Νέα

Παραίτηση από μόνιμη θέση στο Δημόσιο-Επιπτώσεις

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 77
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
113
Like
114
Πόντοι
1
Δημοσιο απο δημοσιο διαφέρει. Οποτε ακουω να λενε "Εχουμε παρα πολλους ΔΥ" γελαω...μαλλον δεν εχουν πατησει ποτε σε νοσοκομειο ή σε σχολειο αυτοι οι ανθρωπο.

Το ΕΣΥ ειναι ο με διαφορα μεγαλυτερος τομεας του Δημοσιου και ακολουθει η εκπαιδευση (σχολεια α΄ βαθμιας και β΄ βαθμιας)

Η Ελλαδα ειναι η τελευταια χωρα με διαφορα στην Ευρωπη σε αναλογια νοσηλευτων ανα ασθενη και πρωτη με διαφορα σε παπαδες και αστυνομικους ανα κατοικο.
Δεν θα ακουσεις ποτε κανεναν απο αυτους να λεει "Διωξτε παπαδες και μπατσους" ομως. 10χιλ παπαδες ρε φιλε να πληρωνονται απο φορους μας για να ξυνουν τα αρχιδια τους κατω απο ρασα αντι για παντελονια.
Παραγωγικότητα και χρησιμότητα 0...ΜΗΔΕΝ!!!!


Εχουμε 52χιλ αναπληρωτες καθε χρονο στα σχολεια. Ποιον αναπληρωνουν? Τον εαυτο τους καθε χρονο αφου τα κενα ειναι απίστευτα!!!

Παει καποιος σε καναν δημο που βλεπει 5 μαλακες να τα ξυνουν χωμενοι σε κανα γραφειο και νομιζουν αυτο ειναι το δημοσιο.
Οχι παιδια...δημοσιο ειναι το ΕΣΥ και η εκπαιδευση κατα πρωτο λογο.

Ο στρατος ειναι αλλη περιπτωση. Οι ΕΠΟΠ αυτο ελειπε να εχουν και απαιτήσεις για καλυτερες αποδοχες ή συνθήκες...ειναι ατομα που κατα 99% στον ΙΤ θα δούλευαν ή ντελιβεράδες ή σε κανα βενζιναδικο...ως και οι πακιστανοι πιο ικανοι ειναι και μετα απο λιγα χρονια μιλανε και καλυτερα ελληνικα απ'τον μεσο ΕΠΟΠ.
θα εβαζα και το χωρο της δικαιοσυυνης σε αυτά με τοσους δικομανεις που εχει η χωρα
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.378
Κριτικές
8
Like
11.098
Πόντοι
3.786
Όταν φιδιαζα με ΕΠΟΠ στο γραφείο κινήσεως της μονάδας άκουσα με τα αυτιά μου να λέει ο ένας ΕΠΟΠ οδηγός στον άλλο ΕΠΟΠ υπεύθυνο κίνησης " εμείς πάλι καλά που είμαστε στο στρατό γιατί έξω στην κοινωνία δεν είμαστε ικανοί για τίποτα "
Έκανα σχολείο όλμων στη μονάδα. Σε κάποια στιγμή ο ανθυπολοχαγός τα πήρε με τους ΕΠΟΠ και τους λέει "ε βέβαια εσείς στα παπάρια σας, για 7 χρονάκια είστε εδώ και μετά θα πάτε σπίτια σας".

Του απαντά τότε ένας παλιός ΕΠΟΠ "που να πάμε κύριε ανθυπολοχαγέ, εμείς ξεχάσαμε τι δουλειά κάναμε πριν, εδώ είναι το σπίτι μας τώρα".

Οι καλοί πάνε στις ΕΔ. Οι περισσότεροι ήταν παιδιά από χωριά που έκαναν χειρωνακτικές δουλειές και ήθελαν να γίνουν ΕΠΟΠ για να τα ξύνουν. Κάποιοι ήταν από πόλεις, συνήθως δεν είχαν κάνει ούτε τη θητεία τους και γίνονταν ΕΠΟΠ στα 19 για να βγουν νωρίς στη σύνταξη.
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.559
Like
6.475
Πόντοι
1.056
Έκανα σχολείο όλμων στη μονάδα. Σε κάποια στιγμή ο ανθυπολοχαγός τα πήρε με τους ΕΠΟΠ και τους λέει "ε βέβαια εσείς στα παπάρια σας, για 7 χρονάκια είστε εδώ και μετά θα πάτε σπίτια σας".

Του απαντά τότε ένας παλιός ΕΠΟΠ "που να πάμε κύριε ανθυπολοχαγέ, εμείς ξεχάσαμε τι δουλειά κάναμε πριν, εδώ είναι το σπίτι μας τώρα".

Οι καλοί πάνε στις ΕΔ. Οι περισσότεροι ήταν παιδιά από χωριά που έκαναν χειρωνακτικές δουλειές και ήθελαν να γίνουν ΕΠΟΠ για να τα ξύνουν. Κάποιοι ήταν από πόλεις, συνήθως δεν είχαν κάνει ούτε τη θητεία τους και γίνονταν ΕΠΟΠ στα 19 για να βγουν νωρίς στη σύνταξη.
Έτσι είναι ...όποιος θέλει να μπει στο δημόσιο να κωλοβαραει δεν πάει στρατό ...ψάχνει να μπει σε κάνα δήμο στα γραφεία σε καμία περιφέρεια ....λόγω δουλειάς αρκετά συχνά πηγαίνω στην περιφέρεια και χω να δηλώσω πως είναι το βασίλειο της αργομισθίας ....4-5 υπάλληλοι σε ένα γραφείο να πίνουν καφεδάκι και να κάνουν πρωινό ή μεσημεριανό κους κους ....βέβαια και κει υπάρχει το κορόιδο που τρέχει και βγάζει τη δουλειά για τους 4-5 που ψυριζουν την μαϊμού ...........όποιος έρχεται σε επαφή με Έλληνες δημόσιους υπαλλήλους και δεν τους σιχαίνεται είναι ήρωας
 
Εγγρ.
3 Σεπ 2023
Μηνύματα
530
Κριτικές
11
Like
2.313
Πόντοι
496
Κάποιοι φυλάνε δαχτυλίδια για να μπουν στο δημόσιο και κάποιο θέλουν να φύγουν. Ο καθένας τον δρόμο του
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
113
Like
114
Πόντοι
1
Κάποιοι φυλάνε δαχτυλίδια για να μπουν στο δημόσιο και κάποιο θέλουν να φύγουν. Ο καθένας τον δρόμο του
Το Δημόσιο δεν είναι όπως ήταν κάποτε και επιπλέον δεν είναι όλες οι δημόσιες υπηρεσίες καλές
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
859
Like
1.315
Πόντοι
206
Όντως έχει να κάνει με το που είσαι. Εδώ που μένω ΔΕΝ υπάρχει υπηρεσία καθαριότητας. Οι υπάλληλοι είναι συμβασιούχοι και κάνουν τη δουλειά. Μόνιμος ΚΑΝΕΝΑΣ εκτός του οδηγού που θα τους πάει και θα τους φέρει. Εννοείται πως δεν σηκώνει ούτε γόπα. Η πόλη μας μέσα στη βρώμα.

Στη διπλανή πόλη σχεδόν ίδιου πληθυσμού και εννοείται του ΙΔΙΟΥ δήμου συμβαίνει το αντίθετο. Οι εκεί υπάλληλοι δουλεύουν όπως πρέπει. 2 ή 3 συνεργεία και είναι απλωμένοι ΠΑΝΤΟΥ. Στη μέση ένας τύπος ο οποίος είναι σβούρα. Τώρα θα τον δεις να κόβει με το χορτοκοπτικό και μέχρι να αράξεις έχει μπει στο αμάξι να πάει στο άλλο συνεργείο να κάνει κάτι άλλο.
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
688
Κριτικές
15
Like
2.606
Πόντοι
4.115
Οι αναπληρωτές στην εκπαίδευση είναι μία λύση να γλιτώσει το κράτος λεφτά αφού τους προσλαμβάνει μόνο για 9 μήνες όσο και η σχολικη χρονιά. Παρόλα αυτά συμφωνώ τα κενά είναι τεράστια στην εκπαίδευση.

Φίλε μου οι αναπληρωτές λογω λιγότερων κρατήσεων παιρνουν 100 ευρώ παραπανω τον μηνα απο τους μονιμους. Και το καλοκαιρι τα δυο επιδοματα ανεργιας που παιρνουν για τους 2 μηνες που ειναι ανεργοι ειναι 1000 ευρω. 500 ο καθε μηνας (φετος που το επιδομα θα ανεβει κι αλλο λογω αυξησης κατωτατου) και παιρνουν και το επιδομα μη ληφθεισης αδειας που ειναι αλλα 800 ευρω.

Παραπανω κοστιζουν οι αναπληρωτες απο τους μονιμους απλα τα ριχνουν στα ΕΣΠΑ για αυτο.
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.559
Like
6.475
Πόντοι
1.056
Κάποιοι φυλάνε δαχτυλίδια για να μπουν στο δημόσιο και κάποιο θέλουν να φύγουν. Ο καθένας τον δρόμο του
Αυτός που φυλάει δαχτυλίδι κατά πάσα πιθανότητα θα μπει σε κάποια θέση που θα ξύνει παπαρι μεχρι να ματώσει
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.697
Κριτικές
3
Like
4.161
Πόντοι
456
Φίλε μου οι αναπληρωτές λογω λιγότερων κρατήσεων παιρνουν 100 ευρώ παραπανω τον μηνα απο τους μονιμους. Και το καλοκαιρι τα δυο επιδοματα ανεργιας που παιρνουν για τους 2 μηνες που ειναι ανεργοι ειναι 1000 ευρω. 500 ο καθε μηνας (φετος που το επιδομα θα ανεβει κι αλλο λογω αυξησης κατωτατου) και παιρνουν και το επιδομα μη ληφθεισης αδειας που ειναι αλλα 800 ευρω.

Παραπανω κοστιζουν οι αναπληρωτες απο τους μονιμους απλα τα ριχνουν στα ΕΣΠΑ για αυτο.
Επειδή όμως είναι λεφτά του ΕΣΠΑ δεν τους νοιάζει.Από τη στιγμή που δεν βγαίνουν από τον κρατικό προϋπολογισμό στα @@ τους.Τέτοια νοοτροπία έχουν.Και ας κοστίζει περισσότερο.
 

dimitris(2)

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2020
Μηνύματα
109
Like
113
Πόντοι
1
πάντος η χειρότερη δημόσια υπηρεσία είναι η δεδδηε έχω κάνει συμβασιούχος και μιλάμε οι άνθρωποι είναι πιο άχρηστοι και από τους επποπ
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.779
Κριτικές
62
Like
40.136
Πόντοι
8.530
Καλησπέρα

Συγγενικο μου πρόσωπο εργάζεται στο δημόσιο ως μόνιμος, δηλαδή έχει διοριστεί.

Θέλει να παραιτηθεί, καθώς η δημόσια υπηρεσία που έχει διοριστεί ( από αυτά που μου αναφέρει) δεν είναι καλή.

Γνωρίζετε αν κάποιος παραιτηθεί από το δημόσιο, αν θα έχει κάποια ποινή για κάποια χρόνια, έτσι ώστε να μην μπορεί να κάνει αίτηση για άλλες θέσεις του δημοσίου?

Είχα ακούσει κάπου για κώλυμα 5ετίας
Aν την παλεύει ακόμα ας στείλει κάπου με Α.Σ.Ε.Π.η έστω ας ζητήσει να πάει σε άλλη υπηρεσία.
Θα είναι καλύτερα να μείνει άνεργος η έχει κάτι σίγουρο στον ιδ.τομεα;
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
5
Like
11.781
Πόντοι
3.786

paparoupas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.176
Κριτικές
7
Like
1.601
Πόντοι
496
Καλησπέρα

Συγγενικο μου πρόσωπο εργάζεται στο δημόσιο ως μόνιμος, δηλαδή έχει διοριστεί.

Θέλει να παραιτηθεί, καθώς η δημόσια υπηρεσία που έχει διοριστεί ( από αυτά που μου αναφέρει) δεν είναι καλή.

Γνωρίζετε αν κάποιος παραιτηθεί από το δημόσιο, αν θα έχει κάποια ποινή για κάποια χρόνια, έτσι ώστε να μην μπορεί να κάνει αίτηση για άλλες θέσεις του δημοσίου?

Είχα ακούσει κάπου για κώλυμα 5ετίας
Αντε τελικα θα μας πεις πού ειναι? λες και θα τον βρουμε λολ
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.559
Like
6.475
Πόντοι
1.056
πάντος η χειρότερη δημόσια υπηρεσία είναι η δεδδηε έχω κάνει συμβασιούχος και μιλάμε οι άνθρωποι είναι πιο άχρηστοι και από τους επποπ
Τους κοντραρουν στα ίσια τα κατά περιφέρεια γραφεία συγκοινωνιών....οι τύποι είναι για τον Καιάδα συν κάθε τόσο τους πιάνουν γιατί το λάδωμα πάει σύννεφο.......γενικά ο Έλληνας δημόσιος υπάλληλος είναι ένα σκουπίδι .........δεν επιδοκιμαζω εγκληματικές ενέργειες αλλά όταν ακούω πως κάποιος μπήκε με καραμπίνα τσεκούρι σφυρί κλπ σε κάποια δημόσια υπηρεσία για να απειλήσει τους υπαλλήλους δεν το δέχομαι ως πράξη αλλά το κατανοώ απόλυτα .....η συμπεριφορά τους μπορεί πανευκολα να σου γυρίσει το μάτι
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
226
Like
236
Πόντοι
21
Νομίζω όλοι ξέρουμε άτομα που ήταν Σα κάποιο Δήμο ή περιφέρεια μετά πήγαν στο Εφκα και μετά εφορίαή σε δικαστική υπηρεσία.Προσωπικά το έχω σε δεκάδες άτομα!Ποιό κώλυμα; ΑΣΕΠ χαρτιά μπήκες. Ο επόμενος.
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
113
Like
114
Πόντοι
1
Νομίζω όλοι ξέρουμε άτομα που ήταν Σα κάποιο Δήμο ή περιφέρεια μετά πήγαν στο Εφκα και μετά εφορίαή σε δικαστική υπηρεσία.Προσωπικά το έχω σε δεκάδες άτομα!Ποιό κώλυμα; ΑΣΕΠ χαρτιά μπήκες. Ο επόμενος.
sorry αλλά από εφορία να πας σε δικαστήρια, δεν το θεωρώ και τη καλύτερη επιλογή. Θεωρειται ως υπηρεσία μαζί με τα νοσοκομεία, από τις χειρότερες δημόσιες υπηρεσίες
 

gpikasso

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιαν 2010
Μηνύματα
969
Κριτικές
15
Like
2.350
Πόντοι
2.477
Καλησπέρα

Συγγενικο μου πρόσωπο εργάζεται στο δημόσιο ως μόνιμος, δηλαδή έχει διοριστεί.

Θέλει να παραιτηθεί, καθώς η δημόσια υπηρεσία που έχει διοριστεί ( από αυτά που μου αναφέρει) δεν είναι καλή.

Γνωρίζετε αν κάποιος παραιτηθεί από το δημόσιο, αν θα έχει κάποια ποινή για κάποια χρόνια, έτσι ώστε να μην μπορεί να κάνει αίτηση για άλλες θέσεις του δημοσίου?

Είχα ακούσει κάπου για κώλυμα 5ετίας
Φιλε πιθανως θα το ειπαν και πιο πανω αλλα βαριεμαι να διαβασω. Να κοιταξει για αποσπαση (προσωρινη) ή μεταταξη σε αλλη υπηρεσια. Με την κινητικοτητα βγαινουν συνεχως θεσεις. Τωρα βεβαια εξαρταται απο ειδικοτητα και περιοχη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom