Νέα

Οι πρώτες φωτογραφίες του James Webb

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Odin_
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 42
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Odin_

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
4
Like
7.208
Πόντοι
2.586
....και μας υπενθυμιζει ακομη μια φορα το ποσο μικροι ειμαστε και ποσο ανουσια τα πραγματα που πολλες φορες ασχολουμαστε κ μεγαλοποιουμε!
Εντάξει όμως αυτός είναι ο κόσμος μας. Δεν είναι ανούσια. Ταπεινότητα όμως και ευγνωμοσύνη πρέπει να έχουμε.

Ίσως κάποιο ανώτερο ον μας κοιτάει να κάνουμε τις δουλειές μας και να τους φαινόμαστε τόσο υπανάπτυκτοι όσο εμάς τα μυρμήγκια.
 

Sexyjoanna

Call-Girl
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
21.850
Κριτικές
1
Like
144.852
Εντάξει όμως αυτός είναι ο κόσμος μας. Δεν είναι ανούσια. Ταπεινότητα όμως και ευγνωμοσύνη πρέπει να έχουμε.

Ίσως κάποιο ανώτερο ον μας κοιτάει να κάνουμε τις δουλειές μας και να τους φαινόμαστε τόσο υπανάπτυκτοι όσο εμάς τα μυρμήγκια.
Το πιστεύω κι εγώ αυτό που έγραψες ..
"Ίσως κάποιο ανώτερο ον μας κοιτάει να κάνουμε τις δουλειές μας και να τους φαινόμαστε τόσο υπανάπτυκτοι όσο εμάς τα μυρμήγκι"
 
OP
OP
Odin_

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896
στην συντομευση που παρεθεσε ο αντισθενης λεει οτι μαλλον θα αποδειχτει οτι εχει και μικροτερη ηλικια απο οσο υπολογιζαν ως τωρα
...ή και μεγαλυτερη! Μπηκαμε σε αχαρτογραφητα νερα και με το εργαλειο αυτο πλεον στη διαθεση μας, ανοιγει νεο παραθυρο για ερευνα και ανακαλυψεις!
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
4
Like
7.208
Πόντοι
2.586
Είναι φανταστικό, έχω σοκαριστεί και συνεπαρθεί. Θα μου πεις "δεν το ήξερες"; Αλλιώς μάλλον να το βλέπεις.

Από προχθές θέλω να δουλέψω στην NASA όταν μεγαλώσω :cheesy:
 
  • Like
Αντιδράσεις: Odin_
OP
OP
Odin_

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896
...και εδω ενα κατατοπιστικο video για το James Webb απο το καναλι Astronio :
:sunglasses:
 

linear

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Νοε 2014
Μηνύματα
769
Κριτικές
15
Like
3.415
Πόντοι
1.436
Το νήμα θίγει ένα σπουδαίο επίτευγμα της επιστήμης και είμαστε τυχεροί που ζούμε στην εποχή του και θα μπορέσουμε να δούμε τις ανακαλύψεις του. Παρόλα αυτά περιμένω την μπαχαλοποίηση του νήματος οσονούπω.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.739
Πόντοι
2.306
Α στα διαλα πρωί πρωί, είπα και εγώ o τζειμς Βέμπ είναι κανένας ψωλαρας αράπης ....
 

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
21.008
Κριτικές
94
Like
46.308
Πόντοι
17.311
james webb.jpg

απατη ολα τελικα :undecided:
 
OP
OP
Odin_

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896
Το πιστεύω κι εγώ αυτό που έγραψες ..
"Ίσως κάποιο ανώτερο ον μας κοιτάει να κάνουμε τις δουλειές μας και να τους φαινόμαστε τόσο υπανάπτυκτοι όσο εμάς τα μυρμήγκι"
...υπαρχουν ουκ ολιγες υποθεσεις για αυτο, αλλα καμμια ακομη δεν εξελιχθηκε σε θεωρια!
 

Sexyjoanna

Call-Girl
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
21.850
Κριτικές
1
Like
144.852
...υπαρχουν ουκ ολιγες υποθεσεις για αυτο, αλλα καμμια ακομη δεν εξελιχθηκε σε θεωρια!
Σωστα, υποθέσεις, αλλά , κι αυτός ο υπέρμετρος εγωισμός του ανθρώπινου είδους ότι είναι το μοναδικό /ανώτατο ον στον πλανήτη,με ξεπερνά...
 
OP
OP
Odin_

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896
...μην το γελαμε καθολου, ειναι για λυπηση! Τελευταιως ειχα μια κουβεντα (δια ζωσης) με μια τυπισα που μου εφερε ως αποδειξη-απορια γιατι ενα ελικοπτερο δεν απογειωνεται καθετα και μολις περασει απο κατω του το σημειο προορισμου (λογω της περιστροφης της γης) να προσγειωθει ξανα! Επι 10' νομιζα οτι με τρολαριζε, αλλα δεν......
Μονο λύπη!
 
OP
OP
Odin_

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.739
Πόντοι
2.306
...μην το γελαμε καθολου, ειναι για λυπηση! Τελευταιως ειχα μια κουβεντα (δια ζωσης) με μια τυπισα που μου εφερε ως αποδειξη-απορια γιατι ενα ελικοπτερο δεν απογειωνεται καθετα και μολις περασει απο κατω του το σημειο προορισμου (λογω της περιστροφης της γης) να προσγειωθει ξανα! Επι 10' νομιζα οτι με τρολαριζε, αλλα δεν......
Μονο λύπη!
Αυτ'α φίλε δεν τα γράφουν εδώ, και μη ξαναπεις κουβέντα για την αδερφή μου. Πως νομίζεις έχουμε εμείς απεριόριστο δωρεάν ρεύμα στο σπίτι;
D4W2xIcUEAgM3Iv
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: Odin_

Lord Asriel

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2017
Μηνύματα
14
Like
19
Πόντοι
0
...μην το γελαμε καθολου, ειναι για λυπηση! Τελευταιως ειχα μια κουβεντα (δια ζωσης) με μια τυπισα που μου εφερε ως αποδειξη-απορια γιατι ενα ελικοπτερο δεν απογειωνεται καθετα και μολις περασει απο κατω του το σημειο προορισμου (λογω της περιστροφης της γης) να προσγειωθει ξανα! Επι 10' νομιζα οτι με τρολαριζε, αλλα δεν......
Μονο λύπη!
Αυτοί ότι επιχείρημα τους πεις θα σε πρήξουν. Νομίζω το μόνο που ίσως λειτουργήσει είναι ο καπιταλισμός: "Αν μου δείξεις πρόεδρο αερογραμμών που οι πιλότοι του πιστεύουν ότι η γη είναι επίπεδη, να το συζητήσουμε".
 
  • Like
Αντιδράσεις: Odin_
OP
OP
Odin_

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896

Aποστολή DART : Ιστορική επιχείρηση της NASA για εκτροπή αστεροειδούς

Διαστημική ιστορία έγραψε η NASA, καθώς έφερε εις πέρας μια άκρως φιλόδοξη και απαιτητική άσκηση πλανητικής άμυνας, εμβολίζοντας εσκεμμένα έναν αστεροειδή με διαστημόπλοιο, προκειμένου να μεταβληθεί η πορεία του με τη δύναμη της κινητικής ενέργειας.

Η αποστολή που βαπτίστηκε DART («βέλος», στα αγγλικά, ακρώνυμο του όρου Double Asteroid Redirection Test) σηματοδοτεί την πρώτη δοκιμή της τεχνικής αυτής. Επιτρέπει στη NASA να κάνει πρόβα για την περίπτωση που παρουσιαστεί μια μέρα ο κίνδυνος να συγκρουστεί ένας αστεροειδής με τη Γη, γεγονός που θα συνιστούσε υπαρξιακή απειλή για τον πλανήτη και την ανθρωπότητα.

Αρθρο απο Πρωτο Θεμα:

Video απο την προσκρουση απο το καναλι αστρονoμιας Astronio (streaming NASA) :
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom