Νέα

PC problem - Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zironvenom
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 289K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.282
Κριτικές
3
Like
6.874
Πόντοι
1.486
Πάρε κι ένα μπρατσαρά να στο κουβαλάει
Laptop από 11 έως 15
Κι αν είναι καλό επαγγελματικό, εχεις οθόνες, πληκρολόγια, ποντίκια, σπίτι
Με 300 € βρίσκεις σύγχρονο, 5ετίας που παίρνουν και win11 ή ότι άλλο θες

Το βγάζεις απ το hub και φεύγεις
Οταν ξαναγυρίσεις σπίτι το ξανασυνδέεις

Υποθέτω έχεις και καμιά οθόνη που γυρνάει κατακόρυφα, οριζόνια
Εχεις δικιο κι εγω παιδευόμουν παλια με laptop με 19αρες οθόνες και μαλακίες..
Πηρα ενα DELL latitude 7490 - Laptop Dell Latitude 7490, Intel Core i5 8350U 1.70 Ghz (Έως 3.60 Ghz)/8GB/256GB NVMe/14.1" HD/Windows 10 Pro - στα 280€ refurbished,του κολλησα και μια 24αρα οθόνη και καθάρισα...
 

Συνημμένα

  • IMG_20240423_153001.jpg
    IMG_20240423_153001.jpg
    3 MB · Εμφανίσεις: 16

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
384
Like
387
Πόντοι
21
Aυτο θελω να πω, μεγαλη οθονη, μεγαλες διαστασεις, μεγαλο βαρος, αφαιρουν φορητοτητα. μεχρι 19" παει κι ερχεται, αποκει και πανω ειναι δισχριστο,. Για μενα μαλακιες ειναι η 11-15" οθονη σημερα. Για υπολογιστη μηλαμε οχι για κινητο. Αν θες να μπαινεις στο ιντερνετ και να τσαταρεις στο μπου, ΟΚ οι δυνατοτητες που λετε φτανουν και περισευουν. Ενας π.χ. πολιτικος μηχανικος που περνει το laptop στην οικοδομη για να κανει δουλεια του, δεν του επαρκει το 1,7Ghz cpu, 8gb ram και 250GB ssd. Kαι σηγουρα δεν τον καλυπτει ενα μεταχειρισμενο laptop των 300Ε, το οποιο βεβαια μπορει καλλιστα να καλυπτει τις δικες μου αναγκες. Για μενα, τονιζω για μενα, ενα laptop για μονημη χριση στο σπιτι ειναι λαθος επιλογη, για τον απλουστατο λογο, οτι με τα ιδια χρηματα, περνεις πυργο πολυ μεγαλυτερων δυνατοτητων. Το laptop ειναι ενα χρισημο περα δωθε εργαλειο
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
774
Like
1.109
Πόντοι
206
Aυτο θελω να πω, μεγαλη οθονη, μεγαλες διαστασεις, μεγαλο βαρος, αφαιρουν φορητοτητα. μεχρι 19" παει κι ερχεται, αποκει και πανω ειναι δισχριστο,. Για μενα μαλακιες ειναι η 11-15" οθονη σημερα. Για υπολογιστη μηλαμε οχι για κινητο. Αν θες να μπαινεις στο ιντερνετ και να τσαταρεις στο μπου, ΟΚ οι δυνατοτητες που λετε φτανουν και περισευουν. Ενας π.χ. πολιτικος μηχανικος που περνει το laptop στην οικοδομη για να κανει δουλεια του, δεν του επαρκει το 1,7Ghz cpu, 8gb ram και 250GB ssd. Kαι σηγουρα δεν τον καλυπτει ενα μεταχειρισμενο laptop των 300Ε, το οποιο βεβαια μπορει καλλιστα να καλυπτει τις δικες μου αναγκες. Για μενα, τονιζω για μενα, ενα laptop για μονημη χριση στο σπιτι ειναι λαθος επιλογη, για τον απλουστατο λογο, οτι με τα ιδια χρηματα, περνεις πυργο πολυ μεγαλυτερων δυνατοτητων. Το laptop ειναι ενα χρισημο περα δωθε εργαλειο
Bάλτου άλλα 16 ram και ssd m2 500/1T
Σου φτάνει ?
45 € η μνήμη, 50-90 ο ssd
Αρκει η μνήμη να μην ειναι κολημένη, 24 ram το σύνολο
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
774
Like
1.109
Πόντοι
206
Εχεις δικιο κι εγω παιδευόμουν παλια με laptop με 19αρες οθόνες και μαλακίες..
Πηρα ενα DELL latitude 7490 - Laptop Dell Latitude 7490, Intel Core i5 8350U 1.70 Ghz (Έως 3.60 Ghz)/8GB/256GB NVMe/14.1" HD/Windows 10 Pro - στα 280€ refurbished,του κολλησα και μια 24αρα οθόνη και καθάρισα...
Καλό το dellάκι, προτιμάω τα thinkpad (πχ Τ480s)
Εχουν γρήγορη πόρτα thunderbold, φορτίζουν με usb-c
Oμοίως 280-310 €
Αμα θες κολλάς και 2 24άρες οθόνες :buck2:
Βάρος για κουβάλημα 1,35 κιλά

Ki ένα πληκτρολόγιο-ποντίκι για το laptop

H thunderbolt βολεύει γιατί βάζεις ένα hub και κάνεις όλες τις συνδέσεις εκεί
Αποσυνδέεις ένα usb c παίρνεις το laptop και φεύγεις
Γυρνάς, συνδέεις ένα usb-c
 
Τελευταία τροποποίηση:

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
384
Like
387
Πόντοι
21
Bάλτου άλλα 16 ram και ssd m2 500/1T
Σου φτάνει
Οχι! Τα 16gb ειναι entry lvl σημερα, αρκετα για καμποσες χρισεις, εγω χριαζομαι τουλαχιστον 32. Νvme εχω 500 γιγα για λειτουργικο και καποιες καθημερινες εφαρμογες, 2ΤΒ για ολα τα αλλα και 1ΤΒ ssd sata για αποθηκη. Μετα για καρτα γραφικων θελω κατι δυνατο (autocad 3d meckanical) μια 4070ti , ας πουμε, οσο για cpu ενας 14700 μου ειναι αρκετος. Ποσο να κοστιζει ενα laptop με αυτες τις δυνατοτητες? Και το σημαντικοτερο για φορητο, οσο το δυνατον μεγαλη διαρκεια μπαταριας. Mετα το κομπιουτερ εκτος απο δουλεια το θελω και για διασκεδαση, μουσικη, ταινιες, ιντερνετ.
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
774
Like
1.109
Πόντοι
206
Οχι! Τα 16gb ειναι entry lvl σημερα, αρκετα για καμποσες χρισεις, εγω χριαζομαι τουλαχιστον 32. Νvme εχω 500 γιγα για λειτουργικο και καποιες καθημερινες εφαρμογες, 2ΤΒ για ολα τα αλλα και 1ΤΒ ssd sata για αποθηκη. Μετα για καρτα γραφικων θελω κατι δυνατο (autocad 3d meckanical) μια 4070ti , ας πουμε, οσο για cpu ενας 14700 μου ειναι αρκετος. Ποσο να κοστιζει ενα laptop με αυτες τις δυνατοτητες? Και το σημαντικοτερο για φορητο, οσο το δυνατον μεγαλη διαρκεια μπαταριας. Mετα το κομπιουτερ εκτος απο δουλεια το θελω και για διασκεδαση, μουσικη, ταινιες, ιντερνετ.
Πάρε desktop
Δεν τρέχουμε όλοι autocad
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
384
Like
387
Πόντοι
21
E! αυτο λεμε 2 σελιδες τωρα, ρε παιδια. Καλο, χρυσο, χρισημο εργαλειο το λαπτοπακι, αλλα δεν κανει για ολες τις δουλειες. Ιδανικο για φοιτητη, για γενικη χριση PC στο σπιτι συμφερει απο ολες τις πλευρες το desktop
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.668
Κριτικές
15
Like
11.269
Πόντοι
3.846
Οχι! Τα 16gb ειναι entry lvl σημερα, αρκετα για καμποσες χρισεις, εγω χριαζομαι τουλαχιστον 32. Νvme εχω 500 γιγα για λειτουργικο και καποιες καθημερινες εφαρμογες, 2ΤΒ για ολα τα αλλα και 1ΤΒ ssd sata για αποθηκη. Μετα για καρτα γραφικων θελω κατι δυνατο (autocad 3d meckanical) μια 4070ti , ας πουμε, οσο για cpu ενας 14700 μου ειναι αρκετος. Ποσο να κοστιζει ενα laptop με αυτες τις δυνατοτητες? Και το σημαντικοτερο για φορητο, οσο το δυνατον μεγαλη διαρκεια μπαταριας. Mετα το κομπιουτερ εκτος απο δουλεια το θελω και για διασκεδαση, μουσικη, ταινιες, ιντερνετ.
Μα εδώ έγραφαν κάποιοι τύποι πιο πάνω ότι με 4-8gb Ram μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου.
Τέτοια ακούμε από μερικούς και νομίζουμε ότι έχουμε αρχές 2000.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.668
Κριτικές
15
Like
11.269
Πόντοι
3.846
E! αυτο λεμε 2 σελιδες τωρα, ρε παιδια. Καλο, χρυσο, χρισημο εργαλειο το λαπτοπακι, αλλα δεν κανει για ολες τις δουλειες. Ιδανικο για φοιτητη, για γενικη χριση PC στο σπιτι συμφερει απο ολες τις πλευρες το desktop
Σόρρυ φίλε αλλά τέτοιες γενικεύσεις είναι της πλάκας.

Αν τα σκάσεις υπάρχουν λαπτοπ δυναμίτες. Δεν είναι όλα τα ίδια.
Ξέρω επαγγελματίες που ασχολούνται με επεξεργασία 4k video, ανάλυση δεδομένων, προγραμματιστές που γράφουν τρελό κώδικα και τρέχουν σελίδες σε virtual περιβάλλον και δουλεύουν όλοι λάπτοπ.
Μην λέμε ότι δεν κάνει για τα πάντα.
Απλά σίγουρα με λιγότερα λεφτά φτιάχνεις desktop, αλλά χάνεις το θέμα μετακίνησης και για κάποιους επαγγελματίες είναι σημαντικό.
Στο εξωτερικό εταιρείες που βγάζουν μύρια και που έχουν κανονικά γραφεία δίνουν σε όλους τους υπαλλήλους MacBook pro. Λες να μην ξέρουν τι κάνουν;
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.156
Like
1.822
Πόντοι
216
Μέχρι πριν 1 χρόνο σερφάριζα με ένα λάπτοπ με ένα i3 2ης γενιάς και 4gb και άνοιγα και κανένα office.
Με ssd εννοείται. Τώρα αν θες να ανοίγεις 100 καρτέλες στο mozilla, τότε δε φταίει το μηχάνημα.
Δεν είναι οι απαιτήσεις όλων οι ίδιες.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.156
Like
1.822
Πόντοι
216
Οχι! Τα 16gb ειναι entry lvl σημερα, αρκετα για καμποσες χρισεις, εγω χριαζομαι τουλαχιστον 32. Νvme εχω 500 γιγα για λειτουργικο και καποιες καθημερινες εφαρμογες, 2ΤΒ για ολα τα αλλα και 1ΤΒ ssd sata για αποθηκη. Μετα για καρτα γραφικων θελω κατι δυνατο (autocad 3d meckanical) μια 4070ti , ας πουμε, οσο για cpu ενας 14700 μου ειναι αρκετος. Ποσο να κοστιζει ενα laptop με αυτες τις δυνατοτητες? Και το σημαντικοτερο για φορητο, οσο το δυνατον μεγαλη διαρκεια μπαταριας. Mετα το κομπιουτερ εκτος απο δουλεια το θελω και για διασκεδαση, μουσικη, ταινιες, ιντερνετ.
500 gb για λειτουργικό;
Ο λόγος;
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
384
Like
387
Πόντοι
21
500 gb για λειτουργικό;
Ο λόγος;
Και καποιες αλλες εφαρμογες. Δεν θελω να γεμισει πανω απο 50-60%, ωστε να ειναι παντα γρηγορος. Οι ssd δισκοι μεχρι τα 2/3 (70% max) της χωρητικοτητας τους πρεπει να γεμιζουν, απο εκει και πανω πεφτει η ταχυτητα τους
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom