Νέα

Νόσος Χ - Η επόμενη πανδημία προ των θυρών σύμφωνα με τον ΠΟΥ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα BIG_BIG_BEN
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 294
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.981
Πόντοι
216
Έχει τη φάση του πάντως, ότι από τη μία χτίζουμε έναν νέο πολυπολιτισμικό κόσμο, και από την άλλη βλέπεις, νιώθεις την εμμονή να σπρώξουν στανταρισμένα φάρμακα και τρόφιμα για όλους.

Δηλαδή, δεν μας κόφτει αν είσαι έγχρωμος, Ασιάτης, Ινδιάνος ή λευκός, μας νοιάζει μόνο να φας τις ίδιες κορτιζόνες, τις ίδιες ορμόνες, τα ίδια αντιβιοτικά από τη μία άκρη του κόσμου ως την άλλη.

Κάπου ώπα. :—)
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.981
Πόντοι
216
Ταισμα σανο με καθε τροπο...

Ό,τι να ´ναι. Παίζει και να το ψάχνουν, μήπως μπορούν να συζητήσουν τη νόσο των πτηνών πάλι, αφού δεν παίζει κάτι πιο πιασάρικο αυτήν την εποχή. *lol*

Που να ξέρει κανείς.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
266
Like
303
Πόντοι
21
Τυχαίο θα είναι:
Ό,τι να ´ναι. Παίζει και να το ψάχνουν, μήπως μπορούν να συζητήσουν τη νόσο των πτηνών πάλι, αφού δεν παίζει κάτι πιο πιασάρικο αυτήν την εποχή. *lol*

Που να ξέρει κανείς.
Ρεαλιστικά μην περιμένετε νέα π(λ)ανδημία σύντομα... οι μνήμες του κοροϊδοϊού είναι ακόμα νωπές. Η Νόσος Χ αν έρθει θα παίξει γύρω στο 2030.

Τι θέλω να πω:

2009-2010: H1N1
2019-2020: COVID

Χοντρικά ανά μια δεκαετία παίζει το «έργο», για να ξεχαστεί το πόπολο. ;-)

fb46d791504849e5a6038e1bef1e5be7.jpg


Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει... μόνο τον Αβραμό χάσαμε (πήγε στας Βρυξέλλας).

Στο ενδιάμεσο (2025-2030) έχουμε «κλιματική κρίση» να μας γανώσουν τα αυτιά, δεν θα πλήξουμε:
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.981
Πόντοι
216
Ταισμα σανο με καθε τροπο...


Εγώ που είμαι ώρες-ώρες λίγο καχύποπτος, σκέφτομαι:

Μήπως φτιάχνουν κανένα νέο «διατροφικό συμπλήρωμα» και θέλουν να το ταϊσουν στα πτηνά όλου του κόσμου; Ώστε να μην αρρωσταίνουν, πες, από τη νόσο των πτηνών; Και μήπως μετά, όταν τρώει κανείς πολύ κοτόπουλο, αρχίσει να πουστεύει κιόλας;

Και τώρα κάνει το πολύ κοτόπουλο από τις ορμόνες βυζιά στους ευτραφείς άντρες. Μήπως θέλουν όμως να το παν κι ένα βήμα παραπέρα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.981
Πόντοι
216
Θαρρώ πως λέγαν οι μάγειροι στο στρατό το μαγειρευτό λεμονάτο κοτόπουλο με ρύζι ,

«Πούστη Κινέζο»
ή
«Λούγκρα Κινέζο».

Χωρίς να ξέρω, πώς και γιατί προέκυψαν τούτα τα περίεργα ονοματάκια...
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
266
Like
303
Πόντοι
21
Εγώ που είμαι ώρες-ώρες λίγο καχύποπτος, σκέφτομαι:

Μήπως φτιάχνουν κανένα νέο «διατροφικό συμπλήρωμα» και θέλουν να το ταϊσουν στα πτηνά όλου του κόσμου; Ώστε να μην αρρωσταίνουν, πες, από τη νόσο των πτηνών; Και μήπως μετά, όταν τρώει κανείς πολύ κοτόπουλο, αρχίσει να πουστεύει κιόλας;

Και τώρα κάνει το πολύ κοτόπουλο από τις ορμόνες βυζιά στους ευτραφείς άντρες. Μήπως θέλουν όμως να το παν κι ένα βήμα παραπέρα;
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
266
Like
303
Πόντοι
21
@BIG_BIG_BEN

Δεν ξέρω αν είδες το λινκ από το Tik Tok, βίντεο είναι σχετικό με αυτό που ρωτάς...

Προσωπικά έμεινα μαλάκας όταν το είχα δει!

Η τρύπα του λαγού είναι πολύ βαθιά... πιο βαθιά και από το πηγάδι της Τούνη, λολ.
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.981
Πόντοι
216
@BIG_BIG_BEN

Δεν ξέρω αν είδες το λινκ από το Tik Tok, βίντεο είναι σχετικό με αυτό που ρωτάς...

Προσωπικά έμεινα μαλάκας όταν το είχα δει!

Η τρύπα του λαγού είναι πολύ βαθιά... πιο βαθιά και από το πηγάδι της Τούνη, λολ.


Θα το κοιτάξω σε άλλη φάση. Επειδή είμαι συνήθως με το κινητό εδώ κι εκεί, δεν τα πολυπρολαβαίνω τα βιντεάκια.

Άσε που το κινέζικο Τικ-τοκ είναι για μένα κόκκινο πανί. Πρώτο και καλύτερο στις αυτοεκπληρούμενες προφητείες. *lol*
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
266
Like
303
Πόντοι
21
Θα το κοιτάξω σε άλλη φάση. Επειδή είμαι συνήθως με το κινητό εδώ κι εκεί, δεν τα πολυπρολαβαίνω τα βιντεάκια.

Άσε που το κινέζικο Τικ-τοκ είναι για μένα κόκκινο πανί. Πρώτο και καλύτερο στις αυτοεκπληρούμενες προφητείες. *lol*
Έχει και ποιοτικό περιεχόμενο το Tik Tok, όχι μόνο ξέκωλα πορνίδια...

Επί της ουσίας λέει μια που εκτρέφει κότες ότι ξαφνικά μια μέρα άρχισαν να μην γεννάνε αυγά!

Το έψαξε εδώ, το έψαξε από εκεί, τελικά κατέληξε ότι φταίει η τροφή που προμηθεύεται για τα πουλερικά.

Κάτι άρχισαν να βάζουν μέσα και να μην γεννάνε αυγά... με το που άλλαξε τροφή, όλα καλά!

Ήταν πριν 1 χρόνο που παρουσιάστηκε μεγάλη έλλειψη αυγών και άνοδος τιμών.

Σκέψου ποιός έχει συμφέρον να το ενορχηστρώσει όλο αυτό, πόσο θρεπτική τροφή είναι το αυγό και ποιός ελέγχει κεντρικοποιημένα την Big Food. ;-)
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.981
Πόντοι
216
Και τη μηννιγγίτιδα τη συζητάν πολύ εδώ και χρόνια.

Προφανώς δεν θα έχουν ακόμη και τίποτα σπουδαίες θεραπείες για τούτη τη νόσο, αφού αναγκάστηκαν να ακρωτηριάσουν τα πόδια αυτής της άμοιρης 20χρονης φοιτήτριας.

 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.981
Πόντοι
216
Εδώ κάποιες παραπάνω λεπτομέρειες σχετικά. Προφανώς σε συνθήκες συνωστισμού μεταδίδεται πιο εύκολα.

 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.981
Πόντοι
216
Είχαμε πρόσφατα 14 κρούσματα. Άπαξ και φτάνουν να ακρωτηριάζουν άτομα ως μέρος της θεραπείας, δεν την λες και αμελητέα τούτη την ασθένεια. Προϋπόθεση μετάδοσης είναι «ο αποικισμός του ρινοφάρυγγα», λέει.

 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.981
Πόντοι
216
Ένα από τα συμπεράσματα του πρόσφατου οικονομικού φόρουμ των Δελφών είναι, πως η ανθεκτικότητα στις αντιξοότητες συνιστά μια βασική παράμετρο για το μέλλον...

 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.981
Πόντοι
216
Είμαι κάπου περίεργος, αν θα προκύψει καμιά κουλή νόσος, η οποία επιταχύνει τη γήρανση των κυττάρων.

Εκεί που είσαι π.χ. 35, να γίνεσαι, να νιώθεις, να φαίνεσαι ανά εβδομάδα ένα χρόνο παραπάνω. Μέσα σε ένα έτος εκτοξεύεσαι από τα 35 στα 87.

Από κάποια ταινία τρόμου θα μου ´ρθε τούτη η απορία, αλλά δεν μπορώ να ανακαλέσω ποια.

:-)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom