Νέα

Πεθανε ο Νικος Κοεμτζης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dimitrakis29
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 306
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Τελος αν και 26 ετων πριν 2 χρονια ειχα βρεθει σε ενα πανηγυρι σε ενα ορεινο χωριο και με το που μπηκε ο κλαρινιτζης ειπε τωρα μπορουν να χωρεψουν οσοι θελουν και μετα απο 1 ωρα ειπε τωρα παραγγελιες...μιλαμε δεν κουνιοταν φυλλο...τα ειχα δει ολα...

Εγώ σε διάφορα τέτοια πολιτιστικά events που συχνάζω καλοκαίρια
σε μάνη και κρήτη που είναι τα αγαπημένα μου μέρη
δεν κουνιέται φύλο σε χορούς , παραγγελιές κτλ.

Και φυσικά ποτέ σε αυτά τα μέρη δεν βγαίνουν ... μαχαίρια.
Είναι πολιτισμένοι άνθρωποι ... άκου .... μαχαίρια ...

URL]]
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Μα αυτό προσπαθώ να καταλάβω αυτή τη στιγμή και να προσπαθήσω να βάλω στο μυαλό μου.

Δεν μου προκάλεσες ερωτήματα, αλλά τρόμο. Μου θέτεις κριτήρια για ποιο λόγο θα μπορούσες να σκοτώσεις κάποιον. Δηλαδή είσαι εν δυνάμει δολοφόνος. Αυτή τη στιγμή συνομιλώ με ένα άτομο που δεν έχει ενδοιασμό να διαπράξει κάποιο έγκλημα.

Πρόσεξε με την απλή λογική αυτό το συμπέρασμα βγαίνει. Ασχετο αν σχεδόν κανείς από εμάς δεν έχει τα αρχίδια να κάνει κάτι τέτοιο, γιατί μετά αλλάζουν τα πάντα.

δεν ξερω τελικα αν διαβασες τα ποστ μου.
ναι ρε τυπε , ΙΣΩΣ ΓΙΝΩ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΕΙ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ.
ναι ρε τυπε , ΙΣΩΣ ΓΙΝΩ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΙΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.
ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΑΛΛΗ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΦΟΡΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΟΠΩΣ Π.Χ Ο ΚΟΕΜΤΖΗΣ.

ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ , ΑΥΤΟ ΛΕΩ Ο ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΙΛΑΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΤΕ.
ΑΥΤΑ.
 

Seihis

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.086
Like
6
Πόντοι
16
Η Ελλάδα είναι η χώρα που ''γεννήθηκε'' πολιτικά η Δημοκρατία, όμως αυτή εξελίχθηκε και υπήρξε κυρίως γιατί το ισχύον καθεστώς ήταν δουλείας και ολιγαρχίας. Καθόλου μακρινό και με το σήμερα. Ίσως μεταλλαγμένο λόγω των εξελίξεων, αλλά όχι πολύ διαφορετικό. Επίσης η χώρα που ζούμε είναι γνωστή για το ότι ''παράγει'' ήρωες και επιτεύγματα, αλλά με την ίδια συχνότητα δημιουργεί ρουφιάνους. Πολιτικά αν και στην παρούσα φάση δεν αποτυπώνεται η απόκλιση, τα άκρα ήταν αυτά που κυριαρχούσαν αριθμητικά. Μεταπολεμικά η μια πλευρά φρόντισε με κάθε τρόπο να αλλοτριώσει την άλλη και στην ουσία να μείνει μόνο ο πυρήνας ενεργός. Οι φασίστες στην Ελλάδα δεν είναι καινούργιο γεγονός έχουν μεγάλες ρίζες. Και συνεχίζουν να έχουν, αλλά ευτυχώς είναι πλέον ελάχιστη μειονότητα. Όμως οι καταβολές μένουν και επηρεάζουν. Ο Κοεμτζής σίγουρα δεν υπήρξε ρουφιάνος, σίγουρα επίσης θεωρητικά και ιδεολογικά πολιτικά ανήκε σε μια συγκεκριμένη πλευρά. Αυτό που έκανε δεν είναι ούτε έγκλημα, ούτε και αντιστασιακή πράξη. Για το ότι όμως τα θύματα ήταν αστυνομικοί και μάλιστα της συγκεκριμένης δεκαετίας με όλα τα χαρακτηριστικά των γουρουνιών φασιστών σε υπέρμετρο μάλιστα βαθμό, μάλλον κέρδισε την εκτίμηση περισσοτέρων απ όσων η κοινωνία θα..ήθελε. Το θέμα δεν είναι ότι έκανε. Πλήρωσε με τους νόμους του κράτους για αυτό. Το ''ενδιαφέρον'' είναι πως υπάρχουν υμνητές των αστυνομικών και της νοοτροπίας αυτών. Έτσι είναι η Ελλάδα θα παράγει για πάντα κάθε τύπου ήρωες και ρουφιάνους. Η δεύτερη όμως κατηγορία αν και αριθμητικά πάντα υπερείχε και συνεχίζει να ''τραβά προς την δόξα'' ευτυχώς δεν θα καταφέρει ποτέ να επιβληθεί γιατί θα υπάρχουν πάντα, Κοεμτζήδες, Λαμπράκηδες, Πέτρουλες, Βελουχιώτηδες, Παναγούληδες..κλπ που θα ''χρεώνονται'' ο καθένας με τον τρόπο του τα κάθε λογής και διαφορετικού τύπου ''εγκλήματα'' που ενοχλούν μια και μόνο στην ουσία ράτσα, τους με κάθε τρόπο και για κάθε λόγο και περίσταση ρουφιάνους και φασίστες.
 

kasparov

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
298
Like
11
Πόντοι
1
Μα αυτό προσπαθώ να καταλάβω αυτή τη στιγμή και να προσπαθήσω να βάλω στο μυαλό μου.

Δεν μου προκάλεσες ερωτήματα, αλλά τρόμο. Μου θέτεις κριτήρια για ποιο λόγο θα μπορούσες να σκοτώσεις κάποιον. Δηλαδή είσαι εν δυνάμει δολοφόνος. Αυτή τη στιγμή συνομιλώ με ένα άτομο που δεν έχει ενδοιασμό να διαπράξει κάποιο έγκλημα.

Πρόσεξε με την απλή λογική αυτό το συμπέρασμα βγαίνει. Ασχετο αν σχεδόν κανείς από εμάς δεν έχει τα αρχίδια να κάνει κάτι τέτοιο, γιατί μετά αλλάζουν τα πάντα.

Ολοι ειναι...τα υπολοιπα ειναι ανοησιες.
 

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.622
Κριτικές
69
Like
533
Πόντοι
7.125
Νιο για την πατρίδα σου θα μπορούσες να γίνεις δολοφόνος?
Αν σου έβαζαν ένα όπλο στο χέρι ...και σου έλεγαν, πήγαινε στα σύνορα...και πυροβόλησε πχ. τον Τούρκο που πρόκειται να περάσει...

Συμφωνω μαζί σου πως η οικογένεια θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως το πιο ΑΝΕΚΤΟ κριτήριο..
 

Επισκέπτης
δεν ξερω τελικα αν διαβασες τα ποστ μου.
ναι ρε τυπε , ΙΣΩΣ ΓΙΝΩ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΕΙ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ.
ναι ρε τυπε , ΙΣΩΣ ΓΙΝΩ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΙΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.
ΑΥΤΑ.

Αν κάποιος πείραζε δικό μου,
όχι γυναίκα ή παιδί
και 4ο ξάδελφο
ΘΑ ΤΟΝ ΞΕΚΛΉΡΙΖΑ.
Θα προσπαθούσα να μην μείνει κανείς από την οικογένειά του.
Θα περίμενα να έχουν κάποιο γάμο , βάφτιση κτλ
θα έμπαινα μέσα και θα τους έκανα κόσκινο.
Δεν θα έμενε ούτε φωτογράφος!
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Νιο για την πατρίδα σου θα μπορούσες να γίνεις δολοφόνος?
Αν σου έβαζαν ένα όπλο στο χέρι ...και σου έλεγαν, πήγαινε στα σύνορα...και πυροβόλησε πχ. τον Τούρκο που πρόκειται να περάσει...

Συμφωνω μαζί σου πως η οικογένεια θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως το πιο ΑΝΕΚΤΟ κριτήριο..

ΟΧΙ μονο για αυτα που ανεφερα θεωρω οτι εγω προσωπικα θα μπορουσα να στερησω μια ανθρωπινη ζωη.
και ξαναλεω μη ξεχνατε αυτους που μενουν πισω ...
 

kasparov

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2006
Μηνύματα
298
Like
11
Πόντοι
1
Νιο για την πατρίδα σου θα μπορούσες να γίνεις δολοφόνος?
Αν σου έβαζαν ένα όπλο στο χέρι ...και σου έλεγαν, πήγαινε στα σύνορα...και πυροβόλησε πχ. τον Τούρκο που πρόκειται να περάσει...

Συμφωνω μαζί σου πως η οικογένεια θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως το πιο ΑΝΕΚΤΟ κριτήριο..

Ρε φιλε σορυ κιολας ειναι αυτο που ρωτας σοβαρο??Μπορει καποιος να απαντησει σε τετοιες ερωτησεις??Ελεος δλδ!!Δεν ειμαι δικηγορος του αλλα για να ερθουμε στα συγκαλα μας!!!
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Αν κάποιος πείραζε δικό μου,
όχι γυναίκα ή παιδί
και 4ο ξάδελφο
ΘΑ ΤΟΝ ΞΕΚΛΉΡΙΖΑ.
Θα προσπαθούσα να μην μείνει κανείς από την οικογένειά του.
Θα περίμενα να έχουν κάποιο γάμο , βάφτιση κτλ
θα έμπαινα μέσα και θα τους έκανα κόσκινο.
Δεν θα έμενε ούτε φωτογράφος!

καποια στιγμη σε μια αλλη μας συζητηση ελεγες κατι αλλα για το σοι σου παντως .σπανια αυτοαναιρεισαι.
 

Επισκέπτης
καποια στιγμη σε μια αλλη μας συζητηση ελεγες κατι αλλα για το σοι σου παντως .σπανια αυτοαναιρεισαι.

Δεν αναιρεί το ένα το άλλο.
Αν σκότωναν κάποιον ρουφιάνο συγγενή κομματόσκυλο
θα έλεγα μπράβο στους δολοφόνους.
Οι ρουφιάνοι παραμένουν στα χαρτιά συγγενείς,
αλλά έχουν διαγραφεί .
Με το 4ος ξάδελφος, εννοώ κάποιον με τον οποίο υφίσταται η συγκεκριμένη συγγένεια
αλλά δεν τον έχω διαγράψει.
 

KD

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.127
Κριτικές
3
Like
11
Πόντοι
16
Αυτά μόνο στην Ελλάδα.Να γίνεται "φίρμα" κάποιος επειδή απλά δολοφόνησε.Και να του βγάζουμε και το καπέλο.Δε λέω, ο Θεός να τον συγχωρέσει αλλά μη γράφετε ό,τι θέλετε...Έλεος πια.
 

Stardust_73

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
618
Like
7
Πόντοι
6
ρε λακη διαβασα το τοπικ ολο μονομιας και ξερεις τι καταλαβα?
οτι εισαι μεγαλος κοπανος

 
OP
OP
D

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Ο Νικος ειχε κυνηγιθει στη ζωη του παρα πολυ.Ο πατερας του ηταν ο Καπεταν Κεραυνος του Ε.Λ.Α.Σ οπως μου ειχε πει επειδη ειχε πατερα (κομουνιστη) τον κυνηγαγανε συνεχεια!σχολειο δεν πηγε και απο μικρος δουλευε καπνεργατης.Θυμαμαι την προτελευταια φορα που ειχαμε μιλησει μου ειχε πει οτι την εποχη εκεινη οι ανθρωποι ειχαν τιμη!Και μου ειχε πει:η ατημια ηρθε απ'εξω (εννοωντας τους λαθρομεταναστες).Την τελευταια φορα που τον ειχα δει ηταν τον απρηλιο τον ειχα δει 2 φορες στο Μοναστηρακι.Οπως παντα ειχαμε πιασει κουβεντα.Τον ρωτησα πότε θα γραψει το δευτερο βιβλιο του? (το βιβλιο του τελειωνει στις αρχες της δεκαετιας του '80).Την τελευταια φορα που τον ειδα ο Νικος δεν ηταν πολυ καλα μου απαντησε δεν ειμαι πολυ καλα κατι εχω και παραλυω και η φωνη του κατι ειχε ηταν βραχνιασμενος και μιλαγε με το λαριγγα.ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΑΤΟΜΑ!Κριμα στενοχωρεθηκα πολυ
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Την τελευταια φορα που τον ειχα δει ηταν τον απρηλιο τον ειχα δει 2 φορες στο Μοναστηρακι.Οπως παντα ειχαμε πιασει κουβεντα.Τον ρωτησα πότε θα γραψει το δευτερο βιβλιο του? (το βιβλιο του τελειωνει στις αρχες της δεκαετιας του '80).
Καλά εδώ έγραψε βιβλίο ο Λυμπέρης, ο Κοεμτζής θα κώλωνε; :rolleyes:
 

lycaonas

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2009
Μηνύματα
321
Κριτικές
4
Like
19
Πόντοι
1
Η Ελλάδα είναι η χώρα που ''γεννήθηκε'' πολιτικά η Δημοκρατία, όμως αυτή εξελίχθηκε και υπήρξε κυρίως γιατί το ισχύον καθεστώς ήταν δουλείας και ολιγαρχίας. Καθόλου μακρινό και με το σήμερα. Ίσως μεταλλαγμένο λόγω των εξελίξεων, αλλά όχι πολύ διαφορετικό. Επίσης η χώρα που ζούμε είναι γνωστή για το ότι ''παράγει'' ήρωες και επιτεύγματα, αλλά με την ίδια συχνότητα δημιουργεί ρουφιάνους. Πολιτικά αν και στην παρούσα φάση δεν αποτυπώνεται η απόκλιση, τα άκρα ήταν αυτά που κυριαρχούσαν αριθμητικά. Μεταπολεμικά η μια πλευρά φρόντισε με κάθε τρόπο να αλλοτριώσει την άλλη και στην ουσία να μείνει μόνο ο πυρήνας ενεργός. Οι φασίστες στην Ελλάδα δεν είναι καινούργιο γεγονός έχουν μεγάλες ρίζες. Και συνεχίζουν να έχουν, αλλά ευτυχώς είναι πλέον ελάχιστη μειονότητα. Όμως οι καταβολές μένουν και επηρεάζουν. Ο Κοεμτζής σίγουρα δεν υπήρξε ρουφιάνος, σίγουρα επίσης θεωρητικά και ιδεολογικά πολιτικά ανήκε σε μια συγκεκριμένη πλευρά. Αυτό που έκανε δεν είναι ούτε έγκλημα, ούτε και αντιστασιακή πράξη. Για το ότι όμως τα θύματα ήταν αστυνομικοί και μάλιστα της συγκεκριμένης δεκαετίας με όλα τα χαρακτηριστικά των γουρουνιών φασιστών σε υπέρμετρο μάλιστα βαθμό, μάλλον κέρδισε την εκτίμηση περισσοτέρων απ όσων η κοινωνία θα..ήθελε. Το θέμα δεν είναι ότι έκανε. Πλήρωσε με τους νόμους του κράτους για αυτό. Το ''ενδιαφέρον'' είναι πως υπάρχουν υμνητές των αστυνομικών και της νοοτροπίας αυτών. Έτσι είναι η Ελλάδα θα παράγει για πάντα κάθε τύπου ήρωες και ρουφιάνους. Η δεύτερη όμως κατηγορία αν και αριθμητικά πάντα υπερείχε και συνεχίζει να ''τραβά προς την δόξα'' ευτυχώς δεν θα καταφέρει ποτέ να επιβληθεί γιατί θα υπάρχουν πάντα, Κοεμτζήδες, Λαμπράκηδες, Πέτρουλες, Βελουχιώτηδες, Παναγούληδες..κλπ που θα ''χρεώνονται'' ο καθένας με τον τρόπο του τα κάθε λογής και διαφορετικού τύπου ''εγκλήματα'' που ενοχλούν μια και μόνο στην ουσία ράτσα, τους με κάθε τρόπο και για κάθε λόγο και περίσταση ρουφιάνους και φασίστες.

Σίγουρα ο Κοεμτζής είχε κάποια ελαφρυντικά, από αυτά που έζησε από παιδί. Επίσης, αν οι συγκεκριμένοι δεν ήταν αστυνομικοί, πιθανότατα δε θα δημιουργούσαν τις συνθήκες για να περάσει την κόκκινη γραμμή.

Όμως, η σύγκριση, ειδικά με το Λαμπράκη και τον Πέτρουλα, οι οποίοι δεν αφαίρεσαν ούτε προσπάθησαν ποτέ να αφαιρέσουν ανθρώπινη ζωή, είναι επιεικώς ανιστόρητη και υπερβολική.

Επίσης, κάτι που γνωρίζουν ελάχιστοι, κανένας από αυτούς που τον συγκρίνεις δεν έκανε αγωγή διεκδικώντας πνευματικά δικαιώματα για τους φόνους, από τα έσοδα της ταινίας ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ, το σενάριο της οποίας βασίστηκε αποκλειστικά στα γεγονότα και στο ρεπορτάζ της εποχής (σημειωτέον ότι τότε δεν είχε γράψει ακόμα το βιβλίο του). Για την ιστορία, δικηγόρος του ήταν ο Λιάνης και φυσικά έχασε την υπόθεση στα δικαστήρια.
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Σίγουρα ο Κοεμτζής είχε κάποια ελαφρυντικά, από αυτά που έζησε από παιδί. Επίσης, αν οι συγκεκριμένοι δεν ήταν αστυνομικοί, πιθανότατα δε θα δημιουργούσαν τις συνθήκες για να περάσει την κόκκινη γραμμή.

Όμως, η σύγκριση, ειδικά με το Λαμπράκη και τον Πέτρουλα, οι οποίοι δεν αφαίρεσαν ούτε προσπάθησαν ποτέ να αφαιρέσουν ανθρώπινη ζωή, είναι επιεικώς ανιστόρητη και υπερβολική.

Επίσης, κάτι που γνωρίζουν ελάχιστοι, κανένας από αυτούς που τον συγκρίνεις δεν έκανε αγωγή διεκδικώντας πνευματικά δικαιώματα για τους φόνους, από τα έσοδα της ταινίας ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ, το σενάριο της οποίας βασίστηκε αποκλειστικά στα γεγονότα και στο ρεπορτάζ της εποχής (σημειωτέον ότι τότε δεν είχε γράψει ακόμα το βιβλίο του). Για την ιστορία, δικηγόρος του ήταν ο Λιάνης και φυσικά έχασε την υπόθεση στα δικαστήρια.

:thumbsup:
 

Nio16

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.394
Like
3
Πόντοι
66
Δεν αναιρεί το ένα το άλλο.
Αν σκότωναν κάποιον ρουφιάνο συγγενή κομματόσκυλο
θα έλεγα μπράβο στους δολοφόνους.
Οι ρουφιάνοι παραμένουν στα χαρτιά συγγενείς,
αλλά έχουν διαγραφεί .
Με το 4ος ξάδελφος, εννοώ κάποιον με τον οποίο υφίσταται η συγκεκριμένη συγγένεια
αλλά δεν τον έχω διαγράψει.

εισαι ξεκαθαρος τωρα.
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Επίσης, κάτι που γνωρίζουν ελάχιστοι, κανένας από αυτούς που τον συγκρίνεις δεν έκανε αγωγή διεκδικώντας πνευματικά δικαιώματα για τους φόνους, από τα έσοδα της ταινίας ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ, το σενάριο της οποίας βασίστηκε αποκλειστικά στα γεγονότα και στο ρεπορτάζ της εποχής (σημειωτέον ότι τότε δεν είχε γράψει ακόμα το βιβλίο του). Για την ιστορία, δικηγόρος του ήταν ο Λιάνης και φυσικά έχασε την υπόθεση στα δικαστήρια.
Πήγε δικαστικά να ζητήσει λεφτά για την ταινία; :o :o Ε ρε ξεφτίλα... :jerking: :jerking:
 

Seihis

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.086
Like
6
Πόντοι
16
Σίγουρα ο Κοεμτζής είχε κάποια ελαφρυντικά, από αυτά που έζησε από παιδί. Επίσης, αν οι συγκεκριμένοι δεν ήταν αστυνομικοί, πιθανότατα δε θα δημιουργούσαν τις συνθήκες για να περάσει την κόκκινη γραμμή.

Όμως, η σύγκριση, ειδικά με το Λαμπράκη και τον Πέτρουλα, οι οποίοι δεν αφαίρεσαν ούτε προσπάθησαν ποτέ να αφαιρέσουν ανθρώπινη ζωή, είναι επιεικώς ανιστόρητη και υπερβολική.

Επίσης, κάτι που γνωρίζουν ελάχιστοι, κανένας από αυτούς που τον συγκρίνεις δεν έκανε αγωγή διεκδικώντας πνευματικά δικαιώματα για τους φόνους, από τα έσοδα της ταινίας ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ, το σενάριο της οποίας βασίστηκε αποκλειστικά στα γεγονότα και στο ρεπορτάζ της εποχής (σημειωτέον ότι τότε δεν είχε γράψει ακόμα το βιβλίο του). Για την ιστορία, δικηγόρος του ήταν ο Λιάνης και φυσικά έχασε την υπόθεση στα δικαστήρια.

Δεν υπάρχει καμιά σύγκριση προσώπων, δεν υπονόησα ποτέ κάτι τέτοιο. Δεν γίνεται έτσι και αλλιώς εξ ορισμού. Άλλα μεγέθη..άλλοι λόγοι, άλλες ιστορίες. Η όποια σύγκριση αφορά τα ''εγκλήματα'' και κυρίως αυτούς που τα προκάλεσαν. Άλλωστε και ο Κοεμτζής στην ουσία δεν ήταν ήρωας. Και αυτός θύμα υπήρξε μιας κατάστασης που πάντα συντηρείται.
Το είπε με τον καλύτερο τρόπο για την τότε εποχή ο Θεοδωράκης με το ''Διότι δεν συνεμορφώθει προς τα υποδείξεις'' , το συνέχισε αργότερα με άλλο μοτίβο ο Παπακωνσταντινου με το ''Φοβάμαι'' .
Η ουσία όμως δεν αλλάζει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom