npap

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2005
Μηνύματα
181
Like
0
Πόντοι
1
Noύμερο ένα στις πωλήσεις στην Ελλάδα εδώ και χρόνια
Αν και βέβαια δεν έχουν δωθεί στοιχεία για τον Κώδικα Da Vinci...
Εγω παντως φλ οταν το τελειωσα μου ηρθε να παρω το αυτοκινητο και να τραβηξω για Θερμοπυλες για να αφησω λουλουδια στον τυμβο. ΑΛΗΘΕΙΑ σου λεω
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Εγω παντως φλ οταν το τελειωσα μου ηρθε να παρω το αυτοκινητο και να τραβηξω για Θερμοπυλες για να αφησω λουλουδια στον τυμβο. ΑΛΗΘΕΙΑ σου λεω

Eυτυχώς φίλε μου πίστεψε με υπάρχουν ακόμη Έλληνες που το κάνουν.
Και όταν περνάς απο εκεί αρκεί
 

Συνημμένα

  • thermopyles.jpg
    thermopyles.jpg
    8,2 KB · Εμφανίσεις: 48

fkmenace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
647
Like
14
Πόντοι
6
Μάγκες καλά και θεμιτά τα ιστορικά βιβλία και τα ιστορικά μυθιστορήματα, αλλά αυτό που πάντοτε εμένα με έστελνε ήταν η καθαρή μυθιστοριογραφία. Ο τρόπος που εφεύρισκε ο κάθε συγγραφέας να περιγράψει, να πλασάρει και να αναφέρει ό,τι περίεργο, σύνθετο ή άρρωστο είχε στο κεφάλι του.

Για μένα, από ό,τι έχω προλάβει να διαβάσω οι Σατανικοί Στίχοι του Σαλμάν Ράσντι και το 1984 του Όργουελ ήταν πραγματικά αυτά που με έστειλαν.. Το πρώτο ειδικά, το οποίο με ιντρίγκαρε να το διαβάσω το γεγονός ότι έχει απαγορευτεί σε πολλές μουσουλμανικές χώρες.. πραγματικά όλα τα λεφτά, αξίζει τον κόπο
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Από την Παρασκευή 2 Φεβρουάριου και για δέκα ημέρες έως και την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου, στην Πλατεία Κλαυθμώνος, πραγματοποιείται ένα μεγάλο Παζάρι Βιβλίου.

Σ΄ ένα τεράστιο περίπτερο (900 τ.μ) ενιαίο για όλους τους εκδότες, εκτίθενται χιλιάδες τίτλοι. Οι εκδότες άνοιξαν για μία ακόμη φορά τις αποθήκες τους και προσφέρουν βιβλία όλων των ειδών, σε ιδιαίτερα προσιτά τιμές με την εγγύηση του Συνδέσμου Εκδοτών Βιβλίου.

Οι τιμές θα σας εκπλήξουν: 1, 1.50, 2, 2.50, 3, 3.50, 4, 4.50 κλπ.

Στο εκθετήριο της Κλαυθμώνος, οι βιβλιόφιλοι, κάθε ηλικίας, μπορούν αν προμηθευτούν αποδεδειγμένα φτηνά, αλλά αξιόλογα βιβλία, εκείνα που δεν κατάφεραν να αποκτήσουν.

Το παζάρι θα λειτουργεί καθημερινά από τις 10.00 το πρωί μέχρι τις 9.45 το βράδυ.
 

MATURELOVERR

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2005
Μηνύματα
321
Like
2
Πόντοι
1
21 ιουνιου βγαινει στην αγγλια το HARRY POTER AND THE DEATHLY HOLLOWS.
το τελευταιο βιβλιο της σειρας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom