Νέα

Ποιά είναι τα θρησκευτικά σας πιστεύω; (Ψηφοφορία)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα antisthenis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 439
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιά είναι τα θρησκευτικά σας πιστεύω;

  • Χριστιανός Ορθόδοξος

    Ψήφοι: 129 41,1%
  • Χριστιανός Καθολικός

    Ψήφοι: 2 0,6%
  • Χριστιανός Προτεστάντης

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Χριστιανός Μάρτυρας Ιαχωβά

    Ψήφοι: 1 0,3%
  • Χριστιανός Ευαγγελικός

    Ψήφοι: 2 0,6%
  • Ισλαμιστής Σουνίτης

    Ψήφοι: 3 1,0%
  • Ισλαμιστής Σιίτης

    Ψήφοι: 1 0,3%
  • Βουδιστής

    Ψήφοι: 4 1,3%
  • Ιουδαϊστής

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Κομφουκιανιστής

    Ψήφοι: 3 1,0%
  • Ινδουϊστής

    Ψήφοι: 1 0,3%
  • Δωδεκαθεϊστής

    Ψήφοι: 12 3,8%
  • Ταοϊστής

    Ψήφοι: 1 0,3%
  • Σατανιστής

    Ψήφοι: 6 1,9%
  • Άθεος

    Ψήφοι: 77 24,5%
  • Αγνωστικιστής

    Ψήφοι: 34 10,8%
  • Άθρησκος

    Ψήφοι: 25 8,0%
  • Σιχιστής

    Ψήφοι: 1 0,3%
  • Σαϊεντολόγος

    Ψήφοι: 1 0,3%
  • Ρασταφάρι

    Ψήφοι: 8 2,5%
  • Σιντοϊστής

    Ψήφοι: 2 0,6%
  • Χριστιανός (άλλο δόγμα)

    Ψήφοι: 1 0,3%
  • Ισλαμιστής (άλλο δόγμα)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Χριστιανός Μορμόνος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σαμάνος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Καμπαλιστής

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    314

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Ο πλούτος του κόσμου της θρησκείας δεν μπορεί ν' αποτιμηθεί στη βάση της αλήθειας του εκάστοτε δόγματος. Όπως κι η φτώχεια του σύγχρονου κοσμοειδώλου -που στον απλό, λαϊκό κόσμο, ισοδυναμεί με δυνάμεις που μας ωφελούν και μας βλάπτουν- δεν μπορεί ν' αναχθεί στην εγκυρότητα των βασικών του αρχών.

Δεν θυμάμαι αν ήταν ο Σεφέρης, ο Βενέζης ή κάποιος άλλος που έλεγε ότι ο χριστιανικός Θεός των προσφύγων του '22 είχε μια απέραντη καλοσύνη που δεν μπορούσε να εξαντλήσει κανένα κακό. Γι' αυτό κι οι κακουχίες τις οποίες υπέστησαν, σκέφτομαι εγώ, δεν τους έκαναν ζώα - δηλαδή απέλπιδες και μισάνθρωπους.

Η εμπιστοσύνη μας στις αρχές και στο πνεύμα της επιστήμης, λοιπόν, δεν κινδυνεύει τόσο από τη θρησκεία όσο από τις αξίες ενός κόσμου που μετράει την αλήθεια της με τρόπο λογιστικό κι ανιστόρητο.

Προσωπικά μ' ενθουσιάζει -και με ηρεμεί ταυτόχρονα- ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης. Περισσότερο κι από τον χριστιανισμό των γραφών. Πιο κοντά μου βέβαια αισθάνομαι τον νέο ελληνισμό και τον κόσμο του ύστερου Βυζαντίου (παρ' όλες τις στοιχειώδεις κι υποτυπώδεις μου γνώσεις) η λαϊκότητα του οποίου επιβίωνε στον τόπο μας μέχρι πρόσφατα. Κι αναφέρομαι στη λαϊκότητα γιατί εκφράζει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον μη μονοσήμαντο χαρακτήρα που έχει η θρησκεία.

Θα συνεχίσω με σχετική πρόταση-έκπληξη στα βιβλία.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
η σταση του κομμουνισμου απέναντι στιος θρησκείες είναι ισως η μονη σωστη σταση που εχει ο κομμουνισμος ως κινημα

όπως απαγορεύονται και οι υπολοιπες απατες ετσι πρεπει να απαγορεύονται και οι θρησκείες.

δεν πρπει να εισαι ελευθερος να λες πιστευω ετσι γιατι ετσι μου κατεβηκε και να παρασυρεις και αλλους να ξοδευουν λεφτα ή να μπαινουν σε πολεμους για αυτο
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.558
Like
13.625
Πόντοι
3.656
Και κανείς χριστιανός δεν ασχολείται με τους άθεους και τι πιστεύουν ή πράττουν. Μόνο το αντίστροφο συμβαίνει.

Μαύρη άγνοια. ΦΥΣΙΚΑ και ασχολούνται, ειδικά οι γεμάτοι αγάπη Ιεράρχες τους. "Ενώπιόν σας, παρακαλώ τον Εσταυρωμένο Χριστό να σαπίσει το χέρι του Φίλη αν υπογράψει τέτοια διατάγματα αθεΐας όπως η κατάργηση. Όσον αφορά στο κρέας που θα φάνε απόψε οι άθεοι που θα κάνουν τραπέζι, να γίνει δηλητήριο και να τους τρυπήσει το στομάχι. Να γίνει πέτρα και να μην το χωνέψουν! Πηγή
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.558
Like
13.625
Πόντοι
3.656
Οι ερωτήσεις σου δεν έχουν νόημα. Ο Χριστός είναι Το Νόημα.

Είναι το νόημα σε όσους τον πιστεύουν. Δεν έχει κανένα νόημα για τους Πολυθειστές, τους Ανιμιστές, τους Σιντοιστές, τους Βουδιστές και απόλυτα διαφορετικό νόημα για 1,2 δισεκατομμύρια Μουσουλμάνων 
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.558
Like
13.625
Πόντοι
3.656
Δε ξέρω αν τα γραφείς για άλλους συνφορουμιρες ελπίζεις να μας αλλάξεις γνώμη? Γενικά γιατί χαλατε τον χρόνο σας να αποδείξετε οτι εσείς οι άθεοι είσαστε έξυπνοι και οι άλλοι χαζοι?

Φυσικά και είμαστε πιο έξυπνοι από αυτούς που πιστεύουν τα πιο κάτω. Ότι είναι αλήθεια πως τα αστέρια θα πέσουν στη Γη (λες και είναι φαναράκια, αυτό νόμιζε ο Ιωάννης στην Αποκάλυψη), ότι θα βγουν ακρίδες με κεντρί σκορπιού και θα μας τσιμπάνε και ότι οι ένας Άγγελος θα έρθει καβάλα σε πράσινο άλογο. Ότι εδώ και 6.000 χρόνια τα φίδια μιλούσαν και περπάταγαν, ότι οι άνθρωποι ζούσαν 900 χρόνια, ότι 10 δισεκατομμύρια είδη ζώων χώρεσαν μέσα σε ένα καράβι ξύλινο με διαστάσεις 300 πήχεις μήκος, 50 πήχεις πλάτος και 30 πήχεις ύψος, ότι οι πιγκουίνοι ήρθαν χοροπηδώντας από την Ανταρκτική, τα καγκουρώ από την Αυστραλία, το μοναδικό οικοσύστημα της Μαδαγασκάρης πέρασε τη θάλασσα, οι βραδύποδες από την Αμερική και μετά γύρισαν πίσω με τον ίδιο τρόπο
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.763
Κριτικές
6
Like
3.434
Πόντοι
736
Ωραια νομίζω τα λέει και ο τύπος στο παρακάτω βίντεο.




 

Nekrothaftis4

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2017
Μηνύματα
954
Like
79
Πόντοι
6
Χριστιανος ορθοδοξος δηλωνω αλλα εχω να πατησω σε εκκλησια και να παρακολουθησω λειτουργια κανονικα απο τοτε που μας πηγαιναν με το δημοτικο.Εχω παει ομως παρα πολλες φορες στην εκκλησια για λογους δουλειας οταν ενα φεγγαρι δουλευα σα νεκροθαφτης.
 

gggjjjjj

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
911
Like
206
Πόντοι
6
Αθεος

(Μεχρι ν αρχισουν οι...δυνατες αναταραξεις στο αρoπλανο :S)
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.558
Like
13.625
Πόντοι
3.656

Εδώ και χρόνια κυκλοφοράει αυτό το αστήριχτο ευφυολόγημα, Άθεος μέχρι να αρχίσει να πέφτει το αετροπλάνο, που δεν αντέχει σε δυο λεπτά λογική κριτική. Μπορεί αυτός που το υποστηρίζει να μας πληροφορήσει πόσοι ήταν σε αεροπλάνο που έπεφτε και είδαν άθεους που άλλαξαν γνώμη; Σε ποιο ποσοστό; Πως μας το μετέφεραν; Ήταν το στατιστικό δείγμα αντιπροσωπευτικό; Πού είχε εκπαιδευτεί ο Παρατηρητής Πτώσεων Αεροπλάνων;  Οι θρήσκοι άρχισαν να ουρλιάζουν και να ψάχνουν το αλεξίπτωτο, ή έκατσαν και προσεύχονταν με γαλήνη προσευχόμενοι να τους σώσει ο Πανάγαθος ;
 

gggjjjjj

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
911
Like
206
Πόντοι
6
Εγω παντως που χω τις χριστοπαναγιες καραμελα και δε πιστευω, οταν αρχιζουν δυνατες αναταραξεις λεω 4-5 φορες απο μεσα μου το πατερημον και σταυροκοπιεμαι σα γιαγια!
Οταν προσγειωθει ριχνω παλι τους χριστους μου...
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.558
Like
13.625
Πόντοι
3.656
Εγω παντως που χω τις χριστοπαναγιες καραμελα και δε πιστευω, οταν αρχιζουν δυνατες αναταραξεις λεω 4-5 φορες απο μεσα μου το πατερημον και σταυροκοπιεμαι σα γιαγια!
Οταν προσγειωθει ριχνω παλι τους χριστους μου...

Είδες λοιπόν πόσο αποδοτική είναι η μακρόχρονη πλύση εγκεφάλου όταν αρχίζει από τη βρεφική ηλικία με κύριο όπλο τη μητέρα των παιδιών;
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
230
Πόντοι
86
πιλοτος ειμαι και εχω πεταξει παντου
Ευρώπη Μ.Ανατολή Αφρική
Θεο δεν επικαλέστηκα ποτέ.
Οπως δεν θα ηθελα να τον επικαλεστει και ο γιατρος οταν με χειρουργει :S
 

gravatakias

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2017
Μηνύματα
1.254
Like
810
Πόντοι
96
Οι θρησκείες υπάρχουν για τον έλεγχο των λαών, δικαιολογημένα ως ένα βαθμό (διαφορετικά δεν θα υπήρχαν φραγμοί και ο καθένας θα έκανε ότι του κατέβει), αλλά  και για τη χειραγώγηση του.
Θα προτιμούσα η θρησκεία ή έστω οι θρησκείες να αφορούσαν 5-10 κοινές και βασικές εντολές τις οποίες θα συμμερίζονταν όλοι για το κοινό καλό.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.558
Like
13.625
Πόντοι
3.656
Οι θρησκείες υπάρχουν για τον έλεγχο των λαών, δικαιολογημένα ως ένα βαθμό (διαφορετικά δεν θα υπήρχαν φραγμοί και ο καθένας θα έκανε ότι του κατέβει), αλλά  και για τη χειραγώγηση του.
Θα προτιμούσα η θρησκεία ή έστω οι θρησκείες να αφορούσαν 5-10 κοινές και βασικές εντολές τις οποίες θα συμμερίζονταν όλοι για το κοινό καλό.

Μην συνεχίζεις τη βλακεία που έγραψε ο θρησκόληπτος Ντοστογιέφσκι, ότι δηλ. χωρίς το Θεό επιτρέπονται όλα. Δεν αντέχει στην παρατήρηση. Απλά κοίτα τις στατιστικές ανάμεσα στο πιο θεοσεβούμενο κράτος της Δύσης, την Αμερική και τις χώρες οι λαοί των οποίων δηλώνουν κατά τεράστιο ποσοστό άθεοι, τις Σκανδιναβικές. Που υπάρχει καλύτερη Κοινωνική Πρόνοια; Που υπάρχουν περισσότεροι φόνοι, βιασμοί, εφηβικές εγκυμοσύνες, γενικά εγκληματικότητα; Είναι αλήθεια ότι στις Σκανδιναβικές χώρες ανέβηκαν οι βιασμοί, αλλά αυτό έγινε από τους σεξουαλικά πεινασμένους Μουσουλμάνους που μετανάστευσαν εκεί τα τελευταία χρόνια
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
η εγκληματικοτητα ΔΕΝ ειναι υψηλη στην αθρησκη βορειο κορεα και στην αθρησκη κινα. αρκουν οι αυστηροι νομοι του κρατους. δεν ειναι αναγκη να βαζουμε φανταστικους θεους να υπαγορευουν θεικους νομους.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.558
Like
13.625
Πόντοι
3.656
η εγκληματικοτητα ΔΕΝ ειναι υψηλη στην αθρησκη βορειο κορεα και στην αθρησκη κινα. αρκουν οι αυστηροι νομοι του κρατους. δεν ειναι αναγκη να βαζουμε φανταστικους θεους να υπαγορευουν θεικους νομους.

Τι σημασία έχουν τα στοιχεία και τα λογικά επιχειρήματα για ένα πιστό; απλά θα τα αγνοήσει και θα συνεχίσει να αυταπατάται, ότι ανήκει στην εκλεκτή ελίτ που πιστεύει ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ από τις αμέτρητες που έχουν υπάρξει και υπάρχουν ακόμα. Ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε; 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom