Νέα

ΠαΣοΚ: Ώρα μηδέν;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα podolagnos_28
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 127K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιο θα είναι το μελλον του ΠΑΣΟΚ?

  • Σύντομα θα ξαναγίνει ένα μεγάλο κόμμα

    Ψήφοι: 52 13,0%
  • Θα διαλυθεί, σύντομα δεν θα υπάρχει.

    Ψήφοι: 139 34,7%
  • Θα παραμείνει με ποσοστά 10% ως 15%.

    Ψήφοι: 17 4,2%
  • Θα μπαίνει στην Βουλή με σχετική δυσκολία, 4% - 5%.

    Ψήφοι: 74 18,5%
  • Θα ανέβει σημαντικά αν βάλει έναν νέο αρχηγό, 30 - 40 ετών.

    Ψήφοι: 13 3,2%
  • Θα διασπαστεί σε 2 τουλάχιστον κόμματα.

    Ψήφοι: 15 3,7%
  • Μου είναι Αδιάφορο.

    Ψήφοι: 83 20,7%
  • ΔΞ

    Ψήφοι: 8 2,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    401

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
η σφαγή στο ΠΑΣΟΚ είναι πρωτοφανής στα πολιτικά χρονικά....δεν έχει ξαναγίνει τέτοιος πόλεμος...υπ΄σρχει πλέον ορατός κίνδυνος διάσπασης μεγάλης του κινήματος μετά την εκλογή αρχηγού....πάντως μετά την ανοιχτή στήριξη του Λαμπράκη στον μπένυ που σημαίνει σε κάνω αρχηγό αλλά εγώ κυβερνώ την ελλάδα,πιστεύω ότι υπάρχει ορατός κίνδυνος αν εκλεγεί αρχηγός για το πολίτευμα, μιλάμε για πλήρη επικράτηση των συμφερόντων...προτιμώ τον Γεώργιο από τούς δύο.....πάντως γνώμη μου ,,,αν το ΠΑΣΟΚ θέλει να πάει μπροστά ένας είναι ο πιο κατάλληλος--για εμένα βέβαια---ο ΛΟΒΕΡΔΟΣ..νέος άφθαρτος,σοβαρός και με ορθό πολιτικό λόγο......anyway...προβλέπεται να γίνει η νύχτα του αγίου βαρθολομαίου...θα βρίζονται σε λίγο στον αέρα.....ε ρε τί θα δούμε...

Υ.Γ. παλιοκουφάλα podo με πρόλαβες ...ήμουν έτοιμος να ανοίξω τέτοιο θέμα.....γαύρε...ε  γαύρε.. :2funny:

Το πασόκ έχει περάσει και χειρότερα το 1996- τότε έπεφτε και ξύλο- αλλά έχει ένστικτο αυτοσυντήρησης κατσαρίδας σε πυρηνική καταστροφή...

Όσο για τα ΜΜΕ, αυτά ανέβασαν το Γιωργάκη το 2004, αυτά θα τον ρίξουν διότι διαπίστωσαν ότι πόνταραν σε κουτσό άλογο...

Το ζήτημα είναι όμως ότι οι πασόκοι έχουν κλείσει 3,5 χρόνια χωρίς εξουσία και με γιωργάκη στην ηγεσία μπορεί να κλείσουν και άλλα τόσα, ειδικά αν τα πασοκικά ΜΜΕ άρουν τη γεναιοδωρη υποστήριξή τους...

Και ένα κατεξοχήν κρατικοδίαιτο κόμμα δεν θα αντέξει πολύ χωρίς εξουσία, όποτε σε ενδεχόμενη εκλογή προέδρου θα επικρατήσει ο πιο κατάλληλος για να τους φέρει στην εξουσία, δεν πάει να έχει πουλήσει την ψυχή του στο διαΔΟΛο.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Ε, ας μην βιαζόμαστε. Ήδη απο σήμερα το βράδυ ανεβαίνουν οι τόνοι.
Δεν μπορεί να μην πέσει και καμιά ψιλή...
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Ο βενιζέλος πέφτει θύμα του ψώνιου που κουβαλάει --> Κόμπλεξ ανωτερότητος.

Η όλη διαχείρηση γύρισε μπούμεραγκ από τη στιγμή που έγινε προκλητικός και προσβλητικός.

Νομίζω ότι ο χρόνος πλέον κυλάει σε βάρος του.

Προφανώς τα παίζει όλα για όλα. Αν δεν βγει έχει πάρει πούλο και έχει ξαναγίνει ο γραφικός βαγγέλης που την παρασκευή το βράδυ πριν τις εκλογές έφαγε 3 τάπες απο μπακογιάννη και απλά κοίταζε βουβός.

Σε τέτοιες περιπτώσεις εμφανίζεται ο τρίποτς πόλος, η ήρεμη δύναμη. Η κυρία Διαμαντοπούλου.
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
20.953
Κριτικές
490
Like
36.507
Πόντοι
41.447
μόνο ο Αλέκος Παπαδόπουλος αξίζει και είναι σοβαρός άνθρωπος να αναλάβει με προοπτική να γίνει πρωθυπουργός.
Αλλά επειδη ακριβώς είναι σοβαρός δεν τον ενδιαφέρουν αρχηγιλίκια και πρωθυπουργίες....
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Μμ...Ο παπαδόπουλος...όχι άσχημη ιδέα.

Αυτή τη στιγμή και έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα, το πασοκ έχει χωριστεί στα 2. Είτε ο ένας βγει είτε ο άλλος θα υπάρχει πρόβλημα.

Μόνο ένας ενωτικός ΚΟΙΝΗΣ ΑΠΟΔΟΧΗΣ πρόεδρος μπορεί να βγάλει το κόμμα από την κρίση η οποία μπορεί να οδηγήσει και σε διάσπαση.

Αλέκος Παπαδόπουλος δεν είναι άσχημη ιδέα. Αν και η Διαμαντοπούλου έχει ήδη δηλώσει οτι την ενδιαφέρει το θέμα.
 

Albert Speer

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2007
Μηνύματα
274
Κριτικές
3
Like
1
Πόντοι
1
Απλά τα πράγματα. Τα 3 δέλτα ισχύουν αρκετά και στο ΠΑΣΟΚ.

Δημιουργώ
Διατηρώ
Διαλύω

Γιώργος Παπανδρ.
Αντρέας Παπανδρ.
Γιωργάκης Παπανδρ.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.907
Like
14
Πόντοι
66
Απλά τα πράγματα. Τα 3 δέλτα ισχύουν αρκετά και στο ΠΑΣΟΚ.

Δημιουργώ
Διατηρώ
Διαλύω

Γιώργος Παπανδρ.
Αντρέας Παπανδρ.
Γιωργάκης Παπανδρ.


Σαν άσκηση, προτείνεται στα μέλη του site να κάνουν την αντιστοίχιση στις ανωτέρω τριάδες :dancing:
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.512
Κριτικές
4
Like
1.694
Πόντοι
266
Στο θέμα της Φώφης ποιος τον πήρε στο λαιμό του τον Γιώργο;
Ο Βενιζέλος με τον Λοβέρδο (που πήγα και τον ψήφισα ο μινάρας) του στήσαν παιχνίδι άσχημο και μετά κάνανε την πάπια.
Εχασε πολύ το ΠΑΣΟΚ από την Φώφη, χωρίς να φταίει αυτή.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
30
Πόντοι
2.057
Το πασόκ έχει περάσει και χειρότερα το 1996- τότε έπεφτε και ξύλο- αλλά έχει ένστικτο αυτοσυντήρησης κατσαρίδας σε πυρηνική καταστροφή...

Όσο για τα ΜΜΕ, αυτά ανέβασαν το Γιωργάκη το 2004, αυτά θα τον ρίξουν διότι διαπίστωσαν ότι πόνταραν σε κουτσό άλογο...

Το ζήτημα είναι όμως ότι οι πασόκοι έχουν κλείσει 3,5 χρόνια χωρίς εξουσία και με γιωργάκη στην ηγεσία μπορεί να κλείσουν και άλλα τόσα, ειδικά αν τα πασοκικά ΜΜΕ άρουν τη γεναιοδωρη υποστήριξή τους...

Και ένα κατεξοχήν κρατικοδίαιτο κόμμα δεν θα αντέξει πολύ χωρίς εξουσία, όποτε σε ενδεχόμενη εκλογή προέδρου θα επικρατήσει ο πιο κατάλληλος για να τους φέρει στην εξουσία, δεν πάει να έχει πουλήσει την ψυχή του στο διαΔΟΛο.

απολυτα σωστος...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Για μια ακόμη φορά ο Enforcer κατάφερε σε λίγες λέξεις να μας δώσει όλη την ουσία της κατάστασης. Φίλε, ειλικρινά και χωρίς διάθεση γλειψίματος, χαραμίζεσαι αν δεν δουλεύεις ως δημοσιογράφος.

Σε όσα είπες να προσθέσω ότι ο κόσμος δεν είναι τόσο βλάκας όσο πιστεύει ο χοντρός. Ήδη άλλωστε πολλοί έχουν κουμπωθεί βλέποντας να παρουσιάζονται ως πρωτοπαλίκαρα του Βενιζέλου λαμόγια τύπου Παπαντωνίου, Νεονάκη, Κουλούρη και σια.

Γιατί, η ΝΔ δεν είναι κρατικοδίαιτο κόμμα; Ας το πάρουμε χαμπάρι όλοι μας. Αυτά τα κόμματα δεν χάνονται ότι κι αν συμβεί. Και μην ξεχνάμε τι έγινε όχι μόνο το 1996 αλλά και το 1989, τότε που έβγαινε ο Ανδρουλάκης στα ραδιόφωνα και μοίραζε με τη ΝΔ τα ιμάτια του ΠΑΣΟΚ.

Αν κρίνω από τα ποσοστά της στην ΑΔΕΔΥ και τη στήριξή της από εργολάβους δημοσίων έργων, όχι δεν είναι κρατικοδίαιτο κόμμα, προς το παρόν τουλάχιστον, αλλά προσπαθεί φιλότιμα να γίνει....

Και σταμάτα κάθε φορά που λέμε κάτι για το πασοκ, η μόνη σου και η μόνιμη απάντηση να είναι "ναι αλλά και η ΝΔ έκανε αυτό"....

Αδικείς την όποια επιχειρηματολογία σου και το κυριότερο, δεν προσφέρεις τίποτα στον πολιτικό χώρο που προφανώς ανήκεις...το σημαντικότερο πρόβλημα του οποίου είναι η παντελής έλλειψη αυτοκριτικής και η υιοθέτηση του δόγματος "για όλα φταίνε οι άλλοι"...

Όσον αφορά στο ζήτημα αν θα χαθεί το πασοκ, το blitzkrieg του βενιζέλου συναντά απρόσμενη αντίσταση και για πρώτη φορά άκουσα πασόκους να λένε ότι δεν μπορεί να καθορίζει την πολιτική του κόμματος ο Πρετεντέρης...

Δεν ξέρω τί θα γίνει στο τέλος αλλά είναι ευκαιρία να ακουστούν και κάποιες αλήθειες...
Διότι η ομερτά που έχει επιβληθεί στο πασοκ εδώ και χρόνια υπό το πρόσχημα της κομματικής ενότητας δύσκολα κρύβει τη σήψη από κάτω...

Και αν τα ξανακουκουλώσουν πάλι και δεν ξεκαθαρίσουν τα εσωκομματικά τους όπως το 1996, στις επόμενες εκλογές τους βλέπω με 30%...
 

TiLesTora

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2005
Μηνύματα
248
Κριτικές
2
Like
71
Πόντοι
1
Αυτή τη στιγμή παίζεται ένα παιχνίδι. Ο Γιωργάκης ξέρει ότι μάλλον χάνει αλλά δε θέλει να φύγει. Ο Βενιζέλος πιστεύει ότι τον "έχει" τον Γιωργάκη και θέλει να ξεμπερδεύει μια ώρα αρχύτερα γιατί όσο περνάει ο χρόνος ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Αυτό που μπορεί να γίνει στις επόμενες μέρες είναι να κλείσει συμφωνία Γιωργάκη - Άννας.
Η Άννα θέλει να μπεί μπροστά αλλά όχι κόντρα στον Γιώργο για ηθικούς και πρακτικούς λόγους (θα χάσει).
Αν η Άννα εξασφαλίσει το μέλλον του Γιώργου και του συναφιού του (Γερουλάνοι, Μπεγλίτιδες και σια) και πειστεί ο Γιώργος να παραιτηθεί ο Μπένυ παίρνει τον πούλο χαλαρά.
Μεγάλη απογοήτευση: Ο Σημίτης.
Αφού έστησε τον Γιώργο το 2004 και δεν κάθησε ο ίδιος να φάει το καβλί τώρα τον αδειάζει κανονικά.
Αλλά αν το ΠΑΣΟΚ το 2004 είχε πάρει 36 - γιατί τόσο θα έπαιρνε με Σημίτη - τώρα μπορεί να ήταν διαφορετικά τα πράγματα με το 38. (Θυμίζω Καραμανλή το 2000)
Αν ο Μπένυ παρόλα αυτά - και με την αμέριστη υποστήριξη του Εθνικού Εργολάβου, Εκδότη και Προμηθευτή εκλεγεί, τότε έχει να γίνει της Πόπης. Και πολύ θα γουστάρω τον Μπένυ να μιλάει για πρόοδο και αλλαγή και να έχει δίπλα του Παπαντωνίου, Νεονάκη, Σουμάκη και Τσουκάτο. Ο Αλαβάνος θα κάνει πάρτι.

Τέλος ένα σημαντικό θέμα είναι η αναθεώρηση του Συντάγματος και ειδικά το άρθρο 16. Ακόμη κι αν νικήσει ο Γιώργος δεν θα τολμήσει να το ψηφίσει πλέον. Άρα μια ευκαιρία για να μπει μια τάξη στο μπάχαλο με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια χάνεται. Και - κλασσικά - σε 10 χρόνια όταν πλέον όλα τα πτυχία θα είναι αναγνωρισμένα από την ΕΕ αλλά δεν θα υπάρχει αξιολόγηση και έλεγχος των ιδιωτικών  Πανεπιστημίων θα λέμε ότι χάθηκε άλλη μια ευκαιρία.
 

Jules_Jordan

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
12
Like
190
Πόντοι
6.055
Aντικειμενικά και απλά θέλω να πω το εξής....

Αν και γνώστης άριστος της εξωτερικής πολιτικής, η φυσιογνωμία του Γιώργου Παπανδρέου δεν πείθει τον μέσο 'Ελληνα. Εγώ όποτε τον βλέπω με πιάνει νύστα, πραγματικά. Ο Καραμανλής είναι άριστος επικοινωνιακά, ο τρόπος που μιλά σου δίνει σιγουριά.

Τα γράφω αυτά γιατί πολλοί Έλληνες ψηφίζουν προσωπολατρικά.Φανταστείτε μια Λιάνα Κανέλλη επικεφαλής του ΚΚΕ τι ψήφους θα έπαιρνε, ή αν ήταν στο Πασοκ.

 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
str81977 χωρίς να θέλω να στηρίξω κανένα από τα 2 κόμματα, αν σε όσα λες κάποιος αντικαταστήσει τη λέξη ΠΑΣΟΚ με τη λέξη "Νεα Δημοκρατία", θα προκύψει μια φράση η οποία είναι εξίσου αληθής.

Δεν ξέρω για την ΑΔΕΔΥ γιατί δε με ενδιαφέρει. Ξέρω όμως για τα μεγάλα Δημόσια Εργα. Όσοι ήταν πριν στα πράγματα, είναι και τώρα. Επιχειρήσεις κάποιου μεγέθους απλά χρησιμοποιούν και σπονσοράρουν και τα 2 κόμματα. Δεν υπάρχει περιθώριο για ρίσκο, ούτε για ιδεολογίες και τρίχες. Απλά σιγουρεύονται ότι θα είναι στο κόλπο ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Αν υπάρχουν τα φράγκα, πρόθυμους υπάλληλους/ πολιτικούς/ δημοσιογράφους βρίσκεις εύκολα.

Αλλα δε θέλω να κουράζω - όλα αυτά τα έχουμε συζητήσει σε άλλο θρεντ και αφορούν τη σύγκριση ΝΔ - ΠΑΣΟΚ.

Το παρόν είναι αφιερωμένο στις εξελίξεις στο ΠΑΣΟΚ.

Ο Βενιζέλος και όσοι στοιχήθηκαν πίσω του έχουν αρχίσει να υποψιάζονται ότι τα πράγματα δεν είναι όπως τα νόμισαν ή όπως τους τα υποσχέθηκαν.

Οι επόμενες ώρες/ μέρες θα έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον. Γουστάρω πολύ.
 

Kemal

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2007
Μηνύματα
101
Like
0
Πόντοι
1
Δεν ξέρω για την ΑΔΕΔΥ γιατί δε με ενδιαφέρει. Ξέρω όμως για τα μεγάλα Δημόσια Εργα. Όσοι ήταν πριν στα πράγματα, είναι και τώρα. Επιχειρήσεις κάποιου μεγέθους απλά χρησιμοποιούν και σπονσοράρουν και τα 2 κόμματα. Δεν υπάρχει περιθώριο για ρίσκο, ούτε για ιδεολογίες και τρίχες. Απλά σιγουρεύονται ότι θα είναι στο κόλπο ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Αν υπάρχουν τα φράγκα, πρόθυμους υπάλληλους/ πολιτικούς/ δημοσιογράφους βρίσκεις εύκολα.

  +1

  Σταμάτα να λες αλήθειες γιατί κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς Κνίτης... ;)
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
  +1

  Σταμάτα να λες αλήθειες γιατί κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς Κνίτης... ;)

Αγαπητέ φίλε, απέχω μακράν από τους ΚΝΙΤΕΣ

Στηρίζω επιχειρηματίες - δεν έχω ιδεολογία. Μόνο συμφέρον.
 

SinBarr

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.279
Κριτικές
18
Like
193
Πόντοι
5.775
Με πορδές δεν βάφονται αυγά.

Το ΠΑΣΟΚ οπως είναι τώρα έχει εξαντλήσει τη δυναμική του και, όπως είπε -ορθότατα- χθες στην εκπομπή του Τσίμα ο Λούλης, αν συνεχίσει το ίδιο βιολί, έχει να ποντάρει μόνο στην πολιτική αυτοκτονία ΝΔ/Καραμανλή, κάτι διόλου πιθανό να συμβεί.

Ο Παπανδρέου πειθαναγκάστηκε από το "σύστημα" να μη θίξει το status quo στο κόμμα του, παρά τις πανηγυρικές περί του αντιθέτου αρχικές εξαγγελίες του.

Το πλήρωσε με μία σχεδόν ταπεινωτική ήττα.

Εσεις και εγώ δεν έχουμε να χάσουμε τίποτε αν δεν μείνει πέτρα πάνω στην πέτρα σε αυτό που ξέραμε σαν ΠΑΣΟΚ. Ο πολιτικός του χώρος υπάρχει ούτως ή άλλως. Το ποιος θα τον καλύψει είναι αδιάφορο. Το ζήτημα είναι με πόση επιτυχία θα το κάνει.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Το πασοκ πρέπει να αλλάξει σελίδα με νέα πρόσωπα που δεν έχουν σχέση με το παρελθόν. Αλλά φαίνεται ότι οι παλιοί πρασινοφρουροί αντιδρούν σθεναρά.
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
str81977 χωρίς να θέλω να στηρίξω κανένα από τα 2 κόμματα, αν σε όσα λες κάποιος αντικαταστήσει τη λέξη ΠΑΣΟΚ με τη λέξη "Νεα Δημοκρατία", θα προκύψει μια φράση η οποία είναι εξίσου αληθής.

Δεν ξέρω για την ΑΔΕΔΥ γιατί δε με ενδιαφέρει. Ξέρω όμως για τα μεγάλα Δημόσια Εργα. Όσοι ήταν πριν στα πράγματα, είναι και τώρα. Επιχειρήσεις κάποιου μεγέθους απλά χρησιμοποιούν και σπονσοράρουν και τα 2 κόμματα. Δεν υπάρχει περιθώριο για ρίσκο, ούτε για ιδεολογίες και τρίχες. Απλά σιγουρεύονται ότι θα είναι στο κόλπο ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Αν υπάρχουν τα φράγκα, πρόθυμους υπάλληλους/ πολιτικούς/ δημοσιογράφους βρίσκεις εύκολα.

Αλλα δε θέλω να κουράζω - όλα αυτά τα έχουμε συζητήσει σε άλλο θρεντ και αφορούν τη σύγκριση ΝΔ - ΠΑΣΟΚ.

Το παρόν είναι αφιερωμένο στις εξελίξεις στο ΠΑΣΟΚ.

Ο Βενιζέλος και όσοι στοιχήθηκαν πίσω του έχουν αρχίσει να υποψιάζονται ότι τα πράγματα δεν είναι όπως τα νόμισαν ή όπως τους τα υποσχέθηκαν.

Οι επόμενες ώρες/ μέρες θα έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον. Γουστάρω πολύ.

+1000...
Και να προσθέσω κάτι:
Σε παρεμφερές θρεντ...ΠΡΙΝ από τις εκλογές...ο φίλος Enforcer είχε προβλέψει ακριβώς τις σημερινές εξελίξεις .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom