Νέα

Ποιό είναι το αγαπημένο σας ουίσκυ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jimminy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 60K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.011
Κριτικές
490
Like
36.742
Πόντοι
41.447
Εχω και dark storm, καμια σχεση με το απλο το 10αρι.

Πηγες στο αποστακτηριο;

ναι την πρωτη φορα
αν θυμαμαι καλα ηταν ενα αποστακτηριο κοντα στο Inverness (εκει ειχα μεινει) αλλα οχι του Ταλισκερ
την ξεναγηση εκει μας την ειχε κανει μια μουναρα Σουηδεζα (αυτο το θυμαμαι καλυτερα)

πολυ ωραια απλα εχουν περασει χρονια

 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Ουίσκυ δε βάζω στο στόμα μου, δε μου αρέσει καθόλου σαν γεύση. Ούτε μπέρμπον φυσικά. Αλλά το ότι παράγεται από καλαμπόκι γιατί θεωρείται ποιοτικώς μειονέκτημα;

Το καλαμποκι ειναι καθαρα γεννετικα μεταλλαγμενο προιον.



 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Πρεπει τουλαχιστον 51% καλαμποκι για να θεωρειτε μπερμπον,επισης νομιζω οτι πρεπει να ωριμαζει αποκλειστικα σε καινουρια αχρησιμοποιητα βαρελια(το επιβαλει η αμερικανικη νομοθεσια λεει),αλλα δε παιρνω ορκο για το τελευταιο

Σωστα τα οσα εγραψες, ετσι ακριβως ειναι.

Τουλαχιστον 51%, δεν τους απαγορευει ο νομος να ειναι και 80% καλαμποκι.

 :hi:
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
195
Πόντοι
166
Το καλαμποκι ειναι καθαρα γεννετικα μεταλλαγμενο προιον.

αυτο δεν σημαινει οτι ειναι χειρωτερης ποιοτητας. εχεις την εντυπωση οτι τα βιολογικα ποιοντα πχ ειναι καλυτερα παντα απο τα κοινα?
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.575
Like
2.261
Πόντοι
606
:hi: παιδια παντως απο το Chivas Regal 25 Year old δεν φευγω ουτε για πλακα   :)
 

nikos708

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
712
Κριτικές
131
Like
6.743
Πόντοι
17.336
Αν και δεν είμαι ιδιαίτερα φίλος στο ουίσκι Glenfiddich....!!!
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
αυτο δεν σημαινει οτι ειναι χειρωτερης ποιοτητας. εχεις την εντυπωση οτι τα βιολογικα ποιοντα πχ ειναι καλυτερα παντα απο τα κοινα?
Γενικώς με τα GMO υπάρχουν κάποια θέματα. Αλλά είναι θέμα ποικιλιών. Στις ΗΠΑ το 80% περίπου είναι GMO καλαμπόκι. Παγκοσμίως οι εταιρείες αλκοολούχων καλλιεργούν συγκεκριμένες ποικιλίες και μένουν σταθερές σε αυτές. Αν ανάμεσά τους είναι και GMO ποικιλίες δεν το γνωρίζω.
Τα βιολογικά είναι λιγότερο επιβαρυμένα από χημικά, αλλά μεγάλες διαφορές στην ποιοτητα δεν έχουν. Οχι αξιοσημειωτες τουλάχιστον. Είναι ας πούμε πιο "καθαρά"
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.715
Κριτικές
1
Like
2.072
Πόντοι
606
εγω μετα το τριτο δε καταλαβαινω ουτε καλαμποκι ουτε τ αρχιδια μου  :grin:
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.803
Like
4.435
Πόντοι
506
Talisker και τα μυαλα στα καγκελα
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Talisker και τα μυαλα στα καγκελα

 :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig:

Γεγονος ειναι οτι ακομα και ανθρωποι που δεν επιναν καν ουισκι, μολις δοκιμασαν, πινουν 2 ποτηρια με τασεις προς το τριτο.

Ξερει αυτος, μας διαβαζει τωρα. :hi:

Εχει γινει ταλισκερακιας και αυτος πλεον.

 

Katz

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
472
Κριτικές
32
Like
3.220
Πόντοι
2.591
Πρόσφατα ήπια το γιαπωνέζικο Nikka και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις
 

high voltage

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Δεκ 2015
Μηνύματα
397
Κριτικές
33
Like
2.908
Πόντοι
2.591
Εγώ χθες μετά από καιρό έβαλα δυο μεζούρες απο το 10αράκι μου το ardbeg, κλασσικά σε glencairn ποτήρι για μέγιστη απόλαυση. Πλημμύρισε ο ουρανίσκος και το δωμάτιο από αρώματα μπέικον και καπνιστού κρέατος.
 

high voltage

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Δεκ 2015
Μηνύματα
397
Κριτικές
33
Like
2.908
Πόντοι
2.591
 :heavymetalbig: :heavymetalbig: :heavymetalbig:

Γεγονος ειναι οτι ακομα και ανθρωποι που δεν επιναν καν ουισκι, μολις δοκιμασαν, πινουν 2 ποτηρια με τασεις προς το τριτο.

Ξερει αυτος, μας διαβαζει τωρα. :hi:

Εχει γινει ταλισκερακιας και αυτος πλεον.
Χρηστάρα μην κολλάς μόνο στο Talisker και στο λέει κάποιος που το Talisker 10 και το Lagavulin 16 δεν λείπουν ποτέ από το ντουλαπάκι του. Πχ εγώ δεν ακούμπαγα για χρόνια τα γλυκόπιοτα του speyside region,μου φέρνανε μια μικρή αναγούλα, τα δε βοτανικά floral ουίσκι παντελώς αδιάφορα. Ήμουν βλέπεις σκληροπυρηνικός με τα heavy monster καπνιστά, ώσπου έπεσε στα χέρια μου το clynelish 14 και έπαθα την πλάκα μου. Πήγε κατευθείαν στο νούμερο δυο της προσωπικής μου λίστας. Για αυτό καλό θα είναι που και που να δοκιμάζουμε και άλλα ουίσκι εκτός από τα αγαπημένα μας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom