Νέα

Πέθανε ο Burston (Wurzel) των Motorhead

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα motor_bukow
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 9
  • Εμφανίσεις 985
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

motor_bukow

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
891
Like
0
Πόντοι
6
Την τελευταία του πνοή άφησε το Σάββατο, σε ηλικία 61 ετών, ο πρώην κιθαρίστας των Motorhead, Wurzel.
Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες η αιτία του θανάτου του Wurzel, του οποίου το κανονικό όνομα ήταν Michael Burston, ήταν κολπική μαρμαρυγή, που προκλήθηκε από μυοκαρδιοπάθεια.

Ο Wurzel εντάχθηκε στους Motorhead το 1984 και εγκατέλειψε το συγκρότημα το 1995, μετά την κυκλοφορία του άλμπουμ "Sacrifice", χωρίς να αντικατασταθεί, με αποτέλεσμα οι Motorhead από τότε να είναι τριάδα. Ο Wurzel είχε κυκλοφορήσει και δύο προσωπικά άλμπουμ, το "Bess" του 1987 και το "Chill Out Or Die" το 1998, το οποίο κινούταν σε ambient / avant-garde μονοπάτια.

Ο αείμνηστος μουσικός αυτή την εποχή ετοίμαζε νέα δουλειά με τη μπάντα Leader Of Down, όμως τον πρόλαβε ο θάνατος.




Κρίμαααααααα
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
140
Πόντοι
7.985

marcopolo

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2011
Μηνύματα
12
Κριτικές
6
Like
3
Πόντοι
0
μετα τον dio , gary moore κτλ αλλος ενας εφυγε, μεσα στην επομενη 10ετια εχουν να φυγουν πολλοι ακομα το χρονο κανενας δεν τον νικησε και ουτε θα τον νικησει ποτε
η ουσια ειναι οτι αυτους τους ανθρωπους ακομα και τωρα στην 6η και 7η δεκαετια της ζωης τους τους θυμομαστε ,τους σημερινους καλλιτεχνες μουσικους κτλ σε 50-60 χρονια που θα αρχισουν και αυτοι να παιρνουν σειρα θα τους θυμαται κανεις απο το τωρινο κοινο τους? δε νομιζω.αυτη ειναι η ουσια και δινει τεραστια αξια στο εργο που αφηνει ολη αυτη η γενια των μουσικων που με τους μουσικες τους εγιναν διαχρονικοι και αγαπηθηκαν απο τον απλο πιτσιρικα μεχρι τον 50αρη που αναπολει τα νιατα του
 

Επισκέπτης
ηρωας των παιδικων μου χρονων ...
κριμα
 

akntam

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2007
Μηνύματα
64
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Μεγάλωσα με τους Motorhead. Εννοείται ότι ήμουν μέσα στις συναυλίες σε Σπόρτινγκ και Ροδον στα τέλη των 80΄ς αρχές 90΄ς. !! Κρίμα !! Άλλος ένας παιδικός ήρωας έφυγε!!! RIP!!!
 

MyNameIsNobody

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2011
Μηνύματα
150
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
1
Μεγάλωσα με τους Motorhead. Εννοείται ότι ήμουν μέσα στις συναυλίες σε Σπόρτινγκ και Ροδον στα τέλη των 80΄ς αρχές 90΄ς. !! Κρίμα !! Άλλος ένας παιδικός ήρωας έφυγε!!! RIP!!!
Αχ, τι μου θύμισες τώρα... Acropolis, White Line Fever (!!!). Παρότι δεν ήταν Ο κιθαρίστας, ταίριαζε με το κλίμα της μπάντας, έτσι όπως ήταν και ασχημόφατσα.
Πάντως είναι ο πρώτος που θάβει ο Lemmy; Τόση αμφεταμίνη, τόσο ποτό, τόσο τσιγάρο, εκεί! το μικρόφωνο ψηλά!
 
OP
OP
motor_bukow

motor_bukow

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
891
Like
0
Πόντοι
6
Αχ, τι μου θύμισες τώρα... Acropolis, White Line Fever (!!!). Παρότι δεν ήταν Ο κιθαρίστας, ταίριαζε με το κλίμα της μπάντας, έτσι όπως ήταν και ασχημόφατσα.
Πάντως είναι ο πρώτος που θάβει ο Lemmy; Τόση αμφεταμίνη, τόσο ποτό, τόσο τσιγάρο, εκεί! το μικρόφωνο ψηλά!

Πάντως ο Wurzel ήταν μέγιστος songwriter. Τα κομμάτια των δίσκων που συμμετείχε ήταν κατά βάση δικά του με μεγαλύτερο επίτευγμα το πιο (άντε, το δεύτερο) πιο αναγνωρίσιμό τους κομμάτι: killed by death.

Προσωπικά, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έφυγε...Και μετά τη φυγή του οι Motorhead έγιναν σιγά-σιγά αυτό που πάντα σιχαίνομαι σε μια μπάντα: βασισμένοι στο rhythm section, με την κιθάρα να lead-αρει μόνο στα σόλο...Έστω και αν έβγαλαν κάποιους καλούς δίσκους, έστω και αν ο περιορισμός των κιθαρών οφείλεται και στην έλλειψη έμπνευσης που λόγω ηλικίας ήρθε ή λόγω "εκμοντερνισμού" του ηχου, ήταν κακή εξέλιξη.

Προσωπικά, θα κατέτασσα τον Wurzel ως τον 4ο σημαντικότερο (καθαρά βάση προσφοράς) bastard της μεγαλύτερης ever μπάντας. Lemmy-Eddie-Philthy-Wurzel κ.ο.κ.
 

!blis

Σπουδαίος
Εγγρ.
27 Νοε 2009
Μηνύματα
9.651
Κριτικές
41
Like
2.914
Πόντοι
3.237

akntam

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2007
Μηνύματα
64
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Αχ, τι μου θύμισες τώρα... Acropolis, White Line Fever (!!!). Παρότι δεν ήταν Ο κιθαρίστας, ταίριαζε με το κλίμα της μπάντας, έτσι όπως ήταν και ασχημόφατσα.
Πάντως είναι ο πρώτος που θάβει ο Lemmy; Τόση αμφεταμίνη, τόσο ποτό, τόσο τσιγάρο, εκεί! το μικρόφωνο ψηλά!
[/quo
Τα χρόνια εκείνα υπήρχε ένας αστικός μύθος που ξεκίνησε από μια αναφορά του Ian Gillan των Purple. "Μαστουρομένοι σε συναυλία οι Motorhead, λέει ο Lemmy στον Wurzel: Ρε μαλάκα ξεχάσαμε να παίξουμε το Ace of Spades!!! Και η απάντηση : Δεν ξέρω τι έπαιζες εσύ, αλλά εγώ αυτό το έπαιξα τρίτο!!!
 

pet1

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
916
Κριτικές
48
Like
5
Πόντοι
1.300
ένας,ένας ...την κάνει....τουλάχιστον θα κάνουν παρεάκι και θα παίζουν εκεί ψηλά....RIP Wurz....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom