Νέα

Πέθανε ο Ρόι Τάρπλευ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pgp74
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 116
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ggary1000

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Φεβ 2010
Μηνύματα
1.267
Κριτικές
14
Like
317
Πόντοι
2.287

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.730
Κριτικές
1
Like
31.485
Πόντοι
8.006
αν και ειμαι ολυμπιακος ο καλυτερος που περασε απο τα ελληνικα παρκε ηταν ο ντομινικ ουιλκινς του παναθηναικου
Σαν ονομα πιθανον. Εγω θυμαμαι όμως ότι στο παρκε σερνοταν και εσπαγε τα στεφανια.
 

azazel

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
10.404
Κριτικές
216
Like
17.345
Πόντοι
35.697
ποα καραμανλη? την αννα?
ακουγοταν και για την άλλη την ανα την βισσση

Για τη Βισση λεγανε οτι της ειχε βαλει ενα ψαρι στο μουνι και πηγαν στο νοσοκομειο για να το βγαλουν,οπως και ενα μπουκαλι μπυρας στην κωλοτρυπιδα  :2funny:
 

dimispagrati7

Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.535
Like
14
Πόντοι
16
Για τη Βισση λεγανε οτι της ειχε βαλει ενα ψαρι στο μουνι και πηγαν στο νοσοκομειο για να το βγαλουν,οπως και ενα μπουκαλι μπυρας στην κωλοτρυπιδα  :2funny:
όλα αυτά ο συγχωρεμένος τα χε κανει?
 

azazel

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
10.404
Κριτικές
216
Like
17.345
Πόντοι
35.697
Ειχα την τυχη να τον γνωρισω απο την πρωτη στιγμη που πατησε το ποδι του στην Θεσσαλονικη,και να γινουμε στην συνεχεια φιλοι,μιιας και εκεινη την χρονια δουλευα στην ομαδα.Ο με διαφορα καλυτερος και πιο ολοκληρωμενος παικτης που ηρθε στην Ευρωπη.Θυμαμαι τον Στηβ,ποσο τρελλαμενος ητανε οταν συμφωνησε να ερθει.Επαιρνε διαφορα yearbooks και μου εδειχνε τα στατιστικα του.
Σαν χαρακτηρας απο την δικια μου εμπειρια,αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν το ποσο κυκλοθυμικος ητανε.Την μια μερα με φωναζε αδερφο και την αλλη με το βλεμμα του ελεγες παει θα με πυροβολησει.Το προβλημα του απ οσο διαπιστωσα εγω και απο τα λογια του Ελληνοαμερικανου μανατζερ του δεν ηταν η κοκα αλλα το ποτο.Την ημερα που υπεγραψε στον Αρη και μετα την δεξιωση (που ειχε πιει βοτκα και δοκιμασε σουβλακια)οταν τον πηγαμε στο ξενοδοχειο 3 η ωρα το βραδυ ζητησε απο την ρεσεψιον 2 μπυρες και τις κατεβασε σε κλασματα δευτερολεπτου.
Φανταστικο κορμι,ογκολιθος στην κυριολεξια,επαιρνε τα ριμπαουντ χωρις να χρειαζεται να πηδαει,λες και ειχε μαγνητες στα χερια του.Στην σειρα των ομιλων για το Ευρωπαικο κυπελλο,αν θυμαμαι καλα δεν υπηρχε παιχνιδι που να μην εκανε double-double.Αν φυσικα το μυαλο ηταν στην θεση του στην Ευρωπη θα ερχοτανε μονο για τουρισμο.
R.I.P my friend.


Καλα εσυ δεν του πηγαινες μια κασα μπυρες μετα απο καθε ματς και 5-6 χαμπουργκερ?
R.I.P Roy σ ευχαριστω για οτι μου εμαθες...
 

kyr3

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2011
Μηνύματα
23
Like
8
Πόντοι
0
Κριμα πραγματικα.Θα παει και αυτος να βρει τον Φορντ και τους υπολοιπους.

Με αφορμη το γεγονος αυτο προσπαθω να θυμηθω  εναν αλλο παιχτη που περασε απο πανιωνιο και αεκ μετα και εφυγε νωρις απο την ζωη και αυτος.Επαιζε σεντερ και ηταν αρκετα βαρυς.Γυρω στο 2004-2007 ειχε παιξει Ελλαδα.

Τον Κενιον Τζοουνς εννοεις φιλε, επαιξε Πανιωνιο, Μαρουσι, Παο.
Φοβερος ο Ταρπλει σαν παικτης μεγαλες μαχες με Φανη Χριστοδουλου εκεινα τα χρονια.
 

Snoopy@

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.726
Like
0
Πόντοι
16
Ας βαλουμε και τον πρώτο του τίτλο!

 

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
καλα ρε συγκρινετε το ντομινικ γουιλκινς με τον ταρπλει (θεος σχωρεσ τον)
ο ντομινικ ειναι στους καλυτερους 50 παικτες ολων των εποχων στο nba


εβαζε 35 ποντους στο ματς με τους ατλαντα χωκς αλλα ηταν απελπιστικα
μονος
ο τζορνταν στους μπουλς ειχε και εναν πιπεν  τουλαχιστον διπλα του
τοσο μεγαλος παιχτης και ατυχησε να ειναι απελπιστικα μονος σε κωλοομαδα
μετα τον τραυματισμο του 91 δεν συνηλθε ποτε
για μενα o πιο θεαματικος παιχτης
(κι απ τον τζορνταν) στα καρφωματα
ολων των εποχων στο nba
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
καλα ρε συγκρινετε το ντομινικ γουιλκινς με τον ταρπλει (θεος σχωρεσ τον)
ο ντομινικ ειναι στους καλυτερους 50 παικτες ολων των εποχων στο nba


εβαζε 35 ποντους στο ματς με τους ατλαντα χωκς αλλα ηταν απελπιστικα
μονος
ο τζορνταν στους μπουλς ειχε και εναν πιπεν  τουλαχιστον διπλα του
τοσο μεγαλος παιχτης και ατυχησε να ειναι απελπιστικα μονος σε κωλοομαδα
μετα τον τραυματισμο του 91 δεν συνηλθε ποτε
για μενα o πιο θεαματικος παιχτης
(κι απ τον τζορνταν) στα καρφωματα
ολων των εποχων στο nba

δεν τους συγκρίνουν γενικά ρε τύπε, αλλά με βάση τι έπραξαν εν Ελλάδι.
 

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896
Aναμενόμενο να φύγει νωρίς, με το μυαλό που κουβαλούσε. Πραγματικά θλιβερή ύπαρξη και θλιβερή η όλη η ιστορία του και δεν μπορείς παρά να πεις κριμα.  Βέβαια δεν του έφταιγε κανείς, αλλά μόνο η χοντροκεφάλα του.
Σαν καθαρό ταλέντο δεν ήταν κάτι το ξεχωριστό(εννοώ από προσόντα). Ούτε πηδούσε πολύ, ούτε πολύ ταχύς ήταν, ούτε έκρηξη είχε μεγάλη. Και δεν μιλάω για την εποχή που έπαιξε στην Ευρώπη, που ήταν ακμαίος ηλικιακά μεν, αλλά σαν κορμί και φυσική κατάσταση απείχε πολύ από τις χρονιές του με το Ντάλας. Αλλά είχε απίστευτη επαφή με το καλάθι, τέτοια που από ελάχιστους παίχτες έχω δει στη ζωή μου. Και φυσικά μιλάμε για κορμί ύψους 2.10. Επίσης ήταν φοβερός ριμπάουντερ. Τα κατέβαζε σαν φυστίκια.

Όσον αφορά το άλλο θέμα που έχει ανοίξει σχετικά με τους Αμερικάνους ξένους που πέρασαν από Ελλάδα, νομίζω ότι οι παίχτες-φίρμες, με βαριά ονόματα και ιστορία πίσω τους δεν απέδωσαν αγωνιστικά ανάλογα της φήμης τους. Ήταν κατώτεροι των προσδοκιών σχεδόν όλοι. Μερικοί ήταν καλοί και προσέφεραν άλλος περισσότερο κι άλλος λιγότερο, αλλά δεν έκαναν την διαφορά όπως θα περίμεναν όλοι. Όπως είχε κάνει ας πούμε ο Μάκαντου ή ο Σούγκαρ Ρέι Ρίτσαρντσον στην Ιταλία, που φάνταζαν διαστημικοί. Ντομινίκ, Σκοτ, Μπλάκμαν, ΜακΝτάνιελ, Ντόναλντσον, Ρίκι Πιρς.
Βάσει απόδοσης ξεχώρισαν παίχτες που μάλλον έκαναν εδώ όνομα ή έπαιξαν καλύτερα της φήμης τους, όπως ο Ίνγκραμ του Ηρακλή, ο Μπέρι βέβαια, ο Μίτσελ Γουίγκινς και φυσικά ο Μπατίστ.
 

kaboul

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2013
Μηνύματα
3.298
Κριτικές
1
Like
18
Πόντοι
16
Εποχή ριβερς ηταν αυτος ;
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.091
Πόντοι
20.605
Για τη Βισση λεγανε οτι της ειχε βαλει ενα ψαρι στο μουνι και πηγαν στο νοσοκομειο για να το βγαλουν,οπως και ενα μπουκαλι μπυρας στην κωλοτρυπιδα  :2funny:

καλά το μπουκάλι μπύρας στο ορθό να το καταλάβω
το ψάρι στο μουνί που κολλάει όμως ?
και πως το βγάλανε , με πετονιά η με παραγάδι ?
χο χο χο  :tooth:
 

agharal

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.810
Like
0
Πόντοι
16
Aναμενόμενο να φύγει νωρίς, με το μυαλό που κουβαλούσε. Πραγματικά θλιβερή ύπαρξη και θλιβερή η όλη η ιστορία του και δεν μπορείς παρά να πεις κριμα.  Βέβαια δεν του έφταιγε κανείς, αλλά μόνο η χοντροκεφάλα του.
Σαν καθαρό ταλέντο δεν ήταν κάτι το ξεχωριστό(εννοώ από προσόντα). Ούτε πηδούσε πολύ, ούτε πολύ ταχύς ήταν, ούτε έκρηξη είχε μεγάλη. Και δεν μιλάω για την εποχή που έπαιξε στην Ευρώπη, που ήταν ακμαίος ηλικιακά μεν, αλλά σαν κορμί και φυσική κατάσταση απείχε πολύ από τις χρονιές του με το Ντάλας. Αλλά είχε απίστευτη επαφή με το καλάθι, τέτοια που από ελάχιστους παίχτες έχω δει στη ζωή μου. Και φυσικά μιλάμε για κορμί ύψους 2.10. Επίσης ήταν φοβερός ριμπάουντερ. Τα κατέβαζε σαν φυστίκια.

Όσον αφορά το άλλο θέμα που έχει ανοίξει σχετικά με τους Αμερικάνους ξένους που πέρασαν από Ελλάδα, νομίζω ότι οι παίχτες-φίρμες, με βαριά ονόματα και ιστορία πίσω τους δεν απέδωσαν αγωνιστικά ανάλογα της φήμης τους. Ήταν κατώτεροι των προσδοκιών σχεδόν όλοι. Μερικοί ήταν καλοί και προσέφεραν άλλος περισσότερο κι άλλος λιγότερο, αλλά δεν έκαναν την διαφορά όπως θα περίμεναν όλοι. Όπως είχε κάνει ας πούμε ο Μάκαντου ή ο Σούγκαρ Ρέι Ρίτσαρντσον στην Ιταλία, που φάνταζαν διαστημικοί. Ντομινίκ, Σκοτ, Μπλάκμαν, ΜακΝτάνιελ, Ντόναλντσον, Ρίκι Πιρς.
Βάσει απόδοσης ξεχώρισαν παίχτες που μάλλον έκαναν εδώ όνομα ή έπαιξαν καλύτερα της φήμης τους, όπως ο Ίνγκραμ του Ηρακλή, ο Μπέρι βέβαια, ο Μίτσελ Γουίγκινς και φυσικά ο Μπατίστ.
Σαν καθαρο ταλεντο δεν ηταν τιποτε το ξεχωριστο?Διαβασε ρε φιλε την συνεντευξη του blackman που παιξανε μαζι στο Νταλλας να δεις τι λεει για το ταλεντο του.Παικτης αυτου του υψους αυτου του ογκου με τετοιες πλαστικες κινησεις ενδεχεται να μην εχει ξαναυπαρξει.Να πεις οτι δεν εκμεταλεθτηκε το ταλεντο του οκ,αλλα μου μοιαζει ανεκδοτο οτι δεν ειχε ιδιαιτερο ταλεντο.Ο Blacman μαζι με τον οποιον εφθασε στους τελικους της δυσης με τους lakers τον θεωρει κατι ενδιαμεσο Dunkan και Malone.Σε καποιο σημειο της συνεντευξης που υπαρχει στο sport.24 ο Blackman λεει;Φιλε οταν πατουσε στο παρκε ηταν ενα τρομερο ταλεντο που ομοιο του δεν ειχα δει ποτε και ουτε ξαναδα.
Ενταξει περασανε απο την Ευρωπη Αμερικανοι με μεγαλυτερο ονομα,και μεγαλυτερη προσφορα.Oμως παικτης με το ταλεντο του Tarpley σε συνδυασμο με την ηλικια του,δεν εχει περασει απο την αλλη μερια του Ατλαντικου.Και οπως συμπληρωνει o Blackman με τον οποιον παιξανε και αντιπαλοι στο ελληνικο πρωταθλημα,αυτα που εδειξε στην ευρωπη ηταν το 50% αυτων που εδειξε στο NBA.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
καλά το μπουκάλι μπύρας στο ορθό να το καταλάβω
το ψάρι στο μουνί που κολλάει όμως ?
και πως το βγάλανε , με πετονιά η με παραγάδι ?
χο χο χο  :tooth:

το ψάρι δεν ισχύει, νομίζω, για τη συγκεκριμένη. Για κάποιον τραγουδιστή έχει ακουστεί...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom